Parlementair onderzoek naar CTSV 'Dru 4Met somberheid red je de wereld niet Britten verkoo volwass CDA ongerust over experimentele bevruchting Novib jubileert Verhuurders: 'Tommei moet met vuist op tafel slaan' Term 4Zwarte Maandag' doet in Den Haag alarmbellen rinkelen Het eerste deukje DE STEM BINNENLAND Kritiek Linschoten op Rood Lesgeld met 112 gulden omhoog A4 pESTEM DE STEM imJZM COMMENTAAR Michel Ghysel heef BINNENLAND KORT Drukken met onzichtbare inkt Geen chip tegen geweld op televisie Groningen twijfelt aan geschiktheid Alders EU-landen 'boycotten' Israël Burgemeester Emmen vraagt ontslag aan Wetsvoorstel om onder minimumloon te duiken Beierse pren Britten eten Big Macs uit Holland VRIJDAG 29 MAART 1996 Van onze Haagse redactie Den Haag - De kunstmatige bevuchtingsmethode Icsi, die op experimentele basis wordt toegepast in onder meer het Tilburgse Sint Elisabeth Zie kenhuis, is in Nederland aan een snelle opmars begonnen. Dat is verontrustend, vindt de CDA-fraetie in de Tweede Ka mer, want de methode is nog niet voldoende onderzocht. De CDA'ers Soutendijk en Van der Burg willen van minister Borst weten wat zij van de plotselinge populariteit van Icsi vindt. In de cember vorig jaar liet de minister nog weten dat 'terughoudendheid' bij toepassing van Icsi op z'n plaats is zolang niet duidelijk is of de methode extra risico's ople- vert.Icsi is een in België ontwik kelde variant op de reageerbuisbe vruchting IVF. Groot verschil is dat bij Icsi slechts één gezonde zaadcel voldoende is voor een ge slaagde zwangerschap, waar bij IVF nog zeker 100.000 zaadcellen nodig zijn. Met Icsi kunnen ook vrijwel onvruchtbare mannen het vaderschap verwerven. Icsi (de af korting staat voor introcytoplas- matische sperma-injectie) wordt een kleine zaadcel rechtstreeks in de veel grotere eicel geïnjecteerd met behulp van verfijnde micro technieken. In het Tilburgse Sint Elisabeth Ziekenhuis en het Aca demisch Ziekenhuis Rotterdam wordt de methode inmiddels op experimentele basis toegepast. Maar volgens Soutendijk én Van den Burg is Icsi aan een snelle ver spreiding onder de Nederlandse vrouwenklinieken begonnen, zon der dat de methode is onderzocht op aspecten als veiligheid, psychi sche en sociale effecten en kosten. Ook is nog niet bekend of Icsi-kin- deren op langere termijn gezond heidsproblemen kunnen ondervin den. De Kamerleden baseren zich hierbij op een mededeling die is gedaan aan de Ziekenfondsraad. Minister Borst wil 200 geslaagde Icsi-zwangerschappen 'verzame len' voor een onderzoek naar even tuele ongewenste of onvoorziene gevolgen. Soutendijk en Van den Burg vinden dit een veel te hoog aantal. Zij vragen zich af of bij 200 Icsi-zwangerschappen nog wel sprake is van de 'terughoudend heid' die Borst in december nog voor ogen stond. Van onze Haagse redactie Den Haag - Er komt een parlementair onderzoek naar het functioneren van het College van Toezicht Sociale Verzekerin gen (CTSV). Een aantal oppositiepartijen in de Tweede Kamer heeft daartoe gisteren een motie ingediend, waarover dinsdag wordt gestemd. Hoewel PvdA en D66 in de Twee de Kamer gisteren in het midden lieten of ze voor de motie zullen stemmen, lijkt dat echter zo goed als zeker. Staatssecretaris Lin schoten (WD, Sociale Zaken) bleek geen problemen te hebben met een dergelijk onderzoek. Hij vindt wel dat hij gedurende dat onderzoek de vrijheid moet be houden om alle maatregelen te nemen die rond het CTSV nodig zijn. De interne conflicten bij het CTSV mondden onlangs uit in het opstappen van het driehoofdige bestuur. Het kabinet zal de drie bestuursleden, Van Leeuwen, Van Rooijen en van Otteloo, bin nenkort voor ontslag voordragen. Het CTSV houdt toezicht op de uitbetaling van een aantal sociale