'Chauffeurs belagen gehandicapten' Cliënt eist kapitaal van zijn advocaat Groepering houdt referendum in r-k kerk Laatste applaus voor Herman en Diana Renz Vader Gert wilde het liefst bij Martha zijn 'Dit kan nu met alle hondenrassen gebeuren' 1 Saboteurs politiewerk maandag voor rechter A2! Leraar van ontucht met gehandicapte verdacht DESTEM BINNENLAND A3 Gehandicaptenraad wil onderzoek naar misstanden in leerlingenvervoer Onveiligheid Schippers zwaar gedupeerd door kapotte brug Wereldklasse in woonkeukens i 20 MAART 1996 WOENSDAG 20 MAART 1996 letland; poot-Brittannië en en toe zon, maar van hpt I lidwesten uit geleidelijk ver Ir toenemende bewolking Jlgd door regen. Middagt'ei tratuur donderdag van 6 Era fn aan de Schotse oostkust to I in Ierland. Jslgië en Luxemburg; Woens kg eerst hier en daar mist' ferder perioden met zon koog. Donderdag wolkenvel fen, ook wat zon en vrijWe, beral droog. Hogere tempera Iren; maxima rond 10 graden joord- en Midden-Frankrijk, linke perioden met zon en k-oog. In de westelijke depar Imenten wolkenvelden en hier V daar regen. Maxima onge- eer 13 graden. |uid-Frankrijk: Perioden met Ton en vrijwel overal droos oensdag in het westen wol- lenvelden en hier en daar re ien. Maxima donderdag uit lenlopend van 13 graden in dë Imgeving van Lyon tot 19 Ilaatselijk in het zuidwesten Jortugal: Perioden met zon Vooral in het noorden ook wol kenvelden en woensdag hier en I jaar nog regen. Maxima don- Ierdag langs de kust uiteenlo pend van 17 graden in het jioordwesten tot 20 plaatselijk In de Algarve. ppanje: Zonnige perioden en I proog. Woensdag vooral in het noordwesten wolkenvelden en hier en daar regen. Hogere Jemperaturen; donderdag naxima van 17 graden in het hoordwesten tot rond 22 in het puiden. kanarische Eilanden; Flinke fonnige perioden en droog. Jaxirna rond 25 graden, lallorca en Ibiza: Overwegend bonnig en droog. Maxima onge veer 18 graden. Italië; In de nacht en vroege ochtend op veel plaatsen mist. Verder perioden met zon en Idroog. Woensdag ten zuiden Ivan Napels nog wolkenvelden len een enkele bui, mogelijk met lonweer. Middagtemperatuur Idonderdag ongeveer 15 graden. Griekenland en Kreta: Woens- Idag tamelijk veel bewolking en Ivan tijd tot tijd buien. Donder- Idag geleidelijk meer opklarin- Igen en minder buien. Maxima Ivan 10 graden bij Thessaloniki «tot plaatselijk 16 in het zuiden. F Duitsland; In de nacht en vroe- Ige ochtend op veel plaatsen Imist. Verder flinke perioden I met zon en droog. Vooral in het [noordwesten ook wolkenvel den. Maxima van +2 graden in het uiterste noordoosten tot 13 in het zuidwesten. Zwitserland: Wolkenvelden, ook perioden met zbn en over wegend dróbg."Middagtempe- ratuur ongeveer 11 graden, in Locarno 15 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden, vooral in de bergen ook zon en vrijwel overal droog weer. Middagtemperatuur meest tus sen 8 en 12 graden. 10 11 12 13 14 15 gisteren Veetal; 4. nulstand; 6. Ans; 7. arm' d; 2. Ellen; 3. arts; 5. narren; 6. atv; rd luidt: "l-in-k-sb-in-n-en". ®JFS Haarlem (anp) - Na succes je handtekeningenacties J, kerkelijke vernieuwing Oostenrijk en Duitsland 'vordt er ook in de Nederland- rooms-katholieke kerk een i referendum gehouden. Dit Lft de stichting Kerk Hard op gisteren bekend gemaakt. Het referendum (door de initia- «.fnemers 'Kerkvolksuitspraak' ■noemd) bepleit de toelating de vrouw tot het pnester- mbt de afschaffing van het ver plichte pnestercelibaat, een posi- tieve houding van de Kerk ten opzichte van (homo)seksualiteit en de gelijkwaardigheid van man en vrouw in de kerk. In Oostenrijk en Duitsland zetten respectievelijk 500.000 (ongeveer een kwart van de kerkgangers) en 1.8 miljoen mensen hun handte kening. Ook in Wallonië en het Duits sprekende deel van Italië is een kerkelijk referendum aan de