iRusland trekt zich terug uit Tsjetsjenië „Ik wil een beleggingsfonds met een goed rendement." sSL st onze ilautomaat i tevens een lipautomaat de knip. I Rmssel (anp) - De Europese I hurger blijkt nauwelijks op de I hoogte te zijn van de gesprek- Ln over hervorming van de 1 Furopese Unie. Slechts 15 I „meent van de bevolking in Ide vijftien lidstaten weet dat I vrijdag een speciale Intergou- liernemente le Conferentie I |IGC) in Turijn plaatsheeft. I Dat blijkt uit de gisteren gepre- I senteerde resultaten van een I enquête van de Europese Unie. Lege veehallen Snelle duidelijkheid over ziekte is vereist Paniek rond koeienziekte lijkt overdreven Veroordeling Amir laat talloze vragen open geen nieuwe itie bij politie COMMENTAAR fNNENLAND KORT enten opgepakt itende vluchtelingen om files te beperken EMU in 1999 i DE STEM BUITENLAND A5 Burgers nauwelijks op de hoogte van hervorming Europese Unie 'Buitensporig geweld gebruikt' I Moskou (afp/dpa/rtr) - Rusland begint na het weekeinde met I het terugtrekken van zijn troepen uit Tsjetsjenië. Na die dag zal Ier geen sprake meer zijn van omvangrijke acties van de Russi- Ische strijdkrachten in Tsjetsjenië, zo heeft minister van Defen- IsieGratsjov gisteren meegedeeld. Paus bezoekt Slovenië BUITENLAND KORT 'Buitenlandse militairen Bosnië uit' Taiwan wil sterker leger Cuba meldt schending luchtruim Staking verkeersleiders België Karadzic mogelijk kandidaat verkiezingen Baram tweede kandidaat achter Peres I huisbankiers stappen in één van de vier Postbank fondsen. Beleggen doe je gewoon bij de Postbank. Shin Bet Geen psychopaat DAG 27 MAART 1996 pnt om rundvlees te eten lijkt voor laten de supermarktketens oot nd positieve geluid uit de samenle p wat er zich op dit moment in de koeienziekte afspeelt. de gebeurtenissen. In Duitsland 'gemaakt. In Griekenland en Italië rschept en in beslag genomen. Aan ;n de controles verscherpt en in Bel- undvlees. Inwezig. Al dan niet terecht. Want ,t het sluitende bewijs geleverd dat 'Oordat hij vlees van 'gekke koeien' <an echter niet genegeerd worden t bereid om - wanneer de publici- weer rundvlees te gaan eten, maar ;m is gegarandeerd voor lange tijd belijk dat de Europese Unie heeftin- issen van de afgelopen dagen door ■Brits rundvlees te komen. Er is een niet is weggenomen, verdient het lun. liet van Britse zijde. De Engelse pre- ireageerd op het besluit van het Per- l(PVC) van de Europese Commissie, rzitter Santer zelfs een extra verga- lomité af te dwingen. Een uitzonder en Major heeft de standpunten van landen van de Europese Unie hou- kaam zich te bezinnen op maatrege- t de zieke koeien kunnen tegengaan, i het vertrouwen van de consument geen zin de Europese Unie verwij- Ift het juiste besluit genomen. jgisteren twaalf studenten aangehou- ferden op het dak van de flat van de Kroningen. De actievoerders kwamen Eging van het dak. Ze zijn overge- 3 omdat ze weigeren hun namen op te J politie nog negen arrestanten vast. legen de prestatiebeurs van minister die de studenten hebben aangericht verblijven momenteel zo'n 30.000 tscentra. Sommigen wachten al een den. De wachttijd is zo lang dat velen steeds vaker letterlijk aan ten onder plingenwerk en de stichting Pharos Vluchtelingen. De twee organisaties te situatie samengesteld, dat zij vrij- (mitz van Justitie overhandigen. Ipolitie, ANWB en bergingsbedrijven ldstad en Gelderland een proef begin- pdentmanagement op snelwegen. Het van snelwegen sneller vrij te maken rijdingen of pechgevallen. Auto's met fen naar