6 Doorlaten harddrugs mag soms' Op de 'markt' is je daalder een gulden waard iiirqos aan nieuwe nummers. Chili Armoedenota gaat Kamer niet ver genoeg 11 Studenten komen vandaag van het dak af KOR! Bellen? Even tot (to) tellen- PI Djukic kl Samenwonen CDA wil onderzoek CTSV DE STEM BINNENLAND A4 DE STEM COMMENTAAR Kabinet oneens met Van Traa Uitspraken over softdrugs vallen verkeerd Nog steeds lang wachten op hartoperatie Uitgebrand bedrijf had geen vergunning Nog geen besluit vervolging Bouterse Haagse leraar verdacht van ontucht Kabinet zet senaat onder druk Agenda li PESTEM Franse gren DINSDAG 26 MAART 1996 Van onze Haagse redactie Den Haag - Meer mensen in de bijstand moeten iets kun nen bijverdienen. Alleen arme AOW'ers moeten profiteren van een extra toeslag. De AOW moet in de toekomst al tijd gekoppeld worden aan de ontwikkeling van de lonen. Die eisen hebben de grote par tijen in de Tweede Kamer giste ren aan minister Melkert (Socia le Zaken) gesteld. Melkert ver dedigde daar zijn 'Armoedeno- ta'. Daarin staan allerlei maat- regelen om minima te helpen die om allerlei redenen niet kunnen rondkomen van een uitkering. Melkert maakte duidelijk dat hij weinig voelt voor de wensen van de Kamer. In de loop van de week wordt het debat voortgezet en dan moet blijken of de Kamer de minister zal dwingen toch aan haar wensen te voldoen. Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer van PvdA, D66 en CDA wil de bijverdienrege- ling in de bijstand uitbreiden. Melkert wil alleen alleenstaande ouders met kinderen jonger dan vijf jaar en ouderen (ouder dan 57,5 jaar) de gelegenheid geven om iets bij te verdienen in de bij stand. PvdA, D66 en CDA willen ook andere groepen in de bij stand toestaan een beperkt be drag van 275 gulden per maand bij te verdienen. Melkert wil aan AOW'ers een toelage geven. Hij maakt daar echter geen onderscheid tussen AOW'ers zonder een aanvullend pensioen en AOW'ers met een aanvullend pensioen tot 30.000 gulden per jaar. Een meerderheid in de Kamer vindt dat de toeslag alleen ten goede mag komen aan de AOW'ers zonder aanvullend pensioen. De toeslag bedraagt enkele tientjes per maand, al naar gelang hoeveel AOW'ers zo'n toeslag gaan ontvangen. Volgens Melkert is het veel te in gewikkeld om alleen aow'ers zonder pensioen een toelage te geven. Mensen zouden dan de toelage apart moeten aanvragen met alle bureaucratie van dien. Enkele partijen in de Kamer, bijvoorbeeld het CDA, Groen- Links en SGP willen de uitke ring verhogen voor mensen die meer dan drie jaar van een uit kering hebben geleefd. Minister Melkert is daar mordicus tegen. Verhoging van de uitkering zal volgens hem juist een rem zetten op de pogingen van het kabinet om zoveel mogelijk mensen weer uit de bijstand en aan het werk te helpen. De grote partijen in de Tweede Kamer en ook minister Melkert voelen niet voor een algemene verhoging van de uitkeringen met 5 of 10 procent. GroenLinks en de Socialistische Partij pleit ten daarvoor. Melkert wees die voorstellen van de hand. Hij meent dat verhoging van de uit keringen ten koste zal gaan van de werkgelegenheid. Amersfoort/Den Haag (anp) - De recherche moet de mogelijk heid houden in uitzonderlijke gevallen partijen hard- en soft drugs op straat te laten komen. Dit antwoordt het kabinet op Kamervragen over het rapport van de parlementaire enquête commissie opsporingsmethoden. „Het is nee, nee, nee, tenzij," aldus leen een uitzondering maken voor minister Sorgdrager (Justitie) gis teravond in Amersfoort, waar zij een toelichting gaf. Die opstelling betekent dat de bewindsvrouw haar oorspronkelijke standpunt over drugsdoorlating