Hoog tempo leegloop Alvarezlaan Ultra-rechts is ook niet welkom in Middelburg POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS Leopoldpolder zit niet in ontpolderingsplan rovincie zuivert giftig rondwater bij Cruson Groot gebied vraagt Hi spreiding van zorg' 2£drmeteenklei- Zakkenrollers zijn weer actief in Hulst en Sluis Natuurherstel prima9 maar wel vrij toegankelijk 4 Commissaris Van Gelder is niet langer onpartijdig' DE STEM ZEELAND C3 oningbouwvereniging Terneuzen is content over gang van zaken p voormalig bedrijfsterrein Breskens Bonte Avonden in Zuidlandtheater Handgranaten Aanrijdingen Polstasje weg Uit boom gevallen Snelheidscontroles Mishandeling Schoondijke Breskens Ds Schreuder uit ambt gezet RHET0RICA bel voor gratis cursusgids: DINSDAG 12 MAART 1996 splintergroepering ctn: Kapitalistisch Komitee itfK) die samen met een nnderdtal sympathisanten t ultra-rechtse kringen op aterdag 30 maart in Middel- een demonstratie wilde ?den, is verre van welkom. urgemeester mr. D. Burgers oeft gisteren de demonstratie «boden en aangekondigd dat er 'ra politie aanwezig zal zijn om 4g dergelijke lieden direct te -sieren mochten zij een poging in die richting wagen. Dat daar ook ME bij wordt ingezet, acht de burgemeester niet uitgesloten. Aan deze demonstratie zouden sympathisanten meedoen van de CD, CP'86, FAP-Arbeiderspartij, NVU en NVP. Uit Vlaanderen het Vlaams Blok en Voorpost Vlaan deren en als Duitse afgezanten de leden van de Jonge Nationalde- mokraten en NPD. Reden om een veto tegen de demonstratie uit te spreken is volgens Burgers het ri sico dat de demonstratie uit de hand zal lopen en zal leiden tot enorme ongeregeldheden. „Over de inhoud van de demon stratie hebben we niet geoordeeld maar als ik dergelijke demonstra ties uit het recente verleden voor de geest haal kunnen we rekenen op problemen," zegt Burgers. „En om die ongeregeldheden te voor komen hebben we de demonstra tie verboden." Dat het tot ongere geldheden zou gaan leiden lag al enigszins voor de hand. De stich ting Bravo had tegendemonstra- ties aangekondigd en een (anonie me) groep allochtone jongeren had laten weten dat de Middel burgse binnenstad zou ontaarden in een veldslag mochten de ultra rechten zich vertonen. In Middelburg mag de demon stratie dan wel zijn verboden, ko men doen de demonstranten in ie der geval toch, zo laat organisator John Janszen uit het Limburgse Nuth weten. „Dat nee van die burgemeester is het normale bla, bla, bla. Onze kameraden lopen gewoon hun mars en natuurlijk zal er weieens iemand 'Sieg Heil', 'Eigen volk eerst' of iets derge lijks roepen. Maar daar kunnen wij toch niets aan doen? Als er gedonder komt, is het meestal de schuld van de tegendemonstran- ten of de politie zelf. Die lopen dan in burger tussen ons in en be ginnen ineens te slaan. Als we dan met z'n allen lekker bezig zijn om ze in elkaar te rammen, roepen ze pas dat ze politie zijn. Wij zijn vreedzaam en worden uitgelokt. Dat is alles." Binnen het ultra-rechtse wereldje is Janszen geen onbekende. Hij was oud-raadslid van Heerlen en heeft contacten met het Neder landse Blok. Janszen is ook ver antwoordelijk voor zijn uitspra ken in Vrij Nederland waarin hij Goebbels als een 'genie met een geweldig brein', en alle SS'ers en SD'ers als pure idealisten kwali ficeert. Het Dagboek van Anne Frank is volgens hem een 'sprookjesboek'. Of de demonstranten inderdaad naar Middelburg zullen komen hangt af van het 'aantal blauw op straat', zo laat Janszen weten. „We sturen eerst wat verkenners van ons. En anders gaan we naar Vlissingen, Goes, Terneuzen of Bergen op Zoom." ■an onze verslaggever rneuzen p)e 'leegloop' van de flats aan de Alvarezlaan in -rneuzen voltrekt zich in een sneller tempo dan de woning- uwvereniging heeft gepland. Op dit moment, iets meer dan maand na het besluit om de flats te slopen, hebben al 43 an de 93 bewoners de huur opgezegd. Het loopt als een zonnetje," egt A. Trapman, hoofd bewo- erszaken van de woningbouw- reniging Terneuzen. Hij voert omenteel met nog eens zeker jen huurders gesprekken over ervangende woonruimte. De envachting was dat de flats ind van het jaar pas leeg zouden 'jn. Trapman verwacht nu dat tie streefdatum met enkele aanden kan worden vervroegd. 