Weekend Linux: je van hét voor Internet? 3E bestem INTERFACE E3 Koningin Beatrix en prins Claus zijn dertig jaar getrouwd. Nederland was bijna te klein toen bekend werd dat nota bene een Duitse diplomaat de toekomstige echtgenoot zou worden van de kroonprinses. Maar Beatrix bleef bij haar keuze. Hun trouwdag was niet de mooiste dag van hun leven. Maar 'U zult zien dat het allemaal goed komt,' sprak koningin Juliana tot het volk. Vil Koningin en prins hebben dertig jaar zeer hechte relatie Huwelijk uit pure liefde blijft zonder rellen en schandalen |9 MAART 1996 H ZATERDAG 9 MAART 1996 Het sprookje van Beatrix en Claus Door Jan Maarten Frequin tKoningin Beatrix en prins Claus vieren zondag hun dertigjarig huwelijksfeest. 'Claus is meer het sussende type. Soms weet hij Beat- j rir, door haar alleen maar aan te kijken, te kalmeren.' foto paul dijkstra Hun trouwdag was niet de mooiste dag van hun leven, maar, sprak de toenmalige konin gin Juliana tot het volk: 'U zult zien dat het allemaal goed komt.' foto anp FOTO BARBARA KLI bijl instanties. Onmisbaar lenzorg zijn de grote hulpoi, tiet Caritas-verband, het Dii de Evangelische Kerk. In Düsseldorfer 'Altstadt' is epkeukens' in Duitsland. D; middaguur wacht een lang geduldig op de gratis maal' daarnaast en met succes houden om politie-agent® hakelen bij alle mogelijke sr jbleemgevallen. ellist Beckmann startte in D; aar geleden een actie 'Slaapt kou'. In een mum van tijd irk bijeen. Daarvoor koe ïands) slaapzakken die hij aklozen van de stad ve"')° jheidsmotto: graag of n hoefde er geen aan te vil Beckmann 'Concerten niseren; liefdadigheidscol ipbrengst rechtstreeks naar :n wordt doorgesluisd. rlement' p is het nieuwe motto. Ir lat op een bijzondere ma [•acht. Stephan Reimers isff Evangelische DiakoniewerK. ihtere kijk op ieders persoon ■lastenliefde. „De staat. Ua naai samen!". Niet roePe?' i et helpen, maar zélf help j )e 51-jarige theoloog stichtte* ant' en was mede-initiatief burgse 'Giften-parlemen leert verbluffend democra r minstens 120 mark bi] 1 in het 'parlement' en mag 1 epraten over de besteding v voorstellen wordt met een B heid besloten. Meer dan hebben zich al aangemel men 300.000 mark bijeen. nentsleden' vinden het e gericht kunnen heipen mPJ een anoniem rekeningn Ier het minste idee te hebb j irdt besteed. iocialistische burgemeester Terming Voscherau, onM i reis voor twee pers n, besloten hij en zijn ïark) te schenken aan lier 1 n-parlement'. Een moo er nog dan de druppel op| ieiende plaat. „0 eleden ondertekenden^,, pers een verklaring ui e Duitse sociaalstaat we iet de toenemende (maa :de. Het ontbreekt aan woningen, aan wer ociale steun. Geen ex - verigens. Niettemin d van de Duitsers die w, bestaansminimum ;woon om meer en m omringea wegzakken m het ras. Prins Bernhard hield zijn dochters voor: 'Jullie mogen met iedereen trouwen als ie maar wil werken en jullie gelukkig maakt'. Deze wens van Bern hard ging bij Irene en Christina niet in ver vulling, maar het huwelijk van Beatrix en Claus staat als een huis. 'Ich will dir mein Herz schenken', zong het koor dertig jaar geleden in de Westerkerk in Amsterdam. De geest van die aria van J.S. Bach leeft nog sleeds voort in Huize Oranje. Beatnxhad als jonge vrouw, als we de kran ten uit die dagen mogen geloven, verschillen- de romances. De Italiaanse prins Allesandro u een kandidaat zijn en ook de Eindhoven- se notariszoon Bob Steensma lag goed in de race als serieuze gegadigde. De meeste aan- I dacht ging uit naar de Duitse prins Richard ffl Sayn - Wittgenstein. Het wachten was op I de bevestiging van de Rijksvoorlichtings dienst. Maar die bleef uit. Totdat een foto- uf op 1 mei 1965 vanuit het struweel een verliefde Bea gearmd zag wandelen in het