i netto 'Leegstand binnenstad neemt af' .VAN E RECLAME RANT. Een kakofonie van woorden Chirurg Widdershoven hangt scalpel aan wilg Management politie betrekt alle leden bij samenstelling beleidsplan POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK Dow wijzigt systeem toekennen bonussen ZEELAND ME sUKENPERFECTIE Woningbouw Terneuzen: 4We hebben het ergste gehad' n de Staatsloterij. ens - Sanitair (Informatieblad Ierneuzen in een nieuw jasje ermbrandje 'Uithoek' Zeeuws-Vlaanderen werd voor doktersgezin geliefde plek D&T doet mee aan raadsverkiezingen Sluis-Aardenburg 4 Bank Stadhuis Zakkenroller Onder invloed Twee katten vergiftigd Vernielingen aan auto Bosmaaier Kijkdag fietsen Sluiskil Terneuzen 'i Provinciale Doe-dag voor meisjes 1996 DONDERDAG 28 MAART 1996 atsloten maart 1996 nd verdelen ruim* .u.v. de extra prijs). staat achter het nummer dat atale bedrag vermeld. mers Eindcijferfs) of Totale prijzen. ndop: lotnummerts): bedrag; 3926 500 062166 25.000 97 50 5707 1.000 7268 1.000 48 50 258 250 054438 2.000 030348 100.050 619 125 859 125 9 25 3PRUS BV 032539 1.000.025 STPRIJS IE SERIES 032539 10.025 0 20 AH 009062 3.203.573 3.203.573 Monaco: BG 048423 BC 082171 AG 017230 BA 000957 AC 009694 AW 092341 AC 031977 BS 048178 twee personen. april te melden bij het hoofdkantoor van de '00. Indien deze extra prijs op een 1/5 lot is netto uitgekeerd. uden. ardag 28 maart worden geïnd. /«*i^ aatsloterij 30495 «an onze verslaggever Lieuzen - Het beleidsplan van de oolitie in Zeeuws-Vlaanderen is oortaan niet langer een droog rap- l0rt dat bij de leidinggevenden van iet district in de la ligt. I Daarom betrekt het management van de jltie alle leden van het korps in het Idistrict voortaan bij de samenstelling I van het plan. Dit jaar is dat voor het eerst gebeurd. Het beleidsplan is ook anders van opzet. Het jaar ervoor liet namelijk zien dat met name deugdelijk inzicht ontbrak in de capaciteitsbesteding (urenregistra- tie) aan de ene kant en produktiegege- vens en criminaliteitscijfers (aantallen processen-verbaal, aangiftes) aan de andere kant. Inmiddels is een aantal ingrijpende maatregelen genomen om ervoor te zor gen dat er voortaan sprake is van be trouwbare managementgegevens. „Waar we bijvoorbeeld schrijven dat we dit jaar achttienduizend processen-ver- baal opmaken voor snelheidsovertre dingen komen we dat ook na," aldus commissaris F. Goudswaard, chef van de Zeeuws-Vlaamse politie. Goudswaard benadrukt dat het beleids plan vroeger exclusief voorbehouden was aan het managementteam. De 'ge wone straatdiender' wist van het be staan nauwelijks op de hoogte, laat staan dat hij een exemplaar in zijn bezit had of het had gelezen. Het plan werd voorbereid in samenwerking met het Openbaar Ministerie en het plaatselijk bestuur en uiteindelijk vastgesteld in het districtscollege van Zeeuws-Vlaan deren. Daar is met een aantal voorlichtingsbij eenkomsten over Samen Beter Werken, zoals de titel van het beleidsplan luidt, een einde aan gekomen. Korpschef A. Smeels van de regiopolitie Zeeland gaf toelichting op het meerjarenbeleid van de regio. De districtsleiding heeft de agenten uitgelegd wat er in het beleids plan voor dit jaar staat en waarom dat er zo staat. Ook krijgt iedereen de ruim te mee te praten over dit beleidsplan en het nieuwe dat in ontwerp alweer in de maak is. Van onze verslaggever jemeuzen - De directeur van Woningbouwvereniging Ter- I neuzen, E.van Exter, praat iog schoorvoetend over 'een levoel'. Een gevoel dat de ;and in de Terneuzense [binnenstad langzaam lineemt. We leiden dat onder meer af uit jlet feit dat inmiddels zes van de negen ateliers verhuurd zijn. Ook j is een aantal nieuwbouwwonin gen verhuurd dat lange tijd heeft eeggestaan. We hebben echt het gevoel dat we het ergste gehad ,4751VJ Oud Gastel, Tel.: 0165-513666 SEDRIJVENTERREIN KORENWEIUC. gdijk 133 Tel. 076-521 61 50/5 11 Roodhuisstt. 