Opslagplaatsen misdaad-goederen overvol M Van opvang misbruikte jongens is amper sprake Kort geding om grafrust van overledenen Discussie 'Geweld: amusement of drama?' o.l.v. Joël Batenburg Dick de Witte 'Music Comedy' Fullcolour Lasershow Bewijsmateriaal tegen Bende van Venlo wankelt Politiebonden bezorgd over de surveillanten N(*V BINNENLAND A3 Vorig jaar voor 120 miljoen aan roerende en onroerende goederen in beslag genomen De mossels staan er goed bij Nieuw in Breda: The GANT Store! Eindhovenaar bekent ontucht met jongens Het Loo kocht zilver van prins Frederik GHB al 30 jaar geleden ontdekt 1 NCRV's Ronde van Nederland iAART 1996 A} DE STEM ZATERDAG 9 MAART 1996 littannië en Ierland ■elden en hier en daa^ tl. Zondag in Engeland iland af en toe zon en fend droog. Zaterdas i Schotland veel wind 'rond 7 graden, zondaE d enkele graden hoger i Luxemburg: Flinke met zon. Zaterdag in fen ook nu en dan wo). 6n, maar vrijwel overal gr waait een schrale I lenwind. Middagtem- zondag circa 5 gra. jen Midden-Frankrijk I en flink wat zon. Met Rterdag in de westelijke Inenten wolkenvelden l meeste plaatsen droog J uiteenlopend van cir- Iraden in het uiterste I n en noordoosten en tot den plaatselijk in het bten. rankrijk: Flinke perio- I it zon. Vooral langs de landse Zee-kust ook nvelden en kans op een ^dagtemperatuur zon- 10 graden in de omge- In Clermont-Ferrand tot et uiterste zuidwesten, al: Tamelijk veel bewol- I i enkele buien, mogelijk Jiweer. Zondag in het in opklaringen. Maxima 6 graden, zondag in het |n plaatselijk 20. In het oosten en zuiden I vat zon ook tamelijk veel hvelden en enkele buien, lien met onweer. Elders |en met zon en overwe- roog. Maxima rond 15, zuiden circa 18 graden, ische Eilanden: Aan de I randen flinke perioden >n en droog. In het noor- olkenvelden en op beide kans op een bui. Af en lel wind. Middagtempera- londag rond 22 graden. Wolkenvelden, zondag I Izon. Vooral in het zuiden igs de Adriatische Zee een bui. Maxima van 8 gra- het noorden en aan de Itische Zee tot 15 op Sici- lenland en Kreta: Afwis- I zon en wolken en met J langs de Griekse oostkust inkele bui. Vooral op zee Jlijk veel wind. Maxima 5 en 10 graden, aan de kust van het Griekse vas- d en op de Ionische Eilan-1 :irca 13 graden, sland: Zonnig, maar zon- i het oosten mogelijk ook j be wolkenvelden, raait een schrale oostelijke Middagtemperatuur van het vriespunt in het oos- |ot plus 5 in het westen, fserland: Droog en veel Jima zondag in de dalen 3 graden aan de noord- van het Alpenmassief tot 17 in het zuiden, jtenrijk: Droog en veel zon. dagtemperatuur in de da lvan rond het vriespunt in oosten tot ongeveer +4 gra- lin het westen. 20 gram: -traan-ornaat -vlies-valies -genre-engerd -trein-rinket -gerei-gerief -korst-orkest -droes-ouders -pluim-impuls -ether-echter vfrG0OIER -regie-regime OVERüuu nen Bosch/Tilburg - Was het Omzet geestelijke gezondheidszorg groeit hard kracht die hem overeind hield, O J oJ puur geluk? Idriz Softic weet het niet. Op de een of an dere manier overleefde deze moslim de martelingen en ver nederingen van het Servische concentratiekamp. Maar toen Softic in Nederland kwam, wilde hij dood. De trein, het water „ik was zo de pressief, ik zocht naar mogelijk heden om dood te kunnen gaan. Het leven was uitzichtloos, ik [cefde met het idee dat ik me dood moest maken." Idriz Softic woont nu met zijn ge zin in Tilburg-West. Vele sessies bij pschiater Boris Drozdek van het Riagg in Den Bosch hebben hem weer op de been geholpen. Nederland geeft, volgens de cij fers van het ministerie van Volks gezondheid, Welzijn