verbouwt, tort, hij installeert teubilair im, de in klap uw tem op. ander om! Windmolenpark stap dichterbij De Golfslag leert kleuters Nederlands met nieuw project Hervormde Gemeente Groede protesteert tegen kermis paaszondag Speels bezig zijn met je vak SPORT in het kort ZAKEN nieuws Seeliger analyseert Mahler tot op het bot destem BADKAMERS p rolluiken Oostburg bereid mee te werken nu ontpoldering voorlopig van de baan is ZEELAND C4 I een brief aan het college geeft de ker- iad aan vooral grote moeite te heb- I ],en met het argument dat veranderde in- I zichten over de zondag aanleiding zijn I ge,veest voor het besluit. I Van onze verslaggever I Oostburg - De aanleg van een buitendijks windmolen- I park tussen Nummer Zeven bij Hoofdplaat en de Mossel- I banken is een stap dichterbij komen. B en W van Oost- I burg wilden in principe wel meewerken, maar hielden de lboot af omdat ze eerst het resultaat van het Herstelplan INatuur Westerschelde af wilden wachten. Informatie over Duurzaam Veilig Bedrijfstennis Ador Sport Bedrijfstennis Terneuzen Paasvoetbal in Oostburg Droomauto's Dansspektakel Woon-info Tuinreis Voorjaarsconcertenreeks Zeeuws Orkest DONDERDAG 28 MAART 1996 Van Ham, Ganzestaartsedijk 8, Kaatsheuvel: Dekkers-v.d. Vliet, -95, tel. 076 597 23 60. produkten jbaar in n kleuren om eens wroom en jbli j vende 5)562238 F: (0115)563033 Van onze verslaggever Gr0ede - De kerkeraad van de Her vormde Gemeente in Groede betreurt jet besluit van B en W van Oostburg ie kermis in Groede bij wijze van proef dit jaar ook op paaszondag te I houden. iar heeft deze man sinds kort een erigens. Hij was eerlijk: de lease- aanboden, had de zakelijke snaar elde een roL De ruimte achterin zaken doen. Toch, punt van door- tegreerde kinderzitjes: een extra en gehad. Maar dat was vóór hij ad bekeken. ivoor een afspraak en vraag naar. de leaseprijs. „Het vervult ons met grote zorg dat af wegingen van economische aard steeds vaker drijfveer zijn om de zondag te be schouwen als een doordeweekse dag. Het betekent dat het voor steeds meer men sen onmogelijk wordt om de zondag te beleven als een dag van rust samen met anderen. Paaszondag echter geldt bin nen de kerk als de zondag der zondagen en is een van de drie hoge feestdagen. Wij meenden erop te mogen vertrouwen dat de overheid een hoge feestdag als de ze zou respecteren." De kerkeraad maakte enkele jaren gele den geen bezwaar tegen het besluit dat de kermis ook op zaterdag open werd ge steld. Voor de viering van de paaswake werd uitgeweken naar Zuidzande en la ter Schoondijke. „Wij meenden daarmee tegemoet te komen aan de wens van het college de mogelijkheden van kermis-ex- ploitanten te verruimen. Ondertussen zijn de omstandigheden waarmee kerk gangers op paaszondag te maken krijgen verre van ideaal. Kerkgangers moeten zich een weg zoeken tussen de attracties, caravans, personenauto's en vrachtau to's van de uitbaters door. Ook het kerk- pad wordt daarbij niet ontzien. Vooral voor oudere en gehandicapte kerkgan gers is dit zeer hinderlijk. Uw besluit om de kermis ook op paaszondag open te stellen zal daarom door leden van onze kerkelijke gemeente niet hartelijk wor den'begroet." Bij de kerkeraad rijst het vermoeden dat de belangen van de kerk en haar leden steeds minder zwaarwe gend zijn. „Wij willen deze conclusie echter niet zonder meer trekken en zou den het zeer op prijs stellen met u hier over een