'Genen bepalen kans op baan' Isabel Allende 2 gratis ansichtkaarten Pabo's waarschuwen voor Tvind-sekte Professor 'boetseert' hoofden uit lijkdelen Iedereen welkom? Pastor Boxmeer weigert kinderen te dopen Arnhemse bom in Xenos-koffieblik ROBERT TEN PAUL DE LEEUW veroorzaakt huwelijkscrisis! Alleen in Weekblad Privé Het goud van Tomas Vargas 6Gestoorde' gevangenen zorgen voor problemen 6Bewakers niet schuldig aan stikken gedetineerde' IS BINNENLAND A3 Werkgevers willen geen sollicitanten die wegens erfelijke risico's niet te verzekeren zijn IRT-rapport op Internet Justitie Roermond staat op wachtlijst in verband met onderzoek naar de Bende van Venlo TGAVE Cursus voor mensen met ziektevrees Prins INHARD mcJts zoekt hulp btjwondergenezer Bedrogen MüMsi/v&msjym i MAART 1996 A2 deSTEM Brittannië en Ierland- fel bewolking en hier en fegen. In zuidoost-Enge- laterdag ook in Ierland Toe zon en op de meeste In droog. Vrijdag jn fend tamelijk winderig la van 10 graden plaatse- lerland tot rond 6 aan de Ie oostkust. en Luxemburg: Vrijdag jperioden met zon. Zater- lolkenvelden. Droog. Eni- kjging van temperatuur zaterdag maxima rond an. en Midden-Frankrijk- |;nvelden, vrijdag in het i nog zon. Vrijdag in Bre- i zaterdag ook in de zui- e departementen wat re- katerdag maxima rond 9 p, in het uiterste noorden Jordoosten iets lager. (Frankrijk: In het alge- veel bewolking en van bt tijd regen. Middagtem- uur rond 13 graden, 'gal: Vrijdag nog enkele I, zaterdag droog en perio- toet zon. In de Algarve op i dagen droog en vrij zon- leer. Maxima langs de kust Inlopend van 12 graden in noordwesten tot 16 in de Ije: Aan de stranden ten In van Benidorm droog en je zonnige perioden. Maxi- heest tussen 10 en 15 gra- I in het uiterste zuiden en- fgraden hoger, arische Eilanden: Perioden •zon, ook nu en dan wol- velden en vrijwel overal bg. Maxima rond 22 graden, lorca en Ibiza: Vrijdag re ien veel wind. Zaterdag ge- elijk droog en enkele op- ngen. Maxima ongeveer 14 Ben. ië: Wisselvallig weer met lelijk veel bewolking en Ige regen, in het zuiden, za- lag ook in het midden, mo- |jk met onweer. Middagtem- atuur van 11 graden in het Irdoosten tot 17 plaatselijk Sicilië. lekenland en Kreta: Onbe- ndig weer met veel bewol- |g en buiige regen. Maxima 112 graden bij Thessaloniki 18 in het zuidwesten en op eta. Zaterdag op Kreta xima rond 22 graden, itsland: Wolkenvelden, pal vrijdag ook zon en vrij- overal droog. Enige stij- fcg van temperatuur met op |erdag maxima van +2 gra- in het noordoosten tot +8 in t zuidwesten. vitserland: Wolkenvelden en Joral in het zuiden en westen terdag regen, boven 1100 eter sneeuw. Middagtempe- turen van 8 graden in de (ordelijke dalen tot 12 graden I Tessin. ostenrijk: Wolkenvelden, lijdag in het noorden ook zon. jaterdag met name in het wes- kn en zuiden sneeuw, onder de TOO meter overgaand in regen, liddagtemperatuur in de lager elegen gebieden tussen 5 en 9 baden. TELEFOONTJE VRIJDAG 15 MAART 1996 TU^ dij dit spelletje bellen we een bekend persoon. Zijn of haar naam is in het telefoonnummer verstopt. Een 2 in het nummer staat voor de letter A B of C etc. Wie bellen we? 4-4-5-5-2-7-9 2-5-4-6-8-0-6 Oplossingen van gisteren: Cryptogram: Horizontaai: 1. Misere; 4. schotels; G. KLM;- 9. pruimen; 11. smelt. Vertikaal: 1. Mist; 2. schol; 3. rots; 5. luizen, kip; 8. ziel; 10. rijm. Visitekaartje: R.R.O. Ravijn uit Mesch is 'romanschrijver'. OUld|B UBA dot 'pUBJ|8J8' j® JB j ueuats 'sa|j do uijiB 'aLueP