Verzachting werkverbod asielzoekers GOED KOOP €S3B: Indië-veteranen werpen last verleden af Vakbond: particuliere thuiszorg aanpakken 3' Klaterend applaus geeft Circus Renz steun Bolkestein: ingrijpen op Antillen Het 'irritante' realisme van minister De Boer Omslagartikel van HP is uit de duim gezogen Guido Van Heulendonk wint Gouden Uil 1996 BINNENLAND A3 A2 'Klussenlijst' opgesteld SMARIUS BESCHUIT rol 110 gram van 7% 98 Ultimatum in thuiszorg verlengd BINNENLAND KORT Kind zwaar gewond bij schietpartij 'Supermarkten lijven snackbars in' Vermeer-expositie anders ingericht Doek Frans Hals verkocht op beurs Zeer grote brand bij bedrijf in Susteren Tweede Kamer tegen uitstel EMU 9000 Vrijwilligers maken natuur schoon DE STEM MAANDAG 18 MAART 1996 4 AART 1996 rittannië en Ierland' bewolking en enkele de nacht en ochtend mist. Middagtempera- Jeveer 9 graden, i Luxemburg: Wolken- In op de meeste plaat. og. Dinsdag droog en 8 kans op zon. Maxima |r 9 graden. en Midden-Frankrijk: lijk meer zon, maar In het oosten ook wol ken. Droog. Maandag in Iste westpunt van Bre- pog kans op wat regen la ongeveer 12 graden, rankrijk: Perioden met j droog. Naar het oosten Ier bewolking en eerst ]is op regen, in de bergen Maxima oplopend issen de 12 en 17 graden, lal: Flinke zonnige perio- droog. Maandag in het vesten, dinsdag ook el- hngs de westkust, wol- Iden en een enkele bui. pa langs de kust uiteenlo- |van 15 graden in het vesten tot 18 plaatselijk ilgarve. Je: Zonnig en droog. In bewolkt en af en toe re- 1 Warmer met dinsdag na van ongeveer 17 gra- ii het zuiden iets boven de Iden. •ische Eilanden: Flinke perioden en droog, na meest tussen de 22 en kden. rca en Ibiza: Steeds meer en waarschijnlijk droog, 'ma oplopend naar onge- 17 graden. I: Van het noorden uit en- opklaringen en droger, ruiden van Rome blijft het likt en buiig. Middagtem- tuur ongeveer 14 graden, kenland en Kreta: Onbe- [lig weer met veel wolken uiige regen. Maxima van 9 len bij Thessaloniki tot 15 et zuiden, sland: Wolkenvelden, ,r ook hier en daar zon. In zuiden flinke zonnige pe en. Veelal droog. Maxima +1 graad in de buurt van lijn tot 10 in het westen, tserland: Wolkenvelden en ral in het zuiden nog regen |neeuw. In Graubunden en ner Oberland droog en van I tot tijd zon. Middagtempe- Uur ongeveer 10 graden, in tarno 15 graden. Jtenrijk: Geregeld zon en op neeste plaatsen droog. Mid- temperatuur meest tussen 5 10 graden. HM 8 I 9 10 11 15 16 21 26 27 31 35 3b 44 39 42 43 47 48 52 59 53 54 60 58 65 68 jen Arnhem (anp) - Een ruwhou- m kruis in de Arnhemse Sint ffalburgiskerk markeerde za- p dag voor enkele honderden ndië-veteranen het afwerpen van de last van hun verleden, ne briefjes met pijnlijke her- ^eringen die ze er tijdens 1 oecumenische dienst op hadden geprikt, werden na af- loop buiten verbrand. Gedenken leidt tot verzoening let jezelf, met je vrienden, met je polk" hield initiatiefnemer W. Schot de aanwezige veteranen en hun partners voor. Met hun lou terende daad vervulden de geë motioneerde oud-militairen een bijbeltekst uit Kolossenzen 2,14: „God heeft al onze overtredingen vergeven. Hij heeft het bewijs stuk dat tegen ons was aan het kruis genageld." Volgens Schot was het de eerste keer dat er zo'n kerkdienst voor Indië-veteranen werd gehouden. Meer dan tachtig van hen hadden hem na de uitnodiging opgebeld. Voor de een was de dienst een mogelijkheid tot 'erkenning van eigen zwakte en schuld', terwijl de ander van schuldgevoel niets wilde weten. „We zijn door ons volk gestuurd." Ds. K. Ie Grand, gereformeerd emeritus legerpredikant, die sa men met oud-aalmoezenier dr. G. Wentholt voorging, zag