niet loslaat. In haar verhoor door de commis sie-Van Traa in november vorig jaar hield zij de deur ook op een kier. Maar nadat de enquêtecom missie de Kamer in februari had geadviseerd verdovende middelen niet langer onder politieregie op de markt te laten komen, hield de minister zich op aandringen van premier Kok op de vlakte. In de Tweede Kamer leven twijfels over de omstreden opsporingsme thodiek. PvdA, CDA en D66 nei gen ertoe Sorgdrager gelijk te ge ven. Van Traa wil daarentegen al- Den Haag (anp) - Burgemeester d'Hondt van Nijmegen heeft gis teren een tik op de vingers gekre gen van de ministers Dijkstal (Binnenlandse Zaken) en Sorg drager (Justitie). Zij schrijven d'Hondt in een afgemeten briefje dat burgemeesters geen medewer king kunnen weigeren aan de nieuwe regel voor de verkoop van softdrugs. Uitspraken van d'Hondt hierover lokten gisteren ook een venijnige reactie uit van de WD, die sprak van 'ondermij ning van het beleid'. d'Hondt, voorzitter van het beraad van korpsbeheerders (burgemeesters), zei zondag dat hij en zijn collega's niet van plan zijn de politie te la ten controleren of koffieshops meer dan vijf gram per klant (de nieuwe richtlijn) verkopen. Dat is volgens hem niet te controleren. Dijkstal en Sorgdrager zijn 'ver baasd' over die uitspraken. kleine hoeveelheden softdrugs. De bedoeling van drugsdoorlating was, door te dringen tot de top van criminele organisaties. Volgens het onderzoek van de enquête commissie is dit vrijwel nooit ge lukt. Sorgdrager vindt dat de poli- tietruc alleen mag als tevoren vaststaat dat het tot resultaat leidt. De bewindsvrouw zei in Amersfoort dat doorlaten van harddrugs in de praktijk vrijwel nooit meer zal voorkomen. Maar het middel mag niet worden afge wezen louter en alleen omdat het bij de Haarlemse criminele inlich tingendienst uit de hand is gelo pen, meent het kabinet. De be windsvrouw kondigt in het pakket antwoorden aan dat de recherche zich in het vervolg meer gaat rich ten op beginnende criminele han delaren en op het 'middenkader' van misdaadorganisaties. Het is volgens haar een illusie te veron derstellen dat arrestatie van topfi guren automatisch tot uitschake ling van complete bendes leidt. Het kabinet is het wel eens met andere belangrijke conclusies van de enquêtecommissie: de kwaliteit van de opsporing laat te wensen over, het Openbaar Ministerie is niet in staat gebleken leiding te geven aan de politie, Justitie en Binnenlandse Zaken zijn zich on voldoende bewust geweest van het belang van controle op opspo ringsmethoden, en de Tweede Ka mer heeft op dit punt ook zitten slapen. Sorgdrager is van plan de opsporingstechnieken van de re cherche globaal in wetgeving vast te leggen, opdat de politie weet wat mag en wat niet is toegestaan. De minister vindt dat de commis sie-Van Traa te ver gaat met haar voorstellen voor gedetailleerde re gels. Op het verlanglijstje van de bewindsvrouw staan voorlopig observatie, infiltratie, werken met informanten, overeenkomsten met criminelen, telefoon-aftappen en afluisteren met richtmicrofoons. Groningen (anp) - De circa vijftien studenten die sinds zondagmiddag bivakkeren op het dak van de Informatie Beheer Groep in Groningen, gaan daar vanochtend om tien uur weg. Dat is het mo ment waarop in de Eerste Kamer een debat begint over de prestatiebeurs. De IB-Groep regelt de studiefi nanciering. De studenten pro testeren tegen de plannen van minister Ritzen van Onderwijs om de prestatiebeurs in te voe ren. Een woordvoerder van de Gro ningse studenten liet gistera vond weten dat de studenten niet willen ingaan op een som matie van de IB-Groep om on middellijk