DE STEM 'Power Rangers' onder vuur Psychologe waarschuwt voor overdosis van verkeerd tv-geweld Olga Madsen kleit door met 'Goudkust' m bestem Blokhut van Muddy Waters gaat langs bluesfestivals Sex Pistols vloeken en boeren nog als de beste 'Soap is eigenlijk een soort hors d'oeuvre' Studio's van Endemol moeten geluidsoverlast aanpakken m 03USS55I „Mijn opdracht is de bal aannemen en de man voorbij." Gaston Taument, voetballer Gids V WÊmmm Door Hans Jacobs De jeugdhelden van nu hebben stemmen alsof ze digitale Gauloise hebben gerookt. Dan zijn ze een ro bot, dan een tank, of een speedboot. Ze wonen niet om de hoek, maar in tv-toe- stellen, ze spugen laser stralen of zetten hun inte graalhelm op, trekken het ruimtevaartpak aan, trap pen de slechteriken lens en schoppen tegelijkertijd op speelpleinen breekbare op voedingspatronen in een hoek. De Mighty Morphin Power Rangers rukken op, maar sinds kort stuiten ze voor het eerst op waardige tegenstand. Pa en ma: wordt wakker! Hij is twee en nog niet zindelijk. Hij kan ook nog niet zonder zijn middagslaapje en voorzichtig sprokkelt hij woordjes tot piep kleine zinnen. Maar zeg: „Power Rangers!" Als was het een commando. Hij gaat wijdbeens staan, de knietjes naar buiten, het achterwerkje wat doorgezakt, de beide handen met gebalde vuisten recht naar voren. Met rode wangen brabbelt hij: „Powwwer Rrrangers! Bruce Lee of een karateka met de zwarte band zou het niet beter doen. Of zoals op het kinderfeestje. Kinderen van rond de vijf jaar zijn leuk aan het spelen. „Leuk feestje?", aai ik door een bekend hoofdje. Het jongetje kijkt op, doet la chend een stap terug en vliegt er in met strakke mond met een aan tal zeer rake karatetrappen op kniehoogte: „Power Rangers", huilt zijn oorlogskreet. De meeste klappen zijn zeer voel baar raak. Moeders zijn boos: „Die trappen zijn hier in huis ver boden." Het jongetje is zich van geen kwaad bewust en snapt ook niets van de commotie. In het kielzog van de Ninja Turt les, de Transformers en andere fu turistische, virtuele spierballen slaan The Mighty Power Rangers twee maal per week voor een ge middeld publiek van een kwart miljoen kijkertjes op RTL5 toe. En hard. Zo hard, dat op veel la gere scholen leerkrachten het ge- trap moe zijn en het verboden is Power Rangertje te spelen en .vooral de bij de serie horende ka ratetrappen. Bij sommige kinde ren thuis gaat na vijf uur de tv op slot tot Sesamstraat begint. Chip Het geweld op de buis staat in veel gezinnen, op scholen en in de politiek op prime time gepro grammeerd. In de VS wordt al ge sproken over een anti-geweldchip die automatisch gewelddadige kinderprogramma's uit moet schakelen. Geweld verpakt in avontuur flitst fleurig over de buis. Een hapklare moderne consumptiebrok van spanning, geluid en super-visuele technieken. Een cocktail van alles wat de afgelopen jaren op de tv flink heeft gescoord: van Bat- man-effecten tot Star Trek, een toefje Charly's Angels, wat Bruce Lee karatetrappen en een Beavis en Butthead-woordgebruik dat verbaal blauwe plekken oplevert. Een maatkostuumpje voor kinde ren die met een rood hoofd en de mond wijd open zitten te kijken. Zappen hoeft niet, de scènes wis selen elkaar in MTV-tempo zo snel af, dat een gemiddelde af standsbediening het niet eens kan bijhouden. En ook als de buis plat ligt, is het geweld niet over: in de winkel verleidt deel twee van het kiene markeringconcept: Power Rangers op cd-rom, op rugzakken en als pop. En zelfs op Internet hebben de Rangers een eigen pa gina. Het hoogtepunt van de gekte moet nog komen, als eind deze maand de theatershow naar de Ahoy in Rotterdam