Lee wint op Taiwan met overmacht Ruzie in Duits kabinet over bezuinigingen op Defensie Peking blijft grootste probleem Taiwan Turkse premier wil 'vrede' met Griekei Rel in VS: maar één Oscar-kandidaat zwart Harnas kondigt nieuwe aanslagen in Israël aan Grenzeloze bemoeizucht Burgemeei Nog geen bij Dubbel DE STEM BUITENLAND DE STEM COMMENTAAi Strategie van Peking mislukt Lega Nord wil afscheiding BUITENLAND KORT Banenplan voor West-Duitse staal Russen bombarderen Tsjetsjenen Protest in Minsk tegen unie met Rusland Servische gevangenen in Tuzla vrij Duitse justie zoekt hoge Syriërs Massale geld-evacuatie in België .Tbc beperkt MAANDAG 25 MAART 1996 Door Frans Wijnands Bonn - In het Duitse kabinet dreigt een openlijk conflict tussen de ministers van Fi nanciën, Theo Waigel (CSU) en zijn collega van Defensie, Volker Rühe (CDU). De aangekondigde nieuwe bezui nigingen gelden óók voor Defen sie, vindt Waigel. Maar defensie minister Rühe vindt dat het wel letjes is. Nög meer bezuinigingen brengen de slagkracht van de toch al ingekrompen Bundeswehr onverantwoord in gevaar, meent hij. Een dezer dagen lapte Rühe het uitgavenverbod van Waigel aan zijn laars door 220 miljoen mark vrij te geven voor de aanschaf van drie nieuwe fregatten. Om paal en perk te kunnen stellen aan het oplopende begrotingste kort, heeft Waigel zijn kabinets collega's gedicteerd dat zij zijn toestemming nodig hebben voor uitgaven boven een bepaald maximum. Ambtenaren van Financiën heb ben indirect bevestigd dat ook Defensie de komende tijd fors zal moeten inleveren, mogelijk tot twee miljard mark. De eerder met Kohl afgesproken 'onaantast baarheid' van de Bundeswehr bij een nieuwe bezuinigingsronde staat nu weer ter discussie. Kohl had er aanvankelijk mee inge stemd, dat de krijgsmacht van verdere bezuinigingen zou wor den uitgesloten. Kohl kiest nu de zijde van minister Waigel. De kanselier heeft de dwarsliggende Rühe laten weten, dat óók Defen sie moet inlveren. Waar en hoe veel precies, dat moeten ze samen maar uitzoeken, vindt Kohl. Uit gangspunt is, dat voor geen enkel departement uitzonderingen worden gemaakt als het gaat om bezuinigingen. De begroting van Defensie be draagt bijna 48 miljard mark. Voor Waigel is dat te veel, voor defensie-minister Rühe te weinig. Nieuwe bezuinigingen zetten de modernisering van de persoonlij ke uitrusting van elke militair op de tocht. Bovendien komt de aan schaf van fregatten, de 'Euro- fighter' en jachthelikopters in het gedrang. Defensie lijkt boven dien te moeten opdraaien voor de 700 miljoen mark die de uitzen ding van het Duitse contingent naar de Balkan kost. Rühe is bang voor een demotiva tie binnen de krijgsmacht als keer op keer noodzakelijke nieu we aanschaffingen moeten wor den uitgesteld of geschrapt. Van onze redactie buitenland Taipei - Zittend president Lee Teng-hui heeft zaterdag met gro te overmacht de Taiwanese presidentsverkiezingen gewonnen. Lee haalde 53,4 procent van de uitgebrachte stemmen. Hiermee is hij de eerste democratisch gekozen president in de 5000 jaar oude Chinese geschiedenis. Hoewel van meet af aan duidelijk was dat Lee de verkiezingen zou gaan winnen, was tot het laatste moment onduidelijk of hij erin zou slagen meer dan de helft van de stemmen te krijgen. In de aan loop naar de verkiezingen had Lee steeds gezegd daarnaar te streven. Hij zei een duidelijk mandaat van het Taiwanese elec toraat noodzakelijk te