en Sport (VWS) jaarlijks 8,5 miljard gul den uit aan hulp aan mensen met psychische klachten. Dat is twin tig procent van de totale kosten, die in ons land worden gemaakt voor het behandelen van ziekten. Ruim 17 procent van alle in Ne derland verkochte geneesmidde len worden gegeven voor psychi sche stoornissen. Aan deze zoge naamde psychofarmaca werd in 1995 222 miljoen gulden uitgege ven. En de omzet groeit als kool. Komende week, van 11 maart tot en met 16 maart, in 'De week van de psychiatrie' wordt aan de pro blematiek extra aandacht be steed. In Den Bosch opent die week bijvoorbeeld een 'Psychia- triewinkel', Tilburg wijdt offici eel een 'Infodesk voor en door psychiatrische patiënten' in. Vijftien procent van al het ziekte verzuim in ons land is te wijten aan psychische stoornissen en bijna dertig procent van alle ge vallen van arbeidsongeschiktheid is te herleiden op psychische klachten. Inmiddels blijkt uit diverse stu dies in poliklinieken dat bij drie kwart van alle patiënten met on begrepen lichamelijke aandoe ningen psychische problemen de oorzaak zijn. Aan patiënten met 'niet toewijs- bare klachten' gaf ons land vorig jaar ruim 10 miljard gulden uit. Welk deel daarvan direct toe- wijsbaar is aan psychische stoor nissen is giswerk. Wel blijkt uit de cijfers van VWS dat de druk groeit op de instellingen voor am bulante geestelijke gezondheids zorg (Riagg) en de psychiatrische poliklinieken. De groep Riagg- patiënten groeide de afgelopen jaren met 6,5 procent, de polikli nieken zagen 12,5 procent meer patiënten. Als Nederland het probleem van de psychische overbelasting on der de bevolking niet snel onder kend, bestaat de kans dat er een groot maatschappelijk probleem ontstaat, signaleert het psychia trische veld. Psychiater Drozdek: „Het pro bleem van de getraumatiseerde vluchtelingen kan de Nederland se samenleving bijvoorbeeld nog veel geld gaan kosten. We moeten hen bij de poort in vluchtelingen- centra opvangen en behandelen. Anders verdwijnen ze in de mas sa, in een gewoon huis in een straat om later in het reguliere gezondheidscircuit weer op te duiken met veel ernstiger proble men." Van onze verslaggever Den Haag - De opslagplaatsen van goederen die bij criminelen in beslag zijn genomen, zijn boordevol. Dat komt, doordat de Pluk-ze-teams steeds meer zaken onder handen krijgen. Het aantal Pluk-ze-zaken is vorig jaar vervijfvoudigd ten opzichte van 1992: van nog geen tweehonderd naar bijna duizend. Daar bij is bij criminelen voor 120 miljoen gulden beslag gelegd op roerende en onroerende goederen. Politie en justitie slagen er vol gens een woordvoerder van het college van procureurs-generaal steeds beter in criminelen finan cieel uit te kleden. Hij verwacht dat het aantal Pluk-ze-zaken dit jaar opnieuw stijgt en dat de waarde van in beslag genomen goederen eveneens toeneemt. De zogenoemde Pluk-ze-teams zijn opgezet om misdadigers hun door misdaad vergaarde winsten af te nemen. Soms gaat het om enorme bedragen. Begin deze week maakte justitie bekend een vordering van 60 miljoen gulden te hebben uitgebracht tegen de tot vijf jaar cel veroordeelde drugshandelaar Charles Zwols- man. Het Pluk-ze-beleid krijgt vanaf begin mei verdere ondersteuning van het dan op te zetten Bureau Ontneming Openbaar Ministerie (BOOM). Het bureau stelt onder meer accountants aan om de in gewikkelde constructies te ontra felen, die criminelen hanteren om hun winsten te versluieren. Het Bureau Ontneming moet bijvoor beeld een weg vinden om beslag te leggen op een speedboat, die een verdachte op naam van zijn vrouw heeft laten