te vertrekken. De IB-Groep zag ondanks die eis geen reden de politie erop af te sturen, omdat de studenten 'geen overlast veroorzaken'. Een probleem voor de actie voerders is een dreigend tekort aan voedsel. Ook de kou speelt ze parten. De studenten hebben becijferd dat het invoeren van het sys teem van Ritzen tot een studie schuld van 70.000 gulden kan leiden. Ze kunnen een studiefi nanciering krijgen voor vier jaar, terwijl de gemiddelde stu dieduur ruim vijf jaar is. Vol gens de actievoerders sluit slechts 4 procent van de stu denten de studie in vier jaar af. De senaat behandelt vandaag het wetsvoorstel voor prestatie beurs en collegegeldverhoging. De studenten hadden leden van de Eerste Kamer verzocht naar Groningen te komen om naar hun grieven te luisteren. Geen van de Kamerleden bleek vol gens de actievoerders bereid naar de kantoortoren van de IB-groep te komen. Protesterende studenten op het dak van het gebouw van de Informatie Beheer Groep in Groningen. FOTO ANP SOMMIGE problemen zijn zo typisch Nederlands datiï,,i maar moeilijk in het buitenland kunt uitleggen. Dat geldta^-' f neraties lang voor onze omroeppolitiek, sinds jaren ook»!!! ons drugsbeleid en nu komt er de registratie van samen,y'l ners bij. Om te beginnen formuleren we de problemenanc! vervolgens bedenken we exclusieve oplossingen. Zo ontstond er gisteren typisch Haagse opwinding overJ feit dat het CDA vindt dat hetero's zich niet bij de ge moeten kunnen laten registreren als samenwonend, maar eens uit. Mogen mannen en vrouwen bij jullie dan niet trouwen on J gemeentehuis? Ja, dat natuurlijk wel. Maar als ze nietoffc J met al die ceremoniële poespas willen trouwen, kunnenzeil niet een simpele, sobere huwelijkssluiting kiezen? Ja, dat"' tuurlijk ook. En als ze niet bij de overheid ingeschreven wij staan, kunnen ze dan niet bij een notaris een samenievinj contract laten opstellen? Ja, inderdaad, dat kan ook, precies- maat. Maar wat mogen ze dan niet? Het heeft natuurlijk allemaal te maken met het gegevendathJ mo's niet kunnen trouwen en dat dit er, ondanks alle discus sies, waarschijnlijk ook niet van komt. Dan zouden homo'sil als alternatief toch moeten kunnen laten registreren als a menwonend, vinden in Nederland zelfs de minder progress! ve politici. Volgens die lijn komt dan de vraag: indien er zo'n nieuw ij reaucratisch register ontstaat, moeten hetero's zich daar J kunnen laten inschrijven? En degene die dan zegt: nee, waj dat is toch nergens voor nodig; ze kunnen toch trouwen ofej samenlevingscontract afsluiten, loopt de kans voor conserj tief te worden aangezien. Er blijven zo maar weinig progressieve landen over, in landse ogen. Den Haag (anp) - Fractie voorzitter Heerma van het CDA vindt dat er zo snel mo gelijk een parlementair on derzoek naar het toezicht op de sociale zekerheid moet ko men. Heerma zei dat gistera vond op een spreekbeurt in Surhuisterveen. Heerma vindt dat het toezicht op de sociale zekerheid op een fiasco is uitgelopen. Vorige week ver scheen een vernietigend rapport over het College van Toezicht So ciale Verzekeringen (CTSV). Er is al geruime tijd sprake van een he vig conflict tussen bestuur en di rectie. De drie bestuursleden - WD'er Van Leeuwen, PvdA'er Van Otterloo en CDA'er Van Rooijen - zijn opgestapt. Het door Heerma bepleite parle mentair onderzoek moet duidelijk maken, hoe het zo ver heeft kun nen komen. Ook de rol van WD- staatssecretaris Linschoten (So ciale Zaken), die verantwoordelijk was voor de benoeming van de CTSV-bestuursleden, moet daar bij onder de loep genomen wor den. In het in opdracht van Linschoten geschreven rapport over het CTSV