Feyenoord boycot overleg clubs Geen formeel beletsel tegen schaaktweekamp in Bagdad Geen olympisch ticket voor Tom Jager Laurent Jalabert maakt indruis UITSLAGEN standen gt échte orig ineel BIRKENSTOCK Bekkers, schoenen sportnieuws KORT Ajax met krappe selectie naar Fortuna Toppers ontbreken in Tirreno Nederlaag RBC 2 tegen Excelsior NOC*NSF werkt aan nieuw contract Elles Leferink verlengt contract >SV-voorzitter Maeyer wilde aanvankelijk ook zelf over tv-rechten beschikken Pakistani vrezen voor veiligheid NOC*NSF en bonden op een lijn elsadvertenties «k VOETBAL BASKETBAL TAFELTENNIS ZAALHANDBAL NBOD t,Maat 10 - OOSTERHOUT - Tel. 0162-453873 WOENSDAG 13 MAART 1996 Zeist - De tuchtcommissie van de KNVB heeft dinsdag Ronald de Boer voor één wedstrijd geschorst. De Ajacied mist daardoor van avond het uitverkochte duel met Fortuna Sittard. De middenvel der kreeg zondag tegen FC Twente zijn vierde gele kaart van het seizoen. Ook Danny Blind en Michael Reiziger ontbreken bij de Amsterdammers. De twee verdedigers kampen met spierblessu res. Santos, Overmars, Litmanen en Reuser zijn al langer gebles seerd. De andere geschorsten zijn: twee wedstrijden: Mendonca (Dordrecht'90); één wedstrijd: Michels en Schenning (Go Ahead Eagles), Sion en Van Wattum (FC Groningen), Pastoor (Heerenveen), Pothuizen (NEC), Doomernik, Van Galen en Senaen (Roda JC), Ten Hag en Van Kessel (FC Utrecht), Van de Looi (Vi tesse), Laisina en Peelen (FC Den Bosch), Robbemond (Dordrecht'90), Van de Haar (Haarlem), Schol (Helmond Sport), Magielse (RBC) en Smit (FC Zwolle). Het ziet er naar uit dat Ramon van Haaren van RKC in de wed strijd tegen Roda JC (2-2) dinsdagavond een middenvoetsbeentje heeft gebroken. Dat zou de tweede keer in korte tijd- zijn dat hij een dergelijke blessure oploopt. Nader onderzoek moet 'vandaag uitwijzen in hoeverre de door trainer Van Veen uitgesproken vrees terecht is. Van Haaren raakte geblesseerd bij het eerste doelpunt van Roda. Hij verstapte zich, waardoor Babangida vrij spel kreeg. Roger Polman speelt de komende drie seizoenen bij TOP Oss. De stopper van WV heeft gisteren de eerste divisieclub uit Oss la ten weten akkoord te gaan met de aanbieding. Jeffrey Kooistra speelt met ingang van het nieuwe voetbalsei zoen voor FC Groningen. De 27-jarige aanvallende middenvelder van NEC, die transfervrij is, tekende voor drie jaar. FC Groningen is Kooistra's vijfde betaalde club. Eerder speelde hij voor Volendam, Haarlem en Heerenveen. Milaan - De Italianen Claudio Chiappucci en Maurizio Fondriest plus de Zwitser Tony Rominger nemen niet deel aan de Italiaanse rittenkoers Tirreno-Adriatico, die vandaag van start gaat. Ploegleider Davide Boifava van Carrera nam Chiappucci niet op in de ploeg omdat hij een te grote conditionele achterstand heeft. Rominger heeft last van ademhalingsmoeilijkheden, sinds hij kortgeleden een rib brak. „Chiappucci heeft zich verkeerd op het seizoen voorbereid. Hij heeft te veel aan geld gedacht," zegt Boi fava. De populaire Italiaanse renner ging voor zesduizend