achten om met overtuiging te kunnen optre den tegen Peking. De Chinese re gering heeft Lee er steeds van be schuldigd een nep-democraat te zijn. De ondubbelzinnige keuze voor Lee maakt duidelijk dat het Tai wanese electoraat niet onder de indruk is van het Chinese machtsvertoon in de Straat van Taiwan. De hoge opkomst, ruim Van onze correspondent Rome - De ledenvergadering van de Lega Nord heeft gisteren met algemene stemmen een 'Grond wet voor het noorden' aangeno men, waarin de basis wordt ge legd voor een autonoom Noord- Italië. De bijeenkomst luidde daarmee een verdere radicalisering in van de politiek van de Lega. Enkele maanden geleden stichtte de par tij van Umberto Bossi al een 'par lement van het noorden' als te genhanger van dat van Rome. Met het oog op de verkiezingen van 21 april heeft Bossi met geen van de twee grote blokken een stembus akkoord willen sluiten. De Lega .zal daardoor in het districtenstel sel naar verwachting minstens driekwart van haar zetels kwijt raken. Dat lijkt Bossi echter niet te kunnen schelen. Na jaren van betrekkelijke gematigdheid en een rampzalige deelname van zijn partij aan de regering van Berlus coni, is de partijleider terugge keerd tot het radicale autonomis- me waaruit de Lega vijftien jaar geleden is ontstaan. 76 procent, en de grote overwin ning van Lee betekenen dat de strategie van Peking om de Tai- wanezen te doen terugschrikken voor een stem op Lee volkomen is mislukt. Tweede achter Lee werd DPP- kandidaat Peng Ming-min. Peng, de enige kandidaat die expliciet voor formele onafhankelijkheid is, haalde 21 procent. De twee pro-China kandidaten Lin Yang- kang en Chen Li-an kwamen sa men niet verder dan bijna 25 pro cent van de stemmen. De Chinese media hebben de verkiezingen in de 'afvallige provincie' gisteren goeddeels genegeerd. Lee Teng-hui is een van die kan didaten die nooit uitdrukkelijk zeiden dat Taiwan zich formeel onafhankelijk zou moeten ver klaren. Maar het probleem in de afgelopen periode was nu juist dat Peking hem ervan verdenkt dat in de praktijk wel na te stre ven. Indien de definitie van het pro-onafhankelijkheidskamp, zoals die voor de verkiezingen door Peking werd gehanteerd op het verkiezingsresultaat wordt toegepast, dan heeft bijna drie kwart van de Taiwanese kiezers zich uitgesproken voor een onaf hankelijke koers voor het eiland. Waarnemers meenden gisteren in de Chinese reacties enige toena dering te bespeuren. Zij achten het mogelijk dat Peking zich bij het onvermijdelijke neerlegt en op zoek is naar een nieuwe werk relatie met Lee. Na zijn overwin ning liet Lee na een verzoenend gebaar richting China te maken. Hij bevestigde daarentegen dat Taiwan zal blijven streven naar 'een internationale status'. Ande re Taiwanese bewindsvoerders lieten echter wel verzoenende ge luiden horen. Zo riep minister van Economische Zaken Chiang Pin-kung op tot nauwere econo mische banden met het vaste land. De Taiwanese premier Lien Chan sprak gisteren van voorbe reidingen voor een vredesverdrag met China. Opvallend was dat China daarop niet onmiddellijk afwijzend reageerde. Van onze redactie buitenland Amman/Damascus - Harnas heeft gisteren aangekondigd dat de groep van fanatieke moslims nieuwe aanslagen in Israël gaat uitvoeren. Onderdrukking van militante Palestijnse moslims na een recente golf van zelfmoordacties houdt haar niet van haar plannen af. Israëlische stappen om aanslagen op