Een volledig tuinontwerp per post Het kind wil ook wat in de tuin Ihinboek op basis van kleurenleer Kikkerdril op bestelling Een speeltoestel kan volledig worden afgestemd op de ruimte én wensen Vijverstichting zorgt voor verspreiding groene kikker I RIJ DAG 29 MAART 1996 DE STEM SURPLUS Engels concept nu ook verkrijgbaar in Nederland Drie jaar PRODUKT INFORMATIE Zelfrijdende grasmaaier Onkruid weg in een wip Licht wroeten in de grond Vïjverpomp met zonnepaneeltje Tuinspuit met méér grip Vijverfolie met grind Jaloezieën in de tuin Boeiend werk van Malcolm Hillier inf0rmatie surplus Kikkerland Kieskeurig FOTO ERIK OSSEWAARDE gemiddelde eten wij 6,8 kg cho colade per jaar. Volgens sommigen - chauvinisten waarschijnlijk - maken de Belgen de beste chocolade ter wereld. „Onze chocolade is te herkennen aan zijn glanzende bruine kleur, aan het scherpe en matte breek- vlak los van storende korrels, kleine luchtblaasjes of witte puntjes eigen aan goedkoop spul. Onze chocolade smelt in de mond als boter op de tong, niet met de vulgaire smaak van cacaopoeder maar van fijne tot zwoele choco lade", schrijft culinair expert Etienne Cocquyt in de catalogus. De lekkerbek Cocquyt bedient zich vervolgens ongegeneerd van populair wetenschappelijk taal gebruik om zijn eigen honger te stillen. 'In het verbruik van sui ker en of van chocolade ligt een consequentie die teruggrijpt naar de zoete moedermelk', schrijft hij bijna kwijlend. „Op de 850 geïdentificeerde com ponenten van de chocolade, waaronder alle klassieke, opwek kende stoffen, hebben onderzoe kers een stof ontdekt die amfeta minen bevat waardoor bepaalde mechanismen, waaronder ero tisch getinte, in werking komen. Om een euforische uitwerking te halen moet je echter wel héél véél chocolade eten. Tentoonstelling'Chocolade'tot 2 juni 1996, ASLK-Galerij Kreupe- lenstraat 12, 1000 Brussel, dage lijks geopend van 10 tot 18 uur (behalve op maandag). Toegang gratis, catalogus 1.000 Bfr. ïïC'iË-L- ING HORST HAITZINGER VRIJDAG 29 MAART 1996 Het ontwerpen van een tuin is geen lichte opgave. Welke plan ten passen bij elkaar? Op welke plaatsen is de invloed van zon stralen het grootst? Hoe kun je een vijver aanleggen? Het zijn allemaal factoren die een rol spelen. Het bedenken van een tuinplan vraagt kortom niet al leen om fantasie, maar zeker ook om inzicht. Tuinontwerpbureau Uw Tuin in Son importeerde een idee uit En- geland, dat de inrichting van de tuin moet vergemakkelijken. Aan de hand van een uitgebreide vragenlijst maakt het bedrijf een ontwerpplan dat stap voor stap kan worden uitgevoerd. De ont werpers werken aan de hand van foto's en plattegronden, zodat alleen contact per post noodza kelijk is. Afhankelijk van de be hoefte kan een plan voor de hele tuin of voor een gedeelte daar van worden gemaakt. De tuinbe- zitter ontvangt naar wens een grove of gedetailleerde tekening op schaal. De vragenlijst gaat ondermeer in op de grondsoort, de woonplaats en de aanwezigheid van een mo gelijke afscheiding. Daarnaast moet ook aangegeven worden waar de leidingen lopen, of er een garage is en hoe het huis er uit ziet. Vervolgens bevat de lijst allerlei vragen over specifieke wensen. Wat voor type tuin wilt u? Wat zijn uw lievelingskleu ren? Aan welke kleuren hebt u een hekel? Welke planten wilt u beslist in uw tuin? Met de gegeven informatie wordt tenslotte het ontwerp ge maakt. Daarmee kan de tuinbe- zitter zelf aan de slag, maar er kan voor de uitvoering ook een beroep worden gedaan op het bureau. Poor Paul Geerts Dat jonge ouders steeds meer geld uitgeven aan dingen voor de kinderen staat vast. Maar ook bij de inrichting van tui nen wordt steeds meer geke ken naar de wensen van het kroost. Toine van Grinsven is eigenaar van een tuincentrum in Den Dun- gen. Sinds veertien jaar verkoopt hij speeltoestellen voor in de tuin. Hij ziet dan ook dat beide ont wikkelingen in elkaar