Slim Zeeuwse Babbels Hal? Schoenenwachter Dipje zon Vasten Na de les HE JA, DAT KEN IK ?*ee tuut, de Wanneer je trouwen gaat DËSTEM ZEELAND C4 DUS TOCH 'T WAORE GELOOF? RK-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN PC-KERKDIENSTEN Aflevering 451 V ZATERDAG 16 MAART 1996 Zeeland Kond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Harold de Puysseleijr, Marjon Sarneel, Cees Maas, Wim Kooyman en Gerlach Hochsten- bach De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendin gen en niet op rijm. Voor tips, wetenswaardigheden op- en/of aan merkingen belt u: 0115 - 645769. U kunt ook schrijven naar: Postbus 145i 4530 AC Terneuzen. Wie zou er nou de VW in Hulst willen bellen? Franse les voor Zeeuws-Vlaamse politie: 'Papa fume une pipe de drogue' 'Laat staan die plataan' is nu echt over de Rooijefn) Daar word ik nu Groen Link(s) van Glaive d'Or, dat klinkt toch beter dan Goudswaard Brandweercommandant: Aan de conditie bij het blussen van binnenbrandjes mankeert niets. Urinerende man tegen verbaliserende politieman: 'Zeikerd' Hoe vertaal je Barbé eigenlijk in het Frans? Onderwijs bewijst zijn nut, zo bewijst ook dit beeld, genomen in de openbare basisschool De Meerpaal in Terneuzen. Want de eigenaar is zo verstandig om, zijn rijwiel binnen te parkeren. FOTO WIM KOOYMAN Aan het begin van deze eeuw werden kinderen bij de boer koeienwachter. Die tijden zijn, geluk kig maar, voorbij. Een variant levert dit jochie in de Turkse moskee te Axel. schoenenwachter. Geen koeien- maar FOTO WIM KOOYMAN IK zit op een terras in het zonni- Tenerife, en de ober draagt :n dampend bord calamaris a la Romana aan. Ik knijp de citroen uit boven de knisperende ringe tjes inktvis en prik een zelf gemaakt frietje aan m'n vork. De aquamarijne golven van de Atlantische Oceaan breken op de rotsen hieronder en verspreiden een fijn waas van druppeltjes over een stukje van de boule vard. De zon schijnt erdoor en ik heb mijn eigen kleine regenboog op vier meter van mijn bord. De ■nktvis smaakt verrukkulluk. Ik zit op het balkon van mijn appartement en overzie het hele dadje plus nog een stuk van de oceaan. Tamelijk ver weg, bij een ander appartementengebouw staat op het balkon een vrouw in zwarte jurk met een verrekijker Mar mij te loeren. Zou ik ook doen als ik haar was en mij zag. steek vrolijk groetend mijn ™d op, maar ze vlucht naar ■iiIjlen' ^en v°gel gaat fluiten en 'k denk: 'hee, ze hebben hier ook merels.' Ik zit in een taxi op weg naar een winkelcentrum, want het regent. De taxichauffeurs zijn hier eerlijk, maar geen enke le doet zijn meter aan. Je spreekt het bedrag van te voren af waar na je in recordtempo naar je bestemming wordt gescheurd. Want tijd is geld, weten taxi chauffeurs. Voetgangers duiken op de stoeprand, een toeristen treintje remt piepend en een gesneden fietser gebaart woe dend. De chauffeur lacht. Ik kom in een winkel en zeg hal lo. 'Hola', zegt het winkelmeisje, want dat doen ze hier omgekeerd zo. Ik prop allerlei verschillende blikjes inktvis in mijn mandje. Voor mee naar huis. Maar zoals hier zal het thuis natuurlijk nooit smaken. Want regenboogjes in blik verkopen ze hier niet. Ik zit aan de haven en doe mijn zonnebril op, want het is 27 gra den. Mijn neus vervelt al lichtjes. Had ik maar moeten smeren zegt mijn vrouw. Zou het prachtige, met uitsterven bedreigde woord ijsco hier nog bestaan? Ik zeg het, maar de kelner haalt de schou ders op. De ijsco als dodo, op de eilanden sterft alles altijd het eerst uit. En ik bestel een bier. 