'ooneisen orige maand besloten woning- uwvereniging en gemeente emeuzen in onderling overleg m de zeven flatblokken met in taal 176 appartementen met de oud gelijk te maken. De flats oldoen lang niet meer aan de iiidige wooneisen; renovatie 1 u de huurprijzen dermate op- 'jven dat de woningen niet eer bereikbaar zijn voor de oep voor wie ze eigenlijk zijn stemd. De huur van de appar- menten bedraagt tussen 550 en DO gulden per maand. De Alva- -huurders hebben voorrang ij het krijgen van een nieuwe oning bij de woningbouwvere- 'ging en een tegemoetkoming in e verhuis- en herinrichtings- osten van vierduizend gulden Thuishouden. dert besluit tot sloop is de wo- "gbouwvereniging in gesprek met huurders voor vervangende woonruimte. En dat gaat in een razend tempo, vertelt Trapman. Inmiddels hebben 36 huurders via de woningcorporatie nieuwe woonruimte gekregen en hebben de resterende zeven bewoners via andere kanalen een huis ge vonden. Slechts twee huurders hebben tot dusver voor een wo ning buiten Terneuzen gekozen. Veiligheid Trapman zegt dat de belangstel ling van de bewoners vooral uit gaat naar eengezinswoningen in dezelfde buurt. Hij praat dan over de wijk Oudelandse Hoeve, ofwel de componistenbuurt. Daarnaast is er ook vraag naar flats bij het Zuiderpark, waar onder de Herman Heijermans- straat. In samenspraak met andere in stanties worden wel alle moge lijke veiligheidsmaatregelen ge troffen om leegstaande apparte menten van 'ongewenst bezoek' te vrijwaren. Portieken worden daartoe hermetisch afgesloten als alle appartementen die er op uitkomen door de bewoners zijn verlaten. Eerder sprak de Terneuzense raad de vrees uit dat zwervers en/of drugverslaafden van de leegstaande flats gebruik zouden gaan maken. an onze verslaggever reskens/Middelburg - Gedurende een lange periode wordt op et voormalig bedrijfsterrein van Cruson in Breskens veront- inigd grondwater aan de bodem onttrokken. Het grondwater ordt door middel van een speciale installatie gezuiverd en ervolgens geloosd op de riolering. it hebben GS van Zeeland be oten naar aanleiding van de re- taten van een onderzoek, dat rig jaar door de provincie is gesteld naar de kwaliteit van 1 grondwater. Uit dit onder- k is gebleken dat zich in dit "ndwater, in de omgeving van oormanstraat/Westlandstraat, n sterk verhoogde concentra- e aan vluchtige alifatische oorkoolwaterstoffen bevindt. Hier is sprake van een ersntige rontreiniging," aldus GS in in besluit een saneringsplan as' te stellen. Op andere delen M het terrein werden welis- ®r verontreinigingen aange ven, maar alleen in concen ts die niet ver afwijken van 'streefwaarden. Bedoeling is t het eerste jaar per uur maxi- a' 5000 liter grondwater «rat opgepompt, gezuiverd en /volgens geloosd. De verwach- 6 is dat daarna ongereinigd de riolering kan worden ge tril Jaren Seleden> nadat bedrijf was verplaatst naar 1 industrieterrein, werd bo- ®0tG VAN VOORPAGINA was volgens Rijnders een drie- Wenen om tot fusie over te -Op de eerste plaats was er ot 7! Üen loglstieke reden W\and®enbarri«esdoor Kt'; "Hrt is een groot ge- •relJ ,.moet Je z°rg over meer- locaties spreiden," zegt Rijn- ÏbeWmPten de PZZ en de Stade met tekorten. De si- ejaJn gg was de laat" -n. Het aantal m'pender gewor- -geveer h! 1 aanrnel<Iingen lag het liÜn-? procent hoger e moesten r8!'j ëerniddelde en PVerlenerl d ?nger aantal 'njemovei-'w!11!!