Dublin blijft hoopvol over vrede Koge Homo's blijven ongewenst in Brits leger Nieuwe regeringscrisis in Turkije kan niet lang uitblijven Galapagos-eilanden in gevaar door jacht op zee-komkommers Geweld op tv leidt tot extra geweld en toename van angst kerkbesturen DE STEM BUITENLAND Minister Spring: 4Staakt-het-vuren heeft al zo'n groot verschil gemaakt' Sommige niet onoj vooi hiervoor ol MAANDAG 18 MAART 1996 Door Bob van Huët Londen - Homofielen blijven ongewenst in de Britse strijd krachten. In een zopas gepu bliceerd onderzoek van het ministerie van Defensie spreekt 97 procent van de ondervraagde militairen zich uit tegen liberalisering van de krijgswet. De afgelopen vier jaar werden een kleine 300 Britse beroepsmilitai ren ontslagen omdat hun seksuele geaardheid strijdig is met de regels. Staatssecretaris van Defensie, Nicholas Soames, zei dat het onderzoek de juistheid van het standpunt van de Conservatieve regering bevestigde. „De grote meerderheid van onze strijd krachten wil onder geen enkele beding homofielen in hun mid den," aldus Soames. Volgens hem zou een verandering van de krijgs wet de operationele kracht van de Britse strijdkrachten slechts kun nen aantasten. Hij voorzag onder mijning van de legermoraal en problemen bij het teamwork en met de discipline. Het onderzoek werd uitgevoerd naar aanleiding van een reeks processen door ex-militairen die werden ontslagen, zonder recht op compensatie. De overgrote meer derheid van de Britse beroepsmi litairen is niet van homo's gediend. Veel ondervraagden geven in het onderzoek aan pro blemen te voorzien door seksuele pesterij tegen en door homo's of denken dat homofiele 'kliekjes' kunnen leiden tot spanningen in de compagnie, wat het wederzijd se vertrouwen zou kunnen onder mijnen. „De Britse strijdkrachten behoren tot het hoogste goed van de natie. Het is daarom van het grootste belang de samenhang en gevechtskracht te beschermen. We zijn in geen enkele zin homof- oben. Dit heeft ook niets met vooroordelen te maken, maar het is de wens van onze troepen de samenhang en discipline te bewa ren," aldus Soames in een radio interview. Gevraagd naar de vergelijking met andere Europese landen, waaronder Nederland, die wel homofielen accepteren in hun strijdkrachten antwoordde de minister kortaf: „Die landen heb ben dan een minder effectief leger." Belangenorganisaties van Britse homofielen en lesbiennes lieten onmiddellijk weten de con clusies van het rapport te zullen aanvechten. Onder andere omdat de minister zelf voordat het onderzoek begon al zeer duidelijk had laten weten tegen wijziging van de krijgswet te zijn. Ook zou een aantal vragen 'vooroordeelbe vestigend' zijn gesteld. „Regeringsadviseurs weten heel goed dat dit beleid op den duur zal worden verworpen door het Euro pese Hof van Justitie en door de Europesese Commissie van de Rechten van de Mens. Het enige wat men hiermee heeft bereikt is dat er straks nog hogere vergoe dingen zullen moeten worden uit betaald aan militairen wier car rière ten onrechte is afgebroken," aldus de homofiele ex-luitenant Duncan Lustig-Pean van de Royal Navy. In eerste instantie zal hij samen met nog drie andere ex-officieren in beroep gaan tegen zijn ontslag bij het House of Lords. Minister Soames denkt dat het Europese Hof van Justitie geen bevoegdheid heeft te oordelen in een zo natio nale aangelegenheid als de Britse defensie. Door Bob van Huët Dublin - „Het doel van Ierse regering is vrede op dit eiland. Eerst moet er een schikking komen