Boeli van Leeuwen: een wijze man in de West Iagrette fcuif loop jurg |in Dordrecht B JWS KORT hit zondag 17 maart een paarden en pony's. Zo'n 'et rijden van hun dres- fcopend met de B-klasse ■neeste belangstelling uit met Mister Ed van De feepartout van Luctor et h de partij Tinie Scheele bx van De Oranjeruiters IGraeve Jan en Evelien luiters. Favorieten in de met Diego van De Ha- |>wana van De Honterui- in Thijs uit Wachtebeke fcyter uit Zaamslag. jsie houdt de Oostburgse [toernooi voor formaties I van het district Zeeland itie. •il Noorddijk te Cadzand- Tt en wordt afgewerkt op jan 10.00 tot 20.00 uur en I hebben 22 teams voor dit len. De organisatie van dit nnen. lg De Scheldestad in Vlis- |6 maart in de gelijknami- Inalewedstrijden dressuur liden Ruif. Issuurcompetitie over drie Jiy's in alle klassen in han- ;taan er op de startlijsten, paarden. Doordat het aan- |art al begonnen om 17.00 r. Zaterdag wordt gereden |e 'Gouden Ruif' wordt na bterdag aan de start in het lop met start en finish in Ipcompetitie moet nu pun- 1 Vogelaar. Marcel van der ps, Franklin Klaasse, Theo dedigen de paarse kleuren btic-ploeg ingeschreven de van 190 kilometer door het leiding van John Paul van t Patrick van Passel, Mano |g, Patrick Tolhoek en Mar- Bruinvis trekt zondag 17 ontmoeting in de Zeeuwse iklasse). Luctor leidt in deze de laatste plaats. Aanvang lagmiddag door De Schelde ploegen van Dolfijn'92, De Jrije zijn uitgenodigd. Deze r Arnemuiden zaterdag de Irde klasse A van het lande- woon afwerkt. Naar aanlei- Ichter Rijnders uit Breda na fespeelde duel Arnemuiden- elopen weekeinde een speel ing het duel tegen Tholense lie de partijen in deze zaak rclusie dat de club Arnemui- I nauwelijks of geen schuld nemuiden komende zater- jongens tot 14 jaar won met ifdeling Dordrecht. Die zege .uk tot stand. eland vrijwel de gehele wed vam De Zeeuwse selectie via voorsprong. Nog voor rust oor een doelpunt van Jeffrey ras het overwicht van Dord- istant op eigen helft gedrukt, echter om Zeeland tegen de Het was opnieuw de snelle a van de Koninklijke Neder- aterdag 23 maart regionale este te Geertruidenberg. Dat laatselijke tum- en gymnas- springen begint om 08.15 uur n 09.10 uur. Voor de middag- jtnaf 13.15 uur. Die wedstrijd ren duurt tot ongeveer 16-30 Westrate en Mariska Govers. erg groot. Men schat dat circa en dat betekent dat zo'n onderdelen mini-trampoline )oline/kast en lange mat. Grote Gids TANDEN Joes BI 6-2, Oostburg Bl-Krab- endijke BI 1-2, Vlissingen Bi ^erneuzense Boys Bij3-5. iroep B2: SKNWK Bl-ÖoetW_ e BI 1-B, Wolphaartsdijk di Vliddelburg B2 8-3. üroep B3: Lewedorpse Boys o Capelle BI 3-3. 3,3 Iroep B4: GPC Bl-RCS -ïeinkenszand Bl-Dauwe Troep B5: Hoek Bi-Koewacht 31 9-3, Spui Bl-HVV'24 BI 3 a- Iroep B6: Aardenburg BI and BI 3-1, Philippine Bl- ïeuzen B2 2-4. viorik- Groep B7: Duiveland Bl-Z* zee B2 3-0, Wemeldinge Bl-w» senkerkeBl 6-0. qeroos- Groep B8: MeeuwenBl-s®. kerke BI 1-1, DFS Bl-CohJ" plaatse Boys BI 14-- gj. Groep B9: Hoedekensker Verseke B2 6-2, SSV 6S Apollo BI 0-1. n B2- Groep B10: Arnemuiden Walcheren B2 2-11- „„„tgnlaat Groep Bil: Sluis mfl°aJslag BI 9-2, Terneuzen BJ-&* BI 1-5; Sluiskil Bl-Terneuzem Boys B2 3-1. Ri.Axe' Groep B12: IJzendijke B BI 2-2. C-JtWIOBEN rikzee Hoofdklasse: Goes Cl rr>erneu- C1 1-3, Middelburg Cl- nse zen Cl 2-2, RCS Cl-Ternes Boys Cl 5-1. VRIJDAG 15 MAART 1996 DEEL I De 73-jarige schrijver Boeli van Leeuwen op Curagao: „Mdrquez heeft voor ons schrijvers uit de Cariben en Zuid-Amerika de weg geopend naar het Noorden. Sinds 'Honderd jaar eenzaamheid' verdragen jullie onze exuberantie.foto