'Tijd dat vrouwen hun flinkheid tonen' Vitamine-chips en mineralen-jam Vijf v( twaal de vli Lesmethode moet kinderen aan het bewegen krijgen in de klas Ook dokter moet aanraken leren Malou van Hintum, de vrouw die het 'zeurfeminisme' ten grave droeg Ziekenhuizen pleiten voo protocol over reanimeren Blauw stuk rl blijkt een ni< DE STEM LIJF LEVEN De Harde Kern Intimidatie Relatie Mannen PRODUCT INFORMATIE Trombosebeen thuis behandelen Ouders scheutig met drugs AESTEM Asfaltwegen Luchtmacht VS informatie gSïSÏ"'001- WOENSDAG 20 MAART 1996 Amsterdam (anp) - Je zo ver mogelijk uitrek ken naast je stoel en daarna slap over je tafel tje hangen. De tafel van acht opzeggen en bij oneven nummers op je rechterknie en bij even .nummers op je linkerknie slaan. Met de hele klas doen alsof je naar een tennis wedstrijd kijkt en je hoofd heen en weer bewegen. Dat zijn enkele van de 'bewegingstussendoortjes' op de zogenoemde fysio-kalender voor kinderen op de basisschool. De kalender, bedoeld om in de klas op te hangen, bevat tientallen van dergelijke opdrachtjes. Een onderwijzer kan zijn leerlingen daarmee even in beweging brengen als de concentratie dreigt te ver slappen. De opdrachtjes zijn bedoeld voor tussen de schoolbanken, niet zozeer voor in de gymzaal. Volgens het Fysiotherapeutisch Centrum Amster dam, dat de lesmethode heeft samengesteld, is de aanpak om leerlingen op de basisschool wat meer te laten bewegen in Scandinavië al langer een succes. Voor de Nederlandse scholen ontwikkelde men een lesmethode voor de Nederlandse basisschoolleerlin gen. De samenstellers, Elise Sijthoff en Lot Kooyman, wijzen erop dat bewegen in de klas veel voordelen heeft. Niet alleen worden sfeer en concentratie in de klas gestimuleerd, ook raken kinderen wat meer ver trouwd met hun eigen lichaam. Volgens Sijthoff richt de methode zich op 'een positief lichaamsbewustzijn als basis voor een blijvend veelzijdig bewegingspa troon.' De kalender biedt elke maand tien opdrachtjes, die slechts enkele minuten in beslag hoeven te nemen. Met de bijbehorende handleiding kan het aantal 'be wegingstussendoortjes' fors worden uitgebreid. Door Marianne Schoone ;In haar boek Macha Macha rekent Malou van Hintum af met het klaagfeminisme. Het feminisme als ideologie is achterhaald, schreef ze. Kin deropvang en deeltijdarbeid zijn niet langer exclusieve vrouwenproblemen. 'Niet zeuren, maar flink zijn', luidt de opgewekte boodschap. De geschokte vrouwenbeweging verweet Van Hintum de dolk in de rug van het feminisme te hebben gedreven. Tegelijker tijd wekte haar boek feminis tisch Nederland uit een lange winterslaap. „Het zou zo aardig zijn als ie mand eens onderzoek zou doen naar de kwaliteit van de liefde. Dorien Pessers bijvoorbeeld, die ,is daar goed in. Een onderzoek naar waarom het zo vaak mis loopt. Waarom de man die sa men met zijn vrouw voor kinde ren kiest, toch uiteindelijk zijn baan voorop stelt. En haar uit eindelijk voor de zorg op laat draaien. Wat is dat voor een vent?" „Kinderen zijn toch nog altijd de iachilleshiel van de vrouw," con stateert Malou van Hintum (34), schrijfster van Macha Macha. „Als een vrouw een kind wil, zal zij een keuze moeten maken. Als beiden kiezen voor een carrière, dan moet ook hij een keuze ma ken. Zich laten steriliseren. Punt uit. Waarom eigenlijk niet? Je neemt die beslissing toch sa men?" In haar boek Macha Macha zet Malou van Hintum zich af tegen .de 'zeurfeministen'. De oude garde die zich manifesteert als de gedoodverfde