de dienst als een 'pastorale handreiking' aan veteranen die het nog steeds moeilijk hebben met hun ervarin gen in het voormalig Nederlands- Indië „Met het gevoel van schuld moet het een keer uit zijn," aldus Le Grand. „Als er iets verkeerd is geweest, dan was dat de schuld van het he le Nederlandse volk." Als 'teken van vriendschap en van de wil om alles wat geweest is te overkomen' hield ook de voormalige officier van het Indo nesische leger S. Sosrosuwarno een toespraak. „Ik ben dankbaar dat ik, uw voormalige tegenstan der, dit sacrale moment mag meebeleven," zei hij. Diverse In dië-veteranen omhelsden hem geroerd. Voor één van de aanwezigen was de dienst toch vooral een roep om erkenning naar de buitenwereld. Van de politiek verwacht hij nog steeds compensatie voor het leed en de verguizing die hem ten deel zijn gevallen. „We zijn gestuurd, en toen we te rugkwamen kregen we een bo- nusje. We zijn in de steek gela ten." Voor de toenmalige deserteur Poncke Princen, nu mensenrech tenactivist in Indonesië, heeft hij geen goed woord over. „Die smeerlap krijgt hier meer zend-, tijd op de tv dan wij ooit hebben gehad." Van onze Haagse redactie Den Haag - Welke klussen mogen asielzoekers wél opknappen en welke niet? Die vraag moeten staatssecretaris Schmitz van Justitie en minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgele genheid beantwoorden. Het geldend werkverbod is, naast de lange duur van de aanvraagprocedure, een bron van spanning I jn de asielzoekerscentra. De directeur van het Centraal Oigaan Opvang Asielzoekers (COA), T. Veenkamp, heeft de 'klussenlijst' laten opstellen. Welke werkzaamheden daar op staan wil hij niet zeggen. Werk voor asielzoekers is immers een beladen onderwerp. Asielzoekers mogen officieel niets doen omdat ze geen werkvergunning hebben. Dat leidt tot verveling en het geeft de asielzoeker een verkeerd imago. Veenkamp: „Als ze niets doen, dan wordt gesproken over luilakken die maar wat rondlum- melen, En als ze wél iets doen, dan pikken ze banen in. Dat is het spanningsveld." Sinds enige tijd experimenteren de asielzoekers-centra met vrij- wililige corvee-diensten. Asiel zoekers houden zelf gebouwen schoon, schilderen prullenbak ken, doen de was en koken hun eigen maaltijden. De animo om mee te doen is groot, ook al is de beloning beperkt tot één gulden per uur, met een maximum van Oplossing cryptogram van zaterdag Horizontaal: 4. Plaatwerk; 7. ont redderd; 9. natuurtalent; 12. poot; 13. takels; 14. kindertelefoon, 15. balbezit; 18. node; 19. kies, 20. apothema; 22. praatjesmaker. Vertikaal: 1. Plantaardig; 2. carrot seldraaiers; 3. orde; 5. wederboot; addertje; 8. stukloon; 1°- a zaakje; 11. klankdemper; 16- pad; 17. troost; 21. haai. ®JFb Van onze Haagse redactie Den Haag - Nederland moet de Nederlandse Antillen en Aruba onmiddellijk onder cu ratele stellen om te voorko men dat deze overzeese gebie den vervallen tot een 'rovers nest' als Suriname. Dat vindt WD-leider Bolkestein. In een interview in NRC Han delsblad zegt hij: „Ik vind dat we veelte makkelijk zijn geweest ten opzichte van Antilliaanse en Arubaanse eisen die er eigenlijk op neerkwamen dat Nederland mag dokken en verder zijn mond moet houden. Daar ga ik niet mee akkoord. Dit is een uiterst ernsti ge zaak die ik hoog opvat. Wij moeten meer gebruik maken van i onze mogelijkheden, daar direct te grijpen." Zowel de torenhoge overheids schuld van de Nederlandse Antil len als de belabberde financiële serves baart de WD-fractie- I voorzitter grote zorgen. *aar minister Voorhoeve (Ne- derlands-Antilljaanse en Aru baanse Zaken) is niet van plan direct in te grijpen. Wel, zo