noetinchem (anp) - Directeur «Rhebergen van de leraren- ooleiding Iselinge in Doetin- L waarschuwt voor wan- oestanden bij de Deense 1 Ld-sekte. Aanleiding zijn i jI ervaringen van de Iselinge- nge Nicole Beurs. De 19- I .jae Achterhoekse verbleef Len maanden bij de sekte in veronderstelling dat ze een internationale lerarenoplei ding zou krijgen en daarna als ontwikkelingswerker in Afri ka aan de slag kom In werkelijkheid moest ze an sichtkaarten verkopen en zwaar lichamelijk werk verrichten. Dui zenden guldens armer keerde ze een jaar geleden gedesillusioneerd in Nederland terug. Nu pas durft ze over haar ervaringen te praten. Ze gaat een advocaat inschakelen om Tvind aan te klagen. Rhebergen wil de ervaringen van de studente tijdens het landelijk Pabo-overleg op 21 maart onder de aandacht brengen, omdat Tvind in verschillende landen jon geren werft op onderwijs-institu- ten. „Dat is geen overbodige zaak, want Nicole meldde zich destijds bij Tvind aan op advies van een schooldecaan van een andere Pa bo." „Onze Deense opleidingspartner Stassemininarium bevestigde mij dat de Tvind-opleiding al vijftien jaar grote problemen veroorzaakt. Dat heeft ertoe geleid dat het Deense onderwijsministerie de er kenning jaren geleden al heeft in getrokken. Ook in Denemarken zelf is de sekte meerdere keren aangeklaagd", aldus Rhebergen. Volgens Nicole Beurs kreeg ze nauwelijks te eten en moest ze met werken en de verkoop van an sichtkaarten voor Tvind geld bin nen brengen. 'Studenten' die kri tische vragen stelden, kwamen onder grote psychische druk te staan. Met behulp van haar ouders wist ze de Tvind-sekte te ontvluchten. September vorig jaar is ze gestart met een lerarenopleiding aan de Iselinge in Doetinchem. Ze heeft geruime tijd begeleiding van een psychiater gehad. Volgens Rhe bergen maakt ze het nu redelijk „De studieresultaten zijn bevredi gend, maar ze heeft nog steeds extra begeleiding." De directeur zegt dat de Tvind- sekte ernstige psyschische en emotionele schade aan jonge men sen aanricht. „Het is vrijwel on mogelijk om uit de sekte te stap pen. Bovendien deinst Tvind niet terug voor represaille-maatrege len." Ook over de integriteit van hulp organisatie Humana, een aan Tvind gelieerde club bestaan ster ke twijfels. Dat leidde begin 1993 onder meer tot kritische vragen in de Tweede Kamer. Van onze verslaggever Alphen aan de Rijn - Mensen met een erfelijke ziekte hebben steeds minder kans op een baan. Een genentest is nog geen vast onderdeel van de aanstellingskeuring, maar wel wordt aan de sollicitanten steevast gevraagd naar de aanwezigheid van erfe lijke risico's in de familie. Een aanstellingskeuring krijgt dan ook steeds meer de status van een pensioen- dan wel een levensverzekeringskeuring. Dat is de mening van de Alphen- e huisarts en medisch adviseur van de Vereniging van Hunting ton, C.A. Varkevisser. Hij was een'van de sprekers op het sym posium 'Zijn onze genen nog verzekerbaar?' dat gisteren in Arnhem werd gehouden voor I artsen, verpleegkundigen en ver zekeringsdeskundigen. Volgens Varkevisser, die ook keuringen doet, dreigt onze 1 maatschappij af te glijden naar j een tweedeling: aan de ene kant mensen die volledig gezond I zijn en aan de andere kant dege nen die het risico lopen door een erfelijke belasting op een be paald moment ziek te worden. Die ongewenste tweedeling tus sen lichamelijk of geestelijk I minder gezonde tegenover ge le mensen dreigt versneld te I worden door het opheffen van