Brits rundvlees overal geweerd EASONS Turkse premier wil verbod opheffen op Koerdische taal Verkiezingen Suriname open voor oppositie EBEOIGHSiaSEa onderzoekt iiddrukkeii Supermarkten vrezen oor 6miljoenenstrop' Joegoslavië-Tribunaal klaagt moslims aan Taiwan kiest vandaag voor het eerst president Ai IdESTEM BUITENLAND A5 COMMENTAAR »liek IENLAND KORT Dorjaar Boeketten X LIBRIS CADEAU Ntwacht VS Mt 3 Russen Chinese minister zegt bezoek VS af pimtveer kampt met problemen BUITENLAND KORT 23 MAART 1996 ZATERDAG 23 MAART 1996 L onze correspondent Jpatamaribo-De Surinaamse ESdent Ronald Venetiaan Ut de drie oppositionele Tmlitieke organisaties, die eer- r waren uitgesloten van de teemene verkiezingen van 23 Ëj aanstaande, alsnog toe- Liuiiing gegeven om mee te ■doen. Hij oordeelde dat het beroep dat de partijen hadden aangetekend tegen de uitsluiting, gegrond is. Volgens het centraal hoofdstem bureau, dat met de organisatie van de verkiezingen is belast, wa ren de door de partijen ingedien de kiezerslijsten waarop de na men van één procent van kiesge rechtigden Surinamers moeten voorkomen, onvolledig. Bij veri ficatie was gebleken dat een deel van de namen niet voorkwam op de voorlopige kiezerslijsten van het hoofdstembureau. Venetiaan is echter van oordeel dat de na men op de ingediende lijsten slechts aan drie criteria moeten voldoen. De betrokkene moet als ingezetene van Suriname staan ingeschreven, de Surinaamse na- fet heeft weinig problemen on Pp kleine onderdelen werd een Siemens van minister Sorgd^jj lEuropese Commissie sluit opslag niet uit om prijzen op peil te houden tionaliteit bezitten en minimaal achttien jaar oud zijn. Op basis hiervan bleken de lijsten van de partijen wel in orde te zijn. Als gevolg van het besluit van Vene tiaan kunnen DA'91, de Alliantie en Abop zich in de verkiezings strijd mengen. DA'91 wordt met de Nationale Democratische Par tij van Desi Bouterse beschouwd als één van de grootste concur renten van het Nieuw Front, de regeringscoalitie waar ook Vene tiaan deel van uitmaakt. Ernie Brunings kandidaat namens de Alliantie reageerde opgelucht. „De rechtsstaat Suriname be staat gelukkig nog," zo zei hij. over de praktische I maanden aan de gang'Voor. I J niet kunnen vinden. Gezien de' I JKamer heeft al dat verbale qe Bring veroorzaakt. a je punten aangescherpt, maar Irlandse drugbeleid rust non te fundamenten. Afgezien van 1 lie feiten uit dat het drugspro. hteerbaar is. Vanuit de Neder-1 dus weinig reden voor groot' Inscherping van het beleid? Dat pruk die vanuit het buitenland I ■laat merken dat het niet onge- f [is niet van plan om de liberale Ipressieve beleid dat doon I gehanteerd. [klaar met de rest van Europa I [messen gescherpt. Op verzoekt [conservatieve senator Masson I [het Verdrag van Schengen. In f l/ijd hoofdstuk wordt Nederland [at'. De gaullist Myard maakt het treffen met een economische |len dat een bijna-buurland i een medelidstaat van de Euro-I i het diplomatiek niveau van eend luid van een intern probleem bij l [at sommige buurlanden in meer van het door Nederland gevoer- Iver gesproken worden. Maar die de drugsellende die in Frankrijk 't de grote steden voor het op-j probleem te maskeren door hard Inval 'onfris' Be kwalificatie die premier Kok t Nederlandse drugsbeleid in een Ipport. Senator Paul Masson had van minister-president Juppé. een 'narcostaat'. Volgens Kok abel op de staat der Nederlanden En dat terwijl Frankrijk zelf Irg succesvol