komt. De Po wer Rangers live, met veel vuur werk en muziek waar kinderhart jes bonken als de beat van een houseparty. Waterpokken „De Power Rangers is net als de waterpokken", zegt ze. „Iedereen raakt erdoor besmet. Als 'ieder een' er naar kijkt, wil jij er ook naar kijken." Er is dus geen ont komen aan. Ook haar kinderen hebben het gezien. De kinderen van dr. Annematt Collot d' Escu- Kinderen in de vechthouding van de Power Rangers. „Omdat ze als het goede tegen het kwaad vechten, wordt het ge weld goedgekeurd. Die anderen zijn toch de slechteriken?, zeg gen de kinderen. foto archief de stem ry. Ze is als psychologe verbon den aan de Universiteit van Am sterdam, waar ze zich bezig houdt met de invloed van de media op kinderen. Bovendien is ze vice- voorzitter van de sectie kinderen van het Nederlands Instituut van Psychologen. En ze is moeder: van Kiki van 7, van Christian van 4 en Niek van 2. Kiki: „Power Rangers zijn stom. Ze denken niet na. Ze doen zo maar." Dr. Annematt Collot d' Escury is de aanvoeder van het front dat te gen de geweldsprogramma's is gevormd. Want één ding is duide lijk: „Power Rangers is voor nie mand goed. Het is geen goed pro gramma. Zeker niet voor kinde ren die in hun ontwikkeling zijn. Die zijn al zo kwetsbaar. Power Rangers is een overdosis van ver keerd geweld. Het roept niet al leen agressie op, het is ook nog eens geestdodend." Maar om nu de Power Rangers de schuld van alles te geven: „Nee. De sleutel ligt bij de ouders. En bij de programmamakers: kinde ren willen best naar programma's zonder geweld kijken. Een ge- weldschip is onzin, laten ze het geld maar besteden aan het ma ken van goede kinderprogram ma's." Een gemiddelde straat in Neder land. Steeds vaker flits achter elk doorzonraam de hele dag het blauwe oog van het tv-scherm. Een paar jaar geleden was het nog maar Nederland 1, 2 en 3, wat Duits in de oostelijke grensstreek en een Belgische zender in het zuiden. Van stille tijden naar drukke tijden. Tientallen zenders en de hele dag is er wel iets. Ook voor kinderen. Dr. Collot d'Escury heeft het onderzocht. „Onderzoek heeft uitgewezen dat kinderen in Nederland gemiddeld twee uur per dag tv kijken. Stel dat ze om 4 uur thuis komen uit school en om 8 uur naar bed moe ten. Dat is vier uur, waarin ze ook nog moeten eten. De helft van die tijd zitten ze voor de buis. De tv als electronische oppas. Ik doe het ook als ik kook", zegt ze. „Maar er zijn ook ouders die hun kinde ren helemaal alleen bij de buis la ten." In dat duistere gat opereren pro gramma's als Power Rangers. Hebben ouders nog wel in de ga ten waar de kinderen naar kijken, zo vraagt ze zich af. Annematt Collot d'Escury weet het wel. Ze heeft ook dit onderzocht: „Wie zou je willen zijn", vroeg ze aan de kinderen. „In 67 procent van de gevallen noemden ze iemand van de tv als hun held. Vroeger was dat opa, het vriendje uit de straat. Nu is het de tv-held: sterk, stoer, machtig." Spierballen De helden uit het land van de vir tuele spierballen. Op zich zijn het leuke jongens, de zes Rangers. Jongetjes van om de hoek. Milieu bewust, aardig voor dieren en om ze nu gemeen te noemen? Zeker niet. Gediscrimineerd wordt er ook niet. De zes tieners zijn door Zorn uitgekozen om de wereld te redden. Als het weer eens zo ver is, trekken ze hun pakkies aan en zetten hun helm op. Trappend trekken ze ten strijde tegen het kwaad. „Omdat ze als het goede tegen het kwaad vechten, wordt het geweld gesanctioneerd, goedgekeurd. Die anderen zijn toch de slechteri ken?, zeggen de kinderen. Geweld als enige oplossing. Alles wat we de hele dag thuis proberen om de kinderen bij