olkestein valt asielbeleid aan Het is bijna tijd voor een nieuwe 'Armenwet' Gemeenten zullen nieuwe norm voor softdrugs negeren' VERSE SPINAZIE 1» 1P Vlaams Blok verstiert HSL-demonstratie 'Informant van IRT nog in drugshandel' Analyse 'Allo, zis isz captain Flintsztone zpeaking5 oestem BINNENLAND A3 Staatssecretaris Schmitz komt belofte om procedures te versnellen niet na' YD claimt oorzitter an senaat Studenten op dak studie financiering kilo *^Srl/mn1V0 27 maa,t 199s- BUITENLAND KORT Gewonden bij kettingbotsing Den Haag Kok: interim-manager benoemen bij CTSV Marechaussee onderschept veel wapens JOVD heft 'conservatieve' afdeling op Belangstelling Russen voor Fokker Duizenden demonstreren tegen racisme naar DAG 25 MAART 1996 Groot-Brittannië en lerlanri In Engeland en Ierland veel bewolking en met name in h» zuiden van tijd tot tijd resJ In Schotland af en toe 20n maar vooral langs de oostkust kans op een winterse bui. Mid dagtemperatuur dalend ongeveer 8 graden. België en Luxemburg: Veel bi wolking en enige tijd regen' Dinsdag in de loop van de das van het noorden uit enigever betering. Middagtemperawj dalend naar ongeveer 8 gra. den. Noord- en Midden-Frankrijk Overwegend veel bewolking en perioden met regen, g de Vendee ook enkele op klaringen. Maxima dalend en uiteenlopend van 7 graden langs de Kanaalkust tot U in de omgeving van Dijon 0p dinsdag. Zuid-Frankrijk: Overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Dinsdag in het wes ten mogelijk enkele opklarin gen. Maxima dalend naar on geveer 17 graden. Portugal: Half tot zwaar be- MAANDAG 25 MAART 1996 Lome redactie binnenland i - Veel burgemeesters zul- Vpolitiê niet laten controleren fkoffieshops de sterk verscherpte voor de verkoop van softdrugs Heven Dat heeft burgemeester E. Mondt van Nijmegen, de voorzitter «het beraad van korpsbeheerders, belopen weekeinde gezegd. burgemeesters volgen daarmee hun -eegse collega, die meent dat die Wie onmogelijk is. De norm is voor al verscherpt om Nederland voor buiten landse drugstoeristen minder aantrekke lijk te maken. Het criterium zal niet worden nageleefd omdat het niet te handhaven is, meent d'Hondt. Het kabinet en de Tweede Ka mer willen de verkoopnorm voor softdrugs verlagen van dertig tot vijf gram. Een aantal grote gemeenten had er al op gewezen dat het nieuwe softdrugs beleid niet kan worden nageleefd. d'Hondt vindt dat het probleem naar de gemeenten wordt afgeschoven omdat de rijksoverheid er niet uit komt. Volgens het kabinet moet het aantal kof fieshops worden teruggebracht van 2000 tot 1100. Naar de mening van d'Hondt moeten de gemeenten het koffieshopbe- leid zelf bepalen. Hij vreest dat anders het grootste deel van de handel zich naar de straat verplaatst. D'Hondt vindt dat koffieshops in principe een nuttige func tie vervullen. Kritiek op de uitkomsten van het drugs debat komt er ook van politieke jonge renorganisaties. De gisteren gekozen, nieuwe voorzitter van de aan de WD verwante liberale jongerenorganisatie JOVD, Ciska Scheidel, noemde die uit komst 'zeer teleurstellend'. „Niet legali sering, liberalisering of regulering van softdrugs zijn het resultaat van het de bat, maar een halfslachtige aanpak." Dat levert volgens haar 'een teruggang naar een repressiever beleid op, geheel in strijd met hetgeen wij van de paarse par tijen hadden verwacht'. Scheidel ziet dit als een voorbeeld dat het paarse kabinet te veel regeert op ba sis van pragmatische overwegingen en te weinig op basis van ideologie. Daarmee draagt het eerder een te groot D66- dan een te groot WD-stempel. De nieuwe voorziter van het CDJA, de jongerenorganisatie van het CDA, vindt dat die partij met zijn 'nuloptie' in het drugsdebat de verkeerde keuze heeft ge maakt. Teusjan Vlot koos zaterdag in Lunteren in zijn eerste rede uitdrukke lijk voor