L 4Eén keer viel ik in prikkeldraad' Sterke Zeeuwen in De Braakman nuttig mooi kan zijn lie leef tijden oiommen t. Organisatie in Philippine betaalt geen cent: Belgen blijven weg Stichting Nutsscholen Breda W/V Sprinters en klimmers gebaat bij gebruik EPO 'In eigen huis scoren zou mooi zijn' DESTEM SPORT ZEELAND ilSCH WERKERS nager (m/v) parcours Omloop Organisatie Wil van Helvoirt werd in 1975 derde in De Braakman: Jury Deelnemende formaties aan Omloop eraties 1996 ZATERDAG 30 MAART 1996 roept sollicitanten op voor de vervui ler 19 augustus 1996. De Stichting •e ontstaat door groei van het aantal )ol Burgst (Haagse Beemden). Nuts- vestigingen in de wijk Heksenwiel en in de loop van dit jaar verhuizen van alex. ,n de kandidaat verwacht: van de bovenbouw van de depen- avenbouwgroep; duw van de dependance; mschoolse activiteiten. mnelijke leraren met ervaring in de lolliciteren. swonnen bij de directeur van de >ol) of 5418366 (privé). te zijn van de Stichting Nutsscholen h o r s t ngscentrum voor vrouwen en kinderen eleiding van vrouwen en kinderen, die \Hng en/of seksueel geweld hun omge- Dules zoeken wij anging bij ziekte of verlof van vaste inzetbaarheid van nieuwe inval- tbaar niveau j voorkeur met crisisopvang liensten egeleiden, individueel en groeps- aren kunnen volgen en stimuleren eningsprincipes rerken wij in de crisisopvang alleen baar niveau ideren en volwassenen op sociaal beleid t.a.v. etnische groeperingen, met nadruk uit te reageren. hriftelijk, reageren door voor 8 april itichting Valkenhorst, t.a.v. mw. C. Breda. Jto&istribution nd b.v. maakt deel uit van import- en groothandels- erdelen distributie. ofdkantoor in Oosterhout nen met kandidaten voor elast met de verantwoor- il produktlijnen v.w.b. in- ;ting onder leiding van de iktie is een opleiding op ist. Ervaring met D-Base na's. oortgelijke funktie is een tar. richt u aan de direktie van 3 AH Oosterhout. )7, Dhr. K. Noldus. Van onze sportmedewerker Philippine - Het parcours n de Omloop van de Braakman wijkt niet af van dat van vorig jaar. Er wor den vier grote omlopen gere den waarna er vier plaatse lijke ronden moeten worden afgewerkt. Omstreeks 15.50 js dan de winnaar be kend van de zeventiende Omloop van de Braakman. Het parcours ziet er als volgt jit: posthoornstraat (12.30 uur)-Wiskerke-Zandstraat- priekwart-Langeweg-Sluis- j lól-Oude Bontepolder-Via- duct N 61-Zevenaarsdijk- Binnendijk-Goesse weg- provinciale weg- De Knol- Wulpenbek-Provincia le weg-Dow-Waterfabriek- Savoyaardsweg-Braakman- rveg-Middenweg- Spuikom weg-Bolderweg- Driesprongweg-Driesprong- Isabellasluis-Boekhouteha- ven-Boekhoute Tingelhoek- Ooststraat-Boekhoute Ka- le-Posthoorn. „jstreeks 15.50 uur worden de renners op de plaatselijke omlopen van elk ruim tien kilometer verwacht. Dat parcours ziet er als volgt uit: Posthoornstraat-Wiskerke- Isabeilesluis-Boekhouteha- ven-Boekhoute Tingelhoek- Tingelhoek/Ooststraat- Boekhoute Kapelle-Post- hoom (finish). Van onze sportmedewerker Philippine - De organisatie van de Omloop van de Braakman is in handen van de stichting Wielercomité Philippine. Aan het hoofd van dat wielercomité staat gentleman Johny Spuessens uit Philippine. Inzijn kielzog 'strijden' Wil ly Spuessens (secretaris), L. van Steenberge-Lauret (pen ningmeester), André Vermei- re„ Fred Pielaat, Marco Spuessens en Johan Quaars mee. Het is de zeventiende keer dat deze wedstrijd op de KNWU-kalender staat. Door Eddy de Schrijver Zuiddorpe - Wil van Helvoirt moest in 1975 in de Omloop van de Braakman buigen voor de hegemonie van de Soka Snacksploeg waarin Toine van de Bunder de hoofdrol voor zich opeiste. Van de Bun der soleerde