DE STEM Tegenactie op komst in Terneuzen ireigt krijgen Terneuzen opnieuw in de greep van terreur Rattenvangers jagen dezer dagen weer massaal op muskusratten Verlaten ptaten discussiëren over toers nutsbedrijf Delta Analyse Politie krijgt 22 tips over verkrachtingszaak Hulst Westerschouwen onveiligste plaats in provincie Zeeland Meldpunt Drugsoverlast volgende week in gebruik Ouderen krijgen informatie over gebruik medicijnen jgende lasten' [Uit protest tegen plannen van extreem-rechtse splintergroepering AKK Smakelijk eten Erica Terpstra bezoekt Zeeland GroenLinks wil meer uitleg over W O Y-miljoenen DINSDAG 26 MAART ig9( pld. Drie zaken die onlosmakeli Geld is van dit trio een van ooralsnog volop voor het opscj en er in de sport geïnvesteerd I is de inbreng van tv-zenders it It ware in de miljoenen zwemJ ■t met de lagere regionen. Daarin helpen. Zeker nu de kosten s%> pg gen da- en het por- |oor [len in ping rote [700 (dat in Iden de zijn -gel- het br te een mn de ra- c^ETE Zeeland Van onze verslaggever - De rattenvangers m Zeeland tón nu extra actief in hun pogingen «veel mogelijk muskusratten naar je andere wereld te helpen. In deze tijd van het jaar gaan veel mus kusratten op trektocht, waardoor er meer is ze te vangen. De muskusratten ;en nu een nieuwe plek om te wonen jn jen gezinnetje te stichten, zegt M. Geuze, coördinator muskusrattenbestrij- ding Zeeland. „Ze bewegen zich altijd voort via het water en in zo'n mobiele pe riode kun je er verhoudingsgewijs veel vangen. Als je tenminste zorgt voor ge noeg vangmateriaal. Het is niet zo dat je alle muskusratten kunt vangen. Maar zo tussen de zestig en tachtig procent is in deze tijd mobiel, dus je kunt een flinke siag slaan." Het is voor de rattenbestrijders belang rijk zoveel mogelijk exemplaren te van gen, omdat het paarseizoen aan de gang is. Het is dus zaak te voorkomen dat er tegen volgende winter alweer een verse populatie geslachtsrijpe muskusratten klaar staat. „Al onze rattenvangers zor gen er dan ook voor dat ze nu zoveel mo gelijk vangmateriaal neerzetten." Vorig jaar werden in Zeeland 19.000 muskusratten gevangen en dat was een absoluut record. Muskusratten komen in heel Zeeland voor, maar de meeste dieren zitten in West- en Midden-Zeeuws- Vlaanderen. De situatie in Oost-Zeeuws- Vlaanderen is volgens coördinator Geuze goed te noemen. Ook in de Belgische grensstreek wordt deze weken intensief jacht gemaakt op de muskusrat. Daar worden grote hoeveel heden gif in de strijd geworpen. „Dat is in Nederland absoluut verboden," zegt Geuze. „Wij maken louter gebruik van ■Van onze verslaggever llemeuzen - Een anonieme groep Terneuzenaars bereidt achter I je schermen een tegenactie voor in verband met de demonstra te, die de extreem-rechtse, splintergroepering Anti Kapitalis- isch Komitee (AKK) komende zaterdag in deze stad wil hou- Ton Kienhuis, directeur «jl de Zeeuwse Sportraad: wm\ schuwend vingertje. foto jaap wolterbeei noodzaak," weet hij daarbij wij zend richting gemeente Middel burg, waar men de eerste tikkeq mede door de privatisering, heeft gekregen. „In Zeeuws-Vlaanderen valt I tot nu toe nog wel mee. In algemeen gezegd, doet met het) zo slecht nog niet. Oppassen is blijft echter een noodzaak. Wa men kan er zeker van zijn, komen forse verhogingen Als alle wetten, die op staan er door komen, dan kan vertienvoudiging van hetgeen i betaald moet worden wel waarheid worden," zegt Kienhuis. Een rondgang langs geme als Oostburg, Terneuzen, Axel) Hulst leert dat de in te privatisering en/of gerealis privatisering met name op zelfwerkzaamheid van de du een last legt. Wie dit niet doet) alles uit wil besteden, kan rek