gang. In Vlaanderen moet de de finitieve beslissing nog vallen. De stichting Kerk Hardop wil met het referendum 'tot uiting brengen dat het om samen-kerk gaat, ook bij de formulering van inhoud en praktijk van het ge loof'. De organisatoren hopen hiermee de dialoog 'zoals die op de agenda van de bisschoppén staat, te be vorderen'. De Acht Mei Beweging zei vorig jaar in een reactie op de acties in Oostenrijk en Duitsland dat ze het niet nodig vond in Nederland een referendum te houden. De bisschoppen waren juist met een dialoog met het kerkvolk be gonnen. De beweging van progressieve katholieke organisaties staat wel achter de eisen van het referen dum. Voorzitter van Kerk Hardop is overigens Henk Baars, program macoördinator van de AMB. De bisschoppen wilden na hun twee maandelijkse vergadering in fe bruari nog niet reageren op de Nederlandse plannen voor een kerkelijk referendum. Zij wilden eerst afwachten tot duidelijk zou zijn of de actie daadwerkelijk doorgaat. De initiatiefnemers in Duitsland, Oostenrijk en Zuid-Tirol (Italië) hebben kortgeleden paus Johan nes Paulus II per brief om een persoonlijk gesprek gevraagd. In Duitsland zullen ze 'penetrant en vriendelijk' aanwezig zijn bij het bezoek van de paus in juni aan Paderborn en Hannover. De Duitse bisschoppen hebben inmiddels laten weten dat er geen gesprek tussen de paus en de ini tiatiefnemers tijdens zijn bezoek aan Duitsland zal plaatshebben. De paus spreekt niet met groe pen, was het argument. Van onze verslaggever Utrecht/Arnhem - De Gehandicaptenraad wil een onderzoek r.aar het gedrag van chauffeurs in het gehandicaptenvervoer. Aanleiding zijn meldingen van lichamelijk gehandicapte leer lingen van de Revalidatie Scholengemeenschap Arnhem, die tijdens ritten door bustaxi-chauffeurs zijn belaagd, betast of lastiggevallen. Tegen de chauffeurs, werkzaam tij taxibedrijven die verantwoor delijk zijn voor het gehandicap- 1 tenvervoer van en naar de Arn hemse school, zijn inmiddels, maatregelen genomen. Eén chauffeur is op staande voet ont- slaaen, een tweede is overge- De slachtoffers, gehandi- meisjes van 17 en 18 jaar die op eigen initiatief bij de schooldirectie hun beklag hebben gedaan, hadden te maken met handtastelijkheden, seksuele in timidatie en onbehoorlijk gedrag van de chauffeurs. De Gehandicaptenraad, die on- van de excessen op de u :e is gebracht, is er niet van overtuigd dat het om incidenten gaat en wil nu onderzoeken of er meer scholen zijn die dit soort meldingen van leerlingen hebben gehad. „Ik sluit zeker niet uit dat het probleem veel omvangrijker is. Maar veel scholen en ouder verenigingen houden dit soort za ken liever binnenskamers. Ook wij zijn er bij toeval achtergeko men," zegt H. Lalkens van de Gehandicaptenraad. W, Ludeke, directeur van de Re validatie Scholengemeenschap Arnhem (RSA), zegt het leerlin genvervoer nauwlettend in de ga- 1 te zullen houden. „We zijn van de verhalen van die leerlin gen verschrikkelijk geschrokken. We hebben meteen de ouders in kennis gesteld. Omdat de taxibe- drijven ook onmiddellijk maatre gelen tegen' de chauffeurs hebben genomen, wilden de ouders het daar bij laten. Maar als het nog een keer gebeurt, zal ik niet aar zelen naar de politie te stappen." De RSA is een Arnhemse school in het voortgezet onderwijs (vbo, mavo en havo) voor lichamelijk gehandicapten. De leerlingen (tot 18 jaar) zijn uit het hele land af komstig. De meeste jongelui wo nen door-de-weeks in centra in en om Arnhem en worden op maandagen en vrijdagen met spe ciale busjes naar school en naar huis gebracht. De taxibedrijven die dit leerlingenvervoer voor hun rekening nemen zijn uit het hele land afkomstig. De gemeente waar de gehandicapte leerling woont is voor het vervoer verant woordelijk. Onfatsoenlijk Directeur Ludeke; „Als gevolg 'en bezuinigingen