een vluchtstrook of parkeer- i de omvang en de duur van files wor- fomende vrijdag van start en duurt tot I alles op alles zetten om op tijd aan de ponomische en Monetaire Unie te vol- sident Kok gisteren in antwoord op nerlid Rabbae (GroenLinks). Volgens |taan aan de inzet van het kabinet om van start te laten gaan. Wel signaleert Iheid over de economische situatie in uitsland, Frankrijk en mogelijk ook ue Kamer vindt het niet nodig om de jiseren. Hoewel het parlement giste- nctioneren van het opsporingsappa- ist. Die is immers twee jaar geleden niseerd. rap- litiebudget op een andere manier nka- over de 25 regionale korpsen e te- verdelen, opdat meer evenwic eren ontstaat in de personele bezetting, teld. Op het platteland zijn veel polity nen- bureaus sinds de reorganisatie o n de derbezet. e re- De WD was gisteren de enige re geringsfractie die onverkort va hield aan haar eerdere knüe P de politie. „Zij is te weinigt>©8 met het eigenlijke werk en te met interne zaken." Dijksta dat met pun- ssen. pen- >ord- kstal t PO- ADVERTENTIE) abobank naar het gratis omzetten lutomaat naar een gecombineerde aat voor pinnen en chippen. WOENSDAG 27 MAART 1996 De Europese Unie is bezig met een - hervorming van de eigen organisatie. De onderhandelin gen over soepeler regelgeving in het Europa van de vijftien lidsta ten zullen ruim een jaar in beslag nemen. Onder Nederlands voor zitterschap moet de hervorming juni volgend jaar zijn afgerond. De revisie van de procedures moet Europa klaar maken voor uitbreiding met lidstaten uit het voormalige Oostblok en landen als Cyprus en Malta. Voor 41 procent van de onder vraagden is de bevordering van vrede de belangrijkste taak die Europa zich moet stellen. Slechts 17 procent vindt bestrijding van de werkloosheid het belangrijk ste thema voor de IGC. De pre miers van de ver schillende lan den verhieven dit thema onlangs tot belangrijkste aandachtsge bied. Gezondheidszorg en onder wijs zijn elk met een score van 2 procent het minst belangrijk voor de Europese burgers. Van alle ondervraagde burgers zegt 61 procent zich nauwelijks of helemaal niet geïnformeerd te voelen over de Europese samen werking. Van de ondervraagde Nederlanders vindt 67 procent hervorming van de Europese instellingen belangrijk. Vrede is echter voor slechts 27 procent het belangrijkste onderwerp. Neder land scoort op dit punt het laagst van alle vijftien lidstaten. De Duitsers vinden met een uitslag van 51 procent vrede het meest belangrijk. Van alle Nederlan ders weet overigens maar 10 pro cent dat de IGC of hervorming van start gaat. Daarmee is de Nederlander nauwelijks beter op de hoogte dan de Belg. De Belgen zijn van alle ondervraagde Euro peanen het slechtst op de hoogte van de IGC. Slechts 9 procent weet dat de IGC begint. De Denen zijn met een uitslag van 37 procent de best geïnformeerde Europeanen. Europees commissaris Marcelino Oreja, verantwoordelijk voor de organisatie van de IGC, dankt de goede score in Denemarken aan de twee Deense referenda over de Europese Unie. Deze vonden in 1992 en 1993 plaats. „Die refe renda hebben geleid tot meer informatie over Europa. Daar door weten de Denen naar ver houding meer over zaken van Europees belang", aldus Oreja. De commissaris noemt de lage score over heel Europa 'zorgwek kend'. zijn collega Sorgdrager van tie waren het met de Kamer dat er te weinig vrouwen e lochtonen bij de politie werKen. |De Russische troepen gingen gisteren wel door met hun aan- I vallen op de plaatsen Bamoet, I