naar de overwin ning. Juul Bruessing klopte Van Helvoirt voor de tweede plaats en Van Helvoirt werd derde. „Het overwicht van de ploeg van Ben van Erp was toen heel groot. Ik reed in die tijd voor Caballero. De Braakman lag me toch wel, want ik reed nog een paar keer bij de eerste tien. Ik kan me trou wens nog een Omloop als de dag van gisteren herinneren. Toen draaiden we net de bocht om en daar lag ik tegen de vlakte. Dat lege boerderijtje omringd met prikkeldraad in Philippine staat er nog steeds. Telkens als ik daar voorbij fiets komen de herinne ringen weer boven." Wil van Helvoirt heeft een hele staat van dienst als wielrenner achter zijn naam staan. Was zelfs nog een half jaartje prof bij Fri- sol, maar die periode wil hij zo snel mogelijk vergeten. „Ik zat met Priem en Feder den Hertog in de ploeg en stapte direct na het nationaal kampioenschap over naar de profs. Kreeg onmiddel lijk ook zesdaagsecontracten, maar ik had het snel bekeken. Zag teveel in dat metier dat me tegenstond en kon me daarin niet vinden. Ik heb toen het besluit genomen om me terug te trekken. Later heb ik nog wel koersen bij de amateurs gereden. Dat ging lang niet slecht, maar op een be paald moment is het welletjes. Ik fiets nu ook nog graag met mijn vrouw Agnes de nodige kilome ters door de polders. Dat is heer lijk. Pak zo nu en dan een trim- koersje mee en werk zo nu en dan een cyclosportieve toertocht af. Pure ontspanning." Vijf jaar lang reed Van Helvoirt voor de Caballero-trein met Jan Bols, Ad Tak, Ring Cornelissen en de snelle Henk Poppe in de ge lederen. Ook Rinus Verboom maakte nog deel uit van de ploeg onder leiding van Gé Peters. Prima „In die tijd bestonden er bij Ca ballero plannen voor een prof- ploeg. Dat ging toen net niet door en ik vertrok naar Frisol. Mijn amateurtijd was prima. Ik heb zeker zo'n vijftig koersen op mijn naam geschreven waaronder tal van klassiekers, zoals de Hel van het Mergelland, Ster van Bladel, De Ronde van Zuid-Holland, de Ronde van Drente en de Ronde van Overijssel. Overwinningen die meetelden in het peloton. Op een bepaald moment zat ik in de baanselectie, maar in 1976 wilde ik ook dolgraag in de weg- selectie komen. De KNWU wilde echter niet op twee paarden gok ken en dat vond ik bijzonder jam mer, maar mijn erelijst was goed. Frisol vond dat tenminste. Een negende plaats in de Vredeskoers die ik twee keer gereden heb en een paar keer binnen de eerste tien van Olympia's Toer zijn toch resultaten die goed te noemen zijn. Toen ik prof was won ik een criterium in Zwitserland. Ik reed de Ronde van Schotland, zat di verse keren in Oostbloklanden. Het was een leuke tijd en ik zag nog eens wat van de wereld. Leu ke herinneringen trouwens. Daarna ben ik van de fiets over gestapt naar het nornale maat schappelijke leven. Ik leerde Ag nes Koeman kennen die toen net derde was geworden op het na tionaal kampioenschap bij de vrouwen. In 1977 zijn we vanuit Brabant naar Zuiddorpe ver huisd. En heb ik een electrotech- nisch adviesburo dat redelijk loopt. Even kwam de naam Van Hel voirt terug in de amateurwielren nerij. Dat was toen hij als ploeg leider werd aangesteld bij de wielervereniging Zeeuws-Vlaan- deren. „Dat heb ik drie tot vier maanden gedaan. Was geen suc ces. Ik was eerder wielendrager dan ploegleider en dat zinde me niet. Het was in de tijd dat Fred Vermeersch het voor het Zeggen Wil van Helvoirtde Zuiddorpenaar die in 1975 de derde plaats greep in de Omloop van de Braak- FOTO WIM KOOYMAN had bij de club. Nee, ik heb snel een punt gezet achter dat avon tuur. Als ik terugkijk doe ik dat met een tevreden gevoel. En ik heb altijd de dingen goed