drugsbeleid. Minis- |e Zaken en vrijwel de volledige al uitermate fel gereageerd op op Internet landigde staatsdrukkerij en -uit-.J [aar de zogenoemde Handelingen 1 op Internet zetten. Ze zijn gratis I I omvatten de letterlijke teksten parlement. De Sdu had het plan al leent op gang gekomen discussie leidsinformatie via de elektroni- lesloten zijn plan versneld uit te lingen ook op papier uit en rekent jn uit Turkije op jlam-Rijnmond heeft een heroïne- 1 opgerold. Er zijn vier verdachten pit Oude Tonge, een 34-jarige man I ge man uit Turkije, zijn in Rotter- i hadden kort daarvoor een perso- een sporttas met 25 kilo heroïne fonge is later in haar woning aan- [op verschillende adressen op de een aantal geweren en pistolen |nd elke 8 maanden „i uiterlijk om de acht maanden de [tandscliënten opnieuw vaststellen of er nog steeds recht op een uit- oprekken tot maximaal achttien tsplan voor bijstandsdossiers vast- pdsgerechtigden worden ingedeeld fat is het nieuwe beleid dat de ge it van Sociale Zaken moeten g pRTENTIE) ON VOOR BUITENLEVEN HET PLATTELAND VOOR BUITEN Londen (ap) - De lijst van landen die de import van Brits rund- s verbieden, wordt steeds langer. Gisteren besloten Fin- Singapore, Nieuw-Zeeland, Luxemburg, Duitsland, Oos- jjk, Italië en Spanje rundvlees en rundvleesprodukten uit Sjróot-Brittannie te weren. Eii sloten zich hiermee aan bij frankrijk, Belgie, Zweden en .Portugal die donderdag al had- L besloten de invoer van rand jes en levende kalveren uit fenot-Brittannie voor onbepaal- ie tijd te verbieden. j)e Europese Commissie sluit niet it dat het de opslag van rund- Les zal bekostigen om de vlees- ijzen op peil te houden. Dat dt een woordvoerder van de Icommissie in Brussel gisteren ge- regd. De paniek die is ontstaan rondom de gekkekoeienziekte pSE heeft de rundvleesprijzen in ijeEU doen dalen. Ct Nederlandse regering heeft de uport van rundvee, rundvlees en iindvleesprodukten voorlopig kgeschort tot maandag, wan- ter in EU-verband een beslis- Ing wordt genomen over even- jiiele maatregelen. Duitsland =eft opgeroepen tot een Euro- ees verbod op de import van aderen en rundvlees uit Groot- frittarmië. itregelen volgen op de lod van tien Britten, die ver moedelijk zijn gestorven aan een lenselijke variant van BSE of- hel de gekke-koeienziekte. De i is dodelijk en is door we- rappers in verband ge acht met het eten van besmet indvlees. n Groot-Brittannië wordt wisse lend gereageerd. De consumen tenorganisatie Consumers' Asso ciation waarschuwde gisteren, •en iad ent aat -is- ;en ;ter en) ïd- in- >ok dat er maar een manier is om be smetting met BSE te vermijden: het van het menu schrappen van Brits rundvlees. De directeur van deze organisatie, Sheila McKech- nie, zei dat het wetenschappelijk niet mogelijk is te beoordelen, hoe groot het risico op besmet ting is. „Als consumenten voor zichzelf besluiten dat ze het risi co wel aandurven, adviseren wij hen alleen spiervlees te eten". Professor John Pattison, voorzit ter van de door de regering inge stelde adviescommissie, zei dat het totale aantal gevallen van be smette mensen in de tienduizen den zou kunnen lopen, maar dat het even goed mogelijk is, dat het bij enkele gevallen blijft. Premier John Major heeft gezegd dat hij vertrouwt op de deskundi gen die zeggen, dat er nauwelijks risico bestaat en dat hij rustig doorgaat met het nuttigen van rundvlees. Vele Britse scholen namen het zekere voor het onze kere en serveren de