Oretjovo en Stary Atsjsjoi, zo [heeft het opperbevel meegedeeld. Ifn volgens persbureau Interfax begonnen de troepen van het ische ministerie van Binnen- se Zaken een grootschalige Ioperatie tegen de Tsjetsjeense [opstandelingen in Grozny. Naar I verluidt zijn enige wijken van de I Tsjetsjeense hoofdstad door de I troepen afgegrendeld. I De Russische troepen zullen eerst Inaar de Russische republieken Dagestan en Ingoesjetië gaan, die laan Tsjetsjenië grenzen. De mili- Itairen vielen in december 1994 de I republiek in de Kaukasus binnen i een eind te maken aan het streven naar onafhankelijkheid a Tsjetsjenië. President Jeltsin I zal naar verwachting zondag zijn I plannen voor de terugtrekking loader toelichten. |Roeslan Chasboelatov, de uit Vaticaanstad - Paus Mannes Paulus II zal van 17 tot 19 mei Slovenië bezoeken. Dit maakte het Vaticaan gisteren bekend. De paus viert daar zijn 76ste verjaar dag. Het is de 71ste buiten landse reis van de 75-jarige kerkleider en hij was al een maal eerder in het voormali- Hij zal de hoofdstad Ljublja na en Maribor bezoeken. Hoewel 85 procent van de j Slovenen rooms-katholiek is, zijn de betrekkingen tussen staat en kerk gespannen. Net als in andere Midden- en Oost-Europese landen zijn dekerkelijke bezittingen, het bijzonder onderwijs en het I godsdienstonderricht belangrijkste strijdpunten. de Tsjetsjenië afkomstige ex-voor- zitter van de Opperste Sovjet, zegt dat hij over aanwijzingen beschikt dat in Tsjetsjenië 'Russi sche concentratiekampen' bestaan. De toestanden daar zou den doen denken aan het gruwe lijke bewind van de Rode Khmer in Cambodja. In een open brief aan beide hui zen van het Russische parlement, gepubliceerd in het dagblad Nezavissimaja Gazeta, zei Chas boelatov dat tijdens het conflict in Tsjetsjenië al 60.000 doden en 100.000 gewonden onder de bur gerbevolking zijn gevallen. Vol gens Chasboelatov zijn bij de oorlog 370 van de 410 dorpen en steden in Tsjetsjenië verwoest. Een derde van de 1,2 miljoen inwoners van de republiek is op de vlucht geslagen. Concentratiekampen „De Russen hebben concentratie kampen gevormd", schreef hij. „Er zijn selectiekampen waar zij mensen - ook jongens van 12 jaar - ingooien, die vervolgens marte lingen en gruwelijk geweld ondergaan die de wereld niet heeft gezien sinds de Cambod jaanse dictator Pol Pot". Ook de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Europa (OVSE) zegt in een gisteren gepu bliceerd rapport dat Russische militairen bij hun offensief tegen opstandelingen in de afvallige republiek Tsjetsjenië buitenspo rig geweld gebruikten tegen bur gers. Bovendien maakten zij zich schuldig gemaakt aan roof, plun dering en brandstichting. In het rapport wordt overigens ook kri tiek uitgeoefend op de gewoonte van de Tsjetsjeense opstandelin gen om gijzelaars te maken. Het rapport noemt als voorbeeld een Russische helikopter die een burgerauto zou hebben bescho ten. De overlevenden werden in de helikopter meegenomen en tij dens de vlucht naar buiten gegooid, aldus het rapport, dat is opgesteld aan de hand van oogge tuigenverslagen, schriftelijke rapporten en 'andere betrouwba re bronnen'. Voor de veehandelaar valt er weinig meer te handelen. m VERVOLG VAN VOORPAGINA Volgens Van der Meijs is het verder zaak dat Groot-Brittannië het onderzoek intensiveert naar BSE en de menselijke variant Creutz- feldt-Jakob. Zo snel mogelijk moet duidelijk worden, hoe groot de risico's van het nuttigen van BSE-besmet vlees zijn, aldus Van der Meijs. Landbouwminister