te brengen, wordt de grond in getrapt: denk eerst eens na voor je wat doet, ga eerst naar de juf. Bij de Power Rangers is geen enkel alternatief. Over ande re oplossingen wordt niet ge praat: er is alleen geweld." Maar ze raken elkaar toch niet, zeggen de programmamakers. Onzin, zegt dr. Collot d'Esqury. „Zo denken volwassenen, maar voor kinderen is dat anders. De kinderen denken: ik schop, er ge beurt toch niets. Dat doet toch WOENSDAG 20 MAART 1996 deelD Los Angeles (rtr) - Het wordt een van de ongewoonste tournees van dit jaar, maar een erfstuk van blueslegende Muddy Waters gaat® reis. Dertien jaar na zijn dood zal de historische blokhut waartó woonde voor hij beroemd werd, worden tentoongesteld. Het optrekje, dat dateert van vóór de Amerikaanse Burgeroorlo» en 5 bij 5 meter meet, wordt beschouwd als een van de belangrijk ste relikwieën van de blues. Dankzij de inspanningen van Ameri kaanse bluesfanatici is het herbouwd en zal tijdens bluesshows in de Verenigde Staten en Europa worden geëxposeerd. Waters groeide op in de hut, die oorspronkelijk stond op de Stovall katoenplantage bij Clarksdale, Mississippi. Voor hij in de jaren veertig naar Chicago trok en de elektrische blues ontwikkelde maakte de Library of Congres, die het Amerikaanse erfgoed be heert, opnames terwijl hij songs in de hut speelde. Bijna een jaar geleden begon Isaac Tigrett van de fanclub Houseol Blues heimelijk de renovatie van de hut, die tien jaar geleden werd beschadigd door een wervelstorm en lag weg te rotten. Enkele ja ren geleden kreeg gitarist Billy Gibbons van ZZ Top toestemming om vijf Muddywood-gitaren te maken uit de vloerpanelen. Tigrett mocht het optrekje van de familie-Stovall herbouwen en op tournee nemen naar bluesfestivals. Zo zullen bezoekers van hel Chicago Blues Festival eind mei de hut kunnen bewonderen, sa men met andere souvenirs van Waters en kunnen luisteren naar zijn klassieke songs als Rollin' Stone en Got my mojo working. Tigrett wil de hut de komende vijf jaar meenemen naar vier of vijf grote festivals per jaar en ook naar Europa, waar bluesmuziek zeer populair is. Daarna keert de hut terug naar Mississippi, naar de plantage of het bluesmuseum in Clarksdale. Onderscheid Al vroeg hangen ze voor de buis. Met open mond kijken ze naar het flitsende gevecht. Hele kleine kinderen en scholieren tussen de zeven en de twaalf: de doelgroep. En die is nog te jong om te kunnen relativeren. Ze geeft voorbeelden. „Een kind van twee denkt dat de bal die het op de tv ziet in het kastje zit. Ze kunnen geen onder scheid maken tussen fictie en werkelijkheid. Ook kinderen van vier niet. De kinderen die luiste ren naar het voorlezen in Sesam straat kwamen in de studio en za gen daar het pak van Pino han gen. Het hoofd hing aan een kap stok en het lijf aan een andere haak. Ze zijn in tranen uitgebar sten: Pino is dood. Kinderen", zo zegt ze, „kinderen geloven wat ze zien." Ze ergert zich aan het gejuich als de kwaden weer eens in een hoek zijn getrapt. „Er is geen reden voor vrolijkheid: van geweld word je niet vrolijk. De werkelijk heid is anders. Een agent die ie mand heeft neergeschoten, juicht niet, zo'n man grijpt dat aan, die zit daar mee. Dat is de werkelijk heid." Ze pleit voor betere kinderpro gramma's, ze heeft zich uitge sproken voor een keuring voor kindertelevisieseries en: ouders kijk mee. „Als je ze iaat kijken, houdt ze dan in de gaten. Weet waar de kinderen naar kijken, kijk samen, praat er over." De Power Rangers zijn gewaar schuwd. Londen (rtr/dpa/afp/anp) - Met de van hun bekende bravoure hebben de vier punkrockers van de Engelse band Sex Pistol hun