Drugsbeleid wordt obstakel in EU' 4 Britten verbieden verkoop vlees van volwassen koeien Geheime dienst Israël faalde volledig 'Britse regering negeerde gevaar koeienziekte Olievlek van 50 km stroomt de Rijn af naar Nederland Tribunaal: regering Belgrado crimineel Zulu-mars Johannesburg verloopt vreedzaam ukje COMMENTAAR BUITENLAND MENLAND KORT bare inkt ld op televisie n geschiktheid Alders n' Israël en vraagt ontslag aan I vfjchel Ghysel heeft gisteren J/ L J C7 M. Beierse premier Stoiber vreest voor Nederlands voorzitterschap van Europa in 1997 Wetsvoorstel om onder minimumloon te duiken Britten eten Big Macs uit Holland BUITENLAND KORT Gijzeling in Duitsland loopt goed af Gevaarlijke sekte Japan bankroet Proces tegen Jaruzelski begonnen Poolse president nodigt paus uit Israël pakt honderden Palestijnen op Honderden ontvluchten brandend hotel FBI omsingelt ultra-rechtse 'Freemen' 29 MAART 1996 A4 VRIJDAG 29 MAART 1996 aatssecretaris Linschoten van de gang van zakan bij het Col- 'keringen (CTSV) overeind ge- niet getracht de schuld enkel- r te leggen. Er was veel kritiek liddels opgestapte, bestuur en loren dat hij pas heeft ingegre- uit de hand gelopen was. Het inde om het vertrouwen in de al gebleken dat dit een onhaal-' Dten hadden duidelijk gemaakt in beschermende cordon rond dit gegeven in het achterhoofd n deugd gemaakt. De christen- de volledige oppositie te mobi- nd waarin om een parlementair er het intern functioneren van departement van Sociale Zaken motie spreekt niet van een on- nctioneren van staatssecretaris dat met het indienen van deze oppositiepartij lijkt te gaan boe- uitziet dat de coalitiepartijen Pv- nen. uit als een bewijs van wantrou- espoken heeft hij volkomen ge- entaire onderzoek gaat over de Vlaar helemaal ongeschonden is komen. Wanneer de Tweede Ka- een parlementair onderzoek te 'orden uitgelegd als een signaal retaris. Een teken van ongenoe- lie bij het CTSV heerst. Linscho- gelopen in zijn tot nu toe rimpel- ersiteit Delft (TU) heeft een on- ■mee waardepapieren, strippen- bijvoorbeeld cd's gemerkt kun- océdé maakt namaak en fraude door studente Mariëlle Vermunt verpen in samenwerking met de aldus hoogleraar G. Smets. rheid zal fabrikanten van televi- n zogenaamde V-chip (violence gewelddadige en pornografische nen worden geblokkeerd. (Verkeer en Waterstaat) in ant- 3 en D66. De fracties maken zich eelheid geweld op televisie, isies een antigeweldchip krijgen, gezegd dat zij programma's die sn voor hun kinderen, herkenbaar rritsma wil dat omroepen er zelf gewelddadige programma's bin- lig „a enthousiast over de mogelijk- ster van Milieu Hans Alders be- ris van de Koningin. De PvdA'er, j de VN-milieuorganisatie UNEP, ïoff opvolgen. huidig WD-Tweede-Kamerlid J. Issaris aan twee eisen voldoen. Hij l politiek Den Haag en open oog en [even in Groningen. „Ik heb aarze- voldoet", zegt de VVD'er. -landen brengen 'in principe' geen bezingen daar op 29 mei. Deze in- im te voorkomen dat de Europese t House moeten bezoeken, hetgeen een. ïlandse Zaken vertelde dit gisteren rbij dat het zijn eigen voorstel was een bezoeken meer te brengen aan mingen tussen Israël en de Pales- igen niet te laten oplopen. .ensen van Emmen heeft minister een gisteren gevraagd hem eervol e crisis in de Drentse gemeente een en geleden kondigden de vijf wet- De bestuurlijke chaos ontstond r het managementbureau Boer inen het gemeentelijke apparaat .en het aangekondigde vertrek va j pjrijf- Het Franse Kamerlid Frans politicus prijst deel drugsaanpak ;en rapport gepubliceerd over iet Nederlandse drugsbeleid, J jat voor de Nederlandse poli- I (jek relatief een verademing I moet zijn. Ghysel noemt sommige punten van de drugsaanpak zelfs 'posi- i'. Maar tegelijkertijd is zijn be- - ik sta vierkant achter de .aanpak van president Chirac." Met andere woorden: ook Michel Ghysel vindt dat Nederland terug -I moet komen op het gedoogbeleid, en