gesprek te voeren," aldus de kerkeraad in de brief. Volgens een woordvoerder van de gemeente Oostburg is de kerkeraad geïnformeerd voordat het besluit werd genomen maar kwam er toen geen reactie binnen. „Daarnaast gaat het om een proef en de kermis is op paaszondag geopend van 14.00 tot 18.00 uur. Volgens onze informatie zijn er dan geen kerkdiensten. Er zal wel een ge sprek plaatsvinden maar ik betwijfel of dat iets aan het besluit zal veranderen." I Die afwachtende houding is in- 1 middels achterhaald door de ac- I tualiteit. Gedeputeerde Van IZiróten maakte dinsdag bekènd dat de ontpolderingsplannen I voorlopig van de baan zijn en dat 1 het natuurherstel beperkt blijft |tot enkele kleine ingrepen. t Oostburgse college stelt zo- _u„inde de gemeenteraad nu voor I wel medewerking te verlenen aan I de totstandkoming van het wind- 1 molenpark. De windmolens wa lram strijd met het beoogde na- tuurherstelplan. Burgemeester J. Kruize maakte I een en ander gistermorgen duide- I lijk tijdens de vergadering van de I raadscommissie Planologie. Van onze verslaggever Oostburg - In Breskens, Cadzand i IJzendijke worden volgende aand informatie-bij eenkom- I sten gehouden over het verkeers- I veiligheidsproject Duurzaam ■Veilig. Binnenkort verschijnt een I handboek waarin staat hoe de |werkwijze van Duurzaam Veilig lis. [Wethouder C. Bolijn zei dat gis- I teren in de vergadering van de [raadscommissie openbare wer pen. Een belangrijk kenmerk van het ■project is dat bewoners zelf kun- Inen aangeven welke veranderin gen zij het liefst zien om hun dorp ■veiliger te maken. Voor Oostburg zijn alle wensen Iinmiddels op een rijtje gezet. [Wethouder Bolijn maakte duide- llijk dat het ideaalplaatje voor lOostburg te duur is. „We moeten [dus afwegingen maken. Ik denk Ier daarom over een aparte com- |missievergadering te houden om hierover te praten." De komst van windmolens op een buitendijkse plek past in het ge meentelijk beleid. De turbines van zestig tot negentig meter hoogte steken wel boven de dij ken uit maar de invloed op het landschap is veel minder dan van windmolens in het open polder landschap. De opstelling van windturbines in een open polder gebied werd altijd door de ge meente tegengehouden. Initiatiefnemer is de Nederlandse Wind Energie Groep (Neweg) uit Laren. De gemeente stelt als voorwaarde bij het verlenen van de gevraagde medewerking dat Neweg moet aangeven in hoever re zij in staat is compensatie voor de verloren gegane oppervlakte te biëden. Het gaat immers om een natuurgebied. Het college wijst op de realise ring van Port Scaldis op de slik ken naast de toenmalige jachtha ven. De initiatiefnemer heeft het teloorgaan van die slikken ge compenseerd door middel van een bijdrage in de aanleg van het voorland van Nummer Een. H. Lippens (CDA) vindt het over dreven dat Neweg moet compen seren om de windmolens te reali seren. „Vroeger stonden volop molens in het landschap. Tegen woordig is het meteen een lelijk ding terwijl juist de tijd is veran derd. Molens in Anton-Pieckstijl worden nu eenmaal niet meer ge bouwd. De vormgeving is moder ner geworden. Het gaat me daar om te ver compensatie te verle nen." Ambtenaar F. Sanderse van Ruimtelijke Ordening legde uit dat om compensatie wordt ge vraagd vanwege het verdwijnen van natuurgebied. „Als de mo lens in het open polderlandschap kwamen te staan was compensa tie in de vorm van natuur niet aan de