OM let scherp op opsporing politie P Bende van Venlo: steeds minder bewijs voor moorden op Turken Onderzoek op plaats aanslag Er zit een moordenaar in uw gazon. Hoe maakt u hem onschadelijk? Daar hebben we Pohon voor. Heineken-ontvoerder Van Hout neergeschoten Ouderpaar moet betalen aan misbruikte dochters Sportclubs straks verlost van de milieu-vergunning 'Frankrijk zal ons opportunisme nooit begrijpen' PESTEM BINNENLAND A3 I Turken. [procureurs-generaal delen mening minister Sorgdrager dat doorlaten harddrugs soms moet mogen I Den Haag (anp) - Het Openbaar Ministerie gaat orde op zaken stellen binnen het politie-opsporingsapparaat. Het zal zijn ge zag naar de politie helder en ondubbelzinnig waarmaken via kwaliteitseisen, protocollen en richtlijnen. I Dit schrijft het college van Procu- I reurs-Generaal in een advies aan I minister Sorgdrager van Justitie. I Die zulen uit de weg moeten wor- den geruimd 'wil het OM in staat Politie tevreden over controles op snelweg A27 GESKA ZWITSERSE STROOIKAAS MAAR 1% VET PUUR NATUUR* I 28 MAART 1996 •oot-Brittannië en Ierland- anderdag veel bewolking eri 'g wat regen, in het oosten ogelijk ook sneeuw. In ier nd droger. Vrijdag af en toe in en langs de Noordzeekust >g een enkele winterse bui iddagtemperatuur rond 8 aden. elgië en Luxemburg: Donder- ag van het noorden uit toene- lende bewolking, gevolgd oor wat regen 0f natte leeuw. Middagtemperatuur ngeveer 6 graden, loord- en Midden-Frankrijk- iolkenvelden en vooral vni- ag in de oostelijke departe menten wat regen, in hoger elegen gebieden ook natte neeuw. Middagtemperatuur an 6 graden in het uiterste oorden en oosten tot 10 in het uidwesten. uid-Frankrijk: Perioden met on en vrijwel overal droog londerdag in de buurt van de 'yreneeën wolkenvelden en ■erst nog wat regen. Vooral Tijdag waait een stevige listral. Middagtemperatuur ran 8 graden in de omgeving 'an Lyon tot 16 plaatselijk angs de Middellandse Zeekust. Portugal: Wolkenvelden en moral in het noorden wat ■egen. Ook onweer is niet uit gesloten. In de Algarve op bei de dagen veel zon en droog. Maxima in het noorden rond 11 graden, in de Algarve ongeveer 20 graden. Spanje: Perioden met zon. Vooral donderdag in het noor den wolkenvelden en mogelijk wat regen. Middagtemperatuur uiteenlopend van 16 graden langs de Golf van Biskaje tot circa 23 graden in het zuiden. Canarische Eilanden: Vrij zon nig en droog weer. Maxima ongeveer 30 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en droog. Maxima circa 18 graden. Italië: Geleidelijk meer zon. Op beide dagen in het zuiden ook wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur van 13 graden in het noordoosten tot plaatselijk 18 op Sicilië. Griekenland en Kreta: Over wegend veel bewolking en van tijd tot tijd regen, mogelijk ook onweer. Vrijdag maxima van 12 graden in het uiterste noordoosten tot 17 in het zuid westen. Duitsland: Donderdag vanuit het noorden verder toenemen de bewolking, in de loop van de dag gevolgd door regen, in hog- ergelegen gebieden door sneeuw. Middagtemperatuur van 5 graden in het noorden tot plaatselijk 9 in het zuiden. Zwitserland: Donderdag op veel plaatsen zon. Ook veel wind. Middagtemperatuur in het zuiden ongeveer 14 graden, in de dalen in het noorden rond 7 graden. Oostenrijk: Flink wat zon. Vooral in Tirol vrijdag meer bewolking en af en toe sneeuw. Middagtemperatuur dalen rond 9 graden. VISITEKAARTJE DONDERDAG 28 MAART 1996 Titus Echave Wierden Den Bosch (anp) - Bij het gerechtshof n Den Bosch blijft steeds minder be- '-jjs over om de leden van de Bende van Venlo te kunnen veroordelen ï00r de moorden op drie onbekende Gisteren wankelde weer een stukje be wijsmateriaal. De zwakbegaafde kroongetuige Sjakie H. bezwoer het hof dat zijn verhalen, op grond waarvan an- I jere bendeleden veroordeeld werden, hit de lucht gegrepen waren. Ik sta d'r ook van te kijken dat ik dit de allemaal kon verzinnen," aldus