comeback aangekondigd. Met veel vloeken, boeren en pen over de Britse koninklijke familie stelden zij in Londen een tournee door verscheidene continenten in het vooruitzicht, „We hebben een gezamenlijke re den om weer te gaan optreden", zei zanger Johnny Rotten, „jullie geld". Veel lieden hebben ons geï miteerd en ons image verpest. Nu wordt het tijd daarop te reageren, verklaarde hij. Bovendien wil de groep nu wel eens geld verdienen met hun songs. Met het saamho righeidsgevoel van de bandleden zit het volgens de voormalige ma nager Malcolm McLaren wel goed: „Ik denk dat ze nog steeds een hekel aan elkaar hebben". De vier leden - Rotten, Paul Cook, Steve Jones en Glen Matlock - spelen een reeks optredens in alle hoeken van Europa, te beginnen op 21 juni in Finland. Optredens in Nederland zijn niet voorzien, zei een woordvoerster van Mojo Concerts desgevraagd. Er zijn verder concerten gepland in Au stralië, Nieuw-Zeeland en Japan. In juli zal een live-album worden opgenomen voor platenmaat schappij Virgin Records. Daarna reist de band met de '20th anniversary'-toer zes weken door Amerika, waar 18 jaar geleden het doek voor ze viel. Het be ruchtste groepslid, gitarist Sid Vicious, overleed in New York aan een overdosis. In Britse media was de aankondi ging van de hereniging van de groep spottend ontvangen. „Wie heeft dit nodig?", stelde een krant. De Sex Pistols schoten in 1976 binnen enkele maanden naar de top van toen opkomende punk-scene. Hun muziek werd als van weinig artistieke waarde be oordeeld, maar hun publiek was enthousiast over de rebelse tek sten en hun shockerende gedrag. Al hun eerste optreden moest de band wegens problemen na tien minuten afbreken. Met woedende liedjes als Anarchy in the UK en God Save the Queen (The Fascist Regime) symboli seerden zij een opstand tegen de ingeslapen, bombastische rock muziek. Of de reünie niet in strijd is met alles waar de band voor stond? NEDERLAND 1 Een huis in Jeruzalem, serie bijbel vertellingen voor kindp ia07 Bertje Knor, kin Tom Tim, Williams zen, De melktandmuizen, 14.32 16.00 16.06 16.54 17.13 17.46 18.12 19.08 19.54 20.00 20.24 20.30 21.23 21.52 23.34 „jr kinderen kindermagazine met wonderlaar- La la lied- reen Nijntje Studio op stelten, kindermagazi ne met Ratjetoe, Robbedoes, Uitge storven, Tom Jerry, Pete Pete en Extra large journaal Goeiemiddag! De week van... (2W) Charlie Chaplin, slapstick The Cosby Show, comedy Boggle, spelletje II, heb al een boek, literair magazi ne De Aso Show PP: Uitzending AOV journaal Weeroverzicht Middlemarch, serie Hier en Nu, actualiteitenrubriek Bob Roberts, speelfilm Teevee Studio. Gast: Henk Krol (tot 00.09) NEDERLAND 2 19.02 19.30 20.00 22.25 22.52 23.30 23.40 Koekeloere (tot 09.15) Ik, Mik Loreland (tot 09.50) Verhalen uit de bijbel (tot 10.15) The Waltons, serie (TT) Als je durft jongerenmagazi ne 2Vandaag, actualiteiten met om 17.30 en 18.00 Journaal; 18.43 Sportjournaal en vanaf 18.51 Hoofdpunten uit het nieuws ge volgd door het weer Verrassend Nederland, vakantie magazine Ik weet het beter, spelletje Ajax-Borussia Dortmund, kwart finale Champions League Benny Neyman live: hoogtepun ten uit 10 jaar theaterconcerten (slot) Studio Sport, samenvatting overi ge wedstrijden Champions League Journaal Studio Sport: Champions Lea gue, vervolg BELGIË FRANS 1 16.35 Neighbours, soap 17.00 La bande a Carlos, magazine 17.30 The Waltons, serie 18,30 Regions soir 18.50 Cartes sur table, ,Er was niets heihgsronf J*0* |a des sports 19,30 Nieuws 20.10 Faits divers, magazine 21.15 Métisse, Franse film-komedie uit J Kassovitz met Julie Mau- Johnny Rotten van de heng gerichte