Vijf voor twaalf voor de vlinder Bioloog: 'Tobben is een luxe-probleem' 'Binnen 25 jaar ontdekking van buitenaards leven' WETENSCHAP KORT pleiten voor! reanimeren Blauw stuk rots in Marokko Wijkt een nieuw mineraal jwssssfer Dijkkinderen E] DËSTEM LIJF LEVEN INFORMATIE behandelen Luchtmacht VS ozonvriendelijk De doodsstrijd van de Keizersmantel en het Pimpernelblauwtje Uitbreidingskansen E3 BUITENDIJK Komeet in aantocht Aap kan beter tellen dan baby Alexander keek schuin vooruit Wetenschappers op pin-up-kalender lAG 20 MAART 1996 I kunnen patiënten met acut i I in veel gevallen voortaan Ji Isopname van een week is ri 1 J door het Academisch Medisch leerd onderzoek, waarvan der» libliceerd in het medisch tijd' II of Medicine. Jaarlijks komen 1 met een trombosebeen in ee» an ze een behandeling met an ;n artsen dat de stollingen zich I I ingrijpend, omdat een te hos» Izaakt, terwijl een te lage c' jde afremt. De dosis moet st Jbntroleerd. Als trombose niet af het ergste geval dodelijke 1 drugs leutig met drugs voor hun kinde- I Narcotica Controle Commissie I (verschenen rapport. Met name Reve' kinderen zouden op grote louden met kalmeringsmiddelen fyild, aldus het VN-rapport. Het de rapporteurs sinds 1994 met [jaar zullen er in Amerika waar- fde drug over de toonbank ga t dat daardoor inmiddels een I is gecreëerd. Kinderen die de fen, verkopen het vaak aan mede- un concentratie bij examens kan I jieren? Deze vraag krijgt iede trbeeld een risico op een hart-c l van ziekenhuizen in NederlanJ uniforme richtlijn over rean duidelijkheid scheppen voor dj Isen en verpleegkundigen. van het leven van de patiënt op dl derde plaats. De komst van richtlijnen overt animatie in de ziekenhuize hangt samen met de Wet Genee kundige Behandelings Overeen komst die op 1 april 1995 va kracht is geworden. Daarnaa krijgen de ziekenhuizen binnen kort te maken met de Kwaliteit wet Zorginstellingen, waarin or der andere de kwaliteit van mee sche handelingen is g borgd. In de gezondheidszoi; staat de laatste jaren steeds me de vraag centraal of aan ziekeii huispatiënten zou moeten woij den gevraagd wat hun wense zijn met betrekking tot reanimé ren of dat ze in het bezit zijn va een levenstestament. Daarom er binnen de ziekenhuizen ee krachtig pleidooi voor een dragscode over reanimatie. Het besluit om niet te reanimere wordt in Nederlandse ziekenhr zen meer dan negentigduizen keer per jaar genomen. Dat is bj zes procent van de anderhalf mir joen opnamen per jaar. De kans op een geslaagde rea matie is klein, namelijk één zeven gevallen. In een kleii veertig procent van de gevalle slagen de artsen erin door rear matie de ademhaling en bloed omloop te herstellen, maar minder dan veertien procent va de gevallen kan de patiënt uiteir delijk het ziekenhuis levend veij laten. I fliledo (rtr)- Wetenschappers I „enen dat zij binnen 25 jaar ven kunnen ontdekken bui en het zonnestelsel. „Ja, ab- oluut, er is daar leven," ver aarde Mike Kaplan, direc- L van het Origins-pro- Unina van Nasa, tijdens een conferentie in Toledo, Spanje. ik denk niet dat wij alleen zijn. Het zal enige tijd duren om con- ,.ct met hen te leggen, maar op en dag zullen we ze ontmoeten 1 ffe zullen verrast zijn omdat ,eheel anders zijn dan wij," zei I Kaplan. zerk ANP opleiding vordert wordt uit- j gebouwd en gecultiveerd. Dat het aanraken van licha- men en mensen een sterk ap pel doet op je emoties worm onder meer duidelijk ui Amerikaanse gegevens, bui" cidecijfers onder medisc studenten blijken pieken te vertonen in de opleidingsta waarin men voor het ee met lijken wordt geconfro - teerd, wanneer men voor eerst ontblote lichamen m aanraken en wanneer J geconfronteerd wordt ongeneeslijk zieke patien De student zou in dit soort a tuaties de gelegenheid ten hebben