de ex- junk. Hij vertelde indertijd zeer gedetailleer de verhalen over hoe zijn vrienden in juni 1993 drie Turken vermoordden om dat ze getuige waren geweest van de li quidatie van een Turkse hasjhandelaar. Sjakie zei zelf te hebben gezien hoe de mannen met bijlen waren afgeslacht of doodgeschoten. En toen een van de lij ken met een steen ergens in een watertje bij Venlo gekieperd werd, zou hij zelf nog hebben zitten vissen naast de dode. Hij had ook verteld hoe ze een graf ge graven hadden en hoe hij 'hoogstper soonlijk' zijn werkhandschoenen bij het lijk gegooid had. De bekentenissen en getuigenissen van Sjakie waren voor de rechtbank in Roermond uiterst belangrijk bewijsma teriaal. In Den Bosch herriep de 'clown' van het proces echter alles. „En geloof me: ik heb een geheugen als een compu ter. Die dingen zijn niet gebeurd. Ik heb er spijt van dat ik die jongens onschul dig heb laten opsluiten," vertelde de ze nuwachtige getuige. Welke waarde het hof aan de steeds wisselende verklaringen en ontkennin gen van alle dertien verdachten in hoger beroep moet toekennen is de vraag. Aan de ene kant veroordeelde datzelfde hof het jongste bendelid Dennis P. indertijd voor een van de moorden op de onbe kende Turken. Ook deze Dennis -12 jaar toen hij bij in ieder geval een van de moorden betrok ken was - vertelde in het begin van het onderzoek gruwelijke verhalen die nau welijks geloofwaardig leken. Uit de ver oordeling van het hof blijkt dat die be kentenissen, eveneens later afgedaan als verzinsels, toch hebben meegewogen bij de beoordeling. Het proces tegen de Bende van Venlo is bijna afgelopen. Deze week nog zullen de twee procureurs-generaal hun requi sitoir houden. De pleidooien zijn over een paar weken. De Turkse verdachten - vrijwel allemaal vrijgesproken in Roermond - houden hun hart vast. De Nederlanders - onder wie de boezem vrienden Frenkie P. en Sanny P. - kun nen er nooit veel slechter vanaf komen. Zij kregen bij de rechtbank hoge straf fen tot levenslang opgelegd. De politie zal zich daaraan heb- I ben te houden. „Conflicten zullen I door het OM niet op voorhand I worden vermeden." I Voorzitter Docters van Leeuwen I' beeft al sinds zijn aantreden her- I haaldelijk in het openbaar gezegd I dat de politie weer moet leren zich I te onderwerpen aan het gezag van bet OM. Kabinet en parlement rijgen van het college in de brief ook een wensenlijstje mee. Want I hoewel het OM zich de kritiek van I de commissie-Van Traa aantrekt, 1 kon het zijn werk niet doen door J belemmerende, externe factoren. naam en woonplaats van deze man andere volgorde de naam van zijn j beroep, t doet hij voor de kost? listeren ag; 2. opera, emoe, manege; 3. speet ired, agio, rek, top; 5. als, metaal str er; 7. tralie, atelier, na; 8. tegenslag, aandeel; 10. barrel, naar, tof, re; e; 12. erker, anemie, leer; 13. regie, 'den, inegaal, laser; 15. tekenares, m leret; 2. appel, arena, vrede; 3. neer g. m, aleer, reine; 5. aarde, rinket, rei na; 7. omega, salon, enter; 8. noria, olie, gaas, maas; 10. emir, sela, ara- belle; 12. snak, roer, doel, aai; 13- ag, io, eender, desem; 15. gesp,kra Driebergen (anp) - De lande lijke verkeerspolitie in Drie bergen is tevreden over de re sultaten van twee grote snel heidscontroles die ze de afge lopen tijd heeft gehouden tus- I sen Assen en Breda. Voordat de controles op dit traject van start gingen, reed 30 procent I ran de automobilisten nog te I hard. Dit percentage is terugge- I drongen tot 10. I De politie controleerde twee we- I ken lang - vorige week en drie we- I ken geleden - op honderd locaties I de snelheid van auto's tussen As- en Breda. Deze lintcontroles dit 260 kilometer lange traject werden gehouden op de A16, de A27 en de A28. De politie nam van I raim 445.000 auto's de snelheid op. Daarvan reden er ruim 37.000 hard. De overtreders krijgen een proces-verbaal in hun brie- nbus. Het is de eerste keer dat ons land