uitkeringen door bedrijfsvereni gingen. Via het parlementair onderzoek wil de Kamer uitzoeken of het CTSV wel doet wat het volgens de wet moet doen. Daarbij moet ook blijken of er maatregelen no dig zijn, zodat het CTSV in de toekomst beter kan werken. Ongelukkig Gisteren bleek dat staatssecreta ris Linschoten slechts weinig waarde hecht aan het rapport van professor Rood, die onlangs na een kort onderzoek vernieti gend oordeelde over het functio neren van het driekoppige be stuur. Linschoten noemde de me thode van Rood 'ongelukkig'. Ook heeft hij er problemen mee dat Rood geen 'feitenonderzoek' deed. Het onderzoeksrapport van Rood bevat veel anonieme uit spraken van betrokkenen in het CTSV-conflict. Verder verweet de staatssecretaris Rood dat hij de bestuursleden geen gelegen heid tot wederhoor heeft gebo den. Het besluit om de drie bestuurs- Den Haag (anp) - Het lesgeld voor leerlingen van zestien jaar en ouder gaat komend schooljaar met 112 gulden omhoog. De verhoging met ruim 8 procent betekent dat het lesgeld op 1497 gulden komt. Minister Ritzen (On derwijs) heeft dat besloten. Lesgeld moet worden betaald voor leerlingen die een opleiding volgen aan dagscholen voor voortgezet onderwijs, speciaal onderwijs en middelbaar be roepsonderwijs en die voor het begin van het schooljaar, op 1 augustus, 16 jaar of ouder zijn. In het schooljaar '96-'97 zijn dat er ongeveer 500.000. Minister Ritzen ontvangt zo een bedrag van 750 miljoen gulden. Tweederde van dat bedrag gaat weer terug naar ouders en leer lingen in de vorm van een tege moetkoming in de studiekosten en een aanvullende beurs voor scholieren met recht op studiefi nanciering. Aanvankelijk leek de verhoging van het lesgeld aanzienlijk hoger uit te vallen. Enkele weken gele den liet de Informatie Beheer Groep (IBG) weten dat ouders re kening moesten houden met een verhoging tot 1576 gulden. Die berekening was gebaseerd op het uitgangspunt dat het lesgeld eens in de drie jaar wordt vastgesteld op 20 procent van de personele en materiële kosten per leerling in het voortgezet onderwijs. Daarbij was dit keer voor het eerst ook rekening gehouden met de kosten van onder meer wacht gelden. Om de verhoging niet te fors uit te laten vallen, heeft Ritzen van die nieuwe berekening afgezien. In de twee jaar na het komende schooljaar wordt het lesgeld al leen procentueel verhoogd in verband met de gestegen kosten. leden voor te dragen voor ontslag heeft Linschoten dan ook niet en kel gedaan op basis van het rap port van Rood. Volgens de staats secretaris was het conflict niet meer beheersbaar en dreigde het toezicht dat uitgeoefend moet worden in gevaar te komen. Doorbetaling De drie bestuursleden zullen hun salaris blijven ontvangen tot aan het einde van hun benoeming stermijn. Dat betekent voor Van Rooijen dat hij nog loon krijgt tot het jaar 2000, Van Leeuwen tot 1998, en Van Otterloo tot 1997. Dit kost de staat ongeveer 1,8 miljoen gulden. Volgens Linscho ten is het juridisch niet mogelijk de salarisdoorbetaling eerder te stoppen. Volgens de staatssecre taris hebben de drie geen recht op wachtgeld. Linschoten moest zich gisteren verdedigen tegen het verwijt dat hij pas in februari heeft ingegre pen bij het CTSV, terwijl midden vorig jaar al op zijn ministerie duidelijk was dat er bij het CTSV grote problemen waren. Daarbij ging het volgens Linschoten ech ter enkel om problemen die be drijfsverenigingen zouden heb- ben, met de,toon van de bestuur ders. Dat er spanningen zouden ontstaan tussen die bedrijfsvere nigingen en het CTSV-bestuur verwachtten Linschoten en ande ren al bij de oprichting van het nieuwe onafhankelijke toezichts- orgaan. FOTO ANP Van onze Haagse redactie Den Haag - Hij was mede-oprichter van de