Meer bevoegdheden stadswacht' 2 gratis Paaskaarten CAROLINE Ga uit je dak met Heaven Quality Alleen in Weekblad Privé Hindoes droevig over tempel Stem-directeur Brader neemt als Officier afscheid Buitenlandse Zaken: geen actie tegen sekte Borst wil subsidieregeling hiv- en aidsremmers Lenteliefdevoor Duitse prins weer gelukkig! LEE TOWERS zet KiaWILLIBRORD FREQUIN uit zijn auto! DB STEM BINNENLAND A3 Staatssecretaris Kohnstamm denkt aan bekeuren foutparkeerders en plegers kleine milieudelicten Verdachte van (granaat-aanslag (otterdam op rrije voeten Landelijk project moet schooljeugd warm laten lopen voor de bijbel Lijk Floris V is onvindbaar Bevolking groeit uiterst langzaam )AG 29 MAART 1996 VRIJDAG 29 MAART 1996 Groot-Brittannië en Ierland- Zonnige perioden en voorna melijk vrijdag langs de Noord- zee-kust een enkele winterse bui. Middagtemperatuur rond 8 graden. België en Luxemburg; Vriidao half tot zwaar bewolkt en en kele buien, vooral in de Arden nen met hagel of sneeuw. Za terdag af en toe zon en op dè meeste plaatsen droog. Maxi- mumtemperatuur ongeveer 6 graden. Noord- en Midden-Frankrijk- Zonnige perioden en droog maar in de noordelijke en oos telijke departementen vooral vrijdag meer bewolking en af en toe regen, in hoger gelegen gebieden ook (natte) sneeuw Middagtemperatuur tussen 6 en 10 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en droog. In de Alpen en Pyreneeën meer bewolking en kans op sneeuw of regen. De Mistral neemt vrijdag tijdelijk af. Middagtemperatuur van 8 graden in de omgeving van Lyon tot 15 plaatselijk langs de Middellandse Zeekust. Portugal: Nu en dan zon. Vrij dagavond toenemende kans op een regen- of onweersbui, za terdag overdag weer bijna overal droog. Middagtempera tuur tussen 20 en 24 graden, za terdag vooral in het noorden koeler. Spanje: In het noorden wolken velden en plaatselijk regen. El ders vrijdag zonnige perioden, in de avond en nacht toene mende kans op een regen- of onweersbui. Zaterdag overdag weer bijna overal droog en vooral aan de Costa's in het zuiden en zuidoosten flink wat zon. Middagtemperatuur in het noorden ongeveer 18 graden, in het zuiden tussen 21 en 26. Canarische Eilanden: Perioden met zon, ook nu en dan enkele wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur ongeveer 25 gra den. Italië: Nu en dan zon, maar ook kans op een bui, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur circa 15 graden, zaterdag in het zuiden iets warmer. I Griekenland en Kreta: Gere- r geld zon en vrijwel overal droog, maar vrijdag eerst nog wolkenvelden en plaatselijk 'r een bui. Middagtemperatuur r ongeveer 16 graden. Duitsland: Half tot zwaar be- wolkt en enkele buien, vooral f| r in de heuvels met sneeuw. Vooral in het noordwesten ook af en toe wat zon. Middagtem peratuur tussen 4 en 8 graden. J Zwitserland: Wolkenvelden en plaatselijk sneeuw, in de dalen meest regen. Aan de zuidflank van het Alpenmassief vrijwel overal droog en nu en dan zon. Middagtemperatuur in het zui den ongeveer 14 graden, in de dalen in het noorden rond 7. Oostenrijk: Vrijdag eerst nog I wat zon, daarna meest bewolkt en af en toe sneeuw, in de dalen meest regen. Maximumtempe- ratuur in de dalen rond 7 gra den. nen Haag (anp) - Minister Lt van Volksgezondheid li dat de Ziekenfondsraad 1 subsidieregeling ontwerpt armee nog niet geregis- Lfde hiv- en aidsremmers toch vergoed kunnen worden. is wel dat er een ligt van de CPMP, 3. Europese commissie die ge- eesmiddelen toetst. De be- Idsvrouw kondigde dit giste- „m aan tijdens een overleg met de Tweede Kamer over aids. Met de regeling kunnen