Sex Pistols foto» Rotten: de Sex Pistols. En ik ben zeer las dan doe ik het". De groep heef geen nieuwe liedjes in petto hun energie kan te lijden hebb*^2"5 c°up Alm. rubriek 23.25| van de leeftijd. Maar de wenst shockeren is er nog. „Wij wans A nooit zo'n reet-wiegende band dn BcLult rKAIMS 2 nooit oud worden. We zijn trol -7 dat we oud zijn, trots op onzt Lapa «eles hommes 17.31 bierbuiken. En dat zullen ]iilfii8enda.vert Cheval passion, paar- later ook zijn", aldus Rotten. Door Maarten van de Rakt Goudkust. Het idee komt uit de ko ker van Joop van den Ende. De pro ducent wilde na GTST en Onderweg naar Morgen wel eens een echte Ne derlandse soap maken, met een ori gineel verhaal. Iets over jongeren in een gegoed milieu. Zo bedacht hij in het najaar van 1994. SBS 6 ging na het zien van proefafleveringen met Van den Ende in zee. Op 15 januari toog Oiga Madsen, die eerder tekende voor GTST, aan de slag: scripts laten schrijven, acteurs con tracteren, studio opzetten, decors ma ken. Een pittige klus, want op 11 maart wilde SBS 6 al beginnen met Goud kust. „Ik schrok even, maar wist dat het kon. We konden verder borduren op de ervaringen die we hadden opgedaan met GTST. Toen waren we vooral bezig een systeem te bedenken." „Het leuke van een dagelijkse serie is dat je kunt doorkleien. De karakters krijgen gaandeweg vorm. Je ziet wat de acteurs geven. Daarmee kun je verder fantaseren", vertelt Madsen. „Goud kust is vloeiender dan GTST, dat meer een mozaïek is, grilliger, springeriger. De echte geur weten we pas over enkele weken. Het zal romantischer worden dan GTST. Niet realistischer, want als ik het driehonderd afleveringen realis tisch moet houden, kijkt er niemand meer. Goudkust moet ook lommerrijk zijn. Twee dagen per week draaien we buiten." Modieus taalgebruik is er niet bij voor de schrijvers en acteurs. Een heuse lijst van verboden woorden wordt gehan teerd. Daarop prijken onder meer: ab soluut, zeker weten, shit, hartstikke en doei. „Ik sta perplex over sommige kids van negentien. Ze hebben een voorbeeld. Ik weet nog de eerste kus in GTST. Dat was natuurlijk doodeng. Nu doen de ac teurs dat met groot gemak. Ze hebben allemaal wel al wat ervaring. Van de GTST-acteurs deed het gerucht de ron de dat we die van de straat hadden ge plukt. Dat is ook nooit waar geweest." Hoofdgerecht Voor de start van Goudkust had initia tor Joop van den Ende zo'n beetje het goede laatste woord. Verblijvend in Londen voor de première van de musical Tom my, kreeg hij de videobanden onder ogen, zodat de grote baas zelf nog laat ste wijzigingen aan kon brengen. SBS 6 is behoorlijk trots op de lance ring van zijn eigen soap, al zo snel in het korte bestaan. Bij de start vorige week maandag maakten 400.000 kijkers ken nis met de wederwaardigheden van on der anderen Mariët, Harm, Irene, Pieter en Tim. Maandag was dat aantal afge kalfd tot 320.000. SBS 6-directeur Fons van Westerloo: „Wat we ervan verwachten? We zijn maar een kleine zender en zetten heel voorzichtig in. Ik ben al blij met twee procent kijkdichtheid, tegen de 300.000 kijkers. Het publiek moet zo'n soap ont dekken." Op de Nederlandse commerciële sta tions is het dringen voor de soaps. RTL4 zendt elke dag The Bold the Beautiful (18.30 uur) en Goede Tijden, Slechte Tijden (20.00 uur) uit. Veronica brengt om 19.30 uur Onderweg naar morgen. Creative producer Olga Madsen is er niet bang voor dat het te veel van het wordt. „Er zijn toch ook zes Den Haag (anp) - De zeven tt studio's van televisieproducer Endemol in Aalsmeer moe» zich aan de regels van de mem' hinderwet houden. De Baad van State heeft de bezwaren