de ziektewet. „Dat is een heel tries te zaak", zegt hij. Zijn hoop is nu gevestigd op het wetsvoorstel Van Boxtel. Daarin mogen mensen voor een levens- Den Haag (anp) - Het Buro Jansen Janssen heeft het rapport Inzake Opsporing van de parlementaire enquête- commsie die de IRT-affaire heeft onderzocht, op Internet gezet, zodat het daar gratis te raadplegen is. I Het Amsterdamse bureau, dat I onderzoek doet naar politie en I inlichtingendiensten in Neder- land, wil daarmee de discussie I aanzwengelen over de vrije be- I schikbaarheid van overheidsin- I formatie. gevolg van het exclusieve I contract van de Tweede Kamer I met uitgever Sdu voor kamers- I takken is het enquêterapport tot 1 nu toe alleen in boekvorm (12 I delen) te krijgen voor 695 gulden I of op cd-rom voor 650 gulden. In I de Auteurswet is bepaald dat I Kamerstukken vrij van auteurs- 1 recht zijn, maar op bewerkingen I ervan, bij voorbeeld door een speciale vormgeving, heeft de I Sdu wel auteursrecht. Boven- I dien krijgt de uitgeverij als enige I de stukken in elektronische I »rm aangeleverd. Dat bemoei- I Jjkt de beschikbaarheid van de I tafonnatie en de mogelijkheid I wor anderen om de stukken uit j te geven. Het Buro Jansen I Janssen vindt dat Kamerstukken J 'oor ieder vrij toegankelijk moe- I tan zijn. Door haar monopolie- I Positie kan de Sdu prijzen reke- I ten die tot gevolg hebben dat de I gemiddelde burger geen kennis T an nemen van het enquêterap- Port. Door de opkomst van de rneuwe media is die gang van za- I dus het b™661" verdedi8baar' al~ verzekering een erfelijke ziekte verzwijgen als die verzekering niet meer uitkeert dan drie ton. Bij een arbeidsongeschiktheids verzekering is dan de grens 60.000 gulden in het eerste jaar en 40.000 gulden in de volgende jaren. Die wet is in zijn ogen nodig. Verzwijgen Uit ervaring weet Varkevisser dat mensen voor de dokter niets verzwijgen. „Ik heb me er vaak over verbaasd. Mensen vertellen hun hele hebben en houden en peinzen er niet over om uit zich zelf dingen te verzwijgen. Ze hebben in hun achterhoofd iets van 'eerlijkheid wordt beloond'. In tegenstelling tot verzeke ringsmaatschappijen. Want als die een verhoogd risico op het spoor komen valt al vlug het be sluit om dat niet te verzekeren", aldus Varkevisser. Die risico-uitsluiting kan steeds verder gaan dankzij de voorspel lende geneeskunde die in de laatste tien jaar een enorme vlucht heeft genomen. Dat geldt met name voor de kennis van de genetica. Die heeft goede, maar ook negatieve kanten. Families weten op tijd hoe de vlag er bij hangt en kunnen op grond daar van besluiten geen kinderen te krijgen dan wel hun gezin te be perken. Via genetische screening - het onderzoek naar erfelijke ziekten - kan echter ook het gevaar ont staan van discriminatie, zoals het niet meer kunnen verzekeren van bepaalde gezondheidsrisi co's. Die kennis werkt in de hand dat verzekeringen 'halt' roepen bij bijvoorbeeld erfelijke borstkan ker - in Nederland betreft dat 60.000 vrouwen de dodelijke ziekte van Huntington, bekend door plotseling optredende on willekeurige bewegingen van hoofd, armen en benen, hart- en vaatziekten. Ofschoon er de laatste honderd jaar geen erfelijke ziekten zijn bijgekomen, worden steeds meer mensen via selectie uitgesloten van een arbeidsongeschiktheids verzekering. Verzekeringsorga nisaties verminderen hun risico en de groep gezonden lijkt steeds kleiner. Vader Arts met zijn twee dochtertjes. FOTO ED VAN ALEM voo - _i tJ M. Door Eric Reijnen Boxmeer - Anne (7) en Tine (6) willen gedoopt worden. Willen, want de Box- meerse pastor weigert dat te doen. 