ook hij maakt geen onder scheid tussen soft- en harrddrugs. Ghysel - een partijgenoot van de gaullistische president Chirac - stond aan het hoofd van een parle mentaire delegatie, die in april vo rig jaar een bezoek heeft gebracht aan Nederland. In het rapport geeft hij Nederland enkele vol doendes, en dat is op zich al heel bijzonder. Ghysel vertelde gisteren dat hij diep onder de indruk is geraakt van het werk van de Amsterdamse politie. Hem was opgevallen dat er in Nederland geen buurten zijn, waar de politie eigenlijk niet meer kan komen. „Ik zag dat de politie repressief optreedt, maar dat een agent soms ook een advies gaf aan een verslaafde. De politie vervult in Nederland een sociale functie. Daar kunnen we in Frankrijk van leren." Ghysel vindt dat Nederland ver op Frankrijk voorloopt waar het gaat om de opvang. Ook valt hem op dat er veel plaatsen voor me- thadonverstrekking zijn. „Zonder methadon ideaal te noemen, zijn er in Nederland middelen om ver slaafden te helpen. Frankrijk heeft maar tien procent van het bedrag dat Nederland jaarlijks beschikbaar stelt voor verslaaf- denhulp." Na deze bewieroking van de Ne derlandse aanpak heeft de arts Ghysel ook kritische opmerkin gen. „Het zou natuurlijk perfect zijn als Nederland zijn drugs kraan dichtdraait." Ghysel - naast Kamerlid ook burgemeester van het Noord-Franse Roubaix - zegt veel last te hebben van de drugsoverlast uit Nederland. „Veel jongeren trekken naar Ne derland toe om drugs te kopen. Nederland fungeert met al zijn koffieshops als drugssupermarkt van Europa." Hij wil dat liefst alle koffieshops zo snel mogelijk worden gesloten en dat alle nederwiet-tuintjes worden gerooid. Bovendien wil hij dat de toegang voor klanten uit Frankrijk moeilijker wordt ge maakt. „Dat jullie in Nederland de nederwiet geen probleem noe men vind ik tot daar aan toe. Maar door de geografische situatie komt de ellende onze kant op. En daar moet iets aan worden gedaan." Ghysel is daarom blij dat Frank rijk begin deze week heeft beslo ten om de grenscontroles in het noorden te handhaven. Waar hij van af wil, is de heftige woorden strijd tussen Nederland en Frank rijk. „Met ruzie is niemand ge baat. Ik vind het spijtig dat sena tor Masson Nederland een narco- staat heeft genoemd. Zoiets doe je niet met je buren." I Van onze Haagse redactie Den Haag - Nederland moet vóór volgend jaar, wanneer het weer aan de beurt is voor het voorzitterschap van de Europese Unie, het drugsbeleid aanpassen. Anders gaat de drugspolitiek een obstakel vormen voor een succesvol voorzitterschap. Dit zei de Beierse minister-pre sident Stoiber gisteren na afloop van zijn tweedaags bezoek aan Nederland. Stoiber, tevens voor zitter van de Duitse bondsraad, zegt dat de zuidelijke deelstaat Beieren last ondervindt van het Nederlandse drugsbeleid. Vol gens hem komt de helft van alle soft- en harddrugs in Beieren uit Nederland. Voor heel Duitsland is dat tachtig procent, zei hij. „De Nederlandse drugspolitiek is niet goed. Duitse jongeren gaan als toerist naar Nederland. Als ze terugkomen hebben wij J een probleem," aldus Stoiber. De premier legde er de nadruk I op, dat de Europese landen met [Nederland moeten blijven pra- i om tot overeenstemming te I komen. „Er is dialoog nodig. Het is niet zinvol om Nederland voortdu- i aan te klagen, zoals de Fransen doen. De grens sluiten mag niet het antwoord zijn." I De CDU-politicus noemde het 'een goed teken en een belangrij ke stap' dat klanten in de koffie shops voortaan nog maximaal vijf gram cannabis mogen kopen in plaats van dertig. Hij erkende dat het drugsbeleid een zaak is van Nederland zelf. „Maar de ef fecten gaan ook andere landen aan." Stoiber zegt 'zeker te weten' dat Nederland tot inkeer zal komen. Volgens hem zal het beleid meer in de pas gaan lopen met dat van andere Europese landen. „De staten zijn nu eenmaal niet meer zo autonoom als vroeger." Vol gens