igenheid DE STEM chakelklas erneuzen it de brand !dEStem Neckermann pakt ziekteverzuim aan toeristisch Bureau probeert subsidies gemeenten te behouden Aardbei-ei als lentebode Stukjes toren van de spits jtrouwd Jitse po 18 jaar Abraham Bouwen van kering bij ruiningen het beste' Celstraffen voor handel in hard- en softdrugs 6Jongen gebruikt geweld onder invloed van drugs' Terneuzen wil anderhalve ton voor leegstand beter besteden dan tot nu toe n V ticulieren rt worden ze een paar. citeerd vrijd. 15 maart idy, Ferdi, Joke. Jemeenten geven toch subsidie Bent u de zwem onderwijzer die zwembad De Wildert zoekt? morgen in maak werk van ^2e of een van de ^andere vacatures Ook landbouwbond WLTO is tegen het ontpolderen Aantal ziekmeldingen gestegen ondanks 'verbetering arbeidsomstandigheden' Vlissinger naar Pieter Baan Centrum Vijfjarig kind zwaargewond bij aanrijding Drugsrimner Schuur brandt af in Hoek: schade één ton ledankje, jubileum, ]/elijk, verloving, Irestatie, examen, ham enz. J)lom 0,65 incl. BTW, (egel verplicht. |afbeelding, nm 26.- incl. BTW. J/en op aanvraag. (niet geretourneerd. B13 of geef uw tekst ^atsing af bij één van Schriftelijke opgaven i geaccepteerd, indien [eend zijn, ook indien uw oijgevoegd is. het recht voor teksten i redenen te weigeren, (lachten bereiken over de liehoudt de uitgever zich lom de naam van de ,ir bekend te maken. Hfanc* wik 'Paelfe I 3. 4561 £14 14cUdt. lel. 0114-320514 Zeeland VRIJDAG 15 MAART 1996 DEEL B |/an'onze verslaggever [t neuzen - Het Toeristisch Bureau Zeeuws- laanderen probeert alsnog met gegevens op [fel te komen om de subsidie van de gemeen- L voor de toekomst veilig te stellen. Aan de f'd Van dit aangeleverd materiaal praten de ■euws-Vlaamse gemeenten in juni opnieuw i 'er een mogelijke andere verdeelsleutel van Ée subsidies aan het bureau. lit werd gisteren duidelijk tijdens de vergadering van het Intergemeentelijk Samenwerkingsorgaan Zeeuws-Vlaanderen. Het verzoek voor een andere verdeelsleutel komt van de gemeente Oostburg. Deze gemeente vindt dat ze verhoudingsgewijs veel te veel moet betalen. Volgens Oostburg moet meer worden gekeken naar het aantal inwoners en het kooptoerisme van de ge meenten en dus niet alleen naar de recreatie. Oost burg besloot overigens de subsidie al met twaalf duizend gulden te verlagen. De discussie leek op een dood spoor te zitten omdat het bureau er niet in slaagde de gevraagde gege vens te produceren. Het bureau gaf aan dat het on mogelijk is de werkzaamheden per gemeente uit te splitsen. De gemeenten willen vooral meer inzicht krijgen in het reilen en zeilen van het bureau. „We willen voqral weten voor welke gemeenten het bureau be zig is en hoeveel tijd er per gemeente in wordt ge stoken," lichtte plaatsvervangend voorzitter J. Kruize toe. „Het bureau heeft ons toegezegd de ge gevens te leveren zodat het voorstel in juni weer te rug op de agenda staat. Het Toeristisch Bureau doet prima werk maar we hebben ook een bestuur lijke verantwoordelijkheid." Kruize maakte vorig jaar tijdens een vergadering van de Oostburgse ge meenteraad al duidelijk het van de gekke te vinden dat het Toeristisch Bureau geen globaal overzicht kan geven. De PvdA in Oostburg stelde voor een onafhankelijk bureau in te schakelen om de andere verdeelsleutel te onderzoeken. Maar wethouder L. Cuelenaere maakte duidelijk dat het onderzoek geen haalbare kaart is omdat niemand dat onder zoek wil betalen. Wellicht wordt nu in juni duidelijk welke kant het op gaat met de subsidie aan het Toeristisch Bureau. je, die twee. i ma Bours en Mit. naar-Smit in Oudenbosch, epoel