60 Tel. 0165- Van Ekster hebben de itensievere politiecontrole (in iet kader van de actie Houd- eep) en de initiatieven van de iwoners zelf ertoe bijgedragen lat het tij langzaam maar zeker rordt gekeerd. „We moeten na- juurlijk wel realistisch zijn. Zo'n iituatie verander je niet een- twee-drie. Het is nog maar één iwaluw en die maakt nog geen lomer. Maar laat ik het zo zeg gen: wij hebben het gevoel dat er :meer zwaluwen onderweg zijn. tn dat is een lekker gevoel." het kader van de actie 'Kom je onen' presenteerde het Bewo- lersplatform Binnenstad vorige laand een aantal plannen om het ffimaat te verbeteren. Zo lerd onder meer voorgesteld iets iet de huurprijzen te doen, zodat icnsen geprikkeld worden om in Ie binnenstad te komen wonen, aarnaast werd in de commissie limtelijke ordening deze maand leopperd om de anderhalve ton ie de gemeente jaarlijks ter impensatie voor de leegstand un de woningbouwvereniging staalt, anders in te vullen. Vol- [ens Van Ekster wil de woning- mwvereniging daar graag aan «werken. iNu is het zo dat de leegstand af- [edekt wordt met geld. Het is een logelijkheid om een deel van de rnur niet in rekening te brengen, iardoor er mogelijk meer huur- lers komen. Op die manier ben je en net zoveel geld kwijt, ar krijg je er bewoning voor ïug. Ook op bestuurlijk niveau lebben wij uitgesproken warm irstander te zijn van financiële laatregelen. Wij hebben al be- fflid gemaakt dat we een maand rnur willen aanbieden als pre- Je kunt dat bedrag in één teer uitkeren of verspreid over «maanden. Hoe we dat precies Ifan doen, moet nog worden uit- jtwerkt." p onze verslaggever I Mferneuzen - Het informatie van de gemeente Terneu- ®n verschijnt vanaf volgende in een nieuw jasje. naam Terneuzen Informatie hetzelfde, maar het blad Ijgt een nieuwe lay-out en ver wint voortaan geheel in kleur, harnaast is de redactionele op- iet veranderd waardoor er meer 'Mnatie in het blad past. iJBue aanpassingen zijn het gevolg ps een onderzoek dat vorig jaar ""gevoerd naar het effect van ^gemeentelijke voorlichtings- aaruit kwam naar voren dat erneuzen Informatie gewaar- HS werd, maar dat de aan- ekkelijkheid voor verbetering 'baar was. e Productiekosten per nummer a het nieuwe blad vallen wel Jjgeruit. I® 'och met het beschikbare pget (negentigduizend gul- Al rond te komen, is besloten •A nummer per jaar minder uit 5 J>even- Het verschijnt dus °rtaan vijf keer per jaar. |'S3n onze correspondent 's van Gent - Bij de vrijwillige fdweer van Sas van Gent am op 17.50 uur dg medling Men van een bermbrandje bij ezinkvijvers op het voormali- van de Suiker Unie. De weer "et vuur snel on- E controle maar kon niet voor- n dat tweehonderd vierkan- gLm~er begroeiiing verloren v f', e oorzaak van de brand is 'ekend. RUIM dertig jaar gele den maakte het toen jon ge gezin van chirurg G. Widdershoven (man, vrouw en vier kinderen) kennis met Zeeuws- Vlaanderen. Komend vanuit het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Am sterdam was het wonen en werken in het Sluis- kilse Elisabethzieken- huis min of meer een cultuurschok. Morgen neemt hij officieel af scheid van de Zeeuws- Vlaamse gezondheids zorg. Met weemoed maar tevreden, zoals hijzelf zegt. Van onze verslaggever HET begon in voorjaar 1966 met een telefoontje van een oud-studiegenoot. Of hij geen zin had om associé van hem te worden en te gaan werken in het Sluiskilse ziekenhuis. „Erg veel animo bestond er aanvan kelijk niet, wij zagen dat echt als een uithoek van nergens. Wij misten de boot en maakten tijdens het wachten kennis met de mooie Schelde. Wij hoorden de vogels zingen en voelden in eens rust." De kennismaking met Sluiskil viel mee. Zeeuws-Vlaanderen was toen volop in beweging. Grote concerns als Philips en Dow Chemical hadden zich in de Kanaalzone gevestigd en Widdershoven was bepaald on der de indruk van alle plannen die nog in