Woonwagens zullen verdwijnen Chinese Israël 'Frits BolkesteinNederlands machtigste politicus9 Kwart fondspatiënten heeft geen aanvullende tandartsverzekering Eenzaam protest Officieren van justitie getuigen in drugszaak Er ontstaat een wirwar van verzuimreglementen Grenzen verkennen Nachtelijke s< terroriseren I dreigen" !iminele afpersers leen nn T, een bl°edbad op DE STEM BINNENLAND Af DE STEM Door afschaffen woonwagenwet 'Baanlozen beschermen tegen medische voorrang' DE STEM COMMENTAADI BINNENLAND KORT Internationale to] Leider Radoejev volgens rebellen nog in leven WOENSDAG 13 MAART 1996 Amstelveen (anp) - Een kwart van de ziekenfondsverzekerden heeft geen aanvullende verzekering voor de tandarts. Van hen vindt 60 procent zo'n verzekering te duur. Het gaat vooral om mensen met een laag inko men, lagere opleiding en een slecht gebit. Dit blijkt uit een onderzoek in opdracht van de Ziekenfondsraad. De raad moet het rapport nog bespreken en van com mentaar voorzien. Minister Borst (Volks gezondheid) had om het onderzoek ge vraagd. Per 1 januari 1995 is een deel van de tand heelkundige hulp uit het ziekenfondspak ket verdwenen. Mensen kunnen zich ech ter aanvullend verzekeren. Fondspatiën ten kunnen kiezen uit een grote variatie van aanvullende verzekeringen met ver schillende premies. Meestal zitten in het aanvullende pakket op z'n minst dezelfde voorzieningen als in het oude zieken fonds. Wel zijn de vergoedingen beperkt door het instellen van een limiet. Een kwart van de verzekerden heeft ge kozen voor een uitgebreid pakket, waarin ook de vergoedingen voor dure tandheel kundige behandelingen zijn opgenomen. De anderen hebben een eenvoudig pak ket, dat in al bestaande aanvullende ver zekeringen is ondergebracht. Vooral ouderen, laag opgeleiden, mensen met een laag inkomen en mensen met een kunst gebit hebben gekozen voor het minder uitgebreide pakket. Van de mensen die geen aanvullende verzekering hebben ge nomen vond 40 procent de kosten waar schijnlijk niet opwegen tegen de baten. Dit zijn vooral mensen met goede gebit ten. Zeven procent van de bevolking is on danks de voorlichtingscampagnes niet bekend met de mogelijkheid tot aanvul lende verzekering. Dit zijn vooral mensen van 65 jaar en ouder, laag opgeleiden, personen met een laag inkomen, mensen Van onze verslaggever Bunnik/Arnhem - De woonwagen heeft als erkende en door de overheid financieel gesteunde woonvorm z'n langste tijd gehad. De huidige 25.000 tot 30.000 woonwagenbewoners mogen hun dagen uitzitten in de tegenwoordig goeddeels immobiele woon- caravans, maar de jongere generatie zal voor het belangrijkste deel aangewezen zijn op 'gewone burgerhuizen' in de sociale sector en net als ieder ander daarvoor op de wachtlijst moeten staan. Dat vrezen niet alleen belangen organisaties van en voor woon wagenbewoners, maar ook de provincies en gemeenten die het meest met de uitvoering van het woonwagenbeleid te maken heb ben. Vandaag protesteren op het Haagse Malieveld leden van de in januari opgerichte Vereniging tot Behoud van de Woonwagencul tuur tegen het plan van de rege ring om woonwagenbewoners een aantal bijzondere rechten te ontnemen. Het belangrijkste privelege dat vervalt, is het zogenaamde af- stammingsbeginsel dat kinderen van woonwagenbewoners - zelfs al wonen deze in een 'gewoon' huis - vanaf hun achttiende jaar het exclusieve recht geeft om zich in te schrijven op een wachtlijst Den Haag (anp) - Afschaffing van de ziektewet heeft werkge vers aangemoedigd te zoeken naar mogelijkheden om zieke werknemers sneller in ziekenhui zen behandeld te krijgen. Zulke wachtlijst-omzeilende initiatie ven van zorginstellingen zijn vol gens minister Borst