Leger Bosnië krijgt geld van Amerika Er is een accountmanager die voluit voor uw zaak gaat. erug. d. Taiwan: VS zetten zachtjes hun stekels op Russische luchtmacht valt bolwerk Tsjetsjeense rebellen aan Palestijnen arresteren opnieuw leider Harnas INGÜDBANK Legertop Zuid-Afrika ontkent moordpartijen Analyse DB STEM BUITENLAND A5 'MMENTAARl Moskou/Grozny tND KORT nietigd uinstbeurs insten :ht ontslagen' Honderd miljoen dollar steun I Dit beeft James Pardew, de spe- I dale gezant voor militaire stabi- I lisering in de Balkan, gisteren in Ankara bekendgemaakt. I De Joegoslavische minister van I Buitenlandse Zaken Milutinovic i zijn Kroatische ambtgenoot I Granic hebben gisteren overeen komsten ondertekend over het stel van de telecommunicatie- st- en verkeersverbindingen, wees de Europese be id van de hand dat de I stap de bereidheid aan alle zijden n wapens in te leveren, zal ver- I minderen. BUITENLAND KORT Regering bezet basis Rode Khmer 200 Arrestaties bij anti-drugsactie Zjirinovski naar Raad van Europa Major opnieuw onder druk OPM: 'Gegijzelden Irian Jaya moeten vrij' Nieuwe premier Australië zweert niet bij Charles - )com DINSDAG 12 MAART 1996 IAART 1996 A4' Van onze redactie buitenland - De Russische vensgroot minderwaar I Verenigde Staten rond aat. De klaagzangen di> comst van de ministers ipese Unie in Palermo jelegd. fn een wezenlijk verschil I e wederopbouw in Bos ngton trekt zijn troepen h van de Europese Unie •verzichtelijk is en aarze- lening van de Bosnische het wapenembargo de oering van de akkoorden een bewapeningseven- Mierlo van Buitenlandse eigen strategie moet be- gd af of dat betekent dat 3 kosten moet opdraaien ite met hun positie in hei Ze veroordelen het ge- ze hun steun aan Israël I beroep op premier Peres ok en de Westelijke Jon (vanwege steun aan ter- i) de wacht aan, maarwil halfzachte dreigementen bië niet serieus genomen -naren in zijn buitenlands wanneer anderen het ini-1 nigde Staten doen dat bij ominent aanwezig bij de wordt gehouden. Europa jevaardigden moeten zijn, itter Italië, maar Europese jn Engeland laten zich niet leeldheid zijn kenmerkend curopese Unie. Aangezien I Iroepen op hun eigen ver l ,d een nog ver verwijderd ht zal geen gebruik meer lister van Defensie Voor- en aan dat Defensie de or operaties beschikbaar n bij een groepje van vijf Oostenrijk, Zwitserland) De landen willen met hun verdwijnen van mijnen, doppervlak ongeveer 100 EFAF in Maastricht is gis- bht. Een museum waarvan nog onbekend bedrag neer 532. De vraagprijs was 4,8 I Het doek werd verkocht r Otto Naumann die voor was vertegenwoordigd. ïtwikkelingssamenwerking r voor krediethulp aan de erenigd in de CGAP (con- armsten), hoopt via de kre- kkelingslanden te stimule- en voormalig inspecteur uit i zijn oude baan. De man nadat hij wegens ontucht Ti tweeduizend gulden. De in kort geding dat het ont- bij de politie werkte, heeft i-ige dochter van een collega, I het voorval verzwegen toe" t hij dacht dat deze zaak al- jaar werd er alsnog aangifte geldstraf opgelegd, ige week in kort geding zijn g ergens anders in het korps tie. Maar die mogelijkheden ■die het ontslag terecht vond. over twee weken beschik- ïuchtmacht heeft gisteren Bamoet in ut westen van Tsjetsjenië gebom- h ideerd. De stad is het bolwerk van de Tsjetsjeense rebellen. n commandant van de opstandelingen 1jade ter vergelding Russische militai- >cuteren die in handen zijn van rente ge rebellen. Dit meldde de Russische Sfeind februari houden Russische troepen de plaats aan de grens met In- esietië omsingeld. Bamoet is een basti- I 'n van troepen van de Tsjetsjeense presi dent Doedajev die naar afscheiding van Moskou streeft. De guerrilla-commandant zei dat de partizanen ongeveer negentig Russische soldaten gevangen houden sinds het guerrilla-offensief vorige week. Hij dreigde voor elke nieuwe luchtaanval vijf Russische krijgsgevangenen te exe cuteren. Hij bracht de boodschap over aan de Russische afgevaardigde en men senrechtenactivist Sergej Kovalov. Die riep de Russische president Jeltsin en premier Tsjernomyrdin op de bombarde menten te staken. De Russische troepen beschoten Bamoet de afgelopen dagen