grijpen. „De toestellen zijn de afgelopen jaren aanzienlijk groter gewor den." Hij ontwerpt ze samen met timmerman Henk van Alebeek (35), die een dagtaak heeft aan de produktie ervan. En steeds vaker heeft de klant een stem. Want dat is de trend. Zelfs een speeltoestel kan tegen woordig volledig worden afge stemd op de beschikbare ruimte én dus op de wensen van de klant. Een eenvoudige schommel is al verkrijgbaar vanaf 275 gulden, maar daarna zijn de mogelijkhe den vrijwel onbeperkt. „Wat we kunnen maken is natuurlijk af hankelijk van het beschikbare budget", aldus Van Grinsven. Een meubelontwerper zou het niet mooier kunnen zeggen. Hutten Vroeger was het allemaal anders. Toen trokken kinderen de straat op of de bossen in, om daar com plete hutten te bouwen. Ze maak ten hun eigen speeltoestel. Of een eenvoudige schommel aan een tak. Tegenwoordig Ionken telev isie en computer. Bovendien zijn bossen niet snel meer naast de deur en zijn échte speeltuinen in de wijk vrijwel verdwenen. Een speeltoestel in de tuin is dus een eigentijds alternatief. 'Om de mo torische vaardigheden te stimule ren,' heet dat dan sjiek. Het ontwerpen ervan is een vak apart. Dat heeft vooral te maken met de eisen die eraan worden gesteld. De toestellen van grote producenten als Creative Play things en Hout-land worden uit gebreid gekeurd en voldoen aan de strenge veiligheidsnormen. Maar klussers die zelf met hout, hamer en spijkers in de weer gaan, willen veiligheid nog wel Kinderspeeltoestellen zijn er in allerlei soorten en maten. Ze kunnen tegenwoordig zelfs volledig op maat worden gemaakt. eens uit het oog verliezen. Dat is ook de ervaring van Van Grins ven, die stelt dat er daardoor veel onveilige toestellen op de markt zijn. De produkten die hij stan daard levert, voldoen aan de Eu ropese veiligheidsnormen. De toestellen zijn onder meer ge keurd op de stevigheid van de constructie, het materiaalgebruik en de weersbestendigheid. „De veiligheid van het kind staat voorop," stelt Van Alebeek. Maar wordt het toestel op maat ge maakt, dan moet de opdrachtge ver de kosten van de keuring voor rekening nemen. „Het risico ligt dan volledig bij de klant," aldus de timmerman, die de ervaring heeft dat de meeste ouders alles voor de veiligheid van hun kind overhebben. Van Alebeek maakt gebruik van Noors vurenhout, omdat dat zich gemakkelijk laat bewerken. Het hout is onder druk geïmpreg neerd met een onschadelijk mid del. De speeltoestellen worden in de grond op een diepte van zo'n zeventig centimeter vastgezet. Is er sprake van een schommel, dan gaat het toestel in verband met de stabiliteit negentig centimeter de grond in. De ondergrond kan variëren. „Wit zand is het veiligste," aldus Van Alebeek. Regelmatig bijvul len is raadzaam, want kuilen kunnen rugblessures tot gevolg hebben. Rubberen tegels zijn een goed, maar duurder alternatief. Van Alebeek maakt speeltoestel len voor kinderen vanaf drie jaar. De eisen zijn dan nog strenger. De mogelijke 'verdiepingen' zijn bijvoorbeeld standaard voorzien FOTO MARC BOLSIUS van een hekje dat hoog genoeg is. Boven de glijbaan is een balk aangebracht, zodat jonge kinde ren gedwongen worden te gaan zitten, zodat ze er niet af kunnen vallen. Op die manier worden de risico's verkleind, maar uiteindelijk komt het toch aan op de ouders. Want écht veilig is een toestel pas als een van de ouders voortdu rend toezicht houdt. Het is een heel karwei om een groot gazon te maaien. De meeste grasmaaiers zijn daarvoor niet geschikt, omdat ze te zwaar of te traag zijn. Wolf Garten brengt daarom een speciale maaier op de markt die wel geschikt is voor grote grasoppervlaktes. Het wer ken met deze grasmaaier met een maaibreedte van veertig centi meter, kost weinig energie. Het nieuwe model (6.42 ACA) kan door de wielaandrijving namelijk zelf rijden. Met de bijgeleverde accu kan een oppervlakte van zevenhonderd vierkante