Zuivering Put Van Wijck begint Cond 'Rust in Schoondijke zal niet verstoord worden' Weinig belangstelling voor grand-café in kantongerecht Terneuzen POLITIE RAPPORT I nu n.aPParterrientencomplex IB pn 1?!? de bebouwde k ldanig tp voor de Srens Iwen k Wilzi§en dat de gi Pijpleiding voert vervuilde grondwater af naar installatie van Dow Strijd tegen sluiting van Voorbereidende conferentie Dierxschool gaat door Europees Jongerenparlement Foto-tentoonstelling van Sasse Fotokring J van onze verslaggever fckens - Veremgmgsge- [Korpsen zorg Recron niet afwijzend tegenover ontpoldering Oud-huisart Iziet met led leegloop zie DE STEM ZEELAND C3 IpëSTEM Hydro Agri stopt 71 miljoen gulden in revisie fabriek Twee korendagen in Sluiskil René en Michel Raaijmakers voelen zich met negenduizend varkens welkom in Zeeuws-Ylaanderen Kinderen planten bomen en struiken Brand Zware schade Winkeldiefstal Aanrijding Explosief Generator foetsie Chocoladepasta Sleutels kwijt Binnenslad Xtc in Hulst Vandalisne Diefstal Bezoek Snelheid Collecte Simavi Renovatie I Van onze verslaggever I Terneuzen - De algemene Itieagenten is in orde. Sinds I nodige aandacht besteed. I I wordt gehouden onder pol I West-Brabant om uit te vissi I steld is, is volgens politiewi I Zeeland dan ook niet direct Lezing ovtr taal en de herienen JKom Breskens |wordt uitgebreid Ikomen^nggen. beb°UWde WOENSDAG 20 MAART 1996 Van onze verslaggever Terneuzen - Het loopt niet storm met gegadig den voor het grand-café dat Johan Matser Pro jectontwikkeling (JMP) uit Hilversum zo graag in het kantongerechtsgebouw aan de Markt in Terneuzen wil verwezenlijken. „De kandidaten staan niet in drommen voor de deur," beaamt woordvoerder F. Gerritsen namens JMP. Niettemin heeft hij er goede hoop op dat er eind au gustus wel een invulling gevonden is voor het ge bouw en weerspreekt geruchten dat er van de plan nen voor het grand-café niets terechtkomt. Eind augustus verhuizen de diensten van het kan tongerecht naar een verdieping in het nieuwe stads kantoor dat de gemeente Terneuzen laat bouwen en komt het gerechtsgebouw aan de Markt leeg te staan. Tegen die tijd hoopt Matser een kandidaat te hebben die een grand-café begint in het kantonge rechtsgebouw. JMP ziet het liefst een grand-café gevestigd in het kantongerecht. „Dat is een goede aanvulling in dit project, waar we wel al een lunchroom en een ijsga- lon hebben," zegt Gerritsen. Volgens de woordvoerder van de Hilversumse pro jectontwikkelaar, die de winkelinvulling van het plan Steenen Beer in Terneuzen voor zijn rekening neemt, ligt het aanbod voor de vestiging van een grand-café op dit moment bij twee brouwerijen. Die moeten nog bekijken of ze er brood in zien. - Daarnaast heeft JMP zijn oor al voorzichtig te luis teren gelegd bij enkele fastfood-restaurant-ketens. Want als uit die hoek belangstelling is voor vesti ging in het kantongerechtsgebouw valt daar uiter aard over te praten met de projectontwikkelaar, laat Gerritsen weten. „We volgen twee sporen." Het kantongerechtsgebouw is vorig jaar door de ge meente Terneuzen gekocht van de Dienst der Do meinen en vervolgens doorverkocht aan Matser. Van onze verslaggever Hoek - De zuivering van de vervuilde Put van Van Wij ck in Hoek begint deze week. Bij droog weer start van de aanleg van een pijp leiding, die het vervuilde grondwater rechtstreeks naar de zuiveringsinstalla tie van Dow transporteert. De afvoer van verontreinigd grondwater is een vervolg op een eerdere schoonmaakactie, die in 1993 en 1994 werd