DE STEM Aanpak epilepsie boekt vooruitgang BOHA Dr. Hans Bergerkliniek in Breda houdt open huis G AXEL SWET [BOD UZEN BURG 'Als een luchtballon die kan ploffen' r-*-v jfW yv', Medicijnen Kruisbestuiving Braak 996 8, tweede lid iN RECHTHEBBENDEN INGSUITKOMSTEN \xel deelt u mede, dat voor het ■pril 1996, 6 te IJzendijke ipril 1996 31, te Middelburg !0 april) 's morgens van 9.00 uur lur, vooreen ieder kosteloos ter el 161; aart waarop de klassegrenzen netrekking tot de inrichting der ven, of gewaarmerkte afschrif- el 162, eerste lid. cel 168, eerste lid, bedoelde stuk- rebben gelegen (dus tot en met rwaren tegen de toekenning en iden en tegen de uitkomsten van ommissie indienen. its zij als rechthebbenden worden m of zij die tegen de daarop voor- zwaren hebben ingediend, of hun chten juist AGES, BERGINGEN, EN, PAARDESTALLEN ENZ. SNEL EN BETAALBAAR Prefab betonelementen zijn perfect afgewerkt met vlak grijze buitenkant,] houtmotief of steenmotief. Ook dubbelwandige bouw. met degelijke rabatdelen. GEN UW Jarenlang plezier voor vlijmscherpe prijzen. Ook zelfbouwpakketten leverbaar. baton j De Huufkes 42 (Industrieterrein Eeneind II) 5674 TM Nuenen levering en plaatsing door heel NedefW HOWPARK MET RUIM 20 MODELLEN is kleurenbrochure met prijslijst 91 06 FAX 040 283 92 73 57 Lijf J, leven WOENSDAG 27 MAART 1996 DEEL 11 het maandblad "Eigen Huis er is een bank waar u gratis krijgt. Elke maand één. 0115)67 80 00; 15 60 00; 01; 8 95 89; 00; 45 88 00. Door Marja Klein Obbink Het is alsof je leeft in een luchtballon die elk mo ment kan ploffen," om schrijft Rinus Becker (40) uitHeinkenszand de angst die voortdurend bij hem leefde in de beginjaren van zijn epilepsie. Twintig jaar geleden was Becker nog beroepsmari nier. Een' ongeval met een helikopter tijdens een oe- fening, in Noorwegen maakte een eind aan al zijn tooien. Becker liep een zogenaamde 'aangezichts breuk' op. „M'n kop lag in gruzelementen". Een be schadiging die, naar later bleek, Becker tot epilep- sie-patiënt had gemaakt. ,Ik kreeg zware aanvallen, een keer in de week. Met schokken en alles erop en eraan. Ik werd voor hon derd procent afgekeurd voor m'n werk omdat ik te vaak 'uitviel'. Ook buiten zijn werk, in de maatschappij, ondervond Becker de gevolgen van 'dat gebrek aan conti- nuiteit in zijn- functione ren. „Kennissen raakte ik kwijt, relaties liepen stuk. Niet als gevolg van mijn stoornis, maar meer nog omdat ik er zelf geen raad mee- wist. Ik werd een moeilijke man, heel agres sief, want ik accepteerde mijn 'ziekte' niet en ik vond het ook moeilijk om in een constante angst te leven". Backer belandde in het ziekenhuis, volgde ver schillende medicijnkuren en kwam twaalf jaar gele den terecht in de Hans Bergerkliniek, waar toen nog veel meer dan nu de nadruk lag op de behande ling met medicijnen. „De aanvallen verminderden, maar mijn psychische pro blemen bleven. Zolang ik nog steeds een aanval kon krijgen, bleef die angst". Becker ging in behande ling bij een psychiater in Goes. In september '95 werd Becker opnieuw opgeno men in de Hans Bergerkli niek. Gekozen werd voor een combinatie-behande ling. Medicijnen in combi natie met gesprekken met de psychiater. Niet met een psychiater in de Bredase kliniek, maar met zijn ei gen psychiater omdat Bec ker daar goede ervaringen mee had. Becker; „Die flexibiliteit waardeer ik. k'an hieruit zorgen ze er gewoon voor dat die twee i'jnen, medicijnen en psy- chiater, aan elkaar gekop peld worden, dat de be- I handelingen op elkaar zijn "ïgestemd. Ik moet zeggen dat ze dat voor 100 procent I's gelukt". Decker is een andere man geworden, zegt hij zelf. »De aanvallen komen nog maar eens in de acht we ken. Van de psychiater heb ik geleerd waar mijn gren- zen liggen en mijn dagrit me in te delen naar wat ik wel kan". decker heeft geleerd met ain afwijking te leven. In kpril iiiag hij naar huis. lerug naar zijn vrouw en ™ee kinderen. Om weer gewoon te doen. Om er ®eer bij te horen. Becker acht; „Er bestaat zelfs een ans dat ik weer word goedgekeurd om te wer ken'. ■an de andere kant wor- j t de epilepsie-patiënt net een andere angst, hij daar aan toe. jbmdat ik er weer bij °,or' wordt