verliezer. „De vrouwen van de tweede feminis tische golf hebben de basis ge legd voor de emancipatie, maar .'zij maken er onvoldoende ge bruik van. Ze wentelen zich nog steeds in de rol van slachtoffer." JHet is tijd dat vrouwen hun flinkheid gaan tonen. „Keuzes maken. Zich niet laten intimide ren." Van Hintum kiest voor de 'macha': ze heeft een hekel aan vrouwen die klagen hoe moeilijk ,het is om kinderen en werk te combineren. „Kinderen zijn een keuze. Maar zij doen alsof het je overkomt. Kinderopvang of 'deeltijdarbeid zijn geen exclu sieve vrouwenproblemen. Zorg staat op de politieke agenda. De kranten staan er vol van. Maar Malou van Hintum: 'We hebben nu het tij mee, het klimaat is gunstig.' als je hoort hoe zij er over pra ten, is het een molensteen om je nek. Kinderen, dat zijn in hun ogen een opvangprobleem, een obstakel voor je carrière. Als je het aantrekkelijk wilt maken voor mannen, moet je het anders aanpakken. Zo maak je nooit bondgenoten." Malou van Hintum.' een stoere meid die op haar toekomst is voorbereid. De werkelijkheid is wel even anders, vindt De Harde Kern. Dit groepje vrouwen, der tigers met een universitaire baan, kwam in het geweer nadat Van Hintum vorig jaar het dood vonnis over het feminisme had uitgesproken. De Harde Kern heeft eerder deze maand het boek Wel feminis tisch, niet geëmancipeerd gepre senteerd. Exact een jaar nadat Malou van Hintum het eerste exemplaar van Macha Macha uitreikte aan Paul Rosenmöller, fractievoorzitter van Groen- Links. Waar Van Hintum het overdre ven pessimisme van de 'oude garde' hekelt - „we hebben nu immers het tij mee, het klimaat is gunstig" - stelt De Harde Kern dat het feminisme nog lang niet failliet is: „Feminisme is te gen de stroom in zwemmen. Als je niets doet, dan drijf je terug." Feminisme is als het huishou den, je moet het bijhouden. Naar aanleiding van Macha Macha maakt De Harde Kern de balans op. Nog lang niet alle doelen zijn bereikt. Als je de te gel oplicht, komen de 'torren' te voorschijn: 'Want 42 procent van de mannen geeft weliswaar te kennen dat zij de zorg voor kin deren wil delen. Maar slechts twee procent blijkt het ook daadwerkelijk te doen', staat te lezen in het boek. Bovendien constateert De Harde Kern nieu we problemen: de 'bytes'. Het stijgend aantal operaties die vrouwen ondergaan om zich op cosmetische wijze te verfraaien, is zo'n byte. Van Hintum: „De Harde Kern doet alsof tegen woordig vrijwel elke vrouw naar de plastische chirurg gaat om haar borsten te vergroten. Dat is gewoon niet waar. Buiten dat zijn de vrouwen die niet op me dische indicatie gaan, getikt vind ik. Ik heb geen zin om te horen dat zij het slachtoffer zijn van het schoonheidsideaal. Dan zeg ik: kies voor jezelf. En stop met het lezen van die damesbla den. Want die houden het schoonheidsideaal in stand. Die bladen worden wel door vrou wen geschreven." In het boek Wel feministisch, niet geëmancipeerd zet De Har de Kern zich op haar beurt af te gen de 'nieuw geëmancipeerden': FOTO JURRIAAN BALKE 'Vrouwen zoals Lydia Rood, die vinden dat seksuele intimidatie niet zoveel voorkomt. Of Sarah Verroen, die alleen leuke macho's kent, die het haar in bed toch volkomen naar de zin ma ken. Of Malou van Hintum die alleen maar mannen kent die zonder mokken de helft van het huishouden en de kinderverzor ging op zich nemen'. Met stomme verbazing heeft Van Hintum gelezen dat zij blijkbaar ook in deze groep 'zorgeloze uit zonderingen' wordt gecatalogi seerd. „Bij