uitgevoerd. Toen is de vervuilde grond afge voerd en vervangen door schone. Verder is in die periode een drai nage-systeem aangelegd. De risi co's voor de volksgezondheid wa ren daarmee verdwenen en de lo catie wordt inmiddels weer be woond. De zuivering van het grondwater is een uitvloeisel van wettelijke bepalingen. Drie alternatieven Het onderzoek naar de mogelijk heden voor de grondwaterzuive ring leverde drie alternatieven op. De eerste was zuivering op lo catie om het daarna te lozen op het oppervlaktewater. De tweede optie omvatte het transporteren van het water naar de riolering van Boerengat. Via het riool zou het dan naar de waterzuivering van waterschap De Drie Am bachten gaan om daar te worden gezuiverd. De derde, tevens gekozen, moge lijkheid was het goedkoopste al ternatief en zorgde tevens voor optimale zuivering van het grondwater. Het gezuiverde wa ter wordt afgevoerd naar de Wes- terschelde. De pijpleiding naar de waterzui vering van Dow wordt aangelegd parallel aan de Lovenpolder- straat. Tijdens de opstartfase zal het draineren continu gecontro leerd worden. Om te bepalen wanneer het schoonmaakproces kan stoppen, vindt vier keer per jaar bemonstering plaats. Honderdduizend gulden De zuiveringskosten bedragen ongeveer honderdduizend gulden per jaar. De aanlegkosten van de leiding en een monitoring-sys- teem zijn zestigduizend gulden. Het Rijk betaalt negentig procent van alle kosten, de gemeente (7,5%) en het waterschap (2,5%) de resterende tien procent. Van onze verslaggever Sluiskil - Kunstmestfabrikant Hydro Agri in Sluiskil (HAS) in vesteert 71 miljoen gulden in de modernisering van de in 1971 ge bouwde ammoniakfabriek Refor ming C, Gisteren is met enige vertraging een 192 ton wegen synthesereac tor uit Japan voor de fabriek aan wal gezet. Het mammoettrans port, dat 55 dagen onderweg was, arriveerde pas aan het eind van de middag omdat het scheep vaartverkeer door het kanaal Gent Terneuzen enige tijd stil lag vanwege de vondst van een ver meende bom bij buurman ACZC (de cokesfabriek). De modernisering van de fabriek betekent tevens een daling van het energieverbruik met 15 pro- cent. De opknapbeurt van Refor- ming C vindt plaats in de periode mei-juni. Van onze verslaggever Sluiskil - De stichting Welzijn voor Ouderen Sluiskil houdt dit jaar vanwege de grote belangstel ling twee korendagen in gemeen schapscentrum 't Meulengat. De deelname aan de korendmid- dag is volgens secretaris Bert van Overveld zo gegroeid, met name uit België melden zich veel koren, dat er wel een programma voor twee middagen kan worden ge vuld. Vandaag is er van 13.30 tot 17.00 uur de eerste korenmiddag. De f handwerkgroep van de stichting houdt in de foyer van 't Meulen gat een expositie van zelfge maakt werk. De werkstukken zijn te koop. De opbrengst is be stemd voor de aanschaf van nieuw materiaal. De tweede korenmiddag volgt in het najaar. Michel Raaijmakers uit Sint Oedenrode voelt zich met zijn varkens welkom in Schoondijke. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Door Sandra van de Vijver Schoondijke - De eerste varkens ko men in mei vanuit Brabant Zeeuws- Vlaanderen binnen. Ze zullen aan de Groeneweg in Schoondijke hun plaats vinden. De broers René en Mi chel Raaijmakers, afkomstig uit Sint Oedenrode, voelen zich welkom. „Natuurlijk zijn er acties en protestbij eenkomsten geweest, dat is ook volkomen begrijpelijk. Maar we vatten dat niet per soonlijk op. Dat doen niet alleen de Zeeuws-Vlamingen, dat zouden ze overal doen. Niemand zit