ideële Novib in de jaren vijftig, en is nu voorzitter van zoiets triviaals als de Postcodeloterij. De uitgetreden priester Simon Jelsma hield gisteren nog één keer zijn befaamde 'Plein-preek'. „Met som berheid red je de wereld niet," galmt door het gebouw van de Tweede Kamer. De plaats waar hij iedere zaterdagmiddag op een houten katheder stond om het winkelend Haags publiek toe te spreken, is nu onderdeel van de nieuwbouw. Jelsma, inmiddels 78 jaar oud, staat binnen en dus droog. En hij heeft ook nog, anders dan vroeger, het comfort van een microfoon. De Novib bestaat veertig jaar. De organisatie voor ontwikkelingssamenwerking heeft zich in die tijd ontwikkeld van een goedbedoelend maar amateuristisch initiatief van Jelsma en enkele anderen tot een professioneel insti tuut, dat niet alleen in Nederland bekend heid geniet. De Novib presenteerde gisteren een interna tionaal rapport met enkele hoopvolle ont wikkelingen. In Bangladesh bijvoorbeeld stijgt het aantal Door Jeroen den Blijker en Hans van den Broek Den Haag - Een crisis in de volkshuis vesting? Onzin. Zeker, er bestaat zo nu en dan onduidelijkheid over de inge zette koers, maar dat is niet te wijten aan de volkshuisvesters of de schuld van staatssecretaris Tommei alleen. Nee, het is met name de politiek zélf die twijfel zaait, zoekende is. En na tuurlijk, Tommei zou wel eens wat va ker met de vuist op tafel mogen slaan, maar het is absurd uitsluitend hem de zwartepiet toe te schuiven. Sociale verhuurders en huurders zijn op vallend eensgezind over de vraag wie ver antwoordelijk is voor de onzekerheid die de volkshuisvesters af en toe parten speelt. „De politiek lijkt, al zoekende, vast te lo pen op de vraag hoe het verzelfstandings- proces in de volkshuisvesting nu precies vorm gegeven moet worden. Het politieke debat draagt niet bepaald bij aan een gun stig investeringsklimaat in de volkshuis vesting, het enthousiasme in de sector wordt er zo niet groter op", aldus direc teur Van Leeuwen van de NCIV, een van de twee grote koepels van sociale verhuur ders. In de volkshuisvesting heeft zich onder het bewind van oud-staatssecretaris Heerma, nu fractieleider van het CDA in de Tweede Kamer, de laatste jaren in stilte een ware revolutie voltrokken. De corporaties kon den in hoog tempo verzelfstandigen en kregen steeds meer financiële vrijheid. Ook op het terrein van het huurbeleid nam hun zeggenschap, weliswaar binnen mar ges, toe. De politiek trok zich meer en meer terug. De plannen van Heerma heb ben altijd op een zeer brede steun in de Tweede Kamer kunnen rekenen; ook van de PvdA, nu de grootste criticaster van Tommei. Maar de PvdA is van gedachten veran derd. De sociaal-democraten vinden dat de verzelfstandiging te ver is doorgesfcho- ten. Zij hebben - bij monde van 'pitbull' Adri Duivesteijn - de aanval op staatsse cretaris Tommei geopend. Maar een meer derheid in de Kamer is absoluut niet van plan om die verzelfstandiging als zodanig terug te draaien. Dat opgeteld bij de poli tieke onhandigheid van Tommei, die er maar niet in slaagt alle neuzen in dezelfde richting te krijgen, leidt ertoe dat het volkshuisvestingsbeleid dreigt vast te lo pen. Zo ontstaat het beeld van een 'weinig con sequent en weinig betrouwbaar opereren de overheid', zoals directeur Van Velzen van de Nationale Woningraad (NWR) het typeert. „Dat ligt niet aan Tommei, maar aan de Tweede Kamer. De Kamer doet uit spraken die niet met elkaar te rijmen zijn". Voorzitter Rottier van de Woonbond, 's lands grootste huurdersorganisatie, wijst op nog een factor die Tommei parten speelt. Hij heeft onvoldoende gezag in het kabinet. „Hij moet zijn rug rechten en de steun aanpakken die de Kamer hem biedt." Hoe moet het verder? Van Velzen richt