tegenheid KENDHULP Onmin tussen patiëntenclubs brengt vloer. DE STEM Forse omzetstijging van Indigo Services iNDEL DE BELIE Eigen volk niet eerst 'Beter een klem te veel dan een te 'Fr rust nog steeds een taboe op seks merken we articulieren Samen Beter krijgt 165 klachten uit onvrede over gezondheidszorg Voor baan bij 't Vrije van Sluis ivD ADREb ƒ219.- i 109.- Provinciaal Patiënten Consumentenplatform niet betrokken bij patiënten Koninklijk goud voor C. de Ruiter-Schoordijk Officier eist drie maanden en werkstraf voor poging tot doodslag op stiefzoon Tine en kranten. VISHANDEL DE BELIE Bent u de trouble shooter die P.S. Intermediair zoekt Kijk morgen in DE STEM en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures Jan Vervaet bestrijdt dag in dag uit muskusratten in Midden-Zeeuws-Vlaanderen Radar registreert snelheidsduivel Politie houdt twee brommerdieven aan Greep in kassa levert paar honderd gulden op 996 X si ens, bedankje, jubileum, ie, huwelijk, verloving, ning, prestatie, examen, Abraham enz. per kolom 0,65 incl. BTW, grdte regel verplicht, oto of afbeelding, x 40 mm 26.- incl. BTW. |e tarieven op aanvraag. /orden niet geretourneerd. .312.313 of geef uw tekst óór plaatsing af bij één van oren. Schriftelijke opgaven luitend geaccepteerd, indien es bekend zijn, ook indien uw aling bijgevoegd is. en ons het recht voor teksten aaf van redenen te weigeren, ever klachten bereiken over de ekst behoudt de uitgever zich voor om de naam van de tgever bekend te maken. rger gefeliciteerd! el Broeken in Hoeven. Hiep Hiep Hoera iet vandaag Sarah, anks haar 50 jaar heeft het nog goed voor ar. Bewoners en team Nobelhof 1 wd op 28 maart 1996 Florence Ooms, Oosterhout Louisa Delia Valentina. Nancy van Praat. rees in de Vut ees kan nu achter de I eraniums gaan zitten I duren en "af en toe" uit I iam zitten gluren. Niets I ons nu nog verhinderen I hebben nu een goede I ipas voor de kinderen. I iroetjes van de Meute Jottonfihd MAItC O'POIO CALVIN KLEIN COllUMN SJfflSIIIII 17-lS HULST ULEFOOI 0114-310080 OISELIJHS SEOPtlO TRI 3 30 I. Ill II 00 U IIISBRSIIIIF10 01 018 TOT 20 00 I. UIOICS Til 14 00 I II11100 I JACKPOT HESEL DONNA MARC O'POLO ARMANI MORE MORE THOMAS BASICS TENDERGRASS PUBLIC Zeeland VRIJDAG 29 MAART 1996 DEEL B iollicitatie ria telefonische st - Tel. 0114-319637 notieven en kleuren, 400 cm breed. p.m- onze verslaggever - Bij de Zeeuwse patiëntenvereniging amen Beter hebben vorig jaar 165 mensen ingeklopt die ontevreden waren over de ge- ffldheidszorg in de provincie. In 85 gevallen «het om daadwerkelijke klachten tegen de Jjliere geneeskunde. Tachtig keer werd bij evereniging informatie over allerlei medische aken ingewonnen, blijkt uit het jaarsverslag van Samen Beter over 1995. Zestien klachten waren gericht tegen Zeeuwse huisartsen. In dertig gevallen waren spe cialisten de gebeten hond, terwijl er tegen de zie kenhuizen vier klachten zijn ingediend. De klachten over huisartsen betroffen vooral het niet serieus nemen van de patiënten. „Niet door verwezen worden is ook een veel gehoorde klacht," schrijft Samen Beter in het jaarverslag. Bovendien waren er artsen die niets wilde weten van een se cond opinion door een tweede arts. Ook het stellen van een onjuiste diagnose werd nogal eens als klacht opgevoerd. Samen Beter diende in 1995 twee klachten in bij het Medisch Tuchtcollege. Hierbij ging het om scherpe kritiek op een gynae coloog en een kinderarts. Daarnaast zijn van de zes lopende klachten twee klagers door het