park rond kasteel Drakensteyn. Verzet Beatrix (58) en Claus (69) zijn dertig jaar geleden geen 'verstandshuwelijk' aangegaan, mals zo vaak gebeurt in adellijke kringen. Zij j ruwden op 10 maart 1966 in Amsterdam uit pure liefde'. De keuze van Beatrix riep deftige emoties op in het land, maar vastbera den als zij is, zwichtte ze niet voor de protes- en van het verzet, de joodse gemeenschap en Nederland ('Claus raus'). Pas toen dr. Lou de Jong van het Rijks Instituut voor Oor logsdocumentatie bekend maakte dat Claus geen vuile handen had gemaakt in de Tweede Wereldoorlog zette premier Cals het sein voor het verliefde stel op groen. Over die traumati sche ervaringen in de beginjaren zei Claus: „Mijn vrouw en mijn schoonouders hebben mij er door heen gesleept." Mensen die de Oranjes van dichtbij kennen, zeggen dat de koningin en prins-gemaal een zeer hechte relatie hebben. Dat stralen ze ook uit. Die zeldzame keren dat zij daarover iets prijsgaven, maakten Beatrix en Claus er geen geheim van hoezeer zij samen een eenheid vormen. Hun werkzaamheden worden inhou delijk op elkaar afgestemd, ('mijn man steunt mij heel erg en coacht mij...'), ze vullen elkaar aan, corrigeren de ander. Hij adoreert zijn vrouw om haar volharding, haar perfectionis me en haar plichtsbesef en zij heeft diverse keren openlijk gezegd dat zij haar zware taak nooit aan zou kunnen, als ze geen man zou hebben die 'bereid is om dit ook op zich te nemen'. Foto Hoewel de Oranjes sinds Juliana en Bernhard niet meer zo in een gouden kooi leven als in de tijden van Wilhelmina, Emma en hun voor gangers, was het Beatrix en Claus er alles aan gelegen hun privé-leven hermetisch af te schermen. Slechts een enkele keer mocht de (internationale) pers langskomen om familie kiekjes te maken. Voor de rest moeten de fotografen het hebben van staats- of werkbe zoeken om een lid van de koninklijke familie in het vizier te krijgen. Slecht één fotograaf is er in geslaagd een 'wereldplaat' van Beatrix en Claus te maken. John de Rooy moest er wel dagenlang voor in de struiken van Draken steyn liggen om op 1 mei 1965 Beatrix arm in arm te zien lopen met een voor iedereen nog onbekend man. De paparazzo verdiende met deze foto sloten geld en hij nam de negatieven mee naar bed uit angst dat ze gestolen zouden worden. De Nederlandse kranten durfden de foto pas te publiceren toen het Engelse blad Daily Express de primeur voor zich had opgeëist. Derde Wereld Het jonge geluk nestelde zich in kasteel Dra kensteyn in Lage Vuursche. Hoewel Claus van alle kanten werd gewaarschuwd dat hij het heel moeilijk zou gaan krijgen, sloot de natie hem steeds meer in de armen. De char mante, intelligente, maar vooral ook beschei den Claus kon zich steeds meer toeleggen op zijn grote passie: de Derde Wereld. Vooral in die hoedanigheid staat hij bekend als een groot deskundige en belangrijk adviseur van de minister voor Ontwikkelingssamenwer king. Beatrix hield zich naast haar moeder schap ook heel nadrukkelijk bezig met haar toekomstige taak als koningin. Samen reisden ze de wereld af om (internationale) ervaring op te doen. Het wachten was op het moment dat koningin Juliana (in 1980) zou aftreden. Het leven van de Oranjes ging zijn gangetje. Geen rellen zoals aan het Engelse hof. Ook geen schandalen waar Juliana en Bernhard zich doorheen moesten vechten, zoals de bij- na-echtscheiding door de Greet Hofmans affaire en het Lockheed-schandaal rond prins Bernhard. Twee keer stapte Claus met succes naar de rechter om de pulppers aan te pak ken. De ene keer zou Willem-Alexander met een dom blondje een nacht in een hotel door hebben gebracht en Claus' vader zou niet aan een hartaanval gestorven zijn, maar zelf moord hebben gepleegd. Claus, begin jaren