Stoiber moet de omslag snel komen. „Het moet gebeuren voordat Nederland begin 1997 voorzitter wordt van de Europe se Unie." Premier Kok verwees in een ant woord op Stoibers uitspraken naar een Europees onderzoek, dat moet uitwijzen wat de effec ten van een eventuele Europese harmonisatie op de handel en het gebruik van drugs kunnen zijn. Hij zei ook dat als er internatio nale afstemming nodig is van het drugsbeleid, dit zeker ook voor Duitsland geldt. „Er zijn ver schillen in hoe de diverse deel staten met drugs omgaan," aldus Kok. Van onze redactie buitenland Londen - De Britse minister van Landbouw, Douglas Hogg, I heeft in verband met de gekke-koeienziekte besloten de ver- I koop te verbieden van vlees van runderen die ouder zijn dan 2,5 I jaar. Tegenover het Britse parlement verklaarde Hogg gisteren Idat het om een tijdelijke maatregel gaat om het vertrouwen in I de vleesindustrie te herstellen. Den Haag (anp) - mogen maximaal twee jaa werknemers slechts 70 p van het wettelijk nümmu?r voor volwassenen betalen, beidsovereenkomst m iraaal stens voor een jaar en ma an. voor vier jaar worden aang 8 De eerste helft van die con periode mag de wer^ëeye„n jui- het wettelijk minimumlo Dit staat in een wetsY0(£?ifin en de minister van Sociale de Werkgelegenheid gisteren Tweede Kamer heeft mgedie^ De regeling moet on slecht geschoolde werkne®,. betere kansen geven op beidsmarkt. oVeri- De werknemer heeft n De gens wel recht op scholi g Inelnafgemenebestuursrnaa^ gel bij het wetsvoorstel flexibele arbeidskrach aaide thuiswerkers, onder j voorwaarden recht hebben wettelijk minimumloon- iHogg bevestigde dat het kabinet Ivan plan is een deel van de elf I miljoen runderen tellende vee- Istapel te vernietigen. Hij zei dat Ide Europese Commissie het Brit- I se voornemen positief heeft^ont- I vangen. Ter compensatie aan de I boeren is een bedrag uitgetrok- I ken van 125 miljoen gulden per Ijaar. Voor hulp aan de getroffen vleesindustrie is 3,75 miljoen gulden per week gereserveerd. Le ministers van Landbouw van de Europese Unie komen maan- ljag in Brussel in spoedzitting bijeen om over de BSE-affaire te praten. Frankrijk schort tot die Van onze correspondent Londen - Voor liefhebbers van Big Macs en Quarter- pounders was het vergelijk baar met het feest rond Beaujolais Primeur of nieu we haring. Na een burgerloze vierdaagse arriveerde in 650 Britse vestigingen van Mc- Dönald's gisteren dan einde- njk weer de favoriete specia- 'teit. Vanwege de gekke- soeienvrees was het vlees speciaal geïmporteerd vanuit Nederland. be feestelijk herintroductie S®g gepaard met een adver tentiecampagne. 'Big Macs ®e back at McDonald's to- zo luidde de kop. In bij gaande tekst verzekerde pre sident-directeur Paul Pres- 1°® dat in zijn restaurants looit slachtafval of mecha nisch geschraapte vleesres- len waren gebruikt. «J de vestiging in het Lon- ense Marble Arch ging Andrew Ball uit Glasgow of- ïeus de geschiedenis in als e eerste Brit die zijn tanden tte in een geïmporteerde, «ollandse, burger. Zijn com mentaar: „Heerlijk. Het smaakt precies hetzelfde. Ik n„ c .'let we* veiliger is bomtUit 6en anc*er k™* bijeenkomst de slacht van de naar schatting 70.000 Britse kal veren op. Duitsland kondigde aan de controle op de invoer van vlees- en vleesproducten verder te verscherpen. Het Europees Parlement ver klaarde zich gisteren formeel akkoord met het exportverbod voor Brits rundvlees. Het parle ment vroeg de Europese Com missie tevens mee te betalen aan slachtprogramma's in het Vere nigd Koninkrijk. De Europese Commissie heeft die toezegging al gedaan. De Nederlandse Europarlemen tariër Almand Metten (PvdA) vindt dat Groot-Brittannië voor die steun uit Brussel 'een politie ke prijs' moet betalen. Metten vindt dat Londen zich coöpera tiever moet opstellen jegens de EU in ruil voor compensatie voor de Britse veehouders. Ook de Europese liberalen vinden