legalisering van softdrugs. „Nul is flauwekul," aldus de nieuwe CDJA- voorzitter. Bij legalisering had de over heid grip gekregen op het aanbod, het gebruik en de kwaliteit van softdrugs, meent Vlot. .n in 'ij le wolkt en enkele buien, moge1. gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr »gr gr gr >gr gr gr 5 gr t gr >gr 5 gr !gr I gr >gr 'gr lijk met onweer. Maxima om geveer 17 graden. Spanje: Af en toe zon, maar ook van tijd tot tijd een bui, mogelijk met onweer. Langs de kusten in het zuidoosten dinsdag droog. Middagtempe- ratuur dalend naar 16 gradeft in het noordwesten en circa 21 in het zuiden. Italië: Maandag perioden met zon, in het noorden wat meer bewolking en voornamelijk de bergen kans op wat regen of' sneeuw. Dinsdag ook verder zuidwaarts toenemende be wolking en plaatselijk regen, mogelijk ook onweer. Middag- temperatuur van 16 graden in het noorden tot 20 plaatselijk' in het zuiden, [hiaten horen, terwijl zij toch id vorig jaar beloofde op korte mijn met oplossingen te ko- n," zei Bolkestein. Algemene Rekenkamer oor- :1de eerder dat geen enkele lakei in de asielketen functio- :rt. Overal worden termijnen oschreden. ^ker 12.500 asielzoekers ichten meer dan anderhalf jaar ;een besluit over een verblijfs- Bgunning. Bij de rechter liggen lizenden onbehandelde zaken, ielbeleid moet streng maar itvaardig zijn. Deze gang van Griekenland en Kreta: Perio- j !en 1S 8een va,n kdde, zei de D-leider. Schmitz beloofde irwat aan te doen. Maar vol ui onze Haagse redactie ssum - WD-partijleider Bolkestein vindt dat staatssecreta- Schmitz te weinig doet aan de problemen met het asielbe- d Ze komt de belofte om procedures te versnellen niet na. at zei Bolkestein zaterdag op een WD-partijraad in Bussum. heeft al maanden niets van een 'buitengewoon krachtig pro test'. den met zon en droog. In de loop van dinsdag in het westen meer bewolking en later kans op wat regen. Warmer met op dinsdag maxima van 16 gra den in het noordoosten tot 20 in het zuidwesten. Duitsland: In het midden en Bolkestein lukt het de latssecretaris maar niet om de itedures voor asielaanvragen verkorten, lkestein viel tijdens zijn rede Bussum opnieuw minister Van zuiden overwegend bewolkt, tr'o van Buitenlandse Zaken ider: laan >.28- gen: lans- 1.06. en perioden met regen. Mid- dagtemperatuur dalend naar ongeveer 10 graden. In het noorden af en toe zon en dins dag mogelijk een winterse bui, Maxima rond 6 graden. Zwitserland: Toenemende wolking en af en toe re; Sneeuwgrens rond 2200 meter, dinsdagavond in het noorden dalend tot circa 1200 meter, Middagtemperatuur in de da len ongeveer 16 graden, dins, dag in het noorden enkele gra den lager. Oostenrijk: In het zuiden eerst nog wat zon, verder veel be wolking en af en toe regen. Sneeuwgrens rond 2000 meter, dinsdagavond in- het noorden dalend tot circa 1200 meter. Middagtemperatuur in de len meest tussen 9 en 13 gra den. Die heeft te flauw gerea- ird op 'het wapengekletter' China voor de kust van Tai- i, Van Mierlo moet zich in opees verband 'kordater op- len' en zich sterk maken voor nonze Haagse redactie - WD-leider Bol- itein heeft afgelopen weekein de discussie geopend over de tdelijke vacature die op- met het vertrek van Eer- ■Kamervoorzitter Tjeenk Wil- i (PvdA) naar de Raad van ite, Die benoeming van Tjeenk link als vice-voorzitter staat niet vast, maar Bolkestein int alvast het voorzitterschap de senaat voor zijn partij, irmeel zou het kabinet al ttenstemming hebben over de 'olging van CDA'er Scholten nee-voorzitter van de RvS, in 1997. Tjeenk Willink is al ge tijd de gedoodverfde kandi- voor deze hoge post. ar PvdA-fractieleider Wallage I het geen uitgemaakte zaak de VVD een kandidaat levert het voorzitterschap van de 'at. „De WD is weliswaar de tóe partij in de Eerste Ka- maar de PvdA is dat in de le Kamer. En dat betekende ons ook niet automatisch we de voorzitter leverden, ;- dat is de CDA'er Deeetman aldus Wallage. (ADVERTENTIE) nne rd- ats; vbaar; 0. ont- Jstad; poste le- Oplossing cryptogram van zaterdag Horizontaal: 3. Ingang; 6. ruimte; 10. bladversiering, onderscheiding; 12. dag Nuland; 16. draperen; 1»- t marktnotering; 21. beursbediend Vertikaal: 1. Knipkianb2'kau'J^j naar4. gereedschapskist, 5. 