alleen toe laatbaar als niet-werkenden daar op geen enkele manier nadeel van ondervinden. Nadeel zou kunnen ontstaan doordat niet-werkenden langer zouden moeten wachten, of te maken krijgen met een vermoeide chirurg die in het weekend heeft doorgewerkt. Minister Borst zei dat gisteren in antwoord op vra gen van het Tweede-Kamerlid Leerkes (Unie 55+). Die stelde dat zich een economi sche gezondheidszorg in Neder land ontwikkelt, waarbij een tweedeling ontstaat tussen wer kenden en niet-werkenden. Zo'n tweedeling vindt hij niet toelaat baar. voor een standplaats. Het duurt dan vaak nog jaren eer er een, al dan niet door de gemeente van een huurwoonwagen voorziene standplaats beschikbaar is, maar dat hebben veel jeugdige woon wagenbewoners er graag voor over. „In onze cultuur hechten we gro te waarde aan de omgang met on ze buren en aan de nabijheid van onze familieleden. We houden van het leven op het kamp. We pesten er kleine kinderen er wel eens mee dat we in een burger huis gaan wonen. Die schrikken zich dan een hoedje", vertelt juri dische adviseur Louis de Leon van de protesterende vereniging. Staatssecretaris Tommei van volkshuisvesting wil de uit 1918 stammende Woonwagenwet op nemen in de nieuwe Huis- vestings- en Woningwet, waar door na bijna tachtig jaar de sta tus aparte voor woonwagenbe woners verdwijnt. Gevolg daar van is dat ze straks ook geen uit zonderingspositie meer bekleden tussen andere woningzoekenden. „We zullen net als iedereen in de rij moeten gaan staan voor goed kope huizen, die er nu eenmaal veel te weinig zijn", aldus De Leon. Het kost gemeenten dan ook han denvol geld om alleen al voor de huidige generaties woonwagen bewoners standplaatsen in te richten en in een aantal gevallen woonwagens te kopen en te ver huren. Bij de provincies is er wel begrip voor de problemen van de ge meenten, die niet alleen geld kwijt zijn aan het woonwagenbe leid maar ook keer op keer tegen een muur van buurtprotest aan lopen wanneer er ergens een kampje moet worden aangelegd. Louis de Leon weet nu al hoe de woonwagenbewoners reageren op de plicht om in een burgerwo ning te wonen. „Dan gaan we weer rondtrekken. Verkopen on ze wagens en schaffen ons een kleinere caravan aan. Want de familieband, de onderlinge saam horigheid, die neem je ons niet af. We willen nu eenmaal bij elkaar zitten, dat zit ons in het bloed." Amsterdam (anp) - In het drugsproces tegen de zogehe ten Taco-bende zijn de offi cieren van justitie mr. G. Va- lente en mr. J. Wortel opge roepen als getuigen. Ook zijn de vroegere CID-medewerker van de politie Gooi- en Vechtstreek, E van der Put ten, en een mogelijk door hem geleide informant opgeroe pen morgen te verschijnen voor de rechtbank in Amster- dam. Zij weten volgens ver dediger mr. H. ter Brake wel ke methode politie en justitie hebben gebruikt om de acht verdachten in deze zaak op te sporen. De Taco-bende zou gedurende enkele jaren honderden kilo's cocaïne en duizenden kilo's hen nep Nederland hebben inge voerd. Dat gebeurde in contai ners waarin de verdovende mid delen in tassen tussen andere VERVOLG VAN VOORPAGINA De enquête is in januari gehouden, dus kort voordat de ziektewet in de Eerste Kamer de finitief het loodje legde. Veel werkgevers an ticipeerden daar toen kennelijk al op. Nu de oude ziektewet niet meer bestaat, moeten werkgevers (of hun verzekeraar) zelf 70 pro cent van het loon van zieke werknemers een jaar lang doorbetalen, terwijl vroeger de be drijfsvereniging dat deed. Ten tijde van de enquête gold al de regel dat werkgevers het salaris gedurende de eerste zes weken (kleine bedrijven twee weken) moesten doorbetalen. Nu de werkgevers een heel jaar voor de