het lezen zakte ik bij na van woede door de bodem van de trein. Wat ze je allemaal in de mond leggen!" De Harde Kern zet keurig op een rijtje wat we eigenlijk al weten, vindt Van Hintum. Maar geeft vervolgens geen nieuwe strate gie. „Daar word je zo depressief van. Ze tonen aan dat we onze oude doelen nog niet hebben be reikt. Dat slaat zo dood. Je kunt wel blijven zeggen dat allochto ne meisjes het zo moeilijk heb ben. Maar je kunt ook benadruk ken dat er steeds meer allochto ne meisjes een universitaire stu die volgen. Je wilt mensen toch ook het gevoel geven, dat er iets kan veranderen!" Het praatgroepfeminisme heeft de tweede emancipatiegolf uit eindelijk de das omgedaan, vindt Van Hintum. „De eerste golf, die van Aletta Jacobs en het vrou wenkiesrecht eindigde in 1922 toen alle Nederlandse vrouwen kiesrecht kregen. De tweede hield op te bestaan toen het per soonlijke niet langer meer poli tiek was. En Anja Meulenbelt begon aan een tot mislukken ge doemde relatie met - ze had hem dan toch nog gevonden - Neer- lands enige leuke man", schrijft ze in Macha Macha. Van Hintum: „Vrouwen hebben veel bereikt. Zij verwijten mijn generatie dat we het laten vers loffen. Ik vind het jammer dat vrouwen denken dat ik helemaal niks met het feminisme te maken wil hebben. Het is onzin. Want als ik het allemaal niks zou vin den, had ik zo'n boekje toch niet geschreven?" „Misschien was de toonzetting niet goed," bedenkt ze dan. Maar meteen wordt elk spoor van twijfel van tafel geveegd: „Je moet eerst afrekenen om dan verder te kunnen. Waar het mij om gaat is dat je meer kunt dan je denkt. Je moet alleen niet den ken dat je alles kunt. Maar vrou wen willen niet kiezen. Sinds een jaar staat Macha Macha op de feministische agenda. In die zin is het wel geslaagd." Naast de storm van kritiek die haar gedachtengoed heeft doen opwaaien, zijn er ook positieve reacties. „Die mensen komen vaak na afloop naar me toe. Ook mannen. Maar die herkennen zich vooral in het hoofdstuk over 'de echte man'. Ik heb zelfs mee gemaakt dat een man mij be dankte; omdat ik de'man weer zijn plekje had gegeven. Zo schattig!" Want 'de echte man' zweeft nu ergens tussen macho en softie. „Het emancipatieproces heeft voor mannen niet veel in petto gehad. Ja, strijken. Maar welke man zit daar nu op te wachten?" Van Hintum broedt dan ook al op een boek over de 'verschraal de mannelijkheid'. Door nieuwe stollingsremmers kunnen patiënten met af„ bloedstolsels in beenaderen zich in veel gevallen voortaan,] thuis behandelen. Een ziekenhuisopname van een week is niet meer nodig. Dit blijkt uit een door het Academisch Media Centrum in Amsterdam gecoördineerd onderzoek, waarvanJk sultaten deze week worden gepubliceerd in het schrift The New England Journal of Medicine. Jaarlijks ko» ongeveer twintigduizend mensen met een trombosebeen ziekenhuis terecht. Daar ondergaan ze een behandeling met,' tistollingsmiddelen. Zo voorkomen artsen dat de stollingen jj uitbreiden. De behandeling is vrij ingrijpend, omdat een1 5 dosis heparine bloedingen veroorzaakt, terwijl een te de trombosevorming niet voldoende afremt. De dosis n opnieuw worden ingesteld en gecontroleerd. Als trombose niet ii doende wordt behandeld, kan in het ergste geval - embolie optreden. Amerikaanse ouders zijn al te scheutig met drugs voor hun kinjf ren. Dat stelt de Internationale Narcotica Controle Com: van de VN in een vorige week verschenen rapport. Met na® 'temperamentvolle' en 'hyperactieve' kinderen zouden