gulden per dag in de zesdaagse van Milaan van start. In die wedstrijd kwam hij ten val en liep hij een knieblessure op. Fondriest kwam in de Ronde van Murcia ten val en heeft nog teveel last van zijn knie om de zware etappe-wedstrijd aan te kunnen. Roosendaal - Het tweede team van RBC, uitkomend in de eerste divisie A voor reserve-teams, leed een 1-2-nederlaag tegen koplo per Excelsior. Een iets fysiek sterker Excelsior kwam door een doelpunt van Meivin Leerdam aan een 0-1-voorsprong. In de gelijkopgaande tweede helft kwam RBC via Gerard Meijer op gelijke hoogte, 1-1. Melvin Leerdam scoorde halverwege de tweede helft 1-2. John van Loenhout miste namens RBC een strafschop. Papendal - Het NOC*NSF begint zo spoedig mogelijk aan een nieuwe vormgeving van de samenwerkingsovereenkomst met top sporters en bonden. Het bestuur van de sportkoepel verklaarde dat de onlangs voorgelegde overeenkomst, die veel stof heeft doen opwaaien, daarmee komt te vervallen. Het NOC*NSF sprak de hoop uit dat het nieuwe contract nog voor de Olympische Spelen van Atlanta deze zomer in een aange paste vorm gereed en ondertekend zal zijn. De oorspronkelijke overeenkomst, waarbij werd gedreigd met stopzetting van finan ciële steun aan atleet en bond als er geen ondertekening volgde, werd fel bekritiseerd. Ommen - Volleybal-international Elles Leferink heeft haar con tract met Volco Ommen met een jaar verlengd, tot mei 1998. Voor de 19-jarige buitenaanvalster bestond veel belangstelling, uit Ja pan, Duitsland, Italië en het binnenland. Leferink werd op het jongste EK, waarop de Nederlandse vrouwenploeg de titel pakte, uitgeroepen tot beste speelster. Vervolgens werd ze gekozen tot beste Europese speelster van het jaar. Zij koos voor verlenging van haar verbintenis om haar studie te kunnen voltooien. fashington (anp) - De regels van de VN-sanc- tegen Irak staan een schaaktweekamp om 't wereldkampioenschap in Bagdad waar- Ifitlijk niet in de weg. Juridische experts Jde Verenigde Naties zeggen dat er geen fricties zijn voor reizen naar Bagdad en dat en schaaktweekamp daarom waarschijnlijk ■et verboden is. „Als de Verenigde Staten aar problemen mee hebben, is het een Ameri- aanse en geen VN-zaak," zegt een VN-diplo- mee," zegt hij in gebroken Engels. „Maar ik vind het gevaarlijk daar in Bagdad, zeker als je uit Ame rika komt." Roestam Kamsky gelooft dat achter de keuze van Bagdad een complot van de Russische schaakbond, Karpov en de wereldkampioen van de tegenhanger van de FIDE, Gary Kasparov, schuil gaat. Zowel Karpov als Kasparov zou bang zijn voor zijn zoon. „Daarom hebben zij opzettelijk een plaats uitgekozen waar Gata niet of moeilijk kan spelen," vermoedt vader Kamsky. Wereldranglijst FIDE per maart: I. Kasparov (Rus) en Kramnik (Rus) 2775 punten, 3. Karpov (Rus) 2770, 4. Ivantsjoek (Oek) 2744, 5. Kamsky (VSt) 2736, 6. Anand (Ina) 2727, 7. Topalov (Rus) 2700, 8. Sjirov (Spa) 2683, EL Gelfand (WRu) 2680, 10. Short (GBr) 2678, 58. Timman 2601, 80. Van Wely 2586. hij een gevangenisstraf van 12 jaar en een