in St. Jansteen Bakker, 14 maart 1996, Dongen, r. Geloof, 14-3-1996, Oosterhout Gefeliciteerd ij houden van je. Deze jongeman met donker haar, heeft het vandaag voor elkaar, want hij ziet nu Anton van Dooren is die man. Proficiat Marja, Cindy - Raymond Dennis. We hebben 'n full house I met ons kinderkwartet! en 1 onze nieuwste troef heet ■ar. onze verslaggever Ikmeiizen - De Internationale ïhakelklas in Terneuzen is oorlopig uit de brand. De eeuws-Vlaamse gemeente- jsturen besloten gisteren na- lelijk een subsidie te geven li 1.250 gulden per leerling. p deze schakelklas wordt mo- [enteel les gegeven aan 39 an- j leerlingen. Het voort- estaan van deze onderwijsvorm fcam in gevaar vanwege een te- jort op de begroting van 44.000 (Hen. Door de bijdrage van de meenten wordt dit tekort ge let is voor de eerste keer dat de neenten een subsidie geven. i gemeentebesturen waren im- iers altijd van mening dat de bsidiëring een taak was voor et ministerie van Onderwijs. Te denken daar nog steeds zo er maar gezien het belang van et voortbestaan van de schakel hebben we dit compromis eikt," aldus plaatsvervangend orzitter J. Kruize gisteren na loop van het Intergemeentelijk senwerkingsorgaan Zeeuws- aanderen. Zoon van Jan en Angeliqut Daas-Plasman, broertje val Renee, Carlo Iwan 13-03-'96 Heiakker 35, Wagenberg frvolg van voorpagina t Westerschelde is vanaf Vlis- fgen tot Hansweert een zout- Iterrivier, van Hansweert tot fP in Vlaanderen is het een pregenwaterrivier. De mon- i van' de rivier, van Hans- fflt tot aan Antwerpen is vol ts Van Eeden het best te ver- Kken met een overlangs open- daagde trechter met een over lig ran brak- naar zoetwater. ,lor nu, aldus Van Eeden, de tomvloedkering te plaatsen in luitloop van de trechter, zal de fgwaterstand bij sluiting na toenemen. Beter is het de ■tg bij Kruiningen te bou- j® 'Men laat dan over een t en breed gedeelte van de |er de enerverende zeearm- g van de Schelde intact, men bij extreem hoge (Wanden het achterland als Ijl611 ®aefthinge gecontro- T eschermt,' aldus het plan- Nel. r |n zou ook nog kunnen den- sc«rijft de ingenieur, aan n°g meer westelijke situe- maar dit zou sterk afbreuk paan de voor ons land unie- ptuarium-karakteristiek die (ADVERTENTIE) De subsidie van 1.250 gulden per leerling is overigens niet structu reel. „Een eventuele bijdrage wordt per jaar bekeken. Want de bekostiging blijft primair de ver antwoordelijkheid van het minis terie." De opvang van anderstalige leer lingen in de- huidige opzet ging twee jaar geleden na een moei zaam proces van start. Na het op doeken van de oorspronkelijke schakelklas kwamen de leerlin gen tussen wal en schip. Geen en kele school bleek toen bereid de ze leerlingen op te vangen. Uit eindelijk sloten de scholen een samenwerkingsovereenkomst af onder de noemer Opvang Niet Nederlandstalige Leerlingen. De lessen worden verzorgd door het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) Westerschelde. De leerlingen krijgen les in de Nederlandse taal. Als ze het Ne derlands onder de knie hebben, stromen ze door naar het regulier onderwijs. De schakelklas telde vorig jaar nog 56 leerlingen. Maar door de sluiting van het asielzoekerscentrum Roosevelt in Terneuzen zijn er 39 overgeble ven. Dat is althans de stand van september 1995. de Scheldemonding naar de Noordzee toont.' De kering is be taalbaar, zeker met Belgische deelname en waarschijnlijk aan zienlijke bijdragen uit de Euro pese fondsen. En er kleven meer voordelen aan. Het planvoorstel: 'Door de configuratie en de mor fologie van de rivier ter plaatse en de degelijkheid en