leerlingen geen rundvlees meer bij de lunch. Een comité van wetenschappers uit de Europese Unie is gisteren in Brussel achter gesloten deuren tot de aanbeveling gekomen om alle met BSE-besmette Britse runderen af te maken. De Euro pese Commissie heeft gezegd maatregelen te nemen, zodra ze een wetenschappelijk advies had gehad. Maandag buigen ambte naren uit de EU-landen zich over de kwestie. IVERVOLG VOORPAGINA |e supermarkten vrezen een Biljoenenstrop' als gevolg van Ie commotie die is ontstaan fer de gekkekoeienziekte. vleesomzet in Nederland tot met ongeveer 10 procent te- Hl, is de verwachting. De grote fpermarkten berekenen het om- Itverlies deze week op ongeveer 15 miljoen gulden, let kabinet besloot donderdag, let instemming van de Tweede Jeraer, dat importeurs Brits pdvlees en rundvleesproducten I' zij na vrijdag invoeren, voor- [P'8 moeten opslaan. p is verboden in afwach- W van nadere beslissingen van |j Europese veterinaire deskun- j i, die maandag in Brussel bij par komen. Britse kalveren die P vrijdag worden geïmporteerd pafgemest, moeten weg worden [houden van ander vee. De im- Jrt van Britse kalveren is niet Irboden. om have en goed jrapig op te s]aan ;n afwach- JjS'an nadere Europees beraad, plot ook voor honden- en kat- i (efe) - De Amerikaanse «wacht heeft gisteren drie J sen gered die op een ijsschots a'en en richting Noordelijke kritiek in de Tweede Ka® f„ instellen naar de salarierl.® r-l bestuursleden van se® „en romen ook afvloeiingsregeling de orde. goed kijken of er aanpM nodig zijn. Dat zal eve gen." aldus Kok. dat j,etj De premier benadrUK c()n,p onterecht is om 'zofiaauanddrul(. stateren dat de goudecteure»L voor twee vertrokken eên| van het vervoersbedn] .e, js.l 'beloning voor wanpi vijftienJ „We moeten niet met ZIJ - miljoenen jury gaan sp dus Kok. tjtos de Russische autoriteiten aarden Dmitri Sjparo en zijn a zonen de Beringstraat over IL;ienkdie Ruslan<i van Alaska Ki L f tocNt liep spaak toen ,'s brak en wegdreef. De aan- u van twintig ijsberen ™te hun problemen nog. sulie zond noodsignalen uit. it weer bemoeilijkte het red- fetTechter' Uiteindelijk s. ae Amerikaanse kustwacht hm, l sporen en van eerste le- Kftoeften te voorzien. Met lyjpters van de kustwacht Taska g!braUht0rS naar N°me in tenvoer. De diervoederbranche meldt echter al sinds jaar en dag geen Brits vlees (slachtafval) in het voer te gebruiken. De Nederlandse rundvleesboeren vrezen echter, dat ook zij de ko mende dagen financiële klappen zullen oplopen. „Wij voorzien een daling van de rundvleescon sumptie in het algemeen, want mensen nemen voor alle zeker heid toch maar een varkenslapje of een visje. Dat betekent voor ons een kleinere afzet en dus ook een lagere prijs, terwijl er aan ons vlees niets mankeert," aldus een woordvoerder. De Nederlandse kalversector is boos. Ze meent dat de Britse col lega's in het verleden onvoldoen de rekening hebben gehouden met de preventie of bestrijding van dierziekten. Vleeshandelaar M. Levie uit Ul- venhout betrekt onderdelen van geslachte runderen uit Frankrijk, Engeland en Ierland om die ver volgens af te zetten op de Neder landse markt. Bij slagers, super markten en de horeca. Dus valt te veronderstellen dat hij een probleem heeft, nu de Ne derlandse overheid de grens heeft gesloten voor Engels vlees, van wege de perikelen rond de 'gekke koeienziekte'. „Valt mee," zegt de Ulvenhoutse vleeshandelaar: „Bij onze Engelse leverancier hebben we de bestellingen