p. van vlerken 'Jullie hebben geen macho's' De Boekenweek (tot 23 maart) vraagt speciale aandacht voor Caribische en Zuidamerikaanse literatuur. Onze verslaggever had ,op Curagao een ontmoeting met schrijver, jurist en ambtenaar-in-ruste Boeli van Leeuwen. De Curagaoënaar mr. dr. W-C.J. van Leeuwen (1922) studeerde rechten en promoveerde in Nederland. Daarna werkte hij enkele jaren als advocaat in Venezuela. Op Curasao was hij secretaris van de Eilandraad en na zijn pensionering pro deo-advocaat in de armenwijken van Willemstad. Hij schreef onder meer 'De rots der stuikeling' (1960), 'Schilden van Leem' (1984) en 'Het teken van Jona' (1988). Door Peter van Vlerken Om iets van het mysterie van de Zuidamerikaanse en Caribische lite ratuur te ervaren, steek ik om te be ginnen mijn kop maar eens in een van de warme baaien van Curasao. Het levert een blik op als in een azuurblauwe kist met edelstenen en het besef dat wie dit onderzeese beeld en detail wil beschrijven veel inkt in zijn pen nodig heeft.Aan land fluiten nooitgehoorde vogels in nooitgeziene bomen die door wind en evolutie in de kruin zijn geknakt. Toeristen in witte winterhuiden - maar daar zal spoedig verandering in komen! - liggen verveeld onder palmbomen. Alsof de overgang van Elfstedentocht-temperatuur naar tropische hitte de gewoonste zaak van de wereld is. Op een rots zit een pelikaan van honderd jaar oud. In het hotel hangt de geur van rot tend hout. Daar helpen geen tien airco's tegen. Bedienend personeel probeert zijn chaos te bezweren met een warwinkel van formulieren en bonnetjes-, 's Avonds is er live-mu- ziek van een veelkoppige steelband. Een opgedirkt mannetje vraagt een zwarte matrone ten dans, waarop zij pas kan ingaan als zij haar heupen tussen de stoelleuningen vandaan heeft geperst. Het goud rinkelt. De derrière wiebelt. Zij mag gezien worden. In de verte passeert de love boat, u kent hem wel van de televisie, dat cruiseschip dat er uitziet als een kerstboom'. Aarzeling Dit is alles omtrekkende beweging, poging tot uitstel van. een ontmoeting met Boeli van Leeuwen. Na wat heen en weer- getelefoneer ('Ik ben een vergeetachtige man. Zou je dat wel doen, alleen voor mij hier naartoe komen?') is hij bereid als gids te fungeren in dit literaire landschap. Al maandenlang wordt hij doorgezaagd door iemand die op zijn werk gaat promoveren. Moe, moe, moe. „En nu komt er een journalist die mijn ziel uit het merg van mijn oude botten wil zuigen..." Het is een citaat uit een van zijn boeken en ik hoor het hem denken. Maar mijn aarzeling weegt op tegen die van hem. Hij is mijn lievelingsschrijver sinds Het teken van Jona, magistrale ro man over God en de mensen, het goed en het kwaad, het ver val van de wereld en het verzet daartegen: „Het is ondraag lijk en wij moeten het niet dragen." Dit boek sloeg destijds als een bijl in mijn gemoed en bij herlezing doet het dat ei genlijk steeds weer opnieuw. Mijn idee van hem is dat van een wijze man in de West. Een mythe die liever niet ontmyt hologiseerd wil worden. „Als ik je tegenval, heb je altijd mijn boek nog", stelt hij mij gerust. Hij ziet eruit zoals ik verwacht had, omdat hij zichzelf vaak zo beschreven heeft. Als een oude indiaan met een hoed op. „Als een echte artiest", vindt de taxichauffeur. „Het is mijn manier om mijzelf te camoufleren", zegt hij. Kleine, driehoe kige ogen onder de brede rand van zijn panama. Lange, een beetje onhandige armen. Alle ramen en deuren staan open. De warme passaat blaast door zijn huis. Wij werken ons kettingrokend door een soort van interview heen. Hij steekt er nog