Van Aartsen staat hele maal achter het exportverbod, evenals de boerenorganisatie LTO-Nederland. De orga nisatie erkent dat een exportverbod pijnlijk is voor de Britse veehouders, en mogelijk ook voor sommige Nederlandse boeren. Maar daar staat tegenover dat drastische maatrege len nodig zijn om te voorkomen dat door de gekkekoeienvrees ook het consumentenver trouwen in het Nederlands rundvlees wordt aangetast. Overigens lijkt de rundvleesangst van de consument al weer voorbij. Diverse supermarktketens meldden gisteren dat de klanten weer grotendeels de bekende kooppa tronen laten zien met betrekking tot rund-, kippen- en varkensvlees. Hamburgerketen MacDonald's signaleert geen enkele schroom meer bij de klanten om de tanden te zetten in rundvlees. In de vleeshandel lijken de prijzen voor rundvlees zich te stabiliseren. Van Aartsen bekijkt momenteel wat er moet gebeuren met de Britse kalveren die de afge lopen weken al zijn ingevoerd om hier te wor den afgemest, maar nog niet zijn geslacht. Samen met staatssecretaris Terpstra (Volks gezondheid) beziet hij ook wat te doen met het rundvlees dat ligt opgeslagen sinds het Nederlandse verkoopverbod zaterdag van kracht werd. „Vernietigen ligt voor de hand", aldus de minister. Op 2 en 3 april praten 25 neurologen, epidemiologen en andere onder zoekers in Genève over een mogelijk verband tussen de runderziekte BSE en de menselijke hersenziekte Creutzfeldt-Jakob. In Duitsland zijn inmiddels 49 Britse runde ren afgemaakt, terwijl vele landen, ook bui ten Europa, Brits en Noordiers vlees weigeren het land binnen te laten. Belgische boeren controleren sinds gisteren de havens van Oos tende, Zeebrugge en Antwerpen om import te voorkomen van Brits vlees of vee. De Belgi sche boerenbond ABS zegt te zijn getipt over mogelijke illegale vleestransporten. De Ierse politie heeft extra mensen ingezet om de grens met Noord-Ierland te controleren op veesmokkelaars. Boeren proberen hun vee via Ierland te laten uitvoeren om zo het inter nationale exportverbod van Britse runderen en rundvleesproducten te ontlopen. Sarajevo - De Ifor-vredesmacht in Bosnië heeft gisteren van de Bosnische regering geëist dat zij alle buitenlandse militairen het land uitzet. Navo-woordvoerder Mark van Dyke zei dat de Ifor over bewijzen beschikt dat zich nog steeds buitenlandse militai ren in Bosnië ophouden en dat deze militairen de Bosnische strijdkrachten trainen. „Dat is in strijd met de Dayton-vredes- overeenkomst", aldus Van Dyke. Navo-zegslieden verklaarden dat tientallen hooggeplaatste Iraanse militaire instructeurs in Bosnië actief zijn voor een inlich tingendienst die in januari werd opgezet en rechtstreeks onder de Bosnische president Alija Izetbegovic ressorteert. Taipei - De Taiwanese premier en vice-president Lien Chan heeft' gisteren aangekondigd dat het leger van het eiland wordt ver sterkt. Volgens Lien wil Taiwan er zeker van zijn dat de strijdkrachten op gepaste wijze elk 'militair avonturisme' kan beantwoorden. Voor een hervatting van de onderhandelingen met China stelde hij de voorwaarde dat Peking zijn 'verkeerde' politiek laat varen om met militaire middelen de meningsverschillen met Taiwan op te lossen. Volgens Lien is vrede in belang van zowel China als Taiwan. De spanningen van dit moment zijn dan ook zeer te betreuren. Maar de premier herhaalde dat de Chinese oorlogsdreiging geen reden is af te zien van internationale profilering. De 'eigenzinnige' koers van Taiwan, dat door China als een afval