op n* schaal onder de duim worden gehouden met kalmeringsmiddel® De drug Ritalin is het meest gewild, aldus het VN-rapport gebruik eran in de VS is volgens de rapporteurs sinds 19! vijftig procent toegenomen. Dit jaar zullen er in Amerika waar- schijnlijk 350 miljoen doses van de drug over de toonbank g; Verontrustend vindt het rapport dat daardoor inmiddels zwarte markt voor het medicijn is gecreëerd. Kinderen die jj drug op doktersvoorschrift krijgen, verkopen het vaak aan meda- scholieren die denken dat het hun concentratie bij examens ka bevorderen. Van onze verslaggever Nijmegen - Wel of niet reanimeren? Deze vraag krijgt ieJj ernstig zieke patiënt met bijvoorbeeld een risico op een hart- ademstilstand binnenkort in tal van ziekenhuizen in Nederla standaard voorgelegd. Met een uniforme richtlijn over reai matie willen de ziekenhuizen duidelijkheid scheppen voori patiënt én behandelaars als artsen en verpleegkundigen. De Nederlandse ziekenhuizen to nen, aldus dr. J. van Delden van het Centrum voor Bio-ethiek en Gezondheidsrecht van de Rijks universiteit Utrecht, steeds meer belangstelling voor het officieel vastleggen van een niet-reani- meerbeleid. In veel ziekenhuizen zijn volgens Van Delden me- disch-ethische commissies al vol op bezig met de vraag in welke si tuaties en wanneer de kwestie 'wel of niet reanimeren' aan de patiënt moet worden voorgelegd. Hiermee willen de ziekenhuizen voorkomen dat een patiënt in een stervensfase tegen zijn zin wordt gereanimeerd, omdat zijn wens niet schriftelijk is vastgelegd. Ook is in zijn algemeenheid het doel het aantal reanimaties, dat bij voorbaat vrijwel zinloos is, drastisch te verminderen. Tot op heden is de gangbare op vatting in de ziekenhuizen: altijd reanimeren, tenzij de patiënt dan wel zijn familie anders hebbben aangegeven. Dat is en blijft ook altijd het geval, wanneer een pa tiënt met spoed wordt opgeno men. Bij een besluit om wel of niet te reanimeren, door hartmassage of beademing, wordt van alles be trokken. De wens van de patiënt, de leeftijd, de levensverwachting, het lijden en de kans op succes van een reanimatie. De wens van de patiënt komt op de eerste plaats, de levensverwachting op de tweede plaats en de kwaliteit van het leven van derde plaats. De komst van richtlijnen own animatie in de ziekenhui! hangt samen met de Wet Gen# kundige Behandelings Overa komst die op 1 april 1995 kracht is geworden, krijgen de ziekenhuizen kort te maken met de Kwahteit wet Zorginstellingen, waarin der andere de kwaliteit vana# sche handelingen is gewaa borgd. In de gezondheids staat de laatste jaren steeds mt de vraag centraal of aan zieke huispatiënten zou moeten den gevraagd wat hun w zijn met betrekking tot reai ren of dat ze in het bezit zijn een levenstestament. Daarom er binnen de ziekenhuizen krachtig pleidooi voor ei dragscode overreanimatie. Het besluit om niet te reanimti wordt in Nederlandse zieteé zen meer dan keer per jaar genomen. Dat is zes procent van de anderhalf n joen opnamen per jaar. De kans op een geslaa matie is klein, namelijk één zeven gevallen. In een veertig procent van de g slagen de artsen erin door nan matie de ademhaling en omloop te herstellen, n minder dan veertien procent i de gevallen kan de patiënt uit: delijk het ziekenhuis levend w laten. Door drs. Jan Paalman In het buitenland stoppen ze graag extra vitamine in bier, chips en jam of wat extra mine ralen in melk, kaas en yoghurt. Dat adverteert lekkerder, want met wat toegevoegde