vut. AL! DE STEM Armen in Zeeland steeds armer De Zeeuwse politiek is er even niet f denktijd. Visstand in Westerschelde nog niet best 'In Hulst niet meer dan handvol illegale drugsverkooppunten' Delta moet deelname in Verbrugge voorleggen aan aandeelhouders' Werkgroep wijt probleem aan ontbreken georganiseerd armoedebeleid PTT Telecom zoekt klacht VVV 6tot op de bodem' uit I £de Hachtbrief hoopt het col- I hn.l]Van bur§emeester en wet- I 'snnrfrS 'n ieder §eva' dut er een Iknmt aTanvuding' met errata ■Wv' 'eder Seval moet de well° ?nel m°gelijk bij 06-8008 bekend zijn," Éf§P\ Nekkramp treft leerling Zwincollege Oostburg Analyse ur mij snel ij blij vend ff er te voor 3N AMRO som Polis. I dat in 1993 is verschenen. I Coolsen vreest dat, met het toe- I vmSch se'zoen voor de deur, de |VVv veel minder geraadpleegd worden voor informatie. Inschatting van Zeeuws-Vlaamse politie: Man dood na val uit boom Buurman mishandelt buurman Burgemeester en wethouder bedreigd voor kappen plataan /03 t/m 18/031996 orraad strekt lorbehouden. te. s vóór 1 april opvoeren als t belastingjaar 1995 en hoef lis uiterlijk op 28 juni a.s. af alen. kies ik de volgende variant(en). )lis (gegarandeerd eindkapitaaD- >lis (met rentebedenktijd). n een ABN AMRO met een eenmalige storting van (min. bedrag f 1-500,-)- :indigen als ik-Jaar ^en' m/v u in een ongefrankeerde envel p IN AMRO Koopsom Polissen, de 9000, 8000 VB Zwolle of be per dag, 7 dagen perweektvijjl Zeeland 4 Van ome verslaggever Middelburg - De statenfractie van de milieu partij Delta Anders dringt erop aan dat de deelname van het nutsbedrijf Delta in de on derneming Verbrugge International voorgelegd moet worden aan de aandeelhouders van Delta en niet alleen aan de Raad van Commissaris sen. Dat vraagt de fractie schriftelijk aan gedeputeerde Hennekeij die tevens president-commissaris van Delta is. Delta wil een belang van 25 procent in Verbrugge. Tijdens een informatiebijeenkomst van de aan deelhouders in februari deelde Hennekeij mee dat de aandeelhouders (de gemeenten en de provincie) niet om toestemming zal worden gevraagd omdat de hoogte van de participatie binnen het mandaat valt van de Raad van Commissarissen. Statenlid Wiersma stelt echter in de gisteren ver zonden brief dat het hier nadrukkelijk gaat om een beleidswijziging. Delta gaat voor de eerste keer commercieel en dat hierover de aandeelhouders geraadpleegd moeten worden. Wiersma: 'Uiter aard is mij het belang van verbreding van activi teiten van Delta binnen de nationale en internatio nale ontwikkelingen in de energiesectro niet ont gaan. Maar juist die turbulente ontwikkelingen maken zorgvuldige besluitvorming en een breed draag vlak voor beleidswijzigingen noodzakelijk.' Er is sprake van een beleidswijziging, stelt Wiers ma, ook omdat Delta interesse heeft in de milieu sector van Verbrugge International, maar tevens risicodragend kapitaal steekt in de havenactivitei ten. Wiersma: 'Dit is nogal merkwaardig, omdat havenactiviteiten moeilijk tot nutstaken gerekend kunnen worden. Sterker nog: al jaren wordt ge streefd naar uittreding van de provincie uit de NV Haven van Vlissingen.' Van onze verslaggever Middelburg - Armen in Zeeland zijn opnieuw armer ge worden. In de periode 1993-1995 is er in de provincie sprake geweest van een toegenomen uitsluiting van een groeiende groep mensen uit maatschappelijke verbanden. Zowel kwalitatief als kwantitatief neemt de armoede in I Zeeland toe. I Dit schrijft de werkgroep 'Arme kant van Zeeland' in haar rap- 1 port 'De terugkeer van armoede I in Zeeland. 