Fokker in hevige doodstrijd I, Dunblane rouwt 'Zit hier een fabrikant van contactlenzen achter? Politie Roosendaal op spoor van grote afvalbende fig 8 Op grote schaal late abortussen op gehandicapte kinderen Provincie bestudeert plan voor stormvloedkering bij Kruiningen Jellinek wil gecontroleerde verkoop xtc L.79 1.89 5.98 2.29 4.90 |Neckermann pakt I ziekteverzuim aan (pastor weigert (kinderen te dopen (Hervormde Synode (zet fusie door I Doom - De Nederlanse Hervorm- I de Kerk blijft afstevenen op vere niging met de Gereformeerde en jutherse Kerken, ondanks grote bezwaren in plaatselijke gemeen- fcn. Israël krijgt 100 niljoen van VS )AF zoekt partner naast Leyland De passie van Boeli van Leeuwen Grote Gids Nieuwe mode is simpel Sur, Rapport Inspectie Volksgezondheid (taking Serie A 'aat door an Poortvliet rainer RBC - I V \TJES tikelen AH Servicelijn: 06-0305. De artikelen In deze advertentie kunt u alle AH winkels kopea behalve de artlketen waar kleine cartes bij staan. Die artikelen kunt u alleen kopen in ah winkels waar ee van die cijfertjes op de deur staat Reclame prijzen gelden 16 maart a.s. Zoirn de voorraad strekt Of! ^B\BU077^N MiDDBV DE STEM 136e JAARGANG hint Jansteen-Het postorderbe- I jfjjf Neckermann neemt maatre- Iffilen om de stijging van het ziek- Iteverzuim een halt toe te roepen. I eidinggevenden binnen het be- I drijf worden opgeleid om het 17iekteverzuim beter in de hand te ■houden. In ieder geval moet er „eer contact zijn tussen afde- en zieke werkne- ■mers. jlzie zeeland - b1 Boxmeer - Een pastor uit Box- heer weigert twee zusjes van 6 en lï jaar te dopen. Hij vindt dat de ■ouders de keus voor de doop veel ■eerder hadden moeten maken. De ■ouders overwegen bezwaar te Imaken bij het bisdom of het I dekenaat. |zie binnenland-a3 [Vooral de Gereformeerde Bond jas teleurgesteld en noemde het .jesluit dat gisteren in Doorn werd genomen 'ruïneus'. |zie binnenland - a4 Jeruzalem - De Verenigde Staten hebben de Israëlische regering 1100 miljoen dollar beschikbaar Besteld voor de strijd tegen terro- psme. Israël heeft inmiddels aan- Igekondigd radicale moslims, die Idirecte banden hebben met ple- [gers van zelfmoordaanslagen, het induitte zetten. zie buitenland - a5 [Eindhoven - DAK Trucks voert pet drie mogelijke partners be prekingen over gezamenlijke iductie en ontwikkeling van Meidelen. lehalve met producenten van motoren en assen onderhandelt |de Eindhovense onderneming lok met een fabrikant van lichte izie economie-a7 fMm./MAX. tl 4/12 fl Een lentedag Het weer voor vandaag en de volgende dagen ziet er veelbelovend uit. Over het algemeen zonnig, droog, weinig wind en lente-temperaturen. Chauffeur schrikt zich lens VANDAAG IN DEZE KRANT Schrijver Boeli van Leeuwen over de passie van Curasao en de redelijkheid van Nederland. deeld Eindelijk hebben de ont werpers de consument begrepen. De nieuwe voorjaarsmode is simpel en draagbaar. Maar vaak kleurrijk. Ook wordt er teruggegrepen. Wat ooit truttig of conservatief was, kan nu ineens. IDEELE INHOUD 4 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Zeeland deel B Sport deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D5 Surplus Mode deel E Door Hans Rübe Kijswijk r Op veel grotere schaal dan werd aangenomen, wordt in Nederlandse ziekenhuizen nog na de 24e week abortus ge pleegd op gehandicapte kinderen. Daarvan wordt door de art sen nauwelijks melding gemaakt, hoewel dit verplicht is. lilaan - In de Serie A wordt in 'ft weekeinde niet gespeeld. De 'Md van Italiaanse beroepsvoet- «lers houdt vast aan de voorge- #men staking. De spelers wen- onder meer dat er een garan- lefonds komt, waaruit betalin- kunnen worden gedaan als Jjjyilub financieel in gebreke izie sport -c1 ►oosendaal - Jan Poortvliet 'de nieuwe hoofdtrainer a RBC. De oud-international R Zeeuwse origine neemt met toTt? van hei werk over Bram Braam, wiens verbin- s een'dag eerder afloopt. Bij et spelers als bestuur bestond eimg vertrouwen om verder ««aan met Braam. e "-jarige Poortvliet krijgt bij tienerT1 Con1;rac^ wor *wee se'~ 'z|e