DE STEM iDeel cokesfabriek Sluiskil ontruimd at van! geland moet toerist meer gaan bieden dan zon, zee en strand Belgische Lotto is op zoek naar miljonair Chirurgische zorg op lager pitje in Antonius HAIR WAVE STUDIO 95,- Delta geeft aandeelhouders geen stem in beslissing vondst van wat later nep-bom blijkt te zijn [Ontploffing bij Ibulkterminal Ivan Verbrugge Voorstel voor aanpassing van dienst veerboten 'erkoop boeken \°or goed doel Zorgverzekeraar overlegt met directie VOEL DE LENTEKRIEBELS IN DE HOLLAND CASINO'S. fJOLLAND Qvsino's Zuidafrikaanse parlementariërs bezoeken Zeeland Terneuzenaar derde bij gay-verkiezingen 996 GESPECIALISEERD IN U HAARVERLENGING. Verscheidene technieken afhankelijk van uw eigen haarsoort. Geschikt voor Euro pees, Aziatisch en kroeshaar. Verkrijgbaar in steil, slag- of krullend haar in alle kleu ren. Wij verlengen van 2 tot 50 cm. i Achter de Kerk 3, tel. 0115-618000. Zeeland ~ii WOENSDAG 20 MAART 1996 DEEL* nim, comfortabel en veilig, lestelling, 1x4 aandrijving, waarmee /an u afrijdt. naar de sportieve Vitara otor, naar de spiksplinter- de luxueuze Villager V6, j u steekt met elk van hen Imaat uit. jenoord. Tel. (0186) 60 77 07 57 05. 76) 503 31 82. 56 18 41. L62) 42 99 99. (0115) 47 27 10. ide thermische fax 322 - met afsnij- tu tijdelijk extra voordelig- Tot en van deze aanbiedingen profiteren- fax 322 omatisch afsnij-mechanisme rieerfunctie en faxselector tomatische documenteninvoer^ verkort kiezen Timers 999,- voor Un onze verslaggever ddelburg - Zeeland zal in de toe- rast meer moeten bieden dan al ken zon, zee en strand. Hoewel dat langrijke pijlers zullen blijven ,00r het toeristisch product zal te ens aandacht besteed moeten wor den aan 'cultuur, avontuur en na- pr'. Lt schrijven de Zeeuwse afdelingen van cLa, Koninklijke Horeca Nederland, MB Nederland, Recron en Vekabo in ien brief aan de Zeeuwse gedeputeerde Lor toerisme, J. van Zwieten. [Verwacht wordt dat het aantal toeristen in Zeeland tot het jaar 2015 met veertig procent zal stijgen. Volgens het toeris- tisch-recreatief bedrijfsleven moeten de bakens verzet worden om daar optimaal van te profiteren. Volgens hen bieden de bestaande mogelijkheden te weinig per spectief om in de toekomst te kunnen concurreren met het aanbod aan vakan tiebestemmingen. Uitbreiding daarvan alleen is niet vol doende. Ook de prijs-kwaliteitsverhou ding zal goed in de gaten gehouden moe ten worden, omdat de vakantieganger wereldwijd zijn bestemming tegen scherpe prijzen voor het uitzoeken heeft. Een intensievere samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven is volgens de ondernemers nodig, willen ze de kwali teit van het toeristische product kunnen verbeteren. Ruimtelijke belemmeringen en bestemmingsplannen staan die ont wikkeling echter geregeld in de weg. De vijf organen hebben daarom een or ganisatieplan ontwikkeld, waarin staat aangegeven hoe ze de toeristische ont wikkeling (en daarmee het sociaal-eco nomisch belang) voor Zeeland willen veilig stellen. Ze pleiten voor de invoering van een Toeristisch-Recreatieve Raad Zeeland: een orgaan waarin het bedrijfsleven is vertegenwoordigd en dat als centraal aanspreekpunt voor gemeenten en pro vincie dient. Het huidig Overlegplatform Overheid- Bedrijfsleven zou daarbij als adviesraad kunnen optreden. Een overkoepelend bureau voor de toe ristische branches zal projecten uit moe ten gaan zetten, die kunnen rekenen op een breed draagvlak bij de ondernemers. Dit projectbureau (een plan dat oor spronkelijk van het ministerie van Eco