boete van 1 miljoen dollar. De VS leken aanvankelijk hun ve to over een match in Bagdad uit te spreken. Maar het ministerie van buitenlandse zaken heeft offici eel nog geen beslissing genomen. De vader van Ga ta, Roestam Kamsky, zegt dat zijn zoon bij de Ame rikaanse autoriteiten een verzoek heeft ingediend om naar Irak te kunnen reizen. Het ministerie heeft volgens hem geantwoord dat het eerst de officiële documenten van de FIDE wil zien voor het een be slissing neemt. Gata Kamsky heeft zich volgens zijn vader jaren op de tweekamp voorbereid en wil waar dan ook ter wereld spelen. Zijn vader is minder enthousiast. „Als mijn zoon naar Bagdad gaat, ga ik met hem Kirsan Hjoemjinov culturele en sportmanifestaties buiten de boycot vallen. Hij heeft VN-secretaris ge neraal Boutros Boutros-Ghali om een uitspraak ge vraagd. Aanvankelijk zou de match in Montreal plaatsheb ben, maar de Canadese stad kon niet voldoende sponsors vinden. Ook Bakoe, de hoofdstad van Azerbeidzjan, en Moskou zijn wegens geldgebrek als alternatief afgevallen. De uitdager van de 44-ja- rige wereldkampioen Anatoly Karpov, de 21-jarige Gata Kamsky, woont in New York. Hij is een Russi sche immigrant en een Amerikaans ingezetene. Kamsky heeft daarom toestemming van het minis terie van buitenlandse zaken nodig om naar Bagdad te reizen. Als hij zonder toestemming gaat, riskeert internationale schaakbond FIDE heeft voor dad kunnen kiezen omdat volgens voorzitter Islamabad - De manager van het Pakistaanse cricketteam, Intikhab Alam, vreest voor de veiligheid van zijn spelers. Bij het wereldkampioenschap werd de titelverdediger in de kwartfinales uitgeschakeld. „Ik ben ernstig bezorgd over de veiligheid van mijn spelers," zei Alam na thuiskomst in Islama bad. Het huis van aanvoerder Wasim Akram in Lahore werd met bakstenen, eieren en tomaten bekogeld, de batsmen Salim Ma- lik en Ijaz Ahmed kregen dreig brieven thuis gestuurd. Alam: „We hebben nog niet om beveili ging gevraagd, maar dat kan nog wel eens nodig worden." Eén cricketfan, Khalid Farooq, stelde Akram juridisch aanspra kelijk voor de nederlaag tegen aartsrivaal India, zaterdag in Bangalore. Akram miste de match wegens een blessure. Mu- nir Sheikh, rechter in Lahore, ad viseerde Farooq om de spelers aan te klagen wegens nalatig heid. Ook werd in de Pakistaanse kranten gesuggereerd dat de spe lers zich door bookmakers had den laten omkopen. Alam wees die beschuldigingen verontwaar digd van de hand, „Als wij de we reldtitel hadden geprolongeerd, had iedere speler meer dan. 8 mil joen roepies ontvangen." Dat be drag, omgerekend zo'n 350.000 gulden, stelde de echtgenoot van de Pakistaanse premier Benazir Bhutto de cricketers in het voor uitzicht. „Wie had zich nog rijker kunnen rekenen?," aldus Alam. i# Papendal (anp) - NOC*NSF en de aangesloten sportbonden heb ben zich dinsdagavond tijdens een bijeenkomst op Papendal uit gesproken voor maatregelen te gen ongewenste intimiteiten in de sport. Met de inmiddels toegezegde fi nanciële hulp van Erica Terpstra, staatssecretaris