waarin nationalisten en unionisten vreedzaam naast elkaar kunnen leven." „Zeker, veel mensen hier verlan gen naar een verenigd Ierland. De zakengemeenschap denkt bijvoorbeeld dat de economie efficiënter kan zijn als je werkt vanuit een eenheid. Maar dat verenigde Ierland is op dit moment geen prioriteit. Een maatschappij zonder geweld met respect voor eikaars verschillen, daar gaat het momenteel om." Dat zegt de Ierse vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken Dick Spring aan het einde van een voor hem weer slopende dag. In de hectische ontwikkelingen van het Noordierse vredesproces leek het doorgaan van het gesprek onmogelijk. „Hij komt nog, heus," zei de altijd optimis tische ambtenaar van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Dublin. En de minister kwam zowaar, en veel frisser dan je zou verwachten. 's Avonds om elf uur schuift hij aan in een restaurant in Temple Bar, het uitgaanshart van Dublin. Na de formele inter viewsessie wordt de 46-jarige Labourleider een Ier als ruim 3 miljoen landgenoten. Vanachter een grote Guinness ontspant hij door prachtige verhalen te ver tellen over de achterkant van het politieke bedrijf en over rugby en voetbal. Gecompliceerd Dick Spring, een advocaat uit het graafschap Kerry en voor malig Iers rugby-international heeft in wisselende regeringsco alities nu ruim een decennium te maken met de Noordierse kwes tie. In 1985 was hij een van de onderhandelaars van het baan brekende Anglo-Ierse akkoord voor Ulster. Daarbij kreeg de Ierse regering voor het eerst inspraak in zaken ten noorden van de grens. Sindsdien lijkt het alsof de Ierse regering conse quent trekt aan het probleem, terwijl de Britse het koord liever laat vieren als dat beter uitkomt. „Daarin ligt natuurlijk de hele Ierse kwestie besloten," ant woordt Spring. „We zeggen vaak dat wat goed is voor de Britse De Ierse minister van Buitenlandse Zaken Dick Spring. politiek slecht is voor de Ierse, en andersom. Als je honderd jaar teruggaat en kijkt naar de Britse premier Gladstone, dan deed die serieuze pogingen de Ierse kwes tie te regelen. Maar toch moest hij het afleggen. Tal van bewindslieden hebben zich van hun eigen achterban vervreemd wanneer ze probeerden een com promis te vinden. „Deze Britse regering zit met een gecompliceerde en steeds krap pere situatie in Westminster. De Conservatieven hebben en trau matische week achter de rug. Op maandag bedroeg hun meerder heid in Westminster één zetel. Ik weet hoe dat voelt want ik ben zelf ooit gekozen met vier stem men verschil. En desondanks is John Major bereid geweest over eenstemming nu te bereiken met Ierse regering." Major heeft het belang van de situatie nu goed onderkend, meent Spring. „Normaal is de Ierse kwestie ongeveer de vijf tiende prioriteit op de agenda van een Britse regering. Op onze agenda was het altijd nummer 1 of 2. De impact op dit eiland is immers veel groter dan in Groot- Brittannië. In jaren tachtig is het de toen malige premier Fitzgerald gelukt om de kwestie in de top vijf van de Britse zorgen te bren gen. Dat is een heel belangrijke ontwikkeling. En dat het nu op de huidige agenda zo hoog staat komt mede doordat wij door overtuiging en overreding tot een oplossing willen komen." Matiging Ondanks het eerste, negatieve antwoord van de IRA op de jong ste Brits-Ierse afspraken, rekent men in Dublin toch op een mati ging van het standpunt. Op den duur gevolgd door een nieuw staakt-het-vuren. „Een permanente zorg bij elk initiatief in de Anglo-Ierse