om gevoelen afkeer, angst, 0Pmnd®La dergelijke uit te sPr_tt,on lCl*" de dokter zelf moet leren. Hiji n>® vorm zien te vinden voor passé n opleiding is in deze zeer êe° go er hier en daar verbetering de laatste jaren onderwijsprog' aandacht besteden aan de ge tudent bij het emotioneel beta van de vagina. Dit ëebe^}.. vTOu- n instructiepatiënten. Dit zij fungeren als docent enj;eeen 9e vrouwen zijn niet medici, an I hebben gehad en voor deze von' js betaald worden. De 'PatieI? mdige en de 'dokter' de leer et een goede manier te zijn13111 t te dback te geven om hem in ge. im vorm te geven aan zijn o ^et en evenwichtig om te gaan n van de medemens. Pas wa een ele lading van de aanra leeft gekregen, kan de aanraking edisch worden uitgevoerd 'Planeten-jagers' uit de hele we reld waren in Toledo bijeen om te praten over infrarood interfero- metrie, een technologie die zal helpen bij het zoeken naar leven buiten het zonnestelsel. „Dit is de eerste maal dat projec ten worden ontworpen waarmee wij binnen ongeveer twintig jaar vragen kunnen oplossen die de mensheid zich eeuwen lang heeft gesteld," zei Kaplan. In oktober kwamen Zwitserse astronomen voor het eerst een planeet buiten het zonnestelsel op het spoor. Kort daarna ont dekten Amerikaanse weten schappers twee andere planeten. Volgens de astronomen in Toledo is het niet meer de vraag of er le ven op andere planeten is, maar wanneer dat ontdekt wordt. Ka- plan bestudeert met zijn Origins- programma de oorsprong van het heelal, de vorming van planeten en het bestaan van leven buiten het zonnestelsel. „Leven op andere planeten zal, als het al niet identiek is aan het onze, heel veel lijken op dat op aarde," verklaarde de vooraan staande Spaanse bioloog Juan Oro. Traditionele telesiopen dra gen niet bij aan de zoektocht om dat het licht van de sterren de planeten die er omheen draaien doet verbleken. De infrarood interferometer, die veertig maal krachtiger is dan de Hubble-ruimtetelescoop, zou door infrarode straling kunnen vaststellen of op nieuw ontdekte planeten de noodzakelijke om standigheden, zoals water en zuurstof, aanwezig zij.i om leven mogelijk te maken. Zowel Nasa als het Europese Ruimtevaart Bureau (ESA) zijn begonnen de infrarood-technolo- gie te ontwikkelen, maar beide zeggen dat internationale sa menwerking voor dit project no dig is. ESA publiceerde in fe bruari de eerste foto's van zijn Infrarood Ruimte Observato rium, dat door dichte wolken stof kan heen zien. Aan het ISO-pro ject draagt Nederland het door Fokker gebouwde stand-regel mechanisme bij, dat de satelliet in staat stelt de goede waarne mingspositie te kiezen en vast te houden. Europeanen en Amerikanen zijn het erover eens dat het project een nieuw tijdperk voor de mens heid inluidt. „Het ontdekken van leven daar buiten zou alles ver anderen: filosofie, religie... en zou ons bescheidener maken om dat we zouden ontdekken dat wij niet alleen zijn en we niet zo bij zonder zijn," zei Kaplan. „Het is het begin van een nieuw ontdek kingstijdperk, een nieuw tijd perk van Galileo, en het is op windend dat het binnen bereik Door John van Oppen Van de zeventig soorten dagvlinders die een halve eeuw geleden te zien waren in Nederland, zijn er nog twintig gemeen- jd. Zeventien families zijn volledig uitgestorven, nog eens dertig ernstig bedreigd. Hoogste tijd voor een vlinderherstel plan. Deze maand is daar in Ede de aanzet voor gegeven. Er gloort hoop voor het pimpernelblauwtje, de kommavlinder, de koninginnepage, het dwergdikkopje, de keizersmantel, de ijs- I vogelvlinder, het geaderd witje en het tweekleurig hooibeestje. De namen van sommige vlinders zijn zo beeldend dat je met geslo ten ogen kunt gemeten van hun pracht. Het klaverblauwtje. Het dambordje. De vuurvlinder. Jammer genoeg