Grauwe ganzen worden afgeschoten In vui Gemeente en Bewonersplatform nog niet eens over plek slaaphuis POLITIE RAPPORT SPORT IN HET KORT Horecaruimte zwembad Sas uitgebreid 'De scouting wordt een beetje onderschat Raadsvragen over nieuwe tegenvaller aanleg WOV Bemoeienis EG irriteert Zeeuwse ondernemers Provincie maant Sas van Gent DE STEM ZEELAND Eenzijdig ongeval Gemeente mi Winkeldief Benzine gestolen Bromfiets gestolen Zakkenroller Doorrijden na aanrijding Diefstal Inbraak clubhuis Auto Axelaar verduisterd Bedrijfscompetitie squash Finale schoolvoetbal Etaleerwedstrijd voor leerlingen Westerschelde Regen van parkeerbonnen Sas van Gent Maatregelen nodig vanwege enorme schade aan landbouwgewassen Asia's I Scouting vreest extreem-rechts Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Terneuzen en het Bewonersplatform Binnenstad zijn er niet in geslaagd een compro mis te bereiken over de locatiekeuze van het slaaphuis. De gemeente wil de nachtopvang voor zwervers onderbrengen in de voormali ge Janneke Dierxschool aan de Grenu- laan, maar die keuze is voor het plat form 'onbespreekbaar'. Een van de randvoorwaarden van de bewoners luidt immers dat het slaap huis niet in of aan de rand van de bin nenstad mag komen. Daarom hebben beide partijen afgelopen maandag avond twee uur gesproken over drie al ternatieve plekken: de containers aan de Binnenvaartweg, een 'slaapboot' en een loods bij de haven. De eerste viel af omdat eigenaar Rijkswaterstaat geen vergunning af willen geven. Ook vesti ging op een boot bleek niet mogelijk. Het aantal ligplaatsen zou te beperkt zijn en bovendien wordt getwijfeld of de slaapboot voldoende veiligheid biedt aan de gebruikers. Omdat ook de loods geen optie is - de eigenaar wil het pand niet verkopen als dat bestemming 'slaaphuis' krijgt - houdt de gemeente voorlopig vast aan de Janneke Dierxschool. Het college van B en W heeft wel toegezegd op nieuw met Rijkswaterstaat te zullen praten. Het Bewonersplatform staat dus min of meer met lege handen. „Deze locatie voldoet niet aan de voorwaarde dat het slaaphuis niet in of aan de rand van de binnenstad komt. Wij vinden dat de ge meente de alternatieven wel erg snel aan de kant heeft geschoven," zegt voorzitter J. Haerick. Het platform wil nu overleg gaan voeren met de fractie voorzitters van de gemeenteraad. „We leggen ons er niet bij neer. Er is nog een opening. Ook wij gaan opnieuw overleg voeren met Rijkswaterstaat. Ik denk dat daar nog een mogelijkheid ligt." Westdorpe - De auto van een 22-jarige Hulstenaar is afgelo pen maandagmiddag bij een eenzijdig ongeval zwaar be schadigd. De lantaarnpaal waar hij te genaan botste op de Finland weg werd geheel vernield. Waarschijnlijk is hij volgens de politie door te hoge snelheid de controle over zijn voertuig kwijtgeraakt. Terneuzen - Een 25-jarige Axelaar heeft maandagmiddag uit een winkel aan de Arse naalstraat vergeefs getracht vijf potten pastasaus mee te ne men zonder te betalen. Sas van Gent - Uit de bedrijfs auto van een 48-jarige inwoner van Sas van Gent die gepar keerd stond op het Keizer Ka- relplein is ongeveer veertig li ter benzine gestolen. Hulst - Van een 27-jarige man is zijn bromfiets gestolen van een erf aan de Zoutestraat. Het voertuig stond niet op slot, zo vermeldt het politierapport. Hulst - Een 45-jarige man uit Hulst is slachtoffer geworden van zakkenrollerij. Dat ge beurde afgelopen maandag volgens de aloude truc van ie mand die tegen hem aanbotste in de Gentsestraat. Daarna u hij zijn portemonnee