te wachten op een groot mega-bedrijf naast de deur. Vol gens Michel zal de rust aan de Groeneweg door de komst van negenduizend varkens niet verstoord worden. „Er is hier nauwe lijks bebouwing, alleen links van ons hebben we buren. Die hebben er totaal geen problemen mee, we hebben een leuk contact samen." Diefstal In het begin van de bouw, september vo rig jaar, ging Michel elke dag terug naar Brabant. Daar begon verandering in te komen toen er aan de lopende band ge reedschap en materiaal gestolen werden. Hij slaapt nu dan ook in de keet die op het terrein staat. „Vorige week donderdag was ik aan het afwassen, toen ik een jeep met aanhangwagen aan zag komen rij den. Hij reed verdacht langzaam, toen hij mijn auto zag staan werd er rechtsom keert gemaakt en snel weggereden. Dat zijn de minder plezierige dingen hier." Momenteel is Michel druk doende met het bouwen van een grote groen-label stal voor de varkens. In totaal zal hij, samen met zijn broer, negenduizend vleesvar kens gaan houden. „In Brabant zijn dat er drieduizend, daarnaast hebben we nog driehonderd fokvarkens." Het bedrijf in Brabant wordt verkocht. „We zouden de schuur daar binnen af zienbare tijd toch moeten moderniseren. Hier kunnen we de zaken gelijk goed aan pakken. Bovendien zijn voor ons hier meer mogelijheden. We hebben mestrech- ten bijgekocht, zodat we konden uitbrei den." De broers beschikken aan de Groeneweg ook over acht hectare grond wat gebruikt zal worden voor tarwe en suikerbieten. „Behalve die producten maken we veel gebruik van restproducten van de voe dingsmiddelenindustrie, die anders naar de stortplaats zouden gaan." Volgens Michel is het een fabeltje dat er een mestoverschot zou zijn in Nederland. „Als je ziet hoeveel kunstmest er wordt gebruikt, dat wil toch zeggen dat er juist vraag is naar mest. Vreemd ook dat er aan het gebruik van kunstmest geen limiet wordt gesteld." Michel en René hebben het bedrijf van hun vader overgenomen. „Vader had nog een gemengd bedrijf; een paar kippen, varkens en koeien. Tegenwoordig ben je genoodzaakt om te specialiseren, op zeer grote schaal. De kostprijs moet je zo laag mogelijk zien te houden, anders is het niet rendabel meer. De marktwaarde moet je toch altijd maar afwachten, daar heb je geen vat op. Alleen op grote schaal zijn investeringen nog aantrekkelijk. Automatisering De automatisering binnen het varkensbe drijf vind Michel een uitdaging. „We krij gen in de stal een volautomatische keu ken. Het voederen gaat dus vanzelf, alles is precies zo ingesteld dat de samestelling perfect klopt. Je zit als varkenshouder te genwoordig dan ook net zoveel uren op kantoor als in de stal." Op de vraag of Michel en zijn broer ver trouwen in de varkensmarkt hebben, wordt bevestigend geantwoord. „Inder daad, het is toch een hele investering, zo'n bedrijf. De markt heeft toch zo zijn pieken en dalen. Op het moment is het aardig stabiel. Mijn vader heeft in zijn beginperiode ook geïnvesteerd toen het niet zo goed ging. Je moet een bepaald ri sico durven nemen. We hebben er dan ook lang over nagedacht of we de stap zouden maken. Maar het was al drie jaar een droom van ons om zoiets te doen. Ik weet nog goed hoe mijn vader in begin reageer de: 'Zouden jullie dat wel doen, jongens?' Nu vindt hij het ook prachtig, je moet ge woon vooruit." Michel vermoedt niet dat zijn broer en hij last van heimwee zullen hebben. „Binnen twee uur sta je vanaf hier in Brabant, het is de andere kant van de wereld niet. Het is wel fijn dat mijn broer schuin tegen