snelheidscontroles I over zo'n lange afstand zijn ge- I houden. „En het is zeker niet de 1 laatste keer," aldus een woord- I voerder van de politie. (ADVERTENTIE) ■MILIEUBEWUST VERPAKT zijn de gezagsfunctie ten volle uit te oefenen', aldus het college. Dat het OM zijn rol niet goed heeft kunnen vervullen kwam door het ontbreken van wettelijke normen en onvoldoende wettelijke basis voor zijn gezagsrol met betrek king tot de criminele inlichtingen dienst (CID). Er heerste onhelderheid als gevolg van de diverse afspraken tussen kernteams (zoals die tussend de IRT-teams Amsterdam, Utrecht en Haarlem) en er was onduide lijkheid over de verantwoordelijk heid van de korpsbeheerders voor de inzet van bijzondere opspo ringsmethoden, aldus het college. Het college van procureurs-gene raal vindt ook dat een algeheel verbod op het doorlaten van par tijen drugs onder omstandigheden een effectieve aanpak van zware georganiseerde criminaliteit te veel zou belemmeren. Dit blijk uit haar advies aan minister Sorgdra ger. De bewindsvrouwe deelt die con clusie, maandag verklaarde zij dat het kabinet van mening is dat de recherche de mogelijkheid moet houden in uitzonderlijke gevallen partijen hard- en softdrugs op straat te laten komen. De procureurs-generaal wijzen erop dat doorlating in hun visie aan strikte voorwaarden moet voldoen. Het college meent 'dat het mogelijk moet blijvën, zij het onder stringente voorwaarden, in zeer bijzondere gevallen (delen) van partijen door te laten gaan'. Zoals bekend heeft de commissie- Van Traa de Kamer in februari geadviseerd verdovende middelen niet langer onder politieregie op de markt te laten komen. De PG's vinden dat er een eind moet komen aan politieonderzoe ken met een volstrekt gesloten ka rakter. Het Openbaar Ministerie moet - als bevoegd gezeg - altijd toegang hebben tot de registers van de Criminele Inlichtingen diensten (CID's). Het college vindt samen met Van Traa dat afspraken met crimine len mogelijk moeten blijven, maar dat de politie alleen grote terug houdendheid moet betrachten. De rechter moet altijd op de hoogte zijn van die afspraken. „De deal mag geen volledige immuniteit in houden, maar kan wel een sepot voor bepaalde strafbare feiten in houden of een tenlastelegging van minder strafbare feiten." De CD A-fractie in de Tweede Ka mer wil ondertussen dat een par lementaire delegatie op korte ter mijn een bezoek brengt aan Noord-Franse steden en een ge sprek aangaat met de leden van het Franse parlement. Op die manier kan een bijdrage worden geleverd aan deëscalatie van het conflict tussen beide lan den over het Nederlands drugsbe leid, aldus CDA-Kamerlid Van de Camp. Hij heeft de voorzitter van de Kamercommissie voor justitie gisteren gevraagd het verzoek tij dens de eerstvolgende vergade ring te bespreken. Een bezoek biedt de Nederlandse kamerleden ook de mogelijkheid om het functioneren van de poli tiële samenwerking tussen korp sen uit Frankrijk en Nederland op de werkvloer te volgen, aldus het CDA-Kamerlid. •-*"ÏV" w ÏWt-V foto anp De recherche startte gistermiddag na de aanslag op Heineken-ontvoerder Van Hout onmiddellijk met een sporenonderzoek. Amsterdam (anp) - Cor van Hout (38), één van de ontvoerders van biermagnaat Heineken, is gistermiddag in Amsterdam neergeschoten. Van Hout zat in zijn auto in de Deurloostraat in de Rivierenbuurt toen een onbekende hem onder vuur nam. Hij is geraakt door meerdere kogels. Een trauma-helikopter rukte uit ter as sistentie. Het slachtoffer werd zwaargewond per ambulance naar het ziekenhuis afgevoerd. Volgens de politie is hij buiten levensgevaar. Van Hout's vriendin en 5-jarig zoontje zaten bij hem in de auto. Zij bleven ongedeerd. Volgens een politiewoordvoerder stond de da der zijn doelwit op te wachten. Van Hout woont sinds een jaar of vijf in de Deur loostraat. De schutter opende het vuur zodra Van Hout met zijn auto de straat inreed. Vol gens