Aantal zwerfjiuiks neemt toe DE STEM Nestig kilometer lange gaspijp van Zeebrugge naar Kanaalzone 'Ik heb nooit iets anders gedaan dan vlas' )oor intensievere bestrijding illegale drugshandel in Terneuzen Éven uitblazen L onze verslaggevers Leuzen - Het energiebe- Ljf EZN (Energie Zuid-Ne- L b?soliH6meente Cad" pZwtas h Mm gisteren in Informatie-avond in Sluis over project ontpoldering Zeeuwse statencommissies vergaderen besloten over ontwikkelingen WOV Vlasvoorzitter Guust Mortier Ridder in de Orde van Oranje-Nassau Bijeenkomst BZW en NZf in Emergis Goes Onderscheiding voor organist nu is ver weg dichtbij.... Snelheidscontroles na klachten buurt Zeeland erland) onderhandelt met indeigenaren in Nederland België over het aanleggen »an een zestig kilometer lange Indergrondse gaspijp van het Wsche Zeebrugge naar de 'anaalzone bij Temeuzen in eeuws-Vlaanderen. Ligt in de bedoeling om grote industrieën in Zeeland, zoals Dow Chemical en Hydro Agri, te voorzien van gas uit Groot-Brit- tannië, aldus een woordvoerder van EZN. Deze industrieën werken samen met het energiebedrijf in zogehe ten warmtekrachtcentrales, die zorgen voor proceswarmte bij de bedrijven en voor stroom in het openbare net. W. van Loon laat namens Dow weten 'zeer geïnteresseerd' te zijn in de nieuwe ontwikkeling. „Wij verwachten veel van de zoge naamde gaz-to-gaz competition. Dat wil zeggen dat er meerdere aanbieders komen. Nu is dat er nog maar één. Voor ons als groot verbruiker is dat een interessante ontwikkeling. Als er meerdere aanbieders komen, zou de prijs wel eens kunnen dalen." Zeebrugge is een punt waar gas van diverse aanbieders (onder meer Noorwegen en Groot-Brit- tanië) samenkomt. Volgens L. Florusse van EZN biedt dat meer voordelen voor de afnemers dan alleen een lagere prijs. „Je kunt ook denken aan de termijnen van de contracten en een indekking tegen prijsescalaties." Florusse verwacht geen moeilijk heden met de aanleg van de pijp lijn. „De details van de route zijn op dit moment bekend. Het tracé wordt zo veel mogelijk ingepast in de bestaande infrastructuur. Op die manier blijft de schade aan de natuur beperkt. Er komen nog informatie-avonden voor alle betrokkenen." De gaspijp moet in oktober 1998 in gebruik komen, als ook de zo geheten Interconnector, een pijp leiding voor het Britse gas naar Zeebrugge, gereed is. Als gevolg van de liberalisering van de gasmarkt in Groot-Brit- tannië is het aardgas tegen aan trekkelijke commerciële voor waarden beschikbaar, aldus EZN. Het zou bij de gaspijp van Zeebrugge naar Temeuzen gaan 6%. _f 300.000,- f 70.000,- k SNS depothypotheek f 300.000,- in depot 70.000,- f 300.000,- f 750,- s, heeft de SNS bank een ;ektoets*. Hiermee kunt u inkomen u is. U er, dan M f isket- m yP°theek- It jank" der DOS als onder DOS Windows draaien. toor Harold de Puysseleijr braettzen - De intensievere bestrijding van de drugshan- el vanuit woningen in de binnenstad van Temeuzen leidt it toenemende overlast van verslaafden die in de straten an het centrum rondzwerven. ovendien formeert zich rond die last door gemeente, politie, justi tie en andere organisaties begeeft zwerfjunks een grotere ep, vaak werkloze jongeren, op deze manier met de drugs- >ne in aanraking komt en zo ook rugsverslaafd dreigt te raken. e ongewenste neveneffecten au de verscherpte drugsaanpak Temeuzen staan vermeld in de iel waarin burgemeester en ethouders van deze gemeente provincie Zeeland om finan- êle steun vragen bij de oprich- van een sociaal pension en aslaaphuis. 