vitamine maak je van een pakje kledder toch iets speciaals. In Nederland mocht dat niet van de Warenwet. Maar in april verandert die wet en mag het voedsel worden ver rijkt en 'gerestaureerd' met en kele vitamines en mineralen. Kan dat kwaad? En zo niet, wat is dan het nut? Een tekort aan vitamines kan in ieder geval kwaad. Dat hebben wrede experimenten van de na tuur ons wel duidelijk gemaakt. Neem scheurbuik. Voor de komst van de aardappel was de ze ziekte in Europa heel normaal en vooral het zeevarende volk had ervan te lijden. Zo verloor Vasco da Gama in 1498 bij het ronden van Kaap de Goede Hoop de helft van zijn manschappen aan scheurbuik. Niets tegen te doen. De toenmalige remedie te gen die ziekte was even cynisch als praktisch: men zeilde een voudigweg met twee keer zoveel manschappen uit als strikt nodig was. Pas in 1747 vond de Schotse scheepsarts James Lind de echte remedie: citroenen, sinaasappe len, dus vitamine C. Vitamines zijn onmisbaar voor het lichaam en een tekort eraan uit zich in een gebreksziekte: een tekort aan vitamine D veroorzaakt En gelse ziekte, te weinig vitamine BI veroorzaakt Beriberi en een tekort aan vitamine A is in de Derde Wereld nog steeds een be langrijke oorzaak voor blind heid. In Nederland komen deze ge- breksziekten niet voor. De over heid, de Voedingsraad en bijna de hele medische gemeente is er van overtuigd dat als je redelijk verstandig eet je voldoende vita mines binnenkrijgt. En meer vi tamines slikken dan de 'aanbe volen dagelijkse dosis' heeft geen zin. Aan die wijsheid werd vijfen twintig jaar geleden getornd door iemand die door de medi sche gemeente niet te negeren viel. Linus Pauling, het knapste jongetje van de klas, tot nu toe de enige sterveling die de Nobel prijs twee keer heeft gewonnen, verkondigde rond 1970 dat vita mine C in zeer grote hoeveelhe den, tot liefst 300 keer de aanbe volen dagelijkse dosis, een effec tief middel is tegen kanker. Zijn wetenschappelijk gewicht ver leende prestige aan de voorstan ders van het slikken van hele grote, megadoses vitamines. In de jaren tachtig raakte het slik ken van zogeheten voedingssu- plementen zeer in de mode: mi neralen, sporenelementen, es sentiële vetzuren en vitamines. Vooral de vitamines worden in alle soorten en in alle doseringen aangeprezen tegen bijna alle kwalen. Tegen rimpels, broze botten, duffe hoofden, moeheid, ziekten van hart en vaat, kanker, vergeetachtigheid, stress, on vruchtbaarheid, bloedarmoede, ontijdig overlijden - noem maar op. Dat vitamine C bij herhaling niets bleek uil te halen tegen kanker maakte niets uit. Ook Paulings andere stokpaardje - vitamine C tegen verkoudheid - bleek niet bestand tegen weten schappelijk onderzoek. Maar helemaal onzinnig waren Paulings opvattingen ook weer niet. In ons lichaam komen als bijproduct van normale chemi sche reacties voortdurend vrije zuurstofradicalen vrij. Dit zijn chemisch zeer actieve stoffen die alles wat ze tegen komen zouden vernielen als ze niet op tijd door zogeheten radicalenvangers worden geëlimineerd. Vanwege hun allesverwoestende werking worden ze onder meer in ver band gebracht met veroudering, het ontstaan van kanker en van ziekten van hart en vaat. Welnu. De vitamines A, C en E zijn anti- oxydanten, ze vangen extra zuurstof weg en zijn daarom in principe buitengewoon geschikt als radicalenvanger. Bovendien zijn er theoretische gronden om aan te nemen dat vitamine A een extra gunstige werking op kan ker zou kunnen hebben, en dat