mm KOOP. DE STEM UIUEX Disco-legende Boney M. zaterdag in Chaam Multatuli-lezing over culturele confrontatie beleefd Alfred Kossmann maakt kans op Libris-prijs '96 On-Roosendaals Spectaculaire theatershow in Rotterdam en Antwerpen I AANBEVOLEN Proef Ruiger met zuigkracht- !- snoeroprolmechanisme ro Wit 145.000 km I Tien! I Een paar duizend Franse kindjes I schreeuwen hun keel schor. Het I Grote Aftellen is begonnen. I Een! Hit-machine verkocht ruim 150 miljoen platen zwart metallic 54.000 km GRi wit 84.000 km Selection blauw metallic 75.000 km i Accent blauw metallic S4'00®,"! 5 verhoogd wit 50.000 k :e Wagon 2.0 GLXi, grijs met. 59.000® mauritius blauw 58.000 k GLi rood 54.000® iw onderhoud en reparatie jring 75.- nieuwe en gebruikte auto s JTOBEDKIJF )A1V tellingmolen 1 a - Dinteloord 0167-524721 b.g.g. 5238^ Duizenden kinderen mo gen van hun ouders de jjTL 5-serie Power Ran gers niet zien. Te veel ge weld, veel te veel. Maar misschien juist daarom zijn de zes futuristische vechtersbaasjes mateloos populair bij de kids. Ko mende week is het tiener- clubje-met-helm te zien in Rotterdam en Antwer pen met een knallende [theatershow. Parijs be leefde onlangs al een ivoorproefje van zo'n 'pink Floyd-coneert voor jongeren'. Vaders en moe ders, opgepast, it's morp- hing time. I Door Hans van Alebeek en Mare Brink ■Negen! I Bij elke minuut minder zwelt het I geluid in de immense Zenith-hal laan. Op twee grote videoscher- I men worden, alsof er een Apollo gelanceerd gaat worden, de mi- I nuten afgeteld. Dan wordt het I donker in Parijs en bonken de I kinderhartjes in de hoogste ver- I snelling. [Twee!! [Deshow begint. [Tijdvoor de Mighty Morphin Po- [wer Rangers. [Half Nederland heeft geen idee [wie de Power Rangers zijn. Maar [voor tienduizenden kinderen (meestal jongetjes) zijn het de ab solute helden. Elke dag kijken rond half zes 's avonds zo'n mensen (van wie 80.000 I kinderen van 6-12 jaar) naar de [avonturen van dit zestal. In Nederland slaat de serie bij na niet zo aan als in het buitenland. Een programma als [Klokte is bijvoorbeeld stukken [populairder met 570.000 dage- llijkse klanten (onder wie 160.000 |kinderen). Echt opmerkelijk is overigens niet want Power igers is geen serie die elke ouder zo maar voorschotelt aan [zijn kroost. Fiks karate-geweld •en grof taalgebruik zijn vaste in- (rediënten bij de Rangers, even- [als het optreden van indrukwek- [kende griezels. Kortom: een pro gramma dat in veel huiskamers tot een kijkverbod heeft geleid. wee jaar geleden kwamen de Morphin Power Rangers lin Amerika voor het eerst op het 'v-scherm. Vier jongens en twee jneisjes die in een handomdraai kunnen veranderen ('morfen') in leen Power Ranger met ongekende krachten. Elke vechtjas is gesto- Iken in een frisgekleurd 'schaats pak' met bijpassende integraal- jhelm en heeft een eigen oerbeest waar hij morf-kracht uit haalt. Onder leiding van tovenaar Zor- don, een pratend hoofd op sterk water, bestrijden zij samen Het |Kwaad. Onzin van de eerste orde natuur lijk maar het gaat er bij de kids in |als chips. Eerst veroverden de fu- iristische ridders met hun kara- jie-kunsten Amerika, daarna on- jder andere Ierland, Frankrijk en 'gië. En omdat succes niet ge- GIDS DONDERDAG 28 MAART 1995 DEEL De Power Rangers: 'een Pink Floyd-concert voor kinderen'. Rock knok met de Power Rangers noeg uitgemolken kan worden, kwam er (zoals eerder met de Ninja Turtles gebeurde) een Po wer Rangers-bioscoopfilm en daarna een theaterspektakel. In januari vorig jaar ging de show (kosten llA miljoen dollar) in pre mière in de Radio City Music Hall in New York. In no time waren de 24 voorstellingen uitverkocht. De recensenten jubelden eensgezind: 'Meeslepend spektakel', 'Morf- gekte slaat toe' en - de beste om schrijving- 'Een Pink Floyd- concert voor kinderen'. Vuurwerk ontploft, lasers schie ten door 't donker en veelkleurige monsters schuifelen over het im