Op de grens van Noord en Zuid Indiana Jones in Sarawak Lopen door het Italiaanse gedeelte van Zwitserland Maleisië mikt op eco-toerisme naar de jungle EET wijzer Op een bedje van prei pESTEM SURPLUS E3 G OOK OPEN 0 tlm 17.00 uur I ;;uige bergen, diepgroene alpenweiden met een hoog I g0und of Music-gehalte en palmen. Ticino, het Itali aanse deel van Zwitserland, heeft het allemaal. Een I wandeltocht door het zuiden van Noord-Europa en I jjet noorden van Zuid-Europa. i bordjes spoorloos doen i verdwijnen of er gewoon i een paar omvouwen. En [jan is er natuurlijk nog i het natuurgeweld: lawi- i nes, plotselinge uitdijen- i je bergstroompjes, noem I maar op. I Groot verschil Strada Alta Steil Titanic Preutse paus EZORGERS M/V DE KRANT NI Smaakvol Koppensnellers reizen KORT April Wandelmaand Air UK ook vanaf Rotterdam Nieuwe uitgave met NS-trips Fietsgids Zuiderzeeroute Nieuwe charter naar Egypte Zomerparadijs Zwitserland Gratis slapen in Parijs 96 X 56 VRIJDAG 29 MAART 1996 I DEZE WEEK EXTREEM INRUILWAARDE VAN TOT jor uw oude auto ngeacht de staat, ruilen ook uw boot, en caravan in. .v.a. 4.750.- p.m. 11.750.- p.m. 176.- enz.88/90v.a. 10.250.- p.m. 153.- 12.950.- p.m. 194- v.a. 5.750.- p.m. 6.950- p.m. 104.- v.a. 3.750.- p.m. 56.- I. enz. 83/84 8.750.- p.m. 131.- \RDE voor uw auto! cooter en caravan in. bekr. enz., 91/92v.a. 13.750.- p.m. 206.- c enz., 91/92v.a. 14.950.- p.m. 224.- sunrool, airco enz., 88.v.a. 12.950.- p.m. 194.- 3, c.v. enz. 92/93v.a. 15.750.- p.m. 236.- alarm enz. 92 32.750.- p.m. 491.- v.a. 6.750.- p.m. 101,- lunen enz. 91v.a. 16.750.- p.m. 251.- lers enz 85/89 v.a. 4.750.- p.m. 71.- enz. 8420.950.- p.m. 314.- oilers enz., bj. '93794.v.a. 17.750.- p.m. 266.- a.n„ bj. '91792v.a. 14.950- p.m. 224.- 11.950.- p.m. ongevallenbeschermingsplan. alt u helemaal niets. bekrmetallic, enz. .bj.- '91 tot '93 .v.a. p.m. 224.- ...16.950.- p.m.254.- va. 5.250.- p.m. 78.- ilWiamc, 3UUIUI i0.- p.m. 59.- I.950.- p.m. 209.- bj. '89'91 S v.a. 9.950.- en2., bj. '89790.v.a. 9.750.- p.m. 146.- if, c.v. enz., bj. '92 .17.950.- p.m. 269- <T13.950.- p.m. 209.- of, l.m.-velgetii^nz., bj. '85 tot '87 .v.a. p.m. 101.- r.a. 9.950.- p.m. 149- ..10.750- p.m. 161.- ;n in onze verwarmde Iv.a. 9.750.- p.m. 146.- felgen enz., bj. '89790.v.a. 13.950.- p.m. 209.- il automaat enz., bj. '87788v.a. p.m. 161- bj.'91793 v.a. 11.250.- p.m. 168.- v.a. 14.950.- p.m. 224.- nen. metallic enz., bj. '89.v.a. 14.750- p.m. 224.- 12.750.- p.m. 191.- '87 tot'89v.a. 8.950.- p.m. 134.- 13.950.- p.m. 209.- lic enz., bj.'91v.a. 12.950.- p.m. 191.- chuifdak, metallic, c.v. enz., bj. v.a. 13.950.- p.m. 209.- 11.950.- p.m. 179.- dakrail, alarm, metallic, l.m.-velgen enz., v.a. 17.950- p.m. 269.- stuurbekr enzbj. '93794 p.m. 359.- 13.750.- p.m. 206, bj. '86 tot '88v.a. 7.750.- p.m. 116, hoofdsteunen, bj.89 tot '91v.a. p.m. 179, c.v., alarm, stuurbekr. enz., bj. '89790v.a. p.m. 194, v.a. 10.750.- p.m. 161, airco, LPG, benz. diesel, metallic, c.v., v.a. 12.950, p.m. 194, v.a. 13.750, p.m. 206, jk- en zetfouten. eer voordelige financiering; lage I Ook mensen met WAO zijn van matie 076-5811175/5711466. iering en/of aanschaf occasion ewerkt 000 km beurt »rd met een nieuwe APK-keuring Door Jos Straathof S»isTigt David Pino er r van. De ex-hote- ÊÊB lier uit Airoio is tegen- verantwoorde- I tt voor 700 kilometer - i in Ticino, het I Italiaanse gedeelte van i Zwitserland. Wel met behulp van. vier irbeidslozen, maar toch; iet blijft een hele klus. I Want ook in Ticino zijn i vandalen die richting- 1 aanwijzers omdraaien, I Ticino