antal banen tide VS ors omhoog 4 Geld kan me niets DE STEM soneel van Fokker verliest vertrouwen in 'Oranje-scenario' 'er idee ie :aan Japanse [eenzijdig Druivenpluk Zuid-Afrika in volle gang Garantie op Lexus zes jaar of 300.000 kilometer jba-Geigy Roosendaal: or fusie met Sandoz t veel veranderingen economie KORT urzen bang voor rentestijging 6 CX1 A6 Prijzen in februari 0,3 procent gestegen Emons koopt glasvervoerder Opel en GM slepen VW voor rechter VS Order Schelde voor koopvaardijschip Maas ontslagen na claim fiscus Winst Bank Mendes Gans licht omhoog Staat stoot ook resterend DSM-belang af 1 In hun oude voorstel (de Indische Oceaan (uitoefening van rech tend worden door het paal recht," zegt de der van het ministerie hlandse Zaken Nicho- jHij doelt op het recht |egen en het recht op door internationale ^de Staten hebben een militaire aanwezig- ht eiland Diego Garcia Iche Oceaan. |he ambassadeur Pra- zegt dat het concept Jedeszone in de Indische ot stand kwam in de Iran de koude oorlog. de regio van de Indi- ■aan is niet enkel een 1 de actieve leden van de ar ook voor de super- len de gebruikers van de 1' zegt hij. \en dat zij moeten deel- villen we vooruitgang de uitbouw van een ne," zegt Shah. (stel de regio van de Indi- leaan tot vredeszone te werd unaniem aan- bor de Algemene Verga an 1971. De Vergadering |de dat de Indische Oce- nen grenzen die moeten gd worden, met het |m erboven en de oceaan eronder', uitgeroepen vredeszone. Iwapenwedloop tussen de pchten tot het verleden is het noodzaak het It van het comité te her- legt ambassadeur Ahmed Van de Malediven.Het Jzou volgens hem een posi- lol kunnen spelen met King tot kwesties als de de uitbating van de zee- tijkdommen en andere Iche, economische en eco- |e zaken. Economie i - Het perso- van Fokker heeft genoeg je'slappe knietjes' van de Iderlandse regering en fi- tciële partijen. l vertrouwen in een goede af- l van het 'Oranje-scenario', Li Fokker een aantal jaren ir de overheid en Nederlandse Uiers en industriëlen op Luw wordt genomen, is in fo tot het nulpunt gedaald, tabs G. Melchers van de ondernemingsraad bi van Fokker noemt de op lag van de Nederlandse par- Ji ronduit slap. Leien elkaar de bal toe. Het liddenveldspel zonder aanval- lopdoel," hekelt hij. (dopen woensdag kwamen minister Wijers van Economische Zaken en mogelijke kandidaten voor deelneming in een nieuw Fokker in Den Haag bijeen. De bewindsman kon na afloop geen concrete mededelingen doen, het geen het optimisme bij het perso neel niet heeft aangewakkerd. „Het is net een slap kopje thee. Het is flets, mat. Er spreekt wei nig politieke durf uit. Dat is wat we missen: een rechte rug. Ferme taal uit Den Haag," aldus Mel chers. Ook de opstelling van de Tweede Kamer, die met uitzondering van CDA-Kamerlid Mateman, de mi nister voluit heeft gesteund, is Melchers een doorn in het oog. „De Tweede Kamer is halfbak ken bezig, maar geeft geen kap stok om nou echt iets te onderne men." Als reden voor de afwach tende houding van de Nederland se partijen wordt het uitblijven van een overnamekandidaat ge zien. Bombardier haakte op 27 februari af. De bewindvoerders eisen volgende week duidelijk heid van de twee overgebleven kandidaten, het Koreaanse Samsung en Chinese Avie. Bankkringen stellen ronduit dat het niet waarschijnlijk is dat Ne derlandse financiers in een risi covolle onderneming als Fokker stappen, terwijl vliegtuigbou wers als Dasa en Bombardier daar niets in zien. „Zij weten toch als geen ander hoe de markt in elkaar zit," aldus een deskun dige. Desalniettemin beschouwen de bewindvoerders de recente be langstelling van de Chinezen als serieus. Hierdoor wordt concur rent Samsung gedwongen haast te maken. „Ze moeten kleur bfe- kennen," aldus Melchers. Mocht één van beide partijen een goed bod doen, dan is het niet uitgesloten dat de betrokken Ne derlandse partijen aanhaken. Mi nister Wijers heeft aangegeven in dat geval bereid te zijn tot een