meter in één keer worden gemaaid. Met een tweede accu, die apart moet worden aangeschaft, kan de capaciteit van de maaier worden ver dubbeld. Het gemaaide gras wordt opgevangen in een ruim reser voir. In de tuin werken mag dan ontspannend zijn, maar menigeen heeft een broertje dood aan onkruid verwijderen. Gardena bracht onlangs een trekker op de markt die het verwijderen van onkruid aanzienlijk plezieriger maakt. Volgens het bedrijf trekt dit ge reedschap paardebloemen, distels en ander onkruid met penwor- tels in een handomdraai uit het gras. Door de lengte van de steel kan de gebruiker rechtop blijven staan. Het is daarom niet meer dan een kwestie van neerzetten, in de grond steken en er weer uit trekken. Het tuinafval wordt opgeslagen in de steel. Door een opening aan de bovenkant kan die worden geleegd. Het kost soms nogal wat energie om de grond van de tuin los te woelen. Sinds kort is een eenvoudig hulpmiddel op de markt dat daarmee afrekent: de tuinwoeler. Dit gereedschap is door de lan ge steel vooral vriendelijk voor het lichaam. De woeler wordt in de grond geplaatst en vervolgens een halve slag gedraaid, waar door de grond loskomt. De gebruiker hoeft hierbij niet te bukken en spaart zo de rug. De tuinwoeler van Hendrik Jan de Tuinman is verkrijgbaar in twee uitvoeringen. Het brede type (vijftien cen timeter) is geschikt voor het bewerken van grote tuinoppervlak- tes, terwijl met het smalle type (12,5 centimeter) bedoeld is voor het fijnere werk. De tuinwoeler is te koop bij tuincentra en bouw markten. Een aardig produkt voor tuinbezitters die de meterstand nauw keurig in de gaten houden, is de Auquasolar van Oase Pumpen. De Aquasolar is een vijverpomp die werkt op zonlicht. Met een bijgeleverd zonnepaneel kan het licht worden opgevangen. De pomp kan dus ook worden gebruikt op plaatsen waar geen stop contact in de buurt is. Volgens de leverancier is de pomp geschikt voor zuurstofverrijking in visvijvers of voor de aandrijving van kleine fonteinen en spuitfiguren. Op een tuinspuit zit vaak veel kracht, met als gevolg dat de slang kan ontglippen uit de handen van de tuinier. Om die reden is het Gardena-assortiment tuinspuiten en bijbehorende koppelingen ingrijpend verbeterd. De nieuwe tuinspuit zou door de verlengde schacht beter in de hand liggen. Bovendien is de spuit voorzien van een geïntegreerd reguleerventiel voor de waterdoorvoer. De waterstraal is traploos instelbaar. De twee nieuwe koppelingen (met of zonder waterstop) zijn volgens de producent Markt Hol land voorzien van 'een ergonomisch doordacht nopjesprofiel'. Die zouden zorgen voor méér grip en hebben een verbeterde slangver binding. Ze zouden zelfs dunwandige slangen beter op hun plaats houden. Een kunststof ring beschermt de bovenste afsluitrand. De meeste vijvers worden aangelegd met vijverfolie. Nadeel is dat dit materiaal niet decoratief is en dat randen moeten worden af gewerkt om de lelijke folierand aan het oog te onttrekken. Genap brengt Stoneflex op de markt. Dit is een kunststoffolie waarop een grind-print is aangebracht. Het materiaal heeft een gebub beld oppervlak, waardoor de indruk wordt versterkt dat er echt grind op de vijverbodem ligt. De Stoneflex is volgens de produ cent zowel geschikt voor vijvers als voor watervallen. De Ston eflex is leverbaar in zeilen van verschillende afmetingen. De houten schutting is erg gewild en de vele producenten ervan doen hun uiterste best om met iets nieuws te komen. HillHout Bergenco brengt een tuinschutting op de markt, waarvan de plan ken niet recht maar onder een hoek van 45 graden op de ingekeep te onderregels zijn geschroefd. Zo ontstaat hetzelfde effect als bij jaloezieën. Het bedrijf levert pakketten waarin veertien van deze jaloezie-elementen zitten. Naast de oorspronkelijk bedoelde toe passing als tuinscherm doen de elementen het ook goed als over kapping van een terras