over mij komt te wonen. Als het moet, kan je altijd bij elkaar terecht," besluit hij. Van onze verslaggever Middelburg - Cursisten, personeelsleden en sympathisanten van de Janneke Dierxschool geven de strijd tegen sluiting van hun school nog niet op. Morgen voeren ze opnieuw actie om te voorkomen dat de vrouwenvakschool dicht moet, als het Cen traal Bestuur Arbeidsvoorziening naar Middelburg komt. De actievoerders bieden de voor zitter van het Regionaal Bestuur Arbeidsvoorziening het boek Vrouwenvakscholing en ander cursusmateriaal aan. Ook zal een korte act worden opgevoerd. Veertig mensen hebben zich reeds aangemeld om morgen aan de actie deel te nemen. De Janneke Dierxschool moet per 1 augustus haar deuren sluiten omdat Arbeidsvoorziening Zee land voor komend schooljaar nog maar negentien van de huidige tachtig opleidingsplaatsen be taalt. De school heeft dan niet meer ge noeg geld om te blijven bestaan. Volgens het actiecomité is dit erg vreemd, omdat een grote groep vrouwen weer moet gaan werken als gevolg van de Nieuwe Alge mene Bijstandswet. Volgens een recent onderzoek willen daar naast zo'n 4400 Zeeuwse vrou wen de komende twee jaar herin treden. Velen van hen hebben daarvoor scholing nodig. Daarom moet volgens de actievoerders de vrou wenvakscholing voor Zeeland behouden blijven. Van onze verslaggever Middelburg - De provincie Zeeland werkt mee aan de Zeeuwse voorbereidingsconferentie voor het Europees Jon- gerenparlement. Die vindt plaats van donderdag 21 tot en met zaterdag 23 maart op het provinciehuis in Middelburg. Leerlingen van het Zeldenrustcollege in Terneuzen en vier andere Zeeuwse scholen voor algemeen voortgezet onderwijs nemen deel aan de conferentie. Het dagelijks provinciebestuur besloot giste ren medewerking te verlenen. Onder andere in de vorm van be schikbaarstelling van de Statenzaal voor de openingszitting. Elk van de vijf scholen vaardigt tien leerlingen uit 4 vwo af die zich gedurende drie dagen op het provinciehuis bezighouden met actuele politieke problemen. Van die vijftig leerlingen gaan er tien naar de landelijke conferentie en daarvan worden er vervol gens twee uitgezonden naar de Europese conferentie. Van onze correspondent Sas van Gent - Voor de 32e maal houdt de Sasse Fo tokring komend weekend een foto-tentoonstelling. Deze wordt weer gehouden in cultureel centrum De Speye. Zeven eigen leden en een gastexposant zullen bijna 60 foto's tentoonstellen. Er is een breed scala aan zowel zwart/wit als kleurwerk te zien, van portret ten tot table-top en van stillevens tot air-brush- techniek. De Sasse Fotokring is opgericht in december 1963 en telt momenteel 12 leden. De vereniging zit dan ook te springen om aanvulling. Vooral jonge leden zijn welkom. Bij de club kan men de fotohobby uit bouwen tot een creatief tijdverdrijf. Éénmaal in dé drie weken komen de leden samen in De Speye om met elkaar onderwerpen te fotograferen, foto's te beoordelen en vooral van elkaar te leren. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met voorzitter Paul Schelstraete, Eikenstraat 14 in Sas van Gent of met John van Keulen, Graaf Jansdijk A130 in Westdorpe. Men kan uiteraard ook komen kijken in De Speye. De fototentoonstelling is vrijdag 22 maart geopend van 17.00 tot 20.00 uur en zaterdag 23 maart en zondag 24 maart van 14.00 tot 18.00 uur. Van onze verslaggever Terneuzen - In het kader van de boomfeestdag planten ne gentig leerlingen van vier Ter- neuzense basisscholen van daag vanaf tien uur bomen en struiken in