'Peint'? vraagt de ober. Natuur lijk wil ik een pintje. Ik krijg daarentegen een halve liter en ook mijn verdiende loon. Moet ik maar weten dat pint Engels is voor veel meer bier. Maar het is geen probleem. Integendeel. Ik hang aan de bar en kijk ont roerd naar de Flamenco. De vrouwen in zwart-rood, de man nen met brede buiksjaals. Dat macho. Kletterende castagnet ten, klappende handen en opzwepende gitaar. Zweet, rit me, theater, oerkunst. Ik kijk naar de trots van de dansende vrouwen en weet weer waarom deze Andalusische dans de moe der van alle dansen is. Voor mij dan. Ik hang aan de bar en ben behoorlijk vrolijk. Ik zit achter mijn beeldscherm en Hellen roept van beneden dat er koffie is. De weerman op de radio voor spelt ettelijke dagen vorst en ik val in een dip. Dat zijn somber buien die uren duren kunnen. Maar meestal vrolijk ik op van mijn eigen opschrijfsels. Dus ik zit achter mijn beeldscherm en tik: 'ik zit op een terras in het zonnige Tenerife...' (CM) ^die valle mij tegen die mannen, die aoi'k nogal wa d'anders in geschat. en daor alt mijn pet voor afgelangd, alt n'n elen ogen dunk van g'ad. VmSen Van mVne leeftijd èn da nog, n'n geestluken is toch wa meer. "9 tan zijn streken èn, evegoed istij toch in dienst van Onze Lieveneer. jtoien pasters dus al 'n streepken voor, paoters en zo sloode nog oger aon. bh er was zVn eigen baos nog, paoters aoien in ons ogen 'n zwaorder bestaon. !n zo'n klooster, alt zonen euvrsten die a d'op ulder anden keek. van de kost, docht'm, minder toch as ne paster agg't daor mee vergeleek. 2em'l.'C'00s'er was vast gene wijnkelder, de meeste pasters aoien die wel. Gele °S<ien VaSt veemeeT naor de kerk, op tijd gaon slaopen en meer van zukke spel. Dicht mensen °k'< mannen die boeken koste schrijven en eel goed preken. ers en 20 aoid'r onder, geen wonder toch dammen wij d'r tegenop keken? Minnen VIder mee verstand van al wa wjèrdevol is en schoon. ia'! «f90 ^00stCT in Ulst bevoobeeld, want al zijn ze tegen al teveel vertoon, evegoed de- Da moeite wjèrd. Da mag nie verloren gaon, da ziette gemeente ook in "fflfipf l v*. v*" "v-" yu-w/fc, u-u- .cc, coot yc oewaord oren, vinne ze, maoula's belangemij nie naor die paoters uldere zin. ^mentrf Van mao!cen? Zal 9een va-oren zijn rope ze. Geen deenken aon! Dat uiel 9ü0n ver^°Pen' bring 't veel minder op. Deenk nie dammen da toe 't Waore"11] Vreed tegen. k'En die mannen voor niks alt op 'n oog voetstik gezet geloof zit dus ook in uldere kontzak lik as bij mij, nie in versterving en We zitten weer midden in de vastentijd, al merken we daar in de praktijk bitter weinig van. Volgens mij hebben we van het hele ritueel alleen car naval overgehouden. Zelfs een askruisje schijnt in sommige parochies een schaars product te worden. Mijn kinderen beseffen niet eens meer wat vasten bete kent. Als ik hen vertel over ons vastentrommeltje waar we trouw en trots al het snoep in bewaarden, om ons tijdens de paasdagen ziek te eten, kijken ze ons ongelovig aan. „Déden jullie dat echt? Zolang niet snoepen!" Ik kan ze amper overtuigen, zover staat het van hen af. Ook de zin van het vasten blijkt nauwelijks uit te leggen, dus misschien schrijf ik dit stukje wel speciaal voor hen. Ik weet nog goed, hoe er bij ons thuis vroeger zes vasten- trommeltjes op een rijtje ston den, het een nog voller dan het ander. Het mijne was het mooiste; zo'n ovaal goudkleu rig Tjoklatdoosje met een sier lijke dame erop. Ik zag laatst precies zo'n doosje staan op een rommelmarkt. Even aar zelde ik, voor een kwartje mocht ik het meenemen. Maar ach, we schijnen het niet meer nodig te hebben. Vasten en onthouding zijn ouderwetse begrippen die uit de katholie ke spelling geschrapt zijn. Wat mijn kinderen wèl heb ben, is een klein opvouwbaar spaarpotje. Meegekregen van school om een deel van hun zakgeld in te doen voor pro jecten in de Derde Wereld. Waarschijnlijk is dit op het zelfde idee gebaseerd, maar toch lijkt het minder effectief. De kinderen van nu stoppen daar zakelijk een paar kwart jes in en dat moet toch een heel ander gevoel zijn dan wat ik me herinner; op het moment dat wij ons dagelijks offertje brachten, werden we gecon fronteerd met de verleidelijk zoete geur van het geopende vastentrommeltje. Dat je al dat snoep over een paar weken zelf op mocht eten, telde niet. Het moment was belangrijk, het