substantiële bijdrage. De Industriebond FNV wil het Industriefonds inzetten, een kre dietvehikel van de vorige minis ter van Economische Zaken Andriessen. Naast de overheid zijn Nederlandse financiële in stellingen bij dit fonds, waarin nog ruim 800 miljoen gulden zit, betrokken. Premier Kok noemde dat gistera vond een 'sympathieke gedachte' maar geen echte oplossing. Kok toonde begrip voor het per soneel van Fokker dat teleurge steld is over politiek Den Haag. Hij 'begrijpt de wanhoop' van de werknemers die denken dat de overheid het bedrijf in de steek laat. „Ik kan er alleen tegen in brengen dat het niet waar is. Maar we kunnen geen ijzer met handen breken," aldus Kok. Het boedelkrediet geeft Fokker tot volgende week vrijdag de tijd aan zijn financiële verplichtingen te kunnen voldoen. Eventueel kan de onderneming het, afhankelijk van de reacties van Samsung en Avic, nog een paar dagen langer uitzingen, al dus Melchers. De afkoelingsperiode, die een in surseance verkerende onderne ming beschermt tegen crediteu ren, loopt op vrijdag 22 maart af. Vanaf dan hebben schuldeisers vrij toegang tot hun eigendom men. De wet biedt geen mogelijk heden deze periode nog verder te verlengen. Mocht een doorstart niet lukken, dan vallen de be windvoerders terug op het nood scenario. Gezonde onderdelen worden daarbij ondergebracht in een nieuw op te richten organisa tie. Het gaat daarbij om Aircraft Ser vices en Elmo in Woensdrecht, Project Support, Special Pro ducts en een deel van Aerostruc- tures (onderhoudswerk, defensie werk en toeleveranties). De kern activiteit van Fokker, het bou wen van toestellen, verdwijnt daarbij. tington/New York (anp) - De onverwacht sterke groei van aantal arbeidsplaatsen in de Verenigde Staten de afgelopen ind heeft de vooruitzichten over de groei van de Ameri- ise economie aanzienlijk verbeterd. De voorzitter van de lomische adviesraad van het Witte Huis, Jospeh Stiglitz, ekt van een krachtige economie en rekent op een degelijke ivoor het hele jaar. ïapanse oorlogswreedhe- nationale oorlogsmuse- fctrijd verloren. De bouw Innen, na lang oponthoud Is werden over de vraag Itdragen. prlogsmuseum, dat een slor- 185 miljoen gulden zal kos- Is een van de herdenkings- (eten die door Murayama's (ing werden ontworpen, jlat hij aftrad. Maar niet alle Icten zullen worden uitge- voor onafhankelijke econo- ïoimt de toename van de enheid een verrassing, loncluderen dan ook dat de rikaanse economie beter elt dan verwacht en wijzen ip tal van andere gegevens. Beesten gaan uit van een in het eerste kwartaal van )t2,0 procent, na een toena- ran 0,9 procent in het vierde taal van vorig jaar. fcterdam omlaag irees voor een rentestijging de effectenbeurzen in Euro- T fc de VS geen goed. Zowel de atie- als de aandelenmarkt effectenbeurs in New vertoonden scherpe koers- .aarvan was een apart muse- .at bedoeld was om Aziati- onderzoekers te voorzien formatie over de oorlogsge- denis, inclusief de Japanse idheden. Het idee daarvoor tond als onderdeel van een jarenplan dat in 1994 door de ring werd aangekondigd in tie op de golf van scbade- ns van Aziatische oorlogs- htoffers. r sindsdien is er geen enkele a ondernomen om het project dwerkelijk te realiseren: eris 't plaats uitgekozen en geen de betrokken comitéleden is het werk gegaan, it een contrast," zei Chihiro ;oya, die als professor in e :hiedenis verbonden is aan c rnationale Universiteit van an. Hij stapte in 1994 a* e ar nel voor seum. Hij rgesteld om in het seum een uitvoerige exposi e richten over het leed dat ianse militaire gezag m «z oorzaakte. planningspanel en mm* e functionarissen beslotó d vorig jaar dat het muse oorlogsslachtoffers ienken en eren en aan het leed van h® ders en grootouders m ;en zien uit de oorlog, itivisten die een bredere oj r„ het museum voorstond kennen dat hun kansen offl veranderingen door te jar I w van de handel de Dow Jones-index een te verwerken van 115 punten op 5525 punten, volgde