zijn ze alleen nog in collecties te bewonderen, ach ter glas, tussen rouwrandjes. In I het veld zijn ze uitgestorven. Er- I gens tussen 1980 en 1995 streken de laatste exemplaren hun vleu- s maatregelen uitblijven, vol- i spoedig meer soorten. Vorig [jaar werd een rode lijst van be- 1'jde vlinders gepresenteerd. Dat was even slikken. Het land- 0 dreigde flets, schraal en [saai te worden omdat steeds Ier soorten zich ontpoppen in de lente. „De rode lijst maakte duidelijk hoe ernstig de situatie is. Sinds- dien hebben we ons suf gepie- 1 over de vraag wat er moet [gebeuren om een ommekeer te irkstelligen," aldus voorzit- ter Jan van der Made van de ïliriderstichting, een vrijwilli gersorganisatie die kan bogen op vierduizend leden. Voor dit 'thuispubliek' ontvouwde hij on- i in congrescentrum De Ree- horst in Ede de eerste contouren van het vlinderherstelplan, dat begin juni klaar moet zijn. Asfaltwegen o van de belangrijkste redenen voorde sterke achteruitgang van diersoorten - niet alleen vlinder- I's - is biotoopvernietiging. Er zijn geen 'braakliggende gron den' meer in Nederland. Het I bouwen gaat maar door en [groenstroken die bewaard zijn I gebleven, raken omsingeld door brede asfaltwegen. Zo zijn er al lemaal afzonderlijke reservaatjes ontstaan waaruit dieren niet kunnen ontsnappen. Door de nog altijd oprukkende verstedelij king worden die reservaten als maar kleiner- uiteindelijk te klein om nog langer een levens vatbare populatie te kunnen dra gen. Bedreigde dieren krijgen geen kans om uit te wijken naar een ander leefgebied. Op steeds meer plekken is de 'groene' verbin dingslijn van het ene naar het andere reservaat doorgeknipt door de mens, die altijd en overal wil komen met het favoriete ver voermiddel. Met als gevolg dat dieren zich te pletter rennen of vliegen tegen de 'Berlijnse Muur' die het autoverkeer opwerpt. „Om die reden is het belangrijk dat we gemeenten, provincies en Rijk doordringen van de absolute noodzaak om ecologische verbin dingszones te ontwikkelen," al dus Van der Made. Hij gruwt van de recente gebeur tenissen langs de grens van Ne derland en Duitsland. Sinds het verdrag van Schengen gaan som mige gemeenten ertoe over om zandwegen te asfalteren en auto verkeer toe te staan op 'groene grenzen' die vroeger alleen voor voetgangers en fietsen waren be doeld. Met name in Gelderland en Lim burg willen wethouders nogal eens bezwijken onder de druk van automobilisten die het 'on zin' vinden om nog langer een omweg te maken. „Het gevolg is wel dat opnieuw een leefgebied wordt aangetast," aldus Van der Made. De Keizersmantel heeft er zwaar onder te lijden. Hij maakte duidelijk dat de Vlin derstichting een 'prioriteiten lijst' zal samenstellen van Neder- De Amerikaanse luchtmacht is onlangs bekroond voor een ge waagd plan, meldt het tijdschrift Scientific American. De luchtridders hebben besloten om geen ozon-onviendelijke chemicaliën meer te gebruiken bij het schoonmaken en repareren van intercontinentale ballistische raketgeleidingssystemen. Scientific American vindt het een wat merkwaardig en tegenstrij dig initiatief. Het is allemaal goed en wel, aldus het blad, dat de luchtmacht er alles aan doet om raketten te ontwikkelen die het ■uhieu zo weinig mogelijk aantasten. Dat lijkt echter enigszins in tegenspraak met het doel van dergelijke raketten: ontploffen. Londen (anp/rtr) - Een blauw stuk rots dat op straat in Marok- werd gekocht, is volgens Britse wetenschappers een nieuw Jtffleraal. De kwaliteiten ervan, zoals de verandering van kleur, «bazen de wetenschappers. ,.nJuseuin voor natuurlijke ge- «i u is in Londen heeft het uu rots, dat met twee handen Worden omvat, een jaar on- rzocht. Medewerkers zeiden de- week dat het om een geheel nam mineraal gaat. Het onder- s naar de chemische samen- j}™ng wordt voortgezet. ni«„ worden ongeveer veertig «non! in de wereld ziin en Leschreven. „Maar die dat ®eesta' 20 gering in aantal om if nauwehjks met het blote J ^ooen worden gezien," zei i ttedewerker van de afdeling ?