3. Van kwaad tot er- I ger'. Het rapport is het vervolg I op het wetenschappelijk onder- I zoek naar armoede in Zeeland, I In dat jaar telde Zeeland 10.350 I arme personen, waavan er 4.550 I bekend waren bij de sociale I diensten. I De overige 5.800 waren 'stille I armen'. Dat zijn mensen die uit- Izendwerk verrichten waarmee I ze minder verdienen dan de bij- I stand'oplevert', kleine zelfstan digen, minimum-loners met me- Idische of sociale complicaties, I daklozen, drugsverslaafden en I sommige aow'ers. Sinds het verslagjaar 1993 heeft I de koopkracht zich negatief ont- Iwikkeld. Vooral bijstandsge rechtigden met kinderen, die [langdurig op bijstandsniveau [moeten leven, hebben het zwaar lie verduren. Het 'aantal langdu- Irig werklozen in Zeeland steeg liit één jaar tijd (september Il994/september 1995) van 3142 lnaar 4063. Dat wil zeggen dat bijna een derde van het aantal [werklozen in deze categorie valt. I Bij de langdurig werklozen stijgt I het aantal dat ouder dan veertig I jaar is. [Gemeenten [Uit een enquête onder de dertig IZeeuwse gemeenten blijkt dat [het bestaan van armoede in de ■provincie breed wordt erkend. ■Een aantal gemeenten zoekt de [oorzaken mede in algemeen [maatschappelijke ontwikkelin- andere gaan uit van het idee t de armoede is ontstaan als van de 'eigenschappen' [van mensen zelf. [Niettemin staat'bij veel gemeen ten het ontwikkelen van een mi nimabeleid hoog op het lijstje [van mogelijkheden om armoede [te bestrijden. [Zij begrijpen dat de situatie van [armen in veel opzichten mede wordt bepaald door Zeeuws be- |leid: door overheden, organisa ties en instanties. „Ook in Zee land worden dagelijks keuzes gemaakt die negatieve effecten hebben op de positie van ar men," staat in het rapport te le zen. Daarom dat wordt aanbevolen .om binnen organisaties steeds na te gaan wat voor gevolgen be paalde beleidskeuzes hebben voor mensen met een minimum inkomen. De Begeleidingsgroep 'Arme kant van Zeeland' pleit er ook voor onderzoeksmonitoren te ontwikkelen om precies in beeld te krijgen wat bijdraagt aan de toenemende armoede aan de on derkant van de Zeeuwse samen leving. Een andere aanbeveling is een provinciale organisatie op te richten die tot doel heeft de po sitie van kansarme groepen op de arbeidsmarkt te verbeteren. Daarbij wordt speciaal aandacht gevraagd voor het verder ont wikkelen van werkgelegenheids projecten voor vrouwen met een lage uitkering. Middelen In de gisteren verschenen notitie 'Arbeidsparticipatie' zetten GS van Zeeland lijnen uit om posi tief bij te dragen aan het terug dringen van de armoede in Zee land. Daarbij wordt er wel op gewezen dat de provincie als middenbe stuur slechts beperkte middelen hiervoor heeft. Hierbij speelt het Sociaal Economische Ontwikke- lings Fonds (SEOF) een belang rijke rol. Hieruit wordt onder meer geld beschikbaar gesteld om bedrij ven over de streep te halen zich in Zeeland te vestigen of er te blijven (Trako/Prolion en Neckermann). Voorts kan het welzijnsbeleid van de provincie bevorderen dat individuele bur gers uit achterstandssituaties komen of niet meer verder ach terop raken. En kan dit beleid ertoe bijdragen dat maatschap pelijke deelname of integratie wordt bevorderd. gidsen inmiddels verspreid zijn. „Aan het einde van de zomer is heel Nederland voorzien van de nieuwe gidsen." VERVOLG VAN VOORPAGINA Iv int 8r z'in natuurlijk niet mensen die ons nummer in kJl)t8^oonhJaPPer °f agenda INgens gemeentevoorlichter de Meyer is er vooraf con- [Ort geweest met Telemedia. „De 1 zou apart en in vetgedrukte ■ws in de gids vermeld wor- Iviro oude k°ek staat de I z .drie keer vermeld, nu lij e heer." ">gens een woordvoerder van OBdelif0® zal de klacht 'tot «We kiilr "v. wo,rden uitgezocht. met rJu n communicatie .