Medisch Tuchtcollege in het gelijk gesteld. Beide aange klaagden gaan trouwens in beroep. Opvallend vindt Samen Beter is het aantal klach ten tegen Zeeuws-Vlaamse tandartsen. Alle zes klachten hadden betrekking op een onjuiste behan deling. De patiënten moesten daardoor een com pleet nieuwe behandeling ondergaan. Bovendien werd geklaagd tegen het vooraf betalen. Over de vaak lange wachttijden in de ziekenhuizen is bij Samen Beter vijf keer aan de bel getrokken. De patiëntenvereniging constateert dat wachttij den soms oplopen tot meerdere uren. „Het vormt een bron van irritatie, wat de relatie arts/patiënt danig kan verstoren," aldus Samen Beter. Overi gens, schrijft de vereniging in haar jaarverslag, hebben de 'aangeklaagden' in deze beterschap beloofd. Van onze verslaggever Oostburg - Waterschap 't Vrije van Sluis is niet van plan om vacatures alleen maar open te stellen voor mensen uit de re gio. „Om de woonplaats als voorwaarde te stellen gaat ons veel te ver," zei dijkgraaf ir. C. Almekinders gisterochtend tijdens de algemene vergadering van het schap. Hij reageerde daarmee op een vraag van hoofdingeland me vrouw M. Buijsse-Uitdewilli- gen die de wenkbrauwen had gefronst bij de aanstelling van een nieuwe medewerker voor de afdeling algemene en juridi sche zaken. De man komt 'hele maal' uit Nijmegen. Buijsse-Uitdewilligen vroeg zich af of er dichterbij geen ge schikte kandidaten met dezelf de opleiding te vinden waren. „Het is al zo moeilijk om aan een betrekking te komen in Zeeuws-Vlaanderen." Alme kinders legde uit dat het water schap zich bij sollicitatieproce dures niet door dit "soort over wegingen wenste te laten lei den. Het is voor het waterschap belangrijk dat de meest ge schikte kandidaat wordt aan getrokken, gaf hij aan. Door Gerlach Hochstenbach Goes/Hulst - De relatie assen het provinciale Pa tiënten Consumentenplat- orm en de Zeeuwse pa- iëntenvereniging Samen Beter is ernstig verstoord au die laatste in haar jaar verslag forse kritiek op het platform uit. Samen Beter vindt dat patiënten die met een klacht naar het plat form stappen, geen garan tiehebben voor een degelij- klachtenbehandeling. Bovendien 'betreurt' Samen Be er dat het provinciale Patiënten Consumentenplatform in Goes zich hoe langer hoe meer op werkt als dè belangrijkste pa tiëntenorganisatie in Zeeland. Samen Beter zegt in haar jaar- ag over 1995 dat zijzelf veel dichter bij de patiënt staat. Het liatform zou het juist aan be- tokkenheid met de patiënt ont- ëreken. „Bovendien vervullen «ij op heel wat punten een voortrekkersrol. Terwijl een provinciale organisatie van be roepskrachten er achteraan hinkt." hizin Grote onzin," verwerpt me- irouw Y. van Nieuwburg van het irovinciale platform de kritiek 'an Samen Beter. „Wij voldoen an alle landelijke eisen die aan Ie informatie- en klachtenbu reaus gezondheidszorg gesteld wrden. We werken trouwens net veel vrijwilligers die heel veel tijd aan de patiënten beste len. Onze resultaten mogen er rijn." iet informatie- en klachtenbu- eauis onderdeel van het Patiën- tn Consumentenplatform en lestaat sinds 1993. „Samen Be er heeft zich vanaf het begin reel negatief tegenover ons op- lesteld. Om die reden zijn ze niet neer herkozen in het bestuur 'anhet platform, waarin ze ver- egenwoordigd waren. Wat ik liet begrijp is dat ze nog steeds idzijn van onze vereniging, ter- vijl ze zoveel kritiek spuien." Verschil 'olgens Van Nieuwburg ligt het verschil in aanpak ten grondslag Jan de kritiek van Samen Beter. ■Wij