zetten of op naam van een bankrelatie in Monte Carlo. De in beslag genomen goederen worden opgeslagen op zes terrei nen van de Dienst Domeinen van het ministerie van Financiën. De ze terreinen met opslagloodsen bevinden zich in Soesterberg, Amsterdam, Hoogeveen, Herken bosch, Rijen en Bleiswijk. Alle mogelijk zaken die in het be zit van criminelen worden aange troffen worden hier opgeborgen, totdat er een regeling is getroffen voor verkoop op totdat de rechter beslist over verbeurdverklaring. De enige soort bezittingen die niet naar Domeinen gaan, zijn vuurwapens en drugs. Die wor den in de regel vernietigd. Voor levende have zoals dure renpaar den en exotische dieren, wordt eveneens een andere oplossing gezocht. Een woordvoerder van het Open baar Ministerie laat weten, dat in veel gevallen wordt geprobeerd goederen uit het bezit van crimi nelen te verkopen, waarna beslag op het geld gelegd wordt. „Dat gebeurt soms in overleg met de verdachte," aldus de woordvoer der. „Een verdachte kan bijvoor beeld besluiten om zijn renpaard, dat anders maar in waarde zou achteruitgaan, voor een ton te la ten verkopen. Voor dure auto's, die ook minder waard worden wanneer ze stilstaan, geldt het zelfde. De activiteiten van politie en jus titie om de criminele winsten van misdadigers af te romen kosten overigens tot op heden meer geld dan zij opleveren. Volgens het Openbaar Ministerie duurt het nog enkele jaren, voordat de Pluk-ze-teams zo succesvol zijn dat zij echt lonend zijn. Een woordvoerster van de Dienst Domeinen maakte gisteren be kend, dat in 1994 de ontvangsten uit verkoop van verbeurd ver klaarde en in beslag genomen goederen van criminelen 3.1 mil joen gulden bedroegen. Het jaar daarvoor was dat 1.5 miljoen gul den. De bende van Venlo tijdens de eerste rechtszitting Van onze verslaggever Yerseke - 'Volledig uit de lucht gegrepen'. Zo noemt directeur L. Lucas van het Mosselkantoor in Yerseke het bericht, dat 99 procent van het mosselbestand in de Waddenzee is stukgevro- ren. De Waddenvereniging kwam de ze week met dat bericht naar bui ten. Volgens de club is de kans groot, dat de Waddenzee dit jaar verschoond blijft van kokkel- en Lucas begrijpt niet goed, waar dat idee op gebaseerd is. „Ook wij hebben uiteraard geïnfor meerd en de mosselen op de per celen liggen er perfect bij. We kunnen ons dan ook nauwelijks voorstellen dat ze zijn doodge vroren." Lucas voegt daar aan toe dat ook de mosselstand in de Ooster- schelde weinig te lijden heeft ge had van de strenge winter. „Geen enkel probleem. Er is daar na tuurlijk ook weinig ijs geweest. Nu is de Oosterschelde een veili ger gebied dan de Waddenzee. Het ligt meer beschut en het is er "under koud dan in het noorden van het land. Bovendien is het "cgstroomrisico er kleiner. Mos selen hebben zuurstof en plank an nodig om goed te kunnen groeien. Dat is ruimschoots aan- Volgens Lucas wil de addenvereniging met haar uit- gen een 'voorschot nemen op zaadvisserij', die in juni/juli an start gaat. „Ik kan geen an dere verklaring bedenken om met zulke berichten naar buiten te komen. Maar het is een feit dat over de zaadval nog helemaal niets te zeggen is. Dat spul wordt pas in april geboren." (ADVERTENTIE) door Madeleen Wesseling (anp) Den Bosch - Heeft de rechtbank in Roer mond zeven leden van de Bende van Ven lo ten onrechte tot jarenlange opsluiting veroordeeld voor het plegen van zeven beestachtige moorden? Waren de vond sten van 'slechts' vijf lijken en verder al leen nog de bekentenissen danwel belas tende verklaringen van de bendeleden wel genoeg bewijs om de waarheid