orde. Het gaat dan immers om akkerbouwland." Een kleine vijftig leerlingen van de richting detailhandel van het Regionaal Opleidingscentrum (ROC) Westerschelde in Terneuzen, streden gisteren om de titel verkoper van, het jaar. De leerlingen werken vier dagen per week in winkels, alleen op woensdagen moeten ze naar school. Juist op zo'n woensdag viel gisteren de Na tionale Winkeldag. Gre Krijn, docente detailhandel aan het ROC, vond het sneu dat haar leerlingen niet in de winkel in de bloeme tjes konden worden gezet. Daarom organiseerde ze wat activiteiten, waaronder de etaleer wedstrijd. Zo konden de scholieren op een speelse manier bezig zijn met hun vak. Naast de wedstrijd werd ook aandacht geschonken aan winkel diefstallen, met name het voorkomen ervan. Daarover vertelde Ru- dolf Dekker van het bureau Halt. In de loop van de dag werd er per groep ook een bezoekje gebracht aan een supermarkt. De dag werd in de avonduren afgesloten met een quiz. foto wim kooyman [Door Paul Vugts Terneuzen - Twaalf paar grote kleuterogen staren de juf- 'duw aan. Ze leest een ver- iaal voor uit een boek over honden. Kinderen onderbre ken het verhaal, gevraagd of [ongevraagd, om wat te vertel ira over hun ervaringen met peze huisdieren. s het verhaal is afgelopen, zin- Ifen ze liedjes over dieren. Daar- Pt blijkt wel dat ze woorden die temaken hebben met schapen en [ekhoorns, niet snel meer zullen feeten. Rt is nu precies waar het de on- pwijzers van openbare bassis- Shool De Golfslag om gaat. De {leuters uit groep één en twee poeten door de nieuwe Taalplan- pmethode snel vertrouwd raken pet zoveel mogelijk woorden, ïe Golfslag is de eerste school in eeuws-Vlaanderen die deze me- pode gebruikt. Als de kinderen feoep twee zitten, moeten ze in _»at zijn zelf korte zinnetjes te formuleren. palplan Kleuters is een intensie- T lesinethode, waarbij de kinde- pwel op tien verschillende ma ffen kennis maken met een foord. Iedere drie weken zijn de .raters bezig met een nieuw the- a' Bij het thema 'feest' snoepen van beschuit met muisjes, en aken ze bijvoorbeeld feesthoed- Dat woord staat daardoor altild in hun geheugen ge- De leerlingen van De Golfslag krijgen les per onderwerp met bijbehorende afbeeldingen en opdrachten. lift. 'eze weken houden de kinderen n groep 2 zich bezig met het ama dieren'. Nadat ze hebben - uisterd naar het verhaal over hen, zingen ze liedjes over apen en eekhoorns, en knip- •o en plakken ze vissen in een Achter in de klas heb- he kleuters een 'dierenwin- ragericht. Op een markt- een groot aantal Weibeesten uitgestald. anne Dorreman, leerkracht foto wim kooyman in de kleutergroepen, legt uit waarom: „Doordat de kinderen op verschillende manieren aan een woord 'ruiken', onthouden ze het sneller. Als we ze van thuis ook nog bijvoorbeeld knuffels la ten meenemen, weten we zeker dat ze er ook hun ouders bij be trekken. Zo zijn ze zeer actief met de taal bezig." Buitenlands Op De Golfslag zitten kinderen met een verschillende etnische achtergrond. Meer dan tweeder de van de leerlingen is van bui tenlandse komaf. Omdat dat pro blemen opleverde met het leren van de Nederlandse taal, vond het schoolbestuur in 1992 dat er iets moest gebeuren. Jan Jonk man waakt als 'zorgcoördinator' over de leerlingen, tevens is hij leerkracht van groep acht. Hij legt uit welke problemen voor De Golfslag aanleiding waren om actie te ondernemen: „Sommige allochtone