kiezen ge meenten vaak het goedkoopste taxibedrijf. Over de kwaliteit van chauffeurs weten we vrijwel niets en we zijn ook nauwelijks °P de hoogte van wat er onder weg allemaal gebeurt." Ludeke ®gt herhaaldelijk geconfron teerd te worden met 'onregelma tigheden'. „Onfatsoenlijke chauf feurs die hardnekkig blijven ro ta, Rolstoelen die niet worden vastgezet, busjes die veel te laat bij de school aankomen. Het ver voer van onze leerlingen is een verschrikkelijk rommeltje." Lu deke pleit voor een gedragscode waar taxibedrijven en hun chauf feurs zich aan moeten houden. De Gehandicaptenraad worstelt al jaren met de slechte kwaliteit en de onveiligheid van het gehan dicaptenvervoer. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft daarvoor weliswaar aanbevelin gen gedaan, maar er bestaan geen richtlijnen waaraan de vervoer ders zich moeten houden. Dage lijks rijden in Nederland meer dan 15.000 taxibusjes rond die gezamenlijk meer dan 18.000 ge handicapten vervoeren. Woordvoerder Lalkens: „Er zijn vervoerders en gemeenten die hun werk nog wel goed doen. Het probleem ligt bij de bedrijven die door onwetendheid of uit kosten besparing bijvoorbeeld 23 kinde ren in een zespersoonsbusje stop pen. Zo lang er geen regels zijn, kan iedereen in deze branche z'n gang gaan." Alphen a/d Rijn (anp) - De mini maal twee weken durende strem ming bij de hefbrug over de Gou we bij Alphen aan den Rijn kan voor de binnenvaartschippers verliezen opleveren tot tiendui zend gulden per dag. Dat zegt H. van Aalst van de schippersvere niging Schuttevaer. Of de binnenvaartschippers de schade kunnen verhalen en zo ja op wie, blijft vooralsnog een gro te vraag. Van Aalst heeft er een zwaar hoofd in. „De brug valt on der de provincie Zuid-Holland, maar je kunt hier spreken van overmacht. Daartegen zal de pro vincie zich wel hebben ingedekt." Volgens een woordvoerder is er bij de provincie inderdaad weinig te halen. Juristen onderzoeken momenteel wie de schade (waarvan de om vang nog niet vaststaat) moet be talen. Het betreft zowel de scha de voor de schippers als de scha de aan de brug zelf. Door een bot sing met een rupskraan raakten maandag de spanten van de brug beschadigd. Volgens Rijkswater staat is het niet uitgesloten dat de hele brug is ontzet. De reparatie van de uit 1938 da terende hefbrug wordt verricht door Hollandia uit Krimpen aan den IJssel. De voorlopige schat ting is dat dat zeker twee weken kost. wJCl!001 voor zeer moeilijk le- S e ™deren telt 56 verstande- .uU„, aD versiai gehandicapte ieeriingen. Q- Het 1 z.°we^ jongens als meisjes, jaar varierend van 6 tQt 20 toi«!erdachte zou het 16-jarige teerrt Van.aI eind vori§ iaar fiet£ keren hebb™ mis- wAc' *™d deeft dat twee geleden thuis verteld. Politie !raajgi£te §edaan bil de die de man afgelopen qoaj 'iijdssef '>|on uen feP ■uaAoqsl11!' arresteerde. Hij wordt !a»Sme0rgeleidaandeofficier bal? Wa! als Part-time leer- De nei »an sch°ol verbonden. Vak hii oLWÜ niet ze8Sen welk fer knL de,rwees- Het slachtof- uit een m eJhel'de verdachte Sens directeur W. Arts van de Medewerkers van Circus Renz schikken de immense bloemenzee, die bij de circustent in Haarlem is neergelegd. In de tent werd gisteren afscheid genomen van Herman en Diana Renz. Door Rinze Brandsma Haarlem - Klaterend ap plaus, als de circusknechten in hun blauwe livrei de twee witte kisten, bedekt met rode en rose rozen, midden in de stralend verlichte piste zet ten. Ze plaatsen ze op de ron de platforms waar anders de olifanten hun kunsten op vertonen. De piste is een zee van bloemen en kransen. Schetterende muziek barst los, een duo op marimba speelt in razend tempo de Renz-circus- mars. Het zaagsel in de piste is vers, het orkest zet in, applaus laait op. De prachtige, nieuwe rode tent met de donkerblauwe sterrenhe mel van binnen, waar wel dui zend man in kunnen, is vol. Maar het is niet het hooggeëerd publiek waar Diana en Herman Renz zo van hielden. De hele Europese circuswereld is naar de viermaster van het Circus Renz gekomen. Steeds weer ko men de mensen uit hun stoeltjes omhoog en klatert het applaus. Maar in en rondom de piste zin dert niet de gebruikelijke ver wachtingsvolle feestvreugde, maar heerst het verdriet. Het is de allerlaatste, verpletterende voorstelling van Circus Renz voor Diana en Herman. 