mense podium. De Mighty Morp hin Power Rangers-show raast als een mega-poppenkast over het jeugdige publiek. Je zult zes zijn en dit geweld over je heen krijgen: machtig-prachtig of doodeng? Het eerste lijkt de over hand te hebben. De Franse fans krijsen bij elk dreigend gevaar en zwaaien vervaarlijk met hun Rangers-zwaard: een uitschuif- baar geval (17,50 gulden) dat als een zaklamp aangezet kan wor den. De boosaardige tegenstan der heeft vele gedaanten. De al lerergste zijn Lord Zedd (een ont velde dictator met spierballen), Rita Repulsa (een moderng.heks) en aanverwant griebus als een brullende leeuw (Lumitor), een wandelend knekelhuis (Baboo) en een rare ridder-arend (Gol- dar). Daartussendoor huppelen ook nog Putties, een soort klei- koppen die in Parijs pas echt uit gejoeld worden als ze in de zaal een knuffel van een meisje afpak- De merchandise doet intussen goede zaken met de verkoop van Power-zwaarden en reflectie- spiegeltjes. Op de video-scher men is het grote aftellen alweer begonnen. Laat het opbouwen van de spanning maar aan de Amerikanen over. In Parijs genieten een kleine 7.000 ouders en kinderen van de spannende voorstelling waarin - opvallend genoeg - geen enkele het universele draaiboek. Op het toppunt van de show jaagt een gi gantische opblaas-monster -de Rolling Stones zouden er jaloers op worden - de zaal de stuipen op het lijf. Zwaaiend met hun zwaarden en spiegeltjes helpen de fans het monster te bestrijden. Met succes, hoe kan het anders. De Witte Ranger, de leider van de club, geeft zijn kleine luisteraars nog wat morele lesjes mee ('wees aardig voor elkaar') en verdwijnt ken en weggooien. Na een half uur is het pauze. De opgekropte spanning bij de peti- tes Power Rangers in de zaal ont laadt zich in massale zwaardge vechten en kung fu-kunsten. De ene fan heeft de Gele als idool, de ander de Rode, iedereen kiest zo zijn eigen favoriet uit het zestal om Het Kwaad te bestrijden. Maar bij het toilet kunnen de jon ge helden met hun piemeltje am per bij de pisbak. keer ruimte is voor een bevrij dende lach. Snoeiharde muziek, lasers en vuurwerkbommen on dersteunen het verder dunne ver haaltje over de strijd van de Ran gers tegen Lord Zedd en co. Per land wordt er een speciale ge luidsband in de eigen taal ge maakt. De acteurs hoeven dus niet te praten; alles en iedereen blijft keurig verborgen achter de schitterende pakken of helm en loopt, vecht of beweegt volgens dan met een luide knal definitief van het toneel. Als betrof het echte popsterren is er na afloop nog een heuse pers conferentie. Nou ja, de Rangers buitelen en trappen nog wat voor de camera's maar houden verder hun mond en helm dicht. Het praten laten ze over aan 'De vriend van de Power Rangers'. Die wimpelt alle kritiek op het gewelddadige karakter van het IN DE BUURT ZIJN DAT: Dongen, Expert René van Loon, iert van den Dries, Molendijk 10. 19. Roosendaal, Expert van Vliet, lakker, Dorpsplein 6-7. B£olf/Ii/j 1 Dinsdag begint in Breda het Wereld Muziektheater Fes tival met Het epos van Segou 1 Schouwburg De Kring in Roosendaal presenteert zater dag de Lazy River Jazznight. In jazzclub Porgy Bess in Terneuzen speelt zaterdag de Amerikaanse jazz pianist Ray Bryant. R Tijdens de twee de Bluesroute in Bergen op Zoom spelen morgena vond veertien groe pen in evenzoveel cafés. Van onze verslaggever Chaam - Dé disco-sensatie uit de jaren zeventig en tachtig was ongetwijfeld Boney M. Zaterdagavond treedt de jaren negen tig-versie van deze formatie met voorman Bobby Farrel op in café-zaal De Ruif, Ulicotenseweg 10 te Chaam. Tussen 1976 en 1984 zette de groep onder leiding van de Duitse producer Frank Farian maar liefst 35 top-5 hits op haar naam en verkocht ze wereldwijd meer dan 150 miljoen platen. Nummers als Ma Baker Daddy Cool, By The Rivers Of Babylon en Sunny worden nog steeds veelvuldig gedraaid op de radio en in discotheken. In 1984 liet producer Farian zijn groep vallen en dat betekende het voorlopige einde voor Boney M. Vier jaar later bracht het beken de Britse producers-trio Stock/Aitken and Waterman een remix van oude Boney M.