tachtig gekweld door depressieve aanvallen, zou die erfelijke aanleg van zijn vader heb ben. Bonje Een sprookjeshuwelijk lijkt het wel. Hooguit thuis eens flinke bonje, zoals dat in gewone Hollandse families voorkomt. Bijvoorbeeld toen Alexander om twee uur 's nachts over de hekken van paleis Huis ten Bosch klom om in Scheveningen te gaan stappen. Dacht dat zijn moeder al sliep, maar was even vergeten dat Beatrix vaak tot diep in de nacht doorwerkt. Beatrix kan goed uithalen en dat zal de jonge prins toen ook geweten hebben. Huisvriend en dichter Adriaan Roland Holst, over de 'majesteit', zoals Beatrix zich laat aanspreken: „Ze kan fel uit de hoek komen. Dat kan opeens opkomen." Vader Claus was voor de opgroeiende zonen veel milder. Hij las de prinsjes sprookjes voor of vertelde verha len over het oerwoud. En als de gemoederen in Huize Oranje wat te hoog opliepen, loste Claus het (generatie-)conflict op. Dichter Holst: „Claus was meer het sussende type. Soms weet hij Beatrix, door haar alleen maar aan te kijken, te kalmeren." Kostschool Dieptepunt in het huwelijk waren de depres sie-aanvallen van de prins-gemaal. De prins voelde zich, vooral nadat Beatrix de troon had bestegen, naar het 'tweede plan' gescho ven. Zware tijden braken aan, maar de Oran- je-clan bleef fier overeind, ondanks de druk ke werkzaamheden en verplichtingen van de koningin. De spanningen liepen tijdens de ziekte van Claus soms hoog op. Puber Alex bevestigde dat tegenover Renate Rubinstein. Hij werd naar het strenge Atlantic College in Wales gestuurd: „We vonden elkaar toen las tig." Om te laten zien dat hij zijn ouders miste, plantte hij op de verjaardag van zijn moeder tegen alle regels in de Heineken-vlag op een van de torens van de chique kostschool. Beatrix en Claus hebben veel belangstelling voor kunst, bezoeken in binnen- en buiten land exposities en houden veel van muziek. Beatrix boetseert al van jongsaf. Maar het staatshoofd, in Nederland al vele jaren de populairste vrouw, stopt haar meeste energie in haar taak als Koningin der Nederlanden. Elke dag verdiepen in staatszaken, wekelijks overleg met de premier, werkbezoeken, ont vangsten en staatsbezoeken. Bij rampen troost zij slachtoffers. Ondanks zijn zwakke gezondheid - de prins heeft de ziekte van Parkinson - vergezelt hij zoveel mogelijk de vorstin. Ook op staatsbe zoeken. Of ze nu voor het A-merikaanse Con gres staat of voor de Israëlische Knesset, Beatrix weet met haar toespraken de aan dacht op zich te vestigen. Samen met Claus worden die toespraken tot in detail doorgeno men. Oud-directeur G. van der Wiel van de Rijksvoorlichtingsdienst: „Ik hoorde tijdens een staatsbezoek hoe Beatrix en Claus op hun hotelkamer tot diep in de nacht hun speech aan het voorbereiden waren. Die moest vlek keloos zijn. Ik dacht: doe het toch rustiger aan, anders houden jullie dit nooit vol." Uiensoep Bij hun 25-jarig huwelijksfeest zeiden Beat rix en Claus dat hun drie zonen Willem- Alexander, Johan Friso en Constantijn 'het centrale punt' vormen van hun geluk. Met het ouder worden van de drie jongens werd het steeds gezelliger in Huize Oranje. Ook al zijn de prinsen de deur uit, de Oranjes komen vaak in weekends bij elkaar. Meestal met prins Claus in de keuken, want die heeft vroe ger als vrijgezelle diplomaat geleerd voor zich zelf te zorgen. Koken kan ie voortreffelijk. Met boeuf Stroganoff en uiensoep als specia- leit van het paleis. aat staat geschreven dat ik consequent ®°et zijn? Nergens toch? Nou dan.... or'ge week beweerde ik dat ik het, althans voorlopig, nog bij Windows 95 zou houden, ®a® vanaf vandaag ziet mijn desktop er osondanks heel anders uit. Tenminste, als ik monitor weer terug heb, waar intussen nieuwe hoogspanningstrafo