vitamine E de vorming van het 'slechte' oxy-LDL-cholesterol voorkomt. Maar helaas, helaas - uit onderzoek bleek daar heel weinig van. Nog het beste komt vitamine E er van af. Er zijn in directe aanwijzingen dat er een omgekeerde relatie is tussen vi tamine E en hartdood: dus hoe meer vitamine E hoe minder kans om aan een hartinfarct te overlijden. Maar die relatie is nog veel te onzeker om daar een aanbeveling aan te verbinden. Een echt bewijs ontbreekt. En niemand weet of langdurig slik ken van vitamine E kwaad kan. Met de carrière van vitamine A als middel tegen kanker liep het slechter af. Roken verhoogt sterk het aantal radicalen in de longen die zich vervolgens kankerver wekkend op het longweefsel storten. Je zou dus theoretisch mogen verwachten dat vitamine A bij rokers een beschermende werking heeft tegen longkanker. Dat zocht men in Finland uit. Men liet 30.000 Finse rokers ja renlang of een neppil slikken of een vitaminepreparaat met meerdere malen de gebruikelijke dosis vitamine A en E. Tot ver bazing, zo niet ontzetting van de onderzoekers bleek het vitamine E geen enkel effect te hebben en liet vitamine A de kans op kan ker zelfs met 18 procent stijgen! Onlangs is dit Finse onderzoek in Amerika bevestigd: daar vie len bij de slikkers van vitamine A 17 procent meer doden en kwam longkanker 28 procent meer voor! Dit alles maakt dat de Voedings raad uiterst sceptisch is over het nut van extra vitamines. Er is nog een reden. In Nederland komt men gemiddeld niets te kort, maar (zo bleek onlangs uit onderzoek) bij bepaalde groepen als pubers, bejaarden, zwangere en zogende vrouwen kunnen soms tekorten ontstaan aan ij zer, seleen, koper en in mindere mate zink en calcium. Vitamine A en wellicht E krijgen veel mensen te weinig binnen. Maar omdat juist deze stoffen (en dan vooral vitamine A en D alsmede seleen, koper en zink) makkelijk worden overgedoseerd mogen ze van de nieuwe Warenwet niet zomaar in de voeding worden gestopt. Wel mogen producten worden 'gerestaureerd': vitami nes die bij de bewerking van het voedsel zijn verdwenen mogen tot het normale niveau worden aangevuld. Het echte verrijken van voeding mag alleen met de vitamines B, C en E en een aan tal mineralen. Vanaf 1 april mag er vitamine C in de chips en als voeding vermomde kledder. Dat zal een hoop reclamegetetter ge ven, „want", zo schreef Good man al jaren geleden, „geen en kel medicijn heeft voor zoveel kwakzalverij, onbegrip, verwar ring en misbruik gezorgd als juist vitamines." Doordr. Paul van Dijk Ongewenst lichamelijk contact in de sport en in het onderwijs is dagelijks nieuws. Hoe zit het met lichamelijk contact bij de dokter? Er bestaan grote verschillen tussen culturen in de wijze waarop lichamelijk contact wordt beoordeeld. In Nederland behoort het aanra ken van elkaar tot de privé-sfeer. De tedere aanraking tussen ouder en kind of tussen ge liefden is bij uitstek het kenmerk van de inti miteit en gebeurt in het algemeen niet in het openbaar. In onze cultuur is er een taboe op de publieke aanraking. We gaan uit van de gedachte dat elke mens een bepaald territorium heeft waar anderen geen toegang toe hebben. Een aanra king kan gemakkelijk worden ervaren als het ongeoorloofd binnendringen in dat territo rium. Het wordt beschouwd als een bedrei ging van de autonomie, een aantasting van de privacy. De aanraking wordt een aanran ding. Huisartsen (en andere beroepsgroepen in de gezondheidszorg) maken dagelijks be roepsmatig lichamelijk