de scholen Cyberspace verovert Sonic Youth heeft er zin in O O O 0 O Jonge radiomakerslachen wat af 0 (17) Linda, Roos en Jessica - 0 (20) Luniz -1 got 5 on it 0 (46) Pater Moeskroen - Laat s-ff (22) Take that - How deep is your love 8) 3T-Anything O 9) Marco Borsato - Ik leef niet meer voor jou 6) Kleinsma Van Tijn - Zonder jou Q 7) Fairy Animals - Have you ever been mellow (10)2 Unlimited-Jump for joy (13) Boyzone - Father and son (J) 6) Babylon Zoo - Space man (11) Backstreet Boys - We've got it goin' on (12) LL Cool J - Hey Lover (32) Kadoc - The nighttrain (15) Mariah Carey-Open arms 0 (27) One Two Trio - Juffrouw Toos (20) Celine Dion - Falling in to love (35) Dune - Rainbow to the stairs (25) Everything but the girl - Missing 0 (31) Joan Osborne - One of us (18) Critical Mass - Burnin love (19) Gigi d'Agostino - Sweetley -) Frans Bauer - Julio med ley Ademnood (24) Mariah Carey 8r Boyz II men - One sweet day (29) Judith Ansems - If you can't give me love -) Tina Turner - Whatever you want 0 (42) Snap - Rasme Eindredactie: Paul Verlinden Reacties Vind je jezelf heel interessant, heb je een goed fdee of wil je gewoon je gel spuwen? Schrijf of bel naar: Ragazzi. Postbus 3229. 4300 MB Breda Telefoon: 076-5312379. (33) Smashing Pumkins - 1979 (38) W. Houston Cece Wi- nans - Count on me (39) De Kast - Een teken van leven (25) Michael Jackson - Earth song (40) Me My - Baby boy (47) Sepultura - Roots bloody roots -) Gusto - Disco's revenge -) The Beatles - Real love (28) Oasis - Wonderwall maar waaien (21Passengers - Miss Sara jevo -) Radiohead - Street spirit -) Fool's Garden - Lemon tree -) Sting - Let your soul be your pilot 0 -) Oasis - Don't look back in anger (36) Faithless - Insomnia (41) Guus Meeuwis Vag ant - Het is een nacht -) De Nachtraove - Sjeng nog 'ns aon de geng Steeds meer scholen duiken het Internet op. fotoarchief de stem Door Martijn de Meulder Internet is hèt, Internet is hot. Het lijkt wel of je er tegenwoordig niet meer bij hoort als je niet precies weet waar de coolste sites op het Net te vinden zijn. De media gooit je dood met 'websites' vol reclamepraatjes en onzinnigheden. Je zou bijna vergeten hoe het Net ei genlijk begonnen is; als plaats waar uni versiteiten informatie konden raadple gen en waar ze met elkaar konden communiceren. Toch is er naast de 'fun' en de 'gim micks' nog steeds echte info te vinden. Het World Wide Web (WWW), de dis cussiegroepen, Gopher en Telnet bieden iedereen die maar wil een onuitputtelij ke bron van informatie. Na de universiteiten en hogescholen ontdekken de middelbare scholen nu ook de mogelijkheden van het Internet. Studenten zitten wat Internet betreft meestal in een riante positie. Ze krijgen op school een snelle verbinding via een zogenoemde Internetserver. Dat is een grote computer die direct aan het Net verbonden is en er dus deel van uit maakt. Middelbare scholen hebben het vaak wat minder luxe. Een eigen server is enorm duur dus koppelen ze hun computer met een modem aan zo'n ser- Door Marjolein Rotsteeg Het hele jaar '94 stond Sonic Youth in de parkeerstand, omdat zanger/gita rist Thurston Moore en zangeres/Bas- siste Kim Gordon een kind kregen. So nic Youth heeft er weer zin in. Dat is te horen aan de energie die Washing Machine uitstraalt. Washing Machine is de eerste cd die Sonic Youth niet in New York opnam. „De studio in New York zat volge boekt," legt drummer Steve Shelley uit aan de telefoon vanuit New York. „Memphis leek een goed idee en de Easley Studios waren een week vrij". Is Washing Machine in één week op genomen „De basis-tracks vi/èt Bij te rugkomst in New York hebben we wat overdubs opgenomen. Aansluitend zijn we met REM op toernee gegaan en daarna hebben we de plaat ge mixt. Het was goed om een tijd uit het opnameproces te zijn. De nummers klinken je dan weer fris in de