kinderen hebben bijna alleen met hun eigen moeder te maken gehad. De kleuters heb ben niet op een crèche gezeten en hebben nauwelijks met Neder landse kinderen gespeeld. Thuis hebben ze ook niet naar Tik-Tak of Sesamstraat gekeken, maar naar bijvoorbeeld de Turkse televisie. Ze worden hier ge bracht, en zijn totaal niet in het Nederlands aanspreekbaar. Als we niet al in groep 1 aan hun taalvaardigheden werken, halen ze die achterstand nooit meer in. En dat is nou juist o zo belang rijk. Een goede beheersing van de Nederlandse taal is de basis voor integratie. Je kunt bijvoorbeeld wel Turkse vrouwen leren fiet sen, dat is op zich een goed initia tief, maar om echt te integreren in de Nederlandse samenleving, moeten ze gewoon de taal goed spreken. Op de school heeft hier- VROUWEN Poule B: TVS-Drive 1-3, Wit- wit-wit-Verplanke 0-4. Poule C: De Jojó's-Petit Paris 0-4, Volhouders-Ador Sport 1 2-2 (16-18), Tegenstanders-Mep pers 2-2 (21-14), Boskreek 2- Nijsse 4-0. Poule D: Dropshot- je-Berendsen 4-0, Smash-Bos- kreek 3 1-3, Denoek-Friends 2- 2 (17-19), Boskreek 4-Advanta- ge 0-4. MANNEN Poule A: Right Line-Ador Sport 1 9-3, Ron's Fashion- Goethals 4-8. Poule B: Ador Sport 2-Polka Print 0-12. Pou le C: Positivo's-SGZ 2 12-0, Breskens-Ador Sport 3 1-11. DUO'S Sinke/De Vries-Ver- vaet/Blackman 5-1, Black- man/Buyze-Nieuwe- link/Steenberge 6-0, De Jong/Doreleyers-Leeuw/Gij- sen 6-0, Overdulve/Dieleman- Tommel/Tommel 6-0. MIXED Poule A: Verschelling-Bos- kreek 1 6-6 (41-39). Poule B: Groosman-Tricot Luxe 6-6 (39-37). Poule C: Top Spin-At- tent de Bart 6-6, Ador Sport 2- Team'91 10-2. Poule D: Tropi- cal-Star 5-7, Aqua Claire- Sjans 9-3, Akba-Baronie 4-8, Boskreek 2-Medio Video 5-7. VROUWEN Poule 1: Van Driel-Racket Jack 0-4, Van Doeselaar-De Kort 3- 1. Poule 2: Tolhoek-Everling 4- 0. Poule 3: Bakker-Van de Ze- ijst 4-0, Fourty Love-Van de Starre 4-0, Forza-Nouwen 3-1. Poule 4: Jansen-Jearitoha 4-0. Poule 5: Schepnet-Bommelijn 0-4, JoJo-Van Steenberge 2-2, De Waal-Van Kuylenburg 0-4. MANNEN Poule 1: Veraart/Van der Sloot-Jansen/De Jonge 2-4, Deij/Edwards van Muyen- Hiensch/EUiott 0-6, Bleyen- berg/Epskamp-Kouwijzer/De Jonge 4-2. Poule 2: Nou- wen/Cobben-Van den Ak ker/Geuze 6-0. Poule 7: Ver schelling/De Pooter- Meyer/Balzereit 6-0. Poule 8: Hoek/Haak-Leeuw/Van Aalst 6-0, d'Houw/Verschelling- Simpelaar/Freyser 2-4. Poule 9: Kroes/Verhage-Broomche- mie 4-2. BEDRIJFSCOMPETITIE Poule 1: De Zeeuw-Star Travel 1-7, Trend-Roctus 6-2. Poule 2: Electron-Houg Koeling 2-6, Jan Kolijn-HCG 1 5-3. Poule 3: Los Amigos-Visser 4-4, Sabi- na-Kint 4-4. poule 4: NT 3- Sport Tacq 2-6, ISM-Bachten Dieke 8-0. Oostburg - Hef traditionele paasvoetbaltoernooi voor leerlingen van de West Zeeuws Vlaamse basisscholen vindt dit jaar op woensdag 3 april in Oostburg plaats. Het begint om 12.30 uur. Er hebben zich bij Vic de Ruysscher 21 jongens- en 14 meisjesteams aangemeld. Bij de jongens betekent dit in vergelijking met vorig jaar een toename van twee teams terwijl het aantal meisjesteams hetzelfde is gebleven. De winnaars plaatsen zich tevens voor de Zeeuwse kampioenschappen. Voor de jongens wordt dit op 24 april in Nieuw-Vossemeer afgewerkt. De meisjes spelen op 8 mei in Oostburg om de Zeeuwse titel. Op 15 mei vinden in Zeist de voorrondes voor de jongens plaats voor de Neder landse kampioenschappen. De meisjes spelen op 29 mei hun voorron des voor het NK. De nationale finales