een herstel tot een minder dan 60 pun- oen handelaren wilden pro- van de duidelijk lagere maar de belangrijkste neter kon dit niveau niet ouden. De index gleed op- naar een verlies van meer iW punten in vergelijking e slotstand van donderdag, frsterke groei van de werk- ïnheid in de VS zorgde ook nslag op de Amster- Effectenbeurs. De AEX- "schoot in de min op 512,49, ïlies van 6,85 punten. Kr omhoog professionele beleggers anderen uit het planning'! het ministeriele I had met anderen centrale I hunl zo goed als nihil zijn. t het herdenkingsjaar - ^spanningen kracht :n ging met in veiv ,.,,i ovendien is de macht iet meer in handen van stische Murayama, nraa remier Ryutaro Hashmw' eel harder is in zijn optie- orlog. gipot'j iashimoto was tot oktober aar voorzitter van JaPanS': te veteranenfamilie-org3 aj :n verzette zich als parlem l legen een verontschu 1 nzake de oorlog. Sinds hij I nacht is, heeft hij vrag :en Japanse agressie-oor ijde geschoven Hosoya noemt het aceutische concerns San- ma maakten donderdag ®en te gaan. Daarbij is gekondigd dat het perso- van het nieuwe P° '-concern, dat de naam w ,,?gen' de komende 5» !u Procent terugge- L®d'' Nu werken bij bei- 4000 mensen. t? g°ede hoop dat de 8 aan Roosendaal - me^n werken _vo°r_ !.u? van het 1 ,?erh bij ons in de pro- tel: I van riff veeloverde ge- Fdzelf i 16 k°n me'den. F„ Mlook verrast door het divisie?1 iUWe COncern zal rans dat het museum in z 1 spronkelijke opzet niet grond komt. een geIïU ^B^ndaalse ooi bestaan: medicij- en agro-business. dat de gevolgen van namen afscheid van hun stukken. Sommige obligaties daalden zelfs met een procent. Tijdens de och- tendhandel noteerde de index nog een hoogste stand van 520. Daarentegen ging de dollar om hoog. Een renteverlaging is immers niet meer te verwachten, oordelen va lutahandelaren. De Amerikaanse munteenheid pakte tijdens de handel in Europa een winst van een halve cent. Later op de dag kwam daar tijdens de handel in Amerika nog eens een halve cent bij. Alle sectoren De Amerikaanse werkloosheid is de afgelopen maand afgenomen van 5,8 tot 5,5 procent van de be roepsbevolking. Dat was het ge volg van de forse groei van het aantal banen met 705.000. Onaf hankelijke economen hadden ge rekend op een toename van onge veer 300.000 banen. Stiglitz verklaart de scherpe stij ging van het aantal banen in fe bruari hoofdzakelijk met het bui tengewoon slechte weer dat in ja nuari grote delen van de VS teis terde. In de eerste maand van het jaar lagen tal van activiteiten stil wat in de tweede maand leidde tot een inhaalvraag. Alle sectoren la ten een herstel zien. Hij verwacht dat de maandelijks banengroei uitkomt op een ge middelde van 100.000 tot 150.000. Dat zou gelijk zijn aan de groei van de beroepsbevol king. De druivenpluk in de Zuid-Afrikaanse wijngaarden is in volle gang. Op het landgoed l'Avenir, een kilometer of veertig van Kaapstad, wordt de nieuwe oogst binnengehaald. Zuid-Afrika wordt een steeds belangrijkere wijnproducent. De export is zowel in 1994 als vorig jaar verdubbeld. foto epa verslaggever 1 - Directeur ir. J. Debije van Ciba-Geigy (gewasbe- Jzi u ?00sen^aal voorziet geen grote veranderingen I f "edrijf, nu het Zwitserse moederconcern een fusie pmet branchegenoot Sandoz. Van onze verslaggever Raamsdonksveer - Een auto met zes jaar of 300.000 kilometer garantie. Zoveel vertrouwen heeft importeur Louwman Parqui in het Toyota-topmerk Lexus, de Japanner die concurreert met dure Europese merken als Mercedes, BMW en Jaguar. De Europese concurrentie verbleekt voorals nog bij deze zekerheid. Zij bieden wel de mo gelijkheid om tegen bijbetaling van honder den guldens via een soort verzekering de ga rantietermijn te verlengen. Mercedes, toonbeeld van Duitse degelijkheid, komt op nieuwe auto's niet verder dan één jaar met onbeperkt gebruik, terwijl op occa sions een zelfde garantie wordt verleend. „Wij ondervinden geen problemen met onze garantie," zegt een