^ut is geiopen. Als het is zuil» van onze kant spraken11 Wein ieder gevel af- om jets J°°T de toekomst maken ■Bovendien® l tevoorkomen- ■ETTTp1„ 1S rnogelijk dat ■WdeWtCOm een bijdrage levert l'efflandn?n yan advertenties die Piet in He 'a omdat hij of zij I 8 g'ds vermeld staat. 1 J°frder 'aa' vo°rts we- van de vijftig - - -- V j| J V Meer leven in de Westerschelde. Vari onze verslaggever Gent - De toestand van de visfauna in de Westerschelde ziet er nog helemaal niet zo rooskleurig uit als zou blijken uit een rapport door de Gentse onderzoeker Dirk van Damme. Dat zegt Kris Hostens van de sectie Mariene Biologie van het Instituut voor Dierkunde aan de univer siteit van Gent. Delen van het nog niet openbare rapport van Van Damme lekten recent naar buiten. Van Damme wil er zelf niet te veel over zeg gen, omdat hem inmiddels een spreekverbod is opgelegd. Kris Hostens is momenteel zelf bezig aan een doctoraal scriptie over de visfauna in de Nederlandse Delta, met name de Wester schelde, Oosterschelde en Voordelta. „Ge zien de recente ongerijmdheden tussen de Vlaamse pers en wetenschappelijke rappor ten, kan ik u de onafgewerkte publicaties niet laten inzien," zegt Hostens, die zich geen moeilijkheden op de hals wil halen. Zuurstof Wel wijst hij op een stel recente weten schappelijke artikelen, waaraan hij heeft meegewerkt en waaruit blijkt dat het nog lang niet goed gaat met de visstand. Zo stelt de publicatie 'Fish species of te lower Zee- schelde: a comparison with historical checklists' (1994) dat er in de 19e eeuw on geveer veertig vissoorten rondzwommen tussen Antwerpen en de Nederlands/Bel gische grens. Het gaat dan alleen om zout- watervissen. Ook in 1945 werden er nog veertig soorten waargenomen. De huidige inventarisaties (1991-1993) komen niet ver der dan 26 soorten, plus nog een zestal zoet watersoorten. Dat betekent dat er in 1994 meer dan vijf tien soorten verdwenen bleken. Volgens de wetenschappers is dat grotendeels te wijten aan te weinig zuurstof in het water. Er is de laatste jaren geen onderzoek gedaan naar de visfauna nog verder stroomop waarts in de Schelde. De meeste onderzoe kers nemen echter aan dat daar bijna geen vis meer voorkomt als gevolg van zuurstof tekort en vervuiling. De nog geheime studie van Van Damme is gemaakt in opdracht van de minister van leefmilieu en wordt begeleid door een spe ciale stuurgroep. Vanuit die stuurgroep is informatie gelekt dat er nu weer net zoveel vissoorten in de Schelde zitten dan een eeuw geleden. Het lek is inmiddels ontaard in een flinke rel. Het was namelijk de bedoeling dat de minister het rapport met enig ceremonieel FOTO WIM KOOYMAN zou presenteren. Volgens Van Damme moet het lek worden gezocht bij politieke tegen standers. „Het is een politieke afrekening," stelt hij vast. Terug bij af Van Damme constateert dat de visstand in de Schelde inderdaad flink is verbeterd, maar het is nog lang niet zover dat een vis het er zijn hele leven kan uithouden. „Daar voor moet de waterkwaliteit nog fors verbe teren." Van Damme waarschuwt zelf voor te veel optimisme. „Er is een probleem. Als er meer zuurstof in de Schelde komt, is er ook meer voedsel. Dat heeft weer een sterkere algengroei tot ge volg en dat is weer funest voor de vissen. Dus het