DE STEM Plastic stoeltje kan niet meer Een tuin ontwerpen als gezelschapsspel De trend van '96 bestaat vooral uit geurende bloemernen struiken tui Tuinmeubilair wordt alsmaar mooier én luxueuzer I De tuin wordt populairder: als 'uitbouw' van de j woonkamer en als visitekaartje van de bewoners. [VanDrunen: „Vroeger was het een stukje inzaaien, I planten erin en klaar. Nu wordt de beplanting opti- 1 afgestemd op de omgeving. Een paar jaar te- rug kon ik nog Latijnse namen laten vallen, zonder I dat de klant wist waarover ik het had. Nu weten ze [precies waarover je het hebt, omdat ze allemaal j tuinboeken en tijdschriften kopen." Hermitage Prooi Oogopslag Vijver Completer koorstoelen, larkers, gordelaanspanners. DEEL De moderne tuin mikt op de neus De tuin ziet er ieder jaar anders uit. Niet in de laatste plaats omdat tuincen tra voortdurend andere planten in de schijnwerpers zetten. Volgens deskun- I digen zijn vooral geurende exemplaren dit seizoen in trek. Door Paul Geerts De tuin van nu lijkt in de verste verte niet op de tuin I »an vroeger. Viel de keus toen op strakke, vaak fan- tasieloze perkjes, tegenwoordig is sprake van leven- ;e en weelderige tuinen. Het gemak staat daarbij I voorop. ,,Maar als de tuin mooi is aangelegd, krijgen tuinbe- I zitteis er plezier in en willen ze meestal vanzelf wat meer tijd steken in het onderhoud," aldus Hovenier Bart van Drunen van het gelijknamige bedrijf in Drunen. Wie zich eenmaal in de tuin verdiept, zal jaarlijks I wijzigingen doorvoeren. Het gaat dan niet om de I wat statische inrichting, maar om de nuances. Die j kunnen worden aangebracht met bghulp van acces- i en actuele planten. Dit seizoen zijn vooral J geurende plaaten gewild. I Jessica Hilgers van Plant Publiciteit Holland in top vermoedt dan ook dat de terrassen dit voorjaar rijkelijk worden gevuld met mooie plan- ten, waarvan de zoete geur in de neusgaten zal drin- w :n. „De klimroos aan de rozenboog, een Kamper- I ïoelie aan de pergola en de geur van Lavendel in I sierpotten op het terras." Hovenier Jan de Jong van Groengroep Boskoop on derstreept deze visie. „Lavendel is populair." Hij I plaatst het in een bredere tendens. „De consument I zoekt naar planten die bloeien, veranderen en geu ren. Daarbij passen ook de ouderwets geurende ro- I zen." Karakter [Eigenlijk onderstreept de tuin het karakter van de bezitter. Daarom wordt de tuin ook steeds optima- Ier benut. De Jong wijst in dat verband op de func- tie van de seizoenen: „Planten mogen een associatie oproepen met de tijd van het jaar. Hij merkt op dat daarmee steeds praktischer wordt omgegaan: „Ze willen het hele jaar door bloemen, maar er wordt steeds meer rekening gehouden met [de zomervakantie. Dan zijn de meeste mensen op vankantie en dan hoeft het in de tuin allemaal niet zo spectaculair. In de herfst mag het vervolgens [weer uitbundig zijn." [Ookvolgens De Jong willen tuinbezitters het hele I jaar door bloemen in de tuin. „Dat begint in de win- [ter met de kerstroos, waarna in het voorjaar de Spi- :a-soorten volgen." Waren de afgelopen seizoenen [vooral zachte kleuren populair, nu overheersen fel- |le en primaire kleuren als paars, geel en rood. „Dat [noemen we dan een Engelse border," aldus De jong. [Van Drunen spreekt in dit geval liever van een ro- [mantische tuin. Bij die kleurenpracht past volgens [ten sober gebladerte. Bontbladerige planten, zoals 1, zijn uit. „De voorkeur gaat vooral uit naar planten, die in de winter afsterven en in de [lente opnieuw in bloei komen," aldus De Jong. Beukenhaag, Taxus en Buxus rukken steeds meer [op als afscheiding, in combinatie met een gaashek. l.Het is een aardig alternatief voor de afscheidingen De tuinen staan dit seizoen in het teken van geuren en kleuren. die je bij de bouwmarkten kunt kopen. Als je in een nieuwbouwwijk woont, wil je toch privacy, maar waarom zou je in een doos gaan zitten. Gaashekken waartegen planten grpeien zijn een goed alternatief. Populair is de klimop. Die groeit snel en blijft het hele jaar groen. Daartussen kun je bijvoorbeeld to maten planten." De conifeer is als afscheiding daarentegen hopeloos ouderwets. „De meeste mensen vinden het een saaie plant," aldus De Jong. „Als je een nieuwe tuin aan legt, is