kunnen relativeren. Als je dat kunt ben je al een heel eind. Je helemaal blind staren op sport is ook niet besluit Wil van Helvoirt. Philippine - De jury die de Omloop van de Braakman in goede banen dient te leiden staat onder leiding van wed strijdleider Bruin uit Den Haag. Hij wordt bijgestaan door Miriam Bellemakers uit Stein. Wedstrijdcommissarissen in Philippine zijn Eddy Bogaert fs-Gravenpolder) en Wim Jeremiasse uit Schijndel. Aankomstrechter is Gorissen uit Zundert. De tijden wor den waargenomen door Machiel de Footer uit Axel. Frank Janssens is aangesteld als commissaris-secretaris, tecerwijl Fons van Dorsse- laer de taak van commissaris op zich mag nemen. Henk Peters uit Biervliet neemt plaats in de bezemwagen. Wim de Vos uit Zaamslag geeft het wedstrijdverslag en Gelens en Boutier zijn te vin den op de motor. De fotofi- nishapparatuur wordt be diend door Vrieze uit Hoorn. George van der Sijpt uit Koewacht zorgt voor de juis te en vlotte verwerking van de uitslagen. fan onze sportmedewerker Philippine - Aan de Omloop v'an de Braakman doen 17 Ploegen mee. Zij dingen mee v'oor de punten in de club- wmpetitie. In deze regio doen de volgen- Ploegen mee: TWCMaas- dster, WV Breda-Knoop- Punt, WCL Bergbeklimmers, i Goirlese Wielerclub, Het j Zuiden, wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen, ScWjn- del, De Windmolens, Theo I Middelkamp, Trap met Lust, j Kempen, De Maaskant, Pijnenburg, R en TC j Buitenlust, TWC Hart van Brabant, Het Snelle Wiel en (TWC Tempo. Door Eddy de Schrijver Philippine - In en rondom Philippine wordt zaterdag 30 maart de 27e uitgave van de Omloop van de Braakman verreden. Om 12.30 uur wordt de karavaan weggeschoten voor een klassieker over ruim 173 kilometer. De stichting Wielercomité Philippine heeft er weer alles aan gedaan om deze klassieke wedstrijd goed voorbereid te kunnen laten starten. WIELRENNEN Het is de eerste wedstrijd die meetelt voor de clubcompetitie in deze regio. In totaal hebben 17 ploegen van elk zes renners inge schreven waaronder natuurlijk de wielervereniging Zeeuws- Vlaanderen en de ZRTC Theo Middelkamp. Omdat deze wed strijd meetelt voor de clubcompe titie komen er geen topamateur- ploegen aan het vertrek. Erotic Discount Centre ontbreekt dus op het appèl. Maar het renners- veld herbergt voldoende bekende namen om er weer een spranke lende wedstrijd van te maken. „We hebben alle vertrouwen in een goede en sportieve wedstrijd. De renners mogen er nu tegen aan," aldus secretaris Willy Spuesens, die vorig jaar Johan van Steenberge zag verdwijnen uit zijn comité. „Die plaats hebben we gelukkig weten op te vullen, want dat is in een kleine gemeenschap niet al tijd even gemakkelijk. Ik ben blij dat we weer op sterkte zijn. Hans Quaars leiden we momenteel op als secretaris. En het loopt tot nu toe allemaal naar wens," aldus Willy Spuesens. Bestuur Het voltallige bestuur van het or ganisatiecomité in Philippine ziet er als volgt uit: Johny Spuesens (voorzitter), Willy Spuesens (se cretaris), L. van Steenberge-Lau ret (penningmeesteresse) en de overige leden André Vermeire, Fred Pielaat, Marco Spuesens Hans Quaars zijn inmiddels klaar met hun werkzaamheden en wat hen betreft mag het startschot klinken. Er moeten vier grote omlopen af gelegd worden van elk 38,2 kilo meter waarna er vier plaatselijke ronden volgen van elk 10,2 kilo meter. De start is aan de Post hoornstraat en daar is eveneens de finish. Wie de erelijst bekijkt moet bea men dat er maar weinig 'krab- Coureurs op weg in een van de vorige edities van de Omloop van de Braakman voor amateurs. bers' op staan. Jeroen Hermes drukte vorig jaar zijn wiel als