kan best dat we over vijf jaar weer helemaal terug bij af zijn." Meer vis betekent volgens Van Damme ook dat er meer vissers komen. „Die gaan overal fuiken zetten. En maak dan maar een kruis over de huidige vogelgebieden, want daar zal een flinke verstoring optreden. Wat ik duidelijk wil maken, is dat het niet alleen gaat om de vis. Er zitten heel wat haken en ogen aan. En die zullen toch door de overheid allemaal goed bekeken moeten worden." Van Damme verwacht dat zijn rapport in de loop van april openbaar wordt gemaakt. WOENSDAG 13 MAART 1996 DEEL 1 Van onze verslaggever Oostburg - Bij een leerling van het Zwincollege in Oostburg is eind vorige week nekkramp geconstateerd. Volgens een woordvoerder van de GGD heeft deze besmettelijke ziekte geen effect voor de school omdat het vorige week krokusva kantie was. „De tijd tussen besmetting en uitbreken van de ziekte duurt een dag of drie. Voor de school is het daarom gelukkig dat het vorige week krokusvakantie was. Maar één geval blijft na tuurlijk erg." Toen eind vorige week de her senvliesontsteking bij de ha vo-leerling was geconstateerd, werd de GGD ingeschakeld. Omdat het vorige week dus vakantie was stelt de gezond heidsdienst geen omvangrijk behandelprogramma in voor de mede-leerlingen. Wel heb ben de leerlingen een brief van de GGD gekregen. De GGD heeft wel maatrege len getroffen voor de directe omgeving van de patiënt om het zekere voor het onzekere te nemen. „Je hebt verschillende vormen van hersenvliesontsteking. Het gaat hier meestal om een bacterie die goed behandel baar is." Van onze verslaggever Hulst - Er worden zo links en rechts verschillende getallen over de illegale drugsverkooppunten in Hulst genoemd maar de Zeeuws-Vlaamse politie houdt het aantal op 'niet meer dan een handvol'. „Een zeer beseheiden aantal. Op de vingers van een hand te tel len. Daar ben ik van overtuigd," al dus inspecteur J. van Opdorp, chef van de basiseenheid Hulst van de Zeeuws-Vlaamse politie. Volgens de fractie van de PvdA in de gemeenteraad zijn er in de gemeente meer dan twintig ille gale verkooppunten en vindt er daarnaast vanuit mobiele ver kooppunten (auto's) handel in verdovende middelen in Hulst plaats. Zowel de politie als burgemees ter A. Kessen houden het er ech ter op dat er niet méér dan vijf illegale verkooppunten zijn. Daarbij zijn steeds de namen van café De Bierkaai aan de Dubbele Poort en-Molly's Roek- schuur aan de Zoutestraat vlak bij de Graauwse Poort gevallen. Die laatste horecagelegenheid valt waarschijnlijk zeer binnen kort weg uit het rijtje. Afgelopen vrijdag vond de douane bij een Van onze verslaggever Sluis - Een 68-jarige Knokken- aar werd maandagavond rond vijf uur dood aangetroffen in de tuin van zijn vakantiewoning aan de Noorderbrugweg in Sluis. De man was, zo bleek later, bezig met het snoeien van een hoge spar. Daarvoor gebruikte hij twee ladders en werkte hij op een hoogte van zeven tot acht meter. Volgens een woordvoerder van de politie is hij daarbij ofwel onwel geworden en gevallen, óf hij is op de ladder uitgegleden en geval len. De val was in ieder geval do delijk. Na onderzoek van de technische recherche en een patholoog-ana toom stond vast dat van misdrijf geen sprake is. accijnscontrole een niet onaan zienlijke hoeveelheid softdrugs in Molly's Rocksehuur. Het ging om acht kilogram marihuana, vier kilogram hasj en meer dan vierhonderd voorgedraaide joints. De politie arresteerde twee man nen. Een van hen wordt deze week nog op het politiebureau ontboden voor een nadere