het praktisch dat de conifeer zo snel groeit, maar na een paar jaar snoei je je te pletter.Wel po pulair zijn vanwege het mooie groene blad bol- boompjes, bijvoorbeeld de Bólacacia of de Bolcatal- pa. Terracotta potten op het terras blijven gewild, maar ze maken steeds meer plaats voor geglazuurde (De tuin als verlengstuk van de [huiskamer. Deze veelgehoorde feet schetst het beeld van de van vandaag. Steeds meer geld en tijd wordt vrij [gemaakt voor de inrichting ■van. Niet alleen het tuinont- "erp krijgt alle aandacht, ®aar ook het bijpassende. Jheubilair. Jaarom meubilair aanschaffen Pat maar een beperkt deel van |ne' jaar bruikbaar is? Die vraag Roeten ontwerpers zich onge- vijfeld hebben gesteld, want er "ft steeds meer meubilair op de ^kt dat zowel geschikt is voor de woonkamer als in de tuin. e rieten terrasstoelen gingen |™orop. Die kregen enkele jaren I Hg al een plaatsje in het intert ui- Maar ook de exclusieve lstnStft0f stoekn van Philippe Ik» TP"® 3aar °P markt amen, zijn multifunctioneel, e misstaan niet aan de eettafel, aar evenmin op het terras. Eén ng lijkt duidelijk: een simpel Het nieuwe tuinmeubilair Hermitage is gemaakt van gevlochten kunststof draad en aluminium (Plast! meer. e, 48 maanden, 20.000 km p/jaar. ROOSENDAAL, AUTOBEDRIJF BLÜEK£N tuinstoeltje kan echt niet et steekwoord bij deze ontwik- LmS 's comfort. Want waarom nen wegzakken in een stoel, J ^itenshuis krakkemikki- stoeltjes volstaan? De tuin is _Plek waar ontspanning het steekwoord is en het meubilair mag daarop dan ook worden aan gepast. De keus wordt dan ook steeds ruimer. Zo introduceerde Hart man dit seizoen een lijn tuinmeu belen onder de naam Hermitage. Gebruik is gemaakt van kunst stof draad, die met de hand is ge vlochten. Daardoor ademen de ontwerpen de sfeer van tuinmeu belen die zijn gemaakt van riet of rotan. Het frame is gemaakt van aluminium. Door het materiaal gebruik zijn deze tuinmeubelen weersbestendig. De collectie bestaat onder meer uit een fauteuil, een tweezits- bankje en een koffie- en bijzetta fel. Hermitage is verkrijgbaar in verschillende kleurstellingen: een wit frame met wit vlechtwerk, een donkergroen frame met don kergroen vlechtwerk en een don kergroen frame met naturel vlechtwerk. De zitmeubelen zijn leverbaar met speciaal ontwor pen kussens. Weerbestendig en fraai van vormgeving zijn ook de tuinmeu belen van Trip Trap. Ze zijn ge- exemplaren. Die kunnen ook een plaatsje krijgen op het balkon. Hilgers stelt dat waterplanten in scha len en bakken in opmars zijn: „De fijne blauwe bloemetjes van de Moeras vergeet-mij-niet of de kleine lisdodde. Ook een waterlelie behoort tot de mogelijkheden. Er zijn waterlelies die al genoegen nemen met een minimum waterdiepte van dertig centimeter." De ligstoel Titanic is gebaseerd op de dekstoel van het gelijkna mige, gezonken schip. maakt van hardhout, dat is ge teeld op speciale plantages. Op vallend is de ligstoel Titanic, die is gebaseerd op de dekstoel van het gelijknamige, gezonken schip. Het tuinmeubilair van Er gon Maasland, dat sinds vorig jaar op de markt is, sluit aan bij de heersende interieurtrend. Hout en metaal zijn in de ontwer pen van lig- en tuinstoel gecom bineerd. iu y ik-.i m aw Met de ontwerpdoos kan iedereen moeiteloos z'n eigen tuin inrichten. Door Anja Sparidaans Zelf van a tot z een eigen tuin ontwerpen. Steeds meer mensen nemen die uitdaging aan. Wie niet kan tekenen of wie zich op basis van een getekend ontwerp moeilijk een voorstelling kan maken van het eindresultaat, kan aan een speciale tuinontwerp-doos een aardig hulp middel hebben. Wie een tuin vanaf het prille begin zelf wil ontwerpen, komt gaandeweg een aantai problemen tegen. Een tuin scherm of vijver blijkt een maal aangeschaft in werke lijkheid nogal eens groter uit te vallen dan in de plannen. Of de gekochte vlonder com bineert niet goed met andere tuinattributen. Bovendien kan niet iedereen zich even gemakkelijk een voorstelling maken van het eindresultaat. Fosch, leverancier van acces soires voor de tuin, heeft daar iets op gevonden. Het bedrijf maakte van de meeste produkten uit het assorti ment tuinhout aparte schaal modellen in kleur en leverde er een plattegrond bij. Zo ontstond de Fosch-Box, een