meer op dan ik. „Maar ik rook ook al langer. Ik kan er beter tegen dan jij", stelt hij lachend vast. Niezen Begaan met het lot van de mensheid ais hij is, schenkt hij mij een zakdoek vanwege mijn Hollandse verkoudheid. Ik leg hem voor dat Zuid-Amerikanen minder ingehouden schijnen te niezen dan Nederlanders. „Maar Zuid-Amerikanen die een opvoeding hebben genoten, knijpen ook hun neus dicht", antwoordt hij. Wat dit met literatuur te maken heeft? We zijn het er snel over eens dat boeken weliswaar in het hoofd van de schrijver ontstaan, maar dat het hoofd van de schrijver in zijn omgeving staat. Boeli komt met een van zijn vele Latijn se citaten. Vertaling: „Niets wordt uit het niets gemaakt." Een Nederlander achter een geschoren heg schrijft anders dan een Zuid-Amerikaan onder een bananenboom. Schrijven is als niezen, je kunt het ingehouden doen of voluit. „Een Nederlander is een relativist", constateert Boeli. „Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg. Dat is het parool. Hij heeft van huis uit angst om te tonen dat hij verhit is geraakt of zoiets. Daarom was Van Gogh zo'n on-Nederlandse man. De Nederlandse beschaving is een en al redelijkheid. De pie ken en dalen van het leven zijn minder hoog en diep dan hier." Neem de passie. „Die mis je enigszins bij jullie. Ik las laatst een ingezonden brief in de Libelle. Een vrouw schreef: mooie woorden genoeg, maar een goeie beurt ho maar! Jullie heb ben geen macho's. Mannen die durven te tonen dat ze kwets baar zijn in hun mannelijkheid. Een crime passionel wordt bij jullie net zo zwaar gestraft als een gewone moord, terwijl je in Spaans-talige landen vrijwel vrijuit gaat." Bordje Zijn vrouw heeft gekookt. Gebakken banaan, Hollandse ap pelmoes en een Amerikaanse hamburger. Het is de cultuur van Curasao op een bordje. De tropen, de kolonisatie en de invloeden van Uncle Sam. Het is ook het proza van Boeli van Leeuwen op een bordje. Nederlands, doorspekt met Papia mento en Engels. Natuurlijk komt het gesprek op Gabriel Garcia Marquez. Hoewel er overeenkomsten zijn in hun werk is Boeli, vergele ken met de grote Gabriel, een kleine schrijver. Wat overigens aantrekkelijk maakt hem te koesteren: het lijkt of hij alleen voor jou schrijft. „Marquez heeft voor ons schrijvers uit de Cariben en Zuid-Amerika de weg geopend naar het Noorden. Sinds Honderd jaar eenzaamheid verdragen jullie onze exu berantie." Hij verontschuldigt zich dat hij zo slecht op de hoogte is van recente Nederlandse literatuur, maar het komt hem voor dat er zoveel trends zijn. „Wij hebben geen trends, wij hebben al leen onszelf.Hij betreurt het dat de bijbel, waar eens alle li teratuur op was gebaseerd, uit beeld is geraakt. De bijbel, het Romeinse recht en de Griekse denkers. In de plaats daarvan worden in onze boeken naar zijn oordeel modieuze zaken van ondergeschikt belang aangesneden. De naam van Marquez valt weer, in combinatie met het deli- rische karakter van de Zuidamerikaanse literatuur. Deli- risch, omdat de geschiedenis van Zuid-Amerika delirisch is. „De ongeorganiseerde moordpartijen, die bij jullie zo netjes oorlog heten. De barokke tegenover de ordelijke samenle ving. Ze zeggen van Marquez dat hij over zoveel fantasie be schikt, maar dat is niet zo. Hij kan zich alleen uitermate ver wonderen over de wereld zoals die is." Boeli's Curagaose collega Frank Martinus Arion zei onlangs dat Zuid-Amerikaanse schrijvers die in het Westen zijn ge weest een sombere visie hebben op de werkelijkheid. Daar kan hij zich in vinden. „Wij zijn dichter bij het vuur ge weest." Het vuur, dat is de holocaust. Cactus