ver klaring over de drugsvangst, al dus Van Opdorp. Burgemeester A. Kessen wacht het officiële rapport van de poli tie over de drugsvangst af en neemt dan verdere stappen om Molly's Rocksehuur te sluiten. "UUI Itei- dat ZIJN onze gekozen volksverte genwoordigers nu helemaal ont- polderd Waar blijven ze nou Staat er eens een zware zaak op de Zeeuwse agenda, waar Jan en alleman dagelijks hun zegje over doen bij de kapper, in de kroeg en in het telefoonpro gramma van Omroep Zeeland en vervolgens blijft het oorverdo vend stil aan het politieke front. Geen statenfractie nog heeft zich uitgesproken over het ont- polderen, geen gemeenteraad een oordeel geveld of er een mo tie over aangenomen. Geen sta- tenvraagje is zelfs gesteld. Voor de politiek lijkt het ontpolderen helemaal niet te bestaan. Dat mag opmerkelijk heten, want volksvertegenwoordigers zijn doorgaans van het soort dat over alles en nog wat een me ning heeft. Daar worden ze ook voor gekozen en daar krijgen ze hun vergoedingen voor. Óm het volk met wijze oordelen bij te staan in een kwestie als deze, een zaak die na het sluiten van zes Zeeuwse bejaardentehuizen vorig jaar, de Zeeuwse opinie alweer op een enorme manier beroert. Een stevige politieke discussie is nodig, eigenlijk zelfs onontbeerlijk, voor de de me ningsvorming van de burgers. Het is gek, maar ik weet niet eens hoe de partij waar ik op heb gestemd in de Zeeuwse Sta ten, over ontpoldering denkt. Want die partij kijkt net als alle andere partijen lekker de kat uit de boom. Bang de politieke huid te branden, kennelijk. Het is een wonderlijke situatie, in verkie zingstijd bleek uit de program ma's van nagenoeg alle partijen een buitengewoon grote betrok kenheid bij de kleur van de voordeur van de veerboot, de kwaliteit van de asbakken en de stoepen in de Abdij, de vraag of ambtenaren Derde Wereld-kof- fie moesten gaan drinken en meer van dat soort details. Men zegt dus oog te hebben voor de Zeeuwse noden. Maar nu het om een principiële hoofdzaak gaat, geeft de politiek gewoon niet thuis. Op zich is dat te verklaren. De procedure is er mede schuld aan. Het ontpolderingsplan komt van het Rijk en die ziet de Zeeuwse politiek als een doel groep, net als de doelgroepen landbouw, natuur en recreatie. De doelgroep politiek wordt str aks netjes gehoord door het Be stuurlijk Overleg Westerschelde (een club van provincie, Schel- degemeenten en Rijk) die een advies over het ontpolderen moet verstrekken aan het Rijk. Rijkswaterstaat Zeeland zal daarvoor eerst het advies van het bestuurlijk overleg nog toet- Door Cees Maas Zo gaat het. De politiek is nog niet gevraagd om een mening, maar komt straks aan de beurt en wacht netjes af. Vanuit die comfortabele situatie bekijkt de Zeeuwse politiek hoe de electo rale markt zich gedraagt om daar vervolgens haar standpunt op te bepalen. Politiek is de zaak interessant, maar uit sociologisch oogpunt bezien niet minder. Overziend wat ontpoldering in een ge meenschap als de Zeeuwse te weeg kan brengen aan emoties, demagogie, gelobby en falende informatievoorziening door het Rijk, is de conclusie te vellen dat de Zeeuwse politiek eenvoudig weg niet ontbreken mag in deze discussie. Maar het lijkt te zijn als met de politie, je ziet ze nooit als je ze nodig hebt. De politiek die op haar beurt wacht in dit stadium is in demo cratische zin het paard achter de wagen spannen. Veel bur gers, getuige de reacties, begrij pen de afwezigheid van hun po litieke leiders ook niet. Meestal is de procedure zo dat de poli tiek een