salariskosten opdraaien, zal de situatie alleen maar ernstiger worden, ver wacht de FNV. De FNV schreef 1.200 OR's van uiteenlopen de ondernemingen aan. Driehonderd enquê teformulieren kwamen ingevuld terug. Daar uit blijkt volgens Kester dat eenderde van de bedrijven van de werknemer wil weten wat de oorzaak van ziekte precies is geweest. Ruim de helft verlangt uitleg over de aard van de ziekte. Een kwart van de bedrijven eist vol gens de ondervraagde OR-voorzitters van zie ke personeelsleden dat zij zich onder behan deling van de huisarts stellen. Een aantal werkgevers verlangt zelfs dat de werknemer een brief Van de huisarts meeneemt, waaruit blijkt dat hij 'werkelijk' ziek is geweest. Daarmee wordt de huisarts misbruikt, want dat is zijn taak niet, aldus de FNV. Twintig procent van de OR-voorzitters heeft de indruk dat hun werkgever vaker personeel op tijdelijke basis aanneemt en minder is gaan werken met vaste arbeidsovereenkom sten. Tijdelijke werknemers blijven namelijk wel onder de 'oude', collectieve ziekte-rege ling vallen en kosten het bedrijf bij ziekte dus geen loon. De FNV maakt zich ook grote zorgen over de privacy van werknemers. Bij veertig procent van de bedrijven blijkt de directe chef toe gang te hebben tot de verzuim-gegevens van zijn mensen. Functionarissen Personeelsza ken hebben die toegang zelfs bij 70 procent van de ondervraagde bedrijven. Dergelijke - deels onwettige - maatregelen hebben werkgevers veelal vastgelegd in een Door Jan Greyn Den Haag - Een Einzelgan- ger. Iemand die van het ene op het andere moment op ei gen houtje een heel andere koers gaat varen. Een stug, principieel figuur, die boven dien erg bot kan zijn. Een 'beetje een aso', een asociaal iemand die zich ook graag isoleert. Altijd een buiten beentje geweest, aristocra tisch ook en vaak beleefd. Een vader met een moeizame relatie met zijn kinderen. Een PvdA-stemmer, die zich plots tot de WD bekende. De KRO presenteerde gistera vond laat een baaierd van kwali ficaties over WD-leider Frits Bolkestein uit de mond van jeugdvrienden, oud-collega's bij Shell en bevriende en min of meer vijandige partijgenoten. De reportage 'Frits Bolkestein, de weg van de wil' bracht weinig onthullingen, maar gaf wel een mooi beeld van de bijzondere ka rakterstructuur van (volgens de KRO) 'de machtigste politicus van Nederland'. Maanden zijn de journalisten Steven de Vogel en Ton F. van Dijk bezig geweest met naspeu- Frits Bolkestein ringen over de levensloop van Bolkestein, waarvoor ze een be drag van negentig mille gebruik ten dat ze als prijs ontvingen voor een spraakmakende reportage FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP over voormalig CDA-goeroe Brinkman. In Indonesië stootten de KRO- onderzoekers op een opmerkelijk gegeven: Bolkestein besloot bij Shell te vertrekken, omdat hij de daar gedachte glanzende loop baan in duigen zag vallen. Ter wijl totnogtoe de goegemeente meent - en niet weersproken door Bolkestein - dat de WD-leider een glanzende loopbaan doorliep bij Shell, waaraan alleen hijzelf een eind maakte. Een oud-collega van Bolkestein bij Shell-Indonesië vertelt over de uiterst bekritiseerde wijze waarop Bolkestein met de Indo nesiërs omging. „Hij was niet flexibel en dat moet je hier zijn," aldus die zegsman. De kritiek die sterk aanzwol deed de Shell-top besluiten om Bolkestein weg te promoveren. Frits Bolkestein be greep het signaal en stapte de po litiek in, een lang gekoesterde wens. Afkoopsom Frits Bolkestein suggereerde in interviews wel eens dat hij na de periode-Shell, 'een onzeker be roep en geen inkomen' had. Zijn jeugdvriend Ornstein weet wel beter, zo liet hij Reporter weten. Bolkestein wist een goede