of Tessin, zoals de i Duitstalige naam luidt, I wordt in het noorden be- i grensd door het Gott- i hard-massief en in het huiden door Italië. Het gebied [heeft de meeste hoeveelheid woud van Zwitserland en telt in [totaal 3.000 kilometer wandel- pad; van de bergdorpen in het Gotthard-massief naar het sub- tropische Lago Maggiore en het [lieervan Lugano. Twee dagen lopen we door dit ge- d De eerste dag van Airoio in liet noorden naar Osco; de tweede j van Lugano naar Morcote, tegen de Itaüaanse grens. Hoewel de afstand tussen Airoio en Lu- I gano nauwelijks 70 kilometer be lt, is het verschil groot. De imposante natuur bepaalt het 1 van Ticino, in het lieflij- I ker zuiden ligt de nadruk op cul- I tuur. [Het is de eerste droge dag sinds i week, bij het vertrek 's mor ns vroeg, uit Airoio. Het dorp t ingeklemd tussen bergwan- n in het dal van de Ticino, de I rivier waar het gebied naar ge- coemd is. De lucht is fris, sneeuw I schittert in de zon op de bergtop- pen. I Aan het einde van het dorp staan [opvallende houten huizen, opge- I trokken uit onbehandeld lariks- I hout en in de loop van de eeuwen 1 donker, soms grijsachtig gewor- ':n. Het zijn woningen van de allis, nazaten van de Aleman- Inen, die zich lang geleden in het I onhergbergzame Ost-Wallis mochten vestigen op voorwaarde ze het ruige gebied zouden I ontginnen en vervolgens over de I omgeving uitzwierven. De kozij- Inen zijn licht van kleur, ter af schrikking van kwade geesten. I Onder de nok van het dak zit een lionde opening, waardoor de ziel altijd naar buiten kan, mocht er Prakffsphe informatie Informatie over Ticino: Zwitserland Toerisme, Koningsplein 11, 1017 BB Amsterdam, telefoon 020-6222033 zich onverwacht een sterfgeval voordoen. De Strada dei Morti, gemiddeld op 1325 meter hoogte, leidt naar boven. Langs deze dodenweg werden vroeger in het voorjaar de overledenen uit de bergen naar het kerkhof bij Airoio vervoerd. Transport in de winter was niet mogelijk door de vele meters sneeuw. De doden werden zolang in een kapel hoog in de bergen opgeslagen. Conservering was met de heersende temperaturen geen probleem. Imposante stapelwolken verto nen zich boven de bergtoppen, waarvan sommigen in mist ge huld zijn. Op veel bergwanden zijn sporen van lawines te zien: weggevaagde begroeiing, meege sleurde stenen, takken. In 1951 vielen er in Airoio nog elf doden, toen het dorpje bedolven werd. Nu slingeren lawinebrekers, een soort hekken, zich rond bergtop pen als slingers in een kerstboom. De route voert verder over de Strada Alta, de 'hoge weg', die over de noordelijke bergflank van het Ticino-dal voert. Deze klassieker onder de Zwitserse wandelroutes werd in vroeger tij den gebruikt als de wild-stro- mende Ticino het dal onbegaan baar maakte. Dit dal is altijd een corridor geweest, zelfs voor trek vogels. De Romeinen, barbaren, allemaal trokken ze erdoor. Ook Goethe trok zo richting Italië. Beneden biedt het dal de aanblik van een modelspoorbaan: groene velden, kleine huizen en een ech te Marklin-trein. Een boer spuit van beneden met grote kracht mest over een hoger gelegen bergwei. Wandelen over de bergflanken langs het Meer van Lugano. De blik naar boven laat een scherpe besneeuwde bergkam zien, met twee kruizen op de top. In de verte gaan de bergen over de 3.000 meter. Op verschillende plaatsen komt water de bergen afkletteren; de sneeuw is aan het smelten. In een muurtje van ge stapelde natuurstenen ritselt een 'vipper', een adder. Ongeveer halverwege de route naar Osco ligt Altanca, waar de steilste