weerstaan van de verlei ding, het trotseren van de onmiddellijke bevrediging. Als je daar onverhoopt zonder toezicht was, moest je wel heel sterk in je schoenen staan. Het hielp dat er van bovenaf Iemand op je neerkeek en je steunde tijdens die zwakke momenten. Uiteindelijk ben ik blij, dat ik nog uit die genera tie stam. Het blijft in de jaren negentig niet bij het kartonnen spaar potje; op de- basisschool heb ben de leerlingen van de bovenbouw ook een formulier meegekregen voor een spon sorloop. Familie en vrienden worden weer geacht de porte monnee trekken en voor geld schieter spelen. Een en ander is georganiseerd door een mis siewerkgroep en dat trok mijn aandacht. Ik denk dat mijn moderne kinderen niet eens de betekenis van het woord mis sie kennen. Het begrip zal bij hen vast en zeker geen sfeer van heiligheid oproepen, zoals vroeger bij mij. Zij hebben nooit wikkels van chocola of doppen van melkflessen hoe ven sparen om zo de missie te steunen. Eens heb ik zelf dé onuitgesproken wens gekoes terd naar verre warme landen te gaan met een utopische opdracht. Ergens onderweg ben ik het idealisme verloren. Misschien omdat ik denk dat in mijn eigen omgeving genoeg zendingswerk te doen is. Ik kan me niet aan het gevoel onttrekken dat we veel oude normen en waarden hebben weggegooid en nog steeds met z'n allen driftig op zoek zijn naar vervanging daarvan. Tot we zover zijn neem ik vandaag maar gewoon een koekje bij de koffie. HET bewijs is geleverd. De colle ga die vorig jaar in een vlijm scherp commentaar de gemeente raad van Sas van Gent vergeleek met een klas schoolkinderen en het college van burgemeester Johanna van Rest en wethouders als strenge schoolfrik, zij had gelijk. Een onervaren medewerker van de concurrerende krant schoof afgelopen donderdag voor het eerst in zijn waarschijnlijk nog prille journalistieke carrière aan bij een commissievergadering in Sas. Bij wijze van hoge uitzonde ring mocht het journaille plaats nemen aan dezelfde tafel als de burgemeester en de gemeente raadsleden die in die commissie hun politieke groepering verte genwoordigen. Na de behandeling van het ont wikkelingsplan voor de Axelse Vlakte wilde Van Rest weten of het agendapunt uitputtend genoeg behandeld was. 'Duide lijk zo?' Niet bij de verslagbren- ger van de andere krant, die dan ook prompt zei: 'Nee, ik heb nog wel een paar vraagjes'. Als een ervaren schooljuffrouw tikte Van Rest hem onmiddellijk verbaal op de vingers. 'Niet nu', vermaande zij. 'Na de les.' (HdP) IN de gemeente Hontenisse spre ken 'ze' sinds mensenheugenis over wel of geen sport- en evene mentenhal. De vraag die dan naar boven komt, is of er in een gemeente van ruim 7000 inwo ners wel behoefte bestaat aan zo'n accommodatie. Woensdag vond in Kloosterzande de achtste inspraakavond over het herstelplan Westerschelde plaats. Maar gezien de grote opkomst bij voorgaande inspraakavonden elders in Zee land, week men uit van het gemeentehuis naar zaal Van Leu ven. Echter, ook die accommoda tie was lang niet toereikend voor de ruim driehonderd belangstel lenden. Tja, als er in Kloosterzande ooit behoefte was aan een sport- en evenementenhal, dan was het die woensdagavond wel. (GH) WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. fcond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond. 11.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 11.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zond. 9.30 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 9.30 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 9.30 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Triniteitskerk). zond. 11 u. Verre zen Christus: zat. 19 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.45 u. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. P. v.d. Hulst, tel. 0114- 319240 of 381000. WEST-ZEEUWS-VLAANDE REN Van zond. 12 u. tot maand, 20 u. Past. A. de Nijs, tel. 0115-482062. (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 0117-459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. E. Erpelinck, tel. 0115- 451661. zaterdag 16 maart ZEVENDEDAGS ADVENTIS TEN Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u. ds. J. Termate. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. A. den Hamer. Vlissingen ('t Anker): 9.30 u. ds. J. Engelgeer. zondag 17 maart HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (Ontmoetingskerk): 10.30 u. Ds. H. Valk. maand. (Kapel Coensdike) 16 u. Ds. H. Valk. Axel: 10 u. Ds. R. v. Elderen. Biervliet: dienst te IJzendijke. Breskens: 9.30 u. Ds. Blokland. Groede: 9.30 u. Ds. A. v, Andel. Hoek: 10 u. Ds. A. v.d. Maas. Hontenisse: 9.30 u. Ds. de Meij Mecima. Hoofdplaat: 10.30 u. Ds. Postma. (Gezamelijke dienst in de Doops gezinde Kerk te Aardenburg) Hulst: 11 u. Ds. A. de Meij Meci ma. Nieuwvliet: 10 u. Dhr. D. v.d. Bauwhede. Oostburg: 10 u. Ds. C. v. Duinen. Retranchement: 11 u. Dhr. Peter- Schoondijke: 9.30 u. Dhr. J. Ende. (Dienst in Geref.Kerk) Sluis: 10 u. Pastoor Jansen en Ds. Houwaart. (Oec. dienst i.s.m. R.K. Parochie van Sluis) Sluiskil: 10 u. De Heer K. Jeddens. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. Ds. D. Koelman. (Goede Herderskerk): 10 en 19 u. Ds. A. Bosch. (Opstan- dingskerk): 9 u. Ds. M. Heijting. (Ziekenhuis De Honte): 17.45 u. Ds. H. Reinders. (Verpleeghuis 'Ter Schorre': 10.30 u. Ds. M. Taal- man-de Ruiter. Waterlandkerkje: 11 u. Dhr. v.d. Griendt. IJzendijke: 9.30 u. Pastor Rouw. Zaamslag: 10 u. Ds. H. Reinders. GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: 10 u. ds. J. Maasland, 17 u. ds. R. van Elderen. Terneuzen: (Goede Herderkerk) 10 en 19 u. ds. A. Bosch, (Opstan- dingskerk) 10. 30 u. ds. P. Broere. Zaamslag: 10 u. ds. A. de Haan, 15 u. ds. R. van Elderen te Axel. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 en 15 u. ds. B. Gratz. Hoek: 9. 30 en 15 u. ds. H. Veld man. Terneuzen: 9. 30 u. Kandidaat A, Bas, 15 u. ds L. Leef tink te Zaam slag. Zaamslag: 9.30 u. ds. L. Leeftink, 15 u. ds. A. Kramer te Gent. CHRISTELIJK GEREFORMEER DE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. H. Peet. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: (Mavo school 'Het Rave lijn'): 10 u. Br. R. Griffiths. Terneuzen: (De Kandelaar): 10 u. dhr. T. van Nes. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Breskens: 9 u. dhr. J. Sinke te Oostburg. Nieuwvliet: 10.30 u. dhr. J. Sinke. Retranchement: 10 u. dhr. L. Wals te Turnhout (B). DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardemnurg: 10. 30 u. ds. T. Post ma. Middelburg: 11 u. Mevrouw C. Rezelman. Vlissingen: 9. 30 u. Mevrouw C. Rezelman. NIEUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10.00 uur dhr. R. Brink. DE LENTE zit in de lucht, bloed gaat sneller stromen, harten rap per slaan, menigeen zet z'n eerste stappen op het vrijerspad. Daar om een liedje uit ongeveer 1950 dat H. de Koek uit Kuitaart ons zond. Volgende week als antwoord een heel andere kijk op die zaak. Zo menig aardig meisje verlangt getrouwd te zijn. Maar moet geduldig wachten Op Kees of Jan of Hein. Of zij het haar in vlechten Ofwel in krullen draagt Dat kan haar toch niet helpen, Als zij niet wordt gevraagd. Een meisje moet toch weten, En mag dat nooit vergeten Dat, eer een man zijn hart haar schenkt, Hij bij zichzelf eerst denkt: Refrein: Wanneer je trouwen gaat, Denk dan vooral goed na, Wees voor die ene keer, Nu eens een reuze slimme vent En zoek je als je bruid Het leukste meisje uit: Dan weetje zeker dat J'een echte boffer bent. De jeugd ziet alles zonnig En loopt graag hard van stal. Dat mag voorbarig lijken Maar het is heus niet zo mal. Een meisje wil als regel Een ideale man; Een man heeft graag een vrouwtje, Dat lekker koken kan. De kunst is, beste vrinden Zo'n passend paar te vinden. Dus zet je beste beentje voor, En neem je ernstig voor: Refrein: Pegam. t

de Stem | 1996 | | pagina 25