afgezegd en in Frankrijk hebben we bijbesteld, wat we te kort kwamen. Boven dien kunnen we ook op de Neder landse markt vlees kopen". Peking - China heeft gisteren meegedeeld, dat minister Chi Haotion (Defensie) zijn voorge nomen bezoek aan de Verenigde Staten voor onbepaalde tijd uit stelt. Volgens China is het kli maat niet goed voor een bezoek. De betrekkingen tussen China en de VS staan onder zware druk door de Chinese militaire oefe ningen voor de kust van Taiwan. Door Jan van der Made Vandaag beginnen in Taiwan de eerste directe presidents verkiezingen uit de geschie denis van het eiland. Aan de vooravond staan massale bij eenkomsten en demonstraties met toespraken van de vier presidentskandidaten op het programma in een laatste po ging om stemmen te winnen. Lee Teng-hui (Nationalisten of Kuomintang, huidige regerings partij), de gedoodverfde win naar, neemt het op tegen Peng Ming-min (Democratische Pro gressieve Partij, oppostitie), Lee Yang-kang (Nieuwe Partij of Hsin Tang, afscheiding van de Nationalisten, nu oppositie) en Ch'en Lu-an (voormalig Natio nalist, nu een onafhankelijke kandidaat). Maar op de achter grond van het uitbundige feest der democratie dreigt de scha duw van Peking. Taiwan's grootste vijand van dit moment is niet China," zegt Hsu Sh'ih-chieh, campagneleider van de Democratische Progres sieve Partij (DPP) „maar de angst van de bevolking voor een communistische oorlogsdrei ging." Hij is gekleed in een trai ningspak in de partijkleuren li la, blauwgroen en wit, draagt een button met een blauwgroen walvisje, het symbool van de partij. „Taiwan heeft de vorm van een walwis, en net als een walvis ligt ze in de zee." Dat walwissen met uitsterven worden bedreigd, laat hem onberoerd. „We heb ben al zo lang niets meer met het vasteland te maken. We zijn rij ker. We hebben een democratie. Veel van onze stemmers zijn op Taiwan geboren en nog nooit op het vasteland geweest. Waarom zouden ze daarbij willen ho ren?" Maar ondanks hun reclame voor onafhanklijkheid zijn concrete plannen daarvoor vaag. Misdadig In Peking is de DPP afgeschil derd als een misdadige organi satie die er op uit is om het 'moederland' te splitsen. De ver kiezingsstrijd wordt overduide lijk beïnvloed door de militaire acties van het vasteland. Meer dan de helft van de tijd van de verkiezingsdebatten worden be steed aan Taiwan-vasteland be trekkingen, waarbij verschillen de gradaties van onafhankelijk heid worden besproken. Zelfs bewegingsvrijheid van de kan didaten wordt beïnvloed door Peking. Afgelopen maandag tijdens het laatste grote televisiedebat, kondigde P'eng Ming-min de DPP partijkandiaat opeens aan dat het Buro voor Nationale Veiligheid hem had verteld dat er een moordenaar zou zijn ge stuurd door de Gewapende Poli tie in Peking met de opdracht om hem, of een van de andere presidentskandidaten te ver moorden. De moordenaar, die 'Young' zou heten en 44 jaar zou zijn, zou daarvoor een beloning van 5 miljoen Amerikaanse dol lars krijgen. Volgens de Taiwa nese wet worden de verkiezin gen afgelast als een der kandi daten niet mee kan doen. Kogelvrij Twee dagen later werd er een 'Tony Young' aangehouden op het vliegveld van Taipei. Hij was 44 jaar en had jaren in de VS ge- De gedoodverfde winnaar Lee Teng-hui woond. De Taiwanese pers spe culeerde er over, dat hij voor Amerikaanse triaden zou wer ken, die hem de opdracht vanuit Peking hadden toegespeeld. Maar na een ondervraging van negen uur moest de