spoorlijn van Europa de bergen intrekt. Het door kabels omhoog gesleurde treintje over wint hellingen van 87 procent. Het traject is 1396 meter lang, voert 768 meter omhoog en neemt een kwartier in beslag. Grote buizen lopen langs de rails: daar door stort water uit de hoger ge legen bergmeren naar het dal om daar een krachtcentrale aan te drijven. Het gebied is schaars bevolkt. In het gehucht even verderop blij ken op de begraafplaats bij het kerkje uit 1692 alleen maar Mot- tini's en Pedroli's te liggen. „Ne ven trouwen hier met nichten en omgekeerd," zegt Pino. Oude Romeinse wegen met de ka rakteristieke kinderkoppen voe ren af en toe de bergen in. We lo pen inmiddels in de Val Piora, bekend om de kaas. Prachtige diepgroene alpenweiden, waar alleen het gezang van de familie Von Trapp ontbreekt. Het laatste stuk voert door het woud, over een moeilijk begaan baar modderig pad, vol losse ste nen, omhoog en omlaag. Tot groot ongenoegen van een mede wandelaar. Hij had het nog zó ge vraagd aan de juffrouw van het Zwitsers verkeerbureau. Een tijdje geleden had hij zijn been gebroken. Dat was wel weer goed gekomen, maar hij had nog wel wat moeite met klimmen. En of die wandeltochten dan wel zo ge schikt voor hem waren. „Me neer," had de juffrouw geant woord, „De paden zijn er vlak, het zal geen probleem zijn. Wij richten ons op de oudere toerist." Het terrein rechtvaardigt de voorkeur voor de oudere mede mens inderdaad niet helemaal. Terwijl hij mopperend zijn weg zoekt, springen twee gemzen de berg op. Een kruis langs het pad benadrukt nog eens de nietigheid van de mens. Hier wilde de Duit se tv-journalist Eugen Fehr op 2 mei 1989 een mooie gele bloem pakken, net buiten zijn bereik. In Osco aangekomen pakken we de buurtbus naar Faido, vanwaar we per trein naar Lugano ver trekken. Het landschap veran dert; de eerste palmen verschij nen. Ook Lugano, aan het beroemde meer, is volgens Loretta Somazzi, gids van de provinciale VW, een stad die vooral vermogende oudere toeristen aantrekt, tot grote vreugde van de plaatselijke middenstand. Het befaamde jaarlijkse jazzfestival in de zomer wordt dan ook morrend onder gaan. Dat trekt maar jonge rug zak-toeristen. Toch onttrekt ook Lugano zich niet langer aan de moderne tij den. Dat uit zich bijvoorbeeld in de moderne bakstenen gebouwen van architect Mario Botta, zoals het indrukwekkende ronde 'Vijf Continenten'-gebouw aan de voet van de Monte San Salvatore. Maar ook in de aanwezigheid van de immense disco 'Titanic', waar 3.600 jongeren terecht kunnen. Aan de boulevard langs het meer staat de Santa Maria degli An- gioli, een kerkje uit 1490 dat als hospitaal is gebruikt in de tijd dat Lugano door de pest werd ge troffen. In de grote houten deur zit een luikje waardoor de lijken naar buiten werden geschoven. Binnen zijn prachtige fresco's te zien. Maar ze zijn fors bescha digd door honderden putjes, doordat de kalk, gebruikt bij het ontsmetten, bij het schoonmaken bleef plakken. Met een van de oudste kabel treintjes van Europa bestijgen we de Monte San Salvatore: het uit zicht op de top is adembenemend. Het Meer van Lugano, de Alpen, en zelfs een glimp van het Lago Maggiore. Het pad voert via de botanische tuin op de zuidflank naar bene den. Hier liggen de eerste witach tige kalkstenen, een voorbode van de Dolomieten die niet veel verder de Alpen kruisen. In het bos staan imposante beuken en eiken, zilverwitte berken, alle maal inheems. De kastanjes zijn door de Romeinen geïmporteerd. Het bos eenmaal uit, ontvouwt zich een fraai vergezicht over