nomische Zaken komt, en dat onder de vlag van de Provinciale VW moet gaan varen) zal financieel gezien pas op ter mijn selfsupporting kunnen zijn. Indien de overheden daarvoor een vaste bijdrage van het bedrijfsleven eisen, stelt de 'club van vijf' voor om de toeristenbe lasting daar in zijn geheel voor te gebrui ken. Daarnaast zou onderzocht moeten worden hoe ook 'niet-logies verschaf fers', zoals cafés en restaurants, daar hun steentje aan kunnen bijdragen. In schril contrast tot het streven naar kwaliteitsverbetering van het toeristisch product staat de bezuiniging op de Pro vinciale VW Zeeland (PWVZ). De kor ting van bijna anderhalve ton houdt vól gens de PWVZ in dat een aantal activi teiten beëindigd zal moeten worden. 'Deze beleidwijzigingen betekenen dat wij vaker dan tot nu toe een financiële tegenprestatie zullen moeten vragen', schrijft de PWVZ in een brief aan gede puteerde Van Zwieten. Ischerpte la's 3 nummers iVanonze verslaggever Ibmeuzen - Bij de bulktermi- 1 van Verbrugge Internatio nal aan de Finlandweg in Ter- neuzen is gistermiddag een gasfles spontaan ontploft. De explosie sloeg een hoek uit de Is. Muren en plafonds stortten in. Er deden zich geen persoonlij- Ike ongelukken voor. De gasfles lstond in een lege ruimte, die voorheen als kantoorruimte werd lgebruikt. plosie gebeurde rond de klok van drie uur. Politie en [brandweer waren snel ter plaat- Onderzoek moet uitwijzen t de oorzaak van de ontplof- |hng is geweest. [De directie van Verbrugge kon n nog geen raming geven Ivan de schade. Van onze verslaggever Middelburg - De directie van de Provinciale Stoomboot diensten (PSD) heeft bij Ge deputeerde Staten een voor stel ingediend om de laatste bootdienst op zondagavond lussen Vlissingen en Breskens (vertrektijd respectievelijk Ö.50 en 00.20 uur) te laten vervallen. (Ut gegevens van het afgelopen jaar is gebleken dat de animo Bor deze late dienst niet alleen 'erachter blijft ten opzichte van Diere dagen van de week, maar tfs steeds verder terugloopt. Het schrappen van de dienst zou •en vermindering van 56 reizen JP de lijn Vlissingen-Breskens Wouden. De PSD wil die capa citeit gebruiken om het uitvallen een boot, dit jaar tijdens de tomende bietencampagne, te tompenseren. ®e PSD-directie stelt daarnaast Bor om de tweede boot, die op tweede paasdag en tweede pink- sterdag tussen Kruiningen en "«polder vaart, uit de dienstre- m te schrappen. ™t is wel de bedoeling om de ^eedeboot tussen 10.00 en 18.00 bemand te houden, zodat 'bel gereageerd kan worden ach plotseling meer verkeer PMdient. Van onze verslaggever Sluiskil - Een groot deel van de cokesfabriek ACZC in Sluiskil is gisteren een paar uur ontruimd na de vondst van een ver- -meende vliegtuigbom op het fabrieksterrein. Het 'projectiel' bleek, na onderzoek door de Explosieven Opruimings Dienst (EOD), een onschuldige metalen huls gevuld met beton te zijn. De directie van ACZC en de poli tie sloegen alarm omdat het voor werp op een bom uit de Tweede Wereldoorlog leek. Het gebied is tijdens de Tweede Wereldoorlog behoorlijk gebombardeerd. Uit voorzorg sloot de politie ook de Oostkade, van de brug tot aan de Axelse Vlakte, af voor alle ver keer. Het risico bestond dat de bom door trillingen van zwaar vrachtverkeer tot ontploffing zou komen. In eerste instantie ging de EOD er vanuit dat het om een bom met een vertraagde ontste king ging. Dat betekent dat de bom na activering binnen een be paald tijd ontploft. Ook het scheepvaartverkeer op het kanaal Gent-Terneuzen werd voor bijna twee uur