DE STEM Kogel is nog niet door de kerk s? Onderbroekensteekmesspuiten en luiers tanden ►r jacht! immers FNV: 'We gaan geen formulier uit de weg' tv leidt ;eweld en an angst kerkbesturen Terneuzen teleurgesteld na overleg over sluiting gebouwen Sg|ljg| K Begraafplaats Oostburg wordt opnieuw ingericht Reorganisatie bij bestuur van de ROC Westerschelde De Blokken Terneuzen wordt tijdelijk afgesloten Vrijmarkt Koninginnedag verhuist van Markt naar stadhuisplein Terneuzen KLEINTJE in DE STEM Natuur-schoonmaakdag blijkt geen overbodige luxe in Zeeuws-Vlaanderen Grote fakkel bij Dow m Terneuzen Sommige dagen gaan niet onopgemerkt voorbij... hiervoor onze excuses Dow Benelux N.V. Terneuzen A6 Vrouw stapt uit rijdende auto ,i8 MAART 1996 I fcalapagos-eilanden is In worden miljoenen zee aan China en Japan ver". |?r van de sterk gestegej' I n Hikke kans op succes Inderdaad een heel dikke maWtU*6" cn van do tlon Stom-lozera on -lezerossaon uit In onze ..Kleintjea'-kolommen kijkt of er lot» I*in lurm bil staat Dat zijn olko dag vele tienduizenden ■ytfjfwnO* kleintje» lezer a Zeeland Hl - r";Yr WA'cru lÜlndefgr Ijes om een gebied van 17, \ante kilometer te controle I Met hun grote, sterke boten,i| de vissers allang weg als kwachters verschijnen." gens Priscilla Martinez is hetij [erg schadelijk dat de vi illegaal kamperen op de? Inden. Om niet op te vallen;. Itoppen ze zich in de mangroes ossen. Ze laten daar rommeft [ter en verstoren de natuur dfc kwetsbaar is. Jonge schikfej Iden vormen een makkelijke' oi voor de ratten die van de lersboten op het land sprin- "Jj visserij op de zeekomkom-ii| Jrs heeft ertoe geleid dat del [olking op de Galapagos fos tl joegenomen. Veel mensen vans vasteland van Ecuador zijm ngelokt door verhalen overi bte bedragen die op de Galg« tos te verdienen zouden zijruf jmmigen hebben inderdaad'' pi fortuin gemaakt, maar veel?, ensen die vol hoop naar deq llapagos kwamen, lopen er nul Jrkloos rond. Natuurlijk dringt t Darwinstation er bij de rege- [ïg op aan de toestroom vaiü euwe bewoners te beperken^] aar aangezien de Galapagc Iwoon een provincie van Ecuazj lor zijn, mag iedere EcuadonO |n er gaan wonen. Van 400ft(i swoners in 1982 is de bevolking! (ingegroeid tot 15.000 menseao| nieuwe bewoners eisen van de erheid dat ze meer zelfbestuur jgen, zodat ze meer mogelijk? den krijgen de visindustrie uit breiden en er meer werkgeler! nheid ontstaat. Om hun eisen •acht bij te zetten hebben zei irig jaar al twee keer het Darn instation bezet en brand.' •sticht op het eiland Isabelai aarbij onder meer enkele reu-; mschildpadden omkwameffl] ,elfs hebben de eilandeffi ;edreigd de reuzenschildpaut lonesome George' te dodefo? eze reuzenschildpad is de laaMj pte van zijn soort en wordt in her )arwinstation verzorgd in de oop dat ergens ter wereld nog ens een vrouwtje voor 1""": ordt gevonden, et verbod op de vangst van zee-- .omkommers geldt nog w' lUgustus. Dan treedt er een niett' e regering aan in Ecuador. Het, arwinstation vreest dat de" ieuwe regering in de strijd om' .e kiezers zou kunnen beloven n j isserij vrij te laten. „Dat zou het j inde kunnen betekenen van a nieke natuur op de Galapagos, ,eent Martinez. et de natuur zou voor Ecuador overigens ook een belangrij inkomstenbron verloren Ka a Jaarlijks bezoeken zon u toeristen de Galapagos, die betalen voor een vliegticket een boottocht langs de eilan s van televisie. beginnen in te zien dat idigf Amen- geweld op televisie is. <Le Clinton laakte de geweWd»®* ook Republikeinse pr« dent' HoUy- L onze verslaggever femeuzen - De twee iatholieke kerkbesturen