abso luut en overtuigend boven water te krij gen? Die vragen spelen in Den Bosch, waar het ge rechtshof zich in hoger beroep moet buigen over een van de meest unieke en gruwelijkste moordzaken uit de Nederlandse geschiedenis. Wie eerst bekende, trekt nu zijn verklaring in. Belastende verhalen blijken te komen uit de mond van een zwakbegaafde verslaafde, dan wel afkomstig van mensen die met de bende leden nog appeltjes te schillen hadden. Van het materiaal waarop de rechters in Limburg hun vonnissen velden, blijft nauwelijks iets overeind. Een slopend proces in Brabant is het gevolg. De waarheid moét boven tafel komen: wettig en overtuigend. Getuigen die bij de rechtbank geweigerd werden, mogen dit keer wél hun, vaak ontlastende, verhaal komen afsteken. Zeer tegen de zin van het Openbaar Ministe rie, dat vrijwel alle getuigen weigerde op te roepen. En als klap op de vuurpijl mag de be kende geheugendeskundige, hoogleraar dr. W. Wagenaar over twee weken zijn mening komen vertellen. In Roermond kreeg de ver dediging de kans niet hem op te roepen. Zij hoopt, dat hij nu zal zeggen dat de aanvanke lijke bekentenissen over de meest afschuwe lijke slachtpartijen slechts onder ongeoor loofde druk van de politie werden afgelegd. Of zouden het verzinsels zijn geweest van jon ge Limburgse jongens, al dan niet verslaafd. Beginnende twintigers van hoge en lage kom af, die wél een grote dievenbende vormden, maar geen moorden pleegden. Op die ene na dan: de hennepkasbewaker Wissink in Reuver die in 1994 'per ongeluk' bij een beroving doodgeschoten werd. De twee Nederlandse hoofdverdachten Fren- kie P.(23), veroordeeld tot levenslang en zijn boezemvriend Sanny P.(20), gestraft met 18 jaar cel en tbs, bekennen die zaak. Maar met de carnavalsmoord dat jaar op het bejaarde echtpaar Van Rijn, 78 en 80 jaar oud, hebben TEKENING ANP ze naar eigen zeggen niets te maken. Evenmin als met de moord op de Turkse hasjdealer I. Karaca in 1993 en het 'afslachten' van drie andere, onbekende Turken die getuige waren van de moord op Karaca. Van de vijftien bendeleden die indertijd voor de rechtbank terecht stonden, zijn er in Den Bosch dertien over. Ongeveer de helft is Ne derlander en werd veroordeeld voor betrok kenheid bij één of meer moorden. De andere helft is Turk. Zij werden vrijwel allemaal, wegens gebrek aan bewijs, vrijgesproken. In hun zaak ging het OM in hoger beroep om hen alsnog achter slot en grendel te krijgen. Dat zal in één zaak -rond de 43- jarige A.A. (Ak- dis)- moeilijk worden. Hij vertrok meteen na afloop van het proces in Roermond naar Tur kije en is onvindbaar. En laat nu uitgerekend hij degene zijn die door de ouders van Karaca als de dader wordt aangewezen van de moord op hun kind. Tot wanhoop van de twee procureurs-generaal worden ook deze mensen binnenkort door het hof gehoord. Met een hele trits andere ontlas tende getuigen, al dan niet vermomd met snor, baard en ciownsneuzen, omdat zij zich bedreigd voelen. Voorlopig is het proces in Den Bosch nog niet afgelopen. Op de hoek van de WUhelminasingel en Wilhelminastraat vindt u de nieuwe GANT Store. De hele collectie van dit beroemde Amerikaanse merk onder één dak! The GANT Store, Wilhelminasingel 1, Breda. Nijmegen (anp) - De Nijmeeg se stichting In Paradisum heeft een kort geding aange spannen tegen de Dekenale Stichting R.K. Begraafplaat sen Nijmegen. In Paradisum vindt, dat de Dekenale Stich ting onzorgvuldig omspringt met de grafrust van overlede nen en de belangen van nabe staanden. Het geding dient op 14 maart voor de rechtbank in Arnhem. De stichting In Paradisum