eerste over de streep. Dean Jones gooide bijna roet in het eten van de Golff-renners met John den Braber als derde op het erescha- vot. Het was de wedstrijd van de nederlaag van Erotic. Ze lieten zich vlakbij het voetbalveld van Hoek allemaal in de luren leggen en die nederlaag sidderde nog lang na. Van Theo Middelkamp eindigde Wildred Geys in 1994 op de tweede plaats achter Mario van Vlimmeren. Het Middel kamp-feest was compleet met een derde plaats voor Franse. En juist deze namen zullen we waar schijnlijk weer terugvinden in het spits van de wedstrijd. Geijs is een echte 'maart-renner' en boekt dan gewoon zijn beste uit slagen. De voortekenen liegen er weer niet om en dus kan de Mid delkamp-trein worden verwacht. Een jongeling die het niet slecht doet en die van de trimmers komt is Walter Schmid. Hij maakt een sterke indruk en zou best wel eens voor een verrassing kunnen zorgen. Bookmakers In 1993 stond Edward Farenhout ook al op het podium. Nu rijdt de Spijkenissenaar voor de wieler vereniging Zeeuws-Vlaanderen. In Woensdrecht was hij een van de beste renners en in het Bel gische Bouwel pakte hij zijn eer ste zege van het seizoen. Op hem kan gegokt worden bij de bookmakers. De laatste Zeeuws- Vlaming die de wedstrijd naar zich toe wist te trekken was Pa trick van Passel. Dat gebeurde in 1991. Maar ook Van Passel is er niet bij. In het verleden maakte Johny Spuesens al onomwonden bekend dat het hem eigenlijk niet zoveel kan schelen wie er als eerste zijn wiel over de streept drukt. „Als de beste maar wint, dan vind ik dat uitstekend," werd menigmaal uit zijn mond opgetekend. En die mening is hij nog steeds toege daan. „Organisatorisch loopt alles op rolletjes bij ons. We krijgen ook alle medewerking van onze Bel gische seingevers en wat dat be treft is er niets aan de hand. De Braakman is gewoon een leuke wedstrijd waar de ploegen graag naar toe komen," aldus Spuesens. Wie het deelnemersveld eens goed bekijkt komt bekende ploe gen tegen. Problemen met bloedsomloop zorgen voor onrust in profpeloton Maastricht - Het gebruik van het verbo den product EPO steekt weer de kop op in het profpeloton. Zes renners zijn in verband met problemen met de bloeds omloop in het ziekenhuis opgenomen voor een operatieve ingreep. Symptonen die in de wielerwereld in verband worden gebracht met het gebruik van erytro- poëtine (EPO). Het hormoon, dat de aanmaak van rode bloedlichaampjes uit het mergbeen bevordert waardoor een verhoogde zuurstof- waarde wordt bereikt. Nadelig neveneffect van erytropoëtine is dat het bloed dikker wordt en verstoppingen kunnen ontstaan. Bij de zes coureurs werd de hoofdader afgekneld waardoor te weinig zuurstof in de beenspie ren kwam. Toeval of niet, alle betrokken coureurs staan onder contract bij een Italiaanse ploeg. Op vallend is ook dat ze, met uitzondering van de Spanjaard Javier Mauleon (Mapei), allemaal klein van stuk zijn én bekend staan als sprin ters of snelle finishers: Nicola Minali (Ge wiss), Andrea Ferrigato (Roslotto), Endrio Leoni (San Marco Group), Andreas Kappes (Refin) en Manuele Schiavina (Carrera). De coureurs zijn minstens vier maanden uitge schakeld. Italiaanse profs ontkenden twee jaar geleden met klem de aantijgingen dat hun successen iets met het wondermiddel EPO te maken hadden. Ze dreigden zelfs iedereen voor de rechter te slepen, die het woord doping met het verpletterend overwicht van de Azzurri in verband bracht. Dr. Paul Nijs, als docent verbonden aan het Belgisch wielerinstituut Bloso, geldt als ex pert op het gebied van het dopingreglement. Hij schreef verschillende artikelen over het gebruik van verboden middelen. Nijs is