af koopsom en dito pensioen te be dingen bij zijn werkgever. En op het idee gebracht om in de politiek te gaan door het rampza lige kabinet-Den Uyl, zoals Frits Bolkestein nog wel eens zegt? „Op twaalfjarige leeftijd vertelde Fritsje mij al dat hij hetzelfde wilde worden als zijn opa: minis ter," zegt dezelfde jeugdvriend. Frits Bolkestein had er zijn zin nen op gezet - zo vertelde hij Ed. van Thijn - het meest rechtse PvdA-Kamerlid te worden, maar ook dat veranderde in een mum: het werd het lidmaatschap van de WD. Shell sponsorde vlak voor Bol- kesteins intrede in de Nederland se politiek overigens ook nog een mediatraining voor de politiek leider in spe. Het zou nog lang duren eer dat zijn vruchten zou afwerpen. Het onderzoeksteam van KRO's Reporter vlooide vele archieven door, neusde zelfs in de KGB- stukken om wat te achterhalen over het verleden van Bolkestein. Sprak Bolkestein krachtige taal op studentenbijeenkomsten ach ter het Ijzeren Gordijn en veroor deelde hij de Russische annexatie van Polen na de Tweede Wereld oorlog? In Bolkesteins eigen ver slagen voor Amsterdamse stu dentenvereniging ASVA staat er helemaal niets over te lezen. Ook voormalig WD-kopstuk Ed Nijpels en oud-WD-leider Wie gel komen aan bod in de reporta ge. Erg zuur klinken die reacties. Nijpels heeft daar reden voor om dat hij mede door de inspannin gen van Bolkestein - vooral ach ter de schermen - het loodje moest leggen als WD-leidsman. Wiegel voelt zich nog steeds on heus behandeld, omdat hij door allerlei partij-machinaties niet het geliefde lijsttrekkerschap te rugkreeg in 1993. Nijpels en Wiegel reageren dan ook niet erg joviaal op de vraag of Bolkestein misschien de toekom stige premier van dit land is. Vol gens Nijpels zijn er 'op z'n minst nog vijf anderen in de WD be schikbaar'. Oud-Kamerlid Loek Hermans - tegenwoordig com missaris in Friesland - vindt Bol kestein het best op zijn plaats 'in de Kamer'. En Wiegel? Die neemt de gelegen heid te baat om nadrukkelijk te zeggen dat hij niet uitsluit - 'waarom zou ik' - dat hij nog ooit premier wordt. „Prachtig is dat Torentje, waarin premier Kok ze telt. Een heel mooi Torentje." Frits Bolkestein zelf komt niet aan het woord in de reportage. Vrienden die hem belden of ze mee moesten - mochten? - wer ken aan de reportage kregen van Bolkestein de tip om dat vooral te doen. Want Bolkestein hecht aan vrijheid van meningsuiting. Als hij daar zelf maar niet altijd ge bruik van hoeft te maken. met een kunstgebit en verzekerden van Turkse afkomst. In het verleden ging 90 procent van de ziekenfondsverzekerden twee keer per jaar naar de tandarts. Sinds januari '95 krijgen ziekenfondsverzekerden een keer per jaar een oproep, die door het fonds wordt vergoed. Negentig procent zegt on der controle te willen blijven, driekwart van de ondervraagden is zelfs van plan toch nog twee keer per jaar het gebit te willen laten controleren. Slechts een demonstrante toonde gisteren haar ongenoegen over het gedrag van staatssecretaris Linschoten in de ziektewet-affaire. FOTO ANP producten waren verstopt. Een Amsterdamse havenarbeider haalde de drugs steeds uit de containers. Ter Brake vermoedt dat heime lijk informanten van Gooi- en Vechtstreek actief waren in deze zaak. Morgen moet blijken of CID- chef Van der Putten in februari een informant stuurde in deze zaak en of de officieren Valente en Wortel daarvan op de hoogte waren gesteld. wirwar van eigen 'verzuimreglementen'. Zul ke reglementen bestonden niet toen de be drijfsverenigingen het nog voor het zeggen hadden, maar in de aanloop naar de afschaf fing van de ziektewet zijn bedrijven die mas saal gaan opstellen, aldus FNV-medewerker Kester. De