®alogie van het museum. „Dit onrl»u.mineraalis 20 ongewoon enhat u exemPlaar zeer groot is het meest opvallend blauwe Hfrgerenkanoo'k. D-Jdres daarvoor is: redactie Lijf Leven, &s3j?9' 48°° MB Breda. actie: René van der Velden. De Keizersmantel is met uitsterven bedreigd. Bij een goed beheer van de bosranden kan de soort weer opleven. FOTO VLINDERSTICHTING NEDERLAND landse soorten die zonder meer gered moeten worden, omdat ze uniek zijn voor Europa. Daartoe behoort bijvoorbeeld de Grote Vuurvlinder, jarenlang het paradepaardje van de vlinderbe scherming in Nederland, nu ver wikkeld in een doodsstrijd. Zijn waardplant - dat is de plant genoeg de complete populatie rupsen, waardoor voortplanting is uitgesloten. Verder wil de Vlinderstichting brede verbin dingszones gaan creëren tussen gebieden waar de Vuurvlinder het goed doet. Dat laatste is ook nodig in Zuid- Limburg - en dan met name in waar de vlinder zijn eitjes op legt en de rups zich mee voedt - is de Waterzuring. Die komt vooral voor in open en uitgestrekte riet moerassen in Friesland en Over ijssel, zoals de Wieden en de Weerribben. De Vlinderstichting streeft naar optimaal beheer van deze drassi ge veengronden. Dat komt erop neer dat ze niet mogen dicht groeien. Ook verdient het tijdstip van maaien de aandacht. Als een kolossale maaimachine het hele veld op één ongelukkig gekozen moment volledig kaal slaat, kan dat de dood betekenen voor na- het Heuvelland langs de Bel gische grens - om soorten zoals het kalkgrasdikkopje en het kla verblauwtje - die in Wallonië nog volop aanwezig zijn - terug te lokken naar ons land. Het Pimpernelblauwtje kan op leven dankzij een project vanuit natuurgebied 'de Moerputten' bij Den Bosch. Ook hier is aandacht voor het herstel van historische verbindingszones van vitaal be lang. Van der Made: „De Moer putten zijn via bloemrijke weg bermen best te verbinden met andere natuurreservaten, waarin veel Grote Pimpernel groeit. Hierdoor zijn uitbreidingskan sen voor deze bedreigde soort aanwezig." Vroeger fladderde het blauwtje veelvuldig door Brabant en Lim burg, waar ze onder meer de loop van de Roer en de Swalm volg den. In de vochtige beekdalgras- landen groeide immers hun waardplant. Vitaal onderdeel van het herstel plan vormt de fondswerving om landbouwgronden te kopen die grenzen aan bossen. Juist het ge leidelijke overgangsgebied van grasland naar bos is een belang rijke biotoop voor bedreigde vlindersoorten. In de Ardennen en de Eifel vloei en deze twee landschappen in derdaad vaak langzaam in elkaar over. Daar floreren bijvoorbeeld ook de Keizersmantel, de Eike page, de Citroenvlinder, het Oranjetipje en het Geelsprietdik- kopje. Ze zitten graag bij de bos rand. In Nederland verpieteren dezelfde soorten omdat hier meestal geen sprake is van een zoom, maar van een abrupte af scheiding van weiland naar bos. Toch leeft één op de drie dagvlin dersoorten in Nederland uitslui tend op grasland. Dat is vooral interessant als het beschut ligt en er veel bloemen staan voor de nectarvoorziening. Overbemes ting, verzuring, verdroging en een grootschalig maaibeleid heb ben hier echter voor een ware uitroeiing van vlinders gezorgd. De Vlinderstichting wil vanaf mei gaan praten met terreinbe heerders over de beste manier van onderhoud. „Nogal wat graslanden zijn te vinden op dij ken en bermen. De groendienst van gemeenten, Rijkswaterstaat en waterschappen kan dus actief bijdragen aan het realiseren van een herstelplan," aldus Van der Made. De Vlinderstichting gaat het glo bale