rela ties is dat als er één partij te enthousisast is je de andere gegarandeerd kwijt bent. Van de unionisten en de nationalisten hebben we tot nu toe voorzichti ge en afgewogen antwoorden gehad. Misschien was er voor een keer, sinds zeventig jaar, evenwicht. Voor allen ligt er nu een uitdaging, nu de eerste voor bereidende besprekingen begin nen." 10 juni is de sleutel, benadrukt Spring keer op keer. „Afgezien van gemoedsverandering of omstandigheden zijn we nu in de situatie waarin beide regeringen de deuren openzetten voor alge mene gesprekken. De partijen moeten nu zelf beslissen hoe ze die uitdaging beantwoorden." Spring denkt dat de rol van Ger ry Adams nog lang niet is uitge speeld, zoals veel waarnemers denken. Bij gebrek aan beter wil Door Aart Heering TOCH NOG onverwachts is Turkij- e's islamitische Welvaartspartij, de grote winnaar van de verkiezingen van 24 december, buiten de regering gebleven. Enkele weken geleden leek het regeerakkoord tussen de partij van Necmettin Erbakan en de rechtse Moederlandpartij van oud premier Mesut Yilmaz nog een uit gemaakte zaak. Maar op het laatste moment ging het niet door en begin deze maand maak ten Yilmaz en zijn aartsrivale, de demissionaire regeringsleider Tansu filler, de vorming van een niet-religi- euze coalitie bekend die het land de komende jaren moet gaan leiden. Formeel zijn de onderhandelingen tus sen Yilmaz en Erbakan stukgelopen op onenigheid over het economisch beleid. Maar de ware reden is het verzet van de zakenwereld, de intellectuelen, de EG, de Navo en vooral ook de Turkse legerleiding, die in het verleden al drie maal een staatsgreep heeft gepleegd om de erfenis van Kemal Atatürks seculiere revolutie te beschermen, tegen de regeringsdeelname van een duidelijk antiwesterse en antiliberale partij. Nieuwe crisis Onder die druk hebben Yilmaz en fil ler alsnog hun onderlinge geschillen opzij gezet om een akkoord te sluiten, dat kort na de verkiezingen nog onhaalbaar bleek. Nu bleek het wel mogelijk, onder meer omdat filler, wier liberale Partij van het Rechte Pad in december zwaar verloor, niet langer het premierschap opeist. In het met Yilmaz ontwikkelde toekomstscenario zal deze laatste de Mesut Yilmaz foto ap Tansu Qiller komende tien maanden als minister president fungeren. Daarna is het twee jaar lang de beurt aan filler, waarna Yilmaz het vierde jaar voor zijn rekening neemt en filler of een partijgenoot het vijfde en laatste jaar van de zittingsperiode. Niemand rekent er echter op, dat de centrum rechtse coalitie inderdaad zo lang stand zal houden. De voorwaarden voor een nieuwe crisis zijn immers al volop aanwezig. De huidige coalitie is tot stand geko men op basis van een negatief gegeven: de gezamenlijke afkeer van Erbakan. Hoewel hun programma's niet zo veel van elkaar verschillen, hebben Yilmaz en filler elkaar in de afgelopen jaren te vuur en te zwaard bestreden. De bei de partijleiders kunnen elkaar per soonlijk niet luchten, beschuldigen elkander over en weer van corruptie en hun beider aanhang strijdt over elke politieke (en financiële) machtspositie. Sanering Niet de meest gelukkige basis voor een vruchtbare samenwerking. Bovendien beschikt het nieuw te vormen kabinet niet over een solide parlementaire basis, fillers Partij van het Rechte Pad heeft 135 zetels en Yilmaz' Moeder landpartij 126, zodat zij samen vijftien stemmen tekort komen in de 550 zetels tellende volksvertegenwoordiging. Weliswaar zal hun minderheidskabi net in de meeste gevallen kunnen