tuinontwerpdoos die tijdens een vakbeurs vóór de tuin- branche werd bekroond met de bezoekerspluim. De achterliggende gedachte van de makers is eenvoudig. „Mensen die hun tuin willen (her)inrichten lopen door een tuincentum of bouwmarkt en worden daar geconfronteerd met een enorme verscheiden heid aan tuinartikelen," zegt Te Biesebeke van Fosch Creation. „Vaak zien ze al snel door de bomen het bos niet meer." Volgens hem zijn twijfelende consumenten een gemakkelijke prooi voor ver kopers. „Maar al te vaak blijkt achteraf dat ze dan toch iets anders hadden ge wild. Dat is zonde van het geld en zonde van de ener gie." Met de ontwerpdoos maakt degene die een tuin wil in richten in de eigen woonka mer een kant-en-klaar ont werp. „Men gaat gezellig sa men met de partner of met het hele gezin rond de tafel zitten en de tuin stukje bij beetje rustig helemaal naar wens ontwerpen. Pas dan gaan ze naar het tuincen trum om de produkten aan te schaffen." Volgens hem is het voor elke leek mogelijk om aan de hand van de ont werpdoos een eigen tuinont werp te maken. „Iedereen kan met dit hulpmiddel als tuinarchitect fungeren." In de doos vindt de consu ment een uitgebreide om schrijving. Het is eerst zaak dat de omtrek van de tuin op de plattegrond wordt afgete kend. Die is verdeeld in over zichtelijke vierkanten wat dit klusje vergemakkelijkt. Ook de ligging van de tuin (noord,, zuid etc.) moet wor den aangegeven. Nu kan het inrichten beginnen. In de Fosch-box zitten meer dan duizend schaalmodellen van vijvers, afscheidingen, tuin banken, vlonders, zandbak ken en tuinparket. In totaal gaat het om 159 verschillen de tuinartikelen, die overwe gend van hout zijn gemaakt. Het is handig om eerst met de afscheiding te beginnen. In de doos zitten talloze soorten schuttingen, poorten en tuinhekjes. De gekozen afrastering krijgt een plaats je met de afbeelding buiten de tuin. Dan is het zaak om de meest geschikte lokatie voor het terras te zoeken, waarbij rekening gehouden moet worden met de zon. In de box ontbreken voorbeel den van stenen bestratings materialen, omdat die niet in het assortiment van Fosch zitten, maar er zitten wel houten vlonders en tegels in alle soorten en maten in. Wie ook nog een vijver wil, zoekt eerst het gewenste mo del en dan de geschikte loka tie, half in de zon en half in de schaduw. Wellicht kan er nog een waaiervlonder bij, als tweede terras. Of is alleen een tuinbank en wat stoelen bij het water mooier? Het is allemaal voorradig. Voor de zandbak voor de kinderen is ook nog wel een plaatsje. Hier en daar nog een plan- tenklimrek of een planten bak en de tuin begint aardig gevuld te raken. Door wat heen en weer te schuiven met de gewenste in boedel krijgt de tuin lang zaamaan de gewenste vorm. „Gebruikers kunnen in één oogopslag zien wat wel en wat niet kan," aldus Te Bie sebeke. „Bovendien kunnen ze blijven schuiven tot ze en thousiast zijn." Wie als het ontwerp eenmaal is gereali seerd wil weten wat het alle maal kost, kan dankzij de co dering achterop de schaal modellen en een bijgeleverde prijslijst een snelle bereke ning maken. Tot slot kunnen de schaalmodellen worden vastgezet met rubber-ce mentlijm om te voorkomen dat het ontwerp verloren gaat. Opvallend is dat behalve ste nen bestratingsmaterialen ook de groene inboedel, bo men, struiken, planten en bloemen, in de ontwerpbox ontbreken. Te Biesebeke: „Wij hebben ons in eerste in stantie geconcentreerd op de hardware, omdat die achter af moeilijker aan te passen is. Maar we zijn momenteel bezig om ook groene inrich tingselementen toe te voe gen, omdat die de ontwerp box completer maken. Bo vendien krijgt de gebruiker dan nog een beter idee van het resultaat." Dat het bedrijf zich beperkt tot het eigen assortiment tuinartikelen vindt hij geen beperking. „Mensen zijn vrij om produkten van anderen te kopen. Het gaat erom dat ze met de ontwerpbox hun tuin in grote lijnen inrich ten." Volgens Te Biesebeke is de interesse van de consu ment voor de ontwerpbox 'overweldigend'. „We horen vaak dat consumenten aan de hand van een getekend ontwerp geen duidelijk beeld krijgen, hoe de tuin eruit komt te zien. Met deze ont werpdoos krijg je meer zicht op het eindresultaat."

de Stem | 1996 | | pagina 23