oren. Meestal luister je.tijdens de opnamen van een plaat dag in dag uit naar het zelfde. Dan kun je er minder goed af stand van nemen." Het laatste nummer, The diamond sea, heeft een netto-speeltijd van negen tien minuten en vijfendertig secon den... „Er is geen logische verklaring voor. We hadden vooraf ook niet het idee voor deze cd een nummer van die lengte te schrijven. Het is die dag gewoon zo gelopen. Meestal komen we bij elkaar in onze oefenruimte in Manhattan. Dan gaan we gewoon een beetje lawaai maken. De stukken die iedereen leuk vindt werken we verder uit. Zo is het met The diamond sea ook gelopen." Sonic Youth is een productieve band. In dertien jaar tijd leverden ze twaalf studio-albums af, de talloze muzikale excursies en nevenprojecten niet mee gerekend. „We werken in een tempo waar wij ons prettig bij voelen. Je kunt een eeuwigheid toeren, de ene na de andere single uitbrengen en je cd maar blijven promoten. Wij vinden het na enige tijd interessanter om aan iets nieuws te gaan werken dan te blij ven herhalen wat we al gemaakt heb ben. Dat is voor ons een heel natuurlij ke manier van werken." Sonic Youth heeft het zelf weliswaar nooit tot mega-act geschopt, maar is onmiskenbaar var» invloed geweest op groot, aarttal zogeheten 'alternatieve roek-bands'. „Toen ik in 1985 bij Sonic Youth kwam, was het nog een underground band. Onze platen kwamen uit op kleine labels. Om die reden alleen werden onze platen niet besproken in bladen als Rolling Stone en Spin. We werden beschouwd als een eerste divi sie clubje en geen ere-divisie club. Be lachelijk I We verwachtten nooit meer dan zo'n tienduizend platen te verko pen, maar dat veranderde met het succes en de nummer 1-hit van Nirva na. Hitsucces of goede verkoopcijfers vinden we nog.altijd voornamelijk grappig. Eer single is een middel voor een platenmaatschappij bm aan het publiek duidelijk te helpen maken dat er een nieuw albun van een band is. Wij houden van alle songs op een cd en vinden het best als ze er eentje uit pikken om op de radio te draaien." De tekstuele lading van Washing Ma chine is aanmerkelijk minder politiek gekleurd dan die van Dirty ('92). Wie de exacte teksten wil kennen, moet de plaat vaak draaien en meeschrijven, want sinds Sister ('87) verschijnen geen tekstvellen meer. „We zijn daar mee gestopt, omdat mensen vaak met hun eigen versies van onze teksten kwamen die soms beter waren dan de onze. Er wordt wel gesproken over een boek met songteksten, maar ver der dan praten is het nog niet geko men. Wat de inhoud van de teksten betreft, die is minder abstract dan een aantal jaren terug. Dirty met name Youth against facism had de zwaart- ste politieke lading. Zo voelden we ons toen. Het was verkiezingsjaar en we hadden er net zestien jaar Reagan en Bush opzitten". In muzikale monogamie heeft Sonic Youth nooit geloofd. Zo zitten de bandleden vaak in gelegenheidsfor maties, produceren ze andere bands of nemen ze soloplaten op. „Ik ben net terug uit Memphis waar ik een cd heb opgenomen met de groep Cat Po wer. Verder heb ik gewerkt met Two Dollar Guitar, een groep vrienden van me. Ik heb een muzikale vriendschap met al die mensen. Het feit dat we in Sonic Youth zitten betekent niet dat we met niemand anders muziek mo gen maken". Sonic Youth toert vanaf volgende week door de Benelux. 18/3: Noor- derligt, Tilburg (support: Beek); 19 20/3: Vooruit, Gent (B); 11/4: Vreden- burg, Utrecht (support: Unwound). fiT EL lo ju 2 t> 2. 