Terneuzen en omgeving. De locaties waar de bomen ge plant worden zijn: parkeerterrein Zuiderpark, de Molendijk in Hoek, Voorburcht in Zaamslag, rond de Prins Willem van Oranje- school en op Stuvesande. Mede werkers van de afdeling Plant soenen van gemeente Terneuzen helpen de kinderen met het werk. De Nationale Boomfeestdag wordt voor de veertigste maal ge vierd. Het thema is dit jaar 'een boom voor het leven'. Doel van het initiatief is kinderen goed om te leren gaan met de natuur. Op de scholen wordt deze dagen uit gebreid aandacht besteed aan bo men. Omdat de Stichting Nationale Boomfeestdag dit jaar veertig jaar bestaat, houdt de organisatie een jubileumactie. De stichting biedt buxusboompjes te koop aan, waarvan de opbrengst be stemd is voor natuurprojecten in Zaïre, Peru en Tsjaad. Oostburg - De politie heeft maandagmiddag met wat em mers water een brandje geblust op de bovenverdieping van een woning aan de Zuidzand- sestraat. Er was weinig schade. De oorzaak wordt nader onder zocht. Hulst - Zware schade was het gevolg van een aanrijding afge lopen maandagmiddag op de Paardenmarkt. Een 42-jarige automobilist uit Valkenswaard reed achteruit van de parkeer plaats weg en zag niet dat een 39-jarige bestuurder uit Sint Gillis Waas voorbij reed. Terneuzen - Een 59-jarige vrouw uit Terneuzen is betrapt toen ze uit een winkel aan de Oranjestraat 14,35 aan win kelwaar meenam zonder daar voor te betalen. Clinge - Een 52-jarige automo biliste verleende maandagmid dag geen voorrang op de krui sing Rembrandtstraat/De Ruy- terlaan aan het voertuig van een een 29-jarige plaatsgenote. Aanzienlijke schade aan de au to's was het gevolg van de bot sing. Sluis - Op een stuk grond aan de St.Janstraat is maandag een explosief gevonden uit de Tweede Wereldoorlog. Het ging om een granaat van dertig cen timeter lang en tien centimeter dik. De Explosieven Oprui- mings Dienst werd gewaar schuwd. Heikant - Een firma uit Clinge deed aangifte van verduiste ring. Vorig jaar was door het bedrijf een generator verhuurd aan iemand uit Heikant. De overeengekomen huurprijs werd nooit betaald en de gene rator nooit teruggebracht. Toen de firma het eigendom te rug wilde halen, bleek de huur der met de generator met de noorderzon vertrokken. Westdorpe - Twee 23-jarige Gentenaars bleken bij controle van hun auto, die plaatsvond op de Van Waesberghestraat, in het bezit van een potje cho coladepasta. Het potje bleek echter gevuld met enkele zak jes weed. Daarnaast hadden de jongens een zogenaamd 'balle tjespistool'. Omdat dit spre kend op een echt vuurwapen lijkt, is bezit ervan verboden. Het kostte de mannen een boe te van 200 gulden. Voor het be zit van de verdovende midde len werd e|m proces- opgemaakt. Axel - Een tewoner van de Ka. naalkade in Axel verliet vlak bij zijn woning zijn auto oii even te telefoneren. De sleutek van de auto liet hij in het con. tactslot zitten. Bij terugkomst bleken de sleutels ontvreemd Terneuzen -Bij controle in de Terneuzense binnenstad bleek een 22-jarigi Fransman in het bezit van hard-drugs. Hij kreeg een proces-verbaal. Een even- oude Terneusenaar bleek zich ondanks een opgelegd verbod in de binnenitad op te houden Hij werd docr de politie aange houden. Hulst - Een 16-jarige Axelaar werd in Htlst aangehouden omdat hij inhet bezit was van 18 xtc-pillen Tegen hem werd proces-verbarl opgemaakt. Terneuzen - Door onbekenden werd in de Ziidlandstraat een vuilnisbak vtn zijn standpaal verwijderd, krlgens de politie moet dit mei veel geweld zijn gebeurd. De