in ferneuzen zijn er tijdens vergadering niet in laagd overeenstemming bereiken over welk van twee kerkgebouwen et worden afgestoten: de uteitskerk of de andingskerk, die ove- gedeeld wordt met gereformeerde en de pvormde gemeente, be twee besturen zullen zich «uw intern gaan beraden. Bet ligt in de lijn van de ver pachting dat ze binnen een half de knoop doorhak- pe bisschop zal vervolgens in jenspraak met de priesterraad e de commissie pastorale orga- atie het advies toetsen op Idigheid en draagvlak, jjdie procedure zijn waar- ijnlijk nog eens vier maanden oeid. Pastor J. Voeten noemt het resul- at van het overleg 'teleurstel- jd'. [Ook de twee kerkbesturen erva- ïlet als zodanig. Want ze voe lde verantwoordelijkheid om teen besluit te komen. Het is Kluut niet zo dat ze de zaken op z'n beloop laten. Maar iet is moeilijk om op basis van neuten tot een beslissing te nen. De emoties zijn zo sterk, ïidat betreft lijkt deze discus- ns op die rond de ont- oldering." listeen termijn gesteld waarin aissing genomen moet wor- lezien de kosten en de kna lde onzekerheid bij de tanen is het zaak dat dat iel gebeurt. mda| het kerkbezoek de laatste cm dramatisch terugloopt, Mj het bisdom .Breda het Mtoeksbureau Kaski de jopracht gegeven een inventari- [sate te maken van de knelpun- |ta Kaski heeft onderzoek in in zowel Oost- als West- |Ztuws-Vlaanderen en de ie. De aanbevelingen - overigens niet bindend zijn - onder meer de sluiting lm een aantal kerkgebouwen, liaronder de Triniteitskerk in raeuzen. aarnaast adviseerde het onder- Jieksbureau om ook organisato- idepuntjes op de 'i' te zetten, pldat kader wordt bekeken hoe twee Terneuzense parochies "ien worden samengevoegd, er leiding van één bestuur, "afgaand aan de discussie een speciale commissie de nclusies van Kaski voor de TO besturen op een rij gezet, hffliaast heeft diezelfde com ae een aanbeveling gedaan TO welk kerkgebouw het beste 'Hde eredienst onttrokken kan en'. - dat is wil pastor Voeten, i de gevoeligheid van het ®rwerp, njet Van onze correspondenten Philippine/Zuiddorpe/Num- mer Een - In het kader van de nationale natuur-schoon maakdag, die sinds enkele jaren georganiseerd wordt door de Koninklijke Neder landse Jagers Vereniging en de Stichting Nederland Schoon, waren de diverse wildbeheereenheden van Zeeuws-Vlaanderen afgelo pen zaterdag actief om het groen te ontlasten van alles wat daar niet thuishoort. Dat gebeurde in Philippine, Zuiddorpe en Nummer Eén. Geholpen door een groot aantal schoolkinderen werden de han den uit de mouwen gestoken. Het resultaat: zakken vol vuil, in alle soorten en maten. Wat de mensen al niet weggooien. Niet netjes in de grijze afvalbak thuis, maar zo de natuur in. Een uitgebrande TV, een frituurpan, luiers, maar natuurlijk ook de onvermijdelijke lege pakjes shag. En wat te denken van een steekmes, spuiten en onderbroe ken. In Philippine waren Anneth de Witte, Rebekka van Tulden en Myrthe van Schaik van de chris telijke basisschool Het Kompas uit Hoek, waren er ook bij. Om 13.00 uur kwamen zij, met nog zo'n vijftien andere kinderen, naar de schuur van de familie De Smet, waar het verzamelen was voor deze schoonmaakactie. Kinderen uit de groepen 7 en 8 van de basisscholen in Hoek en Philippine. Samen met ongeveer twintig leden van de wildbe heereenheid (WBE) Midden- Zeeuws-Vlaanderen gingen zij aan de slag. Leen de Jonge van de WBE gaf de kinderen een aantal aanwijzingen. Glas, injectiespuiten en andere gevaarlijke zaken moesten ze laten liggen voor de volwasse nen. Geen overbodige waarschu wing bleek later, want onder andere