bepalingen in de reglementen zijn volgens hem vaak bedoeld om het ziek zijn zoveel mo gelijk te 'ontmoedigen'. Hij houdt bij de FNV- enquête wel een paar slagen om de arm: er zijn ook veel werkgevers die de zaken wel netjes regelen, slechts een kwart van de OR- voorzitters heeft op de enquête gereageerd, en zij kunnen zich bovendien vergissen. Klachten van individuele FNV-leden over een baas die hen, ondanks ziekte, terug naar het werk 'jaagt', krijgt de FNV intussen maar weinig. Kester: „Wij denken dat werknemers die door de werkgever zijn aangespoord vroegtijdig weer aan het werk te gaan, grote schroom voelen om zich bij ons te melden. Ze kiezen eieren voor hun geld: het behoud van hun baan is hun belangrijker dan een paar dagen ziekengeld." In Nederland komt het niet vaak voor dat een rechter de vel schijning van boeken verbiedt, artikelen uit de krant ho tv-makers verbiedt programma's uit te zenden. Aan de g.ull wettelijk vastgelegde vrijheid van meningsuiting wordtterSI zwaar getild. I Dat ook op dat terrein grenzen worden verkend, is norrwl Normen en waarden in de samenleving veranderen immei'sl voortdurend. De beroepsgroepen die zich bezighouden raJ het verstrekken van informatie, spelen daar op in. Maarooll voor die professies geldt dat er regels zijn waaraan de bi naren zich hebben te houden. De rechtbank in Amsterdam heeft in een kort geding tegendjl Evangelische Omroep (EO) geoordeeld dat de acualiteitenru-l briek Tijdsein te ver is gegaan met een programma overaboi-l tus. Een zwangere actrice had zich bij een aantal klinieken gJ meld met het verzoek abortus uit te voeren. Reden: de zwan-l gerschap kwam ongelegen, omdat ze een wintersportvabitjl had geboekt. In de Bloemenhove Kliniek in Heemstede werd het verhaal nietl geloofd. Men verkeerde in de veronderstelling dat de vrouwl was ingezet door een van de anti-abortusgroepen die infcl derland actief zijn. In Arnhem werd onmiddellijk op het ver-l zoek ingespeeld. De wettelijke bedenktijd van zes dagen weijl genegeerd, ze kon direct worden geholpen. De actrice werd tijdens haar tocht langs de klinieken gevolgll door een verborgen camera. Tijdsein wilde hiermee bewipl dat er een hemelsbreed verschil bestaat tussen de letter vail de wet en de praktijk. De vice-president van de rechtbankheetl de EO op de vingers getikt. Hij vindt het terecht onacceptatell dat terloops de privacy wordt geschonden van andere mensal die zich bij een abortus-kliniek'melden. I Hetgeen niet betekent dat werken met een verborgen cameral in alle gevallen een verboden methode is. Steeds moetechteil het maatschappelijk belang van de onthullingen (in sommigsl gevallen uitlokking van onwettelijke praktijken) worden mee-l gewogen. Ondanks het verbod op uitzending van de opnamen, heefljJ EO toch weten te bereiken dat de inspectie voor de gezond-I heidszorg een onderzoek gaat instellen naar de praktijk I abortusklinieken. Een juiste beslissing. Er mag niet deindnkl bestaan dat klinieken de abortuswetgeving aan hun laars laJ pen. Wiskunde op universiteit in de knel Den Haag - Wiskunde is uit: het aantal studenten daalt drama- II tisch. Op termijn kan dat ernstige gevolgen hebben voor zowel wiskundig onderwijs als onderzoek in ons land. De te korte stu- j dieduur (vier jaar) gaat ten koste van de kwaliteit van c studeerde wiskundigen. Bovendien maken daardoor minderstu-1| denten hun studie af. Die sombere conclusie trekt de visitatie commissie die de kwaliteit van de elf universitaire wiskunde-1 opleidingen heeft geëvalueerd. De commissie stond onder lei-1 ding van prof.dr. C.L. Scheffer, emeritus-hoogleraar wiskunde. De afkalving van de wiskunde-opleidingen heeft volgens de I commissie