zijn pijlen in het bijzonder op PvdA-Kamerlid Duivesteijn, die hij omschrijft als 'een py romaan die voortdurend brandjes sticht, vervolgens de politie roept en haar vraagt snel de brand te blussen'. Kan gis poor Wilko Voordouw I Pari is - Het Franse I I een rapport gepubliceerd het Nederlandse drugsb dat voor de Nederlandse tjek relatief een verade Zoals te verwachten viel, is staatssecretaris Linschoten van Sociale Zaken in het debat over de gang van zakan bij het Col- I lege van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV) overeind bleven. Zelfs de oppositie heeft niet getracht de schuld enkel voudig bij de bewindsman neer te leggen. Er was veel kritiek op de benoeming van het inmiddels opgestapte, bestuur en Linschoten kreeg eveneens te horen dat hij pas heeft ingegre pen toen het conflict volledig uit de hand gelopen was. He* was alles bij elkaar niet voldoende om het vertrouwen inde staatssecretaris op te zeggen. J" In de voorgaande debatten was al gebleken dat dit een onhaal- baar doel was. De coalitiegenoten hadden duidelijk gemaakt dat ze niet van plan waren hun beschermende cordon rond Linschoten open te breken. Met dit gegeven in het achterhoofd heeft het CDA van de nood een deugd gemaakt. De christen democraten zijn erin geslaagd de volledige oppositie te mobi liseren. Er is een motie ingediend waarin om een parlementair onderzoek wordt gevraagd over het intern functioneren van het CTSV en de relatie van het departement van Sociale Zaken en de uitvoeringsorganen. De motie spreekt niet van een on derzoek naar het persoonlijk functioneren van staatssecretaris Linschoten. Een slimme zet van het CDA dat met het indienen van deze motie het eerste succesje als oppositiepartij lijkt te gaan boe ken. Vooral omdat het er naar uitziet dat de coalitiepartijen Pv dA en D66 de motie gaan steunen. Linschoten legt de motie niet uit als een bewijs van wantrou wen in zijn richting. Formeel gespoken heeft hij volkomen ge lijk. Het aangevraagde parlementaire onderzoek gaat over de zaak en niet over de persoon. Maar helemaal ongeschonden ie Linschoten niet uit de strijd gekomen. Wanneer de Tweede ka mer komende week besluit een parlementair onderzoek te houden, kan dat niet anders worden uitgelegd als eensignail in de richting van de staatssecretaris. Een teken van ongenoe gen over de complete chaos die bij het CTSV heerst. Linscho ten heeft het eerste deukje opgelopen in zijn tot nu toe rimpel loze politieke carrière. Simon Jelsma, mede-oprichter van de Novib, hield gisteren in het Tweede Kamergebouw een 'pleinpreek'. meisjes dat de basisschool bezoekt en in Ethiopië dalen de militaire uitgaven en stij gen de sociale bestedingen. Veel ontwikkelingslanden zitten echter on der het juk van het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Om de economie van hun land te verbeteren krijgen ze leningen, maar daar voor moeten ze hun buitenlandse schulden grondig saneren. Daardoor komen ze aan so ciale uitgaven moeilijk toe. Novib-voorzitter Max van den Berg zei dat er nog steeds een te groot deel van de ontwikkelingshulp naar grootschalige, vaak prestigieuze projecten gaat. Rottier daarentegen valt Duivesteijn - zijn voorganger bij de Woonbond - bij. „De overheid moet terugkeren op haar schre den. Belangrijke problemen -betaalbaar heid, gettovorming- zijn nog steeds niet opgelost. Duivesteijn eist terecht dat Tom mei daarop een visie ontwikkelt. Hij moet niet meer klakkeloos voortborduren op het beleid van zijn voorganger." Van Velzen, op zijn beurt: „Tommei zou er goed aan doen om de Kamer nog één keer ten principale te wijzen op de koers en daarvoor opnieuw nadrukkelijk steun te vragen. Hij moet voorkomen dat het vuur tje steeds weer opnieuw wordt opge