nhoud van de bak lag op de groid. Een bewone van de Ooster- scheldestraat deed aangifte van vandalisne. De toegangs poort tot de tuin was beklad met schuttingvoorden. Terneuzen de Oude Vaer dat van zijn lampen waren to stond nabi keerd. Een winkelie straat meldde en bewoner van 't deed aangifte auto beide kop- gestolen. De au- zijn huis gepar- in de Noord- een diefstal. En kele damesklelingstukken ble ken ontvreerrl. Hoe en wie is niet dui .elijk. Zaamslag - Ttn een bewoner van de Sint Jaistraat zijn wo ning binnengirg. kwam hij een naar schattingiiO-jarige vrouw tegen. De 'ontnoeting' ging zo snel dat de ma| niet meer kon vertellen dan dat de vrouw rond 1,65 metej lang was, met zwart haar en en getinte huid. Onderzoek wee uit dat deze vrouw er met ning aanwezig- was. Sluiskil - Bij ee trole op de pi gisteren gehouai tien en half tw: leverde 30 ove De hoogste genoe- was 116 kilometr. het in de wo- geld vandoor snelheidscon- vinciale weg, in tussen half .lf 's morgens, rredingen op. eerde snelheid Dat bleek gisteren tijdens een hoorzitting in Middelburg voor de recreatiesector over het na- tuurherstelplan voor de Wester- schelde. Natuur is voor de recrea tie en het toerisme in Zeeland van groot belang, zo voerde bestuurs lid F. Vriends van de overkoepel ende organisatie van recreatieon dernemers Recron aan. Uit dat oogpunt bepleitte hij een zo groot mogelijke toegankelijkheid van de nieuwe natuurgebieden die ontstaan. Verder wil Recron in een zo vroeg mogelijk stadium overleg met re creatieondernemers die hun be drijf als gevolg van de ontpolde- ring moeten verplaatsen. Volgens Vriends krijgen campinghouders nu al telefoontjes van mensen die zich door de berichten over ont- poldering afvragen of hun plaats je nog wel gewaarborgd is. „Nu reeds heeft een aantal mensen ge kozen voor een andere bedrijf, waardoor er al aantoonbare schade is,", aldus Vriends. De recreatieondernemers willen ook compensatie voor de strand jes die door eerdere ingrepen in de Westerschelde al geheel of ge deeltelijk zijn verdwenen. Een woordvoerder van de Kamer van Koophandel voor Noord- en Van onze verslaggever Terneuzen/Oostburg - Zo'n 170 scholieren van het Zwincollege, De Rede en Zeldenrust collecte ren in de week van 25 tot en met 30 maart voor Simavi. Samen met de leden van de Sima- vi-comités gaan ze in Terneuzen en Oostburg langs de deuren. Simavi biedt kleinschalige medi sche hulp aan artsen, ziekenhui zen en andere medische instellin gen. Ook steunt de organisatie vele kleinschalige ontwikkelings projecten. Zo legde Simavi de af gelopen jaren waterputten aan in India. hnuvv De Uitkomst in Bres- K"ns wordt in de zomervakan- Ifp grondig gerenoveerd. De Gemeente Oostburg heeft hier 135.000 gulden voor uitge- I trokken. Cl E [in Brabant is het de bedoeling I dat na de zomer staat omschre- I ven aan welke eisen agenten I moeten voldoen om hun werk [naar behoren te kunnen uitvoe- Iren. En voldoen ze niet, dan kan dat in het uiterste geval over- I plaatsing naar een andere functie I betekenen. Iln Zeeland is het op peil houden Ivan de conditie, zowel geestelijk als lichamelijk een 'doorlopend Igebeuren'. „In eerste instantie is het de verantwoordelijkheid van |de betrokken man of vrouw zelf I en zijn/haar directe chef. Daarbij lis het wel gebruikelijk dat de lijnchef in de gaten houdt hoe de |vlag erbij hangt en dat diezelfde I lijnchef ook de mogelijkheden ■schept voor zijn mensen om hun conditie op peil te kunnen hou- I den. Integrale beroepsvaardig- Iheids-training