ooggetuigen lostte hij zeven schoten. Daarna maakte hij zich op een fiets uit de voe ten. Hij is nog voortvluchtig. De politie zegt nog niet te weten of het gaat om een poging tot liquidatie of een conflict in de familiesfeer. Van Hout en Frans Meijer werden beschouwd als het brein achter de ontvoering van Heine ken en diens chauffeur Doderer. Voor hun vrij lating betaalde het concern 35 miljoen gulden losgeld. Acht miljoen daarvan is nooit terugge vonden. Heineken en Doderer kwamen 22 da gen na hun ontvoering vrij. Zij hadden gevan gen gezeten in een loods in het westelijk ha vengebied van Amsterdam. Meijer ontsnapte in 1985 uit het Pieter Baan Centrum in Utrecht. Misdaadverslaggever Peter R. de Vries spoorde hem eind 1994 op in Paraguay. Cor van Hout en een andere kompaan, Willem Holleeder, wisten lang uit handen van justitie te blijven. Zij vluchtten na de ontvoering naar Parijs. Begin 1984 greep de Franse politie het tweetal in de kraag. Bij die aanhouding trof de politie 300.000 gulden van het losgeld aan, ver stopt in een piano. Vervolgens begon voor Van Hout en Holleeder een periode van drie jaar onzekerheid over hun uitlevering aan Nederland. Zij verbleven af wisselend in een gevangenis met een streng re giem en onder huisarrest in een hotel. Ook maakten zij een kortstondig uitstapje naar het Franstalig deel van Sint Maarten, met in hun kielzog journalisten, politiemensen en particuliere detectives van Heineken. In 1987, bijna vier jaar na de ontvoering, ston den zij voor de rechter, die hen veroordeelde tot elf jaar gevangenisstraf. Van Hout (ADVERTENTIE) Mos is een sluipmoordenaar. Het verstikt de grasmat en verhindert de groei van nieuwe grasscheuten. Resultaat: kale en bruine plekken. Anti-mos van Pokon maakt korte metten met mos. Het bevat een effectieve mosbestrijder, plus een gezonde dosis stikstofvoedsel. En dat zorgt voor een snel herstel van een aangetaste grasmat. Want mos en gras gaan nu eenmaal niet samen. Rare jongens, die Galliërs. Aan de ene kant beschimpen ze Nederland continu, maar aan de andere kant hebben ze ons met onze centjes toch eigenlijk heel graag over de vloer. Zo is er nu een Franse trein die ons nog sneller, goedko per en comfortabeler heen en weer naar Parijs kan ver voeren. En niet alleen ons, maar natuurlijk ook vele on zen, want zo'n modern rijtuig is een ideaalsmokkelmid- del. Verder zou ik niet weten wat je in Parijs zou moeten zoeken. Het wemelt er van de junks en waar je in een stad als Amsterdam heel ontspannen over straat kunt lopen, daar moet je in de lichtstad continu op je hoede zijn. Voor de gezelligheid hoef je in ieder geval niet te gaan, want ook zonder dat ze weten dat je uit drugsland Neder land komt, bekken en zetten ze je af dat het niet mooi meer is. In een land met zoveel chagrin is het geen wonder dat jongeren zonder toekomst een uitvlucht zoeken in via Marseille, Toulon, Boulogne, Calais, Le Havre, Brest en Duinkerken uit andere werelddelen geïmporteerde drugs. Woorden als cocaïne, heroïne en morfine zijn niet voor niets van Franse origine. Volgens mij is die Chirac gewoon jaloers op Nederland en is al dat verbaal geweld over drugs niet meer dan een drogue- reden. MERIJN Van onze rechtbankverslaggever Arnhem - Een ouderpaar uit Druten moet hun twee dochters uit Puiflijk ieder dertien mille betalen, omdat de ouders hun dochters in hun jeugd seksueel misbruikt zouden hebben. De ouders mogen dat geld in maandelijkse termijnen van driehon derd gulden betalen. Dat heeft de president van de Arnhemse rechtbank mr. J. Hooft Graafland gisteren in kort geding bepaald. De te betalen bedragen zijn voorschotten op een bedrag van ruim 273 mille dat de dochters in nog komende procedures van hun ouders gaan eisen. De doch ters beschuldigen hun ouders van zes 'babymoorden' en incest. Het ouderpaar heeft ook voor de duur van twee jaar een straatver bod gekregen voor een deel van Puiflijk en zij