7. toedienen; 8. Mimi; 9. ag 9 (J lesdrank; 15. dirigent; 16- doH 17. ransel; 20. tuig. De WD-leider riep het kabinet op niet meer geld uit te trekken voor de huursubsidie. Een Ka mermeerderheid wil een hogere huursubsidie voor mensen met een laag inkomen. Bolkestein noemde dit 'onacceptabel in een tijd dat de sociale fondsen mil jarden tekort komen'. Verlaging van de staatsschuld en het begro tingstekort moeten in 1997 de hoogste prioriteit krijgen, vindt de VVD-leider. Hij is het eens met WD-minister Zalm (Finan ciën) dat lastenverlichting in 1997 er gezien de sombere econo mische prognoses niet inzit. Niettemin moet het kabinet alle registers opentrekken om lasten verzwaring te voorkomen. PvdA-fractieleider Wallage wil wel dat het kabinet in 1997 de lasten verder verlicht. Bolkestein daagde Wallage uit, duidelijk te maken hoe hij dat wil financie ren. Groningen (anp) - Ongeveer vijf tien studenten brengen de nacht door op het dak van de Infor matie Beheer Groep in Gronin gen. Ze bezetten de plek uit pro test tegen de plannen met de stu diefinanciering van minister Ritzen. De politie heeft besloten niet in te grijpen. De studenten hebben voor drie dagen eten en drinken bij zich. Door een ruit in te tikken ver schaften de studenten zich gis termiddag toegang tot het ge bouw. Met de lift gingen ze naar het dak, waar ze een bivak in richtten. De studenten hebben de luiken naar het dak gebarri cadeerd. De Eerste Kamer behandelt morgen de prestatiebeurs en de collegegeldverhoging. De bezet ters eisen een gesprek met sena toren. Ze willen tot dinsdag op het dak blijven zitten. De Groninger Studenten Bond is medecoördi nator van de actie. De bezettters hebben het hoge IBG-gebouw als doelwit geko zen omdat deze instantie de stu diefinanciering uitvoert. De stu denten hebben becijferd dat de invoering van de prestatiebeurs tot een studieschuld van 70.000 gulden kan leiden. De studenten vinden dat de maatregel niet aansluit bij de werkelijkheid. De studie wordt voor vier jaar gefinancierd ter wijl de gemiddelde studieduur ruim vijf jaar bedraagt. «pAKAAS 500 gram Nu E PUNTJES Aanbiedi van-atST lin6«i geldig van lucqspjq 'raooq uea 'sinui J"™"^Vle(035.5483333. dag goed nieuws 2 Een namaak-TGV slingert zich door de straten van Antwerpen. foto de stem/dick de boer Door Ron Gregoor Antwerpen - Het extreem-rechtse Vlaams Blok heeft voor een groot aantal demonstranten de HSL-manifestatie, die gisteren in Antwerpen gehouden werd, behoorlijk verstierd. „Het is ei genlijk een schande dat ze hier meelo pen. Maar ik kom hier om te protesteren tegen de hoge-snelheidstrein. Ik laat me niet weerhouden door dat zootje," lieten de meeste actievoerders zich niet wegja gen. Het Vlaams Blok drukt ondanks de goede bedoelingen van de organisatie zijn stempel op de 'mars naar het Antwerps station'. De extreem-rechtse partij was met zeker hon derd man, gewapend met de bekende gele vlaggen met daarop de zwarte leeuw, na drukkelijk aanwezig op de manifestatie. Voor de delegatie van de Nederlandse So cialistische Partij, die in Brasschaat hoorde dat het Vlaams Blok van de partij zou zijn, is dat de reden om rechtsomkeert te maken. Andere Nederlanders uit onder meer Breda, Prinsenbeek, Rijsbergen, maar ook van 'bo ven de Moerdijk' laten zich er niet door weerhouden. „Als wij het nu ook al laten af weten, dan wordt het een Vlaams Blok-de- monstratie en dat