het meer. In het dorpje Carona staat het kerkje San Giorgio, met fresco's van rond 1500. Een preutse paus liet de naakten in de fresco's van Michelangelo in het Vaticaan ooit aankleden. Toen men besloot de ze weer in de oorspronkelijke staat terug te brengen, kwamen de restaurateurs hier naar de naakten in de San Giorgio kijken hoe het er ook al weer uitzag. De culturele rijkdom in dit gebied in groot. Elk kerkje heeft zijn fres co's, elk dorpje zijn kerkje. Vanuit Carona lopen we via de Alpe Vicania af, een alpenweide bevolkt door koeien met bellen, samen een heel carillon. Dan volgt een trap van 990 treden naar beneden, naar het kerkhofje van Morcote, met graven als klei ne kathedralen. Nóg 400 treden naar beneden ligt Morcote, aan de oever van het meer. Honderd meter verder begint Italië, het échte zuiden, en eindigt Ticino, het zuiden van het noorden en het noorden van het zuiden. |0p Borneo, het een na ■grootste eiland van de ■wereld, ligt een stukje [Maleisië. Daar, in Sara- Iwak, geen onafzienbare ■stranden, stedeschoon en lluxe toeristenspeeltjes. [De waterweg is soms de ■enige mogelijkheid om |ergens te geraken. Hoor Henk van Weert (iet ligt er heel onopvallend bij, I® het westen van Borneo, het op 11® na grootste eiland ter wereld, "ten grote stad, Kuching, een aantal kleinere steden zoals het L estadje Miri, wat nederzettin- 15® landinwaarts en voor het renp bedoeninkjes en regen ts u vee^ regenwoud. Sa- wak is voornamelijk jungle, pet vasteland van Maleisië profi- ®ert al langer van het groeiend i ei?me naar het Verre Oosten, oarawak staat het toerisme flm de kinderschoenen. Sara- k is ook geen land van onaf- re stranden, stedeschoon 7*e toeristenspeeltjes. Geen hoKK 'an(^ voor strandlief- j hers - de stranden bij Miri ^oorbeeld zijn vervuild door L.? e~industrie -, maar wel een ®§ende omgeving voor men- »j '7le yan avontuurlijke vakan- Lk ?n- Op hen ligt een onaf ten 316 reëenwoud te wach ten»'S'00'1' ^00r de jungle is idonr i?lets an<^ers dan een tocht Li •J6' Kralingse Bos. Wie LJ at hij in zijn eentje naar fan "^'hhten het regenwoud «n bedwingen, onderschat de I van het tropisch woud. De jungle is iets voor specialisten - in Sarawak de inlandse gidsen - die veelal aan gidsorganisaties verbonden zijn, maar ook indivi dueel in te huren zijn. Even naar het hartje van de jung le rijden, kan al evenmin. Het we gennet is gebrekkig en houdt he lemaal op te bestaan, waar het regenwoud dicht en nagenoeg on doordringbaar wordt. Wie deson danks de stap waagt, zal in de jungle ergens willen eten en sla pen, liefst niet alleen onder het fraaie bladerendak, al kan ook dat geregeld worden door gidsen. De toerisme-branche van Sara wak heeft een antwoord gevon den op die belemmerende facto ren voor de groei van het toeris me. Dat antwoord heet resort. Internationale hotels aan de kust van de Zuid-Chinese Zee hebben midden in de jungle dependances gebouwd, die in bouwstijl en sfeer aansluiten op hun ruige groene omgeving. Het Rhiga-ho- tel in Miri, bijvoorbeeld, beschikt over het Royal Mulu Resort, vlak bij het imponerende Gunung Mu lu National Park. Hilton Kuching heeft een landelijke dependance, het Hilton Batang Ai Longhouse Resort aan een diep landinwaarts gelegen stuwmeer. Het eerste re sort, bij het Mulu-park, is nau welijks anders bereikbaar dan met een vliegtuigje van Malaysia Airlines, vanuit Miri. Batang Ai is (nog) niet vanuit de lucht be reikbaar. Een urenlange rit voert naar dit nog écht ongerepte ge bied. Het moet gezegd, beide resorts zijn smaakvol in het