het vredesproces te pareren, roepen slechts meer geweld op in de aanloop naar de verkiezingen in Israël op 29 mei, aldus de isla mitische verzetsbeweging Harnas. Als voorbeelden van die maatre gelen noemt Harnas het collectief straffen van Palestijnen, het op blazen van huizen van (zelf- moordjaanslagplegers en het af sluiten van de Westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook. Israël en het Palestijnse bestuur, dat op grond van een interim-vre desakkoord uit 1993 het bewind voert over Gaza en een deel van de Westelijke Jordaanoever, zijn bang voor nog meer aanslagen. Deze zouden de hoop op een goe de uitslag voor premier Shimon Peres fors kunnen bedreigen. Meer dan 1500 activisten en aan hangers van Hamas en van de Is lamitische Jihad zijn opgepakt, nadat ongeveer zestig mensen de dood hadden gevonden bij vier zelfmoordaanslagen in Israël in februari en maart. Premier Peres heeft gisteren ge zegd dat er opnieuw meldingen zijn binnengekomen over ge plande terroristische aanslagen door Palestijnse militanten en dat daarom de Westoever en de Ga zastrook voorlopig nog afgesloten blijven. Syrië heeft gisteren formeel de voorwaarden verworpen die Is raël had gesteld voor hervatting van het vredesoverleg. De leider van de Syrische onderhande lingsdelegatie, Walid Mouallem, zei dat 'het voor ons onmogelijk is onder deze voorwaarden de on derhandelingen te hervatten'. Is raël wil dat Syrië iets onderneemt tegen sjiïtische strijders in Zuid- Libanon. Syrië en Israël hebben in de Verenigde Staten vredes overleg gevoerd. De besprekingen werden eind februari door Israël opgeschort na bloedige aanslagen door radicale moslims. Peres eiste vorige week als voorwaarde voor nieuw vredesoverleg dat Syrië ophoudt de Hezbollah in Libanon te steunen. Vier leden van Hezbollah zijn gis teren gedood bij gevechten met Israëlische soldaten in de door Is raël bezette grensstrook in Zuid- Libanon. De spanning in het ge bied neemt toe. In de afgelopen twee weken zijn zes Israëlische soldaten en leden van de pro-Is- raëlische milities in Zuid-Liba- non gesneuveld. In triomf heft de winnaar van de verkiezingen, president Lee Teng-hui, zijn bekertje met champagne. foto ep> Door Jan van der Made Taipei - Vrijdagnacht, 24.00 uur, voor het regeringsgebouw. „Morgen zit hier een nieuwe regering," zegt Herman Cheng vol vertrouwen. Temidden van ongeveer honderdduizend DPP-aan- hangers loopt hij op de straat die leidt naar het gebouw van de Nationalisti sche regering. Cheng, een bankier in Taipei die net een jaar in Wall Street heeft gewerkt, houdt net als veel andere demonstranten een vlaggetje in zijn hand met een groen, verlicht bolletje op het stokje, waarop de contouren van Taiwan zijn afgebeeld: het is de wens van de DPP dat Taiwan door de wereld als een onafhan kelijke staat wordt erkend. De oprijlaan naar de regeringsgebouwen is afgezet met rollen prikkeldraad en daarach ter staan honderden troepen mobiele een heid, zeven rijen dik. Ze staren vanachter hun plastic wapenschilden naar de menigte die steeds onrustiger wordt. „We verwach ten niet echt problemen," zegt een van de politiemannen. „We hebben nu een volwas sen democratie. Maar je weet nooit." De menigte dringt dichter naar de rollen prikkeldraad. 'Taiwan onafhankelijk' scan deert een groepje uitdagend. 