willen wij de organisatie niet aandoen," zegt een Bredase demon strant. De tocht door het centrum van Antwerpen start op het Sint Jansplein, op 500 meter van het Centraal Station. Tachtig tractoren, die voornamelijk uit Brasschaat en Hoogstraten komen, vormen de kop van de stoet. Daar achter komt 'het voetvolk', aangevoerd door de CVP Brasschaat en de milieupartijen. Agalev-aanhangers vormen een levende TGV, die zich uiterst langzaam door de stra ten kronkelt. De Nederlandse demonstran ten mengen zich tussen de Vlamingen en roepen leuzen. Uit Breda zijn er twee bussen vol. Maar ook het landelijk Platform tegen HSL uit Zoetermeer is in Antwerpen aan wezig. Het Vlaams Blok, dat als een blok aan elkaar klit, sluit de rij van demonstran ten. Eenmaal op het plein voor het station geko men, nestelt het blok zich in de voorste rij en. Lucy Prins van het Bredase actiekoor 'Tegen de wind mee', die zich al de hele mid dag ergert aan de aanwezigheid van de zwart-gele meute, loopt naar de microfoon en roept dat het koor niet alleen tegen de HSL is, maar ook tegen racisme. Dat is voor het Vlaams Blok het startsein om een oor- verdoverd fluitconcert te beginnen, dat pas ophoudt wanneer het Bredaas koor van het podium klimt. Dan houden ook de geel zwarten het voor gezien, zij laten een aardig uitgedund plein achter. Organisator Jef Konings zit er een beetje mee in de maag. „Moet je eens kijken hoe veel pers erbij is," klaagt hij tegen een van zijn medewerkers. En tegen ons verdedigt hij zich: „Het is vervelend, zeg dat wel." Waarom ze mee mochten doen aan de de monstratie? „De acties, die wij houden zijn eigenlijk gezamenlijke acties van alle frac ties in Vlaanderen boven Antwerpen. Ook het Vlaams Blok is tegen de HSL. Wij heb ben tevoren gezegd: we maken er geen poli tiek spel van. Alle demonstranten zijn wel kom op deze betoging. We hebben ook geen enkele concessie gedaan aan het Vlaams Blok." De demonstratieve optocht door het cen trum van Antwerpen verloopt rustig. Hier en daar wordt er een agent bekogeld met rauwe eieren, maar als de jonge daders ver manend worden toegesproken door de orga nisatie is dat spelletje voorbij. Volgens Ko nings zijn er 2000 mensen op de been, de po litie schat het aantal betogers op 1300. Ko nings had voor de aanvang gerekend op 5000. „Het valt een beetje tegen, ja. Waarom er zo weinig zijn? Geen idee." De sliert demonstranten kronkelt zich door de straten van Antwerpens centrum. Het lijkt een lang lint, maar dat komt vooral door de tractoren, die met zwaailicht en toe terend het zondagse leven in de Sinjoren stad bijna een uur lang platleggen. Op het stationsplein valt het tegen. En door het ge joel van het Vlaams Blok is de lol er voor de meesten dan al af. Nog voordat Jef Konings iedereen bedankt heeft lopen de meesten al naar hun auto. Met het spandoek onder de arm. 'HSL, weg ermee', klinkt het nog zwak. IN DE TIJD dat het parle ment de Armenwet afschafte (1965) en de Bijstandswet in werking trad, leek de 'armoe de' voorgoed uit Nederland verdwenen. Er waren nog wel mensen die tijdelijk bijstand nodig hadden, maar armoede, die kwam niet meer voor als verschijnsel waar de politiek zich druk om hoefde te maken. Inmiddels is de welwaart decen nia-lang toegenomen. In verge lijking met 1965 zijn veel Neder landers aanzienlijk rijker ge worden. Maar toch, de komende dagen praat de Tweede Kamer over de 'armoede-nota' van mi nister Melkert (Sociale Zaken). De politiek kan inmiddels niet meer ontkennen dat de armoede is teruggekeerd in Nederland. Wie werkt en dus niet afhanke lijk is van uitkeringen, kan zich moeilijk voorstellen dat de leef omstandigheden voor honderd duizenden anderen knap moei lijk zijn. Het kenmerk van de armoede anno 1996 is dat het 'stille ar moede' is. Armoede verborgen achter de fagade van de