behar tigt de belangen van nabestaan den van overledenen die begra ven liggen op de monumentale begraafplaats Daalseweg in Nij megen. Dit kerkhof is kortgele den geheel gerestaureerd en opengesteld voor buurtbewoners. De begraafplaats is meer dan een eeuw oud. Er zijn zeer bijzondere grafmonumenten te zien. De ge meente Nijmegen beschouwt de begraafplaats als cultuurhisto risch monument. De Dekenale Stichting is eigenaar en beheer der van de dodenakker. Toen de begraafplaats, na jarenlange ver waarlozing, in oktober vorig jaar feestelijk opengesteld werd, kon digde de stichting een soort gene raal pardon af voor nabestaan den. Naar de mening van de De kenale Stichting zijn er tientallen jaren geen grafrechten betaald. Wie zich voor het eind van het jaar meldde als rechthebbende, hoefde over de jaren daarvoor geen rechten te betalen. De Deke nale Stichting behoudt zich het recht voor om graven waarvoor zich niemand gemeld heeft te rui men. In Paradisum vindt dat de stich ting in gebreke is gebleven door niet alle vijfhonderd bij hun ad ministratie bekende ingeschreve nen te informeren over de plan nen. Alleen degenen die zich na een oproep in de plaatselijke pers meldden, hebben een brief gekre gen, stelt In Paradisum. Daar naast vindt In Paradiusm dat de stichting actief uit zou moeten zoeken, voor welke graven nog rechten bestaan en wie de nabe- Den Haag (anp) - Een groot deel van de ongeveer duizend sur veillanten die in dienst zijn van de Nederlandse politie, heeft geen kans op een baan als agent. „Voor velen een desillusie," zegt de Nederlandse Politie Bond (NPB). De surveillanten zijn destijds aangenomen voor een periode van zes jaar. De vakbonden sig naleren, dat een groot aantal van hen hoopt door te stromen naar het reguliere politiekorps, maar de kans daarop is gering, omdat ze vaak niet aan de eisen voldoen. Ook de christelijke politiebond ACP is ontevreden en zegt dat er nogal wat onduidelijkheid is bij de sollicitatieprocedures: „Tus sen neus en lippen door is de as pirant-surveillant hoop gegeven op een vaste aanstelling, maar het blijkt om loze beloftes te gaan," Het fenomeen politie-sur- veillant is in het leven geroepen om 'meer blauw' op straat te krij gen en zo het gevoel van veilig heid te vergroten. De NPB zegt nooit veel voor dit plan te hebben gevoeld. De bond vreesde inder tijd al, dat het gros van de sur veillanten na afloop van de con tractperiode op straat kwam te staan. „Het opleidingsniveau ligt vaak te laag voor een functie in het reguliere korps," aldus een NPB-woordvoerster. Eindhoven (anp) - Een 34-ja- rige Eindhovenaar heeft te genover de politie bekend, dat hij in zijn woning ontucht heeft gepleegd met twee jon gens van 14 en 15 jaar. De po litie verdenkt hem van veel meer gevallen. De man is ingesloten. De Eindhovenaar is woensdag al aangehouden. Dat gebeurde in het kader van een onderzoek naar het plegen van ontucht met drie kinderen van 6, 8 en 10 jaar. Dat zou begin dit jaar hebben plaats gevonden in de open lucht. De politie kwam de verdachte pas onlangs op het spoor, nadat via de plaatselijke media een sig nalement was verspreid. Een anonieme melder noemde zijn naam. Na zijn arrestatie ontkende de man de verdachtmakingen ten aanzien van de jongste kinderen. Wel biechtte hij zijn misdragin gen met de twee oudere jongens op. Daarvan was echter nooit aangif te gedaan. Desondanks zag de politie kans de jongens op te spo ren. Inmiddels hebben zij ook aangifte gedaan. De verdachte heeft de jongens waarschijnlijk meer dan een jaar geleden op ge raffineerde wijze ingepalmd, al dus een