lige provincie wordt gezien, en de presidentsverkiezingen van afgelopen zaterdag brachten Peking ertoe militaire oefeningen te houden waarbij het Chinese leger zware munitie gebruikte en raketproeven deed. Havana - Het Cubaanse luchtruim is een paar dagen geleden tot twee keer toe geschonden door kleine vliegtuigjes, vermoedelijk afkomstig uit de VS. De Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken, Roberto Robaina meldde dat afgelopen maandag in de Cubaanse hoofdstad Hava na in een bijeenkomst met de ambassadeurs. De jongste schendingen van het Cubaanse luchtruim komen een maand na het neerschieten van twee Amerikaanse privé-vlieg- tuigjes door de Cubaanse luchtmacht. In de diplomatieke rel die daar op volgde, verscherpten de VS de strafmaatregelen tegen Havana. Brussel - Door een staking van de verkeersleiding op luchthaven Zaventem dreigt het vliegverkeer in en boven België vandaag ern stig verstoord te raken. De verkeersleiders hebben gisteren aan gekondigd voor 24 uur het werk neer te leggen. Reizigers moeten rekeningen houden met mogelijk urenlange vertragingen. Thessaloniki - De vice-president van de door Bosnische Serviërs uitgeroepen republiek, Nikola Koljevic, heeft gisteren gezegd dat hij niet uitsloot dat de Bosnisch-Servische leider Radovan Karad zic meedoet aan de komende presidentsverkiezing in Bosnisch Servie.Volgens het in Thessaloniki gevestigde persbureau MNA had Koljevic gezegd dat het vredesakkoord van Dayton een kan didatuur van Karadzic niet uitsloot. Karadzic mag volgens het akkoord dat een einde maakte aan de Bosnische oorlog echter geen leidende rol meer spelen in Bosnië, evenals generaal Ratko Mladic, de commandant van het Bosnisch-Servische leger. Beiden zijn door het Joegoslavie-tribunaal in Den Haag beschuldigd van oorlogsmisdaden. Jeruzalem - Aanhangers van de Israëlische Arbeidspartij hebben verrassend gekozen voor de Israëlische minister van toerisme, Uzi Baram, als tweede op de kieslijst voor de algemene verkiezingen van 29 mei. Baram wordt gevolgd door minister van Buitenlandse Zaken en voormalig legerchef, Ehud Barak. Lijstaanvoerder is de Israëlische premier Shimon Peres. De prominente plaats op de lijst voor de 59-jarige Baram, die in 1977 in het Israëlische parlement aantrad, zou er op kunnen dui den dat de minister van Toerisme in de voetsporen van Peres treedt. Baram sloot zelf niet uit in het jaar 2000 voor het premier schap te opteren. Door Martijn Hover De ziekte van Creutzfeldt-Jakob en haar 'nieuwe' variant, die onlangs door onderzoekers in Edinburgh bij een klein aantal Britse patiënten is aangetroffen, kunnen alleen maar als akelig worden omschreven. De symptomen zijn beangsti gend genoeg: de kwaal vreet (let terlijk) het centrale zenuwstelsel aan. De rundervariant 'gekke-koei- enziekte' heet officieel BSE, voor bovine spongiform encep halopathy (letterlijk: bij runde ren voorkomende sponsvormige hersenaandoening). De ziekte heet zo omdat in het hersenweef sel van de slachtoffers -zowel koeien als mensen - als gevolg van de kwaal gaten worden gevreten waardoor het op een spons gaat lijken. Dat gaat gepaard met geheugenverlies en dementie. Koeien worden er 'gek' van. In de 'nieuwe' vorm van de ziek te komen daar bovenop nog eens depressies, angstaanvallen en gedragsveranderingen bij de patiënt. De in Edinburgh gecon stateerde nieuwe variant van Creutzfeldt-Jakob komt vooral voor bij jonge mensen: gemid deld waren de in Edinburgh onderzochte slachtoffers 27,5 jaar oud. Het probleem