'Had bij de geboorte moeten gebeuren', luidt het argument van de pastor. 'Hij denkt dat-ie God zelf is', brommen de ouders. 'Zo'n weigering is nog nooit voorgeko men', meent het bisdom. 'Kom maar hier naartoe', zegt een pas toor een paar dorpen verderop. Anne zit op de openbare school. De ouders van een aantal leerlingen zijn op de school bezig met de voorbereidingen van het Heilig Communiefeest. Thema van het feest: 'Ook jij bent welkom'. Anne wil ook welkom zijn. Hoe klein ze ook is: „Ze vindt het geloof interessant", zegt va der Hans Arts. „Ze is er aan toe." Zusje Tine wil ook gedoopt worden, omdat Anne dat wil. Een kwestie van de kerk bellen en het even regelen, dacht het gezinnetje Arts. Vader Hans belde pastor R. van der Vegt van de plaatselijke parochie. „Ik legde de situatie aan hem uit. 'Oei', zei hij meteen al. Hij wilde langskomen. En als ouder moet je dan totaal met de billen bloot", zo geeft vader Hans de inhoud van het gesprek met de pastor weer. „Je moet vertellen hoe je je geloof in de prak tijk brengt. We zijn beiden niet echt praktise rend katholiek. Maar we houden er wel een katholieke levenswijze op na." Ook Anne werd ondervraagd. „Als een vol wassene", zegt Hans verontwaardigd. „Een kind van zeven!" De pastor - die over de kwestie geen com mentaar wil geven - wilde ruggespraak hou den met zijn collega's en belde deze week op met de uitslag. Het doopsel kon geen door gang vinden. „Hij vond het een automatisme dat je als katholiek ouder je kind bij de geboorte met een laat dopen", zo licht vader Hans de wei gering toe. „Het geloof leer je een kind vol gens hem aan zoals je het ook leert met mes en vork te eten. Wij zijn als ouders blijkbaar in gebreke gebleven." 'Ga op de dag van de communie maar een dagje met het gezin op stap', was het advies van de pastor. „Bij mijn weten is er aan kinderen nog nooit een doopsel geweigerd", vertelt een archiva ris van het bisdom in Den Bosch. Om gedoopt te worden moet je bereid zijn de leer van de kerk te aanvaarden, geloven wat zij voor houdt. En te verzaken aan alles wat kwaad is, zo zegt de woordvoerder. „De vraag om een doopsel is altijd serieus en daarom kun je een doop zelden weigeren. Het is altijd afwachten wat de ouders er van ma ken." Vader Arts kan bezwaar aantekenen bij de bisschop, of bij het dekenaat. Maar de tijd dringt want het Communiefeest staat voor de deur. Gelukkig heeft zich inmiddels een op lossing aangediend. Een pastoor een paar dorpen verderop wil Anne en Tine graag do pen. En zo zijn Anne en Tine toch nog wel kom in de kerk. Ook zij. Arnhem (anp) - De politie zoekt daders van de bomaan slag bij een filiaal van de Ban- que Paribas en het daarboven gevestigde Franse consulaat in Arnhem in kleine actie groepen. Er wordt gedacht aan splintergroepen die opge roepen hebben tot politiek ge welddadig activisme tegen Frankrijk vanwege de kern proeven. Dit heeft een politiewoordvoer- der gistermiddag bekendge maakt. De politie komt tot die conclusie op basis van pamfletten die ver spreid zijn. Op 2 januari ontplofte vlak voor middernacht aan de achterzijde van het bankgebouw een bom. De explosie richtte tot ver in de omgeving enorme schade aan. Uit onderzoek van een gespecia liseerd Londens laboratorium is gebleken dat er een speciale, naamloze springstof is gebruikt. De springstof van de bom bij Credit