stookt". En Van Leeuwen vindt dat de staatssecretaris wel eens vaker met zijn vuist op tafel mag slaan. Tommei laat het debat te veel uit zijn handen glippen, vindt de NCIV-directeur. Volgens Van Velzen heeft dat te maken met het karak ter van Tommei: „Hij, als ervaren parle mentariër, blijft graag in gesprek met de Kamer. Terwijl Heerma veel meer de be stuurder was die tegen de Kamer zei: 'Zo en zo wil ik het gaan doen. Bezwaar, dan wil ik het graag nü horen'." Den Haag - De Technische Universiteit Delft (TU) heeft een zichtbare inkt ontwikkeld, waarmee waardepapieren, strippen kaarten, zegels of de opdruk van bijvoorbeeld cd's gemerkt kun nen worden. Het nieuwe drukprocédé maakt namaak en fraude onmogelijk. De vinding is gedaan door studente Mariëlle Vermunt van de faculteit industrieel ontwerpen in samenwerking met de faculteit technische scheikunde, aldus hoogleraar G. Smets. Den Haag - De Nederlandse overheid zal fabrikanten van televi-1 sietoestellen niet verplichten een zogenaamde V-chip (violence chip) in te bouwen, waarmee gewelddadige en pornogr programma's voor kinderen kunnen worden geblokkeerd. Dat schrijft minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) in ant-1 woord op vragen van PvdA, WD en D66. De fracties maken zich zorgen over de toenemende hoeveelheid geweld op televisie. In Amerika is besloten dat televisies een antigeweldchip krijgen. De omroepen daar hebben toegezegd dat zij programma's die ouders mogelijk schadelijk vinden voor hun kinderen, herkenbaar zullen maken voor die chip, Jorritsma wil dat omroepen er zelf voor zorgen dat de hoeveelheid gewelddadige programma's bin nen de perken blijft. Groningen - Groningen is weinig enthousiast over de mogelijk-1 heid dat het kabinet oud-minister van Milieu Hans Alders be noemt tot de nieuwe commissaris van de Koningin. De PvdA'er, j nu nog werkzaam in Genève bij de VN-milieuorganisatie UNEP, moet in juni WD'er Henk Vonhoff opvolgen. Volgens oud-gedeputeerde en huidig VVD-Tweede-Kamerlid J. Remkes moet de nieuwe commissaris aan twee eisen voldoen. Hij dient grote invloed te hebben in politiek Den Haag en open oog en oor te hebben voor het bedrijfsleven in Groningen. „Ik heb aarze lingen of Alders aan deze eisen voldoet", zegt de VVD'er. Den Haag - De Europese Unie-landen brengen 'in principe' bezoeken aan Israël tot de verkiezingen daar op 29 mei. Deze in formele afspraak is gemaakt om te voorkomen dat de Europese landen het PLO-kantoor Orient House moeten bezoeken, t 'provocerend' zou kunnen werken. Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken vertelde dit gisteren I in de Tweede Kamer. Hij zei erbij dat het zijn eigen voorstel was bij de partners om voorlopig geen bezoeken meer te brengen a het Orient House, om de spanningen tussen Israël en de tijnen na de recente bomaanslagen niet te laten oplopen. Emmen - Burgemeester A. Lensen van Emmen heeft minister i Dijkstal van Binnenlandse Zaken gisteren gevraagd hem eervolte ontslaan. Daarmee beleeft de bestuurscrisis in de Drentse gemeente een j nieuw hoogtepunt. Twee weken geleden kondigden de vijf wet houders al hun aftreden aan.De bestuurlijke chaos ontstond M een vernietigend rapport van het managementbureau Boer e Croon over wantoestanden binnen het gemeentelijke apparaat. Alle fracties in Emmen noemen het aangekondigde vertrek Lensen 'verstandig'. Door Debbie Langelaan Den Haag - „De WD heeft een heldere lijn. En Frits Bol- kestein ook." Gijs de Vries, li beraal Europarlementariër, kan nog lachen om het me ningsverschil binnen zijn partij over de Europese koers. Hij heeft misschien wel gelijk: in het geheel van de besluiten waar de Unie voor staat stelt een nationaal ruzietje, en dan nog binnen één partij, natuurlijk