van Volksge zondheid, Welzijn en Sport, wil de partijen komen tot een ge dragscode en een procedure ter voorkoming en signalering van ongewenste intimiteiten. Ook achten de koepel en de bonden duidelijke afspraken nodig be treffende het tuchtrecht. Voorts kreeg NOC*NSF van de vertegenwoordigers van de sport bonden mandaat met alle zend gemachtigden te onderhandelen over het brengen van sport, met uitzondering van voetbal en ten nis, op de televisie. De koepel zal daarin fungeren als exclusief agent namens de bonden. Machinefabriek Etten-Leur BV. Machinefabriek Etten-Leur B.V. Machinefabriek Etten-Leur B.V. Elopak Terneuzen Bruinsma Ryff Bruinsma Ryff Technisch Bureau S. Visser B.V. Technisch Bureau S. Visser B.V. Technisch Bureau S. Visser B.V. Elopak Terneuzen Vita Nova Breda B.V. - Spirlea (Roe) 6-2 6-1. Kopenhagen. Mannes, 375.000 gulden. Eerste ronde: Siemerink (Ned/1) - Stadling (Zwe) 6-3 0-7 6-4, Pioline (Fra/3) - Tarango (VSt) 7-5 6-4, Camporese (Ita) - Christensen (Den) 6-2 6-4, Rtoux (Fra/6) - Langvardt (Den) 6-1 6-2, Gustafs- son (Zwe) - Ulihrach (Tsj/2) 6-2 6- 4, Steeb (Dui) - Ala mi (Mar) 6-4 6- 4, Dubbelspel, eerste ronde; Note- boom/Wibier (Ned) Lang- vardt/Printzlau (Den) 6-0 6-4. Londen. Open Engelse kampioen schappen, kwalificatie. Mannen enkelspel, eerste ronde: Weistra (Ned) - Doling (GBr) 15-4 15-5, Kuijten (Bel) - Unger (Dui) 15-12 15-9; tweede ronde: Weistra - Mercier (Can) 15-11 15-1, Kuij ten - Kantharopan (Ina) 15-10 15- 2; derde ronde: Weistra - Sören Hansen (Den) 15-7 15-3, Vijaya- raghavan (Ina) - Kuijten 18-17 17- 18 15-2. Weistra in eerste ronde hoofdtoernooi tegen Yu Lizhi (Chn). Birmingham. All England kam pioenschappen. Vrouwen dubbelspel. Eerste ron de: Qin Yiyuan/Tang Yongshu (Chn/6) - Coene/Van den Heuvel (Ned) 15-9 15-8. Laurent Jalabert gaat winnend over de streep in Chalvignac digde: „Ik kon gewoon niets doen. In heel korte tijd liep hij 200 meter van ons weg. Als ik achter hem was aangegaan, had ik mijzelf opgeblazen." Boardman gelooft dat Jalabert Parijs - Nice op nieuw gaat winnen. „Wanneer hij voor de tijdrit van zondag een voorsprong van dertig seconden op mij heeft, dan wint Jalabert." Armstrong en Boardman staan twintig seconden achter op Jalabert, die van zichzelf zegt nog niet 100 procent fit te zijn. „Mijn beste verdediging is de aanval. Wilfried Nelissen die de leiderstrui dinsdag nog droeg, verloor in de derde etappe 9.22. Uitslag derde etappe Vassiviere en Limousin - Chal vignac: 1. Laurent Jalabert (Fra) 172,5 km in 4.04.11, 2. Armstrong (VSt) 0,16, 3. Boardman (GBr), 4. Dufaux (Zwi) 0.18, 5. Leblanc (Fra), 6. Vandenbroucke (Bel) 0.29, 7. Peron (Ita) 0.51, 8. Tsjmil (Oek) 0.52, 9. Bro- chard (Fra) 0.54,10. Heulot (Fra) 0.55. Algemeen klassement: 1. Laurent Jalabert 12.21.11, 2. Armstrong 0.20, 3. Boardman 0.20, 4. Dufaux 0.22, 5. Leblanc 0.22, 6. Vandenbroucke 0.33, 7. Peron 0.55, 8. Tsjmil 0.56, 9. Brochard 0.58, 10. Madouas (Fra) 0.59. Chalvignac (rtr) - Laurent Jalabert heeft dinsdag in de derde etappe van