dit. „Schadevergoeding voor het Verenigd Koninkrijk is afhanke lijk van wederzijdse solidari teit," aldus VVD'er Jan Mulder. ken van kantoren toe hoe de optocht door het zakencentrum van Johannesburg trok. De mars werd gehouden ter herdenking van een soortgelijke manifestatie die twee jaar geleden, aan de vooravond van de democra tische ommekeer, in Johannesburg werd ge houden. Die mars, net als die van gisteren door de Zulu-partij Inkatha georganiseerd, liep uit de hand. Er vielen vijftig doden, van wie acht bij een schietpartij bij het hoofd kwartier van het ANC, de grote rivaal van Inkatha. Nelson Mandela, destijds ANC-lei- der, gaf daartoe de opdracht. Het incident Door Willy Werkman Tel Aviv - De staatscommissie die de toedracht van de moord - vorig jaar november - op de Israëlische premier Yitshak Rabin heeft onderzocht, is tot ernstige conclusies gekomen over het functioneren van de Shin Bet, de binnenlandse veiligheidsdienst. De Shin Bet heeft volgens het gis teren uitgekomen rapport van de commissie-Shamgar volledig ge faald in de beveiliging van de pre mier. Niet alleen omdat grove na latigheid is gebleken tijdens en na de vredesdemonstratie in Tel Aviv, waar Rabin door Yigal Amir in de rug werd geschoten, maar vooral ook omdat de Shin Bet het gevaar dat uitging van joodse rechts-religieuze groeperingen niet op waarde heeft ingeschat. Om herhaling te voorkomen, advi seert de commissie een strenger toezicht op Shin Beth. Het hoofd van de Shin Bet, Carmi Gilon, bij wie de commissie de formele verantwoordelijkheid heeft gelegd, is vorige maand al afgetreden, evenals D. (zijn naam mag niet genoemd worden), die aan het hoofd stond van de afde ling beveiliging. Drie andere be langrijke Shin Bet-functionaris sen zullen worden geschorst en een hoge politie-officier krijgt een berisping. Met de schokkende re sultaten van het bijna vijf maan den durende onderzoek is het nu duidelijk, dat niet alleen de pu blieke opinie de moord van een jood op een jood voor onmogelijk hield, maar dat zelfs de binnen landse veiligheid zijn ogen had ge sloten voor concrete informatie over plannen van extreem den kende joden om Israëls leiders met de dood te straffen voor de con cessies, die zij aan de Palestijnen hadden gedaan. „We wilden gewoon niet zien dat er niet één Yigal Amir bestond, maar misschien wel honderden of duizenden," zei gisteren Shimon Sheves, de persoonlijke assistent van de vermoorde premier. Op een kort na de moord op de televisie vertoond amateurfilmpje van de gebeurtenissen op het stad huisplein van Tel Aviv is duidelijk te zien, hoe de moordenaar lang voor hij de premier in het vizier kreeg ongestoord zijn doel af- Door Hans Rube EEN VAN de nijpendste vragen in de hysterie rond de gekke-koeienziekte is of BSE overdraagbaar is van dier op mens. De Britse wetenschappelij ke tijdschriften Nature en New Scientist hebben daarover gisteren de regering in hun land fel aangevallen. Wetenschappers hebben steeds gezegd dat een verband tussen de Creutzfeldt- Jacob ziekte en de runderziekte BSE niet kon worden uitgesloten, zegt New Scien tist. „Omdat er geen bewijzen voor dit verband bestonden, concluderen de poli tici dat er geen enkel risico bestaat. Zelfs niet toen eind vorig jaar ongebruikelijke gevallen Creutzfeldt-Jacob werden ge meld bij jongeren." De Britse regering en het ministerie van Landbouw leggen al tien jaar lang weten schappelijke meningen die hen niet uit komen terzijde, menen de in wetenschap pelijke kringen/hoog aangeschreven tijd schriften. De beleidsmakers zijn zelf ver antwoordelijk voor de enorme paniek die het land nu in zijn greep heeft. De paniek in Engeland en de reacties in de Europese Unie lijken overtrokken. Im mers, de zo gevreesde prionenziekte BSE heeft onder mensen nog vrijwel geen slachtoffers geëist. De ziekte van Creutz- feld-Jakob komt maar bij gemiddeld één op de miljoen mensen voor. Grote vrees is