'Lang leve de DPP, lang leve Peng Ming-min' (de presi dentskandidaat van de DPP). Het geluid van de scanderende menigte wordt overstemd door marsmuziek, die uit de enorme luid sprekers van een DPP-propagandawagen komt golven. Het is de laatste avond voor de verkiezingsdag. De vier presidentskandida ten hebben voor de laatste keer toespraken gehouden. Alleen de DPP heeft na die toe spraak nog een allerlaatste optocht georga niseerd die dwars door het centrum van Tai pei voert. Alle verkeer is gestremd. Taxi's hebben DPP-vlaggen aan hun antennes bevestigd. Het lijkt wel of heel Taipei is overgenomen door de oppositiepartij. „We zijn meer vere nigd dan ooit," aldus Herman Cheng. „Dat hebben we te danken aan China. Als die hun vlootoefeningen niet hadden gehouden, wa ren we nu niet zo eensgezind geweest." Zaterdag 13.00 uur, Kuang-chou Straat. In een schoollokaal in de Kuo Li Min middel bare school aan de Kuang-chou Straat no 6, dat is aangewezen als een van de meer dan 10.000 stemlokalen in Taiwan, vertelt chef mevrouw Hu van het stemlokaal dat al meer dan 70 procent van de kiezers hun stem heb ben uitgebracht. „Het is de koers der ge schiedenis," zegt mijnheer Kuok (73), die zijn stem komt uitbrengen, „dat wij nu voor het eerst de president kunnen kiezen die voor ons ideaal is. Het is een natuurlijke gang van zaken." Zaterdag 16.00 uur, Tsing-tao West Straat. De stemlokalen worden gesloten en het tel len begint. Een man neemt een voor een de grote stembiljetten, voorzien van de foto's van de vier presidentskandidaten, uit de bus en leest de naam voor. Een tweede herhaalt die naam, en streepjes worden op een stuk papier aan de muur geturfd. Na een half uur tellen is het al vrij duidelijk wie de winnaar wordt: de huidige president Lee Teng-hui heeft al meer dan honderd stemmen, zijn naaste rivaal, de DPP-kandidaat Peng Ming-min, veertig. Het stemlokaaltje in de Tsing-tao Straat blijkt representatief te zijn voor het gehele land. Zaterdag 20.00 uur, hoofdkwartier van de Nationalistische Partij. President Lee Teng- hui voelt zich zeker van zijn zaak: hij heeft, samen met zijn running mate Lian Chan (de huidige premier) 54 procent van de stemmen gewonnen. „Dit is de grootste dag in onze geschiedenis," roept hij vanaf een platform naar een 50.000 koppige menigte die dui zenden rood-wit-blauwe vlaggen met het witte-stersymbool van de Nationalistische Partij als een zee doen golven. „De grote deur der democratie is op Taiwan wijd opengezwaaid." Li bedankt 'de 21 miljoen landgenoten die een bijdrage hebben geleverd aan de demo cratie', en 'de overzeese vrienden, die een onontbeerlijke steun zijn geweest'. Binnen slaat hij snel een glas champagne achter over, loopt nog even naar buiten, tussen een meute lijfwachten, om handen te schudden en verdwijnt naar het volgende feest. Zaterdag 22.00 uur, hoofdkwartier van de Nieuwe Partij. Chao Shao-kang, de secreta ris-generaal van de Nieuwe Partij, ziet er moe uit. De kandidaat van de Nieuwe Partij, Lin Yang-kang die voor hereniging met het vasteland is, heeft maar 14 procent van de stemmen gehaald. „De verkiezingen waren niet erg eerlijk. Lee Teng-hui heeft met op zet het vasteland uitgedaagd. Hij weet pre cies hoe hij Peking kwaad moet maken. En door die bedreiging van buitenaf is het mak kelijk om veel aanhangers achter je te krij gen." Maar de dag na de verkiezingen lijkt de dooi tussen China en Taiwan te zijn ingetreden. Het officiële persbureau Xinhua leverde voor het eerst in maanden geen directe kri tiek op