'Onbe grijpelijk' is het woord dat je het meest hoort, op de af scheids plechtigheid in de circustent in Haarlem. Vorige week woens dag kwamen in Hapert circusdi recteur Herman Renz (Van der Vegt heette hij eigenlijk) en zijn vrouw Diana Luycx in hun splinternieuwe woonwagen om het leven door koolmonoxide vergiftiging. Een van de kachels was defect. Ze waren beiden nog maar 29 jaar. Herman Renz overleed precies vijf jaar na de dag dat hij circus Renz een nieuw begin gaf. In 1989 was zijn vader Nol van der Vegt/Renz overleden. In korte tijd gaf hij Circus Renz, het grootste van Nederland, inter nationale faam. Elke cent die hij verdiende investeerde hij in het circus; in een nieuwe tent, een goed wagenpark, in de beste ar tiesten. In december vorig jaar kreeg hij, op dezelfde vaste win- ter-standplaats in Haarlem, van de Club van Circusvrienden de Oscar Carré Trofee. De luiken van de kassawagen zijn dicht. Van overal uit Euro pa zijn circusartiesten en circus vrienden naar de enclave van rode vrachtwagens, grote woon wagens en beestenwagens rond om de viermaster gekomen. Bo venop flikkeren de lampjes fees telijk, maar tussen de circuswa gens vallen verwanten en be kenden elkaar huilend in de ar men. De circuswereld is er één grote warme familie, die af scheid wil nemen van een ge liefd stel. Zoals op de rouwkaar ten stond: 'Het circus was ons leven, wij hielden van elkaar, van het circus en onze dieren. Voor ons is het doek gevallen, lang leve het circus!' In hun mooiste gala liggen zij in de kist, zij aan zij. Op haar voe ten ligt haar bruine hondje, met hen omgekomen. Herman en Diana Renz liggen opgebaard achter de opgehaalde rode glit ter-voorhang in de toegang tot de piste. Binnen is het de eerste uren vreemd stil, op het gesnik na van de lange rij die zoveel moeite heeft met afscheid ne men. Floor Laner, van de Neder lands-Italiaanse Laner Familie: „Ze waren zulke lieve mensen. Artiest met de artiesten, meer vriend dan directeur." Zij reist met een variété-nummer en een paarden-rodeo door Zuid-Euro pa. „Nee, dit is geen typisch cir cusongeluk. Ik heb dit in de cir cuswereld nog nooit meege- FOTO ANP maakt. Of het gevaarlijk is? Wij circusartiesten leven doorlo pend met gevaar. Het kleinste foutje kan ons fataal zijn. Als je bang wordt moet je uit het cir cusvak stappen." Oud-circusdirecteur Toni Bolti- ni betreedt de piste en zegt wat hij uitriep, toen hij hoorde van het drama: „Nee, dat kan niet waar zijn, verdomme. De hele circuswereld is ervan onderste boven. Wij hadden groot respect voor wat die twee energieke jon ge mensen in korte tijd gereali seerd hebben." Nog eenmaal barst het orkest los en applaudiseert de volle circus tent, als de kisten weggedragen worden. De voorhang gaat dicht. Buiten wordt een grote oplegger van het circus bedekt met de bloemstukken en kran sen. Het clownsduo Bassie en Adriaan treurt: „Dit is oneerlijk. Kijk eens naar die tent, dit mooie circus, dat hebben zi j gemaakt." 