nen op fikse rekeningen, subsidies betreft, loopt het zo Kienhuis constateerde, nog zo'n vaart. Toch blijft het opp sen. Want de gemeentes tójg het steeds moeilijker de ting rond te krijgen. Een en and als gevolg van het verminde van de bijdragen uit het zo naamde gemeentefonds, de j geldgever aan gemeentes. Inspelen Een ander facet dat Kienta aanroert, is de individualiserii in de sport en de toenemen! flexibilisering van de werktijdr Ton Kienhuis adviseert met nai voetbalclubs in te spelen op i veranderingen in de maatschaj pij. Hij zegt hierover: „De flexibilisering van werktijden door het meer en meer gaan sp' ten van individuele sporters momenten dat men er zelf trek en tijd voor heeft, komen tear sporten onder druk te staan. M' is daar niet op ingesteld. U denk ik, dat dit zal moe gebeuren. Spelen op andere den, andere dagen, m' bespreekbaar worden. Ten ste, als men meer wenst alleen 'overleven'. Een teken aan de wand, en bevestiging van hetgeen Kienhuis beweert, is de teru6 van het aantal jeugdige voe Iers. Diverse clubs zijn nie genoodzaakt samen te we Iets wat enkele jaren g voor hardnekkige instantie voetbalclubs, met eigen k rijkjes en kantines als pa nauwelijks denkbaar was. I naai vaandeldrager Hoek J voorbeeld, werkt aan een werking met Biervliet en pine. Clinge had of heeft da Hulsterloo en Axel deeldes met RIA een team A-jm»® Dat hierdoor mogelijk een gang in de voorzieningen staan, is niet denkbeeldg. waar de 'grote club i J verdwijnt dat veelal bij tjes waardoor op die p dj weg naar andere keuze .J kender wordt. Te meer f dualisering van de SP° rtscli groei en de bloei van g* len is daar een voort*® Ondanks dat deze m ?l met zich uieebreng® de ballen bij een club. Voor heid van te komen wanneer het schikt, dat graag over. Ton Kienhuis: „Ciuw daar maar eens goed denken. Want elk rad.ei^ draait om de zaken .en, te houden, zalbel.®? iieenko^ dens informatieb j ef wijzen wij daar op. „mi de slag gaan, H Akdag, de provinciaal consu lent minderheden, raadt de actie [ai. Hij adviseert de allochtonen in I je stad met klem het hoofd koel te I jouden en te vertrouwen op de I politie. Burgemeester R. Barbé I laat via zijn woordvoerder weten [jathij ervan uitgaat dat de tegen- I demonstratie niet 'plaatsvindt, jomdat de betoging van AKK ver en is. AKK heeft echter aange- ">d toch met ruim honderd en naar Terneuzen te komen. i wil niet kwijt of voor zater- extra politie achter de hand gehouden. „Als er gekke i gebeuren, kunnen adequa- atregelen worden getrof- e gemeente heeft totnutoe alleen hij geruchte vernomen dat mensen nti-racismegroeperingen en denorganisaties plannen voor een tegendemon- Er ligt nog geen officiële Minderhedenconsulent kdag heeft van verschillende iepen buitenlanders in Terneu- signalen ontvangen dat ze een (ejendemonstratie willen houden. t willen zo weerstand bieden, aar ons advies is het hoofd koel houden. Geen paniekreacties, rijding van vreemdelingen- lat is een zaak van de hele sa- üeving en niet alleen van de Minderheden. Wij kunnen nooit iet heft in eigen hand nemen. De nonstratie is door de burge- iter verboden. We gaan er om van uit dat de politie het iplost. Verder blijven we natuur lijk wel alert en waakzaam." Wgens Akdag hebben de aansla- fe™ bij de wethouder en het raads lid en het huis van een vrijwillig ster van Vluchtelingenwerk Ter zen in Biervliet minder op- uchudding veroorzaakt dan de kondigde demonstratie. 