I een woordvoerder van de mi ester weten, wordt er al langer gesproken over een 'herijking' 'ani de relatie tussen Nederland de Antillen. Om de financiële Wis te overwinnen hebben de «dillen aangeklopt voor hulp bij internationaal Monetair dertig uur per week. In veel cen tra zijn inmiddels wachtlijsten voor werkwilligen aangelegd. Vluchtelingenwerk Nederland is een actie begonnen tegen de lan ge duur van de asiel-procedure, die soms jaren kan voortslepen. VWN wil deze periode beperken tot een half jaar onder het motto 'Zes maanden in een centrum is genoeg'. CO A-directeur Veen kamp kan begrip opbrengen voor de actie. Ook hij vindt dat de pro cedures vaak veel te lang duren. In twee centra, Oisterwijk en Schalkhaar, is sinds mei vorig jaar een experiment gaande waarbij de procedure tot zeven maanden wordt beperkt. Instan ties die bij de beoordeling zijn betrokken, Immigratie- en Natu ralisatiedienst (IND), rechtsbij stand en Justitie, werken op de centra zelf en niet op aparte loca ties. De verbeterde onderlinge communicatie levert veel tijd winst op. De leider van het expe riment, IND'er H. Knoester, wil nog geen conclusies trekken. Wel blijkt dat afgewezen asielzoekers minder vaak in beroep gaan. Dat duidt erop dat zij meer begrip kunnen opbrengen voor een ne gatief besluit. Medewerksters van de thuiszorg hielden zaterdag in Utrecht een manifestatie. (ADVERTENTIE) GEWASSEN WORTELTJES 500 gram KOTELETTO'S 5 stuks van J8Ï Aanbiedingen geldig van ma. 18 t/m wo. 20 maart 1996. A&P Services B.V. tel. 035-5483333. ELKE DAG GOED NIEUWS - Van onze redactie binnenland Utrecht - De vakbond Abva Kabo gaat de particuliere bu reaus in de thuiszorg juridisch aanpakken. Volgens de bond houden deze bedrijfjes, die zich onder meer bezighouden met kraamzorg, zich niet aan de cao. Deze arbeidsovereen komst is echter wel op de bu reaus van toepassing. De bond deed deze aankondiging zaterdagmorgen tijdens de mani festatie 'Thuiszorg verdient be ter' in de Utrechtse Jaarbeurs hallen. Daar hadden zich ruim 2500 leden verzameld, die zich zorgen maken over de toekomst van hun sector. Thuiszorg is de verzamelnaam voor gezinszorg en kruiswerk. De AbvaKabo gaat de komende maanden de particuliere bureaus die de reguliere thuishulp oneer lijke concurrentie zouden aan doen, in kaart brengen. Volgens bestuurder E. Snoey handelt een groot deel van deze bureaus niet alleen tegen de cao, maar is ook de afdracht van ww- en wao-pre- mies niet in orde. Na de inventa risatie wil de bond ieder bureau tje afzonderlijk voor de rechter dagen om naleving van de cao te eisen; via de bedrijfsverenigingen wordt naleving van de soeiale-ze- kerheidswetten geëist. Bejaardenverzorgster Monique van der Linden bracht zaterdag de problemen in de thuiszorg on der woorden: niet alleen de con currentie van de commerciële bu reaus, maar ook de enorm toege- Van onze verslaggever Breda - De werknemers in de Noord-Brabantse thuiszorg hebben besloten hun werkgevers nog een week langer de tijd te geven om te reageren op hun brief, waarin gewaagd wordt niet langer mee te werken aan de verslechtering van de arbeidsvoorwaarden van verpleegkundigen en verzorgenden in de thuiszorg. Een maand geleden hebben de besturen en directies van de thuis zorg-organisaties een brief op poten gekregen waarin een initia tiefgroep, bestaande uit ondernemingsraadsleden, vakbondsbe stuurders en -kaderleden, om maatregelen waagt tegen de, in haar ogen, te hoge werkdruk van het verplegend personeel. Als er niet tijdig of afdoende zou worden gereageerd, zouden er acties volgen. De briefschrijvers hebben nu besloten het ultimatum aan de werkgevers