echter dat de prionenziekte zich onder huids bij mens en dier zal verspreiden. Zoals in de jaren tachtig aids als een olie vlek over de wereld kroop. Want spron gen al niet eerder in de geschiedenis vreemde ziekten over van dier op mens? Wetenschappers van naam en faam be vestigen deze theorie. Cholera is van oor sprong een koeien- en schapenziekte, die aan het begin van de negentiende eeuw zijn dodelijke opmars begon vanuit India. Griep komt van paarden, syphilis en aids van apen. Mazelen maakte een nog lange re omweg: van een ziekte die alleen wol ven trof, tot een aandoening in honden die tenslotte als runderpest overging op de mens. De Amerikaanse biochemicus en neuro loog Stanley Prusiner is de ontdekker van de prionenziekte, die bij mensen de ziek te van Creutzfeldt-Jakob, bij koeien BSE en bij schapen scrapie veroorzaakt. Vrij wel niemand geloofde hem, dertien jaar geleden. Prusiner beweerde immers dat de oorzaak van de aandoening de eiwit- vorm prion was, en niet een bacterie of virus. Inmiddels is zijn theorie bewezen en algemeen geaccepteerd. De wijze waarop de ziekte van dier naar dier springt en vervolgens in mensen zijn vernietigende werk kan doen is nog een raadsel. Engelse schapen hadden al in 1750 last van de hersenziekte scrapie. Maar ook over de oorsprong van aids is lang getwijfeld. Apen, en ook mensen, kunnen al eeuwen geleden aidsachtige aandoeningen bij zich hebben gedragen. Ziekten veranderen van vorm, tot ze uit eindelijk een dodelijke variant bereiken. Engels onderzoek toont aan dat mensen mogelijk besmet kunnen worden als ze hersenen, weefsel rond de ruggewervel en orgaanvlees van zieke dieren eten. Zoals kannibalen elkaar besmetten in de jaren vijftig: door eikaars hersenen te nuttigen kregen ze 'kuru', een soort BSE. Alleen voeding zou dan de oorzaak van de prio nenziekte zijn. Inmiddels is gebleken dat koeien elkaar ook onderling kunnen besmetten. Kalve ren die nooit vervuild voedsel aten krij gen het van hun moeder; apen, muizen, dieren in de dierentuin: het aantal geval len is groter dan tot op heden geopen baard. Als de besmetting niet via het voedsel loopt, waar komt de besmetting dan vandaan? Onderzoekers van de universiteit van Göttingen gaan er vanuit dat een bind weefselcel, microglia, de boosdoener is. Hun eerste bevindingen wijzen in de rich ting van een verminderde afweer bij de patiënt. Bepaalde stoffen, in de lijn van de anti-oxidanten, kunnen de infectie stoppen. De Duitse ontdekkingen zijn een bekend geluid voor immunologen. Zijn immers niet veel van onze 'moderne ziekten' - zo als astma, aids, Alzheimer, reuma- te herleiden tot stoornissen in onze natuur lijke afweer? Indien dat klopt, fungeert het besmette rundvlees slechts als trigger voor een ziekte, die slapend aanwezig kan zijn bij veel meer door het moderne leven aangetaste mensen. Slechts fundamenteel onderzoek door de wetenschap kan die theorie staven. Door Frans Wijnands Keulen - Over de volle breedte van de Rijn stroomt een meer dan vijftig kilometer lange olievlek sinds gisternacht vanaf Keulen richting Nederland. De Duitse waterpolitie spreekt van een kleine milieuramp. Gehoopt wordt dat de olielaag verder stroomafwaarts zal ver dunnen; mogelijk nog vóór de Nederlandse grens. Omstreeks een uur in de nacht van woensdag op donderdag liep bij Rodenkir- chen, ten zuiden van Keulen, de onder Duitse vlag varende tanker Sarah aan de grond. Het met 1200 ton dieselolie geladen en daarom zeer diep stekende schip, was onderweg van Keulen naar Mainz. De stand van de Rijn is op dit moment laag. Pas gisterochtend, meer dan vijf uur nadat zijn schip was lekge slagen, waarschuwde de kapitein de autoriteiten. Het is nog niet duidelijk waarom hij zo lang heeft gewacht. Inmiddels was bijna 30.000 liter dieselolie in de Rijn gestroomd. De olielaag dreef over de volle breedte van de ri vier stroomafwaarts. In de loop van gisteren werden de