bij de Braakman werd een aantal van deze attributen van drugsverslaafden aangetrof- fen.Voorzien van handschoenen en vuilniszakken zwermden de Kinderen en jagers vinden vuilniszakken vol rommel in de natuur. deelnemers uit over het gebied. Rebekka, Anneth en Myrthe gin gen eerst naar het drinkwaters tation. Ze deden extra hun best voor het oog van de camera van de Zeeuws-Vlaamse Televisie. Aan het eind van de middag tegen vier uur blies wethouder L. Marquinie van Sas van Gent de actie af. Hij nam figuurlijk zijn pet af voor de manier waar op de kinderen het goede voor beeld hadden gegeven. Even ver derop stond de buit van die mid dag: een container vol. Vreemde dingen zaten ertussen: een ther mosfles, een potje augurken, pil len, een fiets. Wildbeheereen heid D'Honte was in het bosje bij Nummer Eén op zoek gegaan naar zwerfvuil. De actie daar was georganiseerd in samenwer king met de gemeente Oostburg en waterschap Het Vrije van Sluis. Acht jagers en vijftien kinderen van basisschool De Hoge Plaat gingen gewapend met prikkers, handschoenen en plastic zakken op pad. Naast de gebruikelijke prullaria kwamen ze na twee uur terug met een aantal onderbroeken en zelfs een steekmes. „Dat is direct aan de politie doorgegeven," zegt J. van Harn van D'Honte, die voor het eerst een dergelijke actie coördi neerde. Volgens Van Harn is de actie geslaagd geweest en zeker voor herhaling vatbaar. „Uitein delijk zijn zes volle zakken vuil opgehaald. Dan blijkt dat er toch echt veel te veel rommel zo maar wordt weggegooid. We leg gen dat ook aan de kinderen uit. Maar je kunt goed zien dat die in het algemeen al zeer milieube wust zijn. Het onderwijs speelt daar natuprlijk een belangrijke rol in. Zorg voor het milieu krijgt ook daar de laatste jaren steeds meer aandacht." Jagers en kinderen konden zich na de noeste arbeid op boerderij Cam- maert tegoed doen aan erwten soep en wafels. Dijkgraaf W. Gosselaer en bur gemeester Steenkamp van Hon- tenisse gaven zaterdag het start schot voor de schoonmaakdag in Zuiddorpe.'Coördinator P. Prin- FOTO CAMILE 5CHELSTRAETE ce zegt 'verrast' te zijn door het resultaat van de actie. Vijfenze ventig jagers van de WBE Koe wacht, Axel en Hontenisse heb ben karrenvol vuil naar de gemeentelijke stortplaats gebracht. Ook hier liep het aan bod van zwerfvuil uiteen van lege blikjes tot pornodozen, accu's en autobanden. „Mensen kunnen hun afval op een legale manier kwijt en toch vinden wij elk jaar opnieuw enorm veel vuil in sloten, bossen en achter de dijken," zo licht de coördinator toe. „We willen met deze actie een voorbeelfunctie geven. Vol gend jaar gaan we er de school kinderen bij betrekken, zodat het een educatief tintje krijgt." Terneuzen - Één van de twee kraakinstallaties op het terrein van Dow Benelux in Terneuzen gaat maandag buiten bedrijf. Omdat hierbij een restant grond stoffen via de fakkel wordt afge voerd, zal uit de schoorsteen een grotere vlam te voorschijn komen. Woensdag en donderdag neemt Dow de fabriek stapsge wijs weer in gebruik. Ook dan zal er soms een vlam uit de schoor steen komen. (ADVERTENTIE) S;ie leidt tot meer geweld ini W ongevoeliger voor de gev S veel skandidaten wijzen naar wood. Het Congres nam k0 IT» tele- I een wet aan die bepaal visiefabrikanten een uter chip, de zogenaamde teuen V-chip, in televisietoeste moeten aanbrengen andere I ouders gewelddadige I voor hun kinderen scherri programma's van teleVisie- kunnen weren. wete" f industrie heeft al jeren. daartegen te zullen proceder anaf vandaag gaat één van onze grootste fabrieken uit edrijf voor een korte onderhoudsbeurt. Hierbij wordt een Iji":, eel van de grondstoffen afgevoerd via de fakkel. Ook kan Wa' Seluidsoverlast ontstaan. k oensdag en donderdag nemen we de fabriek stapsgewijs ■ij., eer in bedrijf. Ook dan wordt er gefakkeld en kan wat extra k'waai onstaan. e komeride dagen zullen we dus wat meer overlast veroor- II Ken dan u van ons gewend bent... .