met zware artillerie, verklaarde een Russische bevelhebber. Daarbij zouden 200 van de in totaal 400 rebellen in de stad zijn gedood. Sinds enkele weken hebben vallen de Russen plaatsen waar het verzet zich heeft ingegraven, één voor één aan. Maar de guerrillastrijders slagen er meestal in te ontsnappen. De rebellen vielen vorige week de Tsjets jeense hoofdstad Grozny aan om te be wijzen dat hun slagkracht niet heeft ge leden onder de Russische aanvallen. Russische troepen hebben het door de oorlog zwaar beschadigde Grozny in-, middels weer onder controle. Er klonk maandag nog sporadisch geweervuur terwijl Russische troepen jacht maakten op guerrillastrijders. Troepen trachtten de voorsteden te zuiveren van rebellen en experts doorzochten gebouwen op ex plosieven. Minister van Binnenlandse Zaken Koeli- kov zei dat bij het guerrilla-offensief 300 rebellen zijn gedood en 350 gewond ge raakt. Aan Russische zijde vielen volgens hem 79 doden en 276 gewonden, meldde Itar-Tass. Generaal Koelikov leverde zware kritiek op het Russische leger. Hij zei 'zeer onte vreden te zijn'. De rebellen drongen woensdagochtend, aan het begin van het offensief, op tot enkele honderden me ters van het gebouw waar de pro-Russi sche regering zetelt en namen verschei dene wijken in. Tijdens de felle gevechten in Grozny moesten de Russische troepen verster kingen inroepen, en steun vragen van zware artillerie en helikopters. Tsjetsjeense rebellen hebben inmiddels achttien gegijzelde Russische bouwvak kers vrijgelaten, heeft het Russische mi nisterie van Binnenlandse Zaken be kendgemaakt. De arbeiders maakten deel uit van een groep van 84 bouwvak kers, die vorige week tijdens felle ge vechten in Grozny in handen van de re bellen viel. Volgens het ministerie zijn de mannen afgelopen zondag ten zuiden van de hoofdstad in vrijheid gesteld. Over het lot van de rest van de groep werd niets meegedeeld. De bouwvakkers waren door de Russi sche autoriteiten ingezet om de schade te herstellen die tijdens de Russische bom bardementen op Grozny was aangericht, ned Van onze redactie buitenland Sarajevo - De Verenigde Staten stellen 100 miljoen dollar ter I beschikking voor militair materieel en opleiding van een mos- lim-Kroatisch leger in Bosnië. illen we u optimaal ret de levertijd van pen van een storing |n houden, n om de hierboven voor ons consequen- 5 gulden van ons op srvice Garantie, afoon halen. I „Wij menen dat dit kan worden zonder het proces van liapencontrole te ontregelen. Het I kan het proces zelfs helpen," zei [hij na een ontmoeting met 16 Na- i'o-ambassadeurs. IVerscheide Europese bondgeno- I ten hebben hun zorg geuit over de [plannen, die zijn bedoeld om de stabiliteit in Bosnië te vergroten jdoor het verminderen van de IBosnisch-Servische superioriteit. Zij vrezen.een wapenwedloop op de Balkan, met name na een te- j van de Ifor-vredes macht. Het bezoek van Milutinovic was bet eerste bezoek van een Klein- Joegoslavisch regeringslid aan [Kroatië sinds dit land zich in [1991 onafhankelijk verklaarde. [Daarna brak de Servisch-Kroati- Iscbe oorlog uit. Zagreb en Bel- lgrado willen stapsgewijs de on derlinge betrekkingen normalise ren. De bewindslieden kwamen over een de nu geblokkeerde autoweg broederschap en eenheid' tussen i en Zagreb, alsmede de g tussen beide hoofdste den te heropenen. 'Dit waren voor de oorlog de be langrijkste verbindingen in Joe- ™'""ië. Zij zijn ook van groot belang voor het verkeer tussen centraal-Europa en Griekenland en Turkije. Kroatië en Servië hervatten ook het luchtverkeer en zullen een belangrijke oliepijpleiding hero penen. Hun bescheiden diploma tieke delegaties in de hoofdste den worden opgewaardeerd. Een spoedig aangaan van diplo matieke betrekkingen tussen romp-JoegosIavië en Kroatië is echter niet in zicht. Daarvoor zijn er nog teveel onop geloste kwesties, zoals de status van de Servische gebieden in Oost-Slavonië, de terugkeer van Servische vluchtelingen naar de Krajina en de Servische aanspra ken op het schiereiland Prevlaka in het zuiden van Kroatië, dat de toegang bepaalt tot de Bocht van Kotor, de grootste marinehaven van het voormalige Joegoslavië. In