haventoegangen van Düsseldorf en Neuss met drijvende oliedam- men afgesloten om vervuiling van de havenbekkens te voorkomen. De drinkwaterinstallaties in het stroomgebied werden stilgelegd, maar volgens experts loopt de drinkwatervoorziening in het dichtbevolkte stroomgebied van de Rijn geen gevaar. Later werd begonnen de reste rende olie uit de gestrande tanker over te pompen in een ander schip, om verdere uitstroom te voorkomen. Justitie in Düssel dorf heeft een onderzoek naar de oorzaak van de ramp geopend. Een Zulu-demonstrant die om onduidelijke redenen een beha aan heeft getrokken, zwaait met een stok. Het zag er dreigend uit, maar de Zulu-mars liep niet uit de hand. foto epa Johannesburg (ap) - In Johannesburg hebben gisteren ongeveer 7000 Zulu's een demonstratieve optocht gehouden, waar de stad met angst en beven naar had vooruitgezien. Duizenden politie-agenten en militairen wa ren ingezet om de demonstranten, die knup pels, stokken en andere wapens bij zich droegen, onder controle houden. De mars verliep echter vreedzaam. Winkeliers sloten bij het naderen van de stoet haastig hun deu ren. Velen keken vanuit ramen en vanaf da- leidde tot een crisis in de verhouding tussen het ANC en de Zulu's die nog steeds voort duurt. Uit vrees voor geweld had de regering-Man- dela vorige week gezegd dat knuppels, spe ren, strijdbijlen en hakmessen - traditionele Zulu-wapens - tijdens de mars niet zouden worden toegestaan. De organisatoren gingen daar niet mee ak koord en de regering besloot te elfder ure om knuppels en stokken toe te staan. Er waren echter ook speren en bijlen te zien; de politie greep niet in. wachtte. Toen deze de stadhuis- trap afdaalde, kon hij zonder pro bleem drie schoten afvuren voor hij door agenten van de Shin Bet werd overmand. Minuten eerder had hij, als hij dat gewild had, precies hetzelfde kunnen doen met de huidige premier Shimon Peres. Carmi Gilon, het inmiddels afge treden hoofd van Shin Bet, wees gisteren voorzichtig op de indirec te verantwoordelijkheid van Ra bin zelf. De Shin Bet had zich in opdracht van Rabin tot de dag van de moord voornamelijk bezig moeten houden met de Arabische terreur. Ondanks duidelijke drei gementen van de kant extreem rechts religieuze Israeli's, deed ook Rabin het dreigende interne gevaar met handgebaren af. Leienkaul Het gijzeldrama in Leienkaul in de Duitse deelstaat Rheinland-Pfalz is gistermorgen zonder bloedvergieten beëindigd. De politie bestormde het huis waar een 45-jarige man 30 uur lang zeven familieleden (onder wie vier kinderen) had vastgehouden. De dader werd overmeesterd; hij en de gegijzelden zijn ongedeerd. De man had gedreigd zijn familie dood te schieten als hij niet een half miljoen mark kreeg en de mogelijkheid om te ontkomen. De dader staat bekend als beruchte bankrover en als zeer gevaarlijk en depressief. Tokyo - Een rechtbank in Tokyo heeft gisteren de Japanse sekte Aum Shinri Kyo, die achter dodelijke aanslagen met het gif sarin zit, bankroet verklaard en bezittingen in beslag genomen. Dat be tekent dat een groep van ongeveer honderd trouwe aanhangers het sektedorp Kamikuishiki moet verlaten. De sekteleden trokken in de commune nadat zij afstand hadden gedaan van hun persoonlij ke eigendommen. Met de bankroetverklaringzet de staat een streep onder de sekte van De Hoogste Waarheid als erkende religieuze ge meenschap. Het proces tegen de leiding van de sekte loopt nog. Warschau - In Gdansk is gisteren het proces begonnen tegen de Poolse ex-president Wojciech Jaruzelski en elf andere voormalige communistische leiders. Zij staan terecht wegens hun rol bij het neerslaan van de arbeidersopstand in Gdansk in 1970. Daarbij kwamen 44 mensen om het leven. Jaruzelski was destijds minister van Defensie. Naast Jaruzelski staan nog enkele communistische oud-ministers en (voormalige) generaals terecht. Het Poolse regime stuurde destijds tanks op de stakende