SS UTY AND 'Dirty Harry' schiet ook raak in Duitsland INGEN Wayne Gretzky wil nog een laatste kunstje flikken O LOVE INÜ 499.- 22 maart 'Alternatieve' Bundesliga-club SC Freiburg koestert spits Decheiver MCD1200 rronde kiezing sterzande 14-681646 INBOUW >0 w 112's jrmaal 249.- 299.- 548.- aat 28 Terneuzen -616293 over de vloer. 1996 X 55 llnDuitsland js zijn bijnaam inmiddels 'Dirty Harry', Lar de schietgrage politieagent, neergezet door Clint Eastwood. tHarry Decheiver (26) vertrok in november na tien iaar profvoetbal in Nederland naar SC Freiburg, geen lelijk, maar wel een vreemd eendje in de Bundesliga. Ine eigenzinnige Zuidduitse club heeft veel plezier Ivan de aanvankelijk door niemand begrepen aan koop. Met Decheiver is Freiburg aan een enorme op mars bezig, weg van de degradatiestreep, op naar Eu- jopees voetbal. ■Onlangs leerde heel Duitsland Decheiver kennen. Met Lee rake kopballen droeg hij in grote mate bij aan [de 3-1-overwinning op het grote Bayern Miinchen. HIGH POWER CASSETTE/TUNER EN MULTI-CD-SYSTEEM 4 x 35 W (max. EIAJ) loneer Multi-CD-systemen). ten. s""" Lm ft., YEAR GUARANTE® pwirlaapvan Essen [Freiburg - Über Freiburg lacht die Sonne, per Bayern lacht die gan- pt rijmpje siert sinds enige tijd i van de muren van het Drei- ïstadion, de thuishaven van SC' ineiburg. De 3-1-zege van de .iplaatselijke trots op de miljoenen- Rformatie uit München inspireerde (tot de grafitty-spreuk met dubbe- bodem. Want de zon schijnt in teiburg inderdaad vaker dan el ite in Duitsland. En bovendien Jstaat het dak van de nieuwe Isiidtribune vol met zonnecoilec- loren, die genoeg stroom opwek- ien om in de jaarlijkse energiebe hoefte van de club te voorzien. De installatie is typerend voor SC Freiburg, want de club van Harry Decheiver gaat in Duitsland door voor een 'alternatieve' club, een reniging die 'anders', ja zelfs jt beetje studentikoos is. 'Solar- club'is slechts één van de vele bij- i voor de club uit de kleine JO inwoners) universiteits- Jstad in Zuidduitsland. (Trein Verre uitreizen bijvoorbeeld wor den niet met de bus of vliegtuig [ondernomen, maar per trein. Ver- Zeyer weigert vanwege [het milieu zelfs hardnekkig een [auto te besturen. Het programma- |blad Heimspiel valt telkens de ïachtige Duitse boulevardpers |aan, en trainer Volker Finke j een diamantje in het oor, is |eigeniijk universiteitsdocent en ii nog niet zo lang geleden deel laan de grote demonstraties tegen [kernenergie. Finke is een opmer kelijke man, die vanaf 1991 een waar stempel drukt op SC Frei- •g. Met Finke aan het roer pro moveerde de verzameling no-bo- jdy's m 1993 naar de Bundesliga en l seizoen werd de club uit het Schwarzwald zelfs derde in wat |de Duitsers zelf de sterkste com petitie ter wereld noemen. IDit seizoen dreigde echter een de bacle te worden. Rodolfo Cardoso was naar Werder Bremen vertrok ken, maar Finke vond dat zijn spelersgroep ook zonder de tops corer sterk genoeg was en aanko pen bleven uit. Prompt ging het mis, Freiburg belandde stijf op de laatste plaats. Finke kreeg zowaar een beetje kritiek te verwerken, her en der betoogden critici vergenoegd dat het 'Freiburger-alternative' ten dode was opgeschreven. SC Frei burg sloeg echter hard terug. In de eerste week van november werden drie aankopen gedaan: Alain Sut ter, de Zwitserse international vegetariër werd van Bayern ge kocht. Jurcevic, de