kwijt. Terneuzen - Een 28-jarige Ter. neuzenaar is slecht weggeld men na aanrijding van de auto I van een 47-jarige plaatsgenote De man reed rond 18.15 uur weg van de parkeerplaats te- genover L'Escaut en reed tegen de geparkeerde auto van de vrouw aan. Vervolgens vlucht- te hij met hoge snelheid van de plaats van de aanrijding. Zijn kenteken is genoteerd; Kloosterzande - Van een vrouw I uit Kuitaart is maandag de portemonnee gestolen uit ha jas. Die hing in het kleedlokaal I van de sportaccommodatie aan de Kennedysingel. Graauw - Bij een inbraak in clubhuis De Saeftinghe aan de Havenstraat te Paal zijn enkele honderden guldens, sigaren, si- garetten en shag buitgemaakt. De inbrekers kwamen binnen door het verbreken van een deur. Axel - Een 58-jarige man uit Axel verkocht voor duizend gulden zijn auto aan een be kende van hem zonder vaste woon- of verblijfplaats. Hij de auto alvast mee maar h zijn geld totnutoe nog met gekregen. Terneuzen - De opkomst tijdens de voorlaatste ronde van de Flying Dutchman bedrijfscom petitie squash was in de eerste klasse matig. De spelers drup pelenden slechts binnen en van het team Flying Dutchman was alleen Matteo Millazo aanwe zig. Gelukkig voor hem kwam André Buckers van De Feyter binnen, zodat er nog twee par tijen afgewerkt werden. Foaks 1 behaalde een knappe 3-1-over- winning tegen koploper Yellow Dot 2 en doordat Foaks 2 een puntje afsnoepte van Yellow Dot 2 heeft Foaks 1 de leiding overgenomen. UITSLAGEN Eerste klasse: Foaks 1-ING 4-0, Aurora-Elocoat 1 0-4, Flying Dut chman-Avis 2-2, Foaks 2-Yellow Dot 2 1-3, Flying Dutchman-ING 2-2, Avis-Elocoat 1 3-1, Foaks 2- Aurora 4-0, Foaks l-YellowDot2 3-1. STAND Foaks 1 20-55, Yellow Dot 2 20-54, Elocoat 1 20-54, Avis 20-50, ING 29-40, Flying Dutchman 20-34, Foaks 2 20-18, Aurora 19-11. Kloosterzande - Op het sport-1 park van de voetbalvereniging I Hontenisse wordt vandaag om I 13.30 uur het voetbalkampioen-1 schap van het rayon Hulst voer j zeventallen van de basisscholen j gehouden. De winnaar mag deelnemen aar het kampioenschap van Zee land dat woensdag 8 mei in Nieuwdorp wordt afgewerkt Deelnemende ploegen in Kloos terzande zijn: titelverdediger j De Werf uit Philippine, San*- j school Kloosterzande, de Ark I Hulst, De Warande Axel, Es- doornveste en Prins Frederik Hendrik Sas van Gent en De Stelle uit Philippine. Van onze verslaggever Heinkenszand - Het CDA in de gemeenteraad van Borsele van burgemeester en wethouders weten welke g nieuwe tegenvaller bij de aanleg van de toltunnel voor de gemeente en haar bewoners. Het CDA, dat hierover raadsvra gen heeft gesteld, doelt op de pu blicaties over een geheime extra bijdrage van minstens 75 mil joen gulden door de provincie Zeeland. De gepubliceerde gegevens kun nen een indicatie zijn hoe het Rijk wenst om te gaan met de fi nanciering van dit project, stelt het CDA. Maar wat zijn de gevolgen van de gepubliceerde informatie ten aanzien van de financiering, voor de voortgang van het in voorbereiding zijnde bestem mingsplan van Borsele voor het WOV-traject? Zo luidt de eerste vraag. Vervolgens vraagt de fractie in hoeverre de kennelijk nieuwe zuinige houding van het Rijk ge volgen heeft voor de kosten die Van onze verslaggever Terneuzen - Ter gelegenheid van de nationale Dag voor het Win- kelwerk houdt het ROC Wester schelde vandaag enkele activi teiten voor zijn leerlingen van de afdeling detailhandel. Er is een wedstrijd in etaleren, een gastdocent van het bureau HALT licht de leerlingen voor over diefstalpreventie en