'Klokkenberg moet samenwerken' I UiT Burger klaagt steeds vaker over Justitie Bestuurders CTSV stappen op 30 Geen lagere heffingen voor campinghouders Sport Commissie adviseert overplaatsen hart/longkliniek naar ziekenhuis in regio Breda Klaar voor de lente ictie voor behoud iekenhuis-zorg |Feyenoord op tv Pen Bosch boos op Feyenoord Ajax naar de halve finale De wereld in filmaffiches DE GIDS pederland weigert [Zjirinovski visum Onrust aan het faf van Fokker dienstplichtigen gezet tegen Igeweld op school ■Betaling tv-rechten Ifs van de haan Breda moet softdrugs gaan verkopen, vindt fractie D66 Zalm: Geen belastingverlaging Automobilisten hardleers: veel bonnen tussen Assen en Breda gi 1 N1EENEEMPRUS flAGNETRON combinatie-oven.Nuttig p rill 1450 Watt. Hetelucht he bedie- imer Voor alle installaties op het van c.v. en sanitair. Mr F.J. Haarmanweg 37A- Postbus 4530 AD Terneuzen - Tel. 0115-612520 DE STEM Iburg - De fractie van de kM in Oostburg wil alles op al- Letten om een 24-uurs zorg in Antonius-ziekenhuis alsnog Land te houden. In een brief L B en W waagt fractievoorzit- Ll Wille aan het college en de overige raadsfracties hetzelfde te Boen. (ZIE ZEELAND - Cl jjlversum - De NOS doet van- Lnd vanaf 20.00 uur op Neder land 2 rechtstreeks verslag van ■de kwartfinale uit de Europacup II tussen Feyenoord en Borussia Lichengladbach. De eerste ont- Leting eindigde in een 2-2 ge lukspel. De wedstrijd is vanaf |)15 uur ook te zien via Duits land 1. ■otterdam - Feyenoord-voorzit- IterJorien van den Herik is er op nieuw in geslaagd kwaad bloed te kotten in voetballand. Gisteren taakte de Rotterdamse club na- jnelijk bekend dat FC Den Bosch- trainer Chris Dekker per 1 juli de Luwe directeur opleidingen bij ieyenoord wordt. Het bestuur an Den Bosch gaat hiermee niet ftoord omdat Dekkers contract loorloopt tot juli '97. hziE SPORT-B2 MIN./MAX. 11 4 /14 f; Lenteweer 'IV Gisteren was het met ruim 14 |j graden al aardig lenteweer. |j Vandaag en de komende dagen I wordt het wisselvallig. Over het algemeen wisselend bwolkt en af eri toe wat lichte regen. IAAI Boulevard 118 ERGEN Doelstraat 8 OSCH Fenkelstraat 39-41 EUR Anna van Berchemlaanl olbrugstraat 3-5* N MET SUPERCLUB HOUT Markt 10 JK Grotestraat 243 Emmapassage 23* 0GENB0SCH Orthenseweg 86 n kunnen afwijken, kennelijke fouten «W' koopavond Informeer naar de voorwaarden VANDAAG IN DEZE KRANT Ajax heeft zich geplaatst voor de halve finale in de Champions League. De landskampioen won de re turn tegen Borussia Dort mund met 1-0 door een doelpunt van Musampa (fo to). In de halve finale speelt Ajax tegen Panathinaikos. DEEL C 'The Reel World, Honderd jaar filmaffiches' heet de tentoonstelling die vanaf zaterdag te zien is in de Kunsthal in Rotterdam. De poster als een papieren ver leider voor een voorstelling - met de toverlantaarn. deeld INHOUD 4 katernen De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport deel B Zeeland deel C Uitgids deel D RTV-programma's D6 - De Russische natio- iist Vladimir Zjirinovski mag [Herland niet binnen. Volgens ramen in Den Haag wilde de ïtreem-rechtse politicus bij het [oegoslavië-tribunaal in Den liagdeBosnisch-Servische offi- verdedigen, die worden ferdacht van oorlogsmisdaden, let tribunaal liet weten geen be- pefte te hebben aan Zjirinovs- ih'sbezoek, waarna Buitenlandse paken diens visumaanvraag fwees. «sterdam - Het blijft onrustig n het graf van Fokker. Steeds peer komen berichten naar bui- t de overledene zal herrij- s een Phoenix uit zijn as. Kaar een Fokker-woordvoerder weert dat er geen enkele con- ïete aanleiding is om te veron- pKtellen dat een doorstart een [Se mogelijkheid is. F® ECONOMIE-A7 1«j nieuwe schooljaar Wen er in Frankrijk 2200 £e*htige soldaten ingezet 121 om er het geweld te- |f'te gaan. I'M BUITENLAND -A5 I versum - Kasteleins kunnen betaling van rechten in rafes de tv aanzetten en wedstrijden aan de gasten Mn. In tegenstelling tot eer- "Meigementen zal de NOS garage voor deze publieke Mg claimen. Voorwaarde flat de horecabedrijven hun J1 geen geld vragen voor de ltra service. 