's Middags worden Diana en Herman Renz bijgezet in het fa miliegraf, op de begraafplaats Zorgvliet in Amsterdam. Een bedroefde menigte legt zijn han den ten afscheid op de kisten. Het is stil: de stilte na de voor stelling. Door Hans Rube Assen - „Afgelopen nacht zijn de heer G. Huisjes en zijn drie kinderen, Ciska, Evelien en Sander overleden. Na het overlijden van Martha kon Gert geen rust vinden in dit aardse bestaan en wilde hij met de kinderen het liefst bij Martha zijn." De protestants christelijke ba sisschool De Lichtbaak heeft deze dinsdag het drama van de drievoudige moord en zelf moord in de Assense Lekstraat al voor de middag op papier ge zet, in een brief aan de ouders van de leerlingen. „De rappor tenavonden voor groep 5 en 6 gaan niet door," meldt het team. Ciska en Evelien waren 9 en 10 jaar, Sander 5. Martha Huisjes overleed in mei vorig jaar op 36-jarige leeftijd aan een acute bloedvergifti ging. Daarna ging het met Gert helemaal verkeerd. Hij stopte met werken bij de levensmid delengroothandel, om voor de kinderen te zorgen. Raakte de pressief, zocht hulp bij het Ria- gg en de kerkelijke instellin gen. Gert was een gelovig man, van gereformeerden huize. Volgens zijn buren had hij 'de boel goed geregeld'. De straat is verslagen. Velen willen er niet over praten. „Het waren zulke lieve kinderen, gisteren speelden ze hier nog op de stoep," zegt Tiny Haan. Ja, de vader was wel eens wat som ber, beaamt ze. „Maar dit heeft niemand aan zien komen." Als Gert 's avonds de deur uit ging zorgde hij voor een oppas. Hij was een goede huisvader, zijn huis stond er keurig bij. De muren waren net nieuw behan gen. De Lekstraat is een wat sombe re wijk uit de jaren zestig, met donkere bakstenen huizen. Keurige voortuinen, waar veel honden 'de wacht houden'. Spelende kinderen op de stoep, twee jongens plakken een band van een crossfiets. Een meisje meldt zich. „Hoe is het precies gebeurd? Hing hij echt in de gang? Evelien was mijn beste vriendinnetje. Hoe is ze dood gemaakt?" J. Voskuil laat zijn hond uit. „Op mijn bakkie hoorde ik vanmorgen dat er wat aan de hand was. Een inbraak, dacht ik. We kenden de familie wel, mijn post werd wel eens op hun nummer bezorgd. Een gewone, nette man." Inderdaad een gewoon gezin, zegt ook politievoorlichter J. Vonk. „Iedereen heeft onder schat wat er aan de hand was. In zijn kennissenkring, geloofs gemeenschap en tegenover de hulpverlening heeft hij regel matig gezegd dat hij weer bij zijn vrouw wilde zijn. In de af gelopen nacht heeft hij de daad dan toch bij het woord ge voegd." Het geloof heeft een sterke rol gespeeld in dit drama, meent Vonk. Stille getuige daarvan is een briefje van de vader aan de school van zijn dochtertjes. „We zijn weer naar moeder toe," schreef hij. Als de kinderen 's morgens niet op school verschijnen, belt het hoofd met een familielid. Sa men met de politie openen ze de voordeur. In de gang stuiten ze op het levenloze lichaam van de 41-jarige vader. Boven in zijn slaapkamer liggen de kin deren, verstikt. „Zo kom je zeker niet in de he mel," meent buurtbewoner Voskuil, gebogen weglopend met zijn hond. „Ik ben geen ge lovig man, maar ik kan me niet voorstellen dat Hij daarboven het zo bedoeld heeft." Van onze rechtbankverslaggever Breda - De Ulvenhoutse advocaat mr. R. van den Heuvel heeft zich problemen op de hals gehaald met een verkeerd uitgeval len advies aan de Antwerpse zakenman H. Ender. De beslissing van de Bredase rechtbankpresident dat de door Ender gelegde beslagen op de woning met inventaris, het pen sioenfonds en de bankrekeningen van de advocaat opgeheven moe ten worden, doet hieraan niets af. Ender vordert in een bodempro cedure ruim 6,5 miljoen gulden schadevergoeding van de advo caat. President mr. Paalvast vindt bij globale toetsing in kort geding dat het beslag door Ender in elk geval voor 960.000 gulden gerechtvaardigd blijft. In 1990 vatte de Antwerpse mil jonair het plan op, geld te inves teren in het vercharteren van ple ziervaartuigen in Turkije. Zijn winst zou met name zitten in de aanmoedigingspremie van dertig procent van zijn investering. De premie kwam neer op circa vier miljoen