1 zijn de mensen eerder on trust over." kmeenteraadslid voor Groen- N. Florusse weet dat een nep mensen zich aan het mobili seren is en wil proberen een soort tegenbericht uit te laten komen. |0m de mensen die zich daar mee föighouden niet in gevaar te is het initiatief voorlopig noniem." pe vraag of dat gebeurt uit angst joor mogelijke gewelddadige re- Psailles beantwoordt het raads- jid bevestigend noch ontkennend: F weet maar nooit'. Florusse zelf Wt na de brandaanslagen vorige pek op de bezittingen van wet houder Stahl en raadslid Atmag sommige andere collega- gemeentebestuurders in elk geval haar voorzorgsmaatregelen geno men. Ze wil verder alleen kwijt dat GroenLinks in elk geval een eventuele tegenactie zal onder steunen. Leden van jongerencen trum Kalashnikov zouden ook be trokken zijn bij de vorming van .een tegenwicht tegen de demon stratie van de extreem-rechtse groepering. De voorzitter van Ka lashnikov liet namens de beheers ter van welzijnscentrum De Triangel in de Terneuzense bin nenstad slechts weten dat er 'nog niets over wordt verteld en dat er een persbericht uitkomt als het zover is.' „Ook wij horen geruch ten over tegenacties, maar we zijn er niet bij betrokken," Juidt het antwoord van de voorzitter van het Bewonersplatform Binnen stad op de vraag of die groepering er wellicht een rol in speelt. Een soortgelijke reactie is te be luisteren bij het Actiecomité Leef baar Terneuzen. 'Wij zouden graag meedoen maar weten van niks.' Volgens de chef van de Zeeuws-Vlaamse politie, hoofdin specteur F. Goudswaard, is er nog geen officieel verzoek voor het houden van een tegenactie ge daan. „Als dat zo is, vraagt de burgemeester ons om advies. Of dat positief of negatief zal zijn, kan ik nu nog niet beoordelen. Dat is volledig afhankelijk van het ka rakter van de actie." Hulst - Een 35-jarige man zonder vaste woon- of ver blijfplaats ging afgelopen weekeinde eens lekker uit eten. In Hulst stapte hij een restaurant binnen, genoot er van een goed maal dat de kok met zorg voor hem had bereid en spoelde dit weg met mooie dranken. Maar tpen hem de rekening van honderd gulden werd voorgeschoteld, reageerde de man aanmerkelijk minder en thousiast. Want hij had geen rooie cent op zak. De gewaar- schuwde politie nam de man mee naar het bureau, ook al omdat hij geen geldige identi teitspapieren bij zich had. De Vreemdelingendienst onder zoekt nu wie de man is en wat er verder met hem moet ge beuren. Tot dan geniet hij 'gastvrijheid' in het politie bureau. Gratis. fan onze verslaggever Pnomdat die Staten zelf daar niet meer over te vertellen heb- I want Delta is zelfstandiger jeworden, zal het voornamelijk fanover de positie van Delta ten Wichte van de provincie en de r' van de nieuwe provinciale patgienota daarin. Le een hele mondvol giste- 'tijdens de zitting van een sta- Statenlid Roose Ito kwam met het plan cpb eÜn Principiële discussie. De fist j-8* en steunden L' direct, waarna Statenlid i 1,1113 (Delta Anders) wist af te j" ™gen dat gedeputeerde Bruin- ly een datum voor zo'n discus- F vindt. Chet a"emaal precies over zal en of het sowieso nut brengt, fètst°g,0r!duideliik' Dat gaven de li. Heden gisteren ook aan. ue mag 5""-' „pol Ondanks dat het bi] „y clubs, gelukkjg lijk goed gaat. De djcht bed-show, is echter dan menigeen denkt. - zaak is te belangrijk om Ben 08n Passeren> de Staten moe- L en duidelijk politiek signaal Kim ,en' beargumenteerde Roose eerstel. Ten grondslag aan Axelse Sassing is een van de gehuchten die moeten wijken voor de voortschrijdende industrie in de Kanaalzone. Er staan nog maar luttele huizen overeind. In de Zeeuwse Staten komt een brede discussie I® de toekomstige koers van het Zeeuwse nutsbedrijf Delta. de wens ligt een zekere onvrede bij een groot blok in de Staten dat Delta vöor een kwart gaat deelne men in het particuliere bedrijf Verbrugge International, terwijl de Staten en de andere aandeel houders niet om toestemming wordt gevraagd. De Staten hebben met hun af vaardiging in de Raad van Comm- missarissen wel een dikke vinger in de pap, maar indirect. PvdA en WD vinden deelname aan Verbrugge geen probleem, die fracties verrouwen op de controle door de Raad van Commissaris sen. Het CDA is echter tegen deel name en wil dat de onderhande lingen beëindigd worden. De verdere verzakelijking van het nutsbedrijf is een beleidswijzi ging. 