^ers' "Door sa" eb eee„ intezetten' rde p?aatf°'er bereik. Op de rë zo dicht i.W.e nu de m°gehjk bij de men- De was kan nog even buiten hangen bij de flats aan de Alvarezlaan in Terneuzen want de leegloop, in verband met sloop, gaat in een hoog tempo. foto wim kooyman Van onze verslaggever Hulst/Sluis - Opnieuw zijn in Hulst en Sluis het afgelopen weekeinde diverse vrouwen van hun portemonnee beroofd. Een 55-jarige vrouw uit Clinge merkte dat haar beurs was gesto len, nadat ze in een winkel aan de Absdaalseweg in Hulst bood schappen had gedaan. In haar por temonnee zat onder andere een be drag van 1355 gulden. Ook een 42- jarige vrouw uit het Vlaamse Bel- sele werd in Hulst bestolen. Nadat ze in de Gentsestraat had gewin keld, miste ze haar beurs met daar in twaalfduizend Belgische fran ken en enkele pasjes. Een zestigja rige vrouw uit Beveren-Waas werd eveneens gedupeerd. Waarschijn lijk hebben zakkenrollers hun kans schoon gezien toen ze een winkel op het industrieterrein in Hulst verliet. Toen ze door een smal poortje naar buiten liep, ston den daar enige jongelui enigszins in de weg. De politie vermoedt dat zij voor de diefstal verantwoorde lijk zijn. Enkele duizenden franken en wat pasjes werden ontvreemd. Ook in Sluis waren zakkenrollers actief. De portemonnee van een 47-jarige vrouw uit het Belgische Varsenare bleek te zijn gestolen, toen ze in een winkel wilde afreke nen. Haar rijbewijs, identiteitspa pieren en enkele duizenden fran ken is ze kwijt. Een 31-jarige vrouw uit het Vlaamse Aalst deed eveneens aangifte van diefstal van haar beurs. Waarschijnlijk gebeur de dat terwijl ze in de Nieuwstraat in Sluis aan het winkelen was. In de portemonnee zaten enkele dui zenden Belgische franken en wat identiteitspapieren. demverontreiniging vastgesteld. Tot op grote diepte onder het maaiveld was de bodem vervuild met zware metalen, anorgani sche en aromatische verbindin gen en gechloreerde koolwater stoffen. De bodem werd in 1989 in opdracht van de provincie ge zuiverd. Hierna werd het bo demwater aan een onderzoek onderworpen. De resultaten hiervan leidden tot bovenver melde maatregelen. Van onze verslaggever Terneuzen - Het Zelden- rust-Steelantcollege houdt van 14 tot en met 16 maart weer 'Bon te Avonden' in het Zuidlandthea ter in Terneuzen. Op de drie avonden zullen vanaf half acht musicals, muziekuit voeringen, sketches en dansvoor stellingen worden opgevoerd. Za terdagmiddag begint om half twee een matineevoorstelling. sen brengen." Cliënten kunnen nu in ieder geval niet meer zomaar bij de Riagg binnenlopen. De huisarts is de poortwachter. Hij bepaalt of de patiënt behandeld moet wor den door een psychiatrische hulp verlener. Rijnders: „Wij vinden het belangrijk dat de huisarts eerst kijkt of mensen met hulp van hem of haar afdoende geholpen kunnen worden, de huisarts weegt af: zelf doen, of doorverwijzen. We sluiten hierbij aan op de visie van de minister. Als Riagg wijken we hiermee af van de gangbare werk wijze." Rijnders verwacht overigens dat binnen enkele jaren, met of zonder fusie, Riagg's tot dit soort maatre gelen over moeten gaan. De reden hiervaan is gelegen in de groeien de stroom aanmeldingen zonder dat hier een verhoging van het budget tegenover staat." Cees de Koster uit Sluiskil vaart in zijn vrije tijd met groepen passagiers over de Zeeuwse wateren. Van onze verslaggever Sluiskil - Natuurherstel in de Wester- schelde is prima, maar dan wel vrij toe gankelijk. Er mogen geen toestanden ontstaan zoals in de Oosterschelde, de Grevelingen of het Veerse meer. Want daar zijn de natuurbeschermers echt op hol geslagen, vindt Cees de Koster uit Sluiskil. Hij vreest dat het met de Wes- terschelde dezelfde kant op zal gaan. Cees de Koster vaart in zijn vrije tijd met groepen passagiers over de Zeeuwse wate ren. Dat doet hij met zijn zeilschip Timshei, een door hem zelf gerestaureerde topzeil- kotter uit 1913. „Het doel bepaal ik naar aanleiding van de samenstelling en interesse van de groep," zegt hij. „Zo zijn er mensen die vooral de natuur willen zien en naar de Oosterschelde willen. Tja, de Oosterschelde is inderdaad prachtig, maar daar mag niks meer." Cees de Koster illustreert het aan de hand van maritieme kaarten van het gebied. Op vele plaatsen prijkt in rode letters 'verboden toegang' of 'beperkt toegankelijk'. „Dat