wel vaart. Niemand loopt met zijn armoede te koop. Daarnaast kenmerkt de moderne armoede zich door uitsluiting. Wie arm is, doet als het ware niet meer mee in de maatschappij, wordt uitge sloten. Het ontbreken van werk zorgt al voor een zeker isole ment. En om mee te kunnen doen met allerlei zaken, is geld nodig. Melkert beschrijft in zijn armoe de-nota met de veelzeggende naam De andere kant van Ne derland de armoede niet alleen als een financieel probleem, De nota benadrukt dat de mensen weer bij het maatschappelijk ge beuren betrokken moeten wor den. Door betaald werk te doen en als dat er niet is op andere manieren, bijvoorbeeld door vrijwilligerswerk. Ruim 800.000 huishoudens moe ten rondkomen van een inkomen rond het sociaal minimum, dat niet meer voldoende is om van te leven. Wie jarenlang moet rond komen van alleen een AOW-uit- kering of een bijstandsuitkering lijdt armoede. Dat gaat ook steeds meer gelden voor grote groepen deeltijdwerkers. De po litiek heeft er jarenlang voor ge kozen de koopkracht van uitke ringen te laten achterblijven. De AOW'er die tien jaar geleden door zuinig te leven het nog kon redden, komt nu absoluut te kort. Door Harry Coerver De huren zijn dramatisch geste gen en de individuele huursubsi die heeft daar geen gelijke tred mee gehouden. Mensen in de bij stand mogen er niks meer bijver dienen. Er is een eigen risico in het ziekenfonds 200) geko men, het tandartspakket is uit het ziekenfonds verdwenen, mi lieuheffingen worden voor mini ma nauwelijks gecompenseerd via de belastingen, gemeentelij ke belastingen gaan omhoog. En zo zijn er nog veel meer zaken te noemen, tot de invoering van btw op de telefoonkosten, die sluipenderwijs het leven duur der maken. De Haagse politiek en ook het huidige kabinet hebben met nieuwe wetten de situatie alleen maar erger gemaakt. Door de af slanking van de kinderbijslag komen minima met kinderen extra in de moeilijkheden. De nieuwe Nabestaandenwet zorgt voor armoede bij weduwen en weduwnaars zonder minderjari ge kinderen. Wie werkloos of ar beidsongeschikt wordt, zit veel eerder op een bijstandsuitkering dan enkele jaren geleden. De vraag dringt zich steeds op: wie heeft al die mensen aan de 'an dere kant van Nederland' neer gezet? De politiek toch zeker. Een vertegenwoordigster van de ouderenbond ANBO schilderde tijdens' een hoorzitting in de Tweede Kamer onlangs de ar moede en het gebrek bij mensen die proberen te leven van een AOW-uitkering. Toch verzucht te zij: „AOW'ers kunnen tenmin ste nog wat bijverdienen, voor mensen met een bijstandsuitke ring is zelfs dat vaak niet meer mogelijk." Bejaarden die moeten bijverdienen om rond te komen, is dat de sociale welvaartsstaat waar Nederland in de hele we reld vermaard om is? Dat de politiek over armoede gaat praten, is een eerste stap. Een belangrijke stap. Maar voorlopig zullen de armen er weinig aan hebben. De maatre gelen die Melkert in zijn nota opsomt, zijn absoluut onvol doende. Zo lang het niveau van het sociaal minimum te laag ligt, bestrijd je de armoede niet met allerlei incidentele maatregelen. Te weinig erkent Melkert dat het om een structureel probleem gaat. Hij kijkt te veel naar apar te groepen die in de knel zitten. Armoede is voor hem nog te zeer de uitzondering. In zijn armoe de-nota schrijft hij bijvoorbeeld: „Het merendeel van de mensen die van een minimuminkomen leven, kan wel rondkomen, heeft geen problematische schulden en is niet maatschappelijk geïso leerd." De armoede-nota stelt maatre gelen voor gericht op aparte groepen. Extra belastingaftrek voor bejaarden, meer mensen moeten in aanmerking komen voor de bijzondere bijstand, bij standsmoeders met kinderen jonger dan vijf jaar en 57,5-plus- sers mogen iets bijverdienen bo venop hun uitkering. De coalitie-partijen in de Kamer zullen niet