gulden. De Turkse overheid keurde die goed, maar betaalde niet uit. In 1994 trok zij de premietoeken ning in. Van den Heuvel adviseerde en begeleidde Ender. Hij betaalde namens zijn cliënt 316.000 gul den voor de oprichting van een Turkse vennootschap. Hij reken de 374.000 gulden advocaatskos- ten. Mr. Paalvast concludeert dat de totale investering door Ender als privépersoon is betaald. Hij vindt niet dat Ender de premie (met rente nu opgelopen tot 5.750.000 gulden) door een te kortkoming van mr. Van den Heuvel is misgelopen. De president noemt 316.000 gul den voor een Turkse rechtper- soon echter erg duur. En hij is van mening dat de advocaat nog onvoldoende heeft ontzenuwd dat Ender op zijn advies is over gegaan tot de investering en dat zijn advies onvoldoende zorgvul dig was. (ADVERTENTIE) Bouwvoorl. de Hoop I Schuttershofweg 32 TERNEUZEN I Tel. 0115-680315 (ADVERTENTIE) JWiel (anp) Qe pojjtjg ver{ienkt een 36-jarige leraar ervan j °P de Franciscusschool in Veghel ontucht heeft gepleegd ,e een verstandelijk gehandicapte leerlinge. De man is inge- °tai, Hij heeft zelf ontslag genomen. De school had hem al op non-actief gesteld. Jonge en aanstaande pappa's en mamma's opgelet! Kom naar De Negen Maanden Beurs. Daar krijg je tijdens de Booming Babyshow de nieuwste, liefste en zachtste produkten voor je kleintje te zien. Ook andere familie leden zijn hier natuurlijk van harte welkom. Met je toe gangskaartje kun je ook meteen de Huis Interieur RAI en de Huishoudbeurs bezoeken. Franciscusschool heeft hij de ver dachte in afwachting van het ver dere onderzoek meteen op non- actief gesteld. De directeur wil evenmin zeggen welke vakken de leraar geeft. De kwestie heeft de schoolleiding volkomen overrom peld, aldus Arts. Inmiddels zijn deskundigen ingeschakeld om zonodig leerlingen en hun ouders te begeleiden. Ondertussen wil Ouders COO, de vereniging van ouders van kinderen op protestants-christe lijke scholen, dat er een verplich ting komt om gevallen van on tucht met leerlingen aan de poli tie te melden, als een gedragscode de veiligheid van leerlingen on voldoende beschermt. De bestu ren van protestantse scholen heb ben gepleit voor alleen zo'n code en geen meldingsplicht, waar staatssecretaris staatssecretaris Netelenbos (Onderwijs) voor stander van is. Dagelijks geopend van 10-17 uur en door-de-weeks ook van 19 - 22 uur. Toegangsprijs 20.-. 's avonds 15.-. Met één kaartje toegang tot alle beurzen RAI-infolijn: 020 - 504 3000 Rail Idee. Het handige alles-in-één kaartje van de NS. Goed voor zo'n 20% korting op trein en toegang. Hui» Inter\ ^HuishoudbSf Amsterdam rat- VERVOLG VAN VOORPAGINA Drie jaar later zegt hij: „Ik kon dit niet win nen. Stel dat die Hoge Raad me gelijk had ge geven. Dan was het hek van de dam. Dan had den al die slechte bazen weer een pitbull aan geschaft en kon het festijn opnieuw beginnen. En wat denk je van al die duizenden honden die ten onrechte zijn afgemaakt. Dan had het schadeclaims geregend." Maar toch knaagt de onvrede. „Dit is een vrij brief om alle andere rassen aan te pakken. Neem de Rotweiler. Ook een sterke, weerbare hond. Als een paar van die honden iets uitha len, berg je dan. Hup, al die honden onder de Regeling Agressieve Dieren laten vallen en we zijn er vanaf. In Engeland dreigt dat al te ge beuren." Hij had nog naar het Europees Hof gekund. „Dat had me te veel gekost. Nu al ben ik tien duizenden guldens kwijt aan juridische bij stand, het laten maken van folders om voor lichting te geven en ga zo maar door. Nee, ik zet er nu een punt achter." Terwijl achter hem op de bank 'Happy' aan een middagdutje begint, zegt hij het wel te betreuren dat hij in de strijd tegen de regeling een eenling bleef. „Van niemand heb ik ver der steun gekregen. Niemand stak zijn nek uit. Jammer, maar het zij zo. Weet