op de hoogte van het opvallend groot aantal renners dat door problemen met de bloedsomloop is uitgeschakeld. „Ik heb ook mijn bedenkingen," zegt de dok ter. „Theoretisch is het best mogelijk dat van gebruik van EPO sprake is. Bewijzen heb ik daar echter niet voor. Wat dat betreft staan we voor een muur. Een renner zal nooit zeg gen dat hij iets genomen heeft, dat niet toege staan is." Volgens Nijs zijn met name sprinters en klim mers gebaat bij het verboden product erytro poëtine. Bij sprinters moeten de longen in de eind sprint zo ver mogelijk open gaan. Hoe meer zuurstof, zo veel sneller kunnen ze ademen en meer kracht op de pedalen zetten. Voor klim mers geldt hetzelfde tijdens zware en uitput tende beklimmingen. De bekende Italiaanse professor Francesco Conconi vertelde onlangs tijdens een inter view dat EPO tijdens de Olympische Spelen ook in de urine kan worden opgespoord. Tot voor kort was dat alleen via het nemen van bloedproeven mogelijk, maar is volgens de wetgeving verbonden. Conconi introduceerde nota bene enkele jaren geleden zelf het middel bij marathonlopers en wielrenners. Sinds de Italiaan in het Interna tionaal Olympisch Comité is opgenomen, moet hij het product opsporen. FOTO WIM KOOYMAN (In totaal starten 17 formaties van zes renners. Daaronder geen Bel gische ploegen en dat was wel de verwachting. „We hebben wel onderhandeld met een Belgische ploeg, maar die vroeg geld om te mogen starten. In Nederland is het andersom. Maar we hebben de kwestie in het bestuur besproken en kwa men unaniem tot de conclusie dat we dan die ploeg maar thuis moesten laten. Je moet iedereen hetzelfde bieden." Clubs In het peloton veel bekende clubs. TWC De Kempen heeft een kanshebber op de overwinning in de gelederen. Dat is Jeroen van Happen. Hij rook twee jaar geleden aan de profstatus, maar hij werd te licht bevonden blijkbaar. In dit pelo ton kan hij vlammen. De Braak man reed hij al eerder en hij weet wat hem te wachten staat. Schijndel en Uden hebben een combinatie gevormd met Ferry van Heeswijk als de bekendste. Ludo van Overveld is een man waar men op moet letten. Hij maakt deel uit van WV Breda- Knooppunt. Edward Kuyper, Jos Ehlen en Huënders zijn eveneens sterke renners, zodat deze Bra bantse ploeg mogelijk hoge ogen kan gooien. Pijnenburg heeft Erwin Sofmeel en Van Hest in de gelederen en Maaslandster vaardigt Knarren en Akkermans af. Het Zuiden heeft in Dassen, Klippel en Matton ook drie sterke pionnen. „Als we het deelnemersveld over zien denk ik dat we in deze Om loop van de Braakman weinig renners tegenkomen die er met kop en schouders bovenuit ste- - ken. Dat zal het alleen maar boeiender maken. Prognoses ma ken heeft geen zin," besluit Willy Spuesens. Ploegleider Ab Verplanke gelooft in zijn renners Door Eddy de Schrijver Philippine - Je moet als di recteur van de hoofdsponsor van de wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen maar met je neus aan het parcours wonen. De ingrediënten zijn er dus naar om in de 27e uit gave van de Omloop van de Braakman uit te pakken. Als het aan ploegleider Ab Verplanke ligt, wordt er gevlamd. „Maar het is en blijft sport. Je kunt nog zo goed voorbereid zijn, maar als er een valpartij is en mijn mannen Van Schaick, Mol en Farenhout liggen erbij, dan is het voor ons ook voor goed voorbij. Ik ben echter nogal optimistisch van aard en dus moeten we proberen in de ze Omloop te scoren. Als ik de gedrevenheid van die jongens zie, moet het kunnen. Een po diumplaats zit er in. Met Farenhout hebben we toch een renner van kaliber in huis. Een knaap die ik tot de beste dertig van Nederland reken," aldus Ab Verplanke. De