Lyonnais was verpakt in een ecruklëurig koffieblik met goudkleurige tekeningen van on der meer aardbeien. Van dit blik zijn slechts dertig exemplaren verkocht bij Xenos in Nijmegen. Het was gevuld met kunstmest, wat volgens de politiewoord voerder bekend staat als zeer ex plosief. Het tijdmechanisme was gemaakt van een bij de Hema ge kochte kookwekker. Het Arnhemse politieteam gaat er vanuit dat de beide bomaan slagen en een aanslag met een molotov-cocktail bij Credit Lyonnais Bank in Nijmegen in de nacht van 29 op 30 oktober door dezelfde daders zijn ge pleegd. De politie sluit inmiddels uit dat de aanslagen kwajon- genswerk zijn. De actiegroep Anti Nucleair Genootschap Stil Tegenoffensief (ANGST) heeft waarschijnlijk niks met de aan slagen te maken. Verband met buitenlandse actiegroepen, zoals de Algerijnse terreurbeweging GIA, bestaat evenmin. BOEKEN DIE BLIJVEN hnmal "ontvangtgratis bij elk exemplaar n^7 r t0r waarde van d/,50 voor de boeken van '^amerikaanse auteurs, ook die van Isabel Allende! Door Madeleen Wesseling (anp) Bonn/Den Haag - Justitie in Roer mond heeft geprobeerd uit een paar stukken schedel, arm en been van een onbekend lijk (vermoedelijk een slachtoffer van de Bende van Venlo) een herkenbaar hoofd te laten boetse ren door een specialist in Duitsland. In Nederland wordt de methode door de gerechtelijke laboratoria echter als 'niet wetenschappelijk' verworpen. De Duitse professor dr. Richard Helmer (56), verbonden aan het Instituut voor Fo rensische (gerechtelijke) Geneeskunde in Bonn, boekt echter met zijn modelleer kunst over de hele wereld grote successen. In zijn laboratorium knutselt en kneedt hij met botten en zijn speciale was net zo lang tot er een Madame Tussaud-achtig even beeld ontstaat van de dode. Talloze doden in Europa konden op die manier worden geïdentificeerd. „Ik had, met méér tijd, ook in dit Nederlandse ge val een hoofd kunnen boetseren dat dan later geïdentificeerd had kunnen worden. Van wat ik, oppervlakkig, gezien heb, denk ik dat het om een man gaat. Meer on derzoek had bijvoorbeeld zijn herkomst kunnen duidelijk maken. Maar justitie was ongeduldig", aldus Helmer. Het onbekende lijk is een van de zeven mensen die door de Bende van Venlo ver moord zouden zijn. Het hoger beroep tegen de bendeleden loopt deze weken bij het ge rechtshof in Den Bosch. Van drie van de lijken werd de identiteit nooit vastgesteld. Twee doden zijn zelfs nooit gevonden. In één geval echter werd, op aanwijzing van de verdachten, in de buurt van het Lim burgse Arcen, delen van een ver ontbon den lichaam gevonden. Dat wilde de rechter-commissaris bij de rechtbank in Roermond laten onderzoe ken. Juist omdat zaken met onbekende, niet vermiste doden, uiterst moeilijk be wijsbaar zijn. Lange wachttijden in Bonn echter, waar Helmer tot over zijn oren in het werk zit, maakten een tijdige recon structie voor het proces onmogelijk. De stukken schedel, arm en been werden kortgeleden weer opgehaald door de Lim burgse politie. „Jammer", zegt Helmer, „ik had materiaal genoeg om succesvol te kun nen werken. Maar tot mei is mijn agenda helemaal vol". Bij het Laboratorium voor Gerechtelijke Pathologie in Rijswijk haalt men de neus op voor het 'lijkboetseren' van Helmer. Wetenschappelijk coördinator Puts, één van de pathologen: „Er is binnen de we tenschappelijke wereld geen consensus over de betrouwbaarheid van de methode. Wij houden ons aan bijvoorbeeld dna-tes- ten, gebitsonderzoek of vingersporen om