landschap geïntegreerd. Toch blijft de vraag gewettigd of zulke Fremdkörper passen bij de pietepeuterige ne derzettingen van inlanders, mid den in het woud. Ze zijn met na tuurlijke materialen in een lokale stijl gebouwd. Het personeel komt uit de omgeving. De direc teur van Hilton Kuching is de Arnhemmer Jan van der Putten. Hij onderstreept dat zijn initia tief weerklank vindt bij de lokale bevolking. „Ons personeel hebben we be wust niet uit de stad laten over komen. We hebben jonge lokale mensen in dienst genomen. Geen professioneel hotelpersoneel dus, vaak mensen die niet eens Engels spraken. Dat hebben we hen ge leerd en we hebben hen gevraagd om zich vooral zo natuurlijk mo gen te gedragen. Vriendelijkheid boven professionaliteit, dat is de keuze geweest." Gunung Mulu National Park ligt een half uurtje vliegen van Miri in het noorden van Sarawak. Het is met bijna 53.000 hectaren het grootste nationale park van Sa rawak en een Dorado voor iedere natuurliefhebber. Mulu is vooral bekend geworden door zijn grot ten. Van de Clearwater Cave wordt gezegd dat het de grootste grot ter wereld is. De Women's Cave is evenmin een kleintje. Bei de grotten zijn van het geijkte type: de bekende stalagmieten en stalagtieten, kleurrijke spelingen van de natuur en onpeilbare af gronden. Alles echter een paar keer groter dan in Europa. Minstens zo interessant als de grotten zelf, is de weg daar naar toe. In dit deel van de jungle is de waterweg de enig begaanbare. Over de rivieren zoeven long boats', zespersoons langwerpige boten, uitgerust met brullende buitenboordmotoren. Het zijn de watertaxi's van Borneo, bestuurd door mannen, die elke steen en elke stroomversnelling kennen. In het zuiden, ter hoogte van Kuching, ligt het Batang Ai-meer met het gelijknamige resort. Van daaruit zijn jungle-trektochten te maken, in allerlei lengtes en eventueel met geïmproviseerde overnachting in de jungle. Het wordt sterk aangeraden om een gids in te huren. Heel apart is een avondlijke wandeling door het pikdonkere woud, dat dan vol is van geluiden. Bijzonder is een bezoek aan een long house van een Iban-gemeen- schap. Ibans zijn de oorspronke lijke bewoners van dit gebied, vooral bekend geworden als kop pensnellers. Wie per long boat naar deze nog traditioneel leven de gemeenschappen gaat, wordt nog in stijl ontvangen, zonder commercie en toeristen-vertoon. Niet iedereen kan overigens zo'n trip maken. De Maleisische regering wil de Iban-cultuur zo veel mogelijk in tact laten en heeft een quotum vastgesteld voor het aantal be zoekers. Per maand mogen slechts enkele tientallen buiten staanders het gebied binnen en dan nog slechts via erkende toer- organisaties. De enige stad van betekenis is Kuching. Het is een stad met twee gezichten, waar de Sara- wak-rivier zich doorheen slin gert. De sterke economische groei van Maleisië is ook hier zichtbaar, in de vorm van hoogbouw, fraaie winkels en een levendig econo misch verkeer in het centrum. Maar het grootste deel van de De rivier is de enige weg in het regenwoud van Sarawak, een longboat het middel van vervoer. foto ventura stad ademt nog de sfeer van een provinciestad. Aantrekkelijk zijn de vele markten. Op de grote zon dagsmarkt vlakbij het centrum brengen boeren uit de verre om geving hun waren aan de man. I Sarawak ligt in het westen van Borneo. Het is een van de meest ongerep te gebieden van Azië. Sarawak behoort staatkundig bij Maleisië. De hoofdstad is Kuching. De bevolking bestaat hoofdzakelijk uit Chinezen en Maleisiërs. De staatsgodsdienst is de