'E binnenland - A3 Door Leo Nierse Breda - Het thorax-centrum van De Klokkenberg moet binnen enkele jaren volledig samenwerken met één of meer algemene ziekenhuizen in de regio Breda. Dat is de enige waarborg dat de Bredase hartkliniek zijn huidige - ho- ge - kwaliteit van zorg kan behouden. Dat is de belangrijkste conclusie en aanbeveling van de commis sie-In 't Veld aan de Raad van Toezicht van medisch centrum De Klokkenberg. Over deze maatregel moeten de betrokken Klokkenberg-partijen binnen een half jaar een besluit nemen, oordelen de onderzoekers in hun gisteren gepubliceerde rapport. De commissie onder lei ding van prof.dr. R. in 't Veld kent hieraan de 'hoogste priori teit' toe. Daarbij stelt de vijfmaps com missie voor het thoraxcentrum - één van de in totaal vijf Klokken- berg-klinieken - naar elders te verhuizen. De hart/longkliniek zou dan gevestigd kunnen wor den in de onmiddellijke nabijheid van een algemeen ziekenhuis in de regio Breda. Voordeel Het voordeel daarvan zou zijn, dat de - nog altijd uitstekend aangeschreven - Bredase thorax chirurgen in een directe overleg situatie met hun collega's uit aanverwante disciplines komen te verkeren. Het ontbreken van zulke directe contacten (met zowel artsen als verplegenden) belemmert thans de verdere groei van de almaar complexer wordende hartchirur- gie. Aldus de commissie, die in no vember is aangesteld om onder meer de bedroevend slechte werkverhouding tussen de tho rax-staf en de Klokkenberg-di- rectie te analyseren en te verbete ren, maar zich in haar aanbeve lingen ook richt op interne orga nisatie, kwaliteitszorg en com municatieverbetering. Driehoofdige leiding Prof. In 't Veld en de zijnen - die een 'onherstelbare vertrouwens breuk' tussen de op non-actief staande directeur G. Tanke en de thorax-specialisten signaleren - adviseren voorts een driehoofdi ge leiding voor de hart/longkli niek in te stellen. Voorstel: een medisch hoofd, een algemeen manager en een hoofd verpleging; eerstgenoemde is te vens hoofd van het hele thorax centrum. De Raad van Toezicht is bereid werk te maken van deze laatste aanbeveling. VERVOLG OP BINNENLAND - A4 8 "710311 000218" I I I I I DONDERDAG 21 MAART 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2.00 - ZATERDAG: 2,50 Van onze Haagse redactie Den Haag - Justitie roept van alle overheidsinstellingen de meeste klachten van burgers over zich af. treden van dê Immigratie- en Na turalisatiedienst (IND) van het departement zijn vorig jaar 'ex plosief toegenomen. Dat blijkt uit het gisteren gepre senteerde jaarverslag van de Na tionale Ombudsman, mr. drs. M. Oosting. Die maakt zich grote zorgen over de werkwijze van de IND, die gaat over asielverzoeken en aan vragen voor het Nederlander schap. De klachten die hij over de dienst binnenkreeg, hadden vooral be trekking op de lange duur van de asielprocedures. Oosting consta teert dat het aantal klachten hierover sterk is toegenomen, ter wijl het aantal asielverzoeken juist fors is gedaald. Oosting heeft de nodige scepsis of de werkwijze van de IND ooit zal verbeteren. Justitie heeft immers 'bij herhaling' meegedeeld dat de ""problemen binnen afzienbare tijd zouden zijn verholpen. Maar bij 'herhaling bleek dat de genomen maatregelen niet afdoende waren. Het aantal klachten dat de Natio nale Ombudsman in 1995 over het departement binnenkreeg, is in een jaar tijd met liefst 65 pro cent gestegen van 794 naar 1310. Vooral de klachten over het op- Van onze verslaggever Breda - D66-fractieleider in de Bredase gemeenteraad E. de Leeuw zal volgende week de raad voorstellen om de gemeente twee of drie koffieshops te laten aankopen om ze zelf te exploite ren. Ais de raad daarmee akkoord gaat, wordt Breda de eerste ge meente in Nederland, die zelf softdrugs aan de man brengt. „Misschien zitten er juridisch nog wel wat haken en ogen aan," geeft hij onmiddellijk toe. „Maar het is wel een manier om grip te krijgen op de problemen die er nu zijn." Breda telt nu nog 19 kof fieshops. De gemeenteraad wil dat aantal terugbrengen tot 12. De Leeuw onderschrijft dat: behalve de