[Geen Zeeland-kaart in regio de stem DE STEM politie verricht negentien aanhoudingen in binnenstad Terneuzen Gemeenten in Zeeuws-Ylaanderen kijken eerst de kat uit de boom Brand legt oud scoutinggebouw Terneuzen in de as R HOOFT Philips dient volgende week 64 ontslagaanvragen in Gefeliciteerd! Pa van Rooy Tineke Pieter. Dow betaalt ton schikking voor twee milieudelicten Eis vijftien maanden voor steekpartij in Terneuzen Rijk betaalt bijdrage voor nieuwe haven bij Vlissingen Zilveren jubileum voor de Geuzenfeesten in Biervliet tfeliciteerd jeduld! IS VERHUISD NAAR I! FJ. Haarmanweg 2a, Terneuzen RËL 0115-616510 jwd ^Adverteren iONDERNEMING ARTYCENTER REIZENDE MAN •OSTERZANDE .0114-681577 Paasbeurs in Philippine de is.... oenrijk Bakker jido Gezellestraat 27 irneuzen (1.0115-617911 if E23IiilT Bent u de assistent expediteur die Gefco Benelux zoekt Kijk morgen in maak werk van ^ze of een van de Ve'e andere vacatures Anand Mahabier in Brc^ 3prs KAPOT? WIJ HALEN HEM OP! Zeeland VRIJDAG 8 MAART 1996 DEEL B i veel succes!! |ija van Oosterhout 1 te Made. Ivan onze verslaggever [Leuzen - De Zeeuws-Vlaamse ilitie heeft de afgelopen twee dagen totaal negentien aanhoudingen Jverricht in verband met onregelma- .-aheden in de binnenstad. Het {lof voornamelijk mensen in het bezit van verdovende middelen. 25-jarige vrouw uit het Belgische a liep in de Donze Visserstraat patrouillerende agenten op. Zij was in het bezit van harddrugs. Twee jeugdige Fransen, respectievelijk vijftien en 21 jaar oud, werden gearresteerd in een huis aan de Eerste Verbindings straat. Ook zij hadden harddrugs op zak. Personeel van de douane betrapte een 21-jarige landgenoot van deze twee jon gemannen met anderhalf ons marihuana bij zich. Hij kreeg lik-op-stuk en moest behalve zijn softdrugs inleveren een boete van zevenhonderd gulden betalen. Ook een vrouw van 21 en twee mannen van respectievelijk 32 en 38 jaar oud uit Gent werden door de politie in een pand aan de Eerste Verbindingsstraat aange houden in het bezit van harddrugs. De districtsondersteuningsgroep, de spe ciale eenheid van de Zeeuws-Vlaamse politie die zich bezighoudt met drugsbe strijding, arresteerde bij een inval in een woning in diezelfde straat zes mensen. Het ging om twee Terneuzenaars, drie Rotterdammers en iemand zonder vaste woon- of verblijfplaats, ze varieerden in leeftijd van vijfentwintig tot dertig jaar oud. Bij de actie werden 160 xtc-pillen, tien gram cocaine, achttien gram heroïne en 190 gram amfetamine in beslag geno men. Een 19-jarige inwoner van Sas van Gent kreeg proces-verbaal omdat hij in de binnenstad liep terwijl hem verboden was zich daar op te houden. Eenzelfde behandeling kregen een 25-jarige man uit Rotterdam en een 25-jarige Terneu- zenaar. Een 26-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats werd aangehouden en overgedragen aan de Vreemdelingen dienst omdat hij zich illegaal in ons land bevond. Een 22-jarige man uit Bassevelde (B) werd gearresteerd omdat hij nog een gevangenisstraf uit moest zitten. Ten slotte betrapte de politie op heter daad een 18-jarige jongeman uit Hoek. Hij was bezig op een houten afschei- dingswand in de Noordstraat 'Nazi's Rule' aan het kladden was. Ook was hij in het bezit van een verboden zogenaamd vlindermes. met jullie Papa, witje, 1 I Goede Morgen van harte gefeliciteerd mei uw 75ste verjaardag Mientje, Simon, Silvia en Koos. Li onze verslaggever