'Er wordt een wissel omge zet,' zo duidde SGP-Statenlid Ko- lijn het aan. De discussie past pri ma in het debat over de toekomis- tige energienota, een stuk waarin het energiebeleid in Zeeland ont vouwd zal worden. Terneuzen - Terneuzen blijft dezer dagen niets bespaard. Zit de stad tot aah de nek in de drugsproblematiek, nu wordt de gemeenschap opnieuw opge schrikt door aanslagen op twee raadsleden en een medewerker van Vluchtelingenwerk. Hoewel de daders geen visite kaartje achterlieten, houdt de politie rekening met alle moge lijke denkbare invloeden en motieven. Eén optie is dat de acties een racistische achter grond hebben. Door Frank Deij Het is verleidelijk om de daders in die hoek te zoeken. Nog vers in het geheugen liggen de pro blemen rond de komst van asielzoekers naar Terneuzen en de racistisch gekleurde acties in 1994 toen bij medewerkers van Vluchtelingenwerk en bij het Terneuzense raadslid E. Kerckaert brandende lappen in de brievenbus werden gegooid. In mei dat jaar belandde een brandbom in een Turks jonge rencentrum aan de Haarman- weg. In juni van hetzelfde jaar viel daar een Molotov-cokctail binnen. Op de buitengevel van het pand waren leuzen te lezen: 'Turken dood', 'Rot op' en 'Heil Hitier'. En zo waren er wel meer inci denten die een geur van racisme verspreidden. De voorkeur voor de getroffen raadsleden geeft ook een indi catie. Wethouder mevrouw A. Stahl-Hemelsoet heeft minder hedenbeleid in haar portefeuil le. Het andere raadslid Atma?- Yigit is van Turkse komaf. Bo vendien staat zaterdag het be zoek van de extreem-rechtse splintergroepering Anti Kapi talistisch Komitee, met sterke nationalistische gevoelens, aan Terneuzen voor de deur. Tegelijkertijd doemen er weer steeds meer bekladdingen op in de binnenstand van Terneuzen. Vorige week nog werd op een schutting van een winkel in de Noordstraat een karikatuur van Hitier, compleet met'ha kenkruizen, aangetroffen. De woning van burgemeester R. Barbé is de afgelopen tijd re gelmatig doelwit geweest van bekladdingen. Hoewel verleidelijk, is het raadzaam niet al te snel een eti ket van racisme op de acties te plakken. Want zolang de da ders niet zijn gevonden, en hun motieven niet bekend zijn, kun je moeilijk spreken van racis me. Het kan net zo goed een stelle tje 'vandalen' zijn dat de publi citeit zoekt. De link met het AKK dat vanuit het verre Nuth wordt bestuurd, is al evenmin hard te maken. Het gevaar hoeft ook niet per se van buitenaf te komen. Tenslot te stemde bij de Tweede Ka merverkiezingen in 1994 vijf procent van de Terneuzense be volking op extreem-rechtse De geblakerde voordeur van raadslid Kerckaert na de aanslag in '94. In 1994 werden diverse panden in Terneuzen beklad, zoals de deur van de flat aan de Breitnerstraat. foto's camile schelstraete partijen. Dit laat onverlet dat Terneuzen zit opgescheept met een groot probleem. De aanslagen vormen'een nieu we bron van onrust en angst in een stad die toch al zo te lijden heeft van de overlast van drugs. Het stelt de politie en het ge meentebestuur voor de weinig benijdenswaardige taak daarop een gepast antwoord te vinden. Eenvoudig is dat zeker niet. De vijand weigert namelijk