Zorgsector eist meer geld lonen Coalitie verspeelt geloofwaardigheid in affaire-Linschoten DPLEh In 2 jat Chirurg Klokkenberg kiest tegenaanval Voorhoeve lost belofte aan Sint Maarten in Universiteiten geven bèta-studenten een jaar extra studiegeld Onderzoek: bijstand te laag om rond te komen Justitie wil internationale aanpak excessen Internet Analyse Kok denkt aan uitstel EMl DE STEM BINNENLAND '5000 Banen in het geding' Crimineel krijgt geen aftrek vuurwapen meer DE STEM COMMENTAAii Halfslachtig BINNENLAND KORT N°g tot 1 april ZATERDAG 16 MAART 1996 Door Carl Mureau Breda - Thorax-chirurg Th. van Geldorp van het medisch centrum De Klokkenberg in Breda legt zich niet neer bij het voor hem vernietigende rapport van de Inspectie voor de Gezondheidszorg over de 'zaak-Looymans'. De Bredase chirurg heeft zijn belangenor ganisatie ingeschakeld om een contra-expertise te maken. Van Geldorp, die de afgelopen week alle commentaar op de kwestie weigerde, meldde dit gis teravond telefonisch vanuit het Italiaanse Perugia, waar hij don- derdag op verzoek van specialis ten aldaar een operatie heeft ver richt. „De Nederlandse Vereniging voor Thoraxchirurgie laat deskundigen kijken of de conclusies van de in specteur wel te rechtvaardigen zijn," aldus Van Geldorp, die zelf voorzitter van die vereniging is, maar vanwege de verwikkelingen rond zijn persoon tijdelijk is te ruggetreden. De Bredase chirurg kreeg onlangs in een rapport van de inspectie 'zeer ernstige verwijten' inzake de dood van een Oudenbossche long patiënt. Volgens de inspectie was dat overlijden het gevolg van een 'opeenstapeling van fouten, te kortkomingen en nalatigheden'. Hij wees Van Geldorp als hoofd schuldige aan. Die weigert zich bij de conclusies neer te leggen' en bereidt zich nu samen met zijn belangenorganisa tie voor op een gesprek met de in spectie, waarin hij zijn 'repliek' kan geven. Bestuursleden van de Nederland se Vereniging voor Thoraxchirur gie hebben collega-medici ge vraagd het rapport van de inspec tie onder de loep te nemen. „Dit rapport dreigt te leiden tot de be schadiging van een oprechte en betrouwbare chirurg. Dat ver dient hij niet en daarom nemen we de handschoen op," aldus vice- voorzitter R. Bakhuizen, thorax chirurg uit Zwolle. Bakhuizen is na lezing van het rapport van mening dat de inspec teur is doorgeschoten in zijn con clusies. Tijdens en na de operatie van de Oudenbossche patiënt zijn, zo blijkt uit het rapport, verschei dene fouten -gemaakt. „Maar de inspecteur was duidelijk gespitst op het vinden van één schuldige en het intrigeert mij waarom," al dus Bakhuizen, die het rapport op dit punt 'onevenwichtig' vindt. In het gewraakte rapport plaatst de inspecteur ook nog een kantte kening bij de Brusselse activitei ten van Van Geldorp, die af en toe open-hartoperaties in een kliniek te Brussel, bij Nederlandse pa tiënten die hier de wachttijden te lang vinden. Vanuit Italië verzet Van Geldorp zich ook tegen deze verhulde aantijgingen van de in spectie. „Die passage is suggestief en tendentieus," meent de Breda se chirurg. Hij benadrukt dat die operaties in België plaatsvinden met medewe ten en goedkeuring van de Klok- kenberg-directie en de Raad van Toezicht. In 1994 zijn daarover af spraken gemaakt, in februari 1995 is ermee begonnen. „Sinds die tijd zijn in totaal tien operaties in Brussel verricht," aldus Van Gel dorp. Bij de Inspectie voor de Gezond heidszorg was gisteravond nie mand bereikbaar voor commen taar. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet moet meer geld uittrekken voor de lo nen in de gezondheidszorg en de welzijnssector. Gebeurt dat niet dan moeten de instellingen de noodzakelijke verhoging van de cao-lonen uit eigen budget halen. Dat gaat ten koste van de zorg en kost naar schatting vijfduizend arbeidsplaatsen. Die waarschuwing uiten de werk gevers in de zorg en welzijnssecto ren in een brief aan premier Kok. De werkgevers zeggen de onder handelingen voor de cao niet te kunnen ingaan met de loonruimte die het kabinet hen biedt. De vak bond AbvaKabo steunt de werk gevers in die kritiek. Al twee jaar hebben de 700.000 Den Haag - De ministerraad is gisteren akkoord gegaan met een wetsvoorstel van staatssecretaris Vermeend (Financiën) om een einde te maken aan belastingaftrek door criminelen van kosten van beveiligingsmaatrege len. Zij voerden onder meer aanschaf van vuurwapens en pitbulls op als aftrekpost. Het kabinet wil die aftrek verbieden als de crimineel in aanraking is geweest met justitie. Dat is niet beperkt tot een strafrechtelijke ver oordeling. Ook op andere gronden, zoals het 'afkopen' of schikken van zaken in overleg met justitie en het slachtoffer, mag de inspec teur aftrek weigeren. werknemers in de ziekenhuizen, de thuiszorg, de jeughulpverle- ning, de sport en de verzorgings huizen er geen cent bij gekregen. Een derde jaar op nul gaan zitten, leidt volgens de werkgevers tot een dusdanige verslechtering van het imago van de sector dat nau welijks nog nieuw personeel kan worden aangetrokken. De cao's blijven dan te ver achter bij con currerende arbeidsmarkten als de banken en de detailhandel. In het verleden leidde die situatie al tot personeelsproblemen en soms tot sluiting van ziekenhuisafdelingen. De kosten van de gezondheidszorg mogen van het kabinet met ander half procent groeien. Daarvan moeten niet alleen loonsverhogin gen, maar ook secundaire arbeids voorwaarden en werkgelegen- heidsmaatregelen worden be taald. De brief van de werkgevers is bedoeld als steun in de rug voor minister Borst (Volksgezondheid). Die heeft eerder al aangekondigd het kabinet om meer geld te vra gen, omdat de kosten hoger uit pakken dan geraamd. Voorzitter Krol van de overkoe pelende Nederlandse Zorgfedera- tie benadrukte gisteren dat de zorg nauwelijks nog in staat is om doelmatiger te werken, zoals het kabinet wil. De productiviteit is de afgelopen jaren flink gestegen, waardoor de werkdruk een grens heeft bereikt. Het kabinet heeft de groei van de zorg volgens Krol te laag ingeschat. Daar mogen de patiënten noch het personeel de dupe van worden, vindt de werk geversvoorzitter. Minister Voorhoeve van Nederlands-Antilliaanse en Arubaanse Zaken stelt ruim 800.000 gulden beschikbaar voor herstelwerk op Sint Maarten dat eind augustus door de orkaan Luis werd geteis terd. Voorhoeve lost daarmee de belofte in, het bedrag dat het Ro de Kruis na de orkaanramp op Curasao inzamelde, te verdubbelen. Minister Voorhoeve kwam gisteren in gezelschap van prins Wil- lem-Alexander (foto) op Sint Maarten aan. Ze werden op vliegveld Prinses Juliana opgewacht door gezaghebber D. Ric (derde van links). Voorhoeve en de kroonprins stellen zich op Sint Maarten op de hoogte van de vorderingen van de wederopbouw na de orkaan ramp. Het geld is bestemd voor twee projecten van het Rode Kruis. Die betreffen de bouw van een gemeenschapscentrum en uitbreiding van opslagruimte van materialen voor noodhulp en rampenpre ventie. Daarnaast krijgt Sint Maarten ruim 2 miljoen voor het her stel van het ziekenhuis. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - Wanneer het Rijk niet voorkomt dat het inkomen van mensen aan de onderkant van de samenleving verder daalt, hebben allerlei maatregelen die gemeenten nog kunnen nemen om arme mensen te helpen weinig zin. Van onze verslaggever Den Haag - Het ministerie van Justitie wil illegaal gokken, kinderpor no en racisme op het Internet internationaal gaan aanpakken. Een spe ciale werkgroep pleegt hiervoor overleg met Justitie-departementen in andere landen. Dit heeft een woordvoerder van Justitie meegedeeld. Vanwege de internationale structuur van Internet maakt een nationale aanpak nauwelijks kans. Met name het illegaal gokken via het Internet dreigt een grote vlucht te nemen. Merita Bank in Finland heeft gisteren bekendgemaakt dat het samen met het in Amsterdamse softwarebedrijf Digicash een betalingssysteem voor het Internet gaat exploiteren. Daar door kunnen gokkers eenvoudig thuis via de computer in casino's in het buitenland spelen. ZIE OOK WEEKEND - DEEL E: Gokkers vangen in het Web Dat zei de Tilburgse wethouder Luijendijk gisteren bij de pre sentatie van het onderzoeksrap port 'Het andere Tilburg' over armoede in zijn gemeente. Het onderzoek is uitgevoerd door de Katholieke Universiteit Brabant. Voor steeds meer mensen is de bijstand onvoldoende om van rond te komen. Ze worden af hankelijker van aanvullende uit keringen uit de bijzondere bij stand. Volgens Luijendijk mag er geen situatie ontstaan dat aanvullin gen van de bijzondere bijstand zó noodzakelijk zijn, dat ze normaal worden voor mensen met een uit kering op bijstandsniveau. De uitgaven uit de bijzondere bijstand zijn de laatste drie jaar verdubbeld. In Tilburg leven on geveer 11.000 mensen op het so ciaal minimum. Vorig jaar moes ten 4000 mensen geholpen wor den met een uitkering van de bij zondere bijstand. Luijendijk ver wacht een verdere stijging van het gebruik van de bijzondere bijstand. Door hogere huurkosten en aller lei eigen bijdragen, bijvoorbeeld in de gezondheidszorg, blijken mensen niet meer rond te komen van een uitkering op bijstandsni veau. Binnenkort praat de Tweede Ka mer over de bestrijding van de armoede in Nederland. Minister Melkert (Sociale zaken) heeft daarvoor in een nota al allerlei voorstellen gedaan. Volgens de universiteiten is de extra financiering nodig omdat de officiële cursusduur van vier jaar te krap is. Minister Ritzen (Onderwijs) heeft teleurgesteld en boos gereageerd op de maat regel. Hij kan die echter niet verbieden. De UU en de RUL hebben hun besluit gisteren bekendgemaakt. Vanaf 2000 kunnen studenten die dan vier jaar hebben gestu deerd en geen recht meer hebben op studiefinanciering, een basis beurs krijgen en eventueel een aanvullende beurs. In Utrecht geldt de maatregel voor tien bèta-opleidingen, in Leiden voor vijf. De universiteiten hebben hiertoe besloten omdat veruit de meeste studenten onmogelijk in vier jaar kunnen afstuderen. Vanaf september 1996 krijgen studen ten geen vijf jaar studiefinancie ring meer, maar vier. De universiteiten vinden dat de officiële cursusduur vijf jaar zou moeten zijn, zoals bij de techni sche studies. De Tweede Kamer en minister Ritzen menen van niet. De universiteiten vinden echter dat zij hun verantwoorde lijkheid moeten nemen, aldus KARIN Adelmund