2, 3<§ S'3 Z-S §s?L3 S 3 hl "S S r-g Si 8 3:3 1 1 c>P. oj £15 OJ w S I'S ~0&m'x8 8 g fc-«0' p P- JS S.aS a S •rB a 01" 8 z. Z 3 o a s R. J3 £15 tr >3- P P 3 j+3 5»' Sa g- sctqh: 3 5 B-Ë g B srssM'9ê H 3 ST I n P C S ver, een aanbieder. In Randstad vind je al een aantal mid delbare scholen die het Net tijdens de lessen gebruiken. Een prachtig voor beeld is het Amsterdamse Spinoza-Ly ceum. Leerlingen en docenten hebben daar zo'n 158 pagina's op het World Wide Web gezet. Je vindt er boekversla gen, de schoolkrant en informatie over de school zelf. Ook heeft ieder schoolvak een aparte pagina. Daarop staan 'links' naar ande re pagina's waar specifieke informatie voor die vakken gevonden kan worden. De pagina's worden af en toe tijdens de les gebruikt. In de vrije uren mogen leerlingen van het Lyceum ook van de Internet-moge- lijkheden gebruik maken. Dat ze in die vrije tijd niet alleen maar naar 'serieuze' informatie zoeken en soms een chatbox (digitale babbelbox) bezoeken of de plaatjes van Tatjana bekijken, neemt het Lyceum op de koop toe. Langzaam maar zeker volgen nu ook de scholen in Brabant en Zeeland het Am sterdamse voorbeeld. In Breda is het Mencia de Mendoza Ly ceum daarmee het verst gevorderd. Bin nen enkele weken mogen leerlingen van die school hun eerste uitstapje in Cyberspace maken. Wiskundedocent Koreman vertelt dat de school meedoet aan een experiment van de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam. „Via de universiteit mogen we het In ternet op. Zelf hebben we al een mo dem en computers die geschikt zijn om te Websurfen. Studenten van Erasmus installeren de software en ze leren onze leerlingen en de docenten hoe ze het Net kunnen gebruiken. Binnen enkele weken willen we 'online' zijn". Op Internet kun je ook E-mail sturen, electronische post. Voor taalvakken kan dat heel goed van pas komen. Veel scholen hebben projecten waarbij leer lingen via E-mail in contact staan met klassen in het (verre) buitenland. Scho lieren van het Amsterdamse lyceum hebben contact gehad met een school in Bremen. Een Bredase leraar Frans ver telt dat hij samen met drie leerlingen gemaild heeft met een aantal Canade zen. „Het is ontzettend leuk om op die ma nier een taal te leren want je bent er echt in de praktijk mee bezig." Voor alle Internet-junks die ook van schoolwerk niet genoeg kunnen krijgen (wie steekt daar zijn vinger op?) is er de Nederlandse 'digitale schóól'. Een stel Hagenezen heeft de server van een in- ternet-aanbieder in die stad volgezet met ontzèttend veel informatie voor scholieren. Deze WWW-site is opgezet als een school in 'real life', maar dan zonder rector of docenten; lang leve de digitale anarchie! Je kunt allerlei vaklokalen binnengaan en daar informatie opvra gen die direct met het vak te maken heeft. Ben je op zoek naar uitreksels? Surf een talenlokaai binnen. Info over scheikundige formules? Je hoeft niet meer te raden waar je dat vindt. Als je op het World Wide Web kan surfen, ga er dan beslist eens kijken! De scholen zijn enthousiast genoeg, dat is duidelijk. Het enige wat de grootscha lige komst van het Net nog in de weg staat is geld. De hardware is natuurlijk niet gratis en ook aan de aansluiting hangt vaak een prijskaartje. Koreman denkt echter dat de opmars van het In ternet nu niet meer te stuiten is. „Het ministerie van Onderwijs is een logge machine en reageert vaak laat op nieu we ontwikkelingen. Maar het Internet op de middelbare school komt er aan en is over een tijdje echt niet meer weg te denken." Het adres van de digitale school is: ht- tp://digischool.bart.nl Het Spinoza—lyceum vindt je op: ht- -.>ts4all.nl/~spinoza O-- <T> N O CV CV 1) Guus Meeuwis Vag ant - Per spoor 2) Fluitsma Van Tijn - 15 Miljoen mensen 5) Captain Jack - Captain Jack (14) Backstreet Boys - I'll ne ver break your heart 4) 2 Brothers on the 4th floor-Fairytales 3) Robert Miles - Children Hoe ga je om met je eigen legende? vroeg het blad OÓi* aan Jimmy Osterberg, beter bekend als Iggy Pop (48). „Ik probeer er zo relaxt mogelijk mee om te gaan en zo min mogelijk koekjes aan te pakken van vreemden." Zijn nieuwste plaat Naughty Little Doggie opent met I Wanna Live, een statement dat goed bij hem past. De laatste song