werken in principe in sa menspraak met de gezondheids- ®rg aan kwaliteitsverbetering, "tijd vanuit het oogpunt van de patiënt. Zonodig staan we op de larricade. Samen Beter is er luist van oudsher vanuit gegaan je je tegen de gezondheids- J moet afzetten. Daarom vindt die vereniging dat wij met vijand heulen." «an Nieuwburg noemt het ™gst onfatsoenlijk' dat ze de ™iek niet van Samen Beter zelf horen heeft gekregen. „Ze 'hen ons het jaarverslag niet eens toegestuurd." (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Zaamslag - Lopend langs de waterkant speurt hij langs de oever van de kreek. Hij zoekt naar aangevreten stukjes riet, verkleuringen van het water door opgestoven zand, pootafdrukken en uitwerpse len. Met zijn Ströberstok, een ijzeren staaf, duwt hij wat riet opzij, om de waterkant op sporen te controleren. Voorlopig ziet hij niets dat duidt op aanwezigheid van een muskusrat in deze omge ving. Jan Vervaet is muskusrattenbe- strijder in Midden-Zeeuws- Vlaanderen. In tweederde van het gebied van Waterschap De Drie Ambachten is hij verant woordelijk voor het inperken van de rattenpopulatie. Zijn ge bied bestrijkt 16.000 hectare. Het hele jaar door is Vervaet op pad. Iedere middag zet hij klem men en fuiken uit, de ochtend daarop controleert hij of de rat ten zich hebben laten vangen. Samen met nog vier collega's zorgt hij ervoor dat de dieren in Zeeuws-Vlaanderen niet voor al te grote problemen kunnen zor gen. Handenvol werk De muskusratten graven name lijk gangen in de oevers van kre ken en sloten. Een deel van de waterkant kan hierdoor instor ten. Sloten kunnen dan verstopt raken, waardoor de waterstand in die sloten niet goed meer kan worden geregeld. Ook vreten de ratten zomers gewassen aan op de akkers van de boeren. Omdat de ratten zich erg snel voorplan ten, hebben de rattenvangers handenvol werk om een plaag te voorkomen. De problemen begonnen zo'n dertig jaar geleden. Vervaet hierover: „Muskusratten kwa men in Nederland helemaal niet voor. Totdat iemand zo 'slim' was om vanuit Amerika een aantal dieren mee, te nemen, om ze te kweken voor hun pels. Toen dat mislukte liet hij ze los. De populatie breidde zich snel uit, en sindsdien moeten we ze zien te bestrijden." Sinds 1983 jaagt Vervaet fanatiek op de ha rige bruine beesten, die gemid deld zo'n dertig centimeter lang zijn. Hij houdt nauwkeurig bij hoeveel ratten hij in zijn vallen aantreft, wéar en wanneer. Jaarlijks vangt hij normaal ge sproken duizend tot elfhonderd beesten. In een topjaar als 1989 trof hij meer dan drieduizend muskusratten in zijn klemmen aan. Vertienvoudigd De afgelopen maand was het druk. Net na de winter beginnen de ratten aan hun trektochten, op zoek naar een soortgenoot om mee te paren. De dieren zijn dan Jan Vervaet is verantwoordelijk voor het inperken van de rattenpopulatie in tweederde van het gebied van Waterschap De Drie Ambachten. fotowim kooyman makkelijker te vangen. Vervaet: „De ratten hebben dan het voor jaar in hun bol. Ze letten niet goed op, en zwemmen makkelijk in de val. Dan zitten m'n klem men en fuiken dagelijks vol. In april wordt het moeilijker. De vrouwtjes zijn dan in verwach ting en beschermen zichzelf veel beter. Dan blijven de vallen veel vaker leeg." Het is voor de bestrijders zaak om zo vroeg mogelijk in het voorjaar veel ratten te vangen. Omdat de dieren wel driemaal per seizoen jongen werpen, kan de populatie zich in één jaar vertienvoudigen. Als de ratten vangers dus vóór de paringstijd hun slag