plan van aanpak nu toespit sen op lokaal en regionaal uit te voeren projecten. Van der Made heeft er alle vertrouwen in dat hij royale medewerking krijgt in de verschillende regio's. „Uit de Rode Lijst blijkt dat het vijf voor twaalf is. Nu kan het nog. Wie te genwerkt, maakt zijn eigen leef milieu grauw, grijs en somber. Dan kan niemand willen. Want met de laatste vlinder verdwijnt ons geluk." mineraal is dat ooit is ontdekt." Tot dusver blijkt de rots silicium, aluminium, calcium, magnesium, ijzer en zuurstof te bevatten en ook een opvallende capaciteit te hebben om van kleur te verande ren. „Ais je het onder de micro scoop ronddraait, veranderen de kleuren van paars tot blauw, tot roomkleurig. Ik heb een mineraal dit nooit zien doen," verklaarde geologe Anna Grayson in het dag blad The Guardian. Grayson kwam de steen tegen in een souvenirstalietje in Marokko tijdens veldonderzoek vijftien jaar geleden. Ondanks haar weten schappelijke achtergrond kon ze het mineraal niet thuisbrengen en het bleef jarenlang in een la lig gen. Vorig jaar toonde zij het aan experts en die stelden vast dat het bestaat uit miljoenen kristallen in vezelachtige vorm, zoals asbest. Dit betekent dat het in poeder- vorm gevaarlijk zou kunnen zijn. Grayson wil niet zeggen waar pre cies in Marokko ze het stuk rots kocht, om te voorkomen dat het gebied en de bevolking door sou- veniijagers worden overstroomd. Het mineraal heeft nog geen naam. Door Kees Buijs Een zebra in het wild moet soms rennen voor zijn leven. Als er gevaar dreigt, sprint hij over de savanne, en zijn lichaamsreacties zijn op briljante wijze aangepast om aan noodsitua ties het hoofd te bieden. Maar alleen in de vei lige dierentuin loopt hij de kans een maag zweer te krijgen. Een mens hoeft zelden te rennen voor zijn le ven, maar hij maakt een grote kans op ziekten als gevolg van stress. Een mens tobt namelijk over zaken waarvan geen zebra wakker ligt: niet kunnen opschieten met een familielid, in de file staan, een belastingaanslag, de ziekte van een kind, onzekerheid over het werk, een beroerde stelling in een partijtje correspon dentieschaak. Hij kan van slag raken door een ingrijpende gebeurtenis of door een reeks kleinigheden. Daarnaast kan hij onaangena me dingen zien aankomen: de mens lijdt het meest door het lijden dat hij vreest, maar dat niet op komt dagen. In al deze gevallen van psychologische stress reageert het menselijk lichaam alsof we op de savanne worden nagezeten door een leeuw. Voor een zebra zijn kortstondige porties hevi ge stress zijn lijfsbehoud. Mensen worden van langdurige of veelvuldig optredende stress ziek of gaan eraan dood. Wat gebeurt er als de stressreactie op gang komt bij zebra's, leeuwen, apen, mensen en andere zoogdieren? De Amerikaanse bioloog Robert M. Sapolsky legt het haarfijn uit in 'Waarom krijgen zebra's geen maagzweer?' Mens en dier hebben behoefte aan energie als ze een acute noodsituatie willen overleven. Glucose en de eenvoudigste vormen van eiwit ten en vetten worden meteen gemobiliseerd: ze komen uit vetcellen, lever en spieren te voorschijn om als brandstof te dienen voor de spieren. Hartslag, bloeddruk en ademhaling versnellen om voedsel en zuurstof in grote hoeveelheden te vervoeren naar plaatsen in het lichaam waar ze het hardst nodig zijn. Het hart levert vijf maal meer vermogen dan in rust. En de blaas moet geleegd. Tijdens stress worden alle activiteiten van het lichaam stilgelegd die even kunnen wachten. Aan de spijsvertering en de groei wordt geen energie verspild. Bij beide seksen neemt de seksuele drijfveer af. Het immuunsysteem, dat beschermt tegen infecties en ziekten, wordt onderdrukt. De pijnbeleving neemt enigszins af, en ook het denk- en waarnenringsvermo- »Jong aapje kiest een surrogaatmoeder: niet de houten moeder die voedsel geeft, maar de badstofmoeder zonder melk. Dit experiment van Harlow moest aantonen dat jonge dieren zich niet alleen laten leiden door primaire behoeften als honger-, maar ook door de behoefte zich aan een zacht ie mand vast te houden. gen verandert: het geheugen werkt beter, de zintuigen worden gevoeliger. Als reactie op stress wordt de ene helft van het automatisch werkende zenuwstelsel actief, terwijl de andere helft juist wordt onderdrukt, legt Sapolsky uit. Het deel dat actief wordt, regelt de waakzaamheid, de opwinding en de mobilisatie. Je krijgt er letterlijk kippenvel van. De maag trekt zich samen. De zenuwuit einden scheiden adrenaline en noradrenaline uit: chemische boodschappers die alle vitale organen binnen enkele seconden klaarmaken voor actie. Tegelijkertijd legt de andere helft van het zenuwstelsel de opslag van energie, de spijsvertering, de behoefte aan slaap en ande re optimistische processen stil. Stuk voor stuk prima reacties in geval van nood. Maar als ze zich bij de mens vaker en langduriger voordoen, maakt hij een grote kans op narigheid: een maagzweer, aderver kalking, suikerziekte, perioden van hoge bloeddruk, seksuele stoornissen, hersenbe schadiging, versnelde veroudering, een hart kwaal of een plotselinge hartstilstand. Wie el ke dag als een noodsituatie ervaart, betaalt daarvoor een prijs. Het lichaam komt niet meer toe aan herstel van de schade. Ook al krijgen zebra's doorgaans geen maag zweer, de mens blijkt toch niet de enige tobber in de natuur. Tobben is een luxe-probleem, stelde Sapolsky vast bij bestudering van een troep bavianen in de Oost-Afrikaanse Seren- geti. De bavianen zijn er groot, slim en leven lang. Ze hebben weinig last van roofdieren,, het kindersterftecijfer is laag, en per dag heb ben ze maar vier uur nodig om voedsel te zoe ken en hun maag te vullen. Er blijven dus nog acht uur over om elkaar te treiteren. Sociale competitie, het smeden van coalities om andere bavianen aan te vallen, grote man netjes met een slecht humeur die kleinere in elkaar slaan, valse gebaren achter iemands rug: deze bavianen met hun luxe leventje heb ben volop tijd om sociaal en psychologisch ge stresst te raken en prompt gedragen ze zich net als mensen. Er is een verband tussen de sociale rang van een baviaan en de manier waarop zijn lichaam reageert op stress. Maar op zijn minst even be langrijk blijkt de manier waarop het dier zijn wereld en de behandeling door zijn groepsge noten ondergaat en ermee weet om te gaan. Bavianen blijken dramatische verschillen te vertonen wanneer het erom gaat of ze een we reld zien met waterputten die half vol of half leeg zijn, en hun hormonen- en stressreactie lijkt dit te weerspiegelen. Als sommige bavia nen de psychologische middelen hebben om de ups en downs van het leven te aanvaarden, is dat volgens Sapolsky eveneens een passend streven voor de mens. Controle, voorspelbaarheid, steun van de naaste omgeving, een uitlaatklep voor frustra ties en ontspanningstechnieken: het kunnen succesvolle manieren zijn om met stress om te gaan. Maar het is vooral een andere kijk op de wereld die wonderen doet - tenminste, zolang het hart nog klopt. Sapolsky legt het deskun dig, boeiend en met humor uit. Robert M. Sapolsky, 'Waarom krijgen zebra's geen maagzweer? Over stress, door stress ver oorzaakte aandoeningen, en hoe ermee om te gaan.' Utrecht, Het Spectrum, 47,50. WOENSDAG 20 MAART 1996 Door Mariëtte Mulkens De dijk is ooit gebouwd om water tegen te houden. Een handige bijkomstigheid was dat die langgerekte verhoging in het land schap ook heel goed te gebruiken is als weg. En als steunpunt om hoog en droog huizen aan te plakken. Tijden veranderen. Water tegenhouden hoeft de dijk niet meer. Als kind heb