de scholieren brengen een bedrijfs bezoek aan de Jumbo in Terneu zen. De leerlingen van de afdeling detailhandel komen alleen op woensdagen naar school, op an dere dagen werken ze in winkels. Omdat de Dag voor het Winkel- werk dit jaar op woensdag valt, zouden de leerlingen niet in de bloemetjes kunnen worden ge zet. Dit vond de schoolleiding wat sneu, daarom organiseert zij deze activiteiten. Borsele al heeft gemaakt dat bestemmingsplan. En tenslotte willen de chrisW f democraten weten of duid#! heid verschaft kan worden ove:J het toekomstperpectief van «I direct betrokken burgers, nu® ze publicaties zijn verschenen. Van onze verslaggever Sas van Gent - De wijka gent voor Sas van Gen heeft maandagavond ut bonnenboek erbij gepakt om de parkeeroverlast in öi omgeving van de Vlaande- renhal te bestrijden. Hij schreef zeventien Paj' keerbekeuringen voor fo« parkeerders op het Vlaande- renplein. Elf overtreders aan Westkade wachtte eenzei lot. De politie beaamt dat opgetreden tegen de »ve last die bezoekers aan vergaderingen van het ti-level-marketing'-sys'e veroorzaken. De gemeentesecretaris1 Sas zei vorige week nog deze krant echt niet te ten wat de gemeen!te kunnen doen aan de P keeroverlast als gev°'l deze bijeenkomsten- vinden wel enkele maki f week plaats in de Vla renhal en trekken ho* den bezoekers. Ze het echter niet zo nam het parkeren. Die nemen het niet te met het neerzetten va auto op de juiste plek blijkt ook uit de oog het rondje dat de wij maandagavond maak^^ De passieverhalen gaarI Door Jeanette Vergouwenj Zeeuws-Vlaanderen sneeuwklokjes en krok bloeien en de paasklj beieren al op de achteri De jeugd vraagt zich welll wat de paashaas straks vof kers brengt en de ouderen 1 periode voor Pasen als el van bezinning. Muziekll bers krijgen het druk, een van passieconcerten word komende weken afgewerk koren krijgen, na maande! teren, nu loon naar werken Het typische gebruik 'Pass den', is zo goed als verdl Toch zijn er velen die bi hebben aan een brok bezl het zich even terugtrek! zichzelf. Het bijwonen vl I passieconcert is een mogel! en voor hen die niet godsdf zijn, blijft het pure luister! Het lijdensverhaal van Cl is voor veel componista bron van inspiratie ga Door de eeuwen heen is d schiedenis vertaald in composities a capella, n, orgelbegeleiding en zeil symfonische orkesten. Eéi schijnt met kop en schouq ven alle andere uit te stel Matthaus Passion van Toch zijn er vele andere waarvoor je als muzieklief in vuur en vlam kunt sta Matthaus van Bach krijg, meer concurrentie omdat c satoren wel eens met iets] willen uitpakken. De pasa Kuhnhausen, Telemarl Schütz worden nog mond! uitgevoerd, maar gelukkï steeds vaker de Johannes 7 van Bach als vervanger traditionele Matthaus op I gramma. Aria's Het is overigens opmerke, het grote publiek blijft] voor de Matthaus, inclu meestal drie-en-een-hal Hnge zit op een harda Waarom de Johannes, dl enkele jaren eerder schrea der trekt dan de Matthau" raadselachtig. Het is een L rend werk waarin het ml asPect meer centraal staa| andere passies. Natuurlijk er zijn opmel verschillen. Beide werkl gebaseerd op bijbelteks| door de evangelist I nristusfiguur worden gel andere solisten en het f en in hun tekstpassages li deieven met de gebeurt! Opvallend is dat de ye.el meer aria's en ariosal ijna dubbel zoveel aria'l de Johannes (15 tegenovJ van de melodierijke recil ianoso) zijn er 12 tegenof ^0or Ronald Verstraten ostburg OntzettencL azzei gehad, zeggen del (werkgroep Er" ,^lum West) van J L Als topact en