lijken te identificeren". Helmer kent die kritiek. „Ik ben zelf ook lang sceptisch geweest, maar twintig jaar ervaring en succes wijzen op het tegen deel". Helmer is, met een paar anderen in Moskou, de Verenigde Staten en Engeland een van de weinigen die zich deze boet seerkunst eigen maakten. Vaak wordt hun hulp ingeroepen bij archeologische vond sten of door musea. Steeds meer echter ko men ook lijkdelen via politie en justitie uit heel Europa naar Bonn. Rotterdam/Den Haag (anp) - Gevangenissen krijgen in toe nemende mate met psychisch gestoorde gedetineerden te maken. Steeds meer gedetineerden plegen zelfmoord of on dernemen pogingen daartoe. Het ministerie van Justitie is daarom een onderzoek begon nen naar dit soort problemen in het Rotterdamse huis van be waring de Noordsingel. In kor te tijd pleegden daar drie men sen zelfmoord en deden twee gedetineerden een serieuze po ging. In de penitentiaire inrich tingen in Nederland pleegden vorig jaar totaal vijftien men sen zelfmoord. Opvallend is dat het aantal psychisch gestoorde mensen stijgt, zei gisteren di recteur S. Couperus van de Rotterdamse inrichting. Hij constateert dat het gevangenis personeel voor de opvang van deze mensen onvoldoende is voorbereid en dat het moet worden bijgeschoold. Hij noemt het noodzakelijk dat er extra personeel wordt aange steld, bij voorkeur geschoold in de psychiatrie. Het ministerie van Justitie maakt zich zorgen over het groeiend aantal ge stoorde gedetineerden, liet een woordvoerder weten. Het mi nisterie wil dan ook snel (bin nen twee maanden) weten of het gevangenispersoneel deze nieuwe druk wel aankan en welke maatregelen op korte termijn kunnen worden geno men om de kans op zelfdodin gen te verkleinen. In de tussen tijd willen de PvdA'ers Oud- kerk en Van Oven van minister Sorgdrager weten of zij bereid is de medische zorg in de peni tentiaire instellingen aan een kwaliteitsonderzoek te onder werpen. Volgens de PvdA'ers is het huidige medische regime in de gevangenissen onvoldoende om de gedetineerden te be schermen tegen ziektes zoals bij voorbeeld aids, hepatitis en TBC. Rotterdam (anp) - Personeel van het huis van bewaring in Rot terdam valt niets te verwijten als het gaat om het overlijden van gedetineerde D. Curiel op 14 januari van dit jaar. Dat heeft hoofdofficier van justi- mijn wel noodzakelijk tie mr. L. de Wit gisteren bekend gemaakt. De man is vermoedelijk gestikt nadat bewaarders hem hadden vastgehouden met een 'nekklem', een judo-greep. De bewaarders hadden die gebruikt omdat de man zich, na een vechtpartij met andere gedetineerden en met be wakers hevig verzette. Uit onder zoek van de rijksrecherche is vol gens justitie gebleken dat het slachtoffer verwondingen opliep aan zijn strottehoofd, maar dat hij zichzelf het letsel toebracht door zijn felle verzet. De bewaarders hebben met hun nekklem correct gehandeld en hebben zeker niet extreem veel geweld gebruikt, zo luidt de conclusie van het onder zoek. Bovendien hebben vermoedelijk andere factoren ook een rol ge speeld bij het overlijden van de man. In zijn lichaam zijn sporen van cannabisgebruik en amfeta mine aangetroffen en een pathol oog-anatoom ontdekte ook een ernstige afwijking aan de linker hartkamer. Directeur S. Couperus van de pe- nitentaire inrichting is opgelucht over de resultaten van het 'zeer volledige en zeer objectieve rijks recherche-onderzoek'. De nek klem wordt wel vaker toegepast, zegt Couperus. Het is een normale