reke nen op de externe steun van de sociaal democraten van Deniz Baykal en de socialisten van oud-premier Bülent Ecevit, die minstens even sterk tegen de Welvaartspartij gekeerd zijn. Maar dat gaat niet op voor het sociaal-eco nomische beleid, dat in september vorig jaar al tot een crisis leidde toen fillers toenmalige regeringspartner Baykal een tegen haar gerichte ambte- narenstaking steunde. Elk verder arbeidsconflict draagt daarom de vrucht van een nieuwe crisis in zich en kan bovendien de broodnodige finan ciële sanering lamleggen. Ook de oplossing van Turkije's groot ste politieke, militaire èn economische probleem, dat van de oorlog tegen de opstandelingen van de Koerdische Arbeiderspartij PKK, lijkt verder weg dan ooit. Hoewel de onvrede over het slepende conflict toeneemt, hebben de partijen van filler en Yilmaz elkaar in de campagne overtroffen in patriotti sche verklaringen over de noodzaak om het Koerdisch terrorisme met wor tel en tak uit te roeien. Elke vorm van dialoog lijkt daardoor vooralsnog uitgesloten, temeer daar ook de Koerden zelf minder tot overleg geneigd zullen zijn. Hun meer gematig de Democratische Arbeiderspartij (HADEP), die in veel zuidoostelijke provincies veruit de meeste stemmen kreeg, is ditmaal immers buiten het parlement gebleven door een kies drempel van 10 procent die filler spe ciaal daartoe had ingesteld. Instabiliteit Turkije gaat daarmee een nieuwe periode van grote politieke instabili teit tegemoet en er is maar één die daar garen bij spint: de grote uitgeslotene, Erbakan. De moslimleider heeft vermoedelijk gelijk, wanneer hij vol vertrouwen aankondigt, dat hij 'hoe dan ook aan de regering komt, zo niet vandaag dan morgen wel'. De Welvaartspartij kan nu immers haar vrijblijvende kritiek op het regeringsbeleid die haar tot de grootste partij van Turkije heeft gemaakt, ongestoord voortzetten. Bovendien kan zij zich met enig recht presenteren als slachtoffer van een samenzwering van alle andere partijen en daarmee als enig alternatief voor een politiek stelsel van corruptie en moreel verval. De kans is groot dat Erbakans aanhang de bij de verkiezin gen behaalde 25 procent snel zal over stijgen. Dat verhoogt onvermijdelijk de invloed van het islamitisch fundamen talisme in dit land, dat tot nu toe een strikte scheiding van staat en gods dienst kende. Door Bert Mateboer (anp) Galapagos - De unieke natuur op de Galapagos-eilanden is gevaar. Uit de wateren rond de eilanden worden miljoenen a komkommers gevist en als lekkernij aan China en Japan ver I kocht. Ook haaien zijn het slachtoffer van de sterk j activiteiten van Ecuadoraanse vissers. Mn dikke kan» op succes Inde M»»kl UJJJJJ van do tien Stem-I« M*"' 7T?«okbn In onze ..Klolnt|eo •-koil nfdlno dl) staat Oat zl|n olko d -T„ hUO fl>anU lorar* hij de Sinn Fein-leider het voor deel van de twijfel gunnen over zijn vermeende ontwetendheid over de hervatting van de IRA- terreur. „Gerry Adams, Martin McGuin- ness en anderen in Sinn Fein hebben een belangrijke rol gespeeld. Niet alleen in de laat ste achttien maanden. Dit proces is begonnen in 1986. De leiders van Sinn Fein hebben toen geko zen voor een vredesstrategie. Ze waren tot de conclusie gekomen dat ze het nooit van het Britse leger konden winnen en de Brit se generaals gaven op hun beurt toe dat het onmogelijk zou zijn de IRA definitief te verslaan. Vanuit die situatie heeft Sinn Fein gekozen voor de de vredes- tratie en dat heeft vruchten afgedragen in de gesprkken tus sen Adams en John