met open vizier te spelen en kiest er, laf, voor om vanuit de anonimi teit zijn gif te verspreiden. Ter neuzen staat zo met de rug te gen muur. Het is te hopen dat burgemees ter R. Barbé, in overleg met Justitie en politie, erin slaagt oplossingen te vinden om de problemen te beteugelen. De komst van het AKK, met een eigen ordedienst, is in elk geval tastbaar. Om voorbereid te zijn op de te verwachten rellen rond het AKK met zijn discrimine rende denkbeelden (eigen volk eerst, uitzetting van alle werk loze buitenlanders naar land van herkomst) past zeker het achter de hand houden van een groep MË'ers. Wie pamfletten verspreidt met teksten als 'Wir wünschen unseren auslandi- sche Mitbürgern eine gute Heimreise' en brieven afsluit met 'Germaanse groet', ver dient geen gastvrij onthaal. Aan de Terneuzense bevolking mag gevraagd worden om de zaak niet onnodig op de spits te drijven. Dat betekent dus geen geweld dadige of provocerende tegen acties. Want daarmee zou de Terneu zense bevolking zichzelf tot hetzelfde niveau verlagen. DINSDAG 26 MAART 1996 DEEL 1 klemmen en fuiken van gaas. Muskusrat ten die van dat vergif eten moeten soms een dagen lange lijdensweg doorstaan. Dat zou hier door de dierenbescherming niet gepikt worden. Bovendien, bij ge bruik van gif heb je geen kijk op de rat- tenpopulatie. De vergiftigde dieren ver stoppen zich, gaan dood en je vindt ze niet meer terug. Dus heb je geen enkel overzicht hoeveel muskusratten je gevan gen hebt." Van onze verslaggever Hulst - Bij de Zeeuws-Vlaamse politie zijn tot gistermid dag 22 tips binnengekomen over de verkrachting van een zeventienjarig meisje uit Hulst. De tips kwamen binnen naar aanleiding van de publicatie van een compositietekening van de mogelijke dader. Politievoorlichter H. Kramer noemt het aantal tips een 'goed resultaat', hoewel hij nog niet van de 'gouden tip' wil spreken. „Maar de komende dagen zal de bruikbaarheid van de tips moeten blijken. Die gaan we onderzoeken, gekoppeld aan andere gegevens over de zaak." Het meisje uit Hulst werd in de avond van 13 fe bruari op de stadswal nabij de Dubbele Poort onder bedrei ging van een mes verkracht. De mensen die naar aanleiding van publicatie van de compo sitietekening reageerden, ko men allen uit Zeeland. Kramer weet niet of ook Belgische kranten de foto inmiddels ge plaatst hebben. „Wellicht dat we dan nog meer tips krijgen. Van onze verslaggever Terneuzen - Westerschouwen is de op één na onveiligste plaats van Nederland. Dat blijkt uit een lijst van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het algehele beeld is er een van triestheid en verlatenheid, zoals de foto van deze voormalige woonkamer laat zien. foto wim kooyman Het CBS heeft de lijst samenge steld op basis van aangiften en processen-verbaal bij de politie in 1994. De eerste Zeeuws-Vlaamse plaats op de lijst is de voormali ge gemeente Sluis, die staat op de 55e plek. Vlissingen bezet een 22e plaats. De politie-statistiek van het CBS leert dat Utrecht de meest onveilige plaats in ons land is wat aantal misdrijven per dui zend inwoners over 1994 betreft. Het gaat dan om misdrijven op grond van het Wetboek van Strafrecht. Delicten met betrek king tot de Wegen Verkeers Wet, de Wet Economische Delicten en de Opiumwet zijn niet bij de be paling van de rangorde betrok ken. De Domstad noteert dan een aantal van 252,9 misdrijven op duizend inwoners. Westerschouwen, de Zeeuwse kustgemeente die met name in de zomermaanden te maken heeft met een toeloop van va kantiegangers die de nodige re- creatie-criminaliteit mef zich Van onze verslaggever Middelburg - Staatssecreatris Erica Terpstra van Volksgezond