„osi bie Door Peter van den Assem Terneuzen - De Opstandings- kerk in Terneuzen is (ook) de komende twee zaterdagen een toevluchtsoord voor hen die in de knoop dreigen te raken met hun belastingaangifte. De FNV-bonden helpen hun leden, of het nu gaat over belastingvrije voet, aftrek van hypotheeklasten, bijbetalin gen of teruggave. April komt in zicht. En daarmee dus ook de deadline voor de jaar lijkse belastingaangifte. Sommi gen raken al opgewonden als de grote blauwe envelop zich aan het begin van het jaar aandient. De handen wrijvend, wetend dat er voldoende aftrekposten in het verschiet liggen om de fiscus een gepeperde 'rekening' te kunnen sturen. Voor anderen breekt de jaarlijkse nachtmerrie weer aan, in de wetenschap dat voor hen de belastingdienst ('Leuker kunnen we het niet maken...') nu eenmaal synoniem is aan betalen. De overkoepelende FNV-bonden voorzien hun leden in de Kanaal zone al ruim twintig jaar van hulp bij het invullen van de belastingformulieren. Gratis. Het geeft voldoening, zegt invuller Marc van Damme. En dat geldt zowel voor de mensen voor als achter de tafel. Geld terug Want het kan wel eens gebeuren dat iemand een smak geld terug krijgt zonder er vooraf op gere kend te hebben. „Laatst kwam hier een man die drie jaar geleden voor het eerst aangifte had gedaan. Toen we zijn persoonlij ke situatie met hem doornamen bleek hij vorig jaar een bepaalde hoeveelheid geld te veel betaald te hebben. Dat kwam uit het gesprek naar boven. Even later bleek dat hij dat geld het jaar daarvoor en daarvoor ook al betaald had. Nou, dat gaan we dan maar eens terugvorderen. Dat zijn leuke dingen." Wie zijn Alleen al in Terneuzen vult de FNV zo'n vijfhonderd belastingformulieren voor haar leden in. boekhouding eens door wil laten spitten voordat.een en ander ten burele van de fiscus arriveert, moet wel eerst., een afspraak maken. „Daar staat normaal gesproken een uur voor. Maar sommigen staan na een half uur al weer buiten en voor anderen hebben we aan een uur niet genoeg. Geen twee aangiftes zijn hetzelfde. Maar we gaan geen formulier uit de weg. Bovendien zijn we er ook om vragen te beantwoorden. Dat kan gaan over persoonlijke leningen, divi- denten, alimentatie of we helpen ze met het opstellen van een bezwaarschrift. We proberen de mensen een beetje te sturen en we geven ze tips." Tips? In de zin van computer gekocht, elektrische schrijfma chine opvoeren zodat het bedrag in een keer kan worden terugge vorderd? „Nee, dat soort tips geven we dus niet. We blijven binnen de ruimte van de wetge ving. En daarin liggen voldoende mogelijlkheden." Dollars Weieens extreme dingen meege maakt? „Ach, wat heet extreem. Ik doe dit al achttien jaar. In het begin heb ik eens iemand gehad die zijn inkomen in Canadese dollars kreeg uitbetaald. Maar tegenwoordig zie je wel vaker vreemde valuta. De grenzen gaan open, je moet alleen weten hoe je daar fiscaal mee om moet gaan." Van de invullers (kaderleden) mag verwacht worden dat ze van de hoed en de rand weten. Voor dat ze zich over een vreemd for mulier mogen buigen, gaan ze allen op cursus. Daarnaast volgt ieder jaar een bijscholingscursus, omdat regels nu eenmaal veran deren. Volgens Marc van Damme MAANDAG 18 MAART 1996 