Hume, wat weer leidde tot de Downing Street Verklaring. „Wij hebben gedurende achttien maanden zaken gedaan met Sinn Fein, uitsluitend op de basis van de beëindiging van het geweld. Na de bommen in Londen heb ben we de contacten op minis tersniveau met ze verbroken. En zo lang er geen nieuw staakt-het vuren is zullen we niet met Sinn Fein praten. Dat neemt niet weg dat we het belang van de Sinn Fein-vertegenwoordigers erken nen." Bouwen Het grote verschil tussen de Downing Street Verklaring en het akkoord dat er nu ligt, is dat de Britse en. Ierse eilanden acht tien maanden vrede hebben genoten, zegt Spring. In het onderbewustzijn van mensen en in hun benadering van de pro blematiek scheelt dat alles. „De mensen in Noord-Ierland en vooral de jonge mensen in Noord-Ierland hebben 18 maan den beleefd die niemand van onder de 25 daar heeft meege maakt. Het staakt-het-vuren op zich heeft een enorme invloed gehad. Zelfs in Londen merk je nu weer de verschillen. Ik was daar woensdag. De veiligheids maatregelen die weer van kracht waren waren velen eigenlijk alweer vergeten. De mensen hebben gevoeld hoe goed vrede is. Het is daarom erg belangrijk dat we zo snel mogelijk terug- keeren naar een situatie die we weer kunnen genieten en waarin we kunnen bouwen aan een toe komst." De Unesco en het onderzoeks centrum Charles Darwin op de Galapagos trekken aan de bel: volgens hen dreigt ernstige ver storing van het ecologisch even wicht op de eilanden. Eeuwenlang kon de natuur zich op deze eilanden, duizend kilo meter uit de kust van Ecuador, ongestoord ontwikkelen. De vele zeldzame soorten die hier leven, hebben verleerd bang te zijn voor mensen. Vandaar dat de Gala pagos-eilanden door de Unesco tot beschermd gebied zijn ver klaard. Maar in een straatarm land als Ecuador is de macht van het geld vaak sterker dan de lief de voor de natuur. Nog maar twee jaar geleden ont dekten zakenlieden dat er met de glibberige zeekomkommers, waarvan de wateren rond de eilanden wemelen, grote winsten kunnen worden behaald. In Azië gelden de diertjes als een lekker nij. Tijdens het koken krimpen de zeekomkommers tot een deli catesse die in één hap kan wor den gegeten. De Aziatische gour mets hebben ze hoog op de ver langlijst en zijn bereid er fors voor te betalen. De zakenlieden spoorden de vis sers op de Galapagos-eilanden aan voortaan op zeekomkom mers te vissen en verdienen daar flink mee. Ook de vissers werden er niet slechter van: ze ontdekten dat ze met zeekomkommers in één dag evenveel konden verdie nen als anders in één maand. Het vissen was bovendien niet moei lijk. De zeekomkommers zijn eenvoudig van de bodem op te scheppen. Zelfs vissers uit de Ecuadoriaanse stad Guayaquil gingen naar de Galapagos om daar voortaan op zeekomkom mers te gaan vissen. „Het probleem is dat zeekom kommers een belangrijke rol ver vullen," zegt Priscilla Martinez, onderzoekster van het Darwin Researchstation op de Galapag os. „Het zijn simpele, wormvor mige diertjes met stekelachtige huid die er niet erg indrukwek kend uitzien, maar wel de vuil nismannen van de zee zijn: ze ruimen dierlijk afval op. Het zijn prachtige recycle-machines. Bovendien vormen ze onderdeel van een voedselketen." De overheid van Ecuador onder kende het gevaar en stelde vorig jaar een quotum in: er mochten per jaar niet meer dan 550.000 zeekomkommers worden gevan gen. Maar in drie maanden tijd werden er al meer dan drie mil joen zeekomkommers uit zee gehaald en verkocht aan de Japanners. Toen verbood de