hiv-geïn- fecteerden veel sneller over de middelen beschikken, doordat zij niet hoeven te wachten op de Ne derlandse registratie en opname in het Geneesmiddelen Vergoe dingensysteem (GVS). De minis ter wil er verder in overleg met de betrokken Nederlandse instan ties bij de CPMP op aandringen om bij dit type medicijnen onver wijld tot een beoordeling te ko- "men. Door de regeling kan met name hiv-remmer Ritonavir veel eerder beschikbaar komen. De fabrikant heeft pas eind februari in Europa registratie aangevraagd. Zonder de subsidieregeling, die er wat de Kamer betreft zo snel mogelijk moet komen, zou het nog geruime tijd duren voor hiv-geïnfecteer- den het middel toegediend kun nen krijgen. Het voorstel van de minister lijkt in grote lijnen op een plan dat het Aidsfonds en de Hiv-vereniging woensdag naar buiten hebben ge bracht. Borst wil echter absoluut de goedkeuring van de Europese toetsingscommissie, omdat zij de beoordeling door de vergelijkba re Amerikaanse instantie FDA niet volledig vindt. De Amerika nen kijken kijkt niet naar het kli nisch effect van geneesmiddelen, de CPMP doet dat wel. Verder wil Borst niet alle hiv- en aidsremmers in de subsidierege ling opnemen. Reeds geregis treerde middelen die in het GVS zijn opgenomen,' komen gewoon voor rekening van de zorgverze keraar. De regeling moet volgens de bewindsvrouw gelden voor nieuwe remmers, in afwachting van de Nederlandse registratie en opname in het GVS. De Kamer wees de minister ook nog op de slechte verzekerbaar heid van hiv-ge'infecteerden. Borst verwacht een gunstig effect als de Kamer instemt met het wetsvoorstel van Van Boxtel (D66). Hij wil aanstellingskeu ringen verbieden. Het kabinet staat achter dat voorstel. TELEFOONTJE an rs et >r- »r- rk jli- og I - r - es; 5. ezelin; 6- Vertikaal: 1. Lens; 2. afval; 3. soes sop; 8. Esso; 10. lot. Visitekaartje: Titus Echave-uit Wierden is "warenhuisdetectiv Staatssecretaris Kohnstamm (Binnenlandse Zaken) wil een beperkte uitbreiding van de bevoegdheden van stadswachten. Hij denkt aan het bekeuren van foutparkeerders en plegers van kleine milieudelicten. Kohnstamm zei dit gisteren in Hoogezand-Sappemeer, de hon derdste gemeente in Nederland jtaar stadswachten zijn geïnstal leerd, j De staatssecretaris wees tevens op de mogelijkheid om stads wachten met beperkte opspo ringsbevoegdheid in een pool tinnen de politieregio's onder te Op die manier kan de Istadswacht in samenhang met de politie op flexibele wijze in ver schillende gemeenten worden in- t. Kohnstamm is volgens een Iwoordvoerder van het ministerie niet zover dat hij op korte jteraiijn met concrete voorstellen komt. De suggestie van Kohnstamm om Isiadswachten in te zetten bij het van het parkeerbeleid [volgt nadat de ministers Dijkstal (Binnenlandse Zaken) en Sorg- jdrager (Justitie) enige weken te rug uit principiële overwegingen Ibepaalden dat particuliere par- [keerwachters foutparkeerders niet mogen bekeuren. Dit naar Weiding van een op zich suc cesvol verlopen proef hiermee in zeven gemeenten. stadswachten hebben momen geen opsporingsbevoegd- Ze patrouilleren in uniform jJotterdam (anp) - De 38-jarige nan die in de nacht van zondag 5 op de A16 ter hoog- le van Breda werd aangehouden verdenking van betrokken- ad bij een granaatexplosie in Botterdam-centrum, is wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. Bat heeft een woordvoerder van 4 Rotterdamse politie gisteren bekendgemaakt. a ooggetuige had de in België [woonachtige man die nacht om streeks drie uur in zijn auto ge- lignaleerd in de buurt van de ISint Jacobsplaats. Ben ontplofte granaat