slaan, loopt het later niet uit de hand. Vervaert: „Je kunt dus beter een klem te veel zetten dan één te weinig. We zijn altijd bezig om de populatie zo klein mogelijk te houden. Zomer of winter, weer of geen weer, je móet doorgaan. Als je stopt verlies je terrein. Het zal nooit lukken de ratten uit te roeien. Door routine kun je aardig inschatten waar de beesten zich ophouden en hoe veel het er zijn, je ziet vaak snel of in bepaalde sloten wél of geen ratten zitten. De natuur laat zich echter niet aan regels bin den, dus er blijven toch altijd weer ratten over op plaatsen waar je ze niet verwacht. Die uitzonderingen nekken je, ieder jaar weer." Ambacht - De muskusrattenbestrijding ontwikkelt zich tot een echt am bacht. Het is specialistisch werk dat zonder kennis en ervaring niet kan worden gedaan. Ver vaert is eraan verknocht: „Het is elke keer weer spannend: heb ik 'm te pakken of is 'ie weer ont snapt Het is eigenlijk ook een raar vak. Als je weinig vangt, betekent dat dat er weinig rat ten zijn, een goed teken. Je zoekt dus, maar hoopt zo min mogelijk te vinden." Van onze verslaggever Groede - Met een snelheid van 131 kilometer per uur raasde een onbekende auto mobilist afgelopen woensdag over de rijksweg N58 bij Groede. Daar is maximaal tachtig kilometer per uur toe gestaan en dus reed de be stuurder 51 kilometer te hard. De radar van de politie regis treerde hem, zodat hij in elk geval niet anoniem blijft en kan rekenen op een gepeper de bekeuring. Er kwamen ge durende de controle 450 voer tuigen langs de politiepost, waarvan er in totaal veertien de maximum snelheid overt raden. Van onze verslaggever Hulst - Een 21-jarige Hulstenaar en een zestienjarige plaatsgenoot van hem zijn afgelopen woensdag door de politie aangehouden in verband met de diefstal van en kele bromfietsen. Getuigen wa ren zo attent om de politie te alarmeren toen ze de twee bezig zagen tijdens het stelen van de brommers. Hulst - Een onbekend gebleven man heeft afgelopen woensdag met geweld een greep in de kassa gedaan van een winkel in de Fr. van Waesberghestraat in Hulst. De man kocht een hondenkluif. Toen hij die afrekende aan de kassa, gaf hij de dame daarachter een flinke klap op haar handen en deed vervolgens een greep in de kassa. Meteen daarop zette hij het op een lopen. De cassière hield aan de confrontatie een ge schaafde wijsvinger over. De da der ging er met enkele honderden guldens vandoor. "zet voor het Rode Kruis in Ter- neuzen. Dit vanaf 1986 als staf- verpleegkundige en later als co lonne-commandant. Ze is tevens instructeur hartreanimatie. Terneuzen - Mevrouw C. de Ruijter-Schoordijk is gistermiddag koninklijk onderscheiden met de gouden eremedaille verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. Zij kreeg de versierselen tijdens een. bijeenkomst in restaurant Vijverhof. Mevrouw De Ruijter is leiding gevende bij de stichting Thuis zorg Zeeuws-Vlaanderen en daarnaast ook actief bij het Rode Kruis in de Scheldestad. Met in gang van april gaat ze met pen sioen. De gedecoreerde kwam midden jaren zeventig naar Terneuzen. Daarvoor werkte ze bij onder meer het streekziekenhuis in Gorinchem, het gemeentelijk ziekenhuis in Sliedrecht en het verpleeghuis Crabbehof in Dor drecht. Aansluitend werkte ze als parti culier verpleegkundige. In 1975 werd ze in Terneuzen vrijwilligster van de werkgroep gezinshereniging gastarbeiders. Na een opleiding mbo (sociale dienstverlening) werkte ze onder meer als stagiaire bij het Alge meen Maatschappelijk Werk in het toenmalige Julianazieken- huis. In april '82 trad ze in dienst als leidinggevende bij de stich ting Maatschappelijke Dienst verlening Midden-Zeeuws- Vlaanderen, aanvankelijk part time maar vanaf 1987 in een vol ledige baan. Bij deze stichting maakte mevrouw De Ruyter een aantal fusies mee tot uiteindelijk de huidige stichting Thuiszorg. Behalve in haar baan heeft me vrouw De Ruyter zich ook inge- Mevrouw C. de Ruijter- Schoordijk koninklijk onder scheiden. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent Middelburg - Het boterde van geen meter tussen de 49-jarige R. D uit Kloosterzande en zijn stiefzoon. Voor zijn inmiddels ex-vrouw was haar zoon het enige dat telde op deze aarde en die op zijn beurt liet geen gelegenheid onbenut om zijn stiefvader te vernederen. Van onze verslaggever Terneuzen - De Indigo Services Groep, waaronder Stoffels Cle aning Terneuzen en uitzendketen Tènce, heeft in 1995 een ster ke groei doorgemaakt. De omzet van Indigo (schoon maak, uitzendbureau, havenser vices, detachering) steeg met 83 miljoen naar 254 miljoen gulden. Het personeel groeide van 5330 naar 8620 werknemers. Een deel van de stijging komt door gekochte omzet. Indigo nam in 1995 het Engelse schoon maakbedrijf Clean Factory and Office Services over. De overige 33 miljoen realiseerde Indigo op Door Peter van den Assem Middelburg/Terneuzen - 'Don't be sil ly, put on your Willy'. Oftewel: Hét doe je mét. Het zijn twee populaire kreten waarmee het Jongeren Advies en In formatiebureau (JAIB) Zeeland de aandacht van de jeugd wil trekken. Aandacht voor de campagne rond seksuali teit die voor deze en komende maand op de rol staat. Bedoeling van de actie: alle moge lijke vragen van jongeren op dit gebied be antwoorden. Of het nu gaat over ongesteld worden, zaadlozingen, veilig vrijen, homo seksualiteit of de eerste keer, de deuren van de JAIB-kantoren in Middelburg, Terneu zen, Goes, Zierikzee en Tholen staan open. Zou je toch denken dat anno 1996 vrij over seks gepraat kan worden. Zet de televisie maar aan en de Goedele Liekensen, Xaviera Hollanders en Catherine Keijls voeren het hoogste woord over allerhande standjes en hulpmiddelen. Maar het feit dat een jonge- renadviesbureau een dergelijke campagne voert, geeft wel aan dat seksualiteit zelfs in de jaren negentig een thema is dat nog niet breeduit in huiselijke kring besproken wordt. „Wij merken dat er nog steeds een taboe op rust," zegt JAIB-medewerker Nel Verkeste. „Veel jongeren komen binnen met vragen over hele andere dingen, maar ne men terloops toch een folder over seksuali teit mee. Ze zijn er nogal eens verlegen mee. Maar wij stappen niet naar ze toe om hen een verhaal te laten doen. Daar moeten ze zelf mee komen." Zeker op Tholen valt het niet mee om de doelgroep (jongeren van 12 tot 23 jaar) te bereiken. Het JAIB heeft de campagne op het overwegend streng gereformeerde ei land - in tegenstelling tot andere delen van Zeeland- zeer terughoudend aangekon digd. „We zijn nog maar net van start ge gaan op Tholen en willen eerst eens bekij ken hoe we daar het beste naar buiten kun nen treden. Ja, als je dat op een terughou dende manier doet, loop je misschien het ri sico dat je je doelgroep niet bereikt. Maar dat zullen we moeten afwachten." Menno Meertens van het JAIB-kantoor in Terneuzen denkt dat in Zeeuws-Vlaande ren sowieso makkelijker over seks gespro ken wordt dan elders in Zeeland. „De mees te vragen die hier binnenkomen gaan over praktische zaken, zoals