FOTO CAMILE SCHELSTRAETE is er binnen de FNV voldoende animo om aan de belastingcur sussen deel te nemen. „Er komen ieder jaar weer nieuwe mensen bij. Het is natuurlijk ook leuk werk. Mensen laten echt blijken dat ze dankbaar zijn. Of dat invullen echt zo moeilijk is? Ik denk dat het voor de doorsnee Nederlander best ingewikkeld is, ja. Het systeem is natuurlijk wel te vereenvoudigen, maar dan volgt er geen teruggave meer. Als alle aftrekposten geschrapt zou den worden, zou iedereen gewoon belasting over z'n inkomen gaan betalen." De FNV vult alleen in Terneuzen al zo'n vijfhonderd formulieren voor haar leden in. Ook zaterdag 23 en 30 maart is een team aanwezig in de Opstan- dingskerk. In' de rest van de Kanaalzone, Philipine, Sas van Gent, Axel en Westdorpe, wordt veel in de avonduren gedaan. Van onze verslaggever Oostburg - Burgemeester en wethouders van Oostburg heb ben een voorstel gedaan om de begraafplaats opnieuw in te richten. Met de operatie is een bedrag van 60.000 gulden gemoeid. Op zowel het katholieke als het hervormde gedeelte van de begraafplaats neemt de beschikbare ruimte af. Daarom stellen B en W de ruiming van een aantal oudere vakken voor, zodat er tot 2010 voldoende grafruimte zal zijn. Omdat de graven die op de nominatie staan om geruimd te worden mechanisch worden uitgegraven, is herinrichting van de begraafplaats noodza kelijk. Daardoor kan een al eerder geopperd plan om een circulatieweg aan te leggen gelijktijdig worden uitgevoerd. Nu is het nog zo dat de lijkwa gen niet op de begraafplaats kan komen. Zeker tijdens een periode van veel regen is het - gezien de ondergrond - niet verantwoord om de wagens over het terrein te laten rijden. Daardoor moet de kist vanaf de rand van de begraafplaats naar het graf worden gedragen. Een circulatieweg moet de toegang voor lijkwagens op het terrein wel mogelijk maken. Van onze verslaggever Terneuzen - Het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) Wes terschelde reorganiseert. Na een studie door het onderzoeksbu reau Interstudie is besloten een andere organisatievorm voor het onderwijsinstituut te kiezen. Er komt een nieuw centraal management. G. Rietra is door het bestuur voorgedragen als bestuursmanager en enig lid van het college van bestuur. T. Huijs- mans wordt directeur van de sec tor Educatie en G. Rienties krijgt de leiding over de sector Beroeps onderwijs. Onder leiding van deze drie krijgt de nieuwe organisatie de komen de maanden gestalte. Uitgangs punt is dat door de reorganisatie geen gedwongen ontslagen val len. De herstructurering moet per 1 augustus dit jaar zijn voltooid. Het ROC Westerschelde is per 1 augustus 1993 ontstaan uit een fusie van het Westerscheldecolle- ge (middelbaar beroepsonderwijs en opleidingen in het leerlingwe zen), de Dag- en Avondscholen gemeenschap (vavo en deeltijd meao) en de Stichting Basisedu- catie en Vormings- en Ontwikke lingswerk. Ten gevolge van de reorganisatie wordt de verantwoordelijkheid voor de opleidingstrajecten dich ter bij de uitvoerenden gelegd. de Markt mogelijk te maken wordt tijdelijk de De Jongestraat - tussen Markt en Herengracht - opengesteld voor verkeer in beide richtingen. Van onze verslaggever Hulst - Op de rijksweg N60 bij Hulst is een Axelse vrouw vrij dagavond gewond geraakt, nadat zij uit een rijdende auto was gestapt. Ze is per ambulance naar ziekenhuis De Honte in Terneu zen gebracht. Haar verwondin gen bleken mee te vallen. Waar om de vrouw uit de auto is gestapt is niet duidelijk. Wel heeft de politie vastgesteld dat zowel de vrouw als de man uit Hulst met wie ze