stilgelegd. Twee ambulances en de vrijwilli ge brandweer stonden stand-by. Graafwerkzaamheden Werknemers van ACZC zagen de bom rond kwart over elf liggen toen zij met graafwerkzaamhe den op het terrein bezig waren. Omdat zij de 'bom' hadden ver plaatst, hield de EOD er rekening mee dat het ontstekingsmecha nisme in werking was getreden. Het bewuste terrein werd onmid dellijk met linten afgesloten. In afwachting op de komst van de EOD werd het fabrieksterrein i Telecom rsluis Kant. Inr. Breda 076-52235^^ 3R: Finntax Telecom B.V. "16 75000.- binnen een straal van honderd vijftig meter rond de plaats waar het voorwerp lag ontruimd. Het personeel van vijf fabriekshallen werd elders ondergebracht. Geen bom Rond 14.00 uur arriveerde de EOD. De EOD-medewerkers gin gen na het zien van het voorwerp er ook van uit dat het om een bom ging. Na nader onderzoek bleek het echter toch geen bom te zijn. De EOD heeft het voorwerp wel meegenomen. „Het gaat gelukkig om een onge vaarlijk voorwerp. Maar het had wel de uiterlijke kenmerken van een bom," aldus burgemeester R. Barbé na afloop van de operatie. „Voordat de EOD er was, hebben we aantal preventieve maatrege len getroffen. Het was niét nodig het rampenplan in werking te la ten treden." Geen schade Volgens directeur J. Martin van de cokesfabriek heeft het bedrijf geen schade opgelopen in wat voor zin dan ook. „De productie is gewoon doorgegaan. We hoef den de fabriek niet stil te leggen. Rond 14.45 uur werden de weg versperringen weggehaald en werd het kanaal weer vrijgege ven. Met enig leedvermaak benaderen deze twee mannen de vermeende vliegtuigbom. Het projectiel is immers helemaal niet zo gevaarlijk als eventjes leek. an onzs verslaggever te ïi.^e Stedelijke Openbare °™eek in Gent verkoopt za- en zondag 31 maart on - 1 r twintigduizend afgedank- )l,a(0e De verkoop vindt de Sint-Pietersabdij, ïa»9.00 tot 18.00 uur. ^porengst van de boekenver- ls bestemd voor alfabetise- Ptejecten in de Derde We- catJr6'.®aa* om boeken uit de «liersbr11 fictie' non"fictie en °?allge werken. Alie boeken kiènri-'er?OC'lt tegen een een- 'ttkoop^o d naarmate de ««triSa£^0sten ze tot 13.30 Veert ancs Per stuk, daar- tointi» 2 en op zondag noS 8 francs. Voor wie nóg par wil slagen, gaat het koete® d?zen tegelijk: dertig 00r driehonderd francs. Voornemen om deel te nemen in Verbrugge Van onze verslaggever Middelburg - De aandeelhouders van Delta Nutsbedrijven (provincie en gemeenten) krijgen geen stem in het voornemen van Delta om voor 25 procent deel te nemen in Verbrugge Inter national Terneuzen. Na de melding verzamelt personeel van ACZC zich bij de hoofdpoort. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Dat soort beslissingen heeft vol gens de statuten geen goedkeu ring van de aandeelhouders no dig. Dat antwoordt ir. J. Hennekeij, voorzitter van de Raad van Com missarissen, aan het statenlid M. Wiersma van Delta Anders. Wiersma vindt dat de aandeel houders wel gehoord moeten worden omdat Delta met de deel name in Verbrugge op de com merciële toer gaat. Het statenlid vindt dat een beleidswijziging die past in de nog te voeren princi piële discussie oVer de toekomsti ge activiteiten van het nutsbe drijf. Delta wil nieuwe en risico dragende taken op zich nemen om de continuïteit van het nuts bedrijf veilig te stellen. Hennekeij kaartte het voorstel van Wiersma deze week aan tij dens een vergadering van de Raad van Commissarissen, waar prompt de statuten op tafel wer den gelegd. Die laten volgens de brief van Hennekeij alle ruimte aan de directie