de Servische wijken van Sara jevo die worden overgedragen aan de moslim-Kroatische fede ratie heerste gisteren nog steeds een toestand van cjiaos en.anar-: chie. Het vertrek van Servische inwoners die het moslim-Kroati sche bestuur vrezen gaat gepaard met plunderingen en het in brand steken van huizen, gebouwen en scholen. Burgers zochten dekking achter auto's en Franse Navo-troepen achter hun pantservoertuigen terwijl een konvooi auto's met tierende, in blauwe unformen ge stoken Servische politiemannen zwaaiend met een Servische vlag een laatste ronde door het cen trum reed. Moslim-brandweermannen uit het nabijgelegen Hrasnica, die werden begeleid door Navo-troe pen, blusten de brand in het poli tiebureau en explosievendeskun- digen onderzochten het gebouw op boobytraps. Durban (rtr) - De voormalige jMd-Afrikaanse legertop ®it gisteren voor het ge- Kchtshof in Durban ontkend wokken te zijn geweest bij wandaden van moordcom mando's tijdens het gime. apart- ïste verdachte in een tegen in totaal twintig i.,.„ 's de voormalige minister r°6fmsie, Magnus Malan. Ca l daarin staat de moord P dertien zwarten in de provin- pKwaZulu-Natal in 1986. Te- te' staan verder vier voormali ge generaals van het Zuid-Afri kaanse leger, een vice-admiraal, zes hoge legerofficieren, een poli- tiekolonel, zes agenten en de as sistent secretaris-generaal van de Inkatha Vrijheids Partij. Zij worden verdacht van betrok kenheid bij een inval in een boer derij in KwaMakhutha, waarbij dertien mensen omkwamen. Volgens de aanklacht maakte de moordpartij deel uit van een ge heim actieprogramma ten gunste van de Inkatha-partij. Doel was om het Afrikaans Nationaal Congres van Nelson Mandela te verzwakken. Chinese MIG-gevechtstoestellen staan op hun basis klaar voor actie. De regering in Peking heeft de VS gisteren gewaarschuwd niet te ver te gaan in zijn steun voor Taiwan. foto epa AMERIKA ZET zijn stekels op, maar zacht jes. Omzichtigheid kenmerkt de politiek van Washington jegens China, en dat is niet an ders nu het regime in Peking de druk op het leiderschap en de burgerij van Taiwan hoog opvoert. De regering Clinton besloot een tweede ma rine-eenheid naar de wateren rond Taiwan te sturen (een eenheid rond het vliegkamp schip Independence koerst op zo'n honderd zeemijlen van het eiland) en minister van buitenlandse zaken Christopher richtte half vermanende, half waarschuwende woorden aan het adres van de Chinese leiders. Maar het principe van de Amerikaanse be handeling van de Chinees-Taiwanese con troverse blijft in tact. Dat houdt in dat bei de partijen in het onzekere worden gelaten over de Amerikaanse reactie op eventueel militair geweld van de Chinezen tegen het eiland. Iets verrassends gebeurt er eigenlijk niet in de Straat van Taiwan. Al maandenlang kon digde het Chinese wapengekletter zich aan. Dat Peking, met de eerste democratische presidentsverkiezingen op het eiland voor de deur, ver zou gaan in zijn poging dat wat het ziet als een nationalistische tendens in de Taiwanese politiek te onderdrukken, stond ook vast. Peking verdenkt Taiwans president Lee Teng-Hui ervan dat hij de verkiezingen wil gebruiken ter legitimering van een separa tistische politiek. China beschouwt het ei land met zijn 21 miljoen inwoners als een afvallige provincie. Afgelopen vrijdag begonnen de Chinezen met het testen van geleide raketten vlak voor de Taiwanese kust en zaterdag werd de druk opgevoerd met de aankondiging van realistische gevechtsoefeningen in de Straat van Taiwan. Die brengen feitelijk een ge deeltelijke, zij het gemakkelijk te omzeilen, afsluiting van het kustwater met zich mee. Bronnen bij het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van defensie, houden er rekening mee dat, naarmate de verkiezingsdatum (23 maart) nadert, de intimidatiepogingen nog krachtiger zullen worden. Tegelijk lijkt Washington geneigd geloof te hechten aan de Chinese verzekering dat de militaire in spanningen niet bedoeld zijn als een cover voor een invasie. Door Bert Ummelen Vorige maand wijdde president Clinton een serie spoedbesprekingen aan de oplopende spanningen rond Taiwan en de wrijvingen met China op andere