meereed onder invloed van alcohol waren. De man heeft een proces-verbaal gekregen na een ademanalys etest. Van onze verslaggever Terneuzen - Van vandaag tot en met vrijdag 29 maart is het gedeelte van De Blokken, tussen het nieuwe stadskantoor en de winkels in Steenen Beer, afgeslo ten voor alle verkeer. De weg wordt gedurende die tijd aange past aan de nieuwe situatie. De route van de streekbussen is tijdens de werkzaamheden ver legd. De parkeergarage blijft bereikbaar via het Oostelijk Bol werk en de Herengracht/Blok ken. De bushalte bij De Veste wordt tijdelijk verplaatst naar de Van Steenbergenlaan. Het cen trum van Terneuzen is in de bewuste periode per bus bereik baar vanaf de haltes Van Steen bergenlaan en Binnenvaartweg (nabij Westkant). Ook de verbin ding Markt-Burg. Geillstraat wordt tijdelijk afgesloten en wel van vandaag tot en met woens dag. In die twee dagen vinden rioleringswerkzaamheden plaats. Om bevoorrading van winkels via Van onze verslaggever Terneuzen - Het 'Water- looplein', oftewel de vrij markt op Koninginnedag in Terneuzen is dit jaar niet op de Markt te vinden, maar speelt zich af rond de West- kolk. De verhuizing is nood zakelijk vanwege de recon structie van de Markt. Voor de deelnemers aan de vrij markt betekent dat wel dat ze een extra zeiltje mee moeten nemen, omdat ze in plaats van op de ste nen gebruik zullen moeten maken van de volle grond. De Vliegende Hollander, de club die jaarlijks de bezigheden rond Koninginnedag organiseert, heeft in verband met de verplaatsing de taptoe voor dit jaar afgebla zen. Daar komt een aantal andere activiteiten voor in de plaats. „We hebben diverse gesprekken met de gemeente gevoerd en we zijn overeen gekomen dat het stuk van de parkeerplaats voor het stadhuis tot aan het politie bureau wordt afgezet," zegt de interim-voorzitter van de Vlie gende Hollander, E. Koers. „Het voordeel van deze locatie is dat de zaak te overzien is. Voorheen waaierde de markt uit naar de zijstraten. Dat is nu makkelijker in de hand te houden. Op het par keerterrein gaan we een aantal dingen doen. Allereerst hebben we de horeca-exploitanten van de Markt gevraagd daar terrasjes neer te zetten. Ze wilden daar graag op ingaan, omdat de ver huizing van het Waterlooplein voor hen ook een stuk inkomsten derving betekent." Daarnaast komt er een podium te staan, waar diverse bands te beluisteren zijn. De bergsport vereniging K2 is gevraagd een grote klimwand neer te zetten. Het terrein voor de Tijnman ver andert in een soort zandbak; daar wordt vanaf 14.00 uur een beach- volleybaltoernooi gespeeld. Der tig kuub zand moeten de deelne mers verzekeren van een zachte landing. Voor 's avonds staat onder meer een oranjebal en vuurwerk op het programma.De Vliegende Hollander hoopt in de toekomst de activiteiten met meer elan te kunnen presenteren. Een voorstel van het Terneuzense college van burgemeester en wet houders om de jaarlijkse subsidie met drieduizend gulden te verho gen is een eerste aanzet daartoe. „Ik ben blij dat ook bij de gemeente duidelijk is dat we dat geld gebruiken om Terneuzen in positieve zin te promoten," aldus Koers. Minder gelukkig is de interim-voorzitter met het gebrek aan bestuursleden. De club heeft nog een drietal mensen nodig om op volle kracht te kun nen draaien. „Het is uitermate moeizaam om de vacante bestuurszetels ingevuld te krij gen. Terwijl het toch niet om veel omvattend werk gaat. Ook jonge ren in de leeftijd van twintig tot dertig jaar zijn welkom. Op die manier kunnen we feeling blijven houden met de achterban."

de Stem | 1996 | | pagina 7