bij Ajax niet onbekende Kroatische internatio nal kwam van Austria Salzburg, en op dezelfde dag onderschreef Harry Decheveir zijn contract. De naam Decheiver deed menig fan van Freiburg de wenkbrau wen fronsen. Een Nederlander, geen international, een speler die nooit verder kwam dan Heeren veen, RKC en Go Ahead, zou de doelpunten moeten gaan maken? Maar juist Decheiver bleek een schot in de roos. Met een produk- tie van ongeveer een doelpunt per twee duels. Bovendien zorgde hij voor verschillende eindpasses waaruit werd gescoord. Met het verse bloed in de selectie is Frei burg aan geweldige opmars bezig. Freiburg heeft inmiddels weer ruim uitzicht op een klassering die goed is voor Europees voetbal, „Maar daar praten we nog hele maal niet over," stelt Decheiver resoluut. „Eigenlijk kijken we nog steeds meer naar beneden dan naar boven." Harry Decheiver heeft er geen probleem mee vooral naar de de gradatiestreep te kijken. Wat heet, hij is het wel gewend door de tien jaren die hij doorbracht als spits van modale en beneden-modale clubs in Nederland. Dat hij het nooit verder schopte dan achter eenvolgens Go Ahead, Heeren veen, RKC en weer Go Ahead, dat begrijpen ze in Duitsland sinds zijn twee treffers tegen Bayern he lemaal niet meer. Harry Decheiver kopt, omringd door de Bayern München-spelers Matthaeus (links) en Kreuzer. Nijvere cijferaars rekenden uit dat Decheiver met zijn gemiddel de van 0,43 doelpunt per gespeeld eredivisie-duel alleen Ronaldo en Litmanen boven zich wist in Ne derland. De meest gestelde vraag aan Decheiver na het succes tegen Bayern was of hij meegaat naar het EK in Engeland. Dat hij in Nederland door de top clubs blijkbaar niet goed genoeg werd bevonden, daar kan Dechei ver inmiddels mee leven. „Het lag ook een beetje aan mezelf. Ik speel natuurlijk al vanaf mijn zestiende betaald voetbal. Er zijn in al die jaren best mogelijkheden geweest. Natuurlijk heb ik pech gehad, toen ik een zware knieblessure op liep, terwijl ik naar Servette kon. Later kwamen er clubs als Roda en Vitesse, maar daar had ik ei genlijk gewoon geen zin in. Voor mij was het heel duidelijk: naar de top-drie in Nederland, het buiten land, óf bij Go Ahead blijven." Decheiver voelt zich al lang niet meer miskend in Nederland. „Kijk zo'n PSV trok dit seizoen nog snel Eijkelkamp aan. Mensen zeiden toen ook dat ze mij hadden moe ten kopen. Maar Eijkelkamp werd echt gehaald voor de bank, daar was ik echt nooit mee akkoord ge gaan. Daar ben ik toch te jong voor." Het aankoopbeleid van Feyenoord deed Decheiver overigens wel eens de wenkbrauwen optrekken. „Ik ben gegarandeerd altijd goed ge weest voor tien tot twintig doel punten per seizoen, voor Pierre van Hooydonk geldt hetzelfde verhaal. Toch haalt Feyenoord steeds weer allerlei buitenlanders die meestal mislukken, maar goed...." Ruim een jaar geleden maakte Harry Decheiver (de vader van de voetballer werd geboren als Fransman) een opmerkelijke over stap. Hij verliet RKC en ging terug naar zijn oude liefde Go Ahead Eagles. Een door weinigen begre pen transfer voor een speler die hogerop wil. Go Ahead stond ten slotte onderin, de sportieve voor uitzichten waren slecht. „Ik ben gegaan omdat mijn vriend Henk ten Cate me vroeg. Natuur lijk was de transfer op zich hele maal niet zo interessant. Iedereen verklaarde me zelfs voor gek. Maar ik heb het ook gedaan, om