zelfverdedigingstechniek, net zo als een 'beenklem' waarvoor het personeel wordt getraind. Er heb ben zich met dergelijke grepen niet eerder problemen voorge daan. Het was de gevangenisarts bovendien niet bekend dat de man een hartafwijking had. „Als we dat hadden geweten hadden we anders gereageerd", zegt Coupe rus. Hij gaat wel de zelfverdedi gingstrainingen intensiveren, dat wil zeggen dat het personeel wordt uitgerust met een soort pie pers, waarmee het collega's in ge val van nood kan oproepen. Raadsman mr. H. ter Brake van de overleden gedetineerde Curiel is het niet eens met de beslissing om geen strafvervolging in te stellen tegen de bewaarders. „De hartaf wijking krijgt een te zware bete kenis. Volgens een medisch spe cialist die Curiel eerder heeft on derzocht was behandeling op ter- maar dreigde er geen acuut gevaar", al dus Ter Brake. Hij eist daarom een nader medisch onderzoek. Als dat niet gebeurt, zal de advocaat een klacht indienen tegen het open baar ministerie bij het gerechtshof in Den Haag. Advocaat mr. N. Meijering van een andere gedetineerde die vorig jaar oktober door zelfmoord om het leven kwam, reageert boos op de beslissing van Justitie. „Wat dom om het allemaal zelf weer binnenskamers af te doen en dan te roepen dat er niks aan de hand is. Als ze zo zeker weten dat het niet hun schuld is, laten ze dan ook een kerel zijn en de zaak voor leggen aan de onafhankelijke rechter." Groningen (anp) - Mensen die bang zijn een ziekte onder de leden te hebben, kunnen bij de Groningse universiteit een groepstherapie gaan volgen. Volgens de sectie klinische psychologie van de universi teit loopt 3 tot 13 procent van de bevolking rond met die angst. Reden om vanaf mid den maart met de cursus Om gaan met ziektevrees te star ten. Veel mensen denken bij het min ste of geringste dat ze een ernsti ge ziekte onder de leden hebben. Als de huisarts of specialist dan niets verontrustends kan vinden, stelt ze dat niet gerust. Vaak raakt het leven van mensen door de vrees helemaal van streek. Tot nu toe kregen die mensen al leen een individuele behandeling, maar de Groningse psychologen beginnen nu een groepsbehande ling. De deelnemers zullen erva ringen met elkaar delen. Daar door neemt naar verwachting de bezorgdheid over ziektes af. Bo vendien krijgen de deelnemers uitleg over het begrip ziektevrees en leren ze er door middel van oe feningen mee omgaan. (ADVERTENTIE) De gedachte aan een donker, stinkend en morbide laboratorium waar een soort Frankenstein aan het werk is, verwerpt Helmer meteen. „Hoewel ik uit lijkdelen die in verregaande staat van ontbinding verkeren nog een goedgelijkende buste kan maken, zijn schedels en botten vrijwel altijd schoon. Ze hoeven ook niet speciaal gekoeld bewaard te worden", aldus de professor. De moordzaak rond de Bende van Venlo is een van de meest unieke in de Nederlandse geschiedenis. Niet alleen door het aantal doden, ook duiken bij de afwikkeling steeds mensen op met een uitzonderlijke, soms macabere eigenschap. Zo kwam de Tijkenruiker' werkzaam bij Defensie, in het nieuws. Zijn neus blijkt die van hon den ver te overtreffen. Aan een ijzeren stok kan hij ruiken of een lijk onder de grond, soms zelfs onder beton, ligt. Vandaag is er weer zitting voor het gerechtshof in Den Bosch waar de hoger beroepszaak van de Venlo-bende wordt behandeld. BEVALLING OP BAARKRUK INDONE DEADLINE ZELF IN E FOUT VROUW LAAT NA DE KLAP HAAR GEZIN IN DE STEEK... Li 11

de Stem | 1996 | | pagina 3