verschillende oorzaken: algemene daling van het I aantal studenten, middelbare scholen stimuleren leerlingen te weinig en bovendien zijn daar te weinig leraren met een acade- j mische opleiding. Topambtenaar Na wijn weg bij Justitie Den Haag - Directeur mr. H. Nawijn (47) van de immigratie-u|| naturalisatiedienst (IND) van het ministerie van Justitie! binnenkort zijn functie neer. Hij is de vijfde hoge ambtenaarfcll in korte tijd het veld ruimt bij het departement van minister Sorgdrager en staatssecretaris Schmitz. Volgens Justitie i trekt Nawijn op eigen verzoek. Waar hij naar toe gaat wil hij niet kwijt. Waarnemers aan het Binnenhof wijzen erop dat staatssecretaris II Schmitz niet goed 'door één deur kan' met haar IND-directeur jf Nawijn staat bekend als een manager van de harde lijn, terwijl de bewindsvrouw een meer humaan asielbeleid voorstaat. Wethouders Eminen treden af Emmen - Alle vijf wethouders van Emmen hebben in een brief aan de gemeenteraad hun ontslag aangeboden. Zij willen de raad op deze manier in staat stellen een nieuw college van Bei W samen te stellen. De positie van de wethouders was onhoudbaar geworden door dat een meerderheid van de gemeenteraad eerder op de dag aan drong op hun vertrek. Emmen verkeert in een bestuurscrisis sinds uit het rapport van organisatiebureau BCG bleek dat twéé topambtenaren zich jarenlang hebben schuldig gemaakt aai machtsmisbruik. In het rapport werd het college van burge meester en wethouders verantwoordelijk gesteld voor het wan beleid. Burgemeester Lensen van Emmen moet zich beraden op zijn positie in overleg met de commissaris van de koningin in Drenthe. Dat is de strekking van de motie die PvdA, CDA ffl VVD in de Emmense gemeenteraad gisteravond laat na e® schorsing van 2,5 uur hebben ingediend. Stadsprovincie nekt college Rotterdam Rotterdam - Het voltallige college van burgemeester en wethou ders in Rotterdam dreigt te vallen door het mislukken van stadsprovincie. Nadat vier partijen in het college gister het 'on betrouwbaar' geachte CDA de wacht aanzegden, wil nu de WB uit eigen beweging niet langer in het college blijven. Daarmee® de bestuurscrisis in de Maasstad compleet. Van Thijn hoofd waarnemers Bosnië Den Haag - De oud-burgemeester van Amsterdam, Ed. van Thijn, gaat leiding geven aan een groep internationale waarne- mers die later dit jaar toeziet op de organisatie en het verloop van de verkiezingen in Bosnië. Het gaat om de eerste vrije ver kiezingen sinds het uitbreken van de oorlog in 1992. Minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) droeg Van Thijn voor bij® Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (0>- SE) die overeenkomstig het Dayton-vredesakkoord de verkie zingen moet organiseren. Meeuwis trekt kort geding in Tilburg - De Tilburgse zanger Guus Meeuwis heeft het kort ge- ding ingetrokken dat hij had aangespannen tegen de Dikke M J Band uit Sneek. De Friese band had een variant op Meeuw® nummer 1 hit 'Per Spoor (Kedeng Kedeng)' gemaakt die volg® de zanger schadelijk was voor zijn reputatie. De Dikke Lui Ba® heeft toegezegd binnen een paar dagen alle al verspreide pla'® bij detaillisten terug te halen. 'Amsterdam moet recherche versterken Amsterdam - Voor een effectieve bestrijding van de georga® seerde misdaad moet Amsterdam zowel de centrale ree'her® zelf als de lijnen tussen die recherche en de diverse politie i tricten versterken. De huidige situatie binnen het korps is niet evenwichtig genoeg. Dat heeft de criminoloog prof, C. Fijnaut gistermiddag g0t?" tijdens een bijzondere vergadering van de raadscommissie!