ondiepte van de Plaat van Hontenisse zul len de kosten acceptabel be grensd zijn. Door het beheersen van de stroom zullen meer buitendijkse gebieden intact blijven waar door de noodzaak tot ontpolde- ren verminderd en mogelijk ge heel kan vervallen.' Een woordvoerder van de pro vincie liet gisteren weten dat het plan van Van Eeden terdege be studeerd wordt. „Het valt niet helemaal uit de lucht, ook Rijks waterstaat is weieens met een scenario bezig geweest dat er op leek, maar het is het overdenken zeer wel waard. We gaan het se rieus bekijken," aldus de de woordvoerder. Hij voegde eraan toe ook een exemplaar van het plan naar de 'aannemer' van de Westerschel de, Rijkswaterstaat Directie Zeeland, te hebben gestuurd. Van onze verslaggever Kapelle - De rij tegenstanders van het ontpolderen wordt gro ter en groter. Gisteren schaarde zich er weer een nieuwe land bouworganisatie bij. Dat was de landbouworganisatie WLTO (Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie). Het-da gelijks bestuur bracht gisteren een kort werkbezoek aan de Be- velandse kant van de Wester schelde. Er werd naar toespra ken geluisterd, een bedrijf be zocht en een rondrit gemaakt. Daarna verklaarde het dagelijks bestuur zich solidair en eeensge- zind met de Zeeuwse landbouw organisatie 3ZLO, die al vanaf het begin af aan een tegenstan der is geweest. Met een grote kraan zijn gis teren een aantal stukjes toren van de spits van de rooms-ka- tholieke kerk van Zuiddorpe afgehaald. Sommige stukken zaten alleen nog met de loodslab vast aan de 38 meter hoge toren, waar door het uit veiligheidsover wegingen verstandiger was ze te verwijderen. Een aannemer dichtte vervolgens de ontstane gaten, want er komen voorlo pig geen nieuwe stukjes toren voor de verrotte stukken in de plaats. Er is namelijk geen geld bij het kerkbestuur om restauratie te betalen. Eerder was dat er wel voor een op knapbeurt van de dakkapelle tjes van de kerk en de haan op de torenspits. FOTO'S WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Sint Jansteen - Het postorder bedrijf Neckermann neemt maatregelen om de stijging van het ziekteverzuim een halt toe te roepen. Leidingge venden binnen het bedrijf worden opgeleid om het ziek teverzuim beter in de hand te houden. In ieder geval moet er meer contact zijn tussen afde lingshoofden en zieke werk nemers. Een en ander valt op te maken uit het sociaal jaarverslag over 1995. Daaruit blijkt dat het ziektever zuim is gestegen tot 6,49 procent bij de vestiging in Sint Jansteen (was 6,19 procent in 1994). Voor Neckermann Nederland in Ter neuzen steeg het ziekteverzuim van 6,12 naar 6,68 procent. Om dat Neckermann juist de arbeids omstandigheden had verbeterd, verwachtte het bedrijf een afna me van het ziekteverzuim. Dat is niet gebeurd en 'daarom zullen leidinggevenden in 1996 worden opgeleid om zelf maatregelen te kunnen nemen ter voorkoming van ziekteverzuim'. Bovendien wil het bedrijf zijn medewerkers 'meer bewust' maken van de ge volgen die een ziekmelding kan hebben. „Vóór naaste collega's, maar ook vpor de totale bedrijfs voering." Uit het jaarverslag blijkt verder dat het aantal medewerkers bij de Zeeuws-Vlaamse vestigingen van het postorderbedrijf vorig jaar verder is gestegen van 591 naar 661. Dat is een toename van twaalf procent. De groei kwam vooral omdat binnen de divisie logistiek een aantal mensen met een tijdelijk contract een vaste baan hebben gekregen. Uitgerekend in fulltime banen steeg het aantal werknemers met 32 van 467 in 1994 naar 499 in 1995. Na de verbouwing van het bestaande magazijn en de inge bruikname van