ik ooit één keer gezien dat het water aan de voet van de dijk klotste, maar sinds de Deltawerken er zijn, is dat niet meer voorgekomen. Huizen staan er nog wel. Ze zijn bijna allemaal een slag groter en aanmerkelijk luxueuzer dan vroeger, maar in grote lijnen is het beeld hetzelfde. Wat zeer ingrijpend veranderd is, is het gebruik van de weg. Waar vroeger paarden en wagens in een rustig gangetje over de dijk klepperden, razen nu iedere dag tientallen auto's met (soms) hon derd kilometer per uur voorbij. En het gemiddelde landbouw voertuig is de afgelopen jaren aardig in omvang toegenomen. Om maar te zwijgen van de loeizware vrachtwagens die een sluiprou te zoeken. Over het algemeen hindert dat toegenomen verkeer me niet echt. Dat is eigenlijk vreemd, ik ben toch iemand die zich nogal eens stoort aan allerlei gevolgen van onze moderne maatschappij. Maar nu ik er goed over nadenk ligt dat vaak in de sfeer van lang durig lawaai. Een auto die voorbij raast maakt een hoop herrie, maar het is maar heel even. Zolang die auto niet ons huis binnen rijdt of mij van de dijk, vind ik het best. Ik denk dat ik meer last zou hebben van een voortdurend ronkende file voor ons huis. Dat neemt niet weg dat er op de dijk mensen genoeg wonen die zich groen en geel ergeren aan het verkeer. Zelfs zo erg dat ze zich verenigd hebben in een actiegroep. Ik volg dat met belangstelling, want dat ik me niet opwind over het verkeer, wil nog niet zeggen dat er niets mis is. De dijk is in feite nog steeds ingericht op paard en wagen en niet op tientonners die er met tachtig kilometer per uur overheen den deren. Zo'n ding heeft ook de hele breedte van de dijk nodig. Daar komt bij dat onze huizen pal aan de weg staan, zoals gebruikelijk is aan een dijk. Bij ons thuis staat een bank tegen die buitenmuur aan, door het raam kijken we zo op het wegdek. Als ik 's avonds daar mijn krantje zit te lezen, jakkeren op hemelsbreed een meter van mijn bank de auto's langs. De muur voorkomt dat mijn haren en krant meewapperen in de wind, maar in feite is het slechts een psychologische bescherming. Ik kan net zo goed de bank op de vluchtstrook van de snelweg planten. Toch, zoals ik al zei, heb ik er niet zo'n last van. Ik denk dat het er ook mee te maken heeft dat ik als kind al aan de dijk heb ge woond. Ik ben eraan gewend dat er van alles nog wat voorbij schiet en ik houd er automatisch rekening mee. Ik houd wel mijn hart vast voor de tijd dat onze kinderen alleen over die dijk naar school moeten fietsen. Voor kinderen is de dijk absoluut gevaarlijk. Nu gaan we ze nog halen en brengen en we willen dat zo lang mogelijk volhouden, maar op een gegeven mo ment zullen we ze toch alleen moeten laten gaan. Ik ben nu al aan het waarschuwen: 'Kijk uit, daar komt een auto! Aan de kant blijven! Eerst kijken, dan oversteken!' En meer va riaties op hetzelfde thema. Net zoals alle andere ouders hier. Iemand vertelde me laatst dat ze uit haar (dijk)huis in de buurt van een kruising, precies kon zien welke kinderen wel en welke niet aan de dijk wonen. „De echte dijkkinderen haal je er zo uit. Die kijken goed uit. Hun vriendjes die komen spelen, die zijn het gevaarlijkst. Ik zie het regelmatig bijna mis gaaij. Die kinderen zijn niet gewend aan het verkeer en steken zomaar over, zonder te kijken. Of ze slingeren met hun fiets over de hele dijk. Logisch, het zijn kinderen, maar het is levensgevaarlijk met al dat verkeer hier." Ik hoop nu eens te meer dat ik van onze kinderen 'echte dijkkin deren' kan maken. Voor de liefhebber heeft het sterrenbeeld Grote Beer rond 25 maart 's nachts iets bijzonders te bieden. Dichtbij de laatste ster van dit sterrenbeeld is er een vrij opvallende wazige plek te zien. Dat is de komeet Hyakutake. De stichting De Koepel heeft dit