islam. Met de Engelse taal kunnen toeristen overal terecht. Voor Nederlanders is geen visum nodig. Inentin gen zijn nodig; advies via huisarts of GGD. Malaysia Airlines (020-6262420) vliegt meerdere keren per week vanaf Schiphol via Kuala Lumpur naar meerdere bestemmingen in Sarawak. Talisman Reizen in Dordrecht (tele foon: 078-6142788) is een reisorganisatie die gespecialiseerd is in Maleisië. Door Marijke Prins Het klinkt misschien vreemd, vis gegratineerd met kaas, maar het is de moeite van het proberen waard. Vis en kaas blijken goede vrienden te worden in de oven. Samen met een eenvoudige risotto en met mosterd gekruide worteltjes is het een heerlijk maal. Voor vier personen voorbereidingstijd: 10 minuten oventijd: 40 miriuten 800 gram gefileerde kabeljauw 2 stokken prei 1 glas witte wijn 50 gram boter 40 gram parmezaanse kaas 1 eetlepel grove mosterd peper en zout naar smaak Was de prei en snijd de twee stokken in superdunne ringetjes. Roerbak de groente enkele minuten in de helft van de boter. Was de vis en bet hem af. Als je een forse moot hebt, dan zit er een dun ner en dikker deel aan. Besmeer de vis met mosterd en klap dan het dunne deel over het dikke deel heen, zodat de mosterd als het ware in de vis is ingebed. Leg de groente als een bedje voor de vis op de bodem van een ovenvaste schaal. Leg de kabeljauw op de prei en bestrooi de vis met zout en peper naar smaak. Giet de wijn in de schotel en zet deze met folie afgedekt 30 minuten in een op 175 graden voorver warmde oven. De laatste tien minuten gaat de folie eraf. Strooi de kaas over de vis en als je een grill in de oven hebt, zet je die nu aan. Zo niet, dan laat je gewoon de kaas op de vis smelten. Risotto Terwijl de vis in de oven staat, kunnen rijst en worteltjes klaarge maakt worden. Voor de rijst heb je nodig: kopje rijst per persoon, 1 flinke teen knoflook 1/2 kippebouillonblokje een scheutje plantaardige olie Verhit de olie in een pan met dikke bodem, Laat de knoflook en kele seconden(l) bruisen in de pan en stort dan de rijst erbij. Roer bak de rijst enkele minuten totdat hij dof wit is. Giet dan zoveel kokend heet water in de pan dat de rijst bedekt is met 3 centime ter water. Doe het bouillonblokje erbijen laat de rijst op hoog vuur inkoken, totdat het water verdampt is en er putjes in de rijst vallen. Zet de pan dan goed afgedekt op een plaatje (opeen zeer laag vuur). Wanneer de vis klaar is, zal ook de rijst gaargestoomd zijn. Mosterdworteltjes Neem per persoon zo'n 150 gram wortel (waspeen of winterpeen). Maak die schoon en snijd de wortels in elegante stukken. Kook ze in tien minuten beetgaar. Roer een lepel (grove) mosterd en een klein klontje boter door de wortelen en houd ze warm totdat de kabeljauw uit de oven gehaald kanworden. Je kunt bij deze maal tijd natuurlijk ook altijd nog een groene salade serveren. In april staat Nederland in het teken van wandelen. Dan bieden zo'n honderddertig VW's, natuurorganisaties en wandelvereni gingen meer dan driehonderd wandelingen aan. De routes varië ren van vijf tot twintig kilometer. Er zijn routes die individueel gelopen kunnen worden, maar er zijn ook tochten uitgezet die door een gids worden begeleid. Verder kunnen belangstellenden speciale hotelarrangementen boeken met daaraan gekoppeld een Wandelmaand-route. Bij VW-kantoren zijn April-Wandelmaand-wandelmappen te koop; ze kosten 4,95 gulden en bevatten de wandelroute van de week, informatie over wandelingen in de buurt en over een foto wedstrijd, eventuele kortingsbonnen en een kleine verrassing. De