het nieuwe expe ditiecentrum in Sint Jansteen zal de werkgelegenheid in de toe komst met nog eens vijftig volle dige arbeidsplaatsen worden uit gebreid. De eerste wervingsacties voor nieuw personeel zijn inmid dels van start gegaan. Bij de Neckermann-vestiging in Terneuzen waren per afgelopen 31 december 242 medewerkers aan de slag, verdeeld over 155 fulltime banen. In Sint Jansteen gaat het om 419 medewerkers, verdeeld over 344 fulltime banen. Uit de jaarcijfers blijkt verder dat de gemiddelde leeftijd van de Van onze correspondent Middelburg - De 24-jarige M. A. uit Den Haag, tegen wie twee weken geleden wegens handel in hard- en softdrugs een gevan genisstraf van twee jaar waarvan zes maanden voorwaardelijk was geëist, is gisteren door de rechtbank in Middelburg veroor deeld tot achttien maanden waarvan drie voorwaardelijk. Zijn maat en plaatsgenoot, de 19-jafige H. B., werd veroor deeld tot één jaar cel waarvan drie maanden voorwaardelijk. Tegen hem had de officier van justitie een jaar onvoorwaarde lijk geëist. Een derde verdachte, de 26-jari- ge R. K. uit Terneuzen zal later terecht moeten staan. Het duo handelde samen met een neef van A. de eerste drie maan den van 1995 vanuit een woning aan de Tholenstraat in Terneu zen. Met name de harddrugs wa ren opgeslagen in een safehouse bij een vriendin van A. De vrouw is daarvoor al door de rechtbank veroordeeld tot 240 uur dienst verlening. De rol van zowel B. als A. be perkte zich tot het vervoeren van de harddrugs tussen de woning van de vriendin en het verkoop adres. Daarnaast verving A. diens neef bij diens afwezigheid. Eierverzamelaars aller landen, verenigt u. De paastijd komt eraan en menig kunstenaar is de afgelopen maanden weer vruchtbaar aan het werk geweest. Dat is te zien op de exposi tie 'Het versierde Ei' in galerie Arthouse in Biervliet. Galerie houdster Loes Cozijnsen heeft zes collega-kunstenaars om bij dragen gevraagd voor haar tiende lente-tentoonstelling. Ette lijke tientallen beschilderde eieren, afkomstig van kip, gans, struisvogel en één duifje, staan in de galerie aan de Markt te pronken. Sommige zijn beschilderd in aquarel, andere in acryl. De voorstellingen variëren van lieflijke stillevens, tot fel gekleurde Cobra-covers en Russische ikonen. ZIE OOK ZEELAND - B4: Te kijk gezet Van onze correspondent Middelburg - Het was niet mis, wat de nu 20-jarige Middelbur ger A. de L. als 17-jarige samen met wat maten uitspookte. Neckermann-medewerkers licht is gestegen. Dat geldt vooral in Sint Jansteen en was ook vorig jaar al merkbaar. Oorzaak is dat Neckermann veel parttime banen aanbiedt, die goed lijken aan te sluiten bij de wensen van de iets oudere, vooral vrouwelijke werk nemer. „Jongeren geven vaak de voorkeur aan een fulltime baan," aldus het jaarverslag. Neckermann heeft twee keer zo veel vrouwen als mannen in dienst. Door de ligging in Zeeuws-Vlaanderen beschikt het bedrijf over flink wat buiten landse werknemers, vooral Bel gen. Voor Neckermann BV in Sint Jansteen gaat het zelfs om een kwart van het totale perso neelsbestand. Wat de bedrijfsresultaten in 1995 betreft, spreekt De Neckermann- directie van een 'jaar met twee verschillende gezichten'. „In het eerste halfjaar verliep de verkoop bij de dochters in Nederland, België en Frankrijk goed. De tweede helft van 1995 toonde vooral voor textiel een wat min der resultaat. De hele textiel branche zit overigens al een tijd in een dal. Niettemin is onze tota le omzet verder gestegen. Positief gestemd is Neckermann over de terugdringing van het aantal klachten. Het klachten percentage daalde