ontwikkeling waren. Op 1 april 1966 begon hij zijn werkzaamheden. Wonen was geen probleem. „De zusters hadden net een nieuw klooster laten bouwen en wij mochten in het oude. Daar kregen we een hele etage tot onze beschikking. Leuk, vooral voor de kinderen. Die speelden bij slecht weer in de vroegere kapel. Er zat een na deel aan: ik kwam niet uit mijn witte kleren. Vanuit het woon gedeelte stapte ik via een deur zo de operatiekamer binnen. Daarom dat wij na verloop van tijd zijn verhuisd naar Sas van Gent, waar we zo'n 25 jaar ge woond hebben," zegt de schei dende chirurg. In zijn bijna lege spreekkamer in ziekenhuis De Honte, is wei nig meer te zien dat hier een arts gewerkt heeft. Of toch Aan de muur hangt een schema waaruit is op te maken hoe een bepaalde operatie aan de wer vel-slagaders uitgevoerd wordt. Het is een methode, die aanvan kelijk in Amerika opgeld deed Chirurg G. Widdershoven neemt morgen afscheid van de Zeeuws-Vlaamse gezondheidszorg. FOTO WIM KOOYMAN en door Widdershoven en zijn collega Willekens in Zeeuws- Vlaanderen werd ingevoerd. Promoveren Widdershoven kwam met de Amerikaanse vaatchirurg die de methode had ontwikkeld, in aanraking in het Sluiskilse zie kenhuis. Daar werd de man ge holpen door de wereldberoemde oogarts Binkhorst. Hoewel al gemeen chirurg, en in een klein ziekenhuis betekende dat toen eigenlijk het uitvoeren van na genoeg alle voorkomende ope raties, had vaatchirurgie de warme belangstelling van Wid dershoven. Hij kon zijn college Willekens ook enthousiast ma ken en beiden besloten de Ame rikaanse methode toe te passen. „Wij hebben van zo'n operatie een film laten maken en die her en der vertoond. Totdat iemand zei: daar moeten jullie op pro moveren. Professor Lemmens was bereid als promotor op te treden en daarna gingen wij aan de slag. Wij hebben ons echt rot gewerkt. Om voldoende routine op te doen ben ik nog enige tijd in een ziekenhuis in Brooklyn (New York) aan het werk ge weest." In januari 1981 moch ten beide Zeeuws-Vlaamse chi rurgen zich doctor in de genees kunst noemen. Dankbaar is Widdershvoen nog steeds voor de medewerkintg die hij in Sluiskil mocht ont vangen. „Wij kregen daar echt de gelegenheid om dit te doen, dat zou in een groot ziekenhuis beslist minder gemakkelijk zijn gegaan," zegt Widdershoven. Even later haalt hij vanuit de spullen die in zijn kamer op transport liggen te wachten een glas-in-lood wapen van Sas van Gent boven. „Gekregen van de gemeente na mijn promotie. Bij de verhuizing van het Elisa- bethziekenhuis naar De Honte in Terneuzen is het glas helaas gebroken. Maar," zegt hij la chend, „scherven brengen ge luk." Concentratie Met de verhuizing die hij aan stipt, is eigenlijk gelijk de con centratie van de Zeeuws- Vlaamse gezondheidszorg aan de orde. De eerste aanzet daar toe werd in 1972 al gegeven door de medische staven van de toen nog bestaande Kanaalzo ne-ziekenhuizen Elisabeth en Juliana (Terneuzen). „Wij be merkten steeds meer dat niet alle chirurgische deskundigheid in één persoon te verenigen wa ren. Van de algemene chirurgie, die wij beoefenden, splitsten zich steeds meer sub-specialis men af. De noodzaak tot nog meer overleg tekenden zich af. Het werd steeds belangrijker dat deskundigheid daarom werd geconcentreerd, ik spreek nadrukkelijk niet van gecentra liseerd want dat klinkt nega tief." De ontwikkelingen in de Neder landse gezondheidszorg gingen ook aan Zeeuws-Vlaanderen niet voorbij. „Het aantal poli klinische behandelingen nam toe en mensen konden steeds korter in het ziekenhuis blijven, mede omdat de hygiënische om standigheden thuis ook alsmaar verbeterden." Dat alles leidde ertoe dat uit eindelijk in Zeeuws-Vlaande ren één ziekenhuisgroep ont stond met een centrumzieken huis in Terneuzen en een zoge naamd voorwaardelijk basis ziekenhuis in Oostburg en een polikliniek in Hulst. Widders hoven kan zich de commotie die