sport. c2 Dit blijkt uit een steekproef van de Inspectie Volksgezondheid in Haarlem. De Tweede Kamer wordt hierover vandaag door de ministers Borst (Volksgezond heid) en Sorgdrager (Justitie) in gelicht. Het rapport van de in spectie wordt morgen openbaar. Volgens het Staatstoezicht op de Volksgezondheid blijkt uit het onderzoek dat de late abortussen over het algemeen zorgvuldig ge beuren. De kinderen zouden geen of slechts een geringe levensvat baarheid hebben. De vrouw en haar partner konden steeds wel overwogen en in vrijheid beslui ten over afbreking van de zwan gerschap. De reden om tot abortus over te gaan, was in de meeste gevallen dat voorzetting van de zwanger schap als zinloos en te belastend werd ervaren. De inspectie in Haarlem voerde de steekproef in de jaren 1990 tot en met 1994 uit in 21 ziekenhui zen in Noord-Holland. De gege vens zijn begin vorig jaar verza meld via een anonieme schrifte lijke enquête, waaraan 19 van de instellingen meewerkten. De cij fers zijn volgens de onderzoekers representatief voor de situatie in geheel Nederland. Op medische indicatie mogen artsen volgens de wettelijke bepalingen tot de 24e week van de zwangerschap ingrijpen als verwacht wordt dat een kind zwaar gehandicapt en nauwelijks levensvatbaar ter we reld zal komen. Uit de steekproef blijkt dat gynaecologen ook na die periode een actieve vorm van abortus niet afwijzen. In de on derzochte ziekenhuizen vonden in de vijf jaar die zijn onderzocht, 103 late zwangerschapsonder brekingen plaats. Dat zijn er ge middeld 20 per jaar. De richtlijnen voor late zwanger schapsafbrekingen geven aan dat deze ingrepen moeten worden ge meld als 'niet-natuurlijke dood'. In het merendeel van de gevallen is dit niet gebeurd. De ministers Borst en Sorgdrager hebben in middels besloten een speciale werkgroep in te stellen die richt lijnen over de late abortussen moet gaan opstellen. Ook wordt bekeken hoe de meldingsproce dure vorm kan krijgen. Het me rendeel van de gynaecologen zegt behoefte te hebben aan toetsing en externe bewaking achteraf. Amsterdam (anp) - De Am sterdamse instelling voor Verslavingszorg Jellinek pleit ervoor om de drug xtc van de lijst van verboden stoffen te halen en onder strikte regels verkoop toe te staan. Volgens directeur J. Walburg wordt de markt momenteel overspoeld met slechte kwaliteit xtc. Door de verkoop te reguleren, kwaliteitscontrole toe te passen en voorlichting te geven, denkt Walburg gezondheidsrisico's bij het gebruik in te perken. De drug xtc is vooral populair onder jongeren, die de pillen in nemen op grote feesten en in discotheken. Walburg denkt aan gereguleerde verkoop van xtc op die plaatsen. „Vergelijk baar met de verkoop van canna bis in koffieshops." De direc teur zit er niet mee dat zijn uit latingen in het buitenland wel licht weer kritiek zullen opleve ren. „De gezondheidstoestand van jongeren gaat mij meer aan het hart dan politieke overwe gingen." Uit het gisteren gepresenteerde jaarverslag van de Jellinek blijkt dat cannabis en xtc steeds populairder onder jongeren zijn. Jaarlijks gaat er in Neder land ongeveer 30.000 kilo can nabis over de toonbank. Het aantal cannabisrokers stijgt snel. Er zijn nu ongeveer een half miijoen gebruikers. Steeds meer van hen raken verslaafd en komen in de problemen. De Jellinek pleit daarom voor een campagne gericht op cannabis en de risico's van gebruik. Woensdag maakte de stichting Informatievoorziening Versla vingszorg al bekend dat het aantal xtc-gebruikers dat hulp zoekt in 1995 is toegenomen, al gaat het nog altijd om een ge ring aantal (228 in 1995). Van onze verslaggever Middelburg - Het Zeeuws provinciebestuur bestudeert het plan van de Hulster inge nieur Van Eeden om bij Krui ningen een grote stormvloed kering in de Westerschelde aan te leggen. Het plan was opgevraagd door Gedeputeer de Van Zwieten, tevens voor zitter van het Bestuurlijk Overleg Westerschelde. Een stormvloedkering aanleg gen bij Kruiningen, dient vele doelen, schrijft de ingenieur. Het Belgische achterland is voortaan veilig voor