gemiddeld in Nederland en België met twintig procent. „Dat overtrof onze verwachtin gen," aldus Neckermann. Tot drie keer toe een afpersing met geweld in Ritthem en nog een serie feiten die niet ten. laste wa ren gelegd, zoals de tasjesroof van een 77-jarige vrouw en de overval op een dronken man, die met ge weld van zijn portemonnee werd beroofd. Na de roof kreeg de man nog een priem in de rug gestoken en ont snapte hij ter nauwernood aan de dood. Iets ouder en strafrechtelijk meerderjarig trekt De L. eveneens Terneuzen - Een vijfjarig kind uit Terneuzen is gisterochtend met hersenletsel en verschillende bot breuken overgebracht naar het universitair ziekenhuis te Gent. Het kind stak plotseling de straat over en een 54-jarige automobi list uit Terneuzen kon het kind onmogelijk ontwijken. Hij zag de kleuter plotsklaps tussen een aantal geparkeerde auto's de straat op lopen en heeft nog wel uit alle macht geremd. Terneuzen - Een 29-jarige man uit Bergen op Zoom had afgelo pen dinsdag de pech dat hij uit gerekend aan een paar recher cheurs van de Zeeuws-Vlaamse politie vroeg of ze drugs wilden kopen. Het verkooppraatje werd voort gezet op het politiebureau met als resultaat dat de man niks ver kocht maar wel een proces-ver- baal kreeg. in 1993 in Vlissingen een man van zijn fiets, bedreigt hem met een revolver en slaat hem in elkaar. Krap een maand eerder is een an dere fietser het slachtoffer van De L. en zijn minderjarige kornuiten. Geweld, vooral onnodig geweld, gepleegd door een jongen die vol zit van angsten en onder invloed van drugs en wapens zich ineens vol macht voelt. Agressie die zich naar anderen toe richt. Een jon gen ook, die lijdt aan het Border- Line-syndroom en medio decem ber vorig jaar naar de politie stapte om zichzelf voor deze fei ten aan te geven. Voor zowel de officier van justitie als de recht bank waren de rapportages van de deskundigen gisteren niet ge noeg en werd besloten De L. eerst eens grondig door het Pieter Baancentrum te laten onderzoe ken. Hoek - Een bran'd in een schuur aan de Kreekweg in Hoek, in de nacht van woensdag op donder dag, heeft voor honderdduizend gulden schade aangericht. De ei genaar van de schuur was niet te gen brand verzekerd. De melding kwam bij de brand weer binnen omstreeks 0.45 uur. Eenmaal ter plaatse kon de brandweer weinig meer De hou ten schuur stond in lichterlaaie en brandde geheel af. Binnen lag wat hout opgeslagen. De oorzaak van de brand is niet bekend en die is ook niet meer vast te stellen door de technische recherche omdat de schuur tot de grond toe afbrandde. Van onze verslaggever Terneuzen - Het Terneuzense college van B en W wil opnieuw bekijken of er wellicht een an derhalve invulling kan worden gegeven aan de anderhalve ton die jaarlijks aan de woning bouwvereniging wordt betaald ter compensatie van de leeg stand in de binnenstad. Het voorstel komt oorspronkelijk van het Bewonersplatform Bin nenstad en hangt samen met de actie 'Kom je wonen'. Daarin zijn een aantal ideeën verwerkt die de leegstand in de Terneu zense binnenstad moeten tegen gaan. „Wij hebben aan het colle ge voorgesteld om met die an derhalve ton ook daadwerkelijk iets tegen de leegstand te gaan doen," zegt B. Kaiser namens het platform. „We denken dan bijvoorbeeld aan een huurverlaging of een stop van de jaarlijkse huurver hoging. Nu verdwijnt dat geld ieder jaar in een pot algemene middelen van de woningbouw vereniging en dat lost niets op." De commissie ruimtelijke orde ning gaf gisteravond groen licht aan het college om met het plan aan de slag te gaan.

de Stem | 1996 | | pagina 9