of bovenop een pergola. „Deze jaloezie elementen geven bij elke toepassing een bijzonder lichteffect", laat HillHout weten. Door Anja Sparidaans Nederlanders worden steeds kleurbewuster. In huis is inmid dels ontdekt dat er met kleuren eenvoudig een bepaalde sfeer te creëren is. Ook in de tuin kunnen met bepaalde kleuren en Kleurencombinaties bijzondere effecten worden bereikt. Hoe dat zoal in zijn werk gaat, "ordt beschreven in Meer kleur de tuin. Het boek laat zich le zen als een handleiding om het We jaar door fantasievolle kleu rencombinaties in de tuin te heb ben. De auteur van het boek, Malcolm Hillier, is kleurenexpert. Hij be- S'nt dan ook met uit te leggen wat de basisprincipes zijn van de deurentheorie. Bloemen, bloem blaadjes en plantenblad zijn op Kleur gesorteerd in de zogenaam- aetuin-kleurencirkel. Hillier legt aan de hand van die cirkel het onderscheid uit tussen primaire, secundaire en tertiaire kleuren en laat de effecten van bepaalde combinaties zien. Aardig is dat een ingewikkeld onderwerp als Kleurenleer dankzij zijn aanpak oor de leek handen en voeten tajgt. ovendien gaat hij uitgebreid in P deeigenschappen van de kleu- en; Zo is geel zonnig en vrolijk oisblauw koel, kalm en afstan- h! Oranje is een kleur met ee gezichten; enerzijds opwin- We nadere informatie wil omtrent artikelen in deze bijlage, kan ijuens kantooruren bellen naar 076-5312344 of 076-5312272. u„h!ift,el'ik reageren kan ook. 6t adres daarvoor is: 0e Stem, redactie Surplus, Postbus 3229,4800 MB Breda, redactie: Wim van Leest. dend en dynamisch, anderzijds kan het andere kleuren dof ma ken. Hoewel rood nog altijd een populaire kleur in de tuin is, waarschuwt Hillier ervoor dat deze kleur in combinatie met groen bijna altijd te nadrukkelijk aanwezig is. „Het is geen kleur die uitnodigt om even rustig te gaan zitten, maar een schreeuwe rige invitatie om 'hier te komen", schrijft hij. Met de gewenste sfeer in het ach terhoofd maken deze uitgebreide beschrijvingen het een stuk een voudiger om een keuze te maken voor bepaalde kleuren of kleu rencombinaties in de eigen tuin. Hillier beperkt zich niet tot woorden. Prachtige kleurenfoto's van gestyleerde bloemblaadjes en plantenblad maken de theorie van de kleurenleer in één opslag duidelijk. Daarnaast geven tuinfoto's in zicht in hoe vorm, afstand, ver houdingen en lichtval de reactie van het menselijk oog beïnvloe den. Een overzicht van planten, per kleur én per seizoen, maakt het naslagwerk compleet. De tuinbe- zitter die een kleurige leefomge ving wil scheppen, kan uit dit boek veel inspiratie halen. En het prikkelt bovenal tot verandering, al is het maar doordat er bijvoor beeld een foto van een klassieke witte tuin is geplaatst naast de zelfde tuin die is ingericht met de gewaagde kleurencombinaties van Malcolm Hillier. Malcolm Hillier - Meer kleur in de tuin, uitgeverij Terra, prijs 49,90. Voor veel vijverbezitters is een vijver niet com pleet zonder kikkers. Maar omdat dit be schermde dieren zijn, is het moeilijk om eraan te komen. Ze zijn niet te koop en wie met een schepnet de natuur in gaat, loopt kans op een bekeuring. Vijverstich ting Nuphar heeft dé op lossing gevonden: kikker drilbemiddeling. Door Anja Sparidaans 'Kikkerdief betrapt', 'Partij kik kers gestolen'. Koppen boven krantenartikelen die Gerda Uyt- tenbroek laat zien. Zij is secreta ris van de Stichting Nuphar. Handelen in kikkers is verboden, omdat ze bij wet beschermd zijn. Wie zelf met een vangnet de na tuur ingaat is ook strafbaar. Daarom doet Nuphar in kikker drilbemiddeling. Uyttenbroek: „Daardoor willen wij voorkomen dat vijverbezitters kikkers stelen uit de natuur of uit show- en heemtuinen." „De mensen die dat doen, weten niet waarmee ze be zig zijn. Het is verboden en bo vendien zal een volwassen kikker zeker niet aarden in een nieuwe omgeving en weer verdwijnen." Een probleem dat niet opgaat