had daar muist een Audi-cabriolet ver foeid en tientallen ruiten van o's en woningen doen sneuve- op straat en schakelen zonodig de politie in. Het gaat veelal om werklozen die als stadswacht werkervaring kunnen opdoen. De bedoeling is dat ze na een of twee jaar een vaste baan verwerven. Amsterdam werkt sinds januari al grotendeels volgens de ge dachten van Kohnstamm. Sinds 1 januari bestaat er een dienst Stadstoezicht, waarin de stads wachten, reinigingspolitie en parkeerwachters zijn samenge bracht. Uiteindelijk wil Amster dam dat dat leidt tot één toe- zichthouder-nieuwe-stijl die op een breed terrein inzetbaar is. „Meer armslag op straat helpt nog beter," zegt directeur J. Lankrijer. Eén van de grootste problemen waar stadswachten tot nu toe mee kampen is hun ge brek aan bevoegdheden. Daar door neemt het publiek ze weinig serieus. De actieve ondersteuning van de Amsterdamse politie verbeterde die situatie al sterk, maar Lank rijer ziet liever dat de toezicht houders zelf meer bevoegdheden krijgen. „Dat bevordert niet al leen het gevoel van eigenwaarde van de stadswacht, maar ook de effectiviteit van het werk op straat." Een woordvoerder van de ge meente Den Haag reageert af houdend op het voorstel van Ko hnstamm. De Hofstad heeft geen stadswachten. Wel lopen er in de stad mensen rond die het verkeer in de steeds verder dichtslibben de Hofstad regelen. Deze verkeersgeleiders hebben een adviserende taak en zijn aan gesteld op grond van Melkert- baanregelingen. Den Haag voelt er momenteel nog niets voor stadswachten aan te stellen. Bij dit spelletje bellen we een bekend persoon. Zijn of haar naam is in het telefoonnummer verstopt. Een 2 in het nummer staat voor de letter A, B of Ce Wie bellen we? 9-0-8-7 8-2-6 8 4-3-5 Oplossingen van gisteren: Cryptogram: Horizontaal: 1. Laatst; 4. navieren; 6. sla; 7. oe, 9. plastic; 11. stoot. zou een waarschu wing zijn geweest aan het adres jende 44-jarige Belg Mare Ver- "iselt, die aan de Sint Jacob- aats woont. In het boek 'Ze 1 zo lief, meneer' van de Bel- (ische journalist Chris de Stoop prdt deze Verbesselt in ver- land gebracht met vrouwenhan- Zelf zegt de man zich van ((een kwaad bewust te zijn. J1991 vervolgde het Openbaar nisterie in Rotterdam Verbes- maar dat leidde niet tot een Nordeling. De man werkt in F Rotterdamse sekswereld. ^onderzoek naar de granaat- "~a heeft volgens de politie geen tastbare bewijzen op- Itleverd. In de omgeving van de N Jacobsplaats hebben re- Itocheurs gisteren folders ver- fP'eid, waarin het publiek en pwonenden om informatie en Pnwijzingen wordt gevraagd. het Grafisch Historisch Centrum in Etten- Leur, voorzitter van de Vliegclub Seppe (1980-1990) en van de Athletiekvereniging Etten-Leur ('86-'88). Tegenwoordig bekleedt hij onder meer nog de volgende functies: voorzitter van de Stichting Ouderenwerk Breda (sinds 1993) en voorzitter van het bestuur van het Re validatiecentrum in Breda (sinds vorig jaar). D. Ahles, de nieuwe directeur van Uitgeversmaatschappij De Stem, roemde Brader tijdens een besloten bijeenkomst in Huize Joosen als 'een goede directeur en een zeer verstandige uitgever van een dag blad'. Het afscheid van Brader valt in een tijd dat de redacties van de dagbladen De Stem en Brabants Nieuwsblad (sinds kort ook onderdeel van VNU) beginnen met ge sprekken over samenwerking. Zijn opvol ger Ahles gaf tegenstanders van een even tuele fusie de volgende boodschap mee: „Laat al degenen die bij voorbaat hebben geroepen dat samengaan van dagbladen in dit gebied slecht is voor de lezer, zich rea liseren dat in de afgelopen tientallen jaren