woordvoerder van de im porteur in Utrecht. „Bovendien laten de voor waarden zich altijd lastig vergelijken." De Consumentenbond heeft eerder de Euro pese autofabrikanten al opgeroepen om hun klanten net zo veel garanties te verstrekken als de Japanse en Koreaanse merken. Vanuit de juridisch-wetenschappelijke hoek is als kritiek geleverd dat een garantietermijn als een exoneratieclausule wordt gebruikt: normaliter zou een consument ook na twee jaar nog moeten kunnen terugstappen naar de leverancier als een dergelijk duur product dan ondeugdelijk blijkt, maar de garantie lijkt zo'n stap uit te sluiten. De Lexus premium warranty geeft drie jaar garantie met een maximale kilometerstand van 300.000 kilometer. Deze termijn gaat in op het moment van aankoop van de occasion. Opgeteld bij de al geldende fabrieksgarantie van drie jaar kan de totale garantietermijn dus oplopen tot zes jaar. Tot de service behoren ook zaken als een hulpdienst bij pech en ongevallen in heel Eu ropa. Maar er zijn ook kleine zaken uitgezon derd, waaronder externe olielekkages. Voor de hand zou liggen dat Louwman Par qui direct zes jaar garantie verstrekken. Maar vanwege de gescheiden verantwoordelijkheid van de fabriek en importeur, krijgt de koper van een nieuwe Lexus niet de garantie tot drie ton, die de koper van een tweedehands wel krijgt. Louwman Parqui ziet in de pre mium-garantie vooral een instrument om de verhandelbaarheid van de occasions te verbe teren, waardoor op termijn ook de inruilprij- zen verbeteren. En dat vergemakkelijkt weer de verkoop van nieuwe auto's. Op de Amerikaanse markt heeft Lexus een sterke positie verworven, maar in Europa ligt de Japanner nog op behoorlijke achterstand. De tweedehandskoper lijkt bijna beter af dan de consument die een nieuwe Lexus aan schaft. De goedkoopste Lexus 300 kost nieuw 123.500 gulden, maar tweedehands na bijna drie jaar en 100.000 kilometer op de teller nog 65 mille. Hij weet zich vervolgens nog 200.000 kilometer ingedekt. Het is niet de bedoeling dat dit soort uitge breide garanties ook in de goedkopere markt segmenten wordt ingevoerd, zegt een woord voerster. ZATERDAG 9 MAART 1996 Voorburg - De prijzen voor de consument zijn in februari gemid deld met 0,3 procent gestegen vergeleken met januari. Vooral de prijzen van kleding en schoenen gaven in deze periode een stij ging te zien. Evenais in januari waren verse groenten en bloemen weer duurder. Tussen februari 1995 en februari 1996 stegen de prijzen gemiddeld met 1,8 procent, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Milsbeek/Bergen op Zoom - De Emons Groep in Milsbeek neemt eind maart de glastransportbedrijven over van RSB Nederland en België. Het gaat om 40 voertuigen en ongeveer 50 werknemers. De betrokken bedrijven zijn gevestigd in Bergen op Zoom en in Deurne en Sombreffe (beide België). Ze worden opgenomen in Emons-dochter Van Huët. Dit op glastransport toegelegde bedrijf opereert op dit moment vanuit Zevenaar en Teplice (Tsjechië). De bedoeling is dat de activiteiten straks vanuit het Belgische Som breffe worden gecoördineerd. Emons groeit door de overname uit tot een groep met een wagen park van ruim 250 voertuigen, 415 werknemers en een omzet van ongeveer 100 miljoen gulden. Rüsselsheim - De Duitse autofabrikant Opel en het Amerikaanse moederbedrijf General Motors slepen Volkswagen voor de rechter in de VS. Zij hebben wegens bedrijfsspionage een schadeclaim in gediend tegen onder anderen bestuursvoorzitter Ferdinand Piech en inkoopdirecteur José Ignacio Lopez. Lopez is de gebeten hond. Hij werkte voor zijn overstap in 1993 naar VW voor Opel. Volgens de Duitse autofabrikant heeft hij massa's geheime documenten meegenomen naar zijn nieuwe werkgever. Lopez heeft dat altijd ontkend. Opel en GM stappen naar de rechter omdat het onderzoek is vast gelopen. Bovendien verloopt binnen enkele dagen de verjarings termijn waarbinnen de partijen de Amerikaanse rechter in de arm kunnen