a Th V^n festival hebn 'ne fathering in huis. lintf!iks°PMTVteziene| de m- Genland op tournl lstriuu°ep ls niet gemakkef |*ken. Maar op vnjd'; L ®taanzevanaf 23.00| Oostk, m in het Ledelthef nisrh A Pe Pan(f rnaaktl Sche death-metal, bel Van onze verslaggever Hoek - De laatste jaren broeden steeds meer grauwe ganzen in het gebied van de wildbeheereenheid Midden-Zeeuws-Vlaan deren. De schade die zij veroorzaken is vele malen groter dan die veroorzaakt is door de overwinterende ganzen. Daarom neemt de wildbeheer eenheid in samenwerking met het ministerie van Landbouw, de Zeeuwse Milieu Federatie en Het Zeeuwse Landschap een aantal maatregelen. Met name het schudden van eie ren en het afschieten moet op termijn tot de nodige resultaten leiden, staat te lezen in het Gan- zenbeheerplan, dat apart onder deel uitmaakt van het wildbe- heerplan van de eenheid Mid den-Zeeuws-Vlaanderen. Het plan werd gisteren gepre senteerd in restaurant De Braakman te Hoek. Burgemees ter Barbé van Terneuzen en zijn collega Van Rest van Sas van Gent namen de eerste exempla ren in ontvangst. In de zomer van 1994 verbleven er ongeveer vierhonderd grauwe ganzen in het gebied van de wildbeheereenheid, dat zich grofweg genomen in de kanaal zone bevindt. De dieren zijn oorspronkelijk af komstig van het Vogelreservaat in Knokke. Vooral in de maan den april tot en met juni, als de gewassen in volle bloei zijn, richten de grauwe ganzen onher stelbare schade aan landbouw gewassen aan. Die schade geeft begrijpelijk veel ergernis bij de landbouwers. De wildbeheereenheid meldt verder in haar beheerplan in overleg met de politie in Zeeuws-Vlaanderen te bezien in hoeverre zij hand- en spandien sten kan verrichten. Immers, na de opheffing van de veldpolitie enkele jaren geleden heeft het veldtoezicht geen voorrang meer. Er moet, vindt de eenheid, tenminste overleg en zo mogelijk samenwerking in de vorm van assistentie van de politie in het veldtoezicht zijn. De wildbeheereenheid Midden- Zeeuws-Vlaanderen is vorig jaar opgericht en telt een bestuur dat bestaat uit vijf leden. Er zijn verder twee commissies: de wildbeheercommissie bestaat uit drie leden, waaronder een be stuurslid. De commissie wildschade telt eveneens drie leden. Verder is een van de leden van het bestuur adviseur inzake de jachtveldver huring. Van onze verslaggever Zelzate - Het wegvallen van de grenzen binnen de Europese Gemeenschap heeft het zakendoen over de grens allerminst makkelijker gemaakt. Er komen steeds meer regels en wetten die het voor een onderne mer niet aantrekkelijk maken om zijn vleugels uit te slaan. „Deze regelgeving en bemoei zucht van de EG begint mij als werkgever een beetje te irrite ren. Het is ook belachelijk dat ze zich met de maat van condooms en de vorm van bananen gaan bezighouden. Zelfs de brildra- gende chauffeur moet voor de bijl." A. Verstraeten van Funderings technieken Verstraeten uit Oost burg, met een dochteronderne ming in België, dacht gisteren met weemoed terug aan de rela tief onbezorgde tijden van voor de Europese eenwording. Vers traeten sprak gisteren in Zelza te, tijdens een seminar over Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Staten van Zeeland beginnen hun geduld met de gemeente Sas van Gent over de aanwij zing van een plek voor een nieuw woonwagencentrum in Westdorpe te verliezen. Twee maanden geleden liet het college van burgemeester en wethouders van die gemeente GS weten hopelijk in februari een definitieve keuze te maken. De gemeente heeft de knoop ech ter