'et name om de problemen rond groep lokale verslaafden op te sen, heeft de gemeente in sa- lenwerking met de instellingen oor verslavingszorg in Zeeland, woningbouwvereniging Ter- luzen en de Stichting Agogische 'irgcentra Zeeland plannen op- ;et voor de oprichting van een laphuis (ook wel bekend onder naam Bed-Bad-Brood-voor- ling), een sociaal pension en laagdrempelig (dag)opvang- itrum. Mensonterend fet gaat momenteel om een iep van ongeveer honderd ver- aan verdovende midde- Een groot deel van hen heeft duatrische problemen, ver- irgt zichzelf slecht en leeft, «estentijds rondzwervend op in mensonterende omstan- iheden. Hun aantal groeit, al- de gemeente, door de intensi- bestrijding van de igsoverlast. fet afgelopen jaar zijn tweeënt- ïg van de ruim zeventig ille- drugspanden die bekend inden gesloten. Door deze inte- aanpak van de drugsover- de verdovende middelenhandel zich echter meer en meer op straat. Daarom is de gemeente er veel aan gelegen de genoemde voorzieningen zo snel mogelijk van de grond te tillen. Immers, deze opvangmogelijkheden kun nen een belangrijke bijdrage le veren aan verdere vermindering van de overlast in de binnenstad. Van onze verslaggever Sas van Gent - De Brabants Zeeuwse Werkgeversvereni ging BZW houdt op dinsdag 12 maart in samenwerking met de Nederlandse Zorgfede- bij Ëihergis in Goes. Deze bijeenkomst is bedoeld om ondernemers uit het bedrijfsle ven en die uit de zorgsector nader met elkaar kennis te laten maken. Volgens BZW vertoont de zorg sector de laatste jaren steeds meer gelijkenis met de marktsec tor. Ook van het management van zorginstellingen wordt tegen woordig een ondernemende hou ding gewenst. Centraal in de bijeenkomst staat de discussienota 'Zorg in Bedrijf, opgesteld door VNO-NCW en de Nederlandse Zorgfederatie. Al gemeen directeur P. Bouwman van de Oosterschelde Ziekenhui zen in Goes zal de nota toelich ten. De bijeenkomst begint om 15.45 uur. Door Gerlach Hochstenbach Sint-Jansteen - Na ruim vij fenveertig jaar actief te zijn geweest in allerlei vlassers bonden, vindt hij het welle tjes. Niet dat hij het beu is, oh nee, maar als je naar de 70 loopt, is het tijd dat de jeugd de fakkel over neemt. Daarom nam Guust Mortier gisteren officieel afscheid als voorzit ter van Algemene Nederland se Vlassersbond. Dat gebeurde tijdens de jaarlijk se vlassersmiddag in De Warande in Sint-Jansteen. Bij die gelegen heid werd Mortier benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Burgemeester A. Kessen van Hulst reikte de versierselen uit die bij deze koninklijke on derscheiding behoren. Hij roem- grote verdien- lor. dankwoord ng van een ratie (NZf) een bjjeenfcamst. Kii 'Prhorrtio in Gnoe .'.i: __i' ;Aj5_ :V. |4 Buijze ...zilver... N* verslaggever K!larfbra!!ain Buiize> die Kvor£ het «gel van de tóke0UW,mCadzandeen fWanglt onderscheiding in Oost- Pedaille in orSaiiist de ere- ver °P, verbonden FOTO CAMILE SCHELSTRAETE aan de Orde van Oranje-Nassau. Op 9 maart 1956 volgde Buijze zijn vader op als organist in Cad- zand, hij was tot kort geleden op pro deo-basis werkzaam voor de Hervormde Gemeente. Later nam hij ook de taak van or ganist in Retranchement op zich. De kerkeraad is er nog niet in ge slaagd een opvolger voor de heer Buijze te vinden. Mortier pleitte voor de vervaa: vlasfilm over Zeeuws-Vlaande- ren. „Zoek met elkaar contact om dit voor mekaar te krijgen," zei Mortier tegen Kessen en de ook aanwezige burgemeester De Graaf van Axel, naast Hulst de belangrijkste Zeeuwse vlasge meente. Kinderarbeid Guust Mortier - 67 jaar - is van jongs af aan werkzaam in de vlasnijverheid. „Ik kwam van school in 1941. Ik was 13 en ben meteen in het vlasbedrijf van mijn vader in Kapellebrug aan de slag gegaan. Nu noemen ze dat kinderarbeid, toen wisten we niet beter." Een bewuste keuze was de vlas niet. „Had mijn vader bij voorbeeld in de zuivel gezeten, dan was ik nu melkboer ge weest:" Mortier bouwde het bedrijf ver der uit tot het huidige 'Mortier Vlas', sinds 1977 in Sint-Jansteen gevestigd. Drie zonen zijn mede firmant. De continuïteit is dus gewaarborgd, hoewel hij er nog niet over peinst om te stoppen. „Thuis op de bank zitten, daar voel ik niks voor. Vlas is mijn le ven, ik heb nooit iets anders ge daan." Met zijn meer dan vijftig jaar er varing, heeft Mortier veel in de vlaswereld zien veranderen. „Vroeger ging nog veel met de hand, tegenwoordig gebeurt ver werking van het vlas grotendeels machinaal. Ik heb die ontwikke lingen altijd goed gevolgd en ben tijdig overgeschakeld op de mo dernere technieken." Ylassersschool Mortier heeft zich altijd inge spannen voor de belangen van de vlassers. Dat begon al in de jaren veertig, vijftig toen hij de oud leerlingenbond van de Vlassers- school mede