heid, Welzijn en Sport komt mor gen op bezoek in Zeeland. Dat gebeurt in het kader van het anti-racismeproject 'Een zee van vrijheid'. Een Middelburgse scholengemeenschap voert enke le projecten over dat thema uit en Terpstra neemt de opening voor haar rekening. Ze brengt ook een bezoek aan een Middelburgse straat. Haar ministerie subsidieert het project met ruim drie ton. meebrengen, telt 167,5 misdrij ven per duizend ingezetenen en 'komt daarmee op de tweede plaats van de ranglijst. Verder staat behalve haven plaats Vlissingen (103,2 misdrij ven) en koopstad Sluis (90,7) al leen de gemeente Goes binnen de eerste honderd. Daar waren twee jaar geleden per duizend inwoners 83,1 misdrijven be kend bij de politie. De positie van de andere ge meenten in Zeeuws-Vlaanderen op de ranglijst: Terneuzen staat 153 met 62,2 misdrijven per dui zend inwoners, Hulst 252 met 50,2 misdrijven, Oostburg 253 (50,2 misdrijven), Sas van Gent 403 (34,7), Axel 348 (28,6 mis drijven), Hontenisse 580 (20,9) en de voormalige gemeente Aar denburg 596 (19,7 misdrijven). Van onze verslaggever Middelburg - GroenLinks in de Zeeuwse Staten heeft gisteren in Middelburg opheldering ge vraagd over de krantenberichten dat er minstens 75 miljoen gulden extra nodig is voor de aanleg van de toltunnel onder de Wester- schelde. GroenLinks was, zoals gemeld, niet aanwezig bij de geheime ver gadering waarin een ruime meer derheid van de Staten akkoord ging met het uitgeven van de extra miljoenen. Gisteren tijdens een openbare vergadering van een Statencom missie eiste Statenlid Van Kollem duidelijkheid. Gedeputeerde Bruinooge (PvdA) wenste de ver trouwelijkheid die beloofd was aan het Rijk niet te schenden. „Die afspraak breken we niet." Van onze verslaggever Terneuzen - De inwoners van Terneuzen kunnen vanaf vol gende'week woensdag, 3 april, hun grieven over de drugs problematiek, maar ook ideeën om daar iets aan te doen spuien bij het 'Meldpunt Drugsoverlast'. Het meldpunt, dat gevestigd wordt in buurtcentrum De Triangel, is een van de maatre gelen die begin dit jaar in het kader van de actie 'Houd greep' is gepresenteerd. 'Houdgreep' is erop gericht de drugsoverlast in Terneuzen te gen te gaan. Het meldpunt kreeg aanvan kelijk de benaming klachten telefoon, maar volgens burge meester R. Barbé is die naam te beperkt. „Het gaat erom dat mensen ook hun ideeën kwijt kunnen." Via het meldpunt kunnen de (binnenstad)bewoners actief deelnemen aan de bestrijding van de drugsoverlast. Wan neer ze geregeld activiteiten waarnemen in een leegstaand pand, of wanneer een groep jongeren zich regelmatig op eenzelfde plek ophoudt, dan kunnen ze dat melden. Van onze verslaggever Ossenisse - De Katholieke Bond voor Ouderen houdt vandaag en volgende week dinsdag 2 april in samenwerking met het Ge- neesmiddelTeam een presentatie over verantwoord gebruik van geneesmiddelen. Onder de titel 'Ouderen hoeven niet alles te slikken' krijgen 65- plussers informatie over het op een goede manier gebruiken van medicijnen. Beide bijeenkomsten beginnen om half twee in gemeenschaps huis Hof ter Nesse aan de Kip straat 12 in Ossenisse. Ouderen gebruiken gemiddeld veel medicijnen, daarnaast heb ben de geneesmiddelen op hen vaak een sterkere uitwerking. Bijwerkingen behoren tot de vijf voornaamste klachten waarmee ouderen bij de huisarts komen. P. Mater van het Geneesmid- delenTeam gaat in de eerste bij eenkomst op alle aspecten van medicijngebruik in, tevens geeft hij praktische tips. Tijdens de tweede middag staan de rechten en plichten van pa tiënten centraal en komt de com municatie tussen arts en patiënt aan de orde.

de Stem | 1996 | | pagina 11