het aantal zelfstandige dagbladen van 124 in 1946 is verminderd tot 38 zelfstandige titels vandaag de dag. Desondanks is het aantal verkochte dagbladen in Nederland nog nooit zo hoog geweest als in 1995: 4,7 miljoen. Blijkbaar weten de lezers de ont wikkelingen van persconcentraties en ti- telfusies toch te waarderen, en voor angst voor samengaan en samenwerking is dus op voorhand geen reden." Van onze verslaggever Breda - Bij zijn afscheid als directeur van Uitgeversmaatschappij De Stem is drs. J. Brader (60) gistermiddag be noemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester C. Rut ten van Breda speldde hem de bijbe horende onderscheiding op. De in Breda geboren en in Ulvenhout woonachtige Brader was sinds 1977 alge meen directeur van De Stem. Bij deze uit geversmaatschappij, tegenwoordig onder deel van het VNU-concern, zijn 425 men sen werkzaam. Onder Braders bewind groeide de omzet van het bedrijf van 30 miljoen gulden tot ruim 90 miljoen; ook het jaarlijkse netto resultaat steeg aan zienlijk. „U heeft nu recht op rust," zei burgemeester Rutten. De onderscheidene toonde zich verrast. „Een leuke kant aan deze onderscheiding is: bij de luchtmacht heb ik het indertijd nooit tot officier ge schopt. Nu dus wel," aldus Brader. De scheidende directeur, die gebruik maakt van de VUT-regeling, heeft naast zijn directeurschap bij De Stem diverse andere functies binnen de dagbladwereld vervuld. Daarnaast was en is hij ook maat schappelijk op diverse fronten actief. Bra der was onder meer mede-opriehter van Scheidend Stem-directeur J. Brader en zijn echtgenote bekijken de speciaal voor de gelegenheid gemaakte af- scheidskrant. foto de stem/johan van gure 'uauiuje|a 'ajpjeeq 'se|djaieM Boor Joyce Ernest Bergen op Zoom - Wat weet fle jeugd van Pasen? Dat je ei eren verft, hoopt dat je een ehocolade paashaas krijgt en dat zo zoetjesaan de lente ontluikt. Het mag allemaal waar zijn, maar het allerbe- 'angrijkste weet de jeugd I ®st, betreurt een aantal bij- jl-aanhangers: 'Pasen is dat ezus voor óns is gekruisigd'. I ril'e?mte.aan dergelijk christe- JKe kennis willen ze nu opvul- 1met het project 'Klas 2000'. aarvoor proberen ze in het he- d flitsend materiaal de del n '3'nnen te loodsen. Lan- ,l 's al zo'n derde over de ,rjep' .In Westbrabant en Zee- I vlotten^ n°® n*et overa^ zo hpoh u Evangelische Omroep) j a"ang in de gaten. Het ipnoA Van moet ie voor de tj ®igentijds verpakken, de Bijbel maar housen. En zie, ze stromen toe op de EO- jongerendagen. De bedenkers van 'Klas 2000' volgen zo'n beet je dezelfde formule. Het strip boek 'Jezus Messias', met naar keuze lesbrieven erbij, voor de hoogste groepen van de basis scholen. En voor het voortgezet onderwijs een Heaven Quality- poster en Heaven Quality-cd. Achter 'Klas 2000' zitten Agapé, de Evangelische Alliantie, de In ternationale Bijbelbond, Stich ting Opwekking, Tienertoe komst, Wereldtaal Proclama en Youth for Christ. Die organisa tie heeft in het hele land con tactpersonen gemobiliseerd om scholen met het blitse materiaal te bombarderen. Onder meer in Breda, Oosterhout, Klundert, Zevenbergen, Roosendaal, Ber gen op Zoom, Tholen, Willem stad, Steenbergen, Hulst en Ter- neuzen. In Breda is een complete werk groep met diverse kerkgenoot schappen, die ook samen het no dige geld ophoesten, aan de slag gegaan. Het resultaat: Breda haalt het landelijk gemiddelde. Eenderde van het basis- en voortgezet onderwijs doet mee. Katholiek, protestant én open baar. Met drie scholen, al lijkt het weinig, doet Steenbergen het ook aardig. De plaatselijke ves tiging van 'de kruidenier die