en staats secretaris Linschoten zijn twee uitersten in de politiek. Adelmund toont zich in haar optreden een waardig op volgster van het voormalige PvdA-Tweede-Kamerlid Elske ter Veld. Ze is sociaal bewogen, draagt het hart op de tong en is als het er op aankomt bereid opvattin gen te verdedigen die tot voor kort bepaald niet de hare wa ren. Staatssecretaris Linschoten van Sociale Zaken straalt de warmte van een diepvrieskist uit. Onbewogen saneert hij er op los. Tijdens debatten - waarbij soms over miljardenbezuinigin gen wordt gesproken - wekt hij de indruk dat het hem niet aan gaat. Kortom, de ideale man om de vaart te houden in het pijn lijke proces van de hervorming van de sociale voorzieningen. Tijdens de parlementaire na sleep over over de afgeschafte ziektewet, nam PvdA'er Adel mund het op voor WD'er Lin schoten. Formeel gesproken is Linschoten foto de stem/johan van gurp daar niets mis mee, het zijn ten slotte coalitiegenoten. Toch is het tekenend voor de schizofre ne situaties die kunnen ontstaan wanneer politici met totaal ver schillende politieke culturen, door het coalitielot aan elkaar geketend zijn. Dan kunnen er merkwaardige taferelen ont staan. Dat geldt zeer zeker voor de Ziektewet-affaire. Die heeft ve le hobbels gekend voor de af schaffing een wettelijk feit was. In de Tweede Kamer klonken veel kritische geluiden. Het re geerakkoord bleek echter voor de zoveelste keer heilig, ook al waren er toen al signalen dat verscherpte maatregelen ten aanzien van het ziekteverzuim niet nodig wa ren. De echte emo ties speelden zich in de senaat af. De kritische Eerste-Kamer- leden van de PvdA zwichtten uiteindelijk voor het machts woord van minister-president Kok. Dat is het eerste moment voor oprechte verbazing. Dat de paarse coalitie akkoord gaat met een harde ingreep in de Ziektewet, is nog tot daar aan toe. Het staat immers in het re geerakkoord. Wanneer echter bewijsbaar wordt dat het voor genomen beleid is achterhaald, is het onbegrijpelijk dat hard nekkig aan de eenmaal gekozen lijn wordt vastgehouden. Die verbazing gaat over in verbijs tering wanneer de affaire-Lin schoten begint te spelen. Op het moment dat in de Tweede Ka mer het debat over privatisering van de ziektewet werd gevoerd, beschikte staatssecretaris Lin schoten over informatie die hem iets minder goed uitkwam. Uit rapporten van het Colle ge van Toe zicht Sociale Verzekeringen (CTSV) bleek dat de daling Door Harry Vermeulen van het ziekteverzuim veel snel ler ging dan verwacht. In de daaropvolgende maanden speelt zich een schimmig spel af. Linschoten zegt eerst zich van geen kwaad bewust te zijn geweest, beweert daarna dat hij zich heeft vergist en deelt op het hoogtepunt van de kwestie mee dat de hem aangeboden con cept-rapporten voor hem (dus ook voor de Tweede Kamer) geen nieuws bevatten. De jonge hond Linschoten lijkt voor het eerst in zijn succesvolle politie- Adelmund foto dijkstra ke carrière in serieuze proble: men te zijn geraakt. De schijn bedriegt echter ook in dit geval. Tijdens de pauze van het uren durend debat in de Tweede Kamer laat WD-frac- tieleider Bolkestein dreigend weten dat er nu duidelijkheid moet komen. Hij heeft geen zin om Linschoten te laten bunge len. Het signaal is duidelijk: coalitie sluit nu de rijen, anders hebben we een probleem. De boodschap komt over. De coalitie-partijen spreken hun geloof in de staatsscretaris uit. Een parlementair onderzoek is niet nodig. PvdA, D66 