mogen eveneens voor de duur van twee jaar geen contact zoeken met hun dochters of met de kinderen van'een van de dochters. Overtreden zij dit ver bod dan komt hen dat te staan op een dwangsom van 250 gulden per overtreding tot een maximum van 25 mille. Een van de dochters heeft eind 1994 bij de politie aangifte gedaan van verkrachtingen, aanrandin gen en moord op ongeboren vruchten. Zij beschuldigt haar ouders ervan deze feiten te hebben gepleegd tussen haar zesde en achttiende jaar. Een tweede doch ter legde in februari 1995 als ge tuige een verklaring af, waarin zij verklaart door haar ouders ver kracht en geaborteerd te zijn tus sen haar zesde en vijftiende jaar. Justitie heeft de strafzaak wegens gebrek aan bewijs geseponeerd, maar daartegen is een klacht inge diend bij het Arnhemse gerechts hof. Het hof kan Justitie bevelen alsnog te vervolgen, maar heeft daarover nog geen beslissing ge nomen. De dochter, die de straf klacht heeft ingediend, zegt dat ze door haar ouders vier maal ge aborteerd is. De andere dochter spreekt van twee 'babymoorden'. De rechtbankpresident zegt ech ter dat er geen overtuigende aan knopingspunten zijn gevonden, die duiden op babymoorden. Schijndel Een tweede bewoonster van ge zinsvervangend tehuis De Tolak- ker in Schijndel heeft intussen bij de politie aangifte gedaan van seksueel misbruik door een bege leider. Eerder al meldde een ande re bewoonster dat zij sinds halver wege vorig jaar seksueel werd misbruikt door de begeleider. De verdachte is in voorlopige hechte nis genomen. archieffoto anp 'I0Z3 Hu I 'S)(ui| jugd 'auiep ueA je^l j ueA jeeq 'auiep uba japnogj Van onze verslagggever Utrecht - Sportverenigingen zijn binnenkort verlost van de vaak kostbare milieu-vergunningen. Wanneer, mogelijk nog dit jaar, de algemene maatregel van bestuur voor horeca-, sport en re creatie-inrichtingen van kracht wordt, hoeven zij geen twee- tot vierduizend gulden meer te betalen voor een milieu-vergunning. Er komen algemene voorschriften voor niet-lawaaisporten. Alleen de meest milieu-belastende sportinrichtingen (stadions, kunstijsbanen, auto- en motorcircuits) blijven wel 'vergunning-plichtig'. De verwachting is dat het kabinet op korte termijn de algemene maat regel van bestuur aanvaardt. Dat betekent een vereenvoudiging van de regels. Gemeenten moeten wel voorwaarden stellen, waaraan de (sport)clubs zich dienen te houden, met name op het gebied van sportla- waai. Ook moeten de gemeenten straks zelf de controle uitoefenen. „Voor de sportvereniging ligt het er dus maar net aan hoe het gemeen tebestuur met de nieuwe maatregel van bestuur zal omgaan. Maar de nieuwe regelgeving geeft de lokale bestuurders meer gelegenheid tot het leveren van maatwerk," zei gisteren J.W. Meerwaldt van de directie Sport van het ministerie van VWS. In de nieuwe milieu-wetgeving voor sportinrichtingen zal vooral de illegale motorsport aan banden worden gelegd. In het land wordt vooral veel hinder ondervonden van motor crossers, die met name in natuurgebieden aan het racen zijn. Dit soort sporten, evenals autorally's en andere takken van sport die niet op afge sloten terreinen gehouden worden en veel lawaai veroorzaken, zullen met de nieuwe richtlijnen harder aangepakt kunnen worden. Door Berend Schilder (anp) Rotterdam - „Naar mijn ge voel is het Franse Antenne- project van binnenuit ont ploft. Parijs was het er niet ®ee eens, het consulaat in Rotterdam dacht er weer an ders over en in Lille hebben ze het project als een bak steen laten vallen, be Fransen hebben grote moeite riet ons opportunisme. Als een fransman door rood licht rijdt, Moet-ie een bon krijgen. Ook als )e daardoor het verkeer vreselijk ophoudt. Ze zullen het nooit be grijpen." Dominee Visser van de Paulus- erk heeft bijna een hekel gekre- 8® aan Frankrijk. Zeker aan 'ranse cameraploegen die zijn ork bijna wekelijks frequente- ®- „Altijd maar komen ze hier Moederde Franse