het gebruik van condooms en de pil. Maar ook over aids be staat nog onduidelijkheid. Tegen veel jon geren zeggen we ook wel: 'Zou je er niet eens met je ouders over praten'. Maar we zeggen niet dat ze dat móeten doen. De keu ze is aan henzelf. Bjj veel jongeren leeft het idee dat ze ook hier met een verhaal moeten komen. Dat is niet het geval. We zijn een laagdrempelige instelling, die ook open staat voor zomaar een praatje en een bakkie koffie." Het JAIB probeert via de media en posters op scholen aandacht te krijgen voor de campagne, die nog tot en met april loopt. Vanaf mei gaat het bureau van start met een geheel ander thema, in dit geval 'vakan tie'. „Zo hebben we al een aantal onderwer pen gehad, zoals 'op kamers gaan wonen', het t-biljet, drugs, studiefinanciering en werk," zegt Nel Verkeste. „We proberen wel om het- thema aan te laten sluiten bij een bepaalde periode in het jaar. In die zin is het logisch dat we in mei beginnen met het thema 'vakantie'." - eigen kracht. Volgens financieel directeur L. van de Voorde wordt de groei voor een deel ver klaard door toegenomen uit- zendactiviteiten (Tènce). Tot voor kort had Tènce alleen in het zuiden van Nederland een sterke positie. „De laatste tijd zijn we echter ook in het midden en wes ten van het land steeds nadruk kelijker aanwezig," zegt Van de Voorde. Tènce heeft nu ook vestigingen in Amsterdam, Haarlem, Hoofd dorp, Utrecht en Den Haag. De uitzendpoot van Indigo heeft in middels ools wortel geschoten in België. Indigo vesterkte daar haar positie door voor 50 pro cent deel te nemen in uitzendbu reaus in Vlaanderen en Wallo nië. Van de Voorde is gunstig ge stemd over de nabije toekomst. „Steeds meer bedrijven stoten taken af die niet tot hun kern- actvitietien behoren, zoals bij voorbeeld schoonmaak. Dat zie je niet alleen in Nederland, maar ook daarbuiten. Onze schoon maakbedrijven in Nederland en Portugal kenden bijna allemaal een omzetstijging van 10 pro cent. Verdere toename van de flexibilisering van de arbeid speelt onze uitzend-, detache- rings- en outplacementactivitei- ten in de kaart." Tenminste, dat beweerde D. gis teren op de zitting van de recht bank in Middelburg waar hij te recht moest staan voor een po ging tot doodslag op zijn stief zoon en de officier van justitie 140 uur dienstverlening plus drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf tegen hem eiste. Al eerder kwam het tot aanva ringen tussen de stiefzoon en D.. Begin maart 1994 moest de stiefzoon op het woonwagen kamp in Kloosterzande zijn en beloofde D. hem 'de kop af te snijden' als hij zich nog één keer op het kamp vertoonde. Op 11 november van datzelfde jaar was het weer eens goed mis. D. die een van de kinderen bij zijn ex had achtergelaten in'St.-Jan steen kroop het café irr om zich daar over te geven aan sombere overpeinzingen. Diverse glazen bier en cognacjes later besloot hij zijn ex maar eens goed de waarheid te vertel len. Hij toog naar haar woning en liep daar in de brandgang zijn stiefzoon tegen het lijf die luid keels zijn moeder verwittigde dat 'die kankerlijer' er weer aankwam. Bij D. sloegen de stoppen door. Hij pakte zijn mes en stak daarmee de stiefzoon in de arm. De advocaat van D., mr J. Wou ters betoogde nog dat de dag vaarding nietig was omdat ner gens was vermeld waarom het bij een poging was gebleven. Een betoog dat overigens zin loos was omdat per 1 april 1994 dat niet meer hoeft. Over veertien dagen wijst de rechtbank vonnis.

de Stem | 1996 | | pagina 9