en VVD vuren hun munitie op SP-frac- tievoorzitter Jan Marijnissen af. Deze ongepolijste politicus zegt ronduit dat Linschoten heeft gelogen en is niet bereid zijn woorden te kuisen. Marijnissen heeft zich wellicht te straf uitgedrukt, maar heeft Linschoten dan de waarheid ge sproken? Die vraag beantwoor den de coalitiegenoten liever niet, zij houden zich bezig met poltiek-tactische spelletjes. Net als Linschoten verspelen zij door deze houding hun geloof waardigheid. De vraag waar het om draait is tenslotte niet gering. Heeft de staatssecretaris getracht de Tweede Kamer informatie te onthouden? Wanneer politici niet bereid zijn om een dergelijke kwestie tot op de bodem uit te zoeken, is er op het Binnenhof iets grondig mis. FOKKER IS failliet. De ondergang van de vliegtuigbouw», hoeft geen verbazing te wekken. Drie jaren van zware verlie sloopten het bedrijf, dat met rammelende jaarrekeningenint voorgaande periode het hoofd net boven water had weten houden. In die zin is zakelijk gesproken een logisch einde gekomenj., de vliegtuigbouw in Nederland. Zeker gezien de huidige», tieke mode: de markt dicteert de economie. Toch schiet dei bedrijfseconomische analyse tekort. Vliegtuigbouw behooit tot de economische activiteiten waarvan een land als Ni land het zou moeten hebben: een kennisindustrie met li waardige techniek. Ook qua uitstraling had het bedrijf grote waarde. De vliegt»; gen vertegenwoordigen terecht de nationale trots: waar e» klein land groot in kan zijn. Fokker was over de hele wereldhp bewijs van groot technisch kunnen, een visitekaartje vaneei land dat verder slechts bekend staat om een onuitroeibaar imago van klompen, kaas en bloembollen. Misschien dat dergelijke sentimenten niet meer van dezeti zijn. Nochtans roept de wijze waarop de vliegtuigindustrievs. loren is gegaan vragen op. Waarom ging het zo fout met Fot ker? Welke rol heeft de overheid gespeeld? En vooral oofc waarom is nooit helder verwoord wat Nederland met» vliegtuigindustrie wil? Minister Wijers en premier Kokstellen alles in het werk te heb ben gesteld dat binnen hun vermogen lag. Maar wie b( de grenzen van dat vermogen? De politiek zelf. Daarmee blijft de vraag open of zij voldoende hebben gedaan I Het kabinet en de Tweede Kamer hadden duidelijker moetei vaststellen welk belang deze tak van industrie voor NederlmJ heeft. Als deze industrie de moeite waard was, hadden zij Ij grenzen moeten bepalen aan de hand van de gang van zak in deze industrie. Nu legde minister Wijers de verantwoordelijkheid bij mogelijl ke industriële partners in het buitenland en bij ongrijpbaree-| oncontroleerbare Nederlandse financiële instellingen. Hij we I gerde zelf het voortouw te nemen. Daardoor is Fokker dan ook ten onder gegaan: de ministeJ wachtte op de markt, de markt wachtte op de overheid en nii-l mand is verantwoordelijk. De overheid had in elk geval hél voortouw moeten nemen om te zorgen dat de BV Nederlarl samen de schouders onder Fokker had gezet. Of het kabinarl had meteen de duidelijkheid moeten verschaffen dat Nedsr-I land niet mee wil doen in een industrietak, die zonder overl heidssteun niet kan overleven. Nu blijft het beeld van een halfslachtige overheid, die metvee I lippendiensten een belangrijke industrietak ten onder latl gaan. Het zou goed zijn als het parlement antwoorden vindtopl deze vragen en op de resterende, al lang levende vraag: welk»! industriepolitiek voert Nederland eigenlijk? pE