hierbij toen in Hulst - en recent in West-Zeeuws-Vlaanderen - onstond heel goed indenken. „Het wegvallen van een zieken huis wordt natuurlijk ervaren als een gemis, toch denk ik nog steeds dat je de functies die de gezondheidszorg kan bieden, zoveel mogelijk moet concen treren. Juist om de best moge lijke kwaliteit te kunnen bie den." Consequenties Dat had voor de al op leeftijd rakende chirurg ook conse quenties. Hij draaide net als de andere leden van zijn maat schap de diensten. Omdat hij te ver van De Honte woont, bete kende dat ook 'inslapen in het ziekenhuis' als de dienst ge draaid moest worden. „En dat viel best tegen," bekent hij eer lijk. Daarom dat hij tijdens zijn dienstweekenden voor een ver vanger koos. Het was best moei lijk op te brengen. Officieel had hij tot 1 januari 1997 een contract. „Mijn vrouw merkte een tijd ge leden op dat ik op 1 april 1996 precies dertig jaar in Zeeuws- Vlaanderen zou werken. En toen zei ik: een mooie datum om te stoppen." Vrijdagmiddag 29 maart om 15.00 uur begint zijn afscheids receptie in ziekenhuis De Hon te. En daarop zijn, zoals de uit nodiging vermeldt, alle patiën ten van harte welkom. Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - De poli tieke partij Dorpsbelangen en Toerisme (D&T) doet voor de eerste keer mee aan de ge meenteraadsverkiezingen in Sluis-Aardenburg. De algemene ledenvergadering besloot deze week Dorpsbelangen en Toerisme West-Zeeuws-Vlaan deren op te richten bestaande uit de afdelingen Oostburg en Sluis- Aardenburg. Tot deze stap is be sloten omdat er vanuit Sluis-Aar denburg interesse is een afdeling van de partij in deze gemeente op te richten. Een eerste aanzet tot oprichting van de afdeling Sluis- Aardenburg is genomen door Adrie Oosterling, Adri de Witte en Bram Basting. Adri de Witte treedt tevens toe tot het dagelijks bestuur van Dorpsbelangen en Toerisme West-Zeeuws-Vlaande- ren. De komende periode wordt gebruikt om de bewoners van de gemeente Sluis-Aardenburg te in formeren over de politieke stand punten en het reilen en zeilen van de partij. Door Ronald Verstraten GEKSCHEREND noemt Lid- uine Wauters haar doeken wel 'de anarchie van de vormen.' Zij gekscheert nog meer: 'als verbindende schakel resteert de kleur, niet de vormen.' Duidelijk. Ook dat een inval, of een beeld dat ze eerder in zich opnam, aanleiding kan zijn voor een schilderij. Vastom lijnd is vervolgens het idee, maar al schilderend vervaagt het: 'het werk gaat spreken en dicteert zijn eigen ontwikke ling.' Niet verrassend, maar nog steeds duidelijk. Met het verva gen van het idee, vervaagt ech ter ook de omschrijving van het werk. Mensen, objecten en die ren worden met de pen nu eens wel, dan weer niet aan elkaar gerelateerd, bovendien zouden ze 'speels of vreedzaam het werk kohabiteren'(sic!). Zoals wel meer kunstenaars heeft ze gelukkig meer verstand van schilderen. Voorwerpen lijken eerst 'alle daags, haast banaal'. Maar dat zijn ze natuurlijk niet. 'Als per sonificatie van emoties, drin gen ze zich op'. Bedoeld wordt hier personifiëring, het ver schil is subtiel. Een 'kakofonie van chaos' wil ik de lezer niet onthouden, maar verder kan hij beter de informatie van de stichting Raadskelder tot zich nemen: Liduine Wauters, 1964 Hulst. Studie aan de Academie voor Beeldende Vorming, Til burg. Werkt met combinatie van technieken: acryl, krijt op papier of doek. 