Lee Teng-hui, die eerder omschreven werd als een 'dictator' die zou verdwijnen 'in de prullenbak der geschiedenis'. Het Volksdagblad, het officiële orgaan van de Communistische Partij China, meldde zelfs (zij het zonder commentaar) de verkiezings uitslag en de overwinning van Lee Teng- hui, maar legde er wel de nadruk op dat 'de verenigde krachten die zich inzetten voor hereniging meer stemmen hebben gehaald dan de separatistische krachten'. Zondag stelt .premier Lian Chan (die onder Lee Teng-hui vice-president zal worden) zelfs voor om een 'vredesverdrag' met Pe king te tekenen. Maar zo ver is het nog lang niet. Peking blijft het grootste probleem voor Taiwan, daarover zijn alle partijen het eens, of ze nu voor onafhankelijkheid zijn of voor uiteindelijke hereniging. Die angst wordt verwoord door Chao Shao-kang van de Nieuwe Partij: „Je kunt ze niet controleren. Ze zijn onberekenbaar en wild. Het blijven communisten." Door Bert Ummelen Washington - Honderdzesen zestig kandidaten voor een Oscar. En maar één is zwart: regisseuse Dianne Houston, genomineerd voor haar korte speelfilm Tuesday Morning Ride. Hollywood had er geen moment bij stilgestaan, tot het populaire tijdschrift Pe ople dat wel deed. Dankzij People is de opvallend blanke teint van de vandaag te houden Academy Awards, het feestje waarop het Amerikaanse filmbedrijf zichzelf jaarlijks trakteert, zoal niet op ieders lip pen dan toch wel in heel wat hoofden. Sinds het blad zijn omslag aan de 'nationale schande' wijdde, ligt Hollywood onder vuur. In de kranten staan kritische artike len over de manifeste onderver tegenwoordiging van zwarten in de Amerikaanse filmindustrie. En niemand minder dan Jesse Jackson zal vandaag tijdens de uitreikingsplechtigheid voor gaan in een decent maar klem mend protest. De filmelite zit er duidelijk mee in de maag. Per slot van reke ning ziet Hollywood zichzelf graag als een bakermat van vrij zinnige progressiviteit. Toen vo rig jaar conservatieve politici als presidentskandidaat Bob Dole en gewezen vice-president Dan Quale Hollywood beticht ten van ondermijning van Ame- rika's waarden en zeden, rea geerden de aangesproken film- bonzen trots en een beetje mee warig. Nu doen ze er maar liever het zwijgen toe. Achter de coulissen wordt de beschuldiging van racisme fel ontkend. Het omslagverhaal van People zou niet meer zijn dan een 'goedkope manier om in de kiosk de aandacht te trekken'. De filmindustrie wijkt niet af van welke Amerikaanse be drijfstak dan ook, luidt de stel ling. Of Hollywood zichzelf daarmee vrijpleit is de vraag. Maar des kundige beschouwers beamen dat het onderwerp ras en Hol lywood net zo complex is als het onderwerp ras en Amerika. Gil- de-achtige vakorganisaties met beperkte toegankelijkheid en een sociaal leven dat zich in strikt gescheiden circuits af speelt, houden de blanke domi nantie achter camera en bureau in stand. En die blanke domi nantie leidt tot weinig (en zeker weinig goede) films met zwarte thema's en beperkt de mogelijk heden van zwarte acteurs en filmmakers. Hollywood hanteert ook een economisch argument om de on dervertegenwoordiging van Af- ro-Amerikanen te verklaren. Buiten het actierepertoire zou er amper een markt zijn voor 'zwarte' speelfilms. Ze zouden het geïnvesteerde geld eenvou dig niet terugverdienen. Maar zwarte filmmakers spreken van een zichzelf bevestigende voor spelling. Je moet niet alleen kij ken