Parijs - Nice een uitstekende indruk gemaakt. De Frans man, die vorig jaar de rit naar de zon won, schudde in de slotfase van de 172,5 kilome ter lange etappe van Vassivieres naar Chal vignac drie concurrenten af. Hij finishte met een voorsprong van zestien seconden op de voormalige Amerikaanse wereldkampioen Lance Armstrong en de Engelsman Board man. Op de 3800 meter lange klim naar Chalvignac sloeg Jalabert in korte tijd in hoog tempo een gat. De overwinning leverde hem ook meteen de eerste plaats in het algemeen klassement op. Armstrong verklaarde na afloop: „Jalabert was ontzettend sterk. Ik kon hem op de klim gewoon niet volgen." De Engelsman Chris Boardman, die als derde ein- EREDIVISIE RODA JC - RKC 2-2 (0-0). 63. Ba bangida 1-0, 70. Roelofsen 1-1 (e.dO, 83. Van der Luer 2-1, 90. Trost 2-2 (e.d.). Scheidsrechter: Van Huiten. Toeschouwers: 4500. Gele kaart: Petrovic (RKC). RODA JC: Hesp; Ooy«r, De Koek en Trost; Van der Luet, Van Hoog- dalem, Roelofsen en Mores; Kas- perski, Babangida en Vurens. RKC: Vonk; Hutten, Vrede, Van Haaren (66. Van der Steen) en Alf red Schreuder; Van Aerde, Brands, Petrovic en Muller (73. Dick Schreuder); Wijnhard en Van Arum. FC GRONINGEN - HEEREN VEEN 1-1 (0-0). 57. Bombarda 1- 0, 64. Tomasson 1-1 (strafschop). Scheidsrechter: Blankenstein. Toeschouwers: 13.500. Gele kaar ten: Veenhof (Groningen), Ech- teld, Sier (Heerenveen). FC GRONINGEN: Lodewijks; Liefden (77. Gregersen), Veenhof, Koeman en Gall; De Jong, Bee- rens, Gorré en Boudesteyn; Rosén (68. Stokkingreef) en Bombarda. HEERENVEEN: Swager, Schoen makers, Hansma en Sier; Roelof sen, Tobiasen, Tomasson en De Visser (84. Wouden); Talan, Ech- teld en Kornejev (60. Regtop). Duitsland, Bundesliga: Düsseldorf - Bremen 1-1. Engeland, Premier League: Chel sea - Manchester City 1-1 (Gullit scoort voor Chelsea). Boedapest. Kwartfinales EK on der 21 jaar. Eerste wedstrijd HONGARIJE - SCHOTLAND 2-1 (1-1). 14. Szanyo 1-0 (str.), 34. Glass 1-1, 80. Zavadszky 2-1. Toe schouwers: 20.000. Vitoria (Por). Finale Europa Cup mannen: Taugres (Por) - Paok Sa- loniki (Gri) 88-81 (44-50). Gödöllö. Finale Superliga vrou wen. Eerste wedstrijd. HONGARIJE - DUITSLAND 2-4. Batorfi (Hon) - Nemes (Dui) 18-21 22-24, Toth (Hon) - Schöpp (Dui) 12-2117-21, Fazekas (Hon) - Stru- se (Dui) 17-21 14-21, Batorfi/Toth - Struse/ Schall 21-16 21-19, Ba torfi - Schöpp 21-9 21-15, Fazekas -Nemes 18-21 11-21. Indianapolis (rtr) - Tom Jager, de snelste zwemmer ter wereld, is er niet in ge slaagd een olympisch startbewijs voor Atlanta te veroveren. De 31-jarige we reldrecordhouder op de 50 meter vrije slag eindigde tijdens de Amerikaanse kwalificatiewedstrijden in Indianapolis op zijn specialiteit als zevende en voor laatste. Jager legde de sprint af in 22,85 seconden. Ruim een seconde boven zijn wereldrecord van 21,81 dat hij in 1990 vestigde en waarmee hij de eerste zwemmer was die onder de 22 se conden bleef. De veteraan was in Indianapo lis op jacht naar zijn vierde olympische tick et. Met Matt Biondi was hij de enige Ameri