worden op 8 juni in Deventer gespeeld. Hulst - Bij de Avia-tanksta- tions in Zeeuws-Vlaanderen wordt van donderdag 4 tot en met zaterdag 6 april een actie Droomauto's gehouden Tij dens de actie mag een klant die minimaal 25 liter tankt een 'droomauto' kiezen uit zes schaalmodellen van een Por sche 959, Lamborghini Diablo, Ferrari F40, Lamborghini Countach, MCA Centenaire en Ferrari Testarossa. De deelne mende tankstations zijn Avia Mangnus Kapellebrug, Avia Totté Graauw, Avia Van de Berg Kuitaart, Avia Sas van Gent, Avia Brevet Cadzand en Avia De Feijter in Schoondijke. Roosendaal - De NBD-dans- scholen in Zeeland en West- Brabant zetten voor de eerste keer in de geschiedenis een ge zamenlijke activiteit op touw: de Dancemasters Party. Het evenement, een gezelligheids danswedstrijd, vindt plaats de Leysdream te Roosendaal. Hal verwege de dag treedt André Hazes op en verder maken de wereldkampioenen latijns dan sen Louis van Amstel en Julie Fryer hun opwachting. De Dancemasters Party begint om 10.00 uur. Kaarten zijn te koop bij alle NBD-dansscholen in de regio. Hulst - De Rabo-banken in Zeeuws-Vlaanderen houden zaterdag voor de derde keer een Wooninfodag. Tijdens deze dag, van 10.00 tot 16.00 uur, staat in alle filialen een team van deskundigen gereed om uitleg te geven over alles wat er komt kijken bij het kopen van een huis. Verder zijn op verschillende banken onder meer aanwezig: gemeenten, een notaris, een makelaar en bedrijven in tuin- voorzieningen en woningin richting. Axel - Cito Tours houdt op 17, 18 en 19 mei zogenaamde tuin- reizen. Het is een vervolg op een tuin reis naar Engeland van vorig jaar. Dit jaar volgt een twee daagse reis naar La Journée des Plantes de Courson. Deze tentoonstelling van bijzondere planten wordt gehouden op circa 35 kilometer van Parijs, in het prachtige park van kas teel Domaine de Courson. Elk jaar komen meer dan 20.000 bezoekers naar deze tuinen. De reis vindt plaats op vrijdag en zaterdag (17 en 18 mei). Er wordt overnacht in Bleu Marin Hotel Le Grand Monarque in Melun. De kosten bedragen 329 gulden per persoon. in een grote verantwoordelijk heid." Subsidie Zo'n vier jaar geleden stapte het bestuur van De Golfslag naar de raadscommissie voor onderwijs. Na overleg begon de school met het project Taaistimulering, waarin kinderen ertoe worden aangezet met taal bezig te zijn. Deze methode bleek echter niet afdoende te zijn. Bij een woor- denschattoets van het Cito, haal de bijna zeventig procent van de kinderen een dikke onvoldoende. De Golfslag zocht naar een betere methode, en begon in oktober van 1995 met het Taalplan-project in de onderbouw. Eind deze week beslissen zowel de gemeenteraad als de besturen van de scholen in het Onderwijs Voorrangsgebied of De Golfslag 25.000 gulden subsidie krijgt ter ondersteuning van het project. Dat geld moet overigens komen uit de pot minderhedenbeleid, niet uit de onderwijsmiddelen, omdat het hier in feite een inte gratieproject betreft. Met de subsidie zou de school vier middagen in de week een extra leerkracht kunnen aanstel len, die de uitvallers van de cur sus ondersteunt. Marianne Dor reman: „Met Taaiplan Kleuters sporen we de zwakkeren snel op. We zien ook precies waar het aan schort. Die extra leerkracht zou daar dan doelgericht aan kunnen werken." Tot nu toe is een achttal leerlin gen tijdens het project als zwak aangemerkt. Als deze kleuters niet kunnen