om buiten om de aandeelhouders met Verbrugge te flirten. De Raad van Commissarissen wil de discussie met de aandeelhou ders over het toekomstig taken pakket echter niet uit de weg gaan, geeft Hennekeij aan. Ster ker nog, de Raad juicht de sug gestie van Wiersma toe. „Wij wil len natuurlijk ook graag het draagvlak bij de algemene verga dering van aandeelhouders be houden. Een voorzetting van de principiële discussie over de toe komst van Delta en de daarbij behorende beleidsuitgangspun ten lijkt ons daarom zinvol." Van onze correspondent Brugge (B) - De directie van de Belgische Lotto is op zoek naar een miljonair. Deze man of vrouw, die vorige week donderdag in Brugge bij een krantenwinkel een automa tisch Lotto-formulier kocht, is sinds afgelopen zondag bij na vijftig miljoen Belgische franken (2,75 miljoen gulden) rijker. De gelukkige winnaar heeft zich echter nog niet gemeld. Volgens Lotto-directeur Ro land Blaton, die maandag met een reuze-cheque naar de win kel in Brugge afreisde, zijn er enkele mogelijkheden. De nog onbekende miljonair is met vakantie of is mogelijk een buitenlandse toerist die een gokje van 100 BF waagde, zo als talloze Zeeuws-Vlamingen dat wekelijks doen. Ook is het mogelijk dat de eigenaar het biljet nog niet gecontroleerd heeft en dit pas doet als hij/zij wöfer een nieuw formulier komt affjalen. Twee maanden de tijd heeft de miljónair-in-spe om zich als nog te melden en het bedrag op zijn rekening te laten bijschrij ven. Daarna vervalt de prijs en gaat de vijftig miljoen frank in een reserve-pot. Van onze verslaggever Oostburg - Patiënten uit West-Zeeuws-Vlaanderen, die tijdens avond, nacht of weekeinde, dringend chirurgische hulp nodig hebben, kunnen dit alleen krijgen in het Terneuzense zieken huis De Honte. Daar zit buigen kantoortijden de zogenaamde eerste dienst van de chirurgische maatschap. De tweede dienstdoende chirurg is tijdens die perioden verant woordelijk voor de zorg van pa tiënten die in het Antonius-zie- kenhuis liggen. Daarnaast houdt deze tweede dienst op zaterdag en zondagmorgen een spreekuur in het Oostburgse ziekenhuis. Deze werkafspraken zijn ge maakt tijdens een overleg tussen huisartsen in West-Zeeuws- Vlaanderen en de maatschap chi rurgie. De maatschap is verant woordelijk voor (poli)-klinische zorg in de ziekenhuizen in Oost burg en Terneuzen en de polikli niek in Hulst. Deze over de hele regio Zeeuws-Vlaanderen ver spreide zorg brengt door ver plaatsingen veel tijdverlies voor de chirurgen mee. 24-Uurs voorziening Van deze afspraken zijn zorgver zekeraar OZ/ZHE en de zieken huisdirectie inmiddels op de hoogte gesteld. OZ/ZHE heeft zich, zoals gemeld, altijd sterk gemaakt om het Antonius-zie- kenhuis als 24-uurs voorziening in stand te houden. „Daar staan wij nu nóg voor, alleen kunnen ook wij onze ogen niet sluiten voor de feitelijke situatie. Daar voor ben je afhankelijk van het aantal patiënten en inzetbaar heid van specialisten en onder steunende afdelingen," zegt ad junct-directeur zorginkoop van OZ/ZHE, J. van Hoek. Bereikbaarheid „De zorg voor de klinische pa tiënten in het Antonius is in ieder geval gewaarborgd. Die hoeven zich niet ongerust te maken. Voor de externe patiënten is inderdaad sprake van aantasting van de be reikbaarheid. Wij gaan deze af spraken binnenkort nog eens doorpraten met de ziekenhuisdi rectie, waarmee we een hele open communicatie hebben," zegt Van Hoek. Directeur G. Ramaekers zei slechts via een briefje te hebben kennisgenomen van de gemaakte werkafspraken. „Wij zijn er op