er weer op me gelet. Ik moet me weer lar- I ai zien. Ik heb geen ex- cans meer. Wat dat betreft I™3® het soms wel eens Makkelijk om je achter dat I van oen epilepsie- ILJ1®1 te kunnen ver- HSchuilen". Op een computerscherm verschijnen beelden van het gedrag van de patiënt.en wat er op dat moment in zijn hersens gebeurt. FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GURP Ter gelegenheid van de opening van de nieuwbouw houdt de Dr. Hans Bergerkliniek, het epilepsiecentrum van medisch centrum de Klokkenberg in Breda, vrijdag open huis. Voorafgaand aan de festiviteiten wordt er een mini-symposium gehouden. Deskundigen praten daar over de vooruitgang in het onderzoek naar 'de vallende ziekte', zoals epilepsie in de volksmond wordt genoemd. Het gaat goed met de epilepsi.e-behandeling in Nederland. Medicijnen en behandelingsmethoden verbeteren. Uit te bannen valt de ziekte niet. Epilepsie-patiënten moeten jarenlang medicijnen slikken. Maar je kunt er wel mee leren leven. Door Marja Klein Obbink Epilepsie. Je wordt er door over vallen. Letterlijk. Honderddui zend Nederlanders lijden aan een stoornis in de hersenfunctie die hen plotseling kan overvallen. Die kan leiden tot een aanval met hevig schokkende bewegingen in een staat van diepe bewusteloos heid (de toeval), maar zich ook kan manifesteren in een lichte vorm van een kleine kortsluiting, het een paar seconden afwezig zijn. „Alsof heel even het licht uitgaat," zegt neuroloog drs. Piet Voskuil als hij de aandoening probeert te omschrijven. Een ziekte wil hij het niet noemen. „Het gaat om een stoornis, een afwijking in de hersenen, die bij herhaling optreedt". Een hersen beschadiging die is aangeboren of kan ontstaan op latere leeftijd als gevolg van bijvoorbeeld een ongeval. Veel is al bekend van epilepsie. Dat 75 tot 80 procent van de pa tiënten te behandelen is met me dicijnen en daardoor weer goëd kan functioneren in de maat schappij. En dat een kleiner per centage het niet redt met medicij nen alleen, omdat ze er niet goed op reageren of omdat andere pro blemen - psycho-sociale proble men of gedragsproblemen - de overhand gaan krijgen. „Epilepsie is niet uit te roeien," constateert een nuchtere Voskuil. Je doet aan symptoombestrij ding". Maar de behandelingsmethoden verbeteren elk jaar. Nieuwe ge neesmiddelen richten zich niet alleen op de effectiviteit van de aanvalscontrole, maar ook op het verminderen van de bijwerkin gen. Echt geluk hebben alleen die patiënten, bij wie de afwijking te opereren is. Dat is een percentage van zo'n vijf procent. Daar wor den de laatste jaren heel goede resultaten mee geboekt. Toch lijkt er na een jaar of tien een 'plafond' in de mogelijkheden voor operatie bereikt. Voskuil: „Op de een of andere manier is er vanuit de verschillende epilepsie- centra niet meer aanbod van ope rabele patiënten. Wat we nog wel kunnen verbeteren is het stellen van de diagnose voor het al dan niet operabel stellen van patiën ten. Daarbij hebben we een groep patiënten op het oog met een be paalde afwijking in de slaap- kwab die een typisch beeld op de EEG geeft en die gepaard gaat met een bepaald verloop van de aanvallen". Nieuwe apparatuur in het 'com mandocentrum' van de Hans Bergerkliniek stelt de behandel aars in staat om aan te tonen dat de aanvallen van de patiënt in derdaad van die bepaalde afwij king in de slaapkwab vandaan komen. Dat commandocentrum, dat offi cieel de EEG-video-monitoring- unit heet, is een van de nieuwe ruimtes waar Voskuil bijzonder blij mee is. Op een en hetzelfde computerscherm verschijnen synchrone beelden van het ge drag van de patiënt in de ruimte ernaast en hetgeen er op dat mo ment in zijn hersens gebeurt. De aloude CT-scan heeft plaats ge maakt voor de MRI-scan, waarbij een doorsnede van de hersenen wordt gemaakt met behulp van magneetvelden. „Met deze scan »In het commandocentrum ofwel de EEG-video-monitoring-unit wordt nauwkeurig gevolgd wat er in de hersens van de patiënt ge beurt. In het midden dr. P. Voskuil. kunnen we veel subtielere her senafwijkingen constateren," zegt Voskuil. En een voordeel is ook dat dit apparaat niet werkt met röntgenstralen en dus