renners van de wielerver eniging Zeeuws-Vlaanderen hebben niets aan het toeval overgelaten. De grote broers uit de ploeg hebben de kilome ters over De Braakman al ver teerd en het parcours kennen ze op hun duimpje. „Maar dat geldt ook voor Theo Middelkamp. Die ploeg ver wacht ik hier ook vooraan. Ge- ijs en Franse rijden zich de laatste weken in vorm. Middel kamp heeft in de breedte een betere ploeg dan wij. Onze top vind ik weer wat beter dan die van Middelkamp, maar na onze top komt er een gat en dat vind ik jammer. Sommige renners trainen zich te barsten en rij den geen wedstrijden. Dat vind ik doodzonde en als wielergek snap ik dat van sommigen niet zo goed. Je kunt wel eens een weekje rust willen of later wil len beginnen, maar het wieier- seizoen start in maart. Fietsen dan en niet afwachten. Want ik ken het van sommigen. Die zeggen dat ze dan in april be ginnen, maar als je niet oppast wordt het mei en als coureur krijg je dan onherroepelijk problemen met renners die al gerodeerd zijn. Ga je er vanaf het begin tegenaan, dan gaat alles veel geleidelijker. Maar wie ben ik om iemand dat aan te praten. Dat moeten die gas ten zelf uitzoeken." Belangrijk Verplanke verwacht een be langrijke rol weggelegd voor Peter Mol. „Ik weet dat hij ge brand is op een goede wed strijd. In april hoopt hij vader te worden. Dan zal hij even uit beeld verdwijnen, maar als hij zaterdag wint, krijgt hij van ons extra rust." Ab Verplanke zat diverse keren tussen de renners in de Omloop van de Braakman. „Ik vind het altijd een mooie en zware koers. Als het waait, weet je vooraf wie er in de kopgroep zit. Dus ook enkele renners van onze vereniging. Is er geen zuchtje wind, dan kan iedereen winnen en kun je drie mannen van dezelfde ploeg op het po dium krijgen, maar voor een Ab Verplanke heeft er alle vertrouwen in dat zijn ren ners van de wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen zullen scoren in de Omloop van de Braakman. FOTO WIM KOOYMAN organisatie is dat niet leuk. Het is al de 27e keer dat deze wed strijd wordt gereden. Ik vind dat het parcours een topklas- sieker-predikaat waardig is. Ik heb wel andere parcoursen ge zien die topwedstrijd waren, maar die veel minder zwaar zijn dan in de Braakman. Het parcours is de laatste jaren veel verbeterd. Ook in de organisa tie zit dus nog steeds groei. Ik hoop maar dat er Belgen aan de start komen, want dat geeft de wedstrijd toch extra cachet." Kopmannen In de equipe van de Rabo-man- nen zijn Peter Mol, Edward Farenhout en Johan van Schaick de kopmannen. Martin de Jaeger, Danny Schaut en jongeling Arjan Klaasse zijn de overige vertrekkers. Rudi Ra- bout staat als eerste reserve op gesteld. „Rabout wil wel, daar ligt het niet aan. Alleen ont breekt de echte klasse. Toch kun je met werklust veel berei ken. Hij krijgt zijn kansen nog wel, want voor de Belgische klassiekers hebben we altijd renners over. Het is echter voor de club wedstrijden dat we soms in moeilijkheden komen." De opstelling van de renners gebeurt in samenspraak met de sportcommissie. Die krijgt ge zelschap van Karei van Goet- hem. Lucien de Smit heeft te kennen gegeven om privé-rede- nen het wat rustiger aan te wil len doen en daarom loopt Van Goethem nu al vast mee in die commissie. In huize Verplanke wordt het zaterdag een drukte van jewel ste. „Alle renners en begelei ders melden zich bij ons hier. Vind ik wel leuk. Het zal druk worden en hopelijk wordt het na de koers nog gezelliger. Want een mooier geschenk als een overwinning kunnen we onze hoofdsponsor niet geven. We gaan er alles aan doen om dat te bereiken. Maar koers is koers."

de Stem | 1996 | | pagina 17