verslaafden tumen." De relatie Frankrijk-Nederland staat op meerdere fronten onder spanning. Het begon allemaal met de politie-actie Victor in Rot terdam, waarbij al gauw bleek dat de samenwerking met de Franse sterke arm ronduit slecht verloopt. En bovenop de ruzie tussen Nederlandse en Franse po litici komt dan nu de teloorgang van het Antenne-project. De Fransman Bernard Laparlière die namens zijn land in Rotterdam zoveel mogelijk Franse junks pro beerde te repatriëren, nam on langs ontslag. Een laatste poging van Visser hem op andere ge dachten te brengen door een ge sprek met de autoriteiten uit Lille te organiseren, liep op niets uit. Laparlière houdt zich ergens schuil in Rotterdam en wil niet met de pers praten. Visser: „Hij is zeer gefrustreerd geraakt. Hij werkte zich hier uit de naad. De bedoeling was dat veel Franse verslaafden zouden terugkeren als een goed geoliede treinverbin ding. Als je merkt dat de boel hier op gang komt, maar dat in Frank rijk de treinen nauwelijks gaan rijden, ja... dan houdt het op." De hulpverlening bij de zuider buren verkeert nog in het stenen tijdperk, vergeleken met de Ne derlandse benadering. Met moei te zijn de Fransen overgegaan tot een bescheiden verstrekking van methadon. Wie wil afkicken en de hulpverlening zoekt, wordt aan zijn lot overgelaten of belandt hooguit op een wachtlijst. In de zomer vorig jaar kondigden de autoriteiten in Lille plotseling aan dat Antenne zou komen. Frankrijk wilde opeens met graagte zijn bleke, hologige drop outs terug. Visser heeft dat nooit zo goed begrepen. „Wij deden al jaren hetzelfde, al vanaf de tijd van Perron Nul. Dan kwam hier een Franse verslaafde die naar huis wilde. Nou, dan bel den we zijn familie en we overleg den met het consulaat. Maar op eens zaten we middenin een pres tigieus project. Ze gingen het echt aankleden met een hoop toeters en bellen. Ook best. Maar dan hadden de Fransen wel de zaak serieus moeten aanpakken. Dat is nooit gebeurd." Dan, met stemverheffing: „An tenne heeft nóóit gelopen. Vanaf de eerste dag al niet. En dat valt Lapardière of het consulaat in Rotterdam niet te verwijten. Ik vraag me nog steeds af: waarom loopt het niet in Lille?" De bom barstte vorige week toen de zoveelste Franse cameraploeg onaangekondigd de kerk binnen stapte, dit keer met Franse hulp verleners erbij. Dat was op de dag dat Nederland een 'narcostaat' werd genoemd. Voor die tijd had den Franse journalisten volgens de dominee ook al geprobeerd de kerk binnen te komen met ver borgen camera's. Visser: „Alle frustraties van maanden kwam er bij ons even uit. Ik ben bij voorbeeld al een jaar bezig om een kleine, ludieke demonstratie te mogen houden in Lille met Hollandse kaasjes, ha ring en tulpen. Ze hebben nog steeds geen toestemming gegeven. Telkens komt er weer een ander excuus. Of er is al een braderie, of ze kunnen onze eigen veiligheid niet garanderen. Maar boze ouders in Lille komen wel in Rot terdam demonstreren tegen ons beleid. Ik vind de Fransen wel erg grensoverschrijdend bezig. Waar bemoeien ze zich mee?" Voor Visser is de toekomst duide lijk: de repatriëring van Franse drugsverslaafden gaat gewoon door, maar dan via een eigen 'fili aal' van de Pauluskerk. Een naam heeft de dominee ook al. Centre de Retour. „We regelen onze zaakjes voortaan weer gewoon met het consulaat, net als vroe ger. Desnoods zoeken we zelf een paar goede hulpverleners in Frankrijk. We zitten niet vastge bakken aan Lille. Frankrijk is groter." De zachte dood van Antenne ver raste alle partijen in Rotterdam. Maar dat is geen wonder, gelooft WmitKr Dominee Visser, hier op een archieffoto uit 1992, heeft de sa menwerking met de Franse drugshulpverleners voorlopig stopge zet Visser, 'want een junk in nood belt niet aan bij de GGD of het stadhuis, en politici of ambtena- foto anp ren worden nu eenmaal pas wak ker als het lijk komt bovendrij ven'.

de Stem | 1996 | | pagina 3