Taiwanese veiligheidspoltie hem laten gaan wegens gebrek aan bewijs. Het resultaat was wel, dat het Buro voor Nationale Veiligheid de presidentskandidaten adviseer de om kogelvrije vesten te dra gen, en om slechts onder bege leiding van lijfwachten de straat op te gaan. Avererechts Maar het resultaat van China's intimidaties, de vlootoefeningen en de geruchten over sluipmoor denaars, lijkt averechts te wer ken. President Lee Teng-hui voert een keiharde 'vrees Peking niet, wij zijn geen kreeften met weke voeten'-campagne. Hij staat voor hereniging met het vasteland, maar pas wanneer China zelf een democratisch en vrij land is. „We laten ons niet intimideren," zegt Chuang Shih-tsjung, hoofd van de Sha- mei middelbare school op het ei land Quemoy, een Kuomintang bolwerk. Zelfs de kinderen in zijn klas zijn niet bang voor een eventuele invasie. „Zij zijn bang voor ons," zegt Cheng Hsi-chih, een 16-jarige scholier. Wij heb ben het beste leger." De school heeft 400 kinderen en elke week zijn er 'defensieve oe feningen'. Die bestaan eruit dat de kinderen zo snel mogelijk naar een van de acht schuilkel ders op de speelplaats moeten rennen. „Ze zijn nu zo gedisci plineerd dat de hele school in dertien minuten in de schuiul- kelders zit," vertelt schoolhoofd Chuang Shih-tsung, „ze zijn er erg rustig onder." President Lee Teng-hui en de le den van de Kuomintang en hun kinderen mogen onbevreesd zijn, anderen proberen Peking te sussen. Vice-voorzitter van de districtsraad van het eiland Quemoy, Ouyang Yanmu deed de meest uitgesproken poging om de betrekkingen tussen Chi na en Taiwan te verbeteren: sa men met vijf raadsleden reisde hij af naar Xiamen, de Chinese havenstad die op slechts een paar kilometer afstand van Que moy ligt. De eilandersdelegatie wilde een petitie aanbieden aan de autoriteiten in Xiamen waar in werd aangedrongen op een beëindiging van de militaire oe feningen en een hervatting van besprekingen. Omweg Er moest een geweldige omweg worden gemaakt: van Quemoy naar Taipei, vandaar naar Hongkong om daar over te stap pen op het vliegtuig naar Xia men. De totale reis nam (met in checken) twaalf uur in beslag. Maar bij aankomst in Xiamen werd hen, zonder uitleg, de toe gang tot China ontzegd en moes ten ze hetzelfde vliegtuig weer terugnemen naar Hongkong. „De situatie is niet geschikt, wellicht kan er na de verkiezin gen en de militaire oefeningen weer gepraat worden," liet een overheidsfunctionaris uit Xia men via de telefoon weten. Naar alle waarschijnlijkheid gaat Lee Teng-hui de verkiezin gen winnen. „Het gaat er alleen om hoeveel procent van de stem men hij krijgt," vertelt Liao Feng-te, woordvoerder van de Kuomintang. „In het slechtste geval veertig procent, in het bes te zestig." Wanneer het winst percentage hoger ligt dan 50 procent zou dat een ernstig ge zichtsverlies betekenen voor Pe king: in dat geval zou haar poli tiek van militaire campagnes en intimidatie, die hadden moeten voorkomen dat de kiezers op Lee Teng-hui stemmen, hebben gefaald. Het liefste zou Peking waar schijnlijk zien dat de kandidaat van de Hsin Tang, Lee Yang- kang, wint. Deze heeft aange kondigd dat, wanneer hij zal winnen, hij ogenblikkelijk naar Peking zal vliegen om over her eniging te praten. Wint P'eng Ming-min, de DPP-kandidaat, dan nemen de spanningen naar alle waarschijnlijkheid toe. Pe king heeft laten doorschemeren dat, wanneer er na de verkiezin gen over onafhankelijkheid wordt gepraat, militaire