is niet zomaar een |loze kreet, wij geven daar con stant invulling aan," aldus Kra- |mer. [Sancties [volgens politie-woordvoerder S. [Worm van de politie West-Bra bant stonden er tot op heden geen Jsancties op als een agent niet aan Ide 'normen' voldeed. „Je kunt je Ivoorstellen dat dat er wél van 'gaat komen. Na de zomervakan- Itie zal het een en ander op papier worden gezet. Agenten die niet (voldoen, moeten daaraan iets idoen. Ik kan me voorstellen dat Middelburg (anp) - De Zeeuwse recreatieondenemers staan onder bepaalde voorwaarden niet afwijzend tegnover de ont poldering langs de Westerschelde. Ook al moet en aantal on dernemers door die maatregel verhuizen. Midden-Zeeland ileitte er voor de gevolgen van le het natuur- herstelplan Westrschelde voor de ecenomie zichbaar te maken middels een econmische effect rapportage. Gedeputeerde J. van Zwieten zegde toe die mogiijkheid te be kijken. Van Zwietn wil ook de optie om de hersilmaatregelen gefaseerd uit te voren, met tus sentijdse evalutie, verwegen. Van onze verslaggeer Middelburg - Op uitnodiging van de werkgroej Aula Zee land houdt de Groingse prof- dr. J. Koster dinsdg 26 maart een lezing over 'Tal en herse nen' in de Zeeuvse Biblio theek. ■Van onze verslaggever |Oostburg - Rustend huisarts 1 had in Cadzand, ziet met lede burgse Antonius-ziekenhuis a. De onlangs genomen maatregel om 'moeilijke' bevallingen niet meer in Oostburg te laten plaats vinden, maar in het Terneuzense (ziekenhuis De Honte schoot hem [Volledig in het verkeerde keelgat. |0nwil en onmacht Die maatregel heeft volgens hem niet zozeer te maken met een af nemend aantal van dit soort be vallingen in het Antonius-zie kenhuis, als wel met de onwil en onmacht van gynaecologen tijdig naar West-Zeeuws-Vlaanderen laf te reizen. „Twee van de drie [vrouwenartsen in Zeeuws-Vlaan deren wonen in Hulst en Sint IJansteen, dat is vijftig kilometer jvan Oostburg. Wijlen dokter Hof- jman (een vrouwenarts) woonde I® Terneuzen en was toch, als je [®em 's nachts of overdag echt no- I 'g had, binnen twintig minuten I® Oostburg." JBom wijst er in een brief aan De J,m °P dat gecompliceerde be- Ivallingen uit heel Zeeuws-Vlaan- De menselijke taal is en w—y, dat bestaat uit verschiende zen- standige deeltjes. En aanta daarvan hebben dieremiet, ze »„lul uuul ut; xeai niet onze naaste vewan tie van het bestemming! chimpansee. Aangenoren w> IP™ Waterfront en meer con daarom dat de menselke s «eet het appartementencom jPlex Port Scaldis. Van onze verslaggever L°:,b«g - De bebouwde kon hm-j J"eskens wordt uitge- Isati komt door de reali- ;s- zijn snelle opkomst gi.—- dankt aan de taal. Die ral he bovendien een biologisc kar ter, want ze is universeel Uit wetenschappelijk 01>er® in de vorige eeuw is geb'4®,. de taal is gerelateerd aarde ker-hersenhelft. Sinds krt 1 er technieken waarmee re streeks kan worden beside wat er in de hersenen geb® Koster, voorzitter van tt iangrijkste Nederlandse0 zoeksinstituut op het gebi taal en hersenen, gaat rn z zing in op de genoemde te ken en op de toekomst v onderzoek op dit gebied De lezing begint om 20.W Toegangskaarten a j verkrijgbaar bij de Bibliotheek. bg kom zo geboU' kon ■Per i'f0UWe Wegenverkeerswet I treden n"™ inwerking heeft onder m Fststell 0bevoegdheid |bebQ1f?,vande ganzen Ivan a k°mmen is I® de provincie naar meer I tot van s overgegaa is ëe' to he d lwordtV°«rStel van het lsProkenVaenSda® mi lraadscom °°r de leden v fketi le openbare de gemeen colleg maart be d wer van f

de Stem | 1996 | | pagina 16