kaanse zwemmer die medailles won op de drie voorgaande olympische spelen. Na de ra ce kondigde hij zijn afscheid aan. De 50 meter leverde een zege op voor Gary Hall in 22,27 seconden. Zijn vader nam aan drie olympische zwemtoernooien deel, in 1968, '72 en '76, en won twee keer zilver en een keer brons op de vlinderslag en wissels lag. „Het Amerikaanse zwemmen was op zoek naar opvolgers voor Biondi en mij," zei Jager na de finale. „Die heeft het gevonden in Hall Jr. Hij kan Popov verslaan." De Rus verover de de olympische titel in Barcelona 1992. Tom Dolan veroverde zijn derde startbewijs. Hij was met 2.00,20 de snelste op de 200 me ter wisselslag. Eerder won hij de 400 meter vrije slag en 400 meter wisselslag. Bij de vrouwen werd Janet Evans zeker van haar start op de 800 meter. De 24-jarige zwemster eindigde als tweede (8.33,60) achter de negen jaar jongere Brooke Bennett (8.31,41). Voor Evans, een viervoudig winna res van olympisch goud, zijn de Spelen in At lanta haar derde. „Zwemmen geeft mij mo menteel veel meer voldoening dan toen ik 15 was," zei de wereldrecordhoudster op de 400, 800 en 1500 meter vrije slag na haar tweede plaats. Jessica Foschi finishte als vierde in 8.41,61. De 15-jarige vormde kortgeleden het middelpunt van een dopingschandaal. On danks een positieve controle kreeg ze dispen satie te starten in Indianapolis. Artsen troffen bij Foschi sporen aan van anabolen. De jonge zwemster verklaarde onschuldig te zijn, zij zou het slachtoffer zijn van een complot of ondeskundigheid van artsen. De Amerikaanse tuchtcommissie spotte met de internationale regels en sprak haar in eer ste instantie vrij. Het bestuur van de zwem- bond ging in hoger beroep en Foschi kreeg alsnog een schorsing van twee jaar opgelegd. Daarop tekende de zwemster beroep aan en hangende de uitspraak mocht zij toch aan het kwalificatietoernooi meedoen. De turbulente tijden misten hun uitwerking niet. Foschi was tien seconden langzamer dan Bennett. UITSLAGEN (eerste twee plaatsen zich voor OS in Atlanta). Mannen, 50 m vrije slag: 1. Hall jr 22,27, 2 Fox 22,50; 200 m wisselslag: 1. Dolan 2.00,20, 2. Bur gess 2.01,55. Vrouwen, 800 m vrije slag: 1. Bennett 8.31,41, 2. Evans 8,33,60; 200 m rugslag: 1. Botsford 2.10,66, 2. Hedgepeth 2.12,10. INDIAN WELLS Mannen, 3,5 miljoen gulden. Eerste ronde: Schalken (Ned) - Lapentti (Ecu) 7-6 6-3, Burillo (Spa) - Medvedev (Oek/11) 6-3 4-6 7-5, Gaudenzi (fta) - Stafford (ZAf) 6-3 6-3, Alberto Costa (Spa) - Namiit (VSt) 6-2 6-4, Corretja (Spa) - Korda (Tsj) 3-6 7-5 6-4, Björkman (Zwe) - Forget (Fra) 6-3 6-4, Karbaeher (Dui) - Rusedski (GBr) 3-6 6-4 6-4, Voinea (Roe) - Wilander (Zwe) 6-3 7-6, Woodfor- de (Aus) - Javier Sanchez (Spa) 6- 7 6-2 6-2, Joyce (VSt) - Schalier (Oos) 6-3 6-4. Vrouwen, 950.000 gulden. Derde ronde: Martinez (Spa/2) - Sugiyama (Jap) 6-0 6-3, Tauziat (Fra/13) - Mary Joe Fernandez (VSt/8) 7-6 6-4, Date-(Jap/4) - Nei- land (Let) 6-4 6-0, Coetzer (ZAf/9) Vrouwen, halve finale NHV-be- ker: Ancora Swift 8-26. rtentie.

de Stem | 1996 | | pagina 9