Britse luchtvaartmaatschappij Air UK start zondag met een nieuwe lijnverbinding tussen Rotterdam Airport en Londen Stan- sted. Ter introductie van deze vlucht geldt tot en met 30 juni een actietarief van 285 gulden voor een retourvlucht. Tussen Schiphol en Stansted geldt tot en met 30 april het actietarief van 296 gul den. Ook hier geldt een minimumverblijf van één nacht van zater dag op zondag. De 1996-editie van 'Er-op-Uit!' verschijnt begin april.' In het boekje bundelt NS het complete eigen toeristische aanbod. Voor nagenoeg alle bestemmingen in het boekje is er een alles-in-één- kaartje: Rail Idee. Dat geeft de treinreiziger korting op reis en toegang. Er-op-Uit is onder meer te koop in NS-stations en post kantoren, bij de ANWB en in de boekhandel; de prijs bedraagt 5,75 gulden. Het is een fraaie titel voor een fietsgids: 'De Zuiderzee, fietsen rond het natte hart van Nederland'. Diederik Mönch bracht de route gedetailleerd in kaart: van weg tot waterloop, van over nachtingsadres tot vogelkijkhut, van giromaat tot fietsenmaker. De fietsgids geeft werkelijk een schat aan informatie. En niet al leen over de te nemen fietsroute, maar ook over historische en ecologische ontwikkelingen van het Zuiderzeegebied en beziens waardige stadjes. Ondanks dat de uitgave bomvol informatie, uitleg, feiten en we tenswaardigheden staat, is-ie ook nog goed geschreven. De fietsgids telt 112 pagina's, is uitgevoerd met kaarten en foto's en kost 19,90 gulden. Te koop in de boekhandel, bij ANWB- en VW-kantoren. Een uitgave van Buijten en Schippersheijn in Amsterdam. Hurghada aan de Rode Zee in Egypte is vanaf 2 april de nieuwe charterbestemming van Transavia. In het voor- en naseizoen vliegt de maatschappij vanaf Amsterdam via Maastricht-Aken Airport, in het hoogseizoen rechtstreeks van Schiphol naar Hurg hada. Andere nieuwe zomerbestemmingen van Transavia zijn Ajaccio (Corsica), Wenen, Madrid en het Griekse Kavala (voor het eiland Thassos). Daarnaast wordt de lijndienstfrequentie op het Spaan se Alicante verhoogd van vier naar vijf vluchten per week. De komst van nieuwe charterbestemmingen betekent meestal dat er ook meer en goedkopere vakanties naar die oorden worden aan geboden door reisorganisaties. 'Zwitserland. Een zomerparadijs.' Dat is de titel van het nieuwe magazine van Zwitserland Toerisme (het Zwitsers verkeersbu reau) voor deze zomer. Van de twaalf toeristengebieden van Zwit serland worden bekende en minder bekende facetten belicht. In de uitgave staan ook belangrijke evenementen van het zomersei zoen 1996 vermeld en sport- en cultuurarrangementen die in Zwitserland te boeken zijn. Praktische reisinformatie is te vinden in een uitneembare bijlage. Het kleurenmagazine is verkrijgbaar bij Zwitserland Toerisme, Koningsplein 11,1017 BB Amsterdam. De VW Parijs en zestig hotels hebben een actie op touw gezet on der de naam 'Paris Fantastique'. Tot en met eind april bieden de ze hotels een tweede of derde overnachting gratis aan bij aan komst op vrijdag of zaterdag. Degenen die van het arrangement gebruik maken, hebben nog meer voordeel, zoals kortingen in en kele warenhuizen en een welkomstpakket van de VW. Een Nederlandse folder is schriftelijk aan te vragen bij Maison de la France, Prinsengracht 670, 1017 KX Amsterdajn. Aanvragers krijgen van het Frans verkeersbureau ook een algemeen informa tiepakket over Parijs meegestuurd, met daarin onder meer een plattegrond, een evenementenlijst, een musea- en een restaurant gids en informatie over excursies.

de Stem | 1996 | | pagina 27