constateert oud-minister Rood (D66) dat het bestuur op alle fron ten gefaald heeft. Linschoten wist halverwege vorig jaar al dat het mis ging bij het CTSV. Niettemin werd bestuurslid Van Rooijen eind vorig jaar voor vier jaar (en tegen een topsalaris) herbenoemd. De Kamerfracties van SP en GroenLinks pleitten al eerder voor een parlementair onderzoek over het CTSV. De SP en GroenLinks pleitten al eerder voor een parlementair on derzoek. Volgens GroenLinks moet dat óók gaan over staatsse cretaris Linschoten, die onlangs de indruk wekte dat hij een CTSV-rapport over de afschaffing van de ziektewet heeft proberen te beïnvloeden. Rijswijk - Het aantal mensen dat langer dan drie maanden moil II wachten op een openhartoperatie neemt ondanks uitbreiding van de operatiecapaciteit minder snel af dan minister I (Volkgezondheid) had verwacht. Sinds 1995 mogen er jaarlijks 2 procent meer open-hartopera- II ties worden uitgevoerd. Daar bovenop kwam een extra uittel- ding in 1995 van 650 operaties. Ongeveer 500 patiënten staannt| nog langer dan drie maanden op een wachtlijst. Dit schrijft m nister Borst de Kamer. Volgens haar hebben ziekenhuizen min-1 der operaties verricht dan mocht. Amsterdam - Het bedrijf Branex International in Amsterdam- II Noord, dat zondag deels uitbrandde, had niet de benodigde ver-1| gunningen voor de opslag van plasic afvalstoffen. Dat heelt 41 brandweer gemeld. Branex International ging eind februari fail- liet. Een van de oorzaken was een maatregel van het Openbaar II Ministerie, waarbij het het bedrijf werd verboden afvalstofc I uit Duitsland in te voeren of verder te exporteren. De brandweer adviseerde omwonenden zondag, ramen en deuren geslote: houden. Te hoge concentraties gif zijn echter niet gemeten. Den Haag - Minister Sorgdrager en de top van het Openbaarï-1 nisterie kunnen voorlopig nog geen beslissing nemen over n volging van de vroegere Surinaamse legerleider Bouterse. I blijkt uit antwoorden van het kabinet op kamervragen. Het OM I in Den Haag is volgens minister Sorgdrager (Justitie) nog niet 1 klaar met het gerechtelijk vooronderzoek tegen Bouterse. Depo-1 litie verdenkt Bouterse en zijn toenmalige ondergeschikten vanj grootscheepse cocaïnehandel met Nederland. Den Haag - Een 55-jarige leraar van de Haagse 5 school, een school voor voortgezet speciaal onderwijs, is g aangehouden. De man wordt ervan verdacht ontucht te t gepleegd in het schooljaar '91/'92. De leraar meldde zich zelf op 1 het hoofdbureau van politie Haaglanden na een aangifte door een leerling. Den Haag - Het kabinet heeft de Eerste Kamer dringend opgeroepen alsnog akkoord te gaan met een wetsvoor-1 stel dat de positie van huurders moet verbeteren. Vorige week! keerden CDA en WD, een meerderheid in de senaat, zichtegiij een voorstel daartoe van staatssecretaris Tommei (Vol' vesting). In een brief wordt de senatoren nu te kennen L dat het kabinet 'sterk hecht' aan aanvaarding van het voorstel I Tommei wil dat verhuurders voortaan elke huurverhoging vat-f af 2,8 procent vooraf motiveren aan huurders. Dat moet ver-1 huurders tot matige huurverhogingen aanzetten. Volgens 1 en CDA in de Eerste Kamer levert deze verplichting te veel ad-| ministratieve rompslomp op. OP DE MARKT is je gulden een daalder waard. Als we met 'markt' bedoelen de kramen vol groente en fruit, textiel, stroop wafels en vis, dan kan dat best kloppen. Maar als we het woord 'markt' gebruiken voor commerciële exploitatie van goederen en diensten die voorheen de over heid leverde, dan is de werke lijkheid eerder omgekeerd. Dan kost waar je vroeger een gulden voor betaalde, straks een rijks daalder. Nederland