naar wie komt, maar vooral ook naar wie wordt uitgenodigd, zeggen ze. Filmstudio's gaan er- vanuit dat van het zwarte pu bliek alleen jongeren regelmati ge bioscoopgangers zijn en ze richten hun reclamecampagnes dan ook bijna exclusief op de media van die jeugd. Een andere veronderstelling is dat het blanke publiek, dat door zijn getal commercieel natuur lijk het aantrekkelijkst is, in de regel niet naar 'zwarte' films gaat. Succesvolle rolprenten als The Color Purple worden als uitzonderingen op de regel ge zien en hebben het verwach tingspatroon rond projecten niet veranderd. Daar komt nog eens bij dat producenten' niet alleen naar de Amerikaanse markt kij ken. En in Europa en Japan zou den 'zwarte' films nog moeilij ker aan een breed publiek te verkopen zijn. Zegt een ingewijde: „Als zwarte films internationaal net zo'n succes zouden zijn als zwar te muziek, dan zou het anders liggen. Hollywood volgt het geld." DE BEMOEIZUCHT van VVD-fractieleider Bolkestein isqre„ loos. In de afgelopen week heeft hij zijn pijlen gericht op? Europese als' binnenlandse zaken. Hij beschuldigde L Kok en minister van Buitenlandse Zaken Van Mierlo var,- tiek hobbyisme omdat ze in Benelux-verband het initiatief!' ben genomen om de Europese werkloosheid te bestrijden In eigen land was er zo goed als niemand veilig voor debii-- de kritiek van Bolkestein. Voorzitter Stekelenburg van dep en voorzitter Rinnooy Kan van het Verbond van Nederlarf Ondernemingen (VNO) zijn woedend op Bolkestein omdaO de sociale partners heeft beschuldigd van bemoeienis m? gang van zaken bij het omstreden College van Toezicht Ie Verzekeringen (CTSV). Voorts kondigde hij aan dat het reeds vaststaat dat bij het*J: trek van senaatsvoorzitter Tjeenk Willink naar de Raad van Sul te, de vrijkomende post aan een VVD'er moet wordentoei> deeld. Staatssecretaris Schmitz van Justitie kreeg eenv de pan omdat ze te weinig zou doen aan de problemen me;i- asielbeleid. Het kabinet werd in één adem gesommeerd!;- te strak vast te houden aan het behoud van de koopkracht In de beginperiode van het paarse kabinet kwam de loyaalh tische houding houding van Bolkestein verfrissend over a begint er echter op te lijken dat het Bolkestein-dualisme- beste tijd heeft gehad. De VVD-fractievoorzitter heeft os(J een mening over en weet welke fouten door anderen gerrJ worden. Aangeven hoe het wel moet, doet hij echter zeldet; Op het hoogtepunt van de CTSV-crisis spreekt hij eer. J dachtmaking uit in de richting van de sociale partners ent het daarbij. Bewijzen worden niet aangedragen. Hij gedra; zich bijna net zo anti-Europees als de Britse Conservatie^ maar verpakt zijn kritiek slechts in algemeenheden. Eris j geen sprake van een begin van een visie op Europa. En ut aard moet staatssecretaris Schmitz het weer ontgelden.; kritiek op het asielzoekersbeleid ligt nog steeds lekker bi, electoraat. Zo lang het duurt. Want voor iemand die alleen maart roept, dreigt het gevaar dat hij zichzelf overschreeuwt. Hamburg - Tot grote vreugde van de Duitse minister van S Zaken Norbert Blüm hebben de sociale partners in t deelstaten Nordrhein-Westfalen en Niedersachsen en in de sta: staat Bremen dit weekeinde een tweejarig cao-akkoord geslote waardoor 100.000 banen behouden blijven. Blüm sprak vanfc beste nieuws sinds lange tijd voor de Duitse industrie. Duitslaj| heeft een record-aantal van 4,3 miljoen werklozen. Moskou - Russische vliegtuigen