van» demol tegen verscherping van oude hinderwet afgewezen. luids- volgens de raad zo buurt en de gemeente Aalsn recht van klagen hebben. De zeven studio's, bekend ona .Ge studio Aalsmeer zoveel m 8 om de woonwijk heenrij de overlast zo gering m°S ,!t houden. Endemm - starken Manner, tekenfilmseri, ze route aan al e leveran .45 Heu,e isverphchtde -)Dv Nactów slecht De jonge hoofdrolspelers aan de soep bij de familie Zoomers. foto ray christian kranten. Soaps gaan hun eigen publiek vinden", trekt zij een vergelijking met de dagbladwereld. „Het was mijn opdracht een leuke serie te maken. Maar als we die twee procent niet halen, heb ik gefaald", beweert Madsen, die een soap beschouwt als een hors d'oeuvre. „Nu blijkt het voorge recht een hoofdgerecht te zijn gewor den. Kijk maar naar Goede Tijden Slechte Tijden." 'Goudkust', SBS 6, 19.00 uur Xwv ■n RRi kend te maken, transporten mogen keer per jaar plaatsvinde leen na toestemming va meente. Ook moet he complex voldoen aan str luidsnormen. Het laden mag alleen gebeuren m v¥ gangsdeuren dicht, ai het laden en lossen va derlijke grote stukken een uitzondering a maakt, aldus de Baad NEDERLAND 3 Journaal Klokhuis Verhalenverteller Ontbijt-TV Journaal PP: Uitzending GroenLinks Kook tv Vinger aan de pols Ontdek de chemie Eenmaal andermaal De week van Boggle MiddagEditie, actueel magazine met om 12.00 NOS-Journaal, 12.15 Den Haag, 12.30 NOS-Sportjournaal en 12.45 Weer Journaal Mijn hart is als een huiskamer 2embla Kunstmest 13.00 13,08 13.59 1440 ,duech, Hubert Kounde en Mathieu Kas- densportmagazine 18.00 lei Bla-bla 19.00 Neighbours, soap 19.30 Nieuws 20.00 Su- pergoal, voetbalmagazine. Aansl.: Vous permettez, Raymond 20.05 Voetbal, kwartfinale Champions League 22.2C Nieuws 22.45 Les géants du stade 22.50 voetbal, kwartfinales Champions League 00 05)kunstr'ic'en °P 116 schaats (tot DUITSLAND 1 65.30 Morgenmagazin, ontbijttelevisie 09.00 Tagesschau 09.03 Dallas, soap 09.45; Gym 1®'°® sP°rt Extra: WK kunstrij- kür paren 11'°° Tagesschai 1.04-Voetbal: Nottingham Forrest-Bayeri Munchen 12.55 Presseschau 13.00 Ta- 'en'"Verkeeröverlast zi, Si"'®5 M'Kagsmagazin 13.45 zo groot datde 1«° Tagesscha, Rehmsen, talkshow 15.00 Ta Sesschau 15.03 ju|jane Andrea, talkshow ™9en Fliege antwortet, tips 16. £iel5fSVeteLiete'^1®'« liggen in een woonwijk centrum van Aalsmeer. Buu woners klagen over het veie keer van en naar de tv-stu waar vrijwel zijn voor (spel-)snows. v*». nachtelijk verkeer wore "n storend geacht dat de Aalsmeer strenge normen leggen. Endemol tekende gen bezwaar aan dij ae w State, maar die stelde de g te in het gelijk. Voortaanm le goederenverkeer vanj go zie 13.45 Dalli Dalli, spelletje 14.1, Glrl' jeugdserie 14.38 Theos Geburt 'e Achterbahn, kinderserie LMrwT Sene 18'54 Die Partner' serif film Ja£esschau 20'15 Der Betrogene, tv D.Ofene Wunden im Egerland ortage over de conflicten in het Duits J?^grensgebied 22.30 Tagesthe Nachtm 6 Erbschaft. tv-film 00.3C speelfilm m'? 00'50 L'oei' au beurre noir te EHm Sport Extra/WK kunstrijder ton, vrije kür paren (tot 05.00) DUITSLAND 2 ®^die°starker?t''0Urnaa' "e 16 35 L"', Unsere Hagenbecks, se Abendm j!, Menpe Leben' serie 17.0C radies «I - - et Heute 17'55 Hotel Pa ^adse^?i°5HMef 19,25 MonaM- 'e: De Naturzeit, documentai scheiden? 1,°® wie würden Sie ent 21,45 Hoij.ÏÏr na9espeelde rechtszakei bne 23 nn n Kennzeichen D., maga Heute nsrht nn""*' m'sdaadserie 24.0F ÜScA'diitektur' Hans Hollein 'Alles O1.00 FilmfIPOrtret °°stenrijkse archited Fi'm, docum Von der R®v°lution zun ^«Htaireoverde invioed van Cu cuidamerikaanse filmindustrij ba i

de Stem | 1996 | | pagina 18