besluit neemt, waarna de burgers in bezwaar kunnen gaan. Of dat de politiek een ont- werp-besluit neemt, dat vervol gens 'in de inspraak' wordt ge legd waarna een definitief be sluit volgt. De procedure rond het herstel plan Westerschelde lijkt het meest op dat laatste scenario, zij het dat het hier het Rijk is dat een ontwerpbesluit in de in spraak heeft gelegd en hierbij de Zeeuwse politiek heeft gepas seerd. En die Zeeuwse politiek laat zich braaf passeren, zo heel anders dan de actieve boeren- lobby. Kon er vroeger geen rijkszaak zich voordoen met maar een vleugje Zeeuws belang (een dubbeltje korting op het jeugd zorg-budget), of de Zeeuwse Staten verzonden ongevraagd wel een vlammende brief vanuit de Abdij, Nu blijft het verdacht stil. Het is tekenend dat wel enkele waterschappen zich al hebben uitgesproken, maar die echte polderbesturen hebben als oud ste democratieën van Nederland een schone traditie te handha ven. Dus verrassend is dat niet. En hier en daar kwamen wat losse politieke standpunten naar boven. Als enige van het dagelijks provinciebestuur meldde de CDA-Commissaris van de Koningin Van Gelder voor ontpoldering te zijn. De WD-afdeling van Hulst en Hontenisse toonde zich evenmin bevreesd en sprak een ferm te gen uit. Gisteren volgden het CDA uit Hulst en Groot Hulst Gemeen schappelijke Belangen. Alle maal lokale geluiden. En dan hadden we nog een CDA-me- vrouw, de voorzitter van het CDA-Terneuzen, die tijdens een inspraakavond haar persiflage zong van het Zeeuwsch-Vlaam se Volkslied. Als enig statenlid gaf de SGP'er Kolijn voor de radio zijn per soonlijke mening. Hij hangt het SGP-standpunt in de Tweede Kamer aan: te gek voor woor den. Kolijn vindt dat de Zeeuw se politiek achteraan komt. Hij wilde liever, zo zei hij gisteren, dat de Zeeuwse politiek een voorselectie van de plannen had gemaakt. Tot zover de politieke reacties op een zaak die de Zeeuwse opi nie actueel beroert als geen an der. De politiek is er dus even niet. En dat is de ontpoldering van de Zeeuwse politiek. Van onze verslaggever Axel - Een 21-jarige man uit Axel deed gisteren bij de politie aangifte van mishandeling door zijn buurman. Het slachtoffer had bij buurman geklaagd over de harde muziek die uit diens wo ning klonk. Die opmerking wekte kennelijk zoveel ongenoegen op dat buurman tot harde actie overging en rake klappen uit deelde. De 21-jarige Axelaar liep een pijnlijke kaak en enkel op terwijl ook zijn zonnebril bescha digd werd. Van onze verslaggever Xerneuzen - Burgemeester R. Barbé en wethouder J. van Rooijen van de ge meente Terneuzen zijn schriftelijk bedreigd in verband met het voorne men de monumentale pla taan aan de Walstraat te kappen. Onder de afzender 'Ned. Nieuwland' dreigen onbe kenden in de brief zowel de woning van de burgemeester als die van de wethouder in brand te steken als de pla taan niet blijft staan. De burgemeester en de wet houder bevestigden de ont vangst van de brief die overi gens ook per post op de re dactie van De Stem in Ter- neuzen werd afgeleverd. De brief is in handen gegeven van de politie. Barbé noch Van Rooijen wilden verder inhoudelijk ingaan op de be dreiging aan hun adres. De chef van de Zeeuws- Vlaamse politie, hoofdin specteur F. Goudswaard, was niet op de hoogte van de bedreigingen. Hij zei gister middag contact op te nemen met burgemeester Barbé. „Wij nemen dit soort dingen altijd serieus. Aan de hand van het gesprek met de bur gemeester bekijken we of we actie moeten ondernemen." IHBm ■DHÜ

de Stem | 1996 | | pagina 13