een week te verschuiven. Volgens een woordvoerster komt dat omdat er tot nu toe slechts drie van de zeventien bestu ren en directies hebben gereageerd op de brief. De initiatiefgroep zegt al geruime tijd signalen te krijgen dat de druk op het verple gend personeel veel te hoog is geworden. nomen werkdruk, 's Morgens woeg helpt ze haar eerste cliënt in haar steunkousen, helpt ze aankleden, zet een kopje thee en smeert een boterhammetje. „Maar als dat eenmaal gedaan is, heb ik geen tijd meer om iets aan het huishouden te doen, zoals een paar jaar geleden. Ik moet nu meteen door naar de volgende cliënt." In amper tien jaar tijd verdubbel de haar werkdruk. Haar verhaal is typerend voor vrijwel alle thuiszorgers in Nederland, of het nu om bejaarden- of kraamzorg, huishoudelijke of verpleegkundi ge hulp gaat. In de Jaarbeurs bleek dat het on genoegen over de steeds schrij nender situatie in de thuiszorg toeneemt. „We mogen dan alle maal wouwen met kleine baan tjes zijn, we laten ons niet meer op de kop zitten," aldus een ac tievoerster. Naarmate de dag vorderde, nam de roep om actie toe. „Echt staken gaat me te ver, maar aan werkonderbrekingen doe ik gerust mee," verklaart Van der Linden. Door Rob Burg Hapert - Zoals in elk circus hebben ook de artiesten van Herman Renz dubbelrollen. Terwijl hij een kwartier eerder nog de talrijke kinderen in de tent op het Hapertse Vennen- bos liet schaterlachen, staat clown Christiaan tijdens de pauze hoedjes, 'space lampjes' en speldjes te verkopen. En wist hij tijdens de act zijn ge laat nog voortdurend in een lach wekkende grimas te plooien, nu tijdens het kwartiertje rust zak ken de mondhoeken en staat zijn blik weer somber. Onder de lach van de clown zit een droevig ge zicht. Zijn gedachten zijn bij di recteur Herman Renz en diens vrouw Diana, die woensdag le venloos werden aangetroffen in hun camper. „Verschrikkelijk," antwoordt Christiaan op de waag hoe het is om nu te moeten werken. „Het is heel moeilijk. Vooral voor een clown. Want die moet blijven la chen. En dat valt me vanavond heel zwaar. Maar het zou de uit drukkelijke wens van Herman en Diana zijn geweest om door te gaan met de voorstellingen. En dat prent ik me voortdurend in mijn hoofd." Uitbundig lachend om elke grap en grol van de clowns en geest driftig applaudisserend bij dui zelingwekkende of bewonderens waardige acts, steekt het publiek de circus-medewerkers een flink hart onder de riem. Het lijkt er sterk op dat er extra enthousiast en langdurig wordt geklapt en gelachen, bij wijze van posthuum eerbetoon aan het overleden cireusechtpaar. Bij de finale, als alle artiesten nog eens terugkeren in de piste, krijgen zij een bemoedigend schouderklopje in de vorm van een vele minuten durende staan de ovatie. Het was spreekstalmeester Ro bert Ronday, die woensdagmid dag het echtpaar dood aantrof in hun camper. Hij is zichtbaar geë motioneerd. „Het was de wens van Diana en Herman om het programma door te laten gaan," klinkt het door de tent. „Voor Herman en Diana is het doek gevallen, maar niet voor circus Diana en Herman Renz." Na afloop van de voorstelling spoedt Ronday zich naar zijn ca ravan, terwijl in ijltempo de gro te rood-blauwe tent wordt afge broken. „De mensen leven met je mee," zegt hij. „Dat doet je goed, want het is heel moeilijk geweest voor ons om door te gaan. Je zou weg willen lopen, maar dat kan niet. En als je dan al die blije gezich ten ziet, al die lachende kinderen in het publiek, geeft je dat veel kracht en moed." Niet iedereen in het circus kon de kracht verzamelen om in de piste te doen alsof niets gebeurd was. „Clown Milko kon het niet op