'Dochter be kende (vroeger) brouwerijen Hulst', heeft iemand er vlug nog bijgezet. En dat is wel een personificatie. Het werk van Wauters is tot 22 april te zien in de raadskelder van het stadhuis in Sluis. Da gelijks, behalve op donderdag, van 14.00 tot 17.00 uur. Twee andere vrouwen, Sia Braakman uit Philippine en Monique Martens uit Aarden burg, exposeren tot eind april in de galerie van de VSB bank in Breskens. Beiden studeerden aan de Academie voor Schone Kunsten in Eeklo(B). Braakman specialiseerde zich in keramiek en kreeg daar en- kele jaren geleden een interna tionale prijs voor. Zij laat ge draaide vormen van Engels steengoedklei en Frans porse lein zien. Martens verliet de academie met het diploma schilder- en tekenkunst, met 'grote onderscheiding', op zak en behaalde in 1993 ook nog eens het diploma restaurator. Zij werkt met acryl en inkt en gaas op karton. Te bezichtigen tijdens kantooruren. Tijdens het Paasweekeinde is er een expositie van twee vrije- tijdskunstenaars te zien in het stadhuis van Sas van Gent. Jean-Pierre de Vos, modelma ker in een gieterij, volgde zeven jaar avondschool aan de kunst academie van Temse (B). Hij deed er aan beeldhouwen en boetseren, maar houtbewer king bleef zijn specialiteit. Er zijn verschillende houten ob jecten van zijn hand te zien. Onderwijzer Johan Wijne be haalde vorig jaar zijn diploma schilderen aan de academie in Eeklo. Hij laat een Kruisweg, enkele andere schilderijen en aquarel len zien. De tentoonstelling in Sas van Gent is geopend van 6 tot en met 9 april, telkens van 13.30 tot 17.00 uur. Op zaterdag 6 april tevens van 10.30 tot 12.00 uur. Temeuzen - Een 40-jarige Ter neuzense ontdekte dat haar portemonnee was gestolen na dat ze gewinkeld had in de Noordstraat. Er zaten geld en persoonlijke papieren in. IJzendijke - Een 53-jarige man uit Gent is in de nacht van dins dag op woensdag aangehouden terwijl hij met te veel drank op zijn auto bestuurde. De politie controleerde hem op de Water- vlietseweg. Hij kon niet op het ademanalyse-apparaat blazen. Een arts nam hem daarom de bloedproef af. Hij kreeg een rij verbod van 24 uur. Terneuzen - Een bewoonster van de Aagje Dekenstraat vond twee katten in de straat. De ene was dood, de andere nagenoeg. De dieren waren vergiftigd. Oostburg - De auto van een 33- jarige man uit Oostburg is ver nield. De rechterbanden waren leeg gelaten. De gehele rechter zijde vertoonde diepe krassen. In het kofferdeksel stond een omcirkelde A gekrast, hetgeen staat voor anarchisme. De auto stond geparkeerd op het par keerterrein aan het Kerkplein. Axel - Een man uit Terneuzen deed aangifte van diefstal van een kettingzaag en een bos maaier uit een loods aan de Capellestraat. Hulst - De politie houdt don derdag 18 april tussen 9.00 uur en 16.00 uur en tussen 19.00 urn en 21.00 uur een kijkdag van gestolen fietsen. Mensen die denken dat er een rijwiel van hen bij staat, dienen een kopie van de destijds gedane aangifte mee te brengen. FAMILIEREÜNIE - Zondag houdt de familie Boerjan een familiereünie in Het Meulen- gat. Vanaf twee uur krijgen zo'n 375 familieleden uitleg over de naam en bijzonderhe den van de familie. Een ten toonstelling toont allerlei do cumenten en foto's van de Boerjans. Nadat er groepsfoto's geno men zijn, is er aan het einde van de dag een buffet. Urbain Boerjan schreef een boek over de familie, een eerste exem plaar zal in de zaal ter inzage liggen. LENTEWANDELTOCHT - De wandelsportvereniging De Vrijbuiters houdt zaterdag 6 april de jaarlijkse Lentewan- deltocht. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden 5,10,15,25 en 40 kilometer. Voor de 40 kilometer kan men reeds om 09.00 uur vertrek ken. Voor de overige afstanden kan men tot 14.00 uur starten vanuit 't Schelpenhoekje aan de Dokweg. Voor iedereen die de tocht vol brengt is er een verrassing. Tijdens de wandeltocht is ver zorging aanwezig. YPSILON - Ypsilon, de vere niging van ouders en familie leden van chronisch-psychoti- sche en schizofrene mensen, houdt dinsdag 2 april een con tactavond in verpleeghuis Ter Schorre. Aanvang 19.30 uur. POPPENEXPOSITIE - Mode vakschool Jacolien houdt za terdag een expositie van ka rakter- en babypoppen. Het betreft poppen die gemaakt zijn tijdens de cursus poppen maken van de modevakschool. De expositie is van 10.00 tot 15.00 uur te bezichtigen in het gebouw van Jacolien aan het Beethovenhof. Van