-succes- sen uit, waardoor de belangstel ling voor de groep weer toenam. Als gevolg daarvan doken er zelfs verschillende versies van Boney M. op met elk een lid uit de origi nele bezetting in hun gelederen. Een daarvan is de in 1990 rond zanger/danser Bobby Farrel ge formeerde groep. Die Boney M. heeft sinds de her oprichting al opgetreden in Frankrijk, Italië, Engeland, Duitsland, Finland, Estland, Let land en Sri Lanka. Hoogtepunt tot nu toe was een tour eind '91 door Engeland, waar in korte tijd meer dan 20 shows werden ge daan met een Engelse begelei dingsband. Het optreden van Farrel c.s. in Chaam begint om 21.00 uur. Kaarten kosten 17,50 in de voorverkoop bij De Ruif (tel. 0161-491209) en ƒ20,- aan de zaal. Boney M. is zaterdagavond te bewonderen in De Ruif te Chaam. Van onze verslaggever Breda - Op 19 april wordt in het Chassé Theater de eerste Multa tuli-lezing gehouden, als start punt van een reeks lezingen die beurtelings in Breda en Leuven gehouden zullen worden. De Multatuli-lezing is een initia tief van de Stichting Cultureel Gekleurd te Breda en het Cen trum voor Ontwikkelings Sa menwerking (COS). De Universi teit Leuven verleent medewer king. Thema van de lezingen zal steeds zijn de confrontatie van culturen, die kenmerkend is voor de wereld van vandaag. Door de ongekende communicatiemogelijkheden en de groeiende stromen migranten en vluchtelingen in deze wereld vindt een sterke internationalise ring plaats. Deze tendens kan tot positieve interactie en tot nieuwe culturen leiden, maar tegelijker tijd ook tot desintegratie van be staande culturen. De problematiek vereist zowel een diplomatiek-juridische bena dering als een cultureel-antropo- logische. Voor de eerste Multatu li-lezing zijn daarom uitgenodigd prof. dr. Theo van Boven, hoogle raar internationaal en Europees recht in Maastricht, en Hugh Le- win, Zuidafrikaans schrijver. Stem-lezers kunnen kaarten re serveren voor de Multatuli-lezing via de bon op pagina 3 van deze UitGids. Amerikaanse zestal behendig af. „De Power Rangers vechten niet. Ze verdedigen zich alleen maar. De wapens die ze dragen zijn al leen maar om zichzelf te bescher men," aldus de vriend. Het moet gezegd. De theatershow is wat geweld betreft lang niet zo erg als de tv-serie. Maar toch wordt er nog steeds veel geknokt en getrapt. Ook dat zien we ver keerd. „De Power Rangers vech ten voor vrede. Dat is het." Achter de woordvoerder wordt het decor intussen in rap tempo afgebroken door de roadies in de klassieke outfit van korte broek en T-shirt. The show must go on. De Belgische fans Michael en Wesley, allebei 9 jaar en getooid met een Power Rangers-masker, staan dan al buiten. Beduusd en stil van het spektakel. „Het was tof, heel tof," klinkt het zacht. De show van de Power Rangers is op zaterdag 30 en zondag 31 maart te zien in Ahoy' in Rotter dam. Op dinsdag 2 en woensdag 3 april wordt de tour afgesloten in het Sportpaleis in Antwerpen. Toegangsprijzen dertig tot vijfen vijftig gulden. Van onze kunstredactie Amsterdam - De roman Huldi gingen van Alfred Kossmann is de verrassende titel die een no minatie heeft gekregen voor de Libris Literatuur Prijs. De prijs bestaat uit een oor konde en een bedrag van 100.000. Voor deze prijs zijn zes boeken genomineerd. Verder werden door de jury voorgedragen Cel lojaren van J. BernlefDe heer lijkheid van Julia van Oscar van den Boogaard, De op dracht van Wessel te Gussink- lo, De god met gouden ballen van Marie Kessels en Nacht kwartier van Thomas Lieske. De jury van de Libris Litera tuur Prijs selecteerde in eerste instantie negentien titels uit een lijst van 170 inzendingen. Het gaat uitsluitend om literair verhalend proza, uitgegeven in het kalenderjaar 1995. De