oefe ningen wel eens door zouden kunnen gaan tot in de zomer. Ch'en Shui-chin, de DPP-stem- mer: „Ik hoop dat Amerika er dan zal zijn om de Taiwanese walvis te beschermen." torohiaVeral Het Amerikaanse ruimteveer Atlantis kampt con tl™' Na de met succes verlopen lancering van vrijdagoch- e'syst den tec'ln'ci van de NASA drukverlies in het hydrauli- 4tv m' Als het euvel niet verholpen wordt, zal de geplande an ~en dagen waarschijnlijk moeten worden ingekort. Op het ,«®LTmteVaartcentrum bij Cape Canaveral wordt rekening ge- het J:e®lek in een van de drie hydraulische systemen aan boord seen ProWeem levert volgens de leiding van het centrum L §evaar op voor de zeskoppige bemanning. NASA gaat er WhI?DUit dat de belangrijkste missie van de Atlantis, de koppe- Russische ruimtestation MIR, gewoon door kan gaan. Den Haag (anp) - Het Joego slavië-Tribunaal heeft voor het eerst een aanklacht uit gevaardigd wegens oorlogs misdaden tegen Bosnische Serviërs. Het is tevens de eerste keer dat het Tribunaal moslims aanklaagt. Dat is gisteren in Den Haag bekendgemaakt. Zejnil Delalic (47), die als coör dinator van moslim- en Kroati sche strijders in het gebied rond Konjic verantwoordelijk was voor het kamp Celebici in het zuiden van Centraal-Bosnië, is onder meer aangeklaagd wegens de moord op zeker 14 gevange nen in dat kamp in 1992. Eveneens wegens meervoudige moord zijn aangeklaagd: Zdrav- ko Mucic (40), die van mei tot november 1992 commandant was van het kamp Celebici, zijn opvolger Hazim Delic (31) en kampopzichter Esad Landzo (23). Drie van de vier zijn moslims, een is een Bosnische Kroaat. Wie van de vier moslim en wie Kroaat is, wilde Tribunaal woordvoerder Christian Char- tier niet zeggen. Delalic werd maandag in Mün- chen aangehouden, Mucic op dezelfde dag in Wenen. De Bosnische autoriteiten hebben gistermiddag een arrestatiebe vel uitgevaardigd tegen Delic en Landzo. Aanklager Goldstone zei giste ren, dat deze eerste aanklacht wegens misdaden tegen Serviërs is vertraagd door gebrek aan medewerking van de kant van Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) en de Repubiika Srpska binnen Bosnië. Met de steun van verschillende Niet- Gouvernementele Organisaties slaagde het Tribunaal er uit- eindlijk in getuigen buiten deze gebieden te ondervragen. Goldstone benadrukt opnieuw dat het beleid van het Tribunaal is om mensen te vervolgen die mogelijk verantwoordelijk zijn voor misdaden, ongeacht de po litieke of etnische groep waartoe zij behoren. Het in 1993 door de VN-Veilig- heidsraad opgerichte Tribunaal heeft nu in totaal 57 mensen aangeklaagd: 46 Serviërs, 8 Kroaten en 3 moslims. Slechts twee van hen - de Serviërs Tadic en generaal Djukic - zitten reeds in de speciale VN-cellen in de gevangenis van de Haagse bad plaats Scheveningen. Belgisch euthanasiedebat aangezwengeld Brussel - Nederland hoeft in Europa niet langer alleen te staan op het gebied van euthanasiewetgeving. De Vlaamse Liberalen en Democraten (VLD) presenteerden gisteren een wetsvoorstel voor een regeling, die sterk is gebaseerd op het Nederlandse model. Wel pleit de VLD voor een duidelijker wettelijk kader. De partij wil daarnaast, dat wilsonbekwamen niet voor euthanasie in aan merking ko'men. Het initiatief moet uitgaan van de patiënt zelf. Familieleden van „wilsonbekwamen" kunnen niet om de dood vragen. VLD-voorzitter Herman de Croo zei een 'schemerzone' of 'Marcel Colla-praktijken' uit te willen sluiten. Burgers zouden