oprichtte. In 1954 werd hij bestuurslid van de afde ling Sint-Jansteen van de nieuwe Zeeuwsch-Vlaamse Vlassers bond. Toen in 1987 de vlassers bonden samengevoegd werden tot één bond werd Mortier voor zitter. Later volgde opnieuw een fusie van diverse vlassersorgani saties en werd de Algemene Ne derlandse Vlassersbond (ANV) in het leven geroepen. Opnieuw werd Mortier voorzitter. Boven dien is hij lid van de Commissie voor Vlas van het Hoofdproduct schap van akkerbouwproducten. Als voorzitter van de ANV is Mortier opgevolgd door K. van Looij. Mortier voelt zich een met zijn product. Hij leeft ervoor en werkt zo'n zestig tot zeventig uur per week. „Een echte vlasser moet flexibel zijn en ook op zondag werken als het nodig is. Gelukkig Guust Mortier, scheidend voorzitter van de Algemene Nederlandse Vlassersbond, in zijn bedrijf in Sint-Jansteen. Gisteren kreeg hij een koninklijke onderscheiding tijdens de jaarlijkse vlassersbijeen komst. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE heeft mijn vrouw me altijd ge steund. Daardoor heb ik in al die jaren nooit een bondsvergadering hoeven missen." Er zijn volgens Mortier in Zeeuws-Vlaanderen, van oudsher de bakermat van de Nederlandse vlasnijverheid, momenteel vijf tien vlassers werkzaam die er voor honderd procent hun brood aan moeten verdienen. „Toen ik begon, net na de oorlog, waren er veel meer vlasbedrijfjes." Steunbeleid De vlasnijverheid heeft de afge lopen decennia pieken en dalen gekend. Momenteel vrezen de Nederlandse vlassers de verande ringen in het Europese steunbe leid. Nu nog worden subsidies per zone verstrekt, Nederland bijvoorbeeld is ingedeeld in twee zones. De huidige regeling is ge baseerd op de opbrengst per hec tare. Nederland scoort goed, dus ook de premies zijn hier het hoogst. Dat subsidiesysteem wordt losgelaten en alle produc tiegebieden worden vanaf vol gend jaar waarschijnlijk over een kam geschoren. „Dat betekent dat niet-traditionele vlaslanden als Spanje en Engeland, die het puur om de premie te doen is, even veel premie zouden krijgen. Dat gaat ten koste van de tradi- inlays steunzolen schoentechnikus bekroond in duitsland en amerika Desgewenst komen wij bij u thuis voor net opmeten en net passen. teteringsedijk 60 breda 076-5148168/5223475 fax 5200729 met een SIEMENS S4 GSM-telefoon bereikbaar in heel Europa togrip ki Mtvlo* «n d. «Waranlca van mocgm... ;errit e jonge axel Oranjaatraat 6 - Telefoon 0115 - 5*2710 ZATERDAG 9 MAART 1996 DEEL om een investering van 100 mil joen gulden, maar EZN wil dat bedrag niet bevestigen. De aanleg wordt gecoördineerd door het Zeeuwse Delta Nutsbe drijven, één van de energiebedrij ven die deelnemen in EZN, die zorgt voor gezamenlijke inkoop van gas en levering aan de grote industrie. Over de aanleg van het Belgische deel van de leiding wordt onder handeld met het Belgische bedrijf Distrigaz. IVo gedane arbeid is het goed rusten. Daarom streek deze ooievaar gisteren neer in Terhole. Het dier zocht niet de meest rustige plek op: bovenop een lantaarnpaal naast de N60. Volgens bioloog George Sponselee is de vogel waarschijnlijk onderweg naar het noorden. „In half maart is dat heel wel mo gelijk. Het kan best zijn dat de ooievaar onderweg is naar de broedgebieden in het noorden, bijvoorbeeld in Jutland. De ooievaars overwinteren vaak in Midden-Afrika. Ze zoeken op hun tocht naar de noordelijke streken dan vaak een rustplaats op een hoog punt: een kerktoren of zoals in dit geval een lan taarnpaal. Ze overnachten en vliegen dan weer door.Een an dere mogelijkheid die de bioloog aanstipt, is dat de vogel be hoort tot een groep 'ziverfooievaars' die zich ophoudt rond het Zwin. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Middelburg - Voor de óverleg- en informatieavond op 14 maart in Sluis over het project Herstel Natuur Westerschelde (de ont poldering) is uitgeweken naar een andere locatie. Wegens de verwachte grote be langstelling is de bijeenkomst, die aanvankelijk gehouden zou worden in het stadhuis, nu ver plaatst naar restaurant De Lin- denhoeve op de Beestenmarkt. Aanvang: 19.30 uur. Naast de algemene informatie avonden begint binnenkort ook het overleg met diverse doelgroe pen. Maandag 11 maart, is er vanaf 14.30 uur in het provincie huis een bijeenkomst met de doelgroep 'natuur en milieu'. Met de doelgroep 'scheepvaart, ha venschappen en visserij' wordt gesproken op maandag 18 maart, eveneens in het provinciehuis. Aanvang van dat overleg: 12.00 uur. In navolging van onder meer de boeren(organisaties) heeft nu ook het CDA in Axel zich tegen ont poldering uitgesproken. De afde ling zegt niet overtuigd te zijn door de argumenten die tot dus ver voor realisering van de plan nen zijn gebruikt, zo laat voorzit ter E. de Kort in een briefje aan de provincie Zeeland weten. tionele vlaslanden als België, Frankrijk en Nederland," aldus Mortier, die verwacht dat over de nieuwe regeling nog wel flink ge debatteerd zal worden. Van onze verslaggever Middelburg - Het belang van Zeeland eiste dat gisteren de sta tencommissies Waterstaat en Verkeer en Algemeen Bestuur in beslotenheid vergaderden over de ontwikkelingen rond de Wes terschelde Oeververbinding (WOV). Dit zei gedeputeerde J. Hennekeij tijdens het openbare deel van deze bijeenkomst. te schaden," aldus Hennekeij. De besluitvorming voor aanleg van de WOV zal straks, zo beloof de hij, in alle openheid plaatsvin den. Half mei verwacht de gede puteerde zowel behandeling in de Tweede Kamer als in Provinciale Staten. De door de aannemer uit gebracht offerte voor bouw en onderhoud van de oeververbin ding verloopt op 1 juli 1996. Voor die tijd moet een definitief be sluit tot aanleg zijn gevallen. Voor die tijd moet er dan tussen Rijk en Provincie overeensteming zijn bereikt over de overdracht van allerlei afspraken die de pro vincie hééft gemaakt en de over- heids-n.v. tot stand zijn geko men. Van onze verslaggever Zaamslag/Biervliet - Na klachten bij de wijkagenten over te hard rijden door de straat zijn door de Zeeuws- Vlaamse politie gisteren snel heidscontroles gehouden op de Veerstraat in Zaamslag en Driewegen bij Biervliet. De radar stond tussen 10,45 uur en 12.15 uur in de Veerstraat. In die periode passeerden 481 voer tuigen, waarvan er slechts twaalf te hard reden. De toegestane snelheid is vijftig kilometer per uur. De hoogstgemeten snelheid was 7 kilometer per uur. Bij Driewegen controleerde de politie tussen 7.45 uur en 9.45 uur. Daar kwamen 173 auto's voorbij en reden er 58 te" hard. Ook hier is de maximumsnelheid vijftig kilometer per uur. Eén be stuurder presteerde het de radar post met 99 kilometer per uur voorbij te stuiven. Van de statenleden, die zich door het plaatsen van een handteke ning bij ontvangst van de verga derstukken aan die geheimhou ding hadden gebonden, bewees een aantal gisteren lippendienst aan de openbaarheid. Maar ver gaderden desalniettemin toch vervolgens in beslotenheid. Alleen GroenLinks-Statenlid Van Kollum had geen handteke ning geplaatst, dus ook geen stukken gekregen. Hij verliet gis teren de bijeenkomst toen het be sloten punt aan de orde kwam. Wel hekelde hij voordien de ge heimzinnigheid. „Dit zet de deur open naar allerlei zaken in de toekomst," zei hij. Zijn vertrou wen in GS en zelfs de Commissa ris der Koningin was geschaad, meldde hij. Hageman (ZVP) vond dat deze geheimzinnigheid ten opzichte van de Zeeuwse bevol king een slechte indruk maakte. Dat uit concurrentie-oogmerk de zaak besloten moest blijven, ging volgens hem niet op. Er was im mers uiteindelijk maar een aan nemer overgebleven. „En het lijkt mij sterk dat een andere aanne mer alsnog met zijn bouwsom la ger gaat zitten." Zowel PvdA als D66 hadden bij bestudering van de vergader stukken weinig kunnen ontdek ken wat nog verborgen moest blijven. Maar die statenleden leg den zich neer bij de kennelijk door minister Jorritsma opgeleg de geheimhouding. Aan de orde waren financiële cij fers rond de totstandkoming van de WOV. Het ging volgens Hen nekeij onder meer om berekenin gen waarover vooralsnog in be slotenheid met de Staten gecom municeerd moest worden. „Dit om de positie van de straks te vormen overheids-n.v. - die de WOV gaat exploiteren- tegen over financiële instellingen niet

de Stem | 1996 | | pagina 33