nog steeds niet doorgehakt. In de brief aan het Sasse college wijzen GS er fijntjes op dat 'het inmiddels ruim een jaar geleden is dat de gemeente binnen een jaar moest zorgen voor een nieuw woonwagencentrum'. Graag verneemt het provincie bestuur of B en W inmiddels een keuze hebben gemaakt. Zo niet, aldus het provinciaal bestuurs college, wanneer kan die worden verwacht en wanneer is het cen trum klaar. Medio december vorig jaar ging de gemeenteraad morrend ak koord met drie mogelijke plaat sen voor een nieuw woonwagen centrum in Westdorpe. Twee plekken liggen tussen de Graaf Janstraat en de Bernhard- straat. De derde is gesitueerd aan de andere kant van de Bern- hardstraat. Slechts één terrein wordt uitein delijk aangewezen worden als toekomstig woonwagencentrum voor negen bewoners van het huidige centrum aan de Twee- kwartweg. grensoverschrijdend zakendoen, een goedgevulde zaal toe over zijn ervaringen met onze zuider buren. „Vroeger," zei hij, sprekend over vijftig jaar geleden, „kende je de die papieren rompslomp niet. Als je mensen tekort kwam in België, kon je dit tijdelijk een voudig aanvullen met Neder lands personeel zonder veel pa pierwerk. De BTW was nog on bekend. Bij elke factuur werden de benodigde taxzegels betaald en klaar was Kees. De Benelux- gedachte werkte voor de onder nemer niet slecht. Je kon je ma terieel en je personeel eenvoudig over de grens brengen om je werken uit te voeren." Het werken over de grens is er echter niet eenvoudiger op ge worden. „De werkloosheid heeft ook daar toegeslagen. We zien dat de invloed van de vakbonden groot is op de regelwetgeving voor buitenlandse ondernemingen die in België willen werken. Ze ho pen hierdoor een bepaalde af remming te krijgen." Ook fiscaal is het volgens Vers traeten opletten geblazen. „Mijn eerste advies is: hou het clean. Bijvoorbeeld als je een bepaalde vergoeding rekent voor de huur van een Nederlandse machine of Nederlands personeel aan de Belgische zusteronderneming, moet je dezelfde bedragen han teren vanuit België naar de Ne derlandse zuster. De ene belastingdienst is bang dat er te veel uitgaat en de ande re dat er te weinig binnenkomt. Je ligt bij beiden onder een ver grootglas en dat kan vervelend zijn, terwijl het niets uitmaakt voor de onderneming, want de hoogte van de vennootschapsbe lasting is nagenoeg hetzelfde in beide landen." De manier om in België aan werk te komen is echter nog geen spat veranderd. Het draait om contacten. Wie grensoverschrijdend zaken doet krijgt ook te maken met de notaris. Die zijn aan de Nederlandse kant, notaris J. Seydlitz uit Ter neuzen, zei het in de hol van de leeuw met een glimaeh, meer on partijdig dan in België. In België mogen notarissen zich ook be zighouden met de verkoop van onroerend goed en komt een be noeming, anders dan in Neder land, niet altijd zonder politieke invloeden tot stand. Seydlitz toonde zich in Zelzate geen voorstander van het losla ten van de notaristarieven. Vrije tarieven brengen volgens hem de neutraliteit van de notaris in gevaar, omdat de kans aanwezig is dat hij dan opkomt voor de meest belangrijke klant. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de (voorlopig) laat ste verbouwingen in het zwembad van Sas van Gent. Er is een peu- terbad aangelegd voor kinderen tussen de twee en zes jaar, daar naast wordt ook de horecaruimte uitgebreid (foto). De huidige toko is te klein om de uitbreiding van de ligweide op te vangen. Met de bouw van de tweede eet- en drinkgelegenheid is een bedrag van rond de 50.000 gulden gemoeid. De gemeente zal ook deze ruimte verhuren aan De Vlaanderen, die voor verdere exploitatie zorg zal dragen. Wethouder L. Marquinie gaat ervan uit dat de verbouwingen voor 10 mei klaar zullen zijn. Dan begint het nieuwe seizoen. foto WIM kooyman Weggen (l) en Van de Vijver'Als je eenmaal met scouting begint, ben je er voor het leven aan verslingerd.' foto wim kooyman TE Jl. 'A Bevers Esta's 5-5 jaar S/ST. HUBERTUS! Kabouters 7-10 jaar j Verkenners I Verkenners Gipa's 11-14 jaar Rowans Sherpa's 15-18 jaar Voor meer informatie belt u zaterdags tel. 01150-21754 Van onze verslaggever Terneuzen - Ze leren kaartle zen, omgaan met een kompas, sterren herkennen en tenten opzetten. Met hout, touw en palen bouwen ze 'pioniersob jecten' en al op jonge leeftijd leren ze koken. De leden van scouting EOS/St. Hubertus staan al vroeg op eigen benen. De tijd van padvinders die omaatjes helpen met over steken is al lang voorbij. Zelf standigheid en verantwoorde lijkheidsbesef, dat is waar het bij de moderne scouting om gaat. „De scouting wordt een beetje onderschat. Wij doen er veel aan om kinderen op het rechte pad te houden, dat beseft niet iedereen. Mensen hebben het altijd maar over bijvoorbeeld voetbal en at letiek, maar met 150 leden zijn wij toch ook geen klein clubje." Jac Weggen, voorzitter van EOS/St. leiders en 130 leden, opgedeeld in zeven groepen, zijn wekelijks in de weer met sport, spel, kam peren, spoorzoeken, droppings, hutten en bruggen bouwen en nog meer. Minstens eenmaal per jaar gaan ze op kamp. Dit jaar gaan ze in de zomer een week naar Limburg. De scouts houden zich echter niet alleen met zichzelf bezig. Rudi van de Vijver, groepsvoor- zitter bij de club: „We verlenen bijvoorbeeld ook hand- en spandiensten aan an dere verenigingen. Bouwen ten ten voor hen op, collecteren re gelmatig, staan met waarschu wingsvlaggen op kruispunten tijdens de wielerdriedaagse en helpen gehandicapten met in stappen tijdens hun jaarlijkse tochtje met vrachtwagens. Dat alles doen we in een goede sfeer," zegt Van de Vijver. „Als je eenmaal met scouting begint, ben je er voor het leven aan ver slingerd," voegt Weggen daar aan toe. Hubertus, legt uit dat de scou ting uit het Terneuzense vereni gingsleven niet valt weg te cijfe ren. „Aandacht voor elkaar en voor het milieu. Daar hechten veel ouders tegenwoordig weer veel waarde aan. Dat vind je niet overal en daarom staat de scou ting de laatste tijd weer volop in de belangstellihg. We hebben een hechte groep, die lief en leed deelt en doen veel leuke, leerza me dingen," zegt Weggen. Net als zo'n tiental andere Zeeuws-Vlaamse scoutingver- enigingen, waaronder nog een club in Terneuzen, organiseert EOS/St. Hubertus iedere zater dag vele activiteiten. Twintig Zaterdag is het Nationale scoutingdag. Om dit te vieren heeft EOS/St. Hubertus een scala aan actviteiten gepland. In de Noordstraat zou bijvoor beeld gebouwd worden aan de Vliegende Hollander, een schip dat door wethouder Hamelink te water zou worden gelaten. „Na al de negatieve berichten over de binnenstad, hadden we er zaterdag in het centrum weer eens een keer wat leuks van willen maken," zegt Weg gen. „Extreem-rechts gooit met de voorgenomen demon stratie mogelijk echter roet in het eten. We denken er serieus over om onze activiteiten uit te stellen, omdat we onze leden niet met die agressie in aanraking wil len laten komen. Het is triest maar waar, maar als die jon gens komen, blazen we het hele feest af."

de Stem | 1996 | | pagina 16