de wil om euthanasie toe te passen in een zogenoemd levenstesta ment vast moeten leggen.. De Belgische discussie over euthanasie kwam vorig jaar op gang, na een bekentenis van de socialistische minister van Volksgezondheid Marcel Colla. Deze gaf toe in 1989 artsen om de dood van zijn terminaal zieke moeder te hebben ge vraagd. Hij pleitte vorig jaar voor een snelle wettelijke regeling. Anti-kernwapenverdrag Stille Zuidzee Parijs - Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten on dertekenen maandag in de Fijische hoofdstad Suva het Verdrag van Rarotonga over het verbod van kernwapens in de Stille Zuid zee. Dit heeft het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken vrij dag bekendgemaakt. Het verdrag dat het bezit, het testen en het gebruik van kernwapens verbiedt, werd in 1985 op Rarotonga, het hoofdeiland van de Cookeilanden, getekend door de zestien lid staten van het Stille-Zuidzeeforum. Hervatting terreuracties aangekondigd Belfast - Het Ierse nationale bevrijdingsleger, INLA, heeft aange kondigd vanaf vrijdagmiddag zijn „militaire offensieve acties" te zullen hervatten. De marxistisch georiënteerde INLA scheidde zich 25 jaar geleden af van de IRA. Zij heeft zich nooit achter het bestand van het Ierse Republikeinse Leger geschaard, maar volg de dit de facto wel op. Om het zover te laten komen was een inter ne machtsstrijd nodig, waarbij drie INLA-leden werden ver moord. Ontsnapte kaper in Spanje opgepakt Rome - De voortvluchtige Palestijnse terrorist Maguid al-Molqi, die in 1985 was betrokken bij de kaping van het cruiseschip Achille Lauro, is in Spanje aangehouden. Dat heeft justitie in Ita lië bekendgemaakt. Al-Molqi keerde op 28 februari niet naar zijn gevangenis in Rome terug na een proefverlof. Afrika voor olie-embargo Nigeria Windhoek - Ondanks zware druk van Nigeria hebben de meeste Afrikaanse staten zich uitgesproken voor een olie- en wapenem bargo tegen dat land. Ook willen de Afrikaanse staten een uitge breid onderzoek naar de dood van de Nigeriaanse activist Ken Saro-Wiwa. Verder dringen zij aan op herstel van de democratie. De landen besloten dat gisteren tijdens een gezamenlijke verga dering van Europarlementariërs en vertegenwoordigers van 70 ontwikkelingslanden in de Namibische hoofdstad Windhoek. Bloedbad in Zuid-Afrika Durban - In de Zuidafrikaanse provincie KwaZulu-Natal zijn in de nacht van donderdag op vrijdag zeker elf mensen vermoord, onder wie vrouwen en een zuigeling. Volgens de politie ging het om een politieke moord en zijn alle slachtoffers aanhangers van het Afrikaans Nationaal Congres van president Mandela. Zeker 3000 mensen vermoord Parijs - De Bosnische Serviërs hebben na de val van de moslim enclave Srebrenica zeker 3000, maar mogelijk zelfs 8000 moslims vermoord. Dat stelt de VN-onderzoekster Elisabeth Rehn in haar verslag, waarvan delen gisteren in de Franse krant La Croix zijn verschenen. Overvallers springen uit plafond Pont-de-Loup - In het postkantoor in het Belgische Pont-de- Loup, in de omgeving van Charleroi, kwamen de overvallers gis teren letterlijk uit de lucht vallen. In de nacht van donderdag op vrijdag waren twee mannen het postkantoor binnengedrongen. Zé hielden zich schuil in de ruimte boven het verlaagde plafond. Bij binnenkomst van de eerste loketmedewerkers sprongen de mannen gewapend naar beneden en maakten 300.000 frank 16.500) buit. Van de overvallers ontbreekt elk spoor. Belgische geldlopers weer aan de slag