dat mijn hart bij Go Ahead ligt. Het is toch mijn cluppie. Ik ben in Deventer geboren en getogen." Een absolute voorwaarde voor Decheiver was bovendien dat in zijn contract een clausule stond met de bepaling dat hij ieder mo ment voor een vastgestelde trans fersom zou mogen vertrekken. Sportief gezien was het jaar Go Ahead een teleurstelling. Vorig seizoen werd degradatie ternau wernood voorkomen; bovendien was er geen uitzicht op verbete ring. „Het bestuur had toegezegd dat er versterkingen zouden ko men. Maar we begonnen dit sei zoen weer met een groep die tegen degradatie moest knokken. Ik heb daar mijn mond niet over gehou den, en heb gezegd dat ik weg zou gaan als de kans zich voordeed." Videoband De kans voor Decheiver kwam dankzij een videoband. Ton van Dalen, sinds jaar en dag de zake lijk steun en toeverlaat voor De cheiver, stuurde een video naar Volker Finke, die al snel besloot de spits met eigen ogen te gaan be kijken. Finke was onder de indruk en er volgde een gesprek met de speler, die zichzelf inmiddels ook goed had geïnformeerd over het wel en wee van SC Freiburg. „Ik wist aanvankelijk niet veel meer dan dat ze derde waren ge worden, en dit seizoen met bijna dezelfde spelers onderaan ston den. Iedereen vertelde me positie ve verhalen, iedereen maakte me duidelijk dat de club gewoon veel te laag stond." FOTO EPA Het alternatieve imago van Frei burg schrok Decheiver niet af. Hij vond het trouwens ook geen uitge sproken pluspunt. „Ach, al die za ken eromheen zijn leuk voor de buitenwereld. Voor ons, de spe lers, gaat het al met al toch ge woon om het voetballen en de punten." „Natuurlijk merk je dat sommige dingen anders zijn dan bij een 'ge wone' Duitse club. Finke is een trainer die duidelijk voor ogen heeft dat er veel meer in de wereld te koop is dan voetbal. Als hij 's ochtends de krant leest, pakt ie de sportpagina's waarschijnlijk pas het laatst. Hij raakt ook nooit in paniek, heeft niet de neiging om langs de kant veel theater te ma ken, zoals andere Duitse trai ners." 'Het Heerenveen van Duitsland', zo noemt Decheiver zijn werkge ver. „Maar vergis je niet. Dit is geen provincieclubje, maar ge woon een hele grote club. Het sta dion is al dik twee jaar iedere wedstrijd uitverkocht met 23.000 mensen. Voor de wedstrijd tegen Bayern lagen er 65.000 aanvragen voor een kaartje. De club heeft een begroting van 26 miljoen Mark, dat is meer dan Feyenoord." Geld In de Bundesliga gaat heel veel geld om. En Harry Decheiver geeft ruiterlijk toe dat geld een belang rijke, zelfs dé drijfveer was om naar Freiburg te gaan. „Natuur lijk, ook een andere omgeving, de volle stadions spelen mee. Maar als er in Nederland net zoveel ver diend werd als in het buitenland, bleven veel meer voetballers in ei gen land. Kijk naar Duitsland. Hier wordt zó goed verdiend, dat er bijna geen Duitser ergens an ders speelt. Alle internationals voetballen in eigen land; daarom vinden ze de Bundesliga ook de al lersterkste competitie." Decheiver vindt de Nederlandse top wat sterker dan de Duitse. „Maar in de breedte is de Bundes liga echt veel sterker dan de eredi visie." De Nederlandse topclubs zijn tac tisch en technisch beter dan de Duitse top, waarbij de tactiek het nelangrijkste aspect vormt. De Duitse clubs kennen één systeem, alternatieven zijn niet voorhan den. Behalve, hoe kan het ook an ders, in