Veili ger is voor de patiënt". In Nederland zijn drie centra voor epilepsie. Behalve in Breda zijn er centra gevestigd in Heeze en in Heemstede. De Dr. Hans Berger kliniek richt zich op pa tiënten in Zuid-West-Nederland. Behalve in Breda zijn er polikli nieken in Dordrecht, Goes, Ter- neuzen en Rotterdam. De Dr. Hans Bergerkliniek on derscheidt zich van de andere centra omdat zij is verbonden aan een multi-categoraal zieken huis. Het epilepsiecentrum is een van de vijf centra die onderge bracht zijn in de Stichting Me disch Centrum De Klokkenberg in Breda. „Onderling vindt er kruisbestuiving plaats," noemt Voskuil een van de voordelen van deze opzet. „Wij hebben hier pa tiënten die afkomstig zijn van het centrum voor kinder- en jeugd psychiatrie De Mark, dat ook op dit terrein gevestigd is. Ook doen wij voor onze patiënten met zwa re aanvallen regelmatig een be roep op de intensive care waar over de Klokkenberg beschikt" Maar dan is er nog een ander on derscheid. In de loop der jaren, vanaf de start in 1960, is de Dr. Hans Bergerkliniek zich ook gaan richten op mensen met niet- epileptische aanvallen. Voskuil: „Mensen met gedrags- en emotio nele problemen, die dientenge volge op épilepsie gelijkende aanvallen hebben." Een ander voorbeeld zijn de kin deren met cerebrale ontwikke lingsstoornissen. Zij vallen vaak tussen de wal èn het schip. De psychiatrie stuurt ze naar ons omdat er een vermoeden bestaat dat hun gedrag te wijten is aan een storing in de hersenen. Zoals kinderen die lijden aan ADHD, het vroegere MBD-syndroom. Zij kunnen hier een langdurige be handeling van maximaal een jaar krijgen". Kinderen met leer- en gedrags problemen. In de nieuw gebouw de kinderafdeling bestaat nu de mogelijkheid om hen voor een korte tijd, gedurende vijf dagen, op te nemen voor een intensieve observatie. Dat gebeurt door een multidisciplinair team, dat be- stoat uit een neuroloog, een neu- ropsycholoog, een klinisch psy choloog, kinderpsychiater, fysio therapeut, orthodidacticus, maatschappelijk werkster en ge specialiseerde groepsleiding. Voor ouders bestaat er de moge lijkheid omite blijven slapen. Het vijf dagen durende zogeheten COS-programma (voor kinderen met cerebrale ontwikkelings stoornissen), waarvoor de kliniek in '91 van WVC een officiële er kenning kreeg, is zo'n succes dat er een wachtlijst bestaat van een half jaar. Er is ruimte voor opna me van maximaal zes kinderen tegelijk. Kortdurende observatie is ook een mogelijkheid voor volwassen patiënten. Ook voor deze groep bestaat een speciale afdeling. Ook is er een afdeling voor ver standelijk gehandicapten. Ruim dertig procent van de verstande lijk gehandicapten die zijn opge nomen in instituten lijdt aan een of andere vorm van epilepsie. Voskuil benadrukt dat die weten schap niet moet worden omge draaid: „Dat betekent dus niet dat iemand die epileptisch is dus een grote kans maakt om ver standelijk gehandicapt te zijn. Integendeel: vijf procent van de epilepsie-patiënten heeft een ver standelijke handicap." Feit is wel dat juist deze catego rie heel moeilijk te behandelen is. „Omdat juist deze mensen door hun handicap minder goed in staat zijn hun afwijking te corri geren". Vaak behoren die patiënten ook tot de vijftien procent bij wie de stoornis in de hersenen niet op een gebied is te lokaliseren. Vos kuil: „In die hersenen zitten alle maal kleine brandhaardjes, bij wijze van spreken. Als je denkt de ene brandhaard met medicij nen geblust te hebben, dan ont staat er op een andere plek weer een nieuwe brandhaard". Bij de helft van de epilepsie-pa tiënten zijn er geen aantoonbare hersenbeschadigingen te vinden. Voskuil hoopt en verwacht dat daar nog een terrein braak ligt. „De laatste vijf jaar boeken we enorme verbeteringen met de nieuwe MRI-scanners, die een heel subtiel hersenbeeld geven. Ik kan me zo voorstellen dat die ap paratuur vervolmaakt kan wor den". Voor het open huis zijn vertegen woordigers van zorginstellingen, artsen, ouders en andere betrok kenen uitgenodigd. Andere be langstellenden voor een rondlei ding kunnen zich aanmelden bij C. Vergouwen in de dr. Hans Ber gerkliniek.

de Stem | 1996 | | pagina 21