woordvoerder van de po litie. Hij uitte geen bedreigingen en gebruikte al evenmin geweld. De slachtoffers zijn vermoedelijk minstens enkele keren per week in de woning van de man mis bruikt. De politie gaat er nog steeds van uit dat de jongste kinderen de waarheid spreken en dat de ver- dachte ook daarvoor verantwoor delijk is. Bovendien houdt de politie er re kening mee dat de man nog meer slachtoffers heeft gemaakt zon der dat daarvan aangifte is ge daan. De politie zet het onder zoek voort. Apeldoorn (anp) - Museum Paleis Het Loo heeft op de kunst- en antiekbeurs in Maastricht een zilveren ser vies van 52 stukken gekocht, dat toebehoorde aan prins Frederik (1797-1881). De prins was de tweede zoon van koning Willem I en Wil- helmina van Pruisen. Fre derik woonde in het huidige raadhuis van Wassenaar. Hij kocht het servies zeker voor 1830 bij Dutalis in Brussel. De 48 borden en vier schalen werden alle voorzien van de gekroonde monogrammen van de prins. Na zijn dood kwam het ser vies door vererving terecht in andere collecties. Volgens een woordvoerder van Het Loo mag het als uitzonder lijk worden beschouwd dat dit 52-delige servies in het verleden niet in afzonderlij ke delen van eigenaar is ver wisseld." VERVOLG VOORPAGINA In de Bredase binnenstad worden onder het uitgaanspubliek brief jes verspreid met daarop de tekst 'GHB: A Mind Orgasm Relaxes Everything'. Na een semafoon nummer te hebben gedraaid kun je je telefoonnummer achterla ten. Nog geen paar minuten later belt ene Andy je vriendelijk te rug. Bij hem zijn allerlei pep drankjes verkrijgbaar. Inclusief het gloednieuwe GHB. Het spul zou al dertig jaar gele den ontdekt zijn door een Franse onderzoeker, H. Laborit. Gam- ma-Hydroxybutyrate wordt door het menselijk lichaam van nature aangemaakt, zo meldt het schrij ven dat Andy op verzoek toe stuurt. Het product, dat als drankje ge nuttigd wordt, zou amper bijwer kingen hebben. Het wordt ge bruikt als middel tegen alcohol verslaving en slapeloosheid. Bo vendien zouden bodybuilders het drinken, omdat het helpt bij het omzetten van vet in spierweefsel. GHB heeft slechts één vervelende bijwerking, zo claimt de leveran cier. Als je er te veel van gebruikt of in combinatie met alcohol en slaapmiddelen, dan gaat het lampje uit. Een bewusteloosheid van een paar uur is dan niet uit zonderlijk. Bovendien zouden er ook flesjes te koop aangeboden worden, waarin behalve GHB nog andere toevoegingen zitten, die minder goed 'vallen'. Bij het Centrum voor Alcohol en Drugs (CAD) is het drankje in elk geval niet bekend. „Wij hebben hier nog niet van GHB gehoord. Maar het lijkt me niet echt ge zond, als je bij gebruik samen met alcohol onderuit gaat. Zeker niet, als dit een nieuwe uitgaans- drug is. Uitgaan en drank zijn dingen, die toch vaak bij elkaar horen," zo stelt preventiemede werker T. de Vos. ^trecht (anp) - De opvang van voorlichting voor jongens het slachtoffer staanden zijn. „Voor graven van wie de recht hebbende niet meer gevonden kan worden, moet een overgangs recht van minstens zes maanden gelden," stelt een woordvoerder van In Paradisum, „voor alle gra ven moeten nabestaanden de ge legenheid krijgen rechten te be houden, te verlengen, te vernieu wen of te vestigen. Het is onvoor stelbaar dat mensen er zonder enige informatie achter zouden moeten komen, dat hun graf of dat van hun familieleden ineens weg is." In Paradisum verzet zich ook te gen het plan van de Dekenale Stichting om graven te gaan rui men. Volgens In Paradisum is er op de drie hectare grote dodenak ker nog plaats genoeg. (ADVERTENTIES) Nog een paar dagen! Dan kunt u weer naar de Huis Interieur RAI en de Huishoudbeurs. Meer nog dan vorig jaar staan deze beurzen bol van de meest fantastische woon- en interieur-ideeën. Kom 't volgende week zelf maar ervaren! 