moeilijk doen over de armoede-nota. Kritische gelui den zijn in de coalitie nog niet gehoord, terwijl er toch al weer bijna tijd is voor een echte 'Ar menwet'. Eelde (anp) - Op Airport Eelde in Groningen is een gevaarlijke si tuatie ontstaan nu een piloot die vrijdag een verbod kreeg de lucht in te gaan, weigert zich daarbij neer te leggen. Wim de Nijs heeft het afgelopen weekeinde in de cockpit van zijn Chessna doorgebracht en de luchtverkeersleiding bestookt met verzoeken om te mogen opstijgen. Ondanks het verbod taxiede hij een aantal keren over de lan dingsbaan en parkeerde zijn vliegtuig tegen alle wettelijke voor schriften in naast een toestel dat net uit Amsterdam was gearri veerd. Daarbij zijn volgens luchthavendirecteur Van der Werff mensenlevens in gevaar gebracht, doordat De Nijs zijn propeller liet draaien en een aantal malen fors gas gaf in de nabijheid van de passagiers van het net gearriveerde toestel. „Het is een krankzinnige situatie, er worden mensenlevens in ge vaar gebracht maar er moet kennelijk eerst iets gebeuren voordat we iets kunnen doen," zegt Van der Werff. Het optreden van De Nijs, die anderhalf jaar geleden zijn luchtvaartschool Nice Flight in Eelde begon, riep van begin af verbazing en weerstand op. In plaats van de voertaal Engels te gebruiken in het contact met de verkeerstoren, maakt hij gebruik van een 'Frans' accent en aller lei teksten en deuntjes uit De Flintstones. 'Jabbadabbedoe' en 'Allo, zis isz your captain Flintsztone zpe aking', klonk het ook dit weekeinde elke paar minuten in de ver keerstoren bij de verzoeken te mogen opstijgen. Intussen hangt de piloot zichtbaar met zijn benen buitenboord in zijn cockpit en draagt een honkbalknuppel bij zich als hij zijn toestel verlaat. De huur van het kantoor van De Nijs op de luchthaven Eelde loopt per 1 april af. Van der Werff zegde in januari de huur op na dat De Nijs in een ander kantoor werd aangetroffen, terwijl hij de liefde met een vriendin bedreef. Maar ook na 1 april, zo vreest Van der Werff, kan de piloot voor gevaar en overlast blijven zor gen nu hem de toegang tot vliegtuig en platform niet kan worden verboden. Woordvoerder G. Knook van de Luchtverkeersbeveili ging op Schiphol bevestigt de problematische situatie. „Deze man mag onder geen beding de lucht meer in omdat hij alle voorschrif ten aan zijn laars lapt". Den Haag - Bij een kettingbotsing op de snelweg A12 zijn zater dagavond bij Den Haag achttien mensen gewond geraakt. Volgens de politie zijn twee van hen er ernstig aan toe. Bij het ongeval wa ren negen auto's betrokken.Het ongeluk gebeurde rond kwart over acht op het weggedeelte van Zoetermeer naar Den Haag. Vlak voor het Prins Clausplein botsten twee auto's tegen elkaar. Daarna klapten er nog eens zeven wagens bovenop. De betrokken voertui gen versperden een groot deel van de snelweg. Daardoor kwam het overige verkeer uit de richting Zoetermeer vast te zitten. Er ont stond een file van ongeveer vijf kilometer. Den Haag - Premier Kok vindt dat er eerst een interim-manager moet komen op de plaats van het woensdag afgetreden bestuur van het College van Toezicht Sociale Verzekeringen CTSV. Kok zei dit gisteren op de tv. De eerste stap, aldus de minister-president, moet nu zijn de aanstelling van een interim-manager, die het in opspraak geraakte CTSV eens goed doorlicht. De aanbevelingen van zo'n ma nager moeten samen met die van de eerdere adviezen van prof. Rood, leiden tot een andere manier van werken. Pas als er een beeld van die andere werkwijze is, kan een nieuw bestuur worden be noemd, zo vindt Kok. Amsterdam - De Koninklijke Marechaussee (KMAR) nam in 1995 een enorme hoeveelheid wapens in beslag bij grenscontroles in zee havengebieden (behalve Rotterdam) en op Schiphol. Dat blijkt uit bet jaarverslag over 1995. In totaal