contact met hun pa tiënten zonder dat dit als ongewenst of niet passend wordt ervaren. Toch gebeurt dit me dische contact niet zonder meer probleem loos. De dokter en patiënt zoeken voortdu rend naar passend gedrag. Een daarvan is het afstandelijk taalgebruik. Door formeel medisch te spreken bij het li chamelijk onderzoek wordt de aanraking als het ware ontdaan van zijn persoonlijk karak ter. De medische taal is heel geschikt om het aanraken als een professioneel contact te la ten verlopen. Onpersoonlijke en orgaange- richte uitspraken maken duidelijk dat het li chamelijke contact niet van doen heeft met hem of haar, maar dat het gaat om de pro staat, de vergrote baarmoeder of de ontsto ken lever. Een ander middel om de aanraking van de dokter te veranderen in medisch handelen, is het vermijden van oogcontact. Als dokter kijk je dan nadenkend in de verte of profes sioneel geïnteresserd naar een bepaald li chaamsdeel. Direct oogcontact wordt ontwe ken. Dokter en patiënt suggereren daarmee niets intiems met elkaar te hebben. Directe middelen om de aanraking van de dokter te ontdoen van intimiteit is het dragen van handschoenen, een witte jas, een mond- masker. Er wordt letterlijk iets geplaatst tus sen het lichaam van de dokter en dat van de patiënt. Dit effect is nog sterker bij het ge- De tedere aanraking tussen geliefden is het kenmerk van intimiteit. bruik van instrumenten: een stethoscoop, een speculum, de bloeddrukmeter enzovooort. Dat het goed kunnen omgaan met het aanra ken van de ander minder eenvoudig is voor de dokter dan het vaak lijkt, komt vooral in de medische opleiding tot uiting. Er zijn ver scheidene situaties tijdens de studie die aan leiding geven tot heftige gevoelens en emo ties. Een van de eerste emotionele gebeurte nissen in de medische opleiding is de snijzaal. Als eerstejaars student word je op een zaal geplaatst die vol ligt met geconserveerde lij ken. Het aanraken van en vervolgens leren snijden in een lichaam dat eens een mens was, wordt als een louter technische aangele genheid gepresenteerd. Dat er bij een eerste ontmoeting met een lijk veel emoties los komen, wordt als betrekke lijk irrelevant beschouwd. Omdat er geen plaats is voor gevoelens wordt de student ge dwongen te doen alsof hij er niet mee zit. De onzekerheid wordt vaak gecamoufleerd door onverschilligheid en een houding van 'mij raakt het niet'. Een houding die naarmate de opleiding vordert wordt uil- gebouwd en gecultiveerd. Dat het aanraken van M men en mensen een sterk pel doet op je emoties w( onder meer duidelijk Amerikaanse gegevens. St cidecijfers onder studenten blijken vertonen in de oplf waarin men voor het met lijken wordt teerd, wanneer men eerst ontblote lichamen o aanraken en wanneer geconfronteerd wordt ongeneeslijk zieke patien De student zou in dit soort» tuaties de gelegenheid ten hebben om gevoelens vau afkeer, angst, o] dergelijke uit te Daarvoor is in het algemeen weinig p® aandacht. Het aanraken van de patiënt1 iets dat de dokter zelf moet leren. Hij zelf een vorm zien te vinden voor Pas®en„o, drag. Zijn opleiding is in deze zeer gebre Wel zijn er hier en daar verbetering' zijn er de laatste jaren onderwijspui ma's die aandacht besteden aan de gei van de student bij het emotioneel belaa derzoek van de vagina. Dit gebeurt "1^ hulp van instructiepatiënten. Dit zl'n wen die fungeren als docent eni 9» - zochte. De vrouwen zijn niet medici - training hebben gehad en voor deze vo onderwijs betaald worden. De 