13 T/M 24 MAART Dagelijks geopend van 10 - 17 uur. Toegangsprijs 20,-. RAI-infolijn: 020-504 30 00. Rail Idee. Het handige alles-in-één kaartje van de NS. Goed voor zo'n 20% korting op trein en toegang. I Huis /nferHuJJÉ 1 HuishoudbeQr&jÉ 1 ^llMTl jjjj Amsterda zijn van sueel misbruik, is een on tschoven kindje. Een e verbetering hiervan is Tv.„ meent de organisatie TsAct. De instelling biedt hulp ,na seksueel geweld en m voor de preventie ajoppan 's>iu!i pJO°1 P)00t| zet zich ervan. ^Nbekenrid iS n°g rdatief Wei" bmit, over seksueel mis- de viw31? J0LnSens> terwijl één op "•isbruik h' °f£ers van seksueel is Rot JeuSdlgen een ion" het aantoi fre voorlichting kan Volgen, Lslachtoffers beperken. 8 ns rransAct onderstrepen de ontuchtzaken die de afgelopen weken in Rijssen en Amersfoort aan het licht kwamen, de nood zaak van een goede opvang van jongens die met seksueel geweld zijn geconfronteerd. Twee lera ren van scholengemeenschap Reggesteijn in Rijssen worden verdacht van het jarenlang mis bruiken van ongeveer twintig leerlingen. Ook een oud-leraar van de vrijgemaakte gerefor meerde scholengemeenschap Guido de Brés in Amersfoort zou met tientallen jongens ontucht hebben gepleegd. „Het probleem bij jongens is, dat ze zelf niet om hulp durven vra gen," verduidelijkt Joop Beelen van TransAct. „Een jongen heeft het idee dat hij mans genoeg moet zijn om ongewenste intimiteiten af te houden. Slaagt hij daar niet in, dan beschouwt de jongen dat als een persoonlijk gebrek. Ande ren denken dat ze medeplichtig aan het niet gewenste contact zijn, omdat ze niet in staat bleken de seksuele handelingen tegen te gaan, zoals dat een man betaamt. Uit schaamte durven ze inciden ten dan niet aan de kaak te stel len. Veel minder mannen dan vrouwen vertellen over seksueel misbruik in hun jeugd." Dit blijkt volgens Beelen uit verschil lende onderzoeken die van 1991 tot en met 1995 zijn gehouden. De woordvoerder van TransAct acht het goed mogelijk dat de misbruikte leerlingen van de Guido de Brés ook zo hebben ge dacht en dat dit ertoe heeft bijge dragen dat de ontuchtige hande lingen zo lang zijn verzwegen. „Het is in ieder geval opmerke lijk, dat geen van de misbruikte scholieren zich tegen het in de doofpot stoppen van de seksuele intimidatie heeft verzet. Of mis schien moet ik zeggen, heeft dur ven verzetten." Ook de actie die de directie van de school in Amersfoort na de on tucht heeft ondernomen, is niet adequaat geweest, meent Beelen. „Je kunt op zijn minst zeggen dat de schoolleiding naïef heeft ge handeld. Dat komt waarschijn lijk, omdat ze niet goed wist om te gaan met de situatie. Daarom is de aandacht voor dit onder werp zo belangrijk. Door goede voorlichting moeten slachtoffers mondiger worden en moeten mensen die voor de kinderen ver antwoordelijk zijn, beter in staat worden gesteld om goede maatre gelen te nemen," concludeert hij. „Mensen die zich aan seksueel misbruik schuldig maken, kun nen hun gedrag niet zonder hulp veranderen. Er is veel deskundige hulp voor nodig om deze mensen alleen al te motiveren om zich te laten behandelen. Met een beris ping kun je het gedrag van de be trokkene niet veranderen en loop je een groot risico dat meer kin deren slachtoffers worden." donderdag 14 maart 20.15 uur Het Turfschip - Breda VO ORAL NU. Een avondvullend programma met: TOEGANG GRATIS V V

de Stem | 1996 | | pagina 3