drie gemeentelijke koffie shops mogen er van hem nog negen particuliere 'softdrugswin kels' blijven. Breda heeft de laatste maanden in toenemende mate te maken met overlast door Franse drugstoeristen. Volgens De Leeuw is er een rechtstreeks verband met de acties die Rotterdam onderneemt om de drugsoverlast in te perken. Vandaag begint de lente en dat willen de paviljoenhouders op het Scheveningse strand weten ook. De ruitjes van een paviljoen worden alvast gelapt, zodat de bezoekers vandaag goed zicht heb ben op de zee. foto anp Amsterdam - Er is volgend jaar geen enkele ruimte voor verdere las tenverlichting. „Op zijn best wordt 1997 het jaar van de status quo en zelfs dat kan ik niet garanderen," zegt minister Zalm van Financiën. Hij wil op tijd klaar zijn voor de Economische en Monetaire Unie. Daarvoor moet volgend jaar zowel het financieringstekort als de staatsschuld fors omlaag. Dat zal toch al een hele klus worden, nu de economische groei tegen valt. Bovendien kampen de sociale fondsen met een miljardentekort. Dat zal voor het grootste deel via hogere premies moeten worden gedekt. Zalm waarschuwt zijn collega's in het kabinet dat ze bij'hem niet om extra geld hoeven aan te kloppen. „Ze moeten me zelfs eerst een nog openstaande rekening van 600 miljoen gulden terugbetalen." Volgens Zalm hebben de ministers dat geld uitgegeven, zonder dat er een dek king voor is gevonden. (ADVERTENTIE) Ste NEDERLANDSE KUNST- EN ANTIEKBEURS BREDA (ADVERTENTIE) reparatie en vervanging Konijnenberg 35, Ind.terr. De Krogten. g Tel. 076-5713716 Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse Staten zijn niet onder de indruk van de noodkreet van de recreatie-organisatie Recron, dat de re- creatie-ondernemers zowat worden gewurgd door steeds hoge re heffingen van gemeenten en waterschappen. De Staten zijn niet van plan de gemeenten met het mes op de keel een vriende lijker, goedkoper beleid af te dwingen. Dan wordt het echt drug in Breda Gisteren kwam de brandbrief van de Recron ter sprake. Als be wijsvoering van de nood had Re cron een lijst met tarieven bijge legd, waaruit bleek hoe hoog en hoe divers de heffingen per ge meente zijn. Hier maakte de Pv- dA-er Eveleens direct korte met ten mee. „De cijfers tonen een stijging over de jaren heen aan, maar ze zijn geen geweldig be wijsmateriaal. Ze zeggen niets over de rentabiliteit van de be drijven. Dat is jammer en mis schien wel tekenend voor de sec tor." De SGP miste in het verhaal de voorzieningen die de gemeen ten treffen in ruil voor de heffin gen en dat vond D66 eigenlijk ook. Kortom: Recron kom eens aan met betere argumenten. Gedeputeerde Van Zwieten merkte op dat er geen sprake van kan zijn, dat het provinciebe stuur de lagere overheden een dictaat op zou kunnen leggen over de hoogte van bijvoorbeeld de toeristenbelasting. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het driekoppige bestuur van het College van Toezicht Sociale Verzekerin gen (CTSV) heeft plotseling besloten voltallig op te stap pen. De drie bestuurders, de oud-poli tici Van Leeuwen (WD), Van Rooijen (CDA) en Van Otterloo (PvdA), maakten dit gistermid dag bekend. De bestuursleden zeggen in een verklaring de eer aan zichzelf te houden vanwege 'het kennelijk gebrek aan vertrouwen bij de verantwoordelijke bewindslieden in het bestuur'. Afgelopen vrijdag al besloot het kabinet de drie bestuurders te ontslaan. Ze worden verantwoor delijk gehouden voor de vertrou wenscrisis tussen het personeel en het bestuur van het onafhan kelijke college, dat toezicht houdt op de besteding van zo'n 150 miljard gulden aan uitke- ringsgeld per jaar. Het kabinetsvoornemen tot ont slag heeft 'een voor het bestuur onwerkbare situatie' gecreëerd, schrijft het drietal. Dat de politiek ze als een bak steen zou laten vallen, zou Van Leeuwen, Van Rooijen en Van Otterloo al duidelijk zijn gewor den tijdens het gesprek met Lin- schoten vorige week. De staatsse cretaris had toen net het rapport van oud-minister Rood ontvan gen. Rood analyseerde op zijn verzoek de oorzaken van de in terne oorlog, die al