en artillerie hebben weekeinde in de afvallige republiek Tsjetsjenië bolwerken vi opstandelingen bestookt. In de hoofdstad Grozny kwam hei t((| gevechten tussen rebellen en het leger, waarbij ook burgers oil het leven kwamen. Belangrijkste doelwit van de Russische aatl vallen was het dorp Stari Atsjchoj, waar Tsjetsjeense strijdeit| zich verschansen. Over slachtoffers is nog niets bekend. Minsk - Duizenden Wit-Russen zijn gisteren in Minsk de straatoll gegaan om te protesteren tegen het voorgenomen unieverdrag*! Rusland. Tienduizend demonstranten riepen 'Lang leve Wit-Bas l land' en 'Weg met Loekasjenko'. De Wit-Russische presidenttot! kasjenko kondigde zaterdag in Moskou aan dat Rusland en z;ji land een Slavische unie gaan vormen. Het unieverdrag, waarvail de inhoud niet is bekendgemaakt, zou al op 2 april worden geit! kend. De president sprak van een eenheidsstaat waarbinnen bei-; de delen de soevereinitieit behouden. Tuzla - Meer dan honderd Bosnisch-Servische gevangenen zijil zaterdagavond vrijgelaten. Het Internationale Rode Kruis heet meegedeeld dat de Bosnische autoriteiten 109 Bosnische Senders uit de gevangenis van Tuzla naar de grens met door Serviërs gel controleerde gebieden hebben gereden en vrijgelaten. Vorigt] week werd overeenstemming bereikt tussen de partijen om al krijgsgevangenen voor zondag vrij te laten. Zowel de Serviërs i de moslims houden echter nog tegenstanders vast. Volgens c; Duitse minister van Buitenlandse Zaken Kinkel is de streefdat! nu naar zaterdag verschoven. Berlijn - De Duitse autoriteiten hebben arrestatiebevelen uifgej vaardigd tegen twee hoge Syrische functionarissen die ervan vei| dacht worden betrokken te zijn bij terroristische aanslagen Duitsland, zo heeft het weekblad Der Spiegel bekend gemaaitj Het Openbaar Ministerie zoekt de leider van de geheime (M] van de Syrische luchtmacht, Heitham Said, die in 1986 opt' zou hebben gegeven voor het opblazen van het gebouw v Duits-Arabische vereniging in Berlijn. De voormalige Syriscl ambassadeur in de DDR, Sammak, wordt gezocht voor hulp een aanslag op het Franse cultuurcentrum in West-Berlijn 1983. Brussel - De Belgische regering heeft gisteren uit vrees voorovffl vallen op grote schaal geld laten ophalen bij grote winkelcenta en warenhuizen. Dat gebeurde door geldtransporteurs onder m- geleiding van circa 2000 rijkswachters en agenten. Minister WH de Lanotte (Binnenlandse Zaken) wilde voorkomen dat de gwj pers, die na een staking van twee weken vandag het werk herva ten, met abnormaal grote hoeveelheden geld zouden moeten den. Ook de komende dagen zorgt de rijkswacht nog voor e" begeleiding bij geldtransporten. Ankara (afp/ap) - De nieuwe Turkse premier, MesutJ heeft Griekenland gisteren opgeroepen tot onderbande zonder voorwaarden vooraf over de Egeïsche Zee. Van onze verslaggever Middelburg - België moe alleen alle kosten voor he diepen van de Westerse betalen, maar ook de k die nodig zijn om de ver gegane natuur te herst- zoals de ontpolderings nen. Dat schrijft het Terneuzens Statenlid Jaap de Zeeuw i jongste nummer van het j Van onze verslaggever Tterneuzen - De extree Kapitalistisch Komite met de aanslagen vori; den van Terneuzen Vo Yilmaz zei te willen streven naar het opstellen van beginselen die de betrekkingen tussen de twee landen regelen en indien mogelijk naar een vriendschaps- en samen werkingsverdrag. Griekenland en Turkije hebben naast hun