onze verslaggever Terneuzen - Dow gaat de bonussen die werknemers boven het basissalaris krijgen, de zogenaamde variabele betaling naar prestatie, meer laten afhangen van de bedrijfsresultaten. Met ingang van dit jaar wordt het winstgevoelige deel ver hoogd tot 75 procent, 25 procent is terug te voeren op de team- of individuele prestaties. Tot nu toe lag die verhouding fifty-fif- ty. Volgens Dow is die verschuiving deels ingevoerd om de belangen van de medewerkers en aandeel houders beter op elkaar af te stemmen. De ondernemingsraad kan er mee leven dat het totale jaarin komen voor een steeds groter deel 'winstafhankelijk' wordt, maar vindt wel dat Dow niet aan de basissalarissen mag tornen. De raad vindt dat de basissala rissen minimaal mee moeten gaan met de gestegen kosten van levensonderhoud. Volgens J. van den Braak (perso neelszaken) blijft het uitgangs punt om concurrerende basissa larissen te betalen. „Deze maand zijn voor het eerst in de geschie- Van onze verslaggever Terneuzen - Het ROC Wes- terschelde houdt samen met het Zeeland College, het Oosterschelde College en het Groen College morgen de provinciale Doe-dag voor meisjes. De leerlingen moeten alle maal nog een richting kie zen, dus kunnen ze op deze dag kijken wat hen interes seert. Ze kunnen een kijkje nemen bij de richtingen brood- en banketbakken, schilderen, motorvoertui gen, electrotechniek, pro cestechniek en werktuig bouw. Meisjes uit de tweede klas van het vbo en de derde klas van de mavo en de havo mo gen meedoen. Bij het ROC Westerschelde hebben zich al 36 leerlingen aangemeld. Zij gaan zelf in de praktijk aan de slag, onder leiding van meisjes die al een rich ting hebben gekozen. In Ter neuzen vinden de activitei ten plaats in het gebouw van De Rede aan de Axelsestraat en in het ROC-gebouw aan de Zeldenrustlaan. denis op hetzelfde tijdstip alle salarisverhogingen uitbetaald inclusief de variabele beloning als gevolg van de resultaten van vorig jaar. We behouden een concurrerend budget voor onze salarissen, dat is een duidelijk beleid." Van den Braak zegt dat Dow bij het variabele deel naar andere vooraanstaande bedrijven en concurrenten kijkt. „Het pro gramma voorziet in beloningen die hoger zijn dan het marktge- middelde als de resultaten van de The Dow Chemical Company die van de markt overtreffen. Liggen die lager dan het gemid delde, dan zal ook het variabele deel lager zijn. Daarmee ontkop pelt Dow het basissalaris van het variabele deel." De hoogte van de beloning wordt bepaald aan de hand van een matrix. Daarin valt op te maken, afhan kelijk van de prestaties van de medewerkers en de winst van DOW, hoe hoog de beloning uit valt. Wereldwijd geldt dat de indivi duele- of teamdoelstellingen duidelijk meetbaar moeten zijn en gericht op die gebieden die direct bijdragen aan het finan ciële succes. Voor het Dow-per- soneel in de Benelux ligt dat iets anders. Van den Braak: „Voor de mede werkers hier is besloten dat het grootste deel van de individuele en teamprestaties afhankelijk is van de prestaties op het gebied van veiligheid en kostenreduc ties. Daarmee wordt extra benadrukt dat deze zaken cruciaal zijn voor Dow." Met name het terugbrengen van de vaste kosten is voor de locatie Terneuzen, de grootste vestiging buiten Amerika, belangrijk sinds Dow haar organisatie we reldwijd in vijftien produktgroe- pen (businesses) opdeelde en niet langer meer regionaal denkt. Van den Braak: „We moeten hier in Terneuzen er alles aan doen om de kosten structuur dusdanig te maken dat die vijftien businesses zeggen dat Terneuzen de beste plaats is om nieuwe investeringen naar toe te brengen. En dat we via dat kanaal zorgen dat we minstens onze arbeidplaatsen kunnen be houden, cq in de toekomst kun nen uitbreiden." Het aantal vaste banen bij Dow is in de voorbije vijf jaar terug gelopen van 2858 tot 2284.

de Stem | 1996 | | pagina 19