worden bijgestuurd, verliest het project een deel van zijn waarde. Jan Jonkman: „Als we de uitvallers niet op kunnen vangen, zou dat een zeer slechte zaak zijn. Kinderen moeten de kans krijgen de taal goed te leren, zodat ze in de samenleving uit de voeten kunnen. Want geen com municatie, betekent geen inte gratie." Terneuzen - Grote Kerk - voorjaarsconcert 1996. Door het Zeeuws Orkest o.l.v. Wolf gang Seeliger. Kindertotenlie- der en symfonie nr. 1 van Gus- tav Mahler m.m.v. Sylvia Schlüter (alt). Gehoord op dinsdag 26 maart. Nog te ho ren op 28/3 (Vlissingen), 29/3 (Goes) en 30/3 (Middelburg). Door Jeanette Vergouwen De laatromanticus Gustav Ma hler (1860-1911) mengde in zijn werken twee genres: het lied en de symfonie. De componist leefde voortdurend in een conflictsituatie tussen zin nelijke onstuimigheid en wijsge rig idealisme en een grote con stante in zijn oeuvre is de doods gedachte. Dit verklaart de aanwezigheid van weldadige rust, agitatie, ba naliteit en parodie in zijn compo sities. Het Zeeuws Orkest leverde met een liederencyclus en een symfonie een mooie staalkaart af van Mahler. De liederencycli Lieder eines Fahrenden Gesellen en Des Kna- ben Wunderhorn leveren veel ma teriaal voor zijn symfonieën, maar het Zeeuws Orkest koos voor de Kindertotenlieder, een reeks van vijf liederen voor alt en orkest waarin diepe emoties zoals smart, gelatenheid, bitterheid, twijfel en hoop worden uitge drukt. Het zijn prachtige liederen die een intense en dramatisch ge laden interpretatie vergen. Sylvia Schlüter zong met groot muzi kaal gevoel. Zij bezit een soepele stem met een vrij grote tessituur (helder in de hoge tonen en sonoor in de lage tonen) en een verzorgde dictie. Jammer was alleen dat het orkest (vooral in het vijfde lied) te hard speelde, zodat vooral in de vers tilde passages, met de diepste dramatiek, de stem geen eenheid meer vormde met de instrumen tale begeleiding. Een ander min punt was de bijdrage van de (oh zo belangrijke) hoorns. Deze gin gen voortdurend in de fout en dat is vooral in deze cyclus meer dan hinderlijk. Opvallend was ook dat de aangegeven accentuering van bepaalde woorden in de par tituur niet uit de verf kwamen. Het hele werk werd in een vrij langzaam tempo vertolkt en dat gaat toch ten koste van de dyna miek. De analytische benadering van dirigent Wolfgang Seeliger kwam nog meer uit in de interpretatie van de eerste symfonie Der Titan. Ik heb dit werk nog nooit zo ho ren uitvoeren. De vertolking be vatte werkelijk schitterende mo menten, maar ook hele vreemde. Door de diepgaande analyse werd de compositie glashelder voorgedragen. Maar, mede omdat ook hier geop teerd werd voor een langzaam tempo, heeft dit tot gevolg dat het werk in stukken en brokken wordt gepresenteerd en daardoor komt geen synthese tot stand en wordt de grote lijn niet echt vloeiend doorgetrokken. Dat neemt niet weg dat er volop genoten kon worden. De contras ten tussen de meer idyllische en de parodistische passages waren duidelijk, het koekkoeksmotief in deel 1 was aan de scherpe kant, het canonische begin (Vader Ja- cobmotief) van het derde deel kwam niet echt mooi over en het koper overheerste soms net iets teveel. Heerlijk klonken echter de'pas- sages waarin de wanhoop de overhand krijgt, en de citaten van de liederen. Het slotdeel werd bijzonder mooi en met een grote emotionele geladenheid vertolkt.

de Stem | 1996 | | pagina 21