brengen," zegt Ronday. Blij was de spreekstalmeester dan ook met het aanbod van de Vughtse clown Franky om in te vallen. „Fantastisch. Samen met Christi aan is hij de hele ochtend bezig geweest om hun nummer in te studeren." <k>or Hans van den Broek Amersfoort - Milieuminister e Boer (PvdA) is voorstan- er van een forse verhoging Van ae accijns op benzine en °P kerosine. Zij pleit ook oor invoering van btw op Vliegtickets. En zij maakt eh hard voor een verminde- ™g van de uitstoot van C02 i verantwoordelijk voor het broeikaseffect - met een a 2000 procent per iaar na al"' benadrukt zij, al deze egelen hebben alleen zin m.„j ere (industrie-)landen stwm°en' er Inoe'; voldoende ving V°0r Z''n 'n samenle- ËS0®8 realisme laat de mi- HtfÏÏ r nooit in de steek, tok a 1n .0°k niet verwonder- jat zli bijval krijgt van WD-senator Ketting. Hij steelt de show op de drukbezochte mi lieu-conferentie van de Evert Vermeer Stichting (gelieerd aan de PvdA) in Amersfoort. Ketting wijst, zoals een goed liberaal be taamt, op de eigen verantwoor delijkheid van de conferentie gangers. „Jullie verbruiken meer en meer electriciteit. Jullie ge bruiken steeds meer spaarlam pen, meer dan nodig is. En jullie zijn het draagvlak voor het mi lieubeleid," zo spreekt hij de zaal afgelopen zaterdag bestraf fend toe. Tijdens de forumdiscussie over 'milieu en werk' passeert in een kleine vijf kwartier de hele we reld de revue. En minister De Boer ziet haar kans schoon de ophef over haar vermeende ver anderingen in het klimaatbeleid - dat haar op forse kritiek vanuit de Tweede Kamer is komen te staan - de kop in te drukken. De Boer zou te weinig ambitie hebben, zo werd haar verweten toen de indruk ontstond dat zij de uitstoot van het broeikasgas C02 na 2000 niet verder wil ver lagen. Met stemverheffing: „Ik ben werkelijk stomverbaasd over alle commotie. Er is abso luut niets veranderd in het mi lieubeleid van deze minister. We moeten uitrukken om die ver mindering van een a twee pro cent tot stand te brengen. Maar wel in internationaal verband." Een aantal conferentie-gangers ergert zich zichtbaar aan het realisme van De Boer. Maurice de Hond - bekend van de opinie peilingen - verwoordt de kritiek het scherpst. „Het klinkt alle maal prachtig, hoor, wat de mi lieuminister roept, maar het is wel dezelfde vrouw die heeft in gestemd met de uitbreiding van Schiphol met een vijfde baan." De Boer glimlacht meewarig en doet er het zwijgen toe. Het gemêleerde forumgezel schap heeft zich eerder die mid dag gestort op het hardnekkige fileprobleem. De Boer verwijst naar een studie van het Centraal Planbureau waaruit blijkt dat een verhoging met twee gulden van de benzineprijs leidt tot een substantiële vermindering van de ellenlange files die het Neder landse wegennet vrijwel dage lijks verstoppen. Maar, weet de milieuminister, 'burgers willen geen concessies doen ten aanzien van de prijs. Dat is het grootste obstakel bij het tackelen van het dlidsiiaojq'^i do 'Mnoui '|aza ue/\ dot'siuU P fileprobleem'. Toch zal de prijs van fossiele brandstoffen vol gens haar dé discussie in de ko mende jaren worden. De oplossing van Maurice de Hondt is van geheel andere aard. Hij gelooft heilig in de digitale snelweg als middel om de men sen uit de auto te krijgen. „Het afleggen van afstanden kan fors verminderd worden als we veel meer gebruik maken van Inter net. Dan hoeven we niet meer een uur in de auto te zitten om weer naar de volgende vergade ring te rijden. De overheid zou niet alleen acht miljard in de Betuwelijn moeten pompen, maar ook miljarden moeten in vesteren in de digitale snelweg." Ketting reageert laatdunkend: „Het verhaal van De Hondt is meer bevlogen dan intelligent." De Boer FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP En daarmee is de toon voor het verloop van de discussie gezet. Amsterdam (anp) - Het omslagartikel van HP/De Tijd van afgelopen week blijkt volledig verzonnen. In het stuk be schrijft het weekblad de strijd van uitgevers om de uitgeef- rechten van het 'literaire debuut' van fotomodel Lotte Lely. Voor het manuscript Alleen de buitenkant zou de uitgevers wereld duizenden guldens over hebben. Bij het verhaal - 'Ze is blond, ze is twintig en ze schrijft als Multatuli' - staan foto's van een kortgerokte vrouw afgedrukt. In werkelijk heid heet het fotomodel Stella. Hoofdredacteur Bert Vuijsje bevestigde zaterdag dat het verhaal geheel uit de duim is gezogen. „Het leek ons wel grappig de hype-praktijken in de uitgeverswereld in verhe vigde vorm te beschrijven. We wilden de draak steken met de trend dat het uiterlijk van de debutant belangrijk is." Hij had niet verwacht dat le zers het verhaal zouden gelo ven. „Het lag er zo duimendik bovenop." Vuijsje, die op 1 maart aantrad bij het week blad, heeft nog geen boze reac ties gekregen. „De uitgevers moesten erom lachen," zegt hij. Ook Harry Mulisch, die als eni ge het manuscript gelezen zou hebben, moest volgens hem hard lachen. Vuijsje denkt niet dat mensen voortaan aan de 'echtheid' van artikelen twij felen. Den Haag - Bij een schietpartij op de Haagse markt is zaterdag middag een zesjarig jongetje uit Den Haag ernstig gewond ge raakt. Dat heeft de politie meegedeeld. Tijdens een ruzie tussen vier mannen die uit een café waren gezet, trok een van hen een pistool en begon te schieten. Het slachtoffer dat met zijn moeder passeerde, werd in beide benen geraakt. Het kind is direct geope reerd. De daders ontkwamen. Arnhem - Supermarkten zullen na de verruiming van hun ope ningstijden snackbars inlijven. Dat schrijft het vakblad Distri- food. De Eerste Kamer keurt waarschijnlijk deze maand een nieu we wet over de openingstijden van de winkels goed. Binnenkort mogen de winkels dus tot tien uur 's avonds open zijn. Verwacht wordt dat de grote supermarktketens de deuren tot acht uur 's avonds open houden. Daarmee ontbrandt de strijd om de avond consument en voor supermarkten wordt het een must de klanten een snelle hap aan te bieden. Dat voorspelt directeur P. Karsten van de gelijknamige levensmiddelengroothandel. Den Haag - Het Mauritshuis heeft de Vermeer-tentoonstelling anders ingericht. Vier schilderijen hangen nu in een extra kabinet op de tweede verdieping. Voor de ruim twintig schilderijen zijn nu vijf ruimten beschikbaar. Het Haagse museum heeft de extra ruimte voor de schilderijen van Vermeer ingericht om de door stroming van bezoekers te bevorderen. Het is soms zo druk dat het publiek de kunstwerken nauwelijks kan zien. De ingreep heeft volgens museumdirecteur drs. F. Duparc succes. De doorstroming was zaterdag al aanzienlijk beter. Maastricht - Tijdens de kunst- en antiekbeurs Tefaf in Maastricht zijn schilderijen verkocht van Frans Hals en Jan Steen. De laatste druppel wijn van Jan Steen werd aan een Belgische verzamelaar verkocht. Een Amerikaanse verzamelaar had 1,2 miljoen gulden over voor een mimiatuur van Frans Hals. Het Nijmeegs Museum Commanderie van St. Jan verwierf met steun van de Vereniging Rembrandt een gotische zilveren monstrans. Het Metropolitan Museum of Art in New York ging naar huis met een vergulde arm stoel, geïnspireerd op de Pompëiaanse meubelkunst. En een nog onbekend museum kocht, zoals eerder bekend werd, een portret van Rembrandt. The European Fine Art Fair duurde tot