is een eerbe toon aan een andere rock roll-le- gende die evenmin van de koek trommel af kon blijven: Johnny Thunders. Iggy en Johnny zijn vaak samen stoned geworden. Iggy: „Ik ben nog naar een van zijn laatste optredens wezen kijken. Afschuwe lijk. Hij was een karikatuur van zich zelf geworden. Ik kon aan zijn stem horen en aan zijn bewegingen zien hoe ik zelf geweest moet zijn toen ik teveel van die klote-dope ge bruikte." Zelf heeft hij zijn nëiging tot zelfdestructie en zijn overle vingsinstinct in evenwicht kunnen houden. Voor een groot deel van zijn leven is hij door meisjes op de been ge houden. „Ze maken kleren voor je, koken voor je, wassen je lakens, ge ven je geld, maken je seksueel ge lukkig, zoveel dingen. Ik ben een boek aan het schrijven over de vrou wen in mijn leven. Ze krijgen alle maal een hoofdstuk en het wordt een erg sexy boek. Ik noem het 52 Pick Up. 'Alles over sex op het Internet' staat voorop de Nieuwe RèVU. De- seks-sites worden het best bekeken op Internet. Maar is het wat? Hoe werkt het? Wie doen het? Het Amerikaanse ministerie van De fensie was de eerste gebruiker van Internet. In de jaren zestig verbond dat vier computers met elkaar en de basis van Internet was daar. Nu communiceren zo'n veertig miljoen gebruikers met elkaar, in Nederland zijn ongeveer 200.000 particulieren aangesloten. Zonder seks was het medium waarschijnlijk nooit zo po pulair geworden. Wie een seks-site wil bekijken, krijgt heel vaak de boodschap 'too many accesses'. De eerste door Internet veroorzaak te scheiding is onlangs aange vraagd. John Goydan uit New York stapte naar de rechter omdat zijn vrouw Diane overspel op het net pleegde met een man die zich Wea sel noemde. Diane wilde haar cyber minnaar weieens in het echt ont moeten. Toen ze dat voorstel intyp te, werd ze op heterdaad betrapt. Echt overspel? Dat mag de rechter uitmaken. Via Internet kun je goedkoop tele foneren en ongelooflijk veel infor matie verzamelen. Je kunt zelfs de paus vragen voor je te bidden. Het E-mail adres van het Vaticaan is zo populair dat de pauselijke staf geen raad weet met al..die elektronische post. ledereen kan nu met zijne hei ligheid in contact komen en daar door wordt de katholieke hiërarchie bedreigd. Een goede zaak. Schrijven dus, vindt het blad. In de Cosmopolitan staat de uitslag van de internationale seks- enquete die onder lezers van dat blad is gehouden. De eerste vraag luidde: 'Hoe vaak doe je het?' Russi sche vrouwen zeggen nooit 'njet', zij scoren het hoogst bij 'iedere dag': 20,1 Francaises zitten op 20 en in Nederland doet 6,3 het iedere dag. Heb je het over de kwa liteit dan ligt de zaak anders, bij 'geweldig' scoren Russische vrou wen het laagst: 20,7 Uit de en quête blijkt dat de Nederlandse vrouw behoorlijk mondig is. Ze dur ven veel, zijn niet te behoudend, in voor experimenten en ze praten makkelijk over hun wensen. Neder land steekt er met kop en schouders bovenuit als het gaat om pilgebruik: 74 dus vinden in Nederland min der abortussen plaats. Het gebruik van condooms is matig, slechts 22,2 vrijt veilig, toch meer dan het wereldgemiddelde. MurieBoll Regelmatig liggen ze met zijn allen on der de tafel van het lachen, de jonge makers van het radioprogramma 'Wat nou weer?'. Soms wordt nog nagegnif- feld als de microfoons in de studio open staan en luisteraars kunnen meegenie ten. Ragazzi nam een kijkje bij de opna me van het radioprogramma van de Lo kale Omroepvereniging Oudenbosch. Door Liesbeth Oeseburg „He, ho, captain Jack." Vijf monden brullen, om de tijd te doden, de melo die van een house-nummer. Relaxed onderuit gezakt, zitten Ivo Kales (13), Joey Buddeberg (13), Rob van de San- de (12), Joëlla Buddeberg (10) en Joyce Kok (9) te wachten tot ze met de uit zending van 'Wat nou weer?' kunnen beginnen. Het vijftal maakt, met wat begeleiding, elke zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur een informatief program ma voor kinderen/jongeren van onge veer 8 tot 14 jaar. Tijdens een uitzending komen uiteen lopende onderwerpen aan bod. Vaak zit er een gast in de studio die wordt geïnterviewd. Vandaag vertelt iemand over 'countryline dancing'. Ook is er een telefonisch interview met de schrijfster en regisseur van het Neder lands Kinder Theater, Manja Siebrecht. Terwijl Siebrecht nog druk bezig is met het beantwoorden van een vraag van Joey, gebaren Ivo, Rob en Joëlla en thousiast dat ook zij graag een vraag illen stellen. Begeleidster Corinne van umpt wijst beurtelings iemand aan. Regelmatig wordt er een reportage op locatie gemaakt, De onderwerpen ver zinnen ze zelf. Zo zijn ze een keer naar het Land van Ooit geweest, en keken ze achter de schermen bij onder ande re een dierentuin en een snoepfabriek. Het hoogtepunt van alle uitzendingen is wel die keer dat de redactie van 'Wat nou weer?' meedeed aan een in- zamelactie voor Surinaamse kinderte huizen, een actie die geleid werd door Bart de Graaf. Een cameraploeg van Veronica kwam opnames maken van de berg speelgoed die in studio in Oudenbosch lag en Bart de Graaf gaf een interview in het radioprogramma. Bij het maken van het programma is het de bedoeling dat het vijftal zoveel mogelijk zelf doet. Ivo is zover inge werkt dat hij bij het maken van een re portage zelf de techniek kan doen. Over het algemeen worden de teksten geschreven door begeleidster Corinne. „Maar," vertelt Ivo, „als we iets leuks opmerken in de krant, schrijven we zelf een artikeltje." De vijf jonge reporters beweren nooit zenuwachtig te zijn voor een uitzen ding. Ivo: „In het begin was ik wel ner veus, maar na een tijdje raak je ge wend." Joyce is de jongste van het stel en zit nog niet zo lang bij het pro gramma. Ze weet nog goed dat ze voor haar eerste keer bij de opname behoorlijk zenuwachtig was. Samen met Joëlla is ze nu 'in opleiding'. Ze vindt het zo leuk dat ze later wel een eigen programma zou willen hebben. Ook Joey heeft veel interesse in een baan bij radio of tv. „Ik ben blij dat ik nu al ervaring op kan doen. De hele week kijk ik uit naar dit uurtje op za terdag." Het leuke aan het maken van een radioprogramma vindt hij datje dingen doet die niet iedereen zomaar mag doen, zoals ergens achter de schermen kijken. „En dat heel Ouden bosch je stem kan horen," vult Rob hem aan. „Zo word je een beetje be kend." Soms gaat er iets helemaal mis in de studio, tot groot plezier van iedereen. Dan liggen ze met zijn allen onder de tafel van het lachen. Rob vertelt over die keer dat technicus Maria achteruit wilde rijden met haar bureaustoel. „Met stoel en al viel ze op de grond. Gelukkig was het geluid uit, want ie dereen lag in een deuk. Maar toen we wel weer in de uitzending waren, moesten we nog steeds lachen." Het gebeurt wel vaker dat de micro foons worden opengezet op het mo ment dat iedereen lawaai maakt. Rob: „Dat doet Maria expres. Ze deed het een keer toen ik heel hard met de mu ziek meezong. Ik had het niet in de ga ten, dus ik stond flink voor gek." I De Lokale Omroepvereniging Ouden bosch is te ontvangen op 106,7 FM in d ether en op kabel op 102,6 FM. De crew van 'Wat nou weer?' in de studio. foto aryan jansen Na de foto-rubriek jongeren en bijbaantjes, volgt nu op Ragazzi wekelijks een serie foto-verhaaltjes over jongeren en culturele bezigheden: kunststukjes dus. De eerst die aan bod komt is de 19-jarige Daniël van Veen uit Breda. Hij is een fanatiek filmmaker. „Film interessert me. Hef hele pro ces van organiseren, opnemen en afronden." Hij heeft on der andere films gemaakt over zijn klas op de Vrije School, het ballet de Notenkraker en natuurlijk een bruiloft. Op dit moment doet Daniël audities voor de Filmacademie in Amsterdam.

de Stem | 1996 | | pagina 36