is nou een voorbeeld hoe het niet moet," vindt hij. „En het is ook niet reëel. Een voorbeeld, de Oliegeul nabij Neeltje Jans. Daar hebben ze een paar zeehonden losgelaten die af komstig waren uit Pieterburen. Gelijk de omgeving tot verboden gebied verklaard. Inmiddels zijn die zeehonden allang naar el ders verhuisd, maar dat geultje is nog steeds afgesloten. Dat zijn van die onbegrijpelijke gedachtenkronkels van de natuurjongens. Ik word er soms 'gallisch' van dat milieu mensen er telkens weer in slagen iedereen aan te praten dat het zo slecht gaat. Maar het gaat juist steeds beter met het milieu." In de Westerschelde duiken de laatste jaren spontaan weer zeehonden op. „Hier heeft de natuur zichzelf hersteld. En ik geloof ook dat de natuur die kracht heeft. Dat zaken vaak te pessimistisch worden voorgespie geld. Daarom worden de mooiste gebieden in Zeeland afgesloten met prikkeldraad en mogen we in het gunstigste geval met twin tig man achter een gids aan lopen. De aller mooiste stukjes zijn we als mens en als Zeeuwen kwijt." foto camile schelstraete Op dit moment is de bewegingsvrijheid in de Westerschelde beperkt tot een stukje van de Hooge Platen en Saeftinghe. Maar Cees de Koster ziet het al aankomen. „Straks wor den natuurlijk grote delen van de Wester schelde tot verboden gebied verklaard. Dat mag niet gebeuren en dat is ook helemaal niet nodig. Soms zet ik toch grote vraagte kens bij de deskunigheid van die milieu mensen. Ze zien alleen wat er fout gaat, maar niet wat er allemaal goed gaat met het milieu. En dat is heel wat. Ik ben zelf een mens van de natuur en ik wil er ook van genieten. Ik denk, als Zeeuw moet je je vrij in je eigen landschap kunnen bewegen. En met die druk op natuurgebie den zal het allemaal best meevallen. Ik denk dat de terugkeer van de zeehond een goede graadmeter is. En dat is niet de verdienste van de natuurmensen. Die dieren zijn spon taan uit zichzelf teruggekomen. Iedereen denkt maar dat het zo slecht gaat, maar het gaat juist steeds beter. Een natuurherstel- plan is prima, maar iedere Zeeuw kan nu op de Westerschelde overal naartoe gaan en dat moet zo blijven." Sluis - Op een stuk bouwland tegenover de Schaapskooi aan de Zuiderbruggeweg in Sluis werden zondag vier Duitse handgranaten gevonden. De Explosieven Opruimingsdienst is gewaarschuwd. Graauw/Hulst - Zondagmiddag zijn in de Duivenhoeksestraat in Graauw twee auto's op el kaar gebotst. Een 38-jarige in woner van Vogelwaarde reed te ver naar links, waardoor hij frontaal tegen de auto van een 29-jarige Kloosterzandenaar reed. Beide auto's zijn flink be schadigd. Ook op de kruising Absdaalse- weg/Derde Verkorting vond zondagavond een aanrijding plaats. Een 20-jarige automobi liste uit Koewacht verleende geen voorrang aan een 34-jarige bestuurder uit het Belgische Ertvelde. De beide auto's bots ten op elkaar en raakten aan zienlijk beschadigd. Hulst - In het tuincentrum aan de Absdaalseweg in Hulst werd zondag het polstasje van een 35- jarige Westdorpenaar gestolen. Enige tijd later werd het tasje op het parkeerterrein van de winkel teruggevonden. Behalve een bankpasje, bijbehorende Eurocheques en wat geld zat al les er nog in. IJzendijke - Een man uit IJzen-' dijke viel zondag uit een boom, toen hij deze aan het snoeien was. De man werd met letsel aan zijn hoofd naar het zieken huis overgebracht. Kuitaart/Terhoie - Aan Rijks weg 60 hield de politie zondag middag ter hoogte van Kuitaart een snelheidscontrole. Binnen twee uur werden 654 voertuigen geregistreerd. 