gebieden. Een vreed zame relatie tussen de Volksrepubliek en Taiwan wordt door de Amerikanen be schouwd als een hoeksteen van de stabiliteit in Azië. De toegespitste aandacht voor Tai wan zou bovendien te maken hebben met een onbehaaglijk gevoel in het Witte Huis over de twijfelachtige vruchten van Clin tons vriendelijke China-politiek en de po tentiële risico's van een gewelddadig con flict voor de herverkiezingscampagne van de president. Sinds de bijeenkomsten wordt drukke di plomatieke actie ondernomen. Die moet Pe king er enerzijds van overtuigen dat de Ver enigde Staten nog altijd achter de eind jaren zeventig door president Nixon gelanceerde 'één-China-politiek' staan. In het kader daarvan zouden China en Taiwan moeten onderhandelen over een toekomst in één staatsverband). Anderzijds wordt geprobeerd de Chinese leiders aan het verstand te brengen dat hun intimidatiepolitiek gemakkelijk averechts kan werken en het nationalistische senti ment op het eiland alleen maar aanwakkert. Intussen wordt Peking (en impliciet ook Taipei) zorgvuldig in het ongewisse gelaten over de Amerikaanse reactie op een even tuele aanval op het eiland. De VS zijn niet gehouden Taiwan te hulp te komèn. Het uit 1979 daterende verdrag tus sen de VS en het eiland zegt slechts dat zo'n aanval 'een ernstige zorg voor de Verenigde Staten' zou zijn. Bovendien is de president verplicht onmiddellijk met het Congres te overleggen. Washington hoopt dat de onzekerheid over zijn houding in het geval van een militair treffen zowel China als Taiwan afhoudt van avonturisme. Nu de escalatie van de spanning duidelijk voor rekening van de Chinezen komt, ligt het voor de hand dat Washington de sugges tie versterkt dat het niet passief blijft bij een overrompeling van het eiland. Christopher kwam in zijn verklaring dan ook met een aangescherpte vertaling van de verdrags tekst: hij zei dat een aanval op Taiwan 'ern stige consequenties' zou hebben. Hebben het opstomende vliegkampschip Nimitz en zijn escorte zich eenmaal bij de eenheid rond het vliegkampschip Indepen dence gevoegd, dan hebben de Amerikanen zo'n 120 gevechtsvliegtuigen en over de tweehonderd Tomohawk kruisraketten in de nabijheid van Taiwan. Phnom Penh - Cambodjaanse regeringstroepen hebben gisteren het Rode-Khmerbolwerk Kla Ngorp (Dode Tijger) veroverd, circa 370 kilometer ten noordwesten van Phnom Penh, aldus een func tionaris van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Naar wordt aangenomen zijn er sinds januari honderden regeringssoldaten gesneuveld bij pogingen Kla Ngorp te veroveren. De basis was de afgelopen jaren beurtelings in handen van de Ro de Khmer en de regering. Aangenomen wordt dat de Rode Khmer nog minder dan 10.000 gewapende manschappen heeft en in het afgelopen jaar aanzienlijk aan kracht heeft ingeboet. Napels - Bij een grootschalige actie tegen drug- en wapensmok kelaars heeft de Italiaanse politie gisteren meer dan 200 verdach ten aangehouden. Het zwaartepunt van de actie lag in het district Napels. Daar zou volgens het persbureau AGI de basis liggen van een internationale heroïnebende, opererend vanuit de stadjes op de hellingen van de Vesuvius. Moskou - De Doema, het lagerhuis van het Russische parlement, stelt vandaag de delegatie samen die de Russische Federatie zal vertegenwoordigen in de Raad van Europa. Het kersverse 39ste lid zal de Parlementaire Assemblee van Europa verheugen met een aantal kleurrijke figuren uit het Russische parlement. De twaalf man sterke delegatie zal ondermeer bestaan uit de Com munistische leider en presidentskandidaat Gennadi Zjoeganov en de ultra-nationalistische voorman Vladimir Zjirinovski, ook al een kandidaat voor de presidentsverkiezingen op 16 juni. Londen - De Britse premier Major staat opnieuw onder zware druk over een kwestie die hem achtervolgt sinds hij vijf en een half jaar geleden aantrad als leider van de Conservatieve Partij; de Britse betrekkingen met de Europese Unie. De Eurorebellen in zijn partij, de rechtervleugel die de EU wantrouwt, waarschuw den Major dat zij de regering bij een parlementaire stemming steun zullen onthouden indien hij niet met vastbesloten