voor kikkereitjes. „Ze zijn niet verboden en de kans op slagen is veel groter." Er zit volgens haar één addertje onder het gras. Kik kerdril mag volgens de wet alleen vervoerd worden vanwege educa tieve doeleinden. „Daarom ver spreiden wij dril alleen op kleine schaal onder onze leden. Dat zijn allemaal mensen die zich door hun vijver méér voor de natuur zijn gaan interesseren. Zij vinden het interessant om te volgen hoe zich uit de dril kikkers ontwikke len. Vroeger kon je dat in ons wa terrijke 'kikkerland' overal om je heen zien, maar sinds de kikker is teruggedrongen ontbreekt het Via drilbemiddeling krijgen vijverbezitters de kans om de groene kikker in de vijver te halen. ons aan kennis over deze amfi bieën." Bovendien krijgen de leden voor zien gedegen informatie over het wel en wee van kikkers en van een kikkerbiotoop. „Het is dus zeker niet zo dat wij de dril licht zinnig verspreiden," aldus Uyt tenbroek. Deze stichting, die samenwer king tussen vijverbezitters én kennis van tuinvijvers op ecolo gische, biologische en milieu technische grondslag wil bevor deren, doet voor het tweede jaar aan kikkerdrilbemiddeiing. Uyt tenbroek. „Er wordt informeel ook al volop dril uitgewisseld, maar wij willen dat meer structu reren en ervoor zorgen dat het op een meer verantwoorde manier gebeurt." Degene die kikkers in zijn vijver wil, vult een inschrijfformulier in waarin hij zijn kikkerwens dui delijk maakt. „De groene kikker is het meest gewild, maar omdat die nogal veel herrie maakt, kie zen veel mensen bewust voor bruine kikkers," aldus Uytten broek. Op de achterkant van het in schrijfformulier staat een verkla- FOTO ADA HOFMAN ring waarmee de ondergetekende zich rekenschap geeft van zijn verantwoordelijkheid. Ook be looft hij zorg te dragen voor een gezonde kikkerbiotoop. „Om de mensen er nogmaals op te wijzen dat ze wel de verantwoording voor levende have op zich ne men." Vervolgens moet drie gul den portokosten worden betaald. In april-mei, als de kikkers gaan paren, verzamelen enkele leden van Nuphar, die volop kikkers in hun eigen vijver hebben, de ge wilde kikkerdril. Die wordt inge zameld op eencentraal punt. Daar worden zo'n tien eitjes per persoon gereserveerd en in een potje via de post verstuurd nadat er eerst een telefoontje naar de ontvanger is gegaan. Die hoeft de dril de volgende dag alleen maar in de vijver te doen en af te wach ten. Toch zijn er volgens Uyttenbroek wel een aantal zaken waar op ge let moet worden. „Wij wijzen de mensen erop dat kikkervisjes het nauwelijks overleven in een vis rijke vijver. Het beste is een plan- tenvijver zonder vis of een moe ras met een hoge waterstand waar vissen niet kunnen komen. Veel mensen denken dat je alleen in een grote vijver kikkers kunt houden. Maar het is veel belang rijker dat het water van goede kwaliteit is. Vooral de groene kikker is kieskeurig; die ver dwijnt als het water vervuild is. Voor voedsel hoeven mensen niet te zorgen. Kikkervisjes leven van voedingsstoffen die ze in het wa ter aantreffen." De stichting Nuphar kan niet ga randeren dat de eitjes ook daad werkelijk kikkertjes opleveren. „Het is levende have en daarmee kan altijd iets mis gaan." Ze wijdt uit over katten die het ook voorzien hebben op kikkervisjes en over de reiger die ook kikkers eet. „Zo werkt het in de natuur. Ook in de vijver is het eten of ge geten worden", stelt ze. Maar volgens Uyttenbroek gaat het in de meeste gevallen wel goed en groeien er uit de tien eitjes zo'n drie tot vijf kikkers. Achteraf dienen zich ook weieens 'spijtoptanten' aan. „Die hebben de zeer luide stem van de groene kikker onderschat, terwijl we daar vooraf voor waarschuwen. Maar wij haler) kikkers beslist niet meer terug, dat staat ook in de verklaring die ze vooraf moe ten tekenen. Want het is onver antwoord om volwassen kikkers uit hun omgeving te halen."

de Stem | 1996 | | pagina 25