bij het vaststellen van medische risico's is dat dat eigenlijk alleen maar kan op sta tistische basis. Het gaat altijd om risicofactorenzoals bijvoor beeld in het geval van roken en longkanker. Roken bevordert weliswaar de kans op longkan ker, maar dat wil niet zeggen dat elke roker daadwerkelijk long kanker krijgt. Zo is het ook met de gekke-koei- enziekte: mogelijk kan het eten van vlees van zieke koeien leiden tot besmetting bij de mens. Het blijft echter een kwestie van sta tistische kansberekening. Daarmee is meteen het probleem geformuleerd waarmee de onderzoekers in Edinburgh zich geconfronteerd zagen: uiteinde lijk bleek het bij de vermeende nieuwe variant van Creutzfeldt- Jakob in heel Groot-Brittannië om tien patiënten te gaan. Dat 'verscheidene' van die tien op een boerderij, in een slachterij of in de voedingsindustrie hadden gewerkt, zoals in Groot-Brittan nië met veel ophef werd gemeld, zegt dan ook helemaal niets. Dat zou pas significant zijn als het ging om honderden of duizenden gevallen. Medici vermoeden dat de ziekte verwekker geen bacterie of virus is, maar dat het om zogenaamde 'prionen' gaat. Prionen zijn mys terieuze eiwitten die op een of andere manier erin slagen zich te vermenigvuldigen zonder behulp van DNA of ander erfe lijk materiaal. Inderdaad zijn in het hersenweefsel van overleden slachtoffers overmatige hoeveel heden eiwitten aangetroffen. In hoeverre prionen echter door het eten van besmet vlees kunnen worden overgedragen, is de vraag. De meeste onderzoekers achten die kans niet erg groot. Het achterhalen van de oorzaak van Creutzfeldt-Jakob wordt verder bemoeilijkt doordat de ziekte een lange incubatietijd kent: een lange periode (tussen 5 en 30 jaar) tussen de besmetting en het optreden van de eerste symptomen. Gepaste voorzich tigheid is op haar plaats, ander zijds lijkt de paniek van de laat ste dagen ook weer wat overdre ven. (ADVERTENTIE) Justi- Obligatiefonds 13,5%. Ook het Postbank Vermogensgroeifonds behaalde met 8,0% (netto) een uitstekend resultaat. 'icosTe1*. Inderdaad, 1995 was een prima beleg gingsjaar. Om dat maar meteen te onder bouwen met cijfers: het Postbank Beleggingsfonds behaalde een rendement Van 13,3%. Het Postbank Aandelenfonds behaalde 14,2% rendement en het Postbank Rendement 1995 Rendement vanaf de oprichting Obligatiefonds 13,5% 5,5% Beleggingsfonds 13,3% 8,6% Aandelenfonds 14,2% 8,7% Vermogensgroeifonds 8,0%* 5,7%* *Na aftrek vennootschapsbelasting Bovendien betaalt u nu tot en met 1 april 1996 geen inlegkosten als u deelneemt in deze fondsen. Wilt u beleggen met een goed rendement, dan kan dat natuurlijk bij de Postbank. In één van de beleggings fondsen, met elk een eigen risicoprofiel. Voor de brochure "Beleggingsfondsen" of voor de prospectussen belt u nu gratis 06-0400. POSTBANK De waarde van uw beleggingen kan fluctueren. Behaalde rendementen geven geen garantie voor de toekomst. Door Willy Werkman Tel Aviv - Voor de rechtbank in Tel Aviv heet de zaak droog: 'Dossier 498/ 95-de staat Israël tegen Yigal Amir'. Voor de Israëlische bevol king is het vonnis, dat vandaag over de moor denaar van premier Yitschak Rabin zal wor den uitgesproken, de niet meer dan tijdelijke afsluiting zijn van een pijnlijk hoofdstuk. Amir heeft volledig bekend op 4 November vorig jaar, na afloop van een massale vredes demonstratie in Tel Aviv, drie schoten te heb ben afgevuurd op de populaire Israëlische lei der. „In naam van God", zei hij later tegen zijn rechters. En met dezelfde lach, die