STEM Den Haag (anp) - Bèta-studenten van de Universiteit Utrecht (UU) en de Rijksuniversiteit Leiden (RUL) krijgen een extra jaar studiefinanciering. De Rijksuniversiteit Groningen (RUG) overweegt dezelfde stap, de Universiteit van Amsterdam (UvA) heeft hiertoe al besloten. een woordvoerder van de UU. Visitatiecommissies die de kwa liteit van het universitair onder wijs beoordelen, hebben ook al gepleit voor verlenging van de bèta-opleidingen. Minister Ritzen vindt het jam mer dat de universiteiten nu al tot de maatregel hebben beslo ten. Hij gaat nog met hen over leggen over de invoering van drie- en vijfjarige opleidingen. De minister vindt dat geld voor onderwijs en onderzoek niet moet worden besteed aan studie financiering. Volgens de wet is het echter toe gestaan dat een universiteit een vierjarige studie over vijf (of meer) jaar uitsmeert. „Dan is het consequent en te recht om studenten ook extra studiefinanciering te geven," al dus een universiteitswoordvoer der. Aanleiding tot de stap is ook dat de algemene universiteiten vre zen dat studenten de voorkeur gaan geven aan een vijfjarige technische studie aan een spe ciale universiteit. Het aantal bèta-studenten loopt al snel te rug. Daardoor moet personeel worden ontslagen. Grootscheepse kunstvervalsing in Zaanstad I Amsterdam - De politie Amsterdam/Amstelland heeft 250 ver moedelijk vervalste schilderijen in beslag genomen bij twee kunsthandelaren in Zaanstad. Het vermoeden bestaat dat de schilderijen van onder anderen de hedendaagse schilders Wijn gaard, Veenstra en De Roo, gedupliceerd zijn in lagelonenlanden in Zuidoost-Azië. Het onderzoek startte nadat de drie benadeelde kunstenaars aangifte deden. Ze lazen tot hun verbazing in adver tenties in de krant dat schilderijen van hen zouden worden ver kocht. Inmiddels hebben in diverse plaatsen al verkopen plaats gevonden. Extra huursubsidie minima komt eerder Den Haag - Alleenstaanden met een smalle beurs kunnen wellicht al eerder dan 1 juli 1997 rekenen op meer huursubsidie. Het voor deel kan oplopen tot enkele honderden guldens per jaar. Dal maakte premier Kok gisteren bekend na afloop van het kabinets beraad. Staatssecretaris Tommei praat maandag met de Tweede Kamer over zijn voorstellen voor een nieuw stelsel van individue le huursubsidie. Dat stelsel leidt tot een hogere huursubsidie voor mensen met lage inkomens, voor grotere gezinnen en ouderen,Het was de bedoeling dat het nieuwe systeem in zou gaan vanaf 1 juli 1997, maar die datum wordt hoogstwaarschijnlijk vervroegd. „Zo kunnen we deels de effecten van de hogere ziektekostenpremies repareren, speciaal voor de alleenstaande minima," aldus Kok, Man bekent verboden dierenhandel Mold - De Nederlandse dierenhandelaar en preparateur NP heeft gisteren voor de rechtbank in Mold in Wales bekend schul dig te zijn aan onder meer illegale handel in beschermde diersoor ten. De advocaat van de Nederlander, die al jaren in Wales woont, schikte de zaak door bij acht van de tien aanklachten schuldig tt pleiten. De openbare aanklager laat de twee aanklachten die P ontkent voor wat ze zijn. De schuldbekentenis heeft tot gevolg dat het niet tot een uitgebreide rechtszaak komt. De rechtbank doet uitspraak in april. P. kan maximaal 7 jaar krijgen. In augustus deden de Britse autoriteiten een inval P.'s huis bij Newtorn Daarbij werden schedels en skeletten van honderden diersoorten (vogels, apen, reptielen) in beslag genomen. 