Brussel - De kleine duizend Belgische geldlopers die nu nog in staking zijn, gaan maandag weer aan de slag. De leden van zowel de christelijke als de socialistische bond hebben gisteren een ak koord over betere beveiliging van geldtransporten goedgekeurd. De koeriers van waardetransporten legden veertien dagen gele den het werk neer. Directe aanleiding was een overval in Charle roi, enkele dagen daarvoor, waarbij een chauffeur van een geld wagen om het leven kwam. Alle partijen streven nu naar een sys teem dat geld bij een overval waardeloos maakt. In afwachting daarvan zullen klanten en koeriersbedrijven de waarden van de transporten zo laag mogelijk houden. Door Jan Meulemeesters De nieuwe Turkse premier Mesut Yilmaz wil het verbod op de Koerdische taal opheffen. „Een oplossing van het Koerdische probleem vereist een nieuwe, menselijkere benadering, die rea listischer en moediger is," zei Yilmaz in Igdir aan de grens met Armenië. „Onderwijs in het Koerdisch zou niet mogen worden verboden," zei hij concreet. Het is niet duidelijk, of hij dit heeft doorgesproken met rege ringspartner, de Partij van het Rechte Pad (DYP) van Tansu fil ler. Vóór de verkiezingen van 24 december had fillers partij het alleen voor het zeggen, filler was fel tegen concessies aan de Koer den en heeft zich steeds ingezet voor een 'militaire oplossing'. Onderwijs en tv in het Koerdisch waren de belangrijkste eisen van gematigde Koerden. Tot nu toe veegden Turkse autoriteiten deze eisen op één hoop met die van de Koertdische Arbeiderspartij PKK, die sinds 1984 voor een Koerdische staat in het zuidoos ten vecht. Het Turkse leger heeft de PKK met alle mogelijke mid delen bestreden en de oorlog met de PKK steeds opgevoerd. De laatste jaren werd vooral de tactiek van de verschroeide aarde toegepast: huizen en bossen wer den in brand gestoken, zodat mil joenen Koerden vluchten. De PKK kon daardoor steeds minder steun en schuilplaatsen vinden. Zelfs bases in Noord-Irak werden bij herhaaldelijke Turkse inva sies vernietigd. Gisteren nog heb ben Turkse gevechtsvliegtuigen bases van Turks-Koerdische re bellen in het noorden van Irak gebombardeerd. Half december kondigde PKK- leider Abdullah Ocalan een een zijdig staakt-het-vuren aan. Donderdag dreigde hij met zelf moord-aanslagen in de steden, als de Turkse regering niet in zou gaan op zijn bestand. Ocalans dreigement zou serieus kunnen zijn, omdat miljoenen Koerden naar steden als Ankara, Istanboel en Izmir zijn gevlucht en onder hen wrok en woede heerst over de onderdrukking in het zuidoosten. Ocalan zelf zou verbitterd zijn omdat de Turkse luchtmacht in het geheim weer bombardemen ten is begonnen op bergtoppen in het zuidoosten, waar de PKK zich schuilhoudt. Het is de vraag of de nieuwe pre mier Yilmaz iets afweet van die bombardementen. Hij had zich al eerder uitgesproken voor een ge leidelijke opheffing van de nood toestand in het zuidoosten, en dus voor de opheffing van de bui tengewone volmachten van het leger bij de aanpak van het Koer denprobleem. Uiteraard zijn de generaals daar niet blij mee en wellicht hopen ze Ocalan te pro voceren tot contra-terreur waar door Yilmaz' vredesoffensief ge torpedeerd zou worden. Anders kunnen ze nog altijd terugvallen op vertragingstactiek, want over een jaar neemt filler het pre mierschap over van Yilmaz en die heeft veel minder geduld met de Koerden. Daarom lijkt Yilmaz' vredesplan weinig kans te maken.

de Stem | 1996 | | pagina 5