32 bestuurders overtraden de maximumsnel heid van tachtig kilometer per uur. De hoogste snelheid be droeg 124 kilometer per uur. Aan dezelfde weg hield de poli tie later die middag een snel heidscontrole nabij Terhole. Van de 785 voertuigen die voor bij kwamen, reden er 28 te hard. De hoogste snelheid was 125 ki lometer per uur. Hulst - In een café aan de Steenstraat in Hulst werd zon dag een 21-jarige Terneuzenaar mishandeld. De dader was een man uit Hulst. Het slachtoffer had verwondingen aan zijn mond en handen. Ook zijn con tactlenzen werden beschadigd. JAARVERGADERING - De dorpsraad Schoondijke houdt vandaag van 19.00 tot 20.00 uur de jaarvergadering in zaal Wijffels. De inwoners van Schoondijke krijgen dan de ge legenheid om vragen te stellen aan de dorpsraad en het college van B en W. Na afloop van de vergadering begint om 20.15 uur een toneelvoorstelling van De Waterlanders met het stuk Boerenkool met Worst. FRACTIEVERGADERING - De WD-fractie van de ge meente Oostburg houdt don derdag 14 maart weer een openbare fractievergadering in Het Wapen van Breskens. Aan de orde komen de raadsagenda van maart en eventuele onder werpen die met Breskens te maken hebben. De vergadering begint om 19.30 uur, Van onze verslaggever Sluis - Komt de Belgische Leopoldpolder nu wel of niet in aan merking om eventueel ontpolderd te worden. Die vraag rees gisteravond meerdere malen, tijdens de inspraakbijeenkomst over een natuurherstelplan voor de Westerschelde in Sluis. Ge deputeerde Van Zwieten kon daar, als voorzitter van het Be stuurlijk Overleg Westerschelde, een helder antwoord opgeven: nee. De reden voor het 'nee' is eveneens duidelijk. De Leopoldpolder is Belgisch grondgebied. Het wordt niet als project meegenomen, om het simpele feit dat Nederland er dus niets over te zeggen heeft. Volgens Van Zwieten is dat niets nieuws en heeft de Leopoldpolder ook nooit in een oorspronkelijk plan gestaan. „Wel in een ruwe nota, maar dat foutje hebben we eruit gehaald." En met die toezeg ging viel voor velen een last van de schouders. Zo niet voor natuurbe schermingsvereniging 't Duum- pje, dat er juist voor pleitte om de Leopold te ontpolderen. Mocht dat niet lukken, zo deelde een woordvoerder mede, dan kunnen we tussen Nummer Een en de Braakman eventueel zoete inlagen maken. De opmerking dat de boeren ('te gen een redelijke vergoeding') het onderhoud van de nieuwe dijken voor hun rekening konden nemen, was een rijke voedingsbodem voor hoongelach. Van onze verslaggever Sluis - Commissaris van de Koningin in Zeeland W. van Gelder was gisteravond de grote afwezige op de inspraakavond voor een natuurherstelplan voor de Westerschelde in Sluis. De commissaris zou deze avond voorzitten in plaats van gedepu teerde Van Zwieten. Maar uitein delijk werd anders besloten. Van onze verslaggever Oud-Beijerland - De ge schorste dominee Schreu der van de Gereformeerde Gemeente in Oud-Beier land is zaterdag officieel uit zijn ambt gezet. Dit is een gevolg van de Zeeuw se rusthuizenaffaire. Het besluit om Schreuder uit zijn ambt te zetten, is geno men door de Particuliere Sy node Zuid, het overkoepelen de bestuur van de kerkeraden van de Gereformeerde Ge meente in zuidelijk Neder land. Schreuder was als voor zitter van een bestuur van twee Zeeuwse kerkelijke rusthuizen de hoofdrolspeler in de rusthuizenaffaire. We gens gesjoemel met subsidies werd hij door justitie in Mid delburg beschuldigd van valsheid in geschrifte. Daar op werd Schreuder in zijn eerste gemeente Goes ge schorst, maar in Oud-Beijer- land, waar ze zaten te sprin gen om een predikant, werd Schreuder benoemd. Het be sluit van de Synode kan daar om als een tik op de vingers van de kerkeraad daar wor den gezien. Waarom, wilde een aantal men sen gisteravond weten. Volgens Van Zwieten is Van Gelder van wege publicaties in de pers 'par tij' geworden in de discussie. „Ik wil aan die partijdigheid geen waarde-oordeel hechten en dat doe ik dan ook niet. Maar ik denk dat een voorzitter in deze discus sie volstrekt objectief moet kun nen zijn. Vanwege de publicaties is dat moeilijk geworden. Daarom heb ben we in overleg besloten om de oorspronkelijke afspraken om te ruilen," aldus Van Zwieten. (ADVERTENTIE) <U meen dan 47 jnan CURSUSSEN: SNELLEZEN SPREEKVAARDIGHEID COMMERCIËLE COMMUNICATIE (VERKOOP TRAINING) ZOWEL DAG- ALS AVONDOPLEIDINGEN Voor incompany- opleidingen op maat gesneden voorstellen 078-6763500

de Stem | 1996 | | pagina 15