overheid de zeekomkommer- jacht. Daar trokken de vissers zich weinig van aan: in de maan den daarna werden nog eens vier miljoen zeekomkommers boven water gehaald. De wetenschappers van het Dar win onderzoekscentrum op het eiland Santa Cruz voorzien een ecologische ramp. „Als je één onderdeel uit een voedselketen verwijdert, kan de hele keten instorten. Dat heeft gevolgen voor het leven onder water, maar ook voor de vele vogels die van vis leven," zegt Martinez. De wetenschappers voelen zich machteloos. Want hoewel de eilanden onder de bescherming van de Unesco staan en hoewel er allerlei regels en wetten zijn om de natuur te beschermen, heeft de overheid te weinig middelen om daarop toe te zien. „Hier op de Galapagos hebben de park wachters slechts twee kleine SgS/tiVADOSS ----- SftTfl rafn [FEANANDINA^ g=DApWjN^ ISABELS-^' ""ff - S CWSfg /fl/6^ma/-fe/SSgri~0fgQn03r Washington - Geweld op televisie leidt tot meer geweld in 1"' dagelijks leven, maakt mensen ongevoeliger voor de van geweld en leidt ertoe dat mensen banger zijn voor slag. Zo luiden enkele conclusies van een uitgebreid om naar geweld op de Amerikaanse televisie. beginnen in te zien dat geweld op televisie is. F Clinton laakte de geweldM programmering op J kaanse kabel kortgeleden®^ Republikeinse De studie, die werd gefinancierd door het Amerikaanse kabelnet werk, betreft een steekproef naar 2.500 uur televisie en toont aan dat in de meeste programma's geweld voorkomt. Uit het 1,5 miljoen dollar kosten de onderzoek, dat werd verricht door vier universiteiten, blijkt verder dat in tv-programma's meestal niet wordt getoond wat de gevolgen zijn van gewelddadi ge acties. „Karakters die geweld plegen op tv gaan in 73 procent van de gevallen vrijuit," aldus de onderzoekers. „Als er geweld wordt getoond dat niet bestraft wordt, is het waarschijnlijker dat de kijkers leren dat geweld loont." Steeds meer Amerikanen t I ook Republikeinse skandidaten wijzen naa wood- i a «pled Het Congres nam kort g® een wet aan die bepaalt I visiefabrikanten een V chip, de zogenaamde jij V-chip, in 'eleviSie"ar(l#| moeten aanbrengen ouders gewelddadige 1 voor hun kinderen s ^tl programma's van ne kunnen weren, ue wetef I industrie heeft al la daartegen te zullen pr bootjes om een gebied van 17,0.. vierkante kilometer te contoW ren. Met hun grote, sterke bot#] zijn de vissers allang weg als 4 parkwachters verschijnen." Volgens Priscilla Martinez is hu] ook erg schadelijk dat de vis vaak illegaal kamperen eilanden. Om niet op te verstoppen ze zich in de r vebossen. Ze laten daar rot achter en verstoren denatuiirdij zeer kwetsbaar is. Jonge padden vormen een makkelijkel prooi voor de ratten die van tl vissersboten op het land spriil gen. De visserij op de zeekomk»] mers heeft ertoe geleid bevolking op de Galapagos tos] is toegenomen. Veel mensen het vasteland van Ecuador ait aangelokt door verhalen grote bedragen die op de I pagos te verdienen zouden Sommigen hebben inderdaa snel fortuin gemaakt, maar1 mensen die vol hoop naar Galapagos kwamen, lopen er ij werkloos rond. Natuurlijk dringt] het Darwinstation er bij de rege-1 ring op aan de toestroom nieuwe bewoners te beperl Maar aangezien de Galapag gewoon een provincie van f ador zijn, mag iedere Ecuado aan er gaan wonen. Van 401 bewoners in 1982 is debevolkii aangegroeid tot 15.000 met nu. De nieuwe bewoners eisen van dil overheid dat ze meer zelfbestuur] krijgen, zodat ze meer mogelijk:] heden krijgen de visindustrie uit te breiden en er meer genheid