maanden gaande is binnen het CTSV. Tijdens het gesprek met Linscho- ten trachtten de drie bestuurders hem ervan te overtuigen dat het onderzoek van Rood te opper vlakkig is om de harde conclusie te rechtvaardigen, dat het be stuur moest vertrekken. Maar hun woorden waren aan dove mansoren gericht. Rood zou op het ministerie van Sociale Zaken ongeveer twintig CTSV-mensen hebben gehoord over de oorzaken van de crisis. Volgens de drie oud-politici heeft Rood 'geen adequaat hoor en we derhoor toegepast'. Het nog steeds geheime rapport wijst het bestuur als hoofdschuldige aan: Linschoten sprak gisteren in een reactie van 'een op zichzelf moe dig besluit' van het bestuur. „Dit is voor mij een nieuw feit. Dat moet ik accepteren en respecte ren," zei Linschoten. Eerder op de dag hield de staats secretaris nog vol dat hij geen knopen had doorgehakt over het CTSV. Niettemin was begin deze week de landsadvocaat ingescha keld om de zaak juridisch af te handelen. Afkoopsommen zou den echter nog niet geboden zijn. De staatssecretaris stuurt van daag een brief naar de Kamer waarin hij duidelijk maakt hoe hij de problemen bij het CTSV gaat aanpakken. Hoewel ze tussentijds vertrekken krijgen de drie bestuursleden hun salaris gewoon doorbetaald tot dat hun ambtsperiode voorbij is. Dat is in hun rechtspositie zo ge regeld. Dat kost de staat onge veer 1,85 miljoen gulden. Voorzitter Van Leeuwen verdient drie ton per jaar. De beide be stuursleden Van Otterloo en Van Rooijen zijn elk goed voor 250.000 gulden op jaarbasis. Van Rooijens contract is onlangs verlengd tot het jaar 2000. Dat betekent dat hij nog een miljoen in het vooruitzicht heeft. Van Leeuwens contract loopt eind 1997 af. Zij ontvangt dus nog zes ton. Van Otterloo krijgt alleen nog de rest van dit jaar salaris. GroenLinks roept vandaag de Kamercommissie van Sociale Za ken bijeen. De partij wil dat de Kamer zo snel mogelijk debat teert over het CTSV. ZIE OOK BINNENLAND - A4 Openingstijden: dagelijks 14 - 22 uur zaterdag, zondag, Goede Vrijdag, Paaszaterdag en beide paasdagen 11-18 uur. Chasséveld - Breda - telefoon 076 - 522 28 Kritiek op Breda De gemeente Breda kreeg giste ren ook een veeg uit de pan van de ombudsman. Breda is de enige gemeente die vorig jaar een uit spraak van Oosting naast zich heeft neergelegd. Oosting oordeelde dat Breda in één geval ten onrechte een auto had weggesleept, maar de ge meente deed daar tot zijn onge noegen niets mee. De klager werd zodoende volgens Oosting ge dwongen naar de rechter te stap pen, die uiteindelijk het oordeel van de ombudsman volgde. Oosting neemt Breda deze gang van zaken behoorlijk kwalijk. „Iedereen moet zich aan de wet houden, dus ook gemeentebestu- Driebergen - Ondanks waar schuwingen van de politie rij den nog veel mensen te hard. Dat blijkt uit controles, die sinds afgelopen zaterdag op de snelwegen tussen Assen en Breda worden gehouden. De politie controleerde 141.141 weggebruikers. Van hen reed 10 procent te hard. De controles waren vooraf aan gekondigd op lichtkrantwagens en via de media. Ze gaan nog de hele week door. Het gaat om de rijkswegen A16, A27 en A28 tussen Assen en Bre da. Evenals twee weken geleden worden op het traject op honderd plaatsen snelheidscontroles uit gevoerd. De politie, koos juist deze wegen uit omdat daar tot vorige maand weinig snelheidscontroles zijn gehouden. Maar met 2200 onge vallen per jaar is het traject te vergelijken met de drukste snel wegen in de Randstad. Voor deze controles reed ruim 30 procent van de bestuurders te hard. De politie is verbaasd dat er nog steeds relatief veel wegge bruikers worden betrapt op te hoge snelheid. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso31,15 kwartaal autom. incassoƒ91,25 bank/gironrkwartaal acceptgiro93,75 g De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres:f Postcode:Plaats:3 In de pen moet komen.te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- Q gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. 3 E STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND V

de Stem | 1996 | | pagina 1