niet veel voor. Maar het verschil van mening zegt wel iets over de fundamen tele discussie die momenteel binnen de Europese Unie ge voerd wordt. Want de bedoeling is dat er wat knopen worden doorgehakt over de structuren en de Europese besluitvormings procedures. En dat levert onher roepelijk de vraag op in hoeverre de lidstaten bereid zijn om soe vereiniteit in te leveren voor Eu ropa. Als volgend jaar in Am sterdam de Intergouvernemente le Conferentie wordt beëindigd, moet duidelijk worden of de ver wachtingen die nu bij de ope ning in Turijn leven, worden waargemaakt. De Nederlandse regering is be reid tot het inleveren van een beetje macht. In een zogeheten memorandum dat onlangs met België en Luxemburg werd op gesteld, wordt voorgesteld om op het gebied van het buitenlands- en veiligheidsbeleid het veto recht te laten vervallen. Wat er voor in de plaats moet komen is nog onduidelijk, maar de Bene lux wil dat het vetorecht het bui tenlands beleid niet langer ver lamt. De EU moet bijvoorbeeld in kunnen grijpen in het conflict tussen Turkije en Griekenland, en niet met het schaamrood op de kaken hoeven aanzien hoe de Amerikanen daar de kastanjes uit het vuur halen. Over dit punt leek er brede over eenstemming in Den Haag, tot dat VVD-fractieleider Frits Bol- kestein vorige week ten tonele verscheen. Met veel gevoel voor drama waarschuwde hij de rege ring voor een nieuwe 'Zwarte Maandag', ofwel een internatio nale afgang zoals bij de voorbe reidingen van het Verdrag van Maastricht. Die term doet in Den Haag veel alarmbellen rinkelen. Tijdens een debat over de IGC deze week in de Kamer herhaal de WD-Kamerlid Weisglas deze woorden, en verweet de regering bovendien de Kamer niet op tijd te hebben geïnformeerd over de ze 'ommezwaai'. De WD vindt dat het afschaffen van het vetorecht vooral de klei ne landen benadeelt. „Dit zijn nu bij uitstek zaken die de natio nale soevereiniteit aantasten," aldus Weisglas. De WD'er werd direct door collega-Kamerleden in de hoek gezet als een Brit, het geen in de Europese Unie bijna een scheldwoord is omdat de Britten eigenlijk maar half wil len meedoen aan de Unie. De VVD staat vrijwel alleen met haar standpunt over het veto recht. Sterker: de fractie staat alleen binnen de partij. De WD- bewindslieden in het kabinet on dersteunen een efficiëntere be sluitvorming in de EU van harte, en ook de Euro-fractie heeft er geen problemen mee. Maar De Gijs de Vries en Frits Bolkestein 'agreement to disagree' FOTO DIJKSTRA FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Vries wil zijn collega-fractielei der in de Tweede Kamer niet te hard vallen: „Ach, Frits en ik hebben een agreement to disa gree." Een ander punt van discussie in Den Haag is het Europese werk gelegenheidsbeleid. „Europese verdragen scheppen geen ba nen," zo laten minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken en zijn staatssecretaris Patijn re gelmatig weten. Waarom, vraagt wederom de WD zich dan af, wil de regering dan een Euro pees werkgelegenheidscomité oprichten? Of een sociaal proto col in het vernieuwde verdrag opnemen? Al met al vindt de Kamer dat de Nederlandse regering bij de voorbereiding van de IGC keurig in de pas loopt met de andere lidstaten. Misschien wel iets te keurig. Wat sommige fracties betreft mag Nederland best wat ambitieuzer zijn. Bijvoorbeeld als het erom gaat, het Europees Parlement meer bevoegdheden te geven. De voorbereiding sa men met België en Luxemburg was prima, maar heeft eerder een matigende dan een inspire rende invloed op de Nederlandse inzet gehad. De Kamer waarschuwt voor koudwatervrees: „Het Neder landse standpunt wekt de in druk dat de regering zich nu al als voorzitter gaat opstellen. Juist de periode tot het Neder lands voorzitterschap moet gebruikt worden om een actieve en stimulerende rol te gaan spe len," aldus CDA-Kamerlid Van Rooij. En ook D66-woordvoerder Van den Bos waarschuwde voor een al te diplomatieke opstelling: „Laten we onszelf toch geen Zwarte Maandag-complex aan praten". M Den Haag (anp) - mogen maximaal twee werknemers slechts 70 p' van het wettelijk Jf voor volwassenen betalen. 