in gezet is, aar ze wilden hem graag wel even testen et mijn kabel erbij, om zeker te weten dat ™argeen kink in zit. ossen is het een weekje behelpen geweest mailen op die oeroude Toshiba 1000, me' bauds modempje loopt de Jkr net 20 snel binnen als dikke eh... mod- wnrÜ !,emanc' die het blijkbaar weten kan, jj Ta! maarMen bestookt met de uitda- in °,otaljinux op mijn systeem te installeren I?" c'oor kem verguisde Win- Bn. Vorige week is hij een stap te ver ik wt' *aarschijnlijk omdat hij dacht dat iriasnA rniet m zou traPPen- 'Als M zes moen Linux draait,' zo blufte hij over- 95' rl®: aari draai ik zes maanden Windows Want C van B. te R. geweten, nukkpU 1 hii zelf zjjn handen vol aan de S^ar<lje van Biff Gates' overlw? °P mi'n keurt aan mijn kant van de den ™st gehouden, bij New Media Gui- Wi„ enHaag (070-3817030) twee verschil- dichtstlv- - len Lmux besteld en in de Linux- bzilnde boekhandel de 'Basiscursus van ene Taco Hoekwater (ISBN 9039503710) aangeschaft. Bovendien viel mijn oog op het vuistdikke magazine Compu ter Shopper, dat uit ruim zeshonderd pagi na's reclame en een pagina of vijftig tekst bestaat. Dertien gulden en vijftig cent is een hoop geld voor twee kilo junkmail, maar dat weet de redactie van zo'n blad ook. Daarom hebben ze een cd-rom op de omslag geplakt en daar bleek een soort demo-versie van Linux op te staan, dus die ook maar gelijk meegenomen. Dat boekje van Taco Hoekwater, plus het artikel in dat blad over het installeren van Linux, heb ik op een nog steeds monitorloze avond doorgenomen. Dat was maar goed ook, want daardoor kon ik niet in de verlei ding komen om die eerste cd-rom in de tower te stoppen, ondanks alle waarschuwingen in de handleidingen om dat zo laat mogelijk te doen en eerst alle manuals goed door te lezen. Dat heb ik ditmaal dus wel moeten doen, en, het moet gezegd, ik kreeg er een vrolijk gevoel van. Een mens wil nou eenmaal altijd bevestigd worden in de keuzes die hij, al dan niet spontaan, gemaakt heeft, en ik had al besloten om te gaan Linuxen. Het woord Linux blijkt overigens, zowel in het Engels als in in het Nederlands, op twee verschillen de manieren uitgesproken te worden. Phone- tisch linnuks dan wel lainux. Mag allebei, en het kan me ook niet zoveel bommen, als u en ik maar weten waar het om gaat. Linux dus, een besturingsprogramma waar ik de afgelopen maanden al het een en ander over gehoord en gelezen had, maar veel wist ik er nog niet van. De filosofie erachter bevalt me wel, ook al omdat het allemaal zo goed als gratis is. De broncode van het pro gramma is geschreven door Linus Torvald die zijn creatie daarna belangeloos op het Internet geparkeerd heeft. Overal ter wereld zijn dagelijks honderden programmeurs bezig stukjes van het programma aan te pas- is Bill Gates de rijkste man op aarde gewor den. Dat mag-ie best van mij en ik vind twee honderd gulden voor Windows 95 een accep tabel bedrag als het spul doet wat ik ervan verwachtte toen ik het kocht: lopen als een tierelier en stabiel wezen. Dat lopen wil nog wel, zeker nu ik in een overmoedige bui mijn geheugen van acht naar vierentwintig megabyte op heb laten Door Léon Krijnen Reacties: E-mail: 100445.2062@compuserve.com sen en te verbeteren. Wekelijks, soms dage lijks, verschijnen er ergens op Internet nieu we patches, aanpassingen, die gratis gedownload kunnen worden. Je kunt de fundamentele elementen van het programma zelf ook binnenhalen via de tele foon, maar dat kost nogal wat tijd en boven dien moet je dan ook meteen alles gaan back- uppen, dus het is beter om het op cd-roms aan te schaffen. Dat kost wel iets, maar 22 gulden vijftig voor vijf cd-roms vol program ma's, dat zit 'm alleen in de verpakkings- en verzendkosten. Dat in tegenstelling