jury onder voorzitterschap van prof. dr. Jos van Kemenade heeft zich bij de keuze van de zes nu genomineerde boeken 'in de eerste plaats laten leiden door literaire nonnen en door een voorkeur voor wat met eni ge overdrijving het 'experi ment' kan worden genoemd, of buitennissigheid, of eigenzin nige verbeeldingskracht'. Zo staat het in het rapport van de jury, waarin naast Van Ke menade de hoogleraar moderne Nederlandse letterkunde Wil jan van den Akker, de criticus en letterendocent Tom van Deel, de schrijfster Inez van Dullemen en de Vlaamse criti cus Mare Reynebeau zitting hebben. 'Literaire voortbrengselen van de eerste orde' en 'aantrekke lijk voor ongemakzuchtige, in nieuwe literaire verschijningen geïnteresseerde lezers', zijn verdere algemene kwalificaties van de zes genomineerde boe ken, waarvan er drie ook geno mineerd waren voor de Vlaams/Nederlandse Litera tuurprijs De Gouden Uil. De Libris Prijs wordt op 8 mei uitgereikt in Park Plaza in Am sterdam en live op televisie ge bracht in Nova. 't Is werkelijk te mooi om onvermeld te laten, die eerste alinea van het stukje proza uit het toeristisch gidsje Roosendaal, stad van ge zelligheid waarmee Grand Café Chagall bij de bezoeker wordt geïntroduceerd. Hier komt het: In de Roosendaalse binnenstad bevindt zich in elk geval één prachtig bedrijf: Café/Grand Terrasse Chagall. Eigenlijk 'on-Roosendaals'dit zwierige pand met zijn ruimtelijke interi eur. Dat stelt'ons meteen voor twee vragen: als Roosendaal een stad is van gezelligheid, is Chagall dan ongezellig? Of wordt bedoeld: is Chagall zo zwierig, dat het gunstig afsteekt tegen de kennelijk normale Roosendaalse kneuterigheid? Stof om over na te denken voldoende dus, terwijl, we zitten te wachten op een sprankje aandacht van de serverende dame die ons aan een lunch-hapje zou moeten helpen. Valt nog niet echt mee trouwens, druk als ze het heeft met een enkele (kennelijk vas te) klant aan de toog alsmede met het verorberen van haar eigen stokbroodje. Logisch, het is volop lunchtijd en veel "aanloop heeft ze niet, deze vrijdagmiddag. Chagall oogt inderdaad ruim en zwierig, zonder ongezellig te zijn. Café en kleine kaart beneden, restaurant boven. Een immense ko peren lamp hangt prominent te wezen. We zitten op de rieten stoelen, met z'n tweeën aan een vierkant tafeltje waarvan het maar goed is dat we er niet met vier man aan moeten eten, ook al staan er vier stoelen. De pretentie van het interieur komt op de kleine kaart niet hele maal terug. Een flink aantal (stok)broodjes, soepen, gebakken ei eren in soorten en maten en wat andere kleine gerechten. Met als uitschieter een pannetje gekookte mossels voor 22 gulden. Eerst een soepje 5,50) besluiten we, en dan saté met friet 13,50) voor de collega en een Hollands biefstukje brood 19,50) voor ondergetekende. Dat woordje Hollands, toch vooral bedoeld om aan te geven dat het vlees niet afkomstig is van kogel of haas, krijgt in deze dagen van pagina's vol gekke Britse koeien ineens een bijzondere dimensie. Het soepje blijkt een meer dan volwassen kom; champignonroom soep voor de een, een inderdaad pikante (de kaart had er terecht voor gewaarschuwd) kerriesoep voor de ander. Net warm maar niet heet, het laatste beetje drinken we op. Ook de biefstuk is flink aan de maat. Hij wordt geserveerd op een ruini bord, badend in het bakvet, met wat sla, witte boterhammen en stukjes stokbrood. En hij smaakt behoorlijk. Van de collega al evenmin klachten over de grote schaal friet en de saté, waarvan de kaart al beloofde dat die van varkenshaas zou wezen. Bij het vertrek informeren we nog even naar het waarom van die naam Chagall. 'Naar een beroemde schilder', luidt het antwoord. Maar het fijne van de keuze, als dat er al geweest is, komen we niet te weten. Te on-Roosendaals, misschien? P.M.O. Grand Café Chagall aan de Markt in Roosendaal, alle dagen geopend. V

de Stem | 1996 | | pagina 23