Freiburg. „Daarin zijn we ook een uitzonde ring. Wij hanteren nooit de lange bal, we spelen pressing en we spe len zonder mandekking achterin. Voor Duitse begrippen is dat heel opmerkelijk. Finke heeft een idee hoe er gespeeld 'moet worden en past daar ook de trainingen op aan. Ik kan het niet echt vergelij ken, maar ik begrijp dat zoiets hier vrij bijzonder is. Vast in de gedachtengang van Finke is ook dat hij het liefst werkt met 'gewone' spelers, geen vedetten. „De meeste Duitse clubs kopen namen, pakken het liefst gewoon de beste spelers en kijken dan eens waar die jongens moeten spelen. Finke doet dat anders. Ei genlijk heeft ie steeds gewerkt met jongens die nog niets bereikt had den, die nog naam moesten ma ken." „Sutter, Jurcevic en ik zijn de eer ste echte aankopen, maar er is wel degelijk over nagedacht. Sutter heeft in ieder geval helemaal geen vedette-neigingen. Hij is pas 27, zit bovendien vol met revanche- gevoelens. Jurcevic is van zichzelf al een speler die ervan houdt hard te werken op het veld. Dat past perfect." En Decheiver zelf? Die scoort ge woon, zoals hij op alle Nederland se velden al deed, al werd 'Dirty Harry' slechts door een enkeling op zijn juiste waarde getaxeerd. Door Tim Overdiek ayne Gretzky, die nog één Stanley Cup wil winnen. FOTO REUTERS New York - Wayne Gretzky is in zijn lange loop baan regelmatig afgeschreven door pers en pu bliek, te oud bevonden en zelfs oneerbiedig als overtollige ballast aan de kant gezet. Maar evenzo- vele keren heeft de 35-jarige ijshockeyer op het ijs het ongelijk van zijn kritikasters bewezen. En na zijn recente overstap naar St. Louis Blues heeft het er zelfs alle schijn van dat The Great One die on ontkoombare doemdenkers eenvoudigweg gaat overleven. Het moet zijn laatste kunststukje worden. Nog één Stan ley Cup, het kampioenschap van de Noordamerikaanse ijshockeycompetitie (NHL), winnen en dan met een ge rust hart de schaatsen afbinden en als levende legende de rest van zijn leven op de golfbaan slijten. Dat zijn impo sante carrière bij Los Angeles Kings als een nachtkaars dreigde uit te gaan, knaagde hinderlijk aan het lichaam, dat eerder in het shirt van Edmonton Oilers vier Stanley Cups had gewonnen en de basis had gelegd voor een ono vertroffen reeks individuele prestaties. Wayne Gretzky was de beste ijshockeyer aller tijden en wil ook als zoda nig afscheid nemen. Het was verleidelijk geweest, zo geeft Gretzky toe, om in Los Angeles zijn contract uit te dienen, dat hem de afge lopen drie seizoenen 25,5 miljoen dollar had opgeleverd. Zijn verbintenis liep na afloop van deze competitie af, en als zogeheten free agent had hij als King miljoenen dol lars extra kunnen opstrijken om zorgeloos naar het einde toe te schaatsen. Aan de westkust had Gretzky juist een huis laten bouwen, nota bene op een golfbaan, en in de schaduw van het onuitputtelijke arsenaal film- en televi siesterren uit Hollywood kon hij zich volstrekt ongemoeid over straat bewegen. "In een restaurant was ik altijd be roemdheid nummer 6, en kon ik rustig mijn bord leeg- eten." Maar een sporter van zijn kaliber gedijt niet in een kli maat van sportieve gezapigheid. „Als er iets is in het leven dat ik weiger te accepteren, dan is dat middelmatigheid," zei Gretzky eens. Hij was in 1988 naar Californië geko men om de wintersport in deze zomerse contreien te ver kopen, maar