® tiezaken. Hij was samen met zijn vakgenoot F. Bovenk® gast om een toelichting te geven op de uitkomsten van hun derzoek voor de parlementaire enquêtecommissie opspon methoden. Een aanzienlijk deel van dat onderzoek heeft be1 king op de omvang en de aard van de georganiseerde mis«aa de hoofdstad. De beschrijving die Fijnaut c.s. ten aanzien van Amster^® hun rapport hebben gegeven, was niet bepaald rooskleuiio- zwaartepunt van de activiteiten van de georganiseerde wis in Nederland ligt zonder meer in de hoofdstad. Opmehel de bevindingen van de criminologen was onder meer®''' stadsbestuur en de politie de controle op het Wallengebie kwijtgeraakt. i Taipei/Peking (rtr/afp) - Chi- na is gisteren begonnen met het schieten met scherp bij de militaire oefeningen in de Straat van Taiwan. Dit heeft een woordvoerder van de Tai wanese regering gisteren ver klaard. I Ze 2ijn omstreeks het middag uur (plaatselijke tijd) begonnen om raketten met een explosieve I lading af te vuren," aldus de woordvoerder. Tot dusver had I China slechts raketten zonder la ding afgevuurd bij de oefeningen I voor de kust van Taiwan. Afgelo pen zaterdag had Peking deze I nieuwe fase in de operaties al Van onze redactie buitenland Caïro/Jeruzalem/Teheran - Onder i slagen van Harnas en de Islamitisd 30 in Sjarm el-Sjeik bijeenkomend! een internationaal samenwerkingd I terreur. Terwijl de Israëlische politie zegt over informatie te beschikken over een vandaag op handen zijn de terreuraanslag in Jeruzalem of Tel Aviv, is hebben Palestijnse veiligheidstroepen het kantoor van Yasser Arafat, hoofd van de Palestijnse Authoriteit, in Gaza omsingeld uit vrees voor een aan slag op zijn leven. Aan de vooravond van de topcon ferentie in Egypte hebben Iran en [Libië verrassend van zich doen Ispreken. Iran vroeg de Europese Unie gisteren de bestrijding van de Iraanse oppositie in balling- ichap serieus te nemen. Zolang 'dit niet gebeurt is het moeilijk sa men te werken bij de strijd tegen [terreur en blijft Iran een van de [voornaamste slachtoffers ervan, aldus een verklaring. Teheran reageerde hiermee op de Europe se oproep van maandag tot sa- lenwerking bij terreurbestrij- Iding. ,ibië, dat niet is uitgenodigd ra or de top, stuurde gisteren op :igen gezag een minister naar de Igyptische badplaats Sjarm el- [Sjeik, waar de top vandaag wordt 'ehouden. De minister heeft een loods chap bij zich van de Libi sche leider Gaddafi voor de Igyptische president Mubarak, laddafi had zondag verklaard Van onze correspondent Moskou - Veldcommandant Salman Radoejev, die in ja nuari de gijzelingsacties in Kizljar en Pervomajskoje leidde, is volgens Tsjetsjeen- se bronnen nog in leven. De afgezant van rebellenlei- der Dzjochar Doedajev in Estland, Imran Achajev, heeft dit gisteren aan het Russische persbureau Inter fax meegedeeld. Een groep van 64 leden van het Estse parlement zond een condo- kancebrief aan het Tsjetsj- sense volk over de dood van Radoejev. De Tsjetsjeense commandant zou volgens Russische militaire bronnen °P 5 maart in een ziekenhuis in Oeroes-Martan aan zware verwondingen zijn overle- den Doedajev - die voor -®a9i commandant was van «e Sovjet strategische bom- dwnwerpers in de Baltische I-Maten en daar nog grote po- Pdhmteit geniet - zond een i ?mg naar Estland ]n hil de parlementsle- ®n dankte voor hun steun. - kon hen tevens 'tot zijn deugde meedelen dat Ra- doejev nog inleven is'. I Bonn"26 c°rresP°ndent b&rd7ehjke Duitse Auto" l»ark imwgeen miljoen I vier chauff krii§en- Al I SeloDen h s Z1in in de af- Wegen ten^ Tken 0p auto" krgL™ ?osten van Ham- Igels kenn11! f6raakt door ko" koniemeebnnpf^Übeck heeft een |schutter(s) rlri waarin de scherp- |Sen van het hBet ioen mark ei- Al! estuur van de deel- - -gen zii hfn i te zetten

de Stem | 1996 | | pagina 4