je, veel mensen denken dat het mij alleen om de pit bull te doen is. Niet waar! Want dit kan nu al le hondenrassen overkomen." Jan Dirk van Ginneke put nu maar troost uit een opmerking van het Openbaar Ministerie in Den Bosch. „Daar werd gezegd dat de rege ling rammelt, piept en knarst. Eerlijk werd er wel aan toegevoegd dat er geen alternatief is." Daar in Den Bosch liet Jan Dirk van Ginneke een opsporingsambtenaar van de hondenbri gade uit Rosmalen struikelen over twaalf por tretten van honden met een uiterlijk van een pitbull. Haal de echte er maar uit, grinnikte Van Ginneke. „Het was me niet te doen om die man. Ik wil de aantonen dat het zo moeilijk is een pitbull te onderscheiden van gelijksoortige rassen. Laatst las ik dat in Australië een pitbull zijn bazinnetje verscheurd had. Dan ga ik op on derzoek uit. En wat blijkt dan, het was een bastaard-labrador die op een pitbull leek." Hij neemt een slok van zijn biertje, kijkt naar 'Happy' en zegt: „Die verdient toch een kroontje. We hebben het geprobeerd. Helaas verloren, maar dit is niet het einde van de pit bull. Want natuurlijk zijn er die nog, dat houdt geen enkele regeling of wet tegen." Amsterdam (anp) - De recht bank in Amsterdam behandelt vanaf maandag de zaken te gen een groep mannen die on der meer worden verdacht van het afluisteren van telefoon gesprekken van politiefunc tionarissen in de regio's Am sterdam Amstelland en Mid den- en West-Brabant. In de wandelgangen wordt de groep aangeduid als de 'contra's'. Zij probeerden het werk van po litie en justitie te saboteren. In totaal staan er volgende week 26 verdachten terecht, verspreid over vijf zittingsdagen. De rechtszaak volgt op een groot scheeps onderzoek van het nieu we IRT Amsterdam Amstel- land/Gooi en Vechtstreek dat vo rig jaar september resulteerde in de arrestatie van onder meer de 31-jarige A.D. uit Almere en de 29-jarige M.M. uit Amsterdam. Zij worden beschouwd als de lei ders van de criminele organisatie. De arrestaties gingen gepaard met een groot aantal huiszoekin gen, waarbij tal van goederen in beslag werden genomen: credit cards, apparatuur om creditcards mee te manipuleren, richtmicro foons, computers en scanners. De organisatie beperkte zich niet tot het afluisteren van telefoonge sprekken en het onderscheppen van semafoonverkeer. De groep wordt tevens verdacht van het grootschalig vervalsen van en frauderen met creditcards en be- taalpassen, de heling van compu ters en het bezit van PMK, basis grondstof voor xtc. In 1994 werd duidelijk dat onder meer de toenmalige Amsterdam se hoofdinspecteur W. Woelders slachtoffer was geworden van de activiteiten van de contra's. Zijn privételefoon bleek met behulp van een zendertje in een PTT- kast te worden afgeluisterd. Ver slagen van afgeluisterde gesprek ken verschenen in de pers en zet ten het proces in hoger beroep te gen hasjhandelaar en voormalig autocoureur Charles Zwolsman onder druk. Woelders, tegen woordig commissaris en leider van het huidige IRT, leidde het onderzoek tegen Zwolsman. De vruchten van de contra-strate gieën konden een veroordeling van Zwolsman niet voorkomen. Woelders verklaarde vorig jaar voor de parlementaire enquête commissie opsporingsmethoden dat de contra's er een 'facilitair bedrijf op na hebben gehouden dat zijn techneuten beschikbaar stelt aan criminele groeperingen. Niet alleen de overheid wordt daarbij op de korrel genomen, maar ook concurrerende bendes. In het eindrapport van de com missie-Van Traa staat dat de Centrale Recherche- en Informa tiedienst (CRI) in 1994 96 geval len van contra-observatie regis treerde en in 1995 tot augustus 52 gevallen. Behalve het afluisteren van telefoons en portofoons gaat het daarbij ook om het daadwer kelijk volgen van politie- en jus titiefunctionarissen.

de Stem | 1996 | | pagina 3