op de kleintjes let' heeft er de por temonnee voor getrokken. En verder ligt het misschien aan de vrolijke EO-jongerenaanpak van Jaap de Koning die met zijn gezin het Steenbergse steunpunt bemant: „Dat materiaal van 'Klas 2000' is supertof! Die cd is gewoon héél goede muziek! Met de World Wide Message Tribe, DC Talk en Jon Gibson. Swingend! Gaan ze van uit hun dak. Net zo als op een house-party. Maar dan zonder twintig pils, een co kelijntje en nog een xtc-pilletje erachter aan. De Bijbel spreekt jongeren aan! Dat merk ik wel op de té gekke Bijbelstudies die wij hier elke week hebben! Ik verwacht dat 'Klas 2000' jonge ren ook wat zegt. Er zitten trou wens gespreksgroepen achter het project. Die bidden ook. Dat het maar mag spreken door de folder heen. Het is wel nodig. Ze weten niet precies wat pasen is. 'De natuur wordt herdacht', denken ze. Dat soort dingen. Het gaat erom dat Jezus voor ons is gekruisigd." Het gebrek aan christelijke ken nis gaat niet op voor Kroeven- donk in Roosendaal. Deze pro testants-christelijke school heeft een eigen godsdienstme thode. Maar directeur J. Staal heeft, hoewel hij vindt dat ze scholen ook voor echt alles ge bruiken, docenten die het blitse 'Klas 2000'-spul wilden niet te gengehouden. „Er zijn zoveel methoden om het Evangelie te brengen. Zoals die er ook voor rekenen zijn. En het oogt wel aardig. Het Evangelie in een modern jasje." Zijn collega J. Rovers van de Aanloop in Bergen op Zoom heeft de eerste wervende folder de prullenbak ingegooid. Deze algemene school voldoet, helaas voor de bijbel-aanhang, aan het paasscenario vol eieren en ha zen. En het gegeven pasen krijgt diepgang door er thema's zoals het voorjaar, het prille leven aan te hangen. Buiten deze school is het en thousiasme in Bergen op Zoom vooralsnog nog niet echt dende rend. Martin Schuit heeft 23 scholen aangeschreven. Op de Islamitische en openbare scho len na mocht hij ze daarna een proefpakket sturen. Daarna liet maar één school de stripboeken sturen. Die trouwens door de Christengemeente uit Tholen worden betaald. Houdt Schuit voorlopig de moed erin, wat niet is kan nog komen, meneer Van der Weij in Terneu- zen is ronduit treurig. Van de ongeveer vijftig basisscholen in heel Groot-Terneuzen zijn er twee in Terneuzen en drie in Zaamslag geactiveerd. „Het valt tegen. Zeeland is héél stug. We laten het erbij. We gaan ze het Evangelie niet door de strot proppen." Even zonder dollen, wat heeft professor Rood gevan gen voor het onderzoek bij het College van Toezicht So ciale Verzekeringen? Ik neem aan dat die hooggeleerde man zijn werk niet gratis heeft gedaan. Maar nu staatssecretaris Linschoten heeft gezegd dat dat onderzoek niet deugt en er ook al Kamerleden zijn die voor aanvullend onderzoek pleiten, is het de vraag of Rood wel uitbetaald moet krijgen. Als Linschoten straks Roods declaratie onder ogen krijgt, moet hij er dan niet gewoon de aantekening: 'Niet uitbetalen wegens wanprestatie' op zetten? Of heeft Rood zich daar bij voorbaat tegen gewapend door een clausule in een contractje te laten opnemen, waarin staat dat er ook gedokt moest worden als het on derzoek niet best werd uitgevoerd? Het is toch eigenlijk lachwekkend als in een zo gevoeli ge affaire er een zogenaamd kritisch rapport uit de bus komt dat vervolgens zelf de toets van de kritiek niet kan doorstaan. En als Rood niet in staat bleek om zo'n kritisch onder zoek te doen, dan was hij waarschijnlijk vooraf niet ge schikt en heeft degene die hem inhuurde een behoorlijke inschattingsfout gemaakt. Kortom: het is de schuld van Linschoten dat dat onder zoek