nemen. Vüssingen - Schelde Scheepsnieuwbouw, onderdeel van Konink lijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen, heeft een order voor de bouw van een zware-ladingschip binnengehaald. De opdracht komt van scheepswerf De Merwede. Het schip moet per 1 decem ber 1997 worden opgeleverd. Over de omvang van de order wil KSG alleen maar kwijt dat het om 'enkele tientallen miljoenen guldens' gaat. De Merwede in Hardinxveld-Giessendam, onderdeel van IHC Ca- land, had drie orders binnengehaald voor schepen die in korte tijd moeten worden gemaakt. Daarom is besloten dit contractonder deel door te schuiven naar KSG. Het schip is bestemd voor de Ne derlandse reder Mammoet Shipping. Met de bouw zijn volgens de woordvoerder van KSG ongeveer 275 manjaren gemoeid. Daarbij rekent hij ook de werkgelegenheid voor de onderaannemers en leveranciers mee, die vast aan de werf verbonden zijn. De order heeft geen gevolgen voor de reorganisatieplannen. Eind december maakte KSG bekend 425 banen te schrappen. In janua ri werd dat aantal nog eens verhoogd met 130. Venlo - Directeur F. Sampers van Frans Maas Expeditiebedrijf in Venlo is door de concern-top op non-actief gesteld. Hij wordt ver antwoordelijk geacht voor een navordering van de Nederlandse fiscus van twintig miljoen gulden. Naar verluidt heeft het Venlose expeditiebedrijf voor een Duitse firma grote partijen sigaretten vervoerd. Vervolgens zou zijn ge bleken dat het bedrijf geen of een verkeerd btw-nummer heeft op gegeven. De firma is niet meer te traceren, waarna de fiscus Frans Maas aansprakelijk heeft gesteld. Amsterdam - De nettowinst van Bank Mendes Gans is vorig jaar opnieuw licht gestegen. De verdiensten van de kleine bank gingen met 400.000 gulden omhoog naar 10,9 miljoen gulden. De winst per aandeel steeg van 473 gulden tot 491 gulden. Het dividend- voorstel is 98 gulden tegen een uitkering over 1994 van 95 gulden. De winststijging over 1994 was in haar bescheidenheid toch nog groter dan die over het afgelopen jaar. In 1994 steeg de winst nog met acht ton. De bank is voor het grootste deel in handen van drie grootaan deelhouders. ING Bank kocht vorig jaar een belang van 29 pro cent uit handen van Dow Chemical. Philips is nog voor 29 procent eigenaar. Chemco International, een dochteronderneming van Chemical Bank heeft 20 procent van de aandelen in handen. De resterende 22 procent van de aandelen is verspreid over een aan tal kleinere participanten. Heerlen/Den Haag - De Nederlandse staat verkoopt haar reste rend aandelenpakket in DSM. Particuliere en institutionele be leggers kunnen zich inschrijven op de herplaatsing. De staat zet 3,96 miljoen aandelen DSM in de etalage, ongeveer 11 procent van het geplaatste aandelenkapitaal. Met deze verkoopactie neemt de overheid geheel afscheid van het vroegere staatsbedrijf DSM. Op 21 februari werd ook al een flink pakket verkocht aan institutionele beleggers. Toen ging ongeveer 20 procent van het kapitaal over de toonbank. de fusie voor Roosendaal mee zullen vallen omdat deze vesti ging zich vooral met de produktie van gewasbeschermingsmiddelen (en een klein deel diergeneesmid delen) bezig houdt. In gewasbe scherming is Ciba vier keer zo groot als Sandoz. Ciba-Geigy voerde twee jaar ge leden een scherpe sanering door in de sector gewasbescherming. Meer dan de helft van de Europe se fabrieken werd gesloten. Roos endaal ontsprong de dans. Door de sluiting van andere fabrieken werd in Roosendaal de productie zelfs opgevoerd. Vorig jaar draaide de Roosen- daalse vestiging een omzet van 105 miljoen gulden. Een winstcij fer wil Debije niet noemen maar de resultaten zij volgens hem vo rig jaar 'verbeterd'. In 1994 maakte het bedrijf een netto winst van 5 miljoen gulden op een omzet van 90 miljoen. Het recht heeft eindelijk gezegevierd, zegt Joep van den Nieuwenhuyzen, nadat het Haagse ge rechtshof hem heeft vrij gesproken van misbruik van voorwetenschap. Voor de getergde zaken man is na