is zo langzamerhand een beetje 'marktgek' aan het worden. De liberale inbreng in het paarse kabinet is daar niet vreemd aan. VVD en in mindere mate D66 vinden dat de over heid zo min mogelijk zelf moet regelen. Wat de burgers nodig hebben moeten ze maar 'kopen' op de markt, waar de wetten van vraag en aanbod bepalend zijn voor de prijs. Steeds meer zaken, waarvoor je vroeger in het stadhuis of ande re overheidskantoren terecht kon, worden elders geregeld. Ook huisvesting, gas, water en licht worden al niet meer door 'de gemeente' geregeld. Ze zijn nog wel voor iedereen beschikbaar. Maar de bedrijven die voor de leverantie zorgen, worden wel geacht in de toe komst hun eigen broek op te houden. Om dat te kunnen, zul len ze winst moeten maken. Dat is op zichzelf geen inferieu re bezigheid. Maar het betekent wel dat er meer geld in het laadje moet komen dan vroeger. Toen moesten in elk geval de ILLUSTRATIE MAT RIJNDERS kosten worden gedekt en moest er wat opzij gelegd kunnen worden voor nieuwe investerin gen. Dat geldt nog steeds. Maar er zijn extra inkomsten nodig om een winstbedrag te kunnen bij schrijven in de jaarstukken. Bo vendien willen de vroegere chefs - die nu manager op hun visitekaartje hebben staan - graag een salaris dat gelijke tred houdt met wat elders in de markt wordt betaald. Al dat geld moet worden opge bracht door de burgers die van de geleverde diensten gebruik maken. Hoe zo'n verzelfstandiging van overheidsdiensten kan uitpak ken zien we bij de Nederlandse Spoorwegen. De overheid vond dat de NS een zelfstandig be drijf moest worden, dat niet al leen tot doel heeft om reizigers of goederen van A naar B te brengen, zoals voorheen, maar ook om dat zonder rijkssubsidie te doen. Heerlijk vinden ze dat bij NS. De suffe ambtenaren van wel eer kunnen zich nu als daad krachtige managers presente ren. Die managers hebben - zoals dat bij echte bedrijven hoort - ook allemaal een scherp om schreven doelstelling, waarop ze aan het eind voor het jaar worden afgerekend. En NS heeft ook een 'missie', want daar kom je als bedrijf an no 1996 ook niet onderuit. 'We gaan ervoor', is de missie van de NS en dat is wel zo ongeveer de lachwekkendste die ooit is be dacht. Want regelmatig 'gaan' de treinen van NS helemaal niet. Winst maken, dat willen ze voortaan in Utrecht. Weg met al die boemeltjes, waarop je geld moet toeleggen. Als anderen vinden dat die moeten blijven rijden, prima, maar dan betalen ze er zelf maar voor. De Tweede Kamer vond het goed, aange spoord door de hevig door het marktvirus aangetaste ver keersminister Annemarie Jor- ritsma (VVD). En zo kwam de NS afgelopen vrijdag met een lijst van dertig spoorverbindingen, waarop ze geld moeten toeleggen. Althans, dat zeggen ze. De lijst is slim opgesteld. Tra jecten als Maastricht-Kerkrade, Dordrecht-Geldermalsen of Zutphen-Winterswijk spreken ongetwijfeld niet tot de ver beelding van liefhebbers van flitstreinen. Het zijn relatief korte trajecten, waarover je be halve stoptreinen geen Interci- ties kunt laten rijden. Maar voor de desbetreffende re gio's hebben ze wel een belang rijke functie. Als die regio's daaraan hechten, dan moeten ze zelf maar betalen, vinden de NS. Met name in de Randstad zal er weinig anders opzitten. Als je daar bijvoorbeeld de Zoeter- meerlijn of de spoorlijn Rotter dam-Hoek van Holland opheft, moeten elke dag tienduizenden forensen, studenten en scholie ren met de bus of de auto. En dat in een gebied, waar de ver keerschaos al zo groot is. Misschien proberen gemeenten en provincie door NS afge schreven spoorlijnen in te bren gen in een organisatie voor openbaar