menigte af. Poolse media spreken van het 'proces van de eeuw'. Het vooronderzoek heeft vijf jaar geduurd. Warschau - De Poolse president Alexander Kwasniewski heeft paus Johannes Paulus uitgenodigd om in 1997 zijn geboorteland te bezoeken. Johannes Paulus n, geboren in Polen als Karol Woj- tyla, bezocht als paus zijn geboorteland al zes keer. Zijn bezoeken voor de val van het communisme in 1989 werden door veel Polen aangegrepen om te demonstreren tegen het toenmalige systeem. De oud-communist Kwasniewski versloeg bij de verkiezingen van november 1995 de katholiek Walesa. De Poolse katholieke kerk had zich tijdens de verkiezingscampagne sterk tegen Kwasniewski uit gesproken. Ramallah - Israëlische veiligheidstroepen hebben in de nacht van woensdag op donderdag op de Westelijke Jordaanoever honderden Palestijnen opgepakt. De schattingen lopen uiteen van 370 tot ruim 450. Het ging om de grootste operatie tot dusver in een gebied dat onder de gezamenlijke controle van Israël en de PLO staat. Tijdens de razzia's onder studenten van de Bir Zeit-universiteit braken rel len uit. De soldaten waren vooral op zoek naar leden van de Ha- mas-beweging. Londen - Ruim vierhonderd mensen zijn gisteravond uit een bran dend hotel gevlucht in het westen van Londen. Zo'n honderd brandweermensen zijn ingezet om het vuur te bestrijden. Het lukte de brandweer vrij snel, de brand - die uitbrak in de kelder van het Park Court Hotel - onder controle te krijgen. De meeste gasten konden laat op de avond naar hun kamers terugkeren. Washington - Ongeveer honderd agenten van de Amerikaanse fe derale politie FBI, onder wie gedragsdeskundigen, onderhande laars en oproerpolitie, hebben een boerderij nabij het gehucht Jor dan in de noordelijke staat Montana omsingeld. Daar hebben zich ongeveer tien gewapende leden verschanst van een rechts-extre- mistische groep die zich Freemen noemt. De confrontatie begon maandag met de arrestatie van twee leiders van de Freemen. De groep, die zegt onafhankelijk te zijn van overheidscontrole en geen belasting te hoeven betalen, trok zich vorig jaar terug op de uitge strekte boerderij. De Amerikaanse justitie beschuldigt de groep van oplichting van banken, overheidsdiensten en ondernemingen ter hoogte van een bedrag van 3,5 miljoen gulden. De agenten voerden gisteren omzichtige besprekingen met de leden van de groep. De FBI hoopt dat de gematigde aanpak zal verhinderen dat de gewa pende patstelling uitloopt op bloedvergieten. Van onze redactie buitenland Den Haag/Sarajevo - Clint Williamson, medewerkers van het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag, heeft de regering van Klein-Joegoslavië gisteren 'crimineel' genoemd. Dit daar Bel grado weigert drie Servische officieren, die zijn aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden, uit te leveren. De Amerikaan Williamson sprak ter afsluiting van de hoorzitting over de drie Servische officieren Mrksic, Radic en Sljivancanin, die worden beschuldigd van oorlogs misdaden in het Kroatische Vuko- var in november 1991. Eenheden van het Joegoslavische Volksleger (JNA) zouden er onder hun com mando na de verovering van de stad ongeveer 260 niet-Servische mannen hebben vermoord. Het tribunaal zal de VN-Veiligheids- raad informeren over de weige ring van Belgrado mee te werken. Als laatste getuige in de zaak werd gisteren de Amerikaan Cly de Snow gehoord, die werkzaam was als VN-arts. Snow slaagde er in oktober 1992 in het massagraf bij Vukovar te vinden. Hij groef met zijn ploeg 11 skeletten op. Te vens vonden de onderzoekers tientallen lege patroonhulzen aangetroffen. Snow liet het massagraf bewaken door Russische VN-soldaten. Toen hij in maart 1993 terugkeerde voor nieuwe opgravingen, maak ten de plaatselijke Servische auto riteiten dat onmogelijk. Op basis van de afmetingen van het massa graf schat Snow dat er 350 lijken liggen.

de Stem | 1996 | | pagina 5