ontstaat. Om hun eisen I kracht bij te zetten hebben»] vorig jaar al twee keer het Dar-] winstation bezet en brand gesticht op het eiland waarbij onder meer enkele reiF zenschildpadden omkwamer Zelfs hebben de gedreigd de reuzenschildrf 'Lonesome George' te dodff| Deze reuzenschildpad is de laat» ste van zijn soort en wordtint' Darwinstation verzorgd in hoop dat ergens ter wereld eens een vrouwtje voor 1 wordt gevonden. Het verbod op de vangst van zet] komkommers geldt nog V augustus. Dan treedt er een nieu we regering aan in Ecuador. Hi!| Darwinstation vreest dat nieuwe regering in de strijd o«| de kiezers zou kunnen beloven d visserij vrij te laten. „DatzouW einde kunnen betekenen van rij unieke natuur op meent Martinez. Met de natuur zou voor Ecua®| overigens ook een belangnjs' inkomstenbron verloren Jaarlijks bezoeken zo'n toeristen de Galapagos, die® I betalen voor een vliegticket a r een boottocht I L onze verslaggever -feïneuzen - De twee katholieke kerkbesturen in kneuzen zijn er tijdens m vergadering niet in jglaagd overeenstemming bereiken over welk van twee kerkgebouwen ^et worden afgestoten: de ftniteitskerk of de ostandingskerk, die ove- |ens gedeeld wordt met jg gereformeerde en de hervormde gemeente. ,pe twee besturen zullen zich opnieuw intern gaan beraden. Het ligt in de lijn van de ver- Jwachting dat ze binnen een half |jaar alsnog de knoop doorhak- "ken. De bisschop zal vervolgens in [Samenspraak met de priesterraad lende commissie pastorale orga- Jnisatie het advies toetsen op [zorgvuldigheid en draagvlak. Met die procedure zijn waar schijnlijk nog eens vier maanden feefflbeid. pastor J. Voeten noemt het resul- «t van het overleg 'teleurstel lend'. ,„0ok de twee kerkbesturen erva- ren het als zodanig. Want ze voe len de verantwoordelijkheid om iot een besluit te komen. Het is .absoluut niet zo dat ze de zaken maar op z'n beloop laten. Maar het is moeilijk om op basis van [argumenten tot een beslissing te konen. De emoties zijn zo sterk. Wat dat betreft lijkt deze discus- Isie enigszins op die rond de ont- poldering." Er is teen termijn gesteld waarin de beslissing genomen moet wor sen. Maarjezien de kosten en de kna gende onzekerheid bij de parochianen is het zaak dat dat snel gèeurt. Omda.' het kerkbezoek de laatste jlren dramatisch terugloopt, heeft;' het bisdom Breda het ond'izoeksbureau Kaski de opdacht gegeven een inventari- sate te maken van de knelpun- ter Kaski heeft onderzoek geaan in zowel Oost- als West- Zeuws-Vlaanderen en de Knaalzone. De aanbevelingen - eb overigens niet bindend zijn - bhelsen onder meer de sluiting to een aantal kerkgebouwen, haronder de Triniteitskerk in 'imeuzen. harnaast adviseerde het onder- Jeksbureau om ook organisato- sch de puntjes op de 'i' te zetten. I 'idat kader wordt bekeken hoe |e twee Terneuzense parochies nen worden samengevoegd, ir leiding van één bestuur, 'oorafgaand aan de discussie wft een speciale commissie de Mlclusies van Kaski voor de vee besturen op een rij gezet, 'aarnaast heeft diezelfde com- iSsie een aanbeveling gedaan 'ver welk kerkgebouw het beste [aan de eredienst onttrokken kan »0cden'. alke dat is wil pastor Voeten, pzien de gevoeligheid van het 'Merwerp, niet zeggen. (ADVERT anaf vandaag gaat één vanjj Dedrijf voor een korte onderh; van de grondstoffen afgeP Wat geluidsoverlast ontstaan. II*, woensdag en donderdag nen, j eer jp bedrijf. Ook dan wordt t jawaai onstaan. 1 •n°e komende dagen zuilen we a en dan u van ons gewend

de Stem | 1996 | | pagina 6