een 'martel gang van 5 jaar' het mo ment aangebroken om terug te slaan. Door Mieske van Eek „Geld interesseert me niet," zegt de man die zojuist heeft aange kondigd de Amerdamse Effec tenbeurs en het Openbaar Mi nisterie met een eis tot schade vergoeding van vele honderden miljoenen te vervolgen. Anderhalf tot twee miljard gul den schade zegt Joep van den Nieuwenhuyzen privé en met zijn Begemann-concern te heb ben geleden door de HCS-affai- re. Hij denkt enkele honderden miljoenen van die schade te kun nen aantonen. Dat geld zal de zakenman ook zeker opeisen, maar het zijn niet de miljoenen die hem toelachen, verzekert hij. „Geld is voor mij alleen maar gereedschap. Zoals een timmerman een hamer heeft, gebruik ik geld. Maar verder kan geld me niets schelen. Ik heb niet eens tijd om het op te maken, want ik werk nog steeds 80 tot 100 uur per week." Waarom dan toch die enorm ho ge schadevergoeding? „We leggen die eis eerst neer. Ik wil daarmee aantonen wat er loos is. Zodat ze voortaan twee keer nadenken bij zo'n zaak. Daarna valt altijd te praten over hoe de schade wordt vergoed. En dat kan misschien wel anders dan financieel." De uitspraak van het gerechts hof in 1994 is bij Van den Nieu wenhuyzen bijzonder hard aan gekomen. Een half jaar gevange nis en 100.000 gulden boete werd tegen hem geëist. Zakelijk raakte hij erdoor afge brand. In het buitenland liepen miljoenentransacties stuk. Het lukte hem niet meer zo makke lijk als weleer om aan geld te ko- Joep van den Nieuwenhuyzen foto de stem/johan van gurp men. Hij werd gedwongen het door hem opgebouwde en groot ge maakte Begemann-concern stukje bij beetje te verkopen. Zijn relatie met de vakbonden raakte beschadigd, vertelt hij. Door zijn beleggingen in het in middels failliete beursfonds HCS Technology verloor Van den Nieuwenhuyzen zo'n 40 mil joen gulden, een bedrag dat in het niet valt bij de honderden miljoenen die hij privé zegt te hebben verspeeld door de in vloed van de verdenking, die bij na vijf jaar tegen hem heeft be staan. Toch zou hij als hij nu moest kie zen opnieuw zijn geld in HCS steken. „Ik was toch de bedrij vendokter. Ja inderdaad een we reldverbeteraar. Ik vond dat ik de morele plicht had het met HCS te proberen." Maar 'te gek voor woorden' vindt hij het dat uitgerekend hij 'op zo'n onheuse wijze' is ver volgd, terwijl hij alleen maar miljoenen verloren heeft door HCS. De affaire heeft diep ingegrepen, zakelijk en privé. Is die schade ooit te herstellen? „We zijn door een diep dal ge gaan en ook privé vrienden kwijtgeraak. Maar ik ga gewoon weer aan het werk. Er zijn nog genoeg financiers en beleggers, die vertrouwen in me hebben. Zelfs onder zware druk heb ik goed gepresteerd. En mijn naam is nu helemaal gezuiverd." Voor de Amsterdamse Effecten beurs heeft hij geen goed woord over. „Daar doe ik sinds 1992 geen zaken meer." Toch is het niet uit wrokgevoe lens dat hij zich op Cura9ao ge vestigd heeft. „Ik houd mijn warme gevoelens voor Neder land, maar ik moest weg om af stand te nemen van de hele zaak." De gedreven zakenman is van plan zich weer helemaal op de industrie te werpen. Vanuit Curasao zal Nederland nog van hem horen. „Ik vind het nodig dat er meer begrip voor de industrie komt. Nederland moet zijn industrie overeind houden. Zonder indus trie zakt alles als een plumpud ding in elkaar. Een zelfschep- pende industrie is een peiler on der de economie, een motor van de werkgelegenheid." Hij geeft toe met grote gretig heid de ontwikkelingen rond Fokker te volgen. „Als de HCS- zaak er niet was geweest, had ik nu vooraan gestaan bij Fokker om het concern te redden. Fok ker moet blijven over de volle breedte. Natuurlijk moet daar iets aan de kosten worden ge daan. Maar ik ben er zeker van dat een afgeslankt Fokker uiter mate levensvatbaar is." Wel denkt Van den Nieuwen huyzen dat een sterfhuiscon structie onvermijdelijk is. „Maar dan krijg je ook een bedrijf, dat t V

de Stem | 1996 | | pagina 7