gisteren. De beurs, waaraan 160 kunsthandelaren deelnamen, trok ruim 55.000 bezoekers. Dat is meer dan vorig jaar toen 52.000 mensen een kijkje namen. Susteren - Op een industrieterrein in Susteren is gisteravond een zeer grote brand ontstaan. Een loods van het bedrijf Smile Plas tics brandde af. De brandweer heeft nog geen idee hoe het vuur is ontstaan. Uit metingen bleek dat er geen gevaarlijke stoffen vrij komen. Er waren geen mensen in het bedrijf aanwezig toen de brand uitbrak. Den Haag - Nederland moet alles op alles zetten om begin 1998 klaar te zijn voor de Economische en Monetaire Unie. Van uitstel kan geen sprake zijn. Dat zeggen de woordvoerders van de vier grote partijen in een reactie op uitlatingen van minister-president Kok. Die zei afgelopen vrijdag tijdens zijn wekelijkse persconfe rentie, uitstel van de EMU niet uit te sluiten. De teruglopende economische groei zou het erg moeilijk maken om de EMU-crite- ria te combineren met de doelstellingen van werkgelegenheid, koopkracht en lastenverlichting. In geval van nood heeft uitstel van de EMU de voorkeur boven het versoepelen van de toetre dingscriteria, aldus de premier. Van der Ploeg (PvdA), Terpstra (CDA), Ybema (D66) en Hoogervorst (WD) wijzen uitstel echter volstrekt van de hand. Amersfoort - Ruim 9000 vrijwilligers hebben zaterdag op de na tionale natuurschoonmaakdag 4100 kubieke meter zwerfvuil ver zameld. De landelijke schoonmaakactie is een initiatief van de Stichting Nederland Schoon en de Koninklijke Nederlandse Ja gers Vereniging (KNJV) en werd dit jaar voor de zesde keer ge houden. Volgens G. de Boer van de KNJV komt de hoeveelheid ge vonden vuil overeen met 200 gevulde treinwagons. Het meeste af val bestaat uit glas, blik, plastic, maar ook asbest en dode huis dieren zijn gevonden. „Verder zijn er opvallend veel accu's gevon den en zelfs een heel chassis van een auto. Ook zijn er nogal wat spullen aangetroffen waar de politie belangstelling voor heeft zo als een tas vol met sieraden en paspoorten, sleutelbossen en een berg gedumpte hennepplanten." Brussel (anp) - De Gouden Uil, volgens de initiatiefnemers de enige écht grensoverschrijdende boekenprijs van Nederland en Vlaanderen, gaat naar twee Vlamingen en één Nederlander. Winnaars zijn de Vlaming Guido Van Heulendonk (Paarden zijn ook varkens) (fictie), de Vlaamse schrijver Joris van Parys (Mase- reel. Een biografie) (non-fictie) en de Nederlandse auteur Anton Quintana Het boek van Bod Pa) (kinder- en jeugdliteratuur). De winnaars, die elk 40.000 gul den krijgen, werden zaterdaga vond bekendgemaakt tijdens een rechtstreekse televisieuitzending van de BRTN. Het is de tweede keer dat de Gouden Uil wordt uitgereikt. Vorig jaar wonnen Adriaan van Dis (Indische dui nen), Jeroen Brouwers (Vlaamse leeuwen) en Anne Provoost (Val len). De jury in de categorie fictie koos Van Heulendonk na een langdurige sessie. „Een oprecht dank u wel," zo reageerde de winnaar. De jury koos vijf nomi naties uit 268 werken. Er zat geen debuut of poëziebundel bij. De overige genomineerden waren: J. Bernlef (Cellojaren), Oscar van den Boogaard (De heerlijkheid van Julia), Jan Brokken (De blin de passagiers) en Wessel te Gus- sinklo (De opdracht). De biografie over de Vlaamse kunstenaar Masereel is het eerste boek van Van Parys. Hij voelde zich vereerd, zei hij. De Gouden Uil-jury koos het boek na een 'hartverscheurende discussie'. De eindstrijd ging tussen Quintana en de Vlaamse schrijver Bart Moeyaert, genomineerd voor het boek Blote handen. De Gouden Uil is een initiatief van de Standaard Uitgeverij, het Vlaamse blad HUMO en BRTN.

de Stem | 1996 | | pagina 3