namen medewerkers ruim 74 vuurwapens, 300 stiletto's, 147 valmessen, ruim 120 boksbeugels, wurgstokken en ploertendoders, 378 stroomstootwapens en traan gasbusjes en 228 'overige' wapens in beslag. Dit is aanzienlijk meer dan in 1994. Nuland - De afdeling 't Gooi van de liberale jongerenorganisatie JOVD is gisteren met onmiddellijke ingang opgeheven. Daartoe heeft de JOVD tijdens haar algemene vergadering in Nuland beslo ten. De afdeling was in opspraak geraakt door de extreem conser vatieve standpunten die het afdelingsbestuur innam. Zo werd on langs in een brief aan de afdelingsgenoten gewezen op de noodzaak van het dragen van passende kleding, zoals een niet te korte rok voor de dames. Volgens een ruime meerderheid van de JOVD-leden zou het schadelijk zijn een afdeling die zo'n beeldvorming naar bui ten brengt, langer te handhaven. Amsterdam - De curatoren van Fokker hebben vrijdag een voorstel ontvangen voor een doorstart van Fokker II. Het voorstel zou af komstig zijn van de Russische vliegtuigfabrieken Tupolev en Yako- vlev die de vestigingen van Fokker op Schiphol-Oost en in Woens- drecht willen opstarten. De curatoren zijn sceptisch over het voor stel. Eerst moet worden onderzocht of de Russische vliegtuigindus trie wel echt achter de plannen zit. „Er is een voorstel neergelegd, maar zonder enige financiële garantie. We zullen het voorstel wei serieus bestuderen, maar de kans dat iets dergelijks tot een overna me leidt, is uitermate gering." Amsterdam - Duizenden mensen hebben zaterdag in Amsterdam voor het vijfde achtereenvolgende jaar gedemonstreerd tegen racis me. De manifestatie werd voor de vijfde maal gehouden. Zorgen over de gevolgen van de Koppelingswet stonden centraal in de toe spraken van de sprekers. Die wet maakt het mogelijk bestanden van allerlei diensten aan elkaar te koppelen. FNV-voorzitter J. Ste kelenburg noemde de wet inhumaan en in strijd met internationale verdragen. De wet leidt volgens de vakbonds voorman tot een iden tificatieplicht voor iedereen die een andere huidskleur heeft. Daar mee ondergraaft het kabinet naar zijn smaak het draagvlak onder de multiculturele samenleving. Amsterdam (anp) - De criminele informant die van minister Sorgdrager (Justitie) twee miljoen gulden vluchtgeld heeft ge kregen, zou nog steeds actief zijn in de drugshandel. Het Parool meldt dit zaterdag. De krant baseert zich op anonieme bronnen bij politie en justitie. Sorgdrager zette op de eerste dag van haar ministerschap, 22 au gustus 1994, haar handtekening onder het voorstel van haar amb telijke top om de als 'Haagse Kees' aangeduide informant twee miljoen gulden te geven. Als 'Haagse Kees' zich niet uit de voeten heeft gemakt naar het buitenland maar nog steeds in de drugshandel zit, kan dat Sorg drager in serieuze politieke pro blemen brengen. De man, die voor het interregionale recher cheteam Noord-Holland/Utrecht (IRT) had gewerkt, was zijn dek king kwijt nadat in de pers de in houd van een telefoongesprek tussen een rechercheur en een of ficier van justitie was gepubli ceerd. In dat gesprek was de naam van de informant gevallen. 'Kees' eiste daarop tien miljoen gulden van de politie, opdat hij zich met een nieuwe identiteit (plastische chirurgie, andere naam en paspoort) in het buiten land kon vestigen. De Hagenaar beweerde bang te zijn voor liqui datie door de onderwereld. De top van het ministerie van Justi tie wilde twee miljoen gulden be talen. Op de middag van de 22e augustus '94 kreeg Sorgdrager als kersverse bewindsvrouw het dossier op haar bureau. De mi nister stemde toe omdat zij over tuigd raakte van het levensge vaar waarin 'Kees' verkeerde. De enquêtecommissie Opsporings methoden noemt het in haar rap port onverantwoord dat de infor mant met een miljoenenbedrag is afgekocht.

de Stem | 1996 | | pagina 3