historische vijand schap, onenigheid over het grens- verloop in de Egeïsche Zee en de toepassing van het zeerecht in die wateren. Griekse eilanden liggen tot vlak onder de Turkse kust en daarover komt het geregeld tot incidenten. In januari stoomden de marines van beide naties op naar een rotspunt tussen het Griekse eiland Kalimnos en het Turkse vasteland. De gemoederen liepen zowel in Griekenland als in Turkije op tot het kookpunt door hooflj de aandacht van de media rotspunt. In de Turkse Ankara zijn zaterdag gewonden gevallen dij welddadige beëindiging politie van een protesta studenten. Ook drie jo werden mishandeld door tie. Hun camera's en W® ten ze afgeven. Het ge' gelijke link tussen AKi De politie en burgemeest Barbé, die de acties als laf telt, sluiten enige betrokke van AKK met de brandstic niet uit. De beweging die dag 30 maart ondanks ee: monstratieverbod met 120 sen naar de Scheldestad gaat geweld niet uit'de weg. daag praat Barbé met justi' de politie over hoe de gem 'rationeel' moet omgaan m komst van AKK. Burgemeester Barbé verooi de gisteren het in brand s van de auto van wethoud Stahl-Hemelsoet en de pogii brandstichting in het hui: het raadslid Atmag-Ygit. zover bekend bij het ter gaan van deze krant is het bij gebleven en hebben zie weekend geen nieuwe incidi voorgedaan. Barbé sluit gelet op de vooj voor de personen, Atmag-Y Turkse en wethouder Stahl minderhedenbeleid in haar tefeuiile, racistische mot niet uit. Maar er wordt ook ning gehouden met een onbi de organisatie die zich Nieuwland noemt en vorige dreigde de huizen van Barb wethouder Van Rooijen in te steken. „Het is afschuwelijk en la: om zulke dingen op zo'ri m te doen. Ik hoop dat de pi met verhoogde inzet wat kaï reiken. Maar ik weet dat moeizaam zal gaan. Het is o: wacht en onzichtbaar. Hi moeilijk boven water te waar we moeten zoeken, ma: kunnen in dit stadium geen verband uitsluiten," aldus B De burgemeester kan ook sympathie opbrengen vooi aangekondigde demonstratii AKK volgende week. Voorr Janszen kondigde dit wee aan de confrontatie niet ui weg te gaan. Barbé zei gisten demonstratie niet te zullen reren. Over de wijze waaro Van onze verslaggever Hulst - De eigenaar van h< bele Poort ziet af van zijn appartementen. Hij vindt zien financieel niet haalbi Dat maakte wethouder G. v: «oorde (Ruimtelijke Orde lekend in de vergadering v; commissie stads- en dorp: wikkeling. De plannen vai üentse eigenaar/projectont «laar voorzagen in de bouw •'Jt appartementen met benedenverdieping en/of kantoren. I an de Voorde hoorde afgeh 6i?enS(^a® van de eigenaar I 12ijn project niet doorzet, 'cnrstellend," noemde de hnn fu dat besluit. Nietti po,? i i dat ^et P^an tocb c I n of andere manier door: ra,ar zijn volgens Van deVc bot gegadigden voor. „1 on P10!®0!- zal dan eenvoui voerd" dUUr worden Lukt dat niet, dan zal de Vo na afloop van een j monstratie door zon denten tegen verhog®6u collegegeld. Enkele studenten bezetten e®- van de universiteit. De P stormde daarna het g studenten verdedigde11 het naar beneden gooie len en schrijfmachines studenten werden gea» ehui <a"P> - H®t aal fvallen van tuberculose ii ceuwse gemeente Kruinir deiVn f mee te vallen. Uit t Persn bIijkt dat hechts twinf0" gesl°ten tbc heefter Gecirrf' anderen zijn besmet, baar 06n tbc 's "iet °verdr: bp t Seed te behandelen, i Hopt Wlnti§ besmette mei ken Sen aantal medicijnen

de Stem | 1996 | | pagina 4