niet deugt. MERIJN Den Haag (anp) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken on derneemt geen actie tegen de vermeende zelfmoordplannen van de Waddinxveense sekte wegens de Dag des Oordeels, zolang de berichten over de groep van Wim Griffioen het niveau van spe culaties niet ontstijgen. Dit heeft een woordvoerder van Buitenlandse Zaken gisteren meegedeeld. „Deze kwestie berust op veel speculaties. We hebben geen en kele concrete aanwijzing dat er een collectieve zelfmoordactie gaat plaatsvinden. Zou dat wel het geval zijn, dan is dat een zaak van politie en justitie. Wij hebben daarvoor geen opspo ringsbevoegdheid. Volgens de woordvoerder heeft de zaak rond de sekte van Griffi oen wel alle aandacht van Bui tenlandse Zaken. Verder zijn Met 'droefenjs en tranen' verlaten de hindoepriester S. Soochitsingh en zijn gelovigen de plek in Amsterdam-Zuidoost waar zij een tempel hadden willen bouwen. Hun altaar bij de gesloopte flat Geinwijk moet echter wijken voor een nieuwbouwproject. Van het stads deelbestuur hebben ze even verderop in de Bijlmer een nieuwe locatie aangeboden gekregen. foto anp Leiden (anp) - Het lijk van Floris V is zoek. Tot nog toe werd aangenomen dat het stoffelijk overschot van 'der keerlen god' in de tombe voor de Hollandse graven in Rijnsburg lag. Alle skeletten daar blijken echter uit de Karolingische tijd (700-950 na Christus). Floris V werd in 1296 'door d'edelen' vermoord. Dat wordt dit jaar uitgebreid herdacht. Juist woensdag startte prins Floris het herdenkingsjaar in het Muiderslot. De Leidse hoogleraar G. Maat is één van de onderzoe kers die hebben vastgesteld dat het niet de legendarische graaf is die in Rijnsburg ligt. „We hebben monsters van de skeletten genomen om later DNA-onderzoek te kunnen doen. Nu is de wetenschap nog niet ver genoeg gevor derd om onderzoek te doen op zulk oud materiaal, maar we bewaren het nu onder de beste omstandigheden tot het over vijf of tien jaar wel kan." volgens hem de Jordaanse auto riteiten goed op de hoogte van wat er momenteel speelt. „Wij kunnen daar niets aan toe voegen." Er is donderdag wel formeel contact geweèst tussen de am bassadeur van de in Brussel ge vestigde ambassade van Jorda nië en het ministerie van Buiten landse Zaken. Ook door de Jor daanse media is inmiddels aan dacht besteed aan de mogelijke reis van de sekteleden rond de veertiende april naar de Jor daanse stad Petra. Er zijn arti kelen in verschillende kranten verschenen en kort beelden op de verschillende tv-stations te zien geweest. Voorburg (anp) - De Nederlandse bevolking groeit nog steeds, zij het uiterst langzaam. Vlak na 1 janua ri werd de grens van 15,5 miljoen gepasseerd. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren medegedeeld. Eind vorig jaar stond de teller op 15.491.000, 67.000 meer dan eind 1994. Begin jaren negentig groeide het aantal inwoners nog met ruim 100.000 per jaar. In 994 bedroeg het saldo van geboorten, sterftes en migraties 83.000. Het aantal geboortes neemt af. Het CBS no teerde vorig jaar 189.000 geboor tes, 5000 minder dan een jaar eer der. Het aantal sterftes neemt ech ter toe, van 133.000 in 1994 naar 136.000 vorig jaar. Een andere oorzaak van de steeds tragere be volkingsgroei is het afnemende aantal immigranten. Begin jaren negentig kwamen jaarlijks gemid deld 120.000 mensen in Nederland wonen; vorig jaar stond de teller op 96.000. Opvallend is dat steeds meer mensen het vaderland verla ten: het CBS telde vorig jaar 64.000 landverhuizers, 7000 meer dan in 1990. (ADVERTENTIE) CAROLINE ♦■ACHT WEKEN GELEDEN

de Stem | 1996 | | pagina 3