be kendgemaakt. De Koepel spreekt van een fraaie verschijning, doch één die vanuit de stad moeilijk met het blote oog waarneem baar zal zijn. Er wordt geadviseerd een verrekijker te gebruiken en het liefst als locatie een donkere plaats op het platteland te kiezen. De komeet werd begin dit jaar door de Japanse amateur astronoom Yuji Hyakatake ontdekt. De ijs- en gruismassa komt recht op de aarde af, maar zal ons nét niet raken. De kleinste af stand wordt op 25 maart bereikt: ruim vijftien miljoen kilometer. Het werk van wiskundigen gaat de meeste mensen al boven de pet, laat staan een eenvoudige aap. Toch is er voor elk wiskundig genie ook een tijd geweest dat hij op zijn vakterrein werd over troffen door rhesus-apen, die toch niet als intellectuele hoogvlie gers te boek staan. Toegegeven, slechts gedurende de eerste zes maanden van een mensenleven kunnen wij rekenkundig niet met rhesusapen con curreren, is uit Amerikaans onderzoek gebleken. Volgens de on derzoekers is dat echter een aanwijzing dat de aanleg voor mathe matica al vroeg in de geschiedenis van de primaten (apen en mensapen) is ontstaan. De geleerden kwamen tot hun conclusie door een experiment op apen te proberen dat veelvuldig met men senbaby's is uitgevoerd. Men toonde de apen een aantal vruchten, liet vervolgens een scherm neer en verwijderde stiekem een van de vruchten. Als het scherm vervolgens omhoog ging, reageerden de apen zichtbaar verbaasd. Dat bewijst volgens de onderzoekers dat ze moeten beschikken over een 'rudimentair telvermogen'. De krijgsheer Alexander de Grote placht door beeldhouwers in een typische pose te worden afgebeeld: de kin geheven, het ge zicht naar rechts gewend terwijl de nek juist een knik naar links vertoont. De kenmerkende pose van de arrogante veroveraar, hebben kunsthistorici altijd verondersteld. Ten onrechte, beweert althans een artikel in het gezaghebbende medische tijdschrift The Lancet. Daarin concluderen de oogartsen John Lascaratos en Alexander Damanakis, van de universiteit van Athene, dat Alexander heel goed kan hebben geleden aan een zeldzame oog kwaal. Het betreft een verlamming van een van de spieren rond de oogkas die Brown's syndroom wordt genoemd. Patiënten die aan de kwaal lijden, houden hun hoofd vaak net zoals de standbeel den van Alexander. Het is voor hen de enige manier om normaal recht vooruit te kijken. De kwaal kan erfelijk zijn, maar ook wor den veroorzaakt door een verwonding. Dat laatste ligt voor de hand, aldus de onderzoekers, want het is bekend dat Alexander minstens eenmaal tijdelijk blind is geweest als gevolg van een wond die hij op het slagveld had opgelopen. Pin-up-kalenders plegen zich te onderscheiden door de grote op pervlakten blote vrouwen- (tegenwoordig ook wel mannen-)huid die erop te bewonderen zijn. De ko(o)p(st)ers van de eerste 'we tenschappelijke pin-up-kalender' zullen dan ook enigszins op hun neus hebben gekeken. Slechts één van de afgebeelde hoogge leerde jongelingen kwam in zwembroek opdraven: Doctor Janua ri, Brian Scottoline van de prestigieuze Stanford Universiteit. Doctor Oktober, de geleerde John Lovell, verklaarde weliswaar bereid te zijn geweest zijn overhemd af te leggen in dienst van de wetenschap. „Maar de fotograaf wierp één blik op mijn borstpar- tij en zei dat ik het maar weer moest aantrekken." Uiteraard be trof het een Amerikaans initiatief. Een van de geleerde pin-ups verklaarde met de oprechtheid van de ware schoonheidsprins 'het imago van de wetenschap te willen verbeteren'. De vrouw achter de kalender, radio-producer Karen Hopkin, was wat eerlijker: „Het was een ingewikkeld plan om mannen te ontmoeten." Voor volgend jaar wil ze een pin-up-kalender met Nobelprijswinnaars. (Bron: Scientific American)

de Stem | 1996 | | pagina 23