plannen komt om de macht van Brussel in te dammen. Daarbij dreigde de miljonair en zakenman James Goldsmith de Conservatieve plannen voor de verkiezingen in de war te gooien. Goldsmith eist dat Major een referendum houdt over de Britse toekomst in de EU en de vraag of het land moet deelnemen aan de gezamenlijke Europese munt. Den Haag - Eén van de leiders van de beweging Vrij Papoea (OPM) heeft het Rode Kruis-team op Irian Jaya een brief meege geven waarin hij vraagt om devrijlating van de twaalf mensen die sinds 8 januari worden vastgehouden door OPM-rebellen. De brief zal naar verwachting op korte termijn worden overhandigd aan rebellenleider Kelly Kwaiik, die de gijzeling op touw heeft gezet. Dit heeft een woordvoerster van het Rode Kruis gisteren gezegd. Gaza (rtr) - De Palestijnse politie heeft opnieuw een vooraanstaan de leider van de fundamentalisti sche Hamas-beweging gearres teerd, zo is gisteren uit Palestijn se bron vernomen. Het gaat om Sayed Abu Musa- meh, een van de weinige topmen sen van de politieke vleugel van Hamas die nog op vrije,voeten verkeerde. Musameh werd zondag aange houden in zijn woning in Rafah, in de Gazastrook. Tijdens het weekeinde werden ook drie lei ders van de militaire vleugel van de beweging, de Quassam, gear resteerd door Palestijnse veilig heidsfunctionarissen. Inmiddels zijn na de bloedige bomaanslagen in Israël van twee weken geleden, naar schatting zeshonderd islamitische activis ten opgepakt dank zij de mede werking van de Palestijnse 'pre sident' Yasser Arafat. Het optre den van de Palestijnse politie le verde Arafat zondag een pluim op van de Israëlische premier Pe res. De Israëlische premier, Shimon Peres, heeft president Yasser Arafat van de Palestijnse Autori teit geprezen om zijn optreden te gen de fundamentalistische be weging Harnas. „Ik moet zeggen dat de laatste paar dagen Arafat een begin heeft gemaakt, maar we hopen op meer," aldus Peres in een toe spraak in Tel Aviv. Peres zei 'geen cijfers te willen uitdelen', maar hij wees erop dat de Palestijnse politie moskeeën heeft doorzocht en imams en honderden Hamas-leiders heeft gearresteerd. Volgens de Palestijnse procu reur-generaal Khaled al-Kidra werden in het weekeinde in to taal zeven of acht vooraanstaan de leden van Ezzedin al-Qassam, de militaire arm van Harnas, aan gehouden, evenals een aantal be langrijke politieke kopstukken. Britse veiligheidsdiensten heb ben inmiddels de surveillance van vermeende Hamas-leden in Groot-Brittannië vergroot. Aan de vooravond van de internatio nale anti-terrorismeconferentie in Egypte worden door justitie minister Michael Howard wets wijzigingen overwogen die Scot land Yard meer armslag moeten geven tegen islamitische organi saties die vanuit Londen Pales tijnse terreurgroepen zouden steunen. Een en ander volgt op verwijten vanuit Israël aan het adres van de Britse autoriteiten. Die werden laksheid verweten in het toezicht op pro-Palestijnse organisaties die in Londen als belangrijke fondsenwervers zouden fungeren voor Harnas. Canberra (ap) - De nieuwe premier van Australië, John Howard, heeft gisteren de eed van trouw aan de Britse koningin Elizabeth II afge legd, maar niet aan kroon prins Charles. De eed maakt deel uit van de officiële inauguratie van Au stralische premiers. Howard zwoer trouw aan Elizabeth, maar liet de woorden 'en aan haar erfgenamen en opvol gers' die in eerdere eedafleg gingen werden gebruikt weg. „Ik vond gewoon dat de eed die ik schreef toepasselijk was," zei Howard toen hem voor de televisie om uitleg werd gevraagd. De vorige premier, Paul Kea ting, had gezegd dat hij Au stralië bij een volgende re geerperiode tot een repu bliek zou maken. De sociaal democraat Keating werd bij verkiezingen echter door de centrum-rechtse monarchist Howard verslagen. (ADVERTENTIE) gaat voorde volle 100% voor uw zaak. Dus verwacht Bank begrijpt dat als geen ander, en gaat onmiddellijk voor maken. Dan merkt u precies wat het is om een bank te U 'letzelfde van uw bank. Uw accountmanager van de ING u aan de slag. Loop eens bij ons binnen om een afspraak te hebben die net zo ondernemend is als u.

de Stem | 1996 | | pagina 5