9 beidsovereenkomst nwe' stens voor een jaar en ma: voor vier jaar worden aang De eerste helft van die cont' periode mag de werkgever0 het wettelijk minimumlo°n ken. i gal Dit staat in een wetsvoorsi de minister van Sociale ZaK Werkgelegenheid gisteren j Tweede Kamer heeft ingei0 De regeling moet one K slecht betere k; beidsmarkt. De werknemer heeft dan gens wel recht op scholmfi geleiding. a| In een algemene bestuur», gel bij het wetsvoorstel® flexibele arbeidskracht 'jj thuiswerkers, onder L voorwaarden recht hebbe wettelijk minimumloon. moet zijn. Ghysel noemt sommige van de drugsaanpak zelfs tief'. Maar tegelijkertijd is zi toog: „Ik sta vierkant achl aanpak van president Ch Met andere woorden: ook k Ghysel vindt dat Nederland moet komen op het gedoogt Van onze Haagse redactie Den Haag - Nederland weer aan de beurt is voor Unie, het drugsbeleid aar een obstakel vormen vooi Dit zei de Beierse minister sident Stoiber gisteren na a van zijn tweedaags bezoek Nederland. Stoiber, tevens zitter van de Duitse bonds zegt dat de zuidelijke deel Beieren last ondervindt va: Nederlandse drugsbeleid, gens hem komt de helft var soft- en harddrugs in Beiere Nederland. Voor heel Duit; is dat tachtig procent, zei h: „De Nederlandse drugspol is niet goed. Duitse jonj gaan als toerist naar Neder Als ze terugkomen hebber een probleem," aldus Stc De premier legde er de na op, dat de Europese landen Nederland moeten blijven ten om tot overeenstemmir komen. „Er is dialoog nodig. Het is zinvol om Nederland vooi rend aan te klagen, zoal Fransen doen. De grens sli mag niet het antwoord zijn. De CDU-politicus noemde 'een goed teken en een belar ke stap' dat klanten in de kc shops voortaan nog maxi vijf gram cannabis mogen k Van onze redactie buitenlane Londen - De Britse mini heeft in verband met de koop te verbieden van vlet jaar. Tegenover het Britse dat het om een tijdelijke i de vleesindustrie te herste Hogg bevestigde dat het kal van plan is een deel van d miljoen runderen tellende stapel te vernietigen. Hij zei 'de Europese Commissie het I se voornemen positief heeft vangen. Ter compensatie aai boeren is een bedrag uitget ken van 125 miljoen gulden jaar. Voor hulp aan de getro 1 vleesindustrie is 3,75 mil gulden per week gereserveer De ministers van Landbouw de Europese Unie komen mi dag in Brussel in spoedzif bijeen om over de BSE-affai: praten. Frankrijk schort tol Van onze correspondent Londen - Voor liefhebbe van Big Macs en Quarte Pounders was het vergelij! baar met het feest ror Beaujoiais Primeur of niet We haring. Na een burgerlo: vierdaagse arriveerde in 6E Britse vestigingen van M Donald's gisteren dan eind "]k weer de favoriete speci IJ t. Vanwege de gekk Koeienvrees was het vle speciaal geïmporteerd vanu Nederland. e feestelijk herintroduct &mg gepaard met een adve «ntiecampagne. 'Big Ma are back at McDonald's t «ayzo luidde de kop. In bi gaande tekst verzekerde pr ffent-directeiff, Paul Pre ."at in zijn restauran nooit slachtafval of mech: fsch geschraapte vleesre ten waren gebruikt. rtll vestiging in het Loi dense Marble Arch gin Andrew Ball uit Glasgow o ïeus de geschiedenis in a e eerste Brit die zijn tande Hnif llï een geïmporteerd Hollandse, burger. Zijn con sm „Heerlijk. H i precies hetzelfde. 1 *Jat -het wel veiliger komt" Uit een ander lan

de Stem | 1996 | | pagina 4