overstro mingen, de verzanding in de keel van de Schelde vermindert, de noodzaak om te ontpolderen is veel minder aanwezig en de kering zou een prima alternatief zijn voor de toltunnel WOV die verderop bij Ellewoutsdijk is gepland. Van Eeden is al jaren een ver klaard tegenstander van dat tracé. Het plan voor een storm vloedkering in de Westerschel de is niet nieuw. Van Eeden haalt Belgische plannen aan om een kering te bouwen even ten noorden van Antwerpen. Hij keurt die locatie af. Een citaat uit zijn planvoorstel: 'Het effect van die kering daar zal, indien hij geheel of gedeeltelijk geslo ten is, wat te verwachten zal zijn bij heel hoge waterstanden, door terugkaatsing van de op gedrukte hoogwatergolf en het blokkeren van de instroming van overstroomgebieden, gele gen achter deze kering, omge keerd een merkbaar nog hogere waterstand en mijns inziens eveneens een toenemende ver zanding van de ondiepe vlakken gelegen voor de kering tot ge volg hebben'. VERVOLG OP ZEELAND - B1 'Bouwen van kering bij Kruiningen het beste' Door Romain van Damme Roosendaal - Kortzichtig ^en ondoor dacht. Zo noemen transporteurs en hun belangenorganisaties de nieuwe regel van de Europese Commissie, die zegt dat bijziende beroepschauffeurs die een bril dragen van min 4 erf meer vanaf 1 juli contactlenzen moeten gaan dragen. Een bril is te gevaarlijk, vindt de commis sie, die het groot aantal ongelukken met vrachtwagens en bussen onder andere met deze maatregel wil terugdringen. „Ongenuanceerd en zelfs discriminerend," zegt de Bredase oogarts D. Bolmers, die de Europese Commissie dan ook een dikke min geeft. „Je kunt niet zomaar een lijn trekken bij min 4 of min 6. Dat is heel per soonlijk. Bovendien is het minder zien al tijd een combinatie van factoren." „Hoe groot is het gezichtsveld, dat is in de ze zaak belangrijk. En dat wordt niet al leen. bepaald door min 4. Dan kan het ge zichtsveld toch goed zijn. Bovendien mag je niet vergeten dat niet iedereen contact lenzen kan verdragen. Door die regel toe te passen, sluit je die mensen alweer uit." De werkgeversorganisatie Koninklijk Ne derlands Vervoer (KNV) heeft inmiddels bij minister Jorritsma (Verkeer) aan de bel getrokken met de vraag om bij de Europe se Commissie een versoepeling van de re geling te krijgen. „Is vorig jaar oktober al gebeurd," zegt een woordvoerster van haar ministerie. Zij zegt niet te weten of de regeling alleen de nieuwkomers in deze branche treft en de chauffeurs die hun rijbewijs moeten verlengen, of dat de regeling ook geldt voor de chauffeurs die nog jaren vooruit kunnen met hun rijbewijs. Een meisje legt een boeket bloemen bij het hek van de school in het Schotse Dunblane, waar woensdag zestien kinderen en een onderwijzeres door een man werden dood geschoten. Angst en intens verdriet beheersen de stemming in het marktstadje van zevenduizend inwoners. ZIE OOK BUITENLAND - A5 foto reuter I I I I I VRIJDAG 15 MAART 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 Door Willem Reijn Amsterdam - Fokker verkeert in een hevige doodstrijd. Van daag zal blijken of het crisisberaad tussen de bewindvoerders en de Raad van Bestuur, dat tot diep in de nacht duurde, het le ven van de vliegtuigbouwer heeft gered. De bewindvoerders en Raad van Bestuur stonden gisteren voort durend in contact met potentiële overname-kandidaten, minister Wijers van Economische Zaken en financiële instellingen. De eer der traag verlopende contacten met het Koreaanse Samsung en het Chinese Avic kwamen in de laatste uren in een stroomver snelling. Ingewijden,en het Fokker-perso neel gaan er niettemin vanuit dat het doek valt. In dat geval krijgen ruim vijfduizend werknemers vandaag ontslag aangezegd, één van de grootste massa-ontslagen in Nederland sinds de oorlog. Het faillissement zou een einde ma ken aan 76 jaar vliegtuigbouw in Nederland. De bewindvoerders en Raad van Bestuur stonden vannacht voor een dramatische besluit, nadat zij eerder topoverleg voerden met minister Wijers. De laatste fax van het Koreaanse concern Samsung bood kleine aankno