op zijn gezicht lag tijdens zijn drie maanden durende rechtszaak, zal hij vandaag levenslang - en misschien zelfs meer - over zich horen uit spreken. Maar ook als de 27-jarige orthodox-joodse student in de rechten voorgoed achter de tra lies is verdwenen, blijven de talrijke vragen bestaan. Heeft hij voor de eerste politieke moord op een Israëlische leider de religieuze zegen gekregen van een paar extreme rabbij nen? Was de geheime dienst actief of passief bij de aanslag betrokken? En meer misschien nog dan dat: hoe kan het zijn, dat een extreem-religieuze jood - geestelijk niet gestoord, zoals inmiddels is gebleken - de trekker overhaalt, omdat hij tegen de vredes politiek is van zijn eigen regering? Misschien zal er in de komende weken wat meer duidelijkheid komen, wanneer de offi ciële commissie van onderzoek zijn rapport zal publiceren over de toedracht van de schokkende gebeurtenissen. Maar intussen is al bekend, dat er geen aan klacht komt tegen de extreme rabbijnen, die ervan verdacht werden de moord op Rabin op grond van de joods-religieuze wetgeving te hebben goedgekeurd. j Yigal Amir foto archief de stem Er zijn ook sterke aanwijzingen, dat de gehei me dienst, de Shin Bet, nog voor de moord gedetailleerde informatie over Yigal Amir's plannen had ontvangen. De minister van Interne Veiligheid, Moshe Shahal, die in die eerste dagen na het nationale trauma sprak over de mogelijkheid van een samenzwering, trok enkele dagen later zijn woorden trou wens volledig in. Bij het kleine spontane monument, dat inwo ners van Tel Aviv bouwden op de plek, waar Yitschak Rabin neerviel, worden nog dage lijks bloemen neergelegd. Bill Clinton, de Amerikaanse president, stond nog begin deze maand hand in hand met Rabin's weduwe Lea bij het graf van de betreurde premier op Mount Herzl in Jeruza lem. De nationale rouw, inmiddels wat over spoeld door de pijn van de recente terreur aanslagen, is niet alleen om Rabin zelf, maar meer om wat zijn volk beschrijft als de 'moord op de Israëlische naiviteit'. Vooral de jongeren zijn zich bewuster geworden van de noodzaak van vrede. De nationaal-religieu- zen, de joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever vooral, hebben zich voorlopig geschrokken uit de publiciteit teruggetrok ken. En alleen Yigal Amir zelf, de vandaag te ver oordelen moordenaar, blijft lachen. Waarom, vroegen zijn rechters? „Omdat ik het belache lijk vind, dat ik als een misdadiger wordt behandeld, terwijl ik mezelf heb opgeofferd terwille van mijn volk", was Amir's ant woord. Hij immers had willen voorkomen, dat het door God beloofde Land van Israël aan het bestuur van een ander volk zou worden overgegeven. „Ik ben geen psychopaat", heeft hij gezegd. Ik heb het joodse volk willen redden". En zo had hij plannen gemaakt om nitroglycerine te pompen in de waterleiding van Rabin's flat. Om een bomauto te laten opblazen naast die van de premier. Om explosieven te stoppen in een microfoon van een 'journalist' die hem zou interviewen. En nadat het hem in november vorig jaar ein delijk was gelukt om zijn moordplannen uit te voeren, liet hij niet alleen weten, dat hij 'trots' is op zijn daad, maar ook dat het 'goed is om terwille van zijn land en volk in de gevange nis te zitten'. Dat zal gebeuren. En het land, dat nog niet alle antwoorden heeft gevonden, blijft intus sen met de angsten achter. Want het gevaar voor een nieuwe politieke moord, ditmaal op Rabin's opvolger Simon Peres, is nog steeds reëel.

de Stem | 1996 | | pagina 5