tot de producten van de firma Microsoft, die voor ieder bitje dat Seattle verlaat een paar cen ten wil zien. Dat zijn er nogal wat en daarom pompen, maar dat laatste is bij mij tot op heden niet helemaal het geval geweest. Gebruiksvriendelijkheid en lay-out van Windows 95, dat zijn dingen waar je mij niet over hoort klagen, maar de stabiliteit laat, in ieder geval in mijn geval, te veel te wensen over. Dat chronische gedonder met DOS- programma's en DOX-boxen kan me nou onderhand gestolen worden, terwijl Compu serve en Windows 95 elkaar ook nog constant het computerkot proberen uit te vechten. De afgelopen week werd hier op de krant een beetje op me gemopperd: mijn geschrijf was ze een beetje te technisch en sommigen kon den er geen touw meer aan vastknopen. Die kritiek trek ik me aan, want ik ben een gevoelig mens. Vandaar dat ik hier verder volsta met bovenstaande verwijzingen naar Computer Shopper (maart 1996) en naar dat boekje van Taco Hoekstra. Wie de beschik king heeft over de faciliteiten van Compuser ve bezoeke het Unix-forum en vindt wat hij nodig heeft in Library 16. Wie zich bedient van een andere provider tikt in de sectie computers en the internet van het zoekpro gramma Yahoo (http://www.yahoo.com) het woord linux in en kan dan wel een paar dagen vooruit met wat er allemaal terug komt. Verder wil ik hier volstaan met een paar waarschuwingen van Taco Hoekwater: „Linux is het meest geschikt voor mensen die een hekel aan hun oude besturingssysteem hebben omdat ze iets ingewikkelds willen doen dat niet kan. Iedereen die iets leuks wil doen met zijn PC en bereid is daarvoor te blijven leren is geschikt voor Linux. Linux is niet geschikt voor mensen die liever een Mac hadden gehad omdat ze DOS te ingewikkeld vinden en mensen die het telefoonnummer van de supportafdeling op hun monitor geplakt hebben. Neemt u dit advies alstu blieft serieus," aldus Hoekwater, „u bespaart uzelf een hoop frustratie...". Ik ben benieuwd. Het ziet er in ieder geval naar uit dat ik mezelf van voldoende stof voor nog een paar afleveringen ga voorzien. Ik heb een beetje het gevoel alsof ik aan een reisje naar een ver en onbekend land ga beginnen. Ik ben er nog nooit geweest, en aan die reisgids van meneer Hoekwater kan ik niet goed ruiken en proeven hoe het er echt is. Daarnaast ben ik natuurlijk ook nog een beetje argwanend ten aanzien van de aanbe velingen van meneer Van B. voornoemd. Ik ken tenslotte genoeg mensen die Bali het paradijs op aarde vinden en ik weet wel beter. Ik zie wel waar het schip strandt en ik houd u op de hoogte. Tenslotte staat daar altijd nog die oude Toshiba om me uit de brand te helpen als ik er voorlopig, zeer onverhoopt, nog niet in zou slagen om een PPP-connect naar Compuserve onder Linux aan de gang te krijgen. Ik heb dienaangaand de eerste FAQ (staat voor frequently asked questionsgeraad pleegd. Of ik hem snapte? Eh.., vooruit, ik ben niet zo hautain dat ik niet wil toegeven dat die, wat mij betreft, net zo goed in het Sanskriet geschreven had kunnen zijn: ik kon er geen touw aan vastknopen. Maar dat zal, denk ik, de komende weken snel veran deren, als ik een beetje wegwijs ben gewor den in de nieuwe commando's en in de struc tuur van Linux. Tegen die tijd, vooropgesteld dat alles net zo geweldig is als degene die me over de streep heeft getrokken, me heeft beloofd, kan ik me ook eens gaan storten in het gewoel in de sec tie besturingssystemen van het NL Compu ting Forum. Daar voeren voor- en tegenstan ders van OS/2 Warp en Windows 95, zo te zien qua kennis hele zware jongens, een soort godsdienstoorlog. Komt daar ineens een Calimero uit Brabant meepiepen: 'Hee jon gens, Linux, dat is je van hét voor Internet...'.

de Stem | 1996 | | pagina 13