'pan® de deskundige en de 'dokter' de leen fr Het blijkt een goede manier te zijn °m dent feedback te geven om hem m stellen om vorm te geven aan zijn ot voelens en evenwichtig om te gaan j aanraken van de medemens. Pas wa emotionele lading van de aam a j plaats heeft gekregen, kan de aanra strikt medisch worden uitgevoerd. Toledo (rtr)- Wetenschapp „enen dat zij binneni 25 ]t even kunnen ontdekken b ten het zonnestelsel. „Ja, i «oluuit, er is daar leven," v< klaarde Mike Kaplan, diri tour van het Origins-pi aramma van Nasa, tijdens e conferentie in Toledo, Span Ik denk niet dat wij alleen zi Het zal enige tijd duren om c( tact met hen te leggen, maar een dag zullen we ze ontmoel n we zullen verrast zijn om< ze heel anders zijn dan wij," Kaplan. Door John van Oppen Van de zeventig soorten dagi nog te zien waren in Nedei goed. Zeventien families zi dertig ernstig bedreigd. Ho plan. Deze maand is daar i gloort hoop voor het pimpei koninginnepage, het dwerg vogelvlinder, het geaderd De namen van sommige vlindd zijn zo beeldend dat je met gesl! ten ogen kunt genieten van hi pracht. Het klaverblauwtje. H. dambordje. De vuurvlindi Jammer genoeg zijn ze alleen n in collecties te bewonderen, ac ter glas, tussen rouwrandjes. het veld zijn ze uitgestorven. E gens tussen 1980 en 1995 strek de laatste exemplaren hun vle gels. Als maatregelen uitblijven, vd gen spoedig meer soorten. Voi jaar werd een rode lijst van b dreigde vlinders gepresenteei Dat was even slikken. Het lani schap dreigde flets, schraal saai te worden omdat steel minder soorten zich ontpoppi in de lente. „De rode lijst maakte duidelij hoe ernstig de situatie is. Sind dien hebben we ons suf gepi kerd over de vraag wat er mol gebeuren om een ommekeer bewerkstelligen," aldus voorzi ter Jan van der Made van i Vlinderstichting, een vrijwil] gersorganisatie die kan bogen vierduizend leden. Voor 'thuispubliek' ontvouwde hij oJ langs in congrescentrum De Re horst in Ede de eerste contouri van het vlinderherstelplan, d begin juni klaar moet zijn. Een van de belangrijkste redem voor de sterke achteruitgang v< diersoorten - niet alleen vlinde s - is biotoopvernietiging. I zijn geen 'braakliggende gro! den' meer in Nederland. H bouwen gaat maar door groenstroken die bewaard zi gebleven, raken omsingeld do, brede asfaltwegen. Zo zijn er a lemaal afzonderlijke reservaatj De Amerikaanse luchtmachl waagd plan, meldt het tijdsei De luchtridders hebben be: chemicaliën meer te gebruike van intercontinentale ballisti Scientific American vindt het dig initiatief. Het is allemaaj luchtmacht er alles aan doet milieu zo weinig mogelijk aal tegenspraak met het doel vai Londen (anp/rtr) - Een blau I 0 werd gekocht, is volgens tomeraal. De kwaliteiten eri erbazen de wetenschappers j Het.museum voor natuurlijke t e.,i nis m Londen heeft 1 rots' ^at met twee hand 0lnvat, een jaar c| rzocht. Medewerkers zeiden c week dat het om een gehil toeuw mineraal gaat. Het ond< ,i„„. naar de chemische same telling wordt voortgezet. nioJaar w.orden ongeveer veer onM ïl mmeralen in de werfl ziin en ^schreven. „Maar 1 meestal zo gering in aan ooi nauwelijks met het bl( g kunnen worden gezien," mino i Werker van de afdeli totoerabg!6 van het museum. „I °mdat wneraal ls 20 ongewd [ju, exemplaar zeer groot en het het meest opvallend blau' artikoforf^6 '"formatie wil omtrerr tijden! i?ln e bijlage, kan 07t53i «jM°iUren be||en naar: 5312344 of 076-53i2272. J^ct,e: René van der Velden

de Stem | 1996 | | pagina 22