geen enkele manier bij betrok ken. We hebben het ook maar moeten lezen in een verslagje van die bespreking, die ons is toege stuurd," zegt hij. „Er zullen best redenen zijn waarom men zo wil werken, maar wij zijn er niet in gekend. Op de eerstvolgende di rectievergadering (morgen, red.) staat dit op de agenda," aldus Ramaekers. Toeristen Het is een bekend gegeven dat vooral in de zomer, als tiendui- (ADVERTENTIE) Op donderdag 21 maart begint de lente. Extra reden om bij ons langs te komen, want speciaal voor die gelegenheid zijn de Holland Casino's prachtig versierd. Bovendien gaat u op de eer ste dag van de lente niet met lege handen naar huis. U krijgt namelijk, zolang de voorraad strekt, een bosje bloemen cadeau. Ook voor een drankje of een smaakvol diner zit u bij ons goed. En natuurlijk kunt u in de speelzalen terecht voor de diverse tafelspelen, zoals Roulette en Black Jack. In de Jackpotclub kunt u spelen op verschillende automaten, waarmee u fan tastische prijzen kunt winnen. U bent iedere dag van harte welkom vanaf 13.30 uur. ALS DE LENTE KOMT, DAN STUREN WIJu NIET MET LEGE HANDEN NAAR HUIS Een mooie gelegenheid om uit te gaan. Entreevoorwaarden: minimumleeftijd 18 jaar, 'n geldig legitimatiebewijs en correcte kleding. zenden toeristen in West- Zeeuws-Vlaanderen neerstrijken, veel vakantiegangers zich voor behandeling rechtstreeks - zon der tussenkomst van een huisarts - bij het Oostburgse ziekenhuis melden. Hoe dat straks moet worden aangepakt, is nog onbe kend. Binnenkort gaan recreatiesector en de regionale huisartsen hier over in gesprek. Uitgangspunt voor de recreatiesector is dat voor gasten in korte tijd en op aanvaardbare afstand eerste hulp wordt geboden. Weekendartsen „De inzet van weekendartsen, zo als vorig vakantieseizoen in het Antonius-ziekenhuis het geval was, is op zich een goede oplos sing. Wij zouden die willen uit breiden tot een 24-uurs EHBO. Het liefst het hele jaar door, dan heeft de eigen bevolking er ook wat aan, maar in ieder geval in de vakantiemaanden juni, juli, au gustus en een deel van septem ber," zegt J. van de Velde, voor zitter van de Vereniging van Camping Eigenaars Zeeuws- Vlaanderen. Mocht er in de ogen van de re creatiesector geen afdoende maatregelen genomen worden, dan is het, volgens Van de Velde, tijd om als sector zelf naar ande re oplossingen te zoeken. „Eerste hulp voor onze gasten moet in korte tijd en op korte afstand be schikbaar zijn, dat is onze in steek." Van onze verslaggever Middelburg - Om inzicht te krij gen in het verschil tussen provin ciaal en lokaal bestuur, bezoekt een delegatie van tien Zuidafri kaanse parlementariërs (allen van het ANC) 27 maart het Pro vinciehuis in Middelburg. Er wordt onder meer gesproken over milieu, volksgezondheid en onderwijs. Het werkbezoek heeft het thema 'De werking van de lokale demo cratie in alle facetten' meegekre gen. Van onze verslaggever Terneuzen - Peter van Drunen uit Terneuzen veroverde afge lopen weekeinde de derde plaats bij 'gay-verkiezingen' in discotheek 't Bolleke in En schede. Aan de wedstrijd deden dertien mannen mee. De eerste plaats was voor Rafael Alegre uit Am sterdam. Van Drunen: „De sfeer was fantastisch. Het publiek was laaiend enthousiast en de organi satie had alles keurig geregeld. Jacques d'Ancona presenteerde de show en Tatjana Simic trad op in de pauze. Het was echt een heel mooie happening. Ik was ook zeker tevreden over de uitslag. Het was mijn doel bij de eerste drie te komen, dat is me dus ge lukt."

de Stem | 1996 | | pagina 13