vervoer, samen met bussen en eventueel trams of metro's. Maar de NS blijft graag betrok ken want zaken als aanschaf en onderhoud van materieel kun je voor één spoorlijntje nooit zelf regelen. Maar er moet wel voor worden betaald. Want de Spoporwegen moeten wel winst kunnen ma ken. De rekening komt hoe je het ook wendt of keert uiteindelijk bij de burger terecht. De blinde privatiseringsdrift van de over heid kan in de toekomst nog een flinke aanslag op onze porte monnee betekenen. Hopelijk wordt dat in het geval van de NS zo snel duidelijk, dat verdere avonturen op dit pad nog kunnen worden terugge draaid. De Tweede Kamer praat wel licht deze week over het vertrek van het bestuur van het CTSV en het faillissement van Fokker. Op de agenda staan verder de huursubsidie, de komende con ferentie over de toekomst van Europa, de mestproductie en de Wegenverkeerswet. Commissies bespreken onder meer de orga nisatie van de politie, remigra tieregelingen, de financiering van de aanleg van kades langs de Maas in Limburg en het toe nemende belang van recreatie in het landbouwbeleid. De Eerste Kamer bespreekt de studiefinanciering en de begro ting van VWS. (ADVERTENTIE) Vanaf 10 april gelden alleen de nieuwe telefoonnummers. Hebt u nog niet alle oude nummers omgezet in nieuwe, dan kunt u daarvoor de Omnummergids gebruiken. Maar u kunt ook gratis bellen met 06-0520. U toetst het oude telefoonnummer in en u hoort vervolgens het nieuwe nummer. Hebt u algemene vragen over de nummerwijziging, dan kunt u het gratis informatienummer bellen: 06-0096. Peking/Taipei (rtr/afp) na heeft zijn militaire ningen bij Taiwan gi beëindigd. Dit meldde het officiële p reau Xinhua. Taiwan bevi dat Chinese troepen zich 1 teruggetrokken van het pingtan, waar Peking zijn manoeuvres hield. pe beëindiging van de oe gebeurde volgens de autor 'volgens schema', aldus Xii Het slot van de oefeningei echter op de presidentsver] gen in Taiwan, die door de Door Wilko Voordouw Parijs - De Franse presic] ten van de Europese Un: verbieden. Hij gaat eer; komende Europese raad drugs, worden verbanne Chirac deed zijn opmerl voorstel in een lang artikel dagblad Libération. In die ontvouwt hij zijn visie op c komst van de Europese Ui het artikel is een korte gewijd aan de strijd teg drugs. Zonder Nederland t men valt hij het liberale dn leid aan. Chirac noemt de •een 'alles vernietigende J Het is volgens hem een v| beleidsterreinen waar niets matigs kan worden gedaan der Europa. „Als gevolg va vrije verkeer van person] goederen hoeft er maar eel te zijn met een lakse wetl om de actie van alle ande verzwakken." Een volledi bieden van de handel in productie van drugs zou vl Chirac verder een 'sterk s' zijn, dat Europa autorit! 1 geloofwaardigheid geeft'. I De Franse president heel niet alleen over de drugspl matiek. In het artikel geeft richting aan die de Franse Jen bewandelen op de Int vernementele Conferentie eind deze week in Turijl start gaat. Tijdens die tc moeting zetten de vijftiei Europese bouwwerk opniel de steigers. Doel is om de o satie van de Europese U. verbeteren. De Franse regering heeft gi, bekend gemaakt dat de grei troles bij de grenzen met land en Spanje zullen opgeheven. Dat is in ovt Den Haag (anp) - De Ser generaal Djordje Djukic, di het Joegoslavië-Tribunaal i geklaagd wegens oorlogsr den, wil in de VN-cellen in veningen beter eten krijgen. Ook eist hij dat hij tijdens hi voer naar het gerechtsgebc het Haagse Statenkwartie: handboeien hoeft te dragei .tóe (61) voerde gisteren het tijdens een hoorzitting L zaak. Hij klaagde dat hij gi telecom dit zijn de 8 waarvoor u k - i

de Stem | 1996 | | pagina 4