Hij laat zijn tuin zien. Een hagedis vlucht weg onder de kooi van een papagaai. Hoog in de weids uitwaaierende mahonie- boom warmen leguanen het bloed in hun voorwereldlijke lij ven aan de laatste zonnestralen. In zijn werkkamer balanceert een klein schrijfblad op wan kele schragen. Hij duwt vergeefs een scheefhangende afbeel ding recht van een cactus die met zijn armen wanhopig naar de hemel reikt. Later zal ik op het eiland een woud van deze cactussen zien. Het lijkt een volk. Hij laat eerste aanzetten voor Het' teken van Jona zien. Er staat in hanenpoten:, „Waar ben je in Godsnaam mee bezig Boeli." Ik vertel hem dat de taxichauffeur al zijn boeken gelezen heeft, maar hij zegt dat ik me daar niet te veel bij moet voor stellen. „Meestal hebben ze een familielid dat een kennis heeft die een boek heeft doorgebladerd." Literatuur valt op Curagao op schrale bodem. En dan wil Arion ook nog het on derwijs in het Papiamento... 's Ochtends komt hij me opzoeken in het hotel. We vermaken ons met toeristen. „Zie je die sokjes van die man daar. Die droeg ik toen ik vijf jaar was." Ieder mens afzonderlijk is een boek, wat Boeli betreft. Hij klopt op schouders, schudt handen. Iedereen op het ei land kent hem. Hij verspreidt een aangename zachtmoedig heid. Het valt op dat de Curagaoenaars weinig lachen. „Ze zijn de onderkant van de samenleving", zegt hij. „Bovenaan staan de Nederlandse pensionarissen met hun zwarte geld en de projectontwikkelaars die netwerken vormen zoals vroeger de kolonialen en de werknemers van Shell. Een klein aantal companions met macht en kennis van computers heeft het straks voor het zeggen in de wereld. De rest is gedoemd te le ven als koeien op de pampa's van Argentinië." Vanachter het stuur van zijn Toyota wijst hij naar de hotel toren op de kop van de haven. „Dat Van der Valk ooit toe stemming heeft gekregen die Godforsaken toekan op het,dak te zetten..." Drugs Terugwandelend door Willemstad. Denkend over de kunst zich te laten wiegen door de drijvende brug over de Sint An- nabaai met uitzicht op zee. Denkend over het vermogen tot euforie: „Lasst den Schaum zum Himmel sprützen" Een rasta-figuur fluistert in het voorbijgaan dat hij good co caine in de aanbieding heeft. Het zal zich drie keer herhalen. „Het is verschrikkelijk wat drugs doen met Curagao, met heel Zuid-Amerika. Er is zoveel geld mee gemoeid. Alles wordt erdoor gecorrumpeerd. De criminaliteit is enorm." Hij vertelt dat hij met een schot uit zijn jachtgeweer twee inbre kers heeft verjaagd van zijn erf. Ik ben de enige in de buurt die zijn huis niet hermetisch afsluit. Ik verdom het achter tralies te leven." Marquez' volgende boek zal over drugs gaan. Hem zal weer veel fantasie worden toegeschreven, in plaats van de verbeelding van de groteske werkelijkheid. In de stad staan huizen met oud-Hollandse gevels, geschil derd in flamingo-kleuren. Véél vervallen panden. Wie hier bouwt, bouwt niet voor de eeuwigheid. „Alles rot onder je vandaan. Onder de tropenzon verbrandt alles wat niet kei hard is." We zetten ons neer op een terras van een kroeg in Willem stad. Meewarig bekijkt hij de Nederlandse eigenaar die druk met dienbladen in de weer is. Of ik het gek vind dat de Cu- ragaoenaars het met hun trage tropenpas daartegen moeten Een mijmerend afscheid. Ik denk eraan dat ik met mijn ver brande gezicht straks voor gek loop in Nederland. Hij peinst hardop of het mogelijk kan zijn geweest dat God op aarde heeft rondgelopen. „Daarbij zou toch elk mysterie in het niet vallen." Over kleine en grote aangelegenheden gesproken.

de Stem | 1996 | | pagina 15