ook om Los Angeles een Stanley Cup te be zorgen. Dat eerste lukte hem, dankzij zijn enorme staat van dienst bij de Canadese jeugdliefde. Gretzkys charis matisch voorkomen maakte van hem een ontzagwekkend marketing-ikoon. De sport groeide stapsgewijs, van kust tot kust, met bijbehorende televisiecontracten. Die ont wikkeling mag grotendeels op Gretzky's conto worden geschreven. Het hoogst haalbare sportieve succes bleef echter buiten zijn bereik, al was Gretzky er in 1993 dicht bij. Maar in de finales verloren de Kings van Montreal Canadiens. En sindsdien ging het bergafwaarts in Los Angeles. Afgelopen maart begon Gretzky zijn ongenoegen over het reilen en zeilen binnen de club openlijk te spuien. Hij speelde lang niet meer zo veel minuten per wedstrijd als De ijshockeycompetitie mag in Neder land bij het ontluiken der lente zijn beëindigd, in de Verenigde Staten en Canada gaat de profleague NHL nog enkele maanden door. Pas in de maand mei zal de nieuwe kampioen bekend worden, en wellicht maakt St. Louis Blues een goede kans de Stanley Cup te veroveren, nadat recentelijk Wayne Gretzky van Los Angeles Kings over kwam. Gretzky wordt alom beschouwd als de beste ijshockeyer aller tijden. Een profiel. van hem verwacht mocht worden, was met vijftien tref fers in 62 wedstrijden verre van produktiefen schreef dat zelf toe aan een gebrek aan ambitie bij de clubleiding. De twee nieuwe eigenaren hadden echter hun handen vol aan een reorganisatie, noodzakelijk omdat hun voorganger Bruce McNall (verantwoordelijk voor de transfer van Gretzky naar lA) er administratief een puinhoop van had gemaakt en zelfs terecht moet staan wegens malversatie, Gretzky was er de afgelopen weken duidelijk op uit een breuk te forceren, gelijk Ruud Gullit, die het bij PSV in 1987 niet meer zag zitten en na een ruzie met de clublei ding richting AC Milan vertrok. Maar Gullit stond inder tijd aan het begin van een internationale doorbraak, ter wijl Gretzky nog alleen maar kan bogen op successen uit het verleden, dat volgens menigeen allang had moeten zijn afgesloten. Toen Gretzky zijn werkgever een ultima tum stelde en de aankoop van nieuw talent verlangde, omdat de Kings het nooit zouden maken als topclub (de zelfde woorden als Gullit, die een jaar later toezag hoe PSV de Europa Cup 1 won), was duidelijk dat de recalci trante speler niet meer te houden zou zijn. In Los Angeles was zowaar sprake van opluchting, toen de manipulator, de eeuwige egoïst richting St. Louis vertrok. Het woord egoïst klinkt evenwel opmerkelijk in de we tenschap dat Wayne Gretzky bovenal een speler was, of in zijn achttiende profseizoen eigenlijk nog steeds is, die zijn fenomenale talenten voor alles in dienst stelt van het team. Hij behoort tot de zeldzame categorie' atleten die zelfs de grootste klunzen een geweldige partij kan laten spelen. Niet voor niets heeft Gretzky, houder van in totaal 61 NHL-records, de meeste assists achter zijn naam staan. Bij het begin van dit seizoen waren dat er 1692. Hij is tevens ranglijstaanvoerder aller tijden met (bij zijn ver trek uit Los Angeles) 829 doelpunten. En dat alles ondanks het feit dat Gretzky drie eigen schappen ontbeert die een doorsnee-ijshockeyer in begin sel absoluut nodig heeft om te overleven in de NHL: snel heid, lichaamskracht en een hard schot. Maar daar staat tegenover dat hij de natuurlijke gave bezit