pingspunten om verder uitstel te rechtvaardigen. De bewindsman had echter te verstaan gegeven dat meer duidelijkheid nodig is om het boedelkrediet, dat van daag afloopt, nog een paar dagen te verlengen. Samsung blijft geïnteresseerd, maar zegt nog weken nodig te hebben om een concreet bod op tafel te kunnen leggen. Datzelfde zou met het Chinese Avic het geval zijn. Vanwege het aflopen van de af koelingsperiode ligt er een dead line op 23 maart. Vanaf die da tum mogen schuldeisers hun goe deren van het terrein afhalen. Daar is binnen de staat van sur seance niets aan te doen. Gisteren dook het bericht op als zou Saab, de Zweedse fabrikant van kleine vliegtuigen, zich op de valreep hebben gemeld. Volgens Fokker was Saab wel één van de dertig gegadigden waarmee eer der is overlegd, maar zouden de besprekingen al geruime tijd te rug zijn afgebroken. De Raad van Bestuur en bewind voerders zullen de bonden, on dernemingsraden, werknemers en pers deze morgen inlichten over hun besluit. Gisteren nam de Fokker-top complete radiostilte in acht om de werknemers als eersten te kunnen informeren als sluiting een feit is. VERVOLG OP ECONOMIE - A7: Wellicht nog 'nieuwe zet' van Samsung Van onze verslaggever Roosendaal/Oud Gastel - De politie in Roosendaal denkt een internationale bende op het spoor te zijn die illegaal grote par tijen afval vanuit Duitsland via ons land naar Engeland en Chi na uitvoert. Een team van vijftien deskundi gen, onder wie milieuspecialisten van het ministerie van VROM,,de provincie, gemeente en politie, houdt zich in West-Brabant bezig met het onderzoek. Er wordt nauw samengewerkt met de poli tie en andere autoriteiten in Duitsland en de landen waar het afval uiteindelijk verwerkt wordt. De zaak kwam aan het rollen toen vorige week vrijdag twee vrachten met afvalplastic werden onderschept door de douane in Roosendaal. De benodigde ver gunningen voor het vervoer van dit zogeheten oranje-lijst-afval ontbraken. De vrachten waren afkomstig uit Roosendaal, waar de regionale milieudienst later in een gehuurde loods aan de Zwaanhoefstraat op industrie terrein Majoppeveld 450 ton af val aantrof. Vanwege de gemengde samen stelling van die partij (organisch afval en plastic verpakkingsma teriaal) was het dicht opeenge pakte afval gaan broeien. De ge alarmeerde brandweer voor kwam net op tijd dat er brand uitbrak, waarbij grote concentra ties chloor en zoutzuur vrij had den kunnen komen. Eenzelfde si tuatie deed zich voor in Oud Gas tel, waar 4500 ton soortgelijk il legaal afval lag in een loods aan de Pietseweg. De vondsten worden in verband gebracht met eerder aangetroffen partijen afval in onder andere Zeeland. Het onderzoek naar de herkomst van de partij wordt bemoeilijkt door een netwerk van bv's dat bij de export, opslag, transport en afname van het afval is betrok ken. Vast staat dat het afval afkomstig 'is van inzamelbedrijven in het Duitse Düsseldorf en Bad Bent- heim. Van daaruit zouden zeker 370 vrachten afval naar Roosendaal en Oud Gastel zijn gegaan, zon der de daarvoor vereiste papie ren. De Europese Commissie werkt volgens T. Brands van de belangenorganisatie Trans port en Logistiek al jaren aan de nieuwe regeling. Maar transporteurs en busonder nemingen lijken toch overvallen te worden door de richtlijn. „Wat is dit nou toch weer? Zit hier een fa brikant van contactlenzen achter?" vraagt Do Meeus van het gelijknamig transport bedrijf in-Bergen op Zoom zich'a^.Een bril is toch- altijd een goed hulpmiddel ge weest?" VERVOLG OP BINNENLAND - A4: 'Over deze maatregel is niet goed nagedacht' Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u. met uw woordien) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. t e Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso31,15 kwartaal autom. incasso91.25 bank/gironrkwartaal acceptgiro93,75 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: In de pen moet komen,te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. I DE STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAN

de Stem | 1996 | | pagina 1