'Cézanne mag niet naar buitenland' Den Haag - Het schilderij van Paul Cézanne 'Paysage prés d'Air avec la Tour César' moet worden beschouwd als onvervangban en onmisbaar voor het Nederlandse cultuurbezit en mag daarom niet naar het buitenland worden verkocht. Dat advies geeft Raad voor Cultuur aan staatssecretaris Nuis van Cultuur. De ei genaresse van het doek, mevrouw Boerlage, heeft te kennen gege ven het schilderij, dat vanaf 1985 langdurig in bruikleen aas"® Rotterdamse Museum Boijmans Van Beuningen is gegeven, Ie willen verkopen. Het schilderij zou wel in Nederland mogen den verkocht. Een van de mogelijkheden is dat het Rijk het schil derij aankoopt. Staatssecretaris Nuis zal daarover een oordeel moeten geven. Proces Westerterp tegen leeftijdsgrens Rotterdam - Oud-minister Westerterp spant een gerechtelijke I procedure aan tegen de wettelijke leeftijdsgrens van 72 jaar geldt voor commissarissen in het bedrijfsleven. Hij meent dat er sprake is van leeftijdsdiscriminatie die in strijd is met de Gr® - wet. Aanleiding voor de 65-jarige Ulvenhouter om een oordee van de rechter te vragen is een verzoek van de beleggingsmaa- schappij Oosthove om daar commissaris te worden. WesterterT weliswaar nog geen 72 jaar, maar wil in verband met een mojP' ke herbenoeming weten waar hij aan toe is. Westerterp w zijn stap leeftijdsdiscriminatie aan de kaak stellen. Den Haag (anp) - Het is niet uitgesloten dat de Monetaire Unie (EMU) niet op 1 januari 1999 vansta?L[ Als ook de sterke landen van de Europese Unie niet op u) de toetredingscriteria voldoen, dan is uitstel beter dan he soepelen van de criteria. HBO'I Heb je een HBO| (bijna) in de zak, darj studeren voor je doe schappen in Maastrid programma's waarmj kunt bekwamen. In blijven werken en tel perspectief enorm vq ALLEEN IN MAASTH Alleen Gezondheidsei kent acht vrijstelling^ Beleid en beheer BewegingswetensJ Biologische gezonq Geestelijke gezonc Gezondheidsvoorli Verplegingsweten» Theorie van de ge^ Opleidingskunde (alleen in deelt] in MAAsr«/c ot Ja, Ik maak werk van I «n gezonde toekomst! □ik kom naar de voorlichtingsdag t I op 30 maart □Nee, ik kom nfet naar de voorlichtingsdag, J stuur mij het informatiepakket Organisaties zijn voortdurend Klantgericht handelen is ook vo organisaties een "musI Dat vraagt om managers die aan zj strategisch beleid vorm en uitvoering ku De Hogeschoc I heeft voor profit en non-profit or een inmiddels succesvol die verantwoordelijk zijn I Pc, plaats Telefoon U] Dat zei minister-president Kok gisteren. Het is de eerste keer dat een regeringsleider van een potentieel EMU-land zich uit laat over de mogelijkheid van uitstel. De premier wees op de steeds lagere groeiramingen van het Centraal Planbureau. I gaat inmiddels voor 1997 1998 uit van een groei slechts 1,5 procent. Volgens Kok worden hierdoor de marges steeds kleiner om alle belangrij ke doelstellingen van het kabi- Deze en van net te halen. Kok signale de lagere groeiraming® Nederland vooral te ma j ben met de groeivertrag Duitsland. Hierdooris baar dat begin 19»* EMU-examen moet woru gelegd, alle sterke landen^ Europese Unie v0° i weii»1 tingsexamen zakken. K ïet. te sluiten dat de criteria soepeld zullen wor „m# dan een aanpassing va schema. hebt nog heel even de tijd o >Ver 1995 een aftrekpost op 268,- per echtpaar. Vraag F ABN AMRO. Want daar (00PS°m polis met rentebedenk °°Psom tegen een variabele re Üele kaPitaalmarkt (met een

de Stem | 1996 | | pagina 4