om het spel sneller dan wie ook te doorzien, en als een schaakgroot meester de tegenstander telkens een stap voor te zijn. En zijn ondermaatse fysiek ving Gretzky op door een nieuwe speelstijl te introduceren. In plaats van het directe con tact met medespelers aan te gaan, posteerde hij zich veel vuldig achter het doel om van daaruit een kansrijke posi tie in te nemen en toe te slaan. Een kleine David in de we reld van de vele Goliaths. En de strategie werkte. Het is hem niet komen aanwaaien, al zat het ijshockey in de genen dankzij Gretzky senior, die een verdienstelijk amateurspeler was. Vader Wally liet, bij het invallen van de winter, steevast de achtertuin in Brantford, Ontario, onder water lopen en duwde zoonlief op 2,5 jaar oude leeftijd op schaatsen en met een keukenstoel het natuur ijs op. Het was geen vrijblijvend onderricht. Gretzky se nior hing lampen rond het privébaantje en liet Wayne tot ver na zonsondergang oefenen. Een advies dat hem tot op de dag van vandaag is bijgebleven, luidt ais volgt: 'Schaats naar de plek waar de puck zal zijn, niet waar de puck is geweest.' En zo was het een vanzelfsprekendheid dat de kleine Wayne zich niet mengde in het kluitje pupillen dat zich verdrong om de weinig coöperatieve zwarte speelschijf, maar een neusje voor de goal ontwikkelde. Als elfjarige knaap scoorde hij in één seizoen 378 doelpunten voor de Brantford Nadrofsky Steelers. Zeven jaar later zou Way ne Gretzky bij Edmonton Oilers worden gepresenteerd als de toekomstige leider van het team, al was hij niet bij machte de eerste middagtrainingen bij te wonen. Toen een veteraan binnen de ploeg zich hardop afvroeg wat de reden van de absentie dan wel mocht zijn, viel hij bijkans om van verbazing bij het vernemen van het excuus: schoolverplichtingen. Gretzky groeide binnen enkele jaren uit tot een sensatie binnen de NHL. The Kid, zijn aanvankelijke bijnaam, werd gepromoveerd tot The Great One. Zijn vernieuwen de stijl van spelen dwong menige coach tot persoonlijke bijscholing op tactisch vlak, en dreef elke doelman tot wanhoop, met uitzondering dan van de keeper in Gretz ky's team. Nog altijd heeft niemand een antwoord gevon den op zijn handelsmerk, het vermogen om op gracieuze wijze naar een opening in de vijandelijke verdediging te zoeken, plotseling tot stilstand te komen en op het mo ment dat de opponent zich afvraagt wat er gaat gebeuren, onherroepelijk een gaatje prikt. En wat te denken van zijn verbluffende passing. Niet voor niets jubelde St. Louis Blues-vedette Brett Huil dagen achtereen hoe heerlijk het zou zijn om de puck van Gretzky te mogen ontvangen. „Waar wil je dat ik me opstel," vroeg Huil voor de zeker heid tijdens de eerste teambespreking aan zijn nieuwe ploeggenoot. „Maakt niet uit," antwoordde Gretzky. „Zorg nu maar gewoon dat je vrij komt te staan, dan regel ik dat jij wordt aangespeeld. Zijn eerste optreden voor de Blues werd opgeluisterd met een knock-out van enkele minuten, toen hij door de puck werd geraakt. Maar toen hij vervolgens kort erop zijn eerste doelpunt in het don kerblauwe tenue van St. Louis liet aantekenen, kwam de jonge Wayne in de oude Gretzky naar boven. Wat er op dat moment door hem heen was gegaan, vroeg een sport journalist na afloop naar de bekende weg. Het antwoord was ai lang niet meer te horen geweest. Ouderwets ple-

de Stem | 1996 | | pagina 15