Terneuzen - De Zeeuws-Vlaamse gemeenten, waar jetaald parkeren is ingevoerd, doen (nog) niet mee aan iet project Zeeland-kaart. Deze chipkaart, voorbetaald zowel als oplaadbaar, verhoogt het gemak van het betalen van parkeren, telefoneren, buskaartjes en toegangsbewij zen voor attracties. Wil het wel weten dat ze vanaf vandaag Sarah zal I heten. Mientje Onze liefde is niet meer tel blussen, daarom gaan wij over 4 maanden het JA-WOORD kussen. Ik hou van jou. Oostburg, Sluis-Aarden- burg en Terneuzen kijken voorlo pig de kat uit de boom. Meedoen nieuwe betaalwijze vraagt i aan ombouwkosten van parkeerautomaten. Daarbij komt lat veel parkeerders uit België romen en die kunnen in eigen and niets met de Zeeland-kaart. Vadat een beperkte proef in 1995 a Midden-Zeeland uitwees dat Ie kaart levensvatbaar is, werd Irie jaar uitgetrokken om ïbiiek en deelnemers vertrouwd maken met de kaart. lijdragen 'oordit project stelt het ministe- ie van Landbouw in het kader an de openlucht-recreatie een jdrage van ton beschikbaar, mimische Zaken een half mil- 9 in het kader van de ontwik van informatie-technolo- ie en de provincie Zeeland drie in. Bij het project hebben zich liddels ANWB en vervoers lij ZWN aangesloten, ie eveneens een (nog onbekende) luit in het zakje gedaan hebben. Ie rest van de nodige investerin- jtn komt ten laste van de deelne- ners. De Zeeland-kaart is in zijn voor maalde vorm ih april beschik baar, half mei komt de kaart die brengt leven in de brouWl! kastelein.}} jstraat 25 's-Gravenpolder 91517 b.g.g. 311327 'ening. Overal te ontbieden. nacht bereikbaar. ruiloften - partijen - iringen. feestzalen van 10 tot koude schotels thuis .Er wordt momenteel met een peleboel partijen gesproken," Van onze verslaggever plippine - Tal van plaatselijke ateliers, banken en bouwbe- njven presenteren zich van vrij- la8 22 tot en met zondag 24 vaart op de Paasbeurs in schapshuis De Kaaie in uippine. [?ou^er Hatschorre van de ute Sas van Gent verricht J om 18.30 uur de opening F de beurs. jdens de opening laat de jeugd jj Philippine en Zandstraat de wanen op voor de ballonnen- m? j Voor j°nS en ouc* is er "er de doorlopende prijsvraag «■o n Philippine?' met veel leu- Pnjsjes. Tenslotte ontvangt vijftigste bezoeker van de Wis een attentie. i» op^ingstijden van de paas- Knf van 18-30 uur L. t2aterdag van 14.00 li "-"0 uur en zondag van puur tot 17.00 uur. en. an uw feest- en e dag verse Zeeuwse jnde manieren bereid. iren gewenst. E POTGROND UW PLANTEN. JK POTGROND LTR. VOOR 1 O." P GEKEURD) (ADVERTENTIE) zegt projectleider Louwerse. „Recreatieschap Het Veerse Meer doet mee en de gemeente Westen- schouwen bespreekt binnenkort een voorstel betaald parkeren in te voeren en daarbij de Zeeland kaart te betrekken. Verder krij gen we best positieve reacties." Tevreden De enige gemeente die ervaring heeft met de Zeelandkaart als betaalmiddel voor parkeren is Goes, dat vorig jaar meedraaide in het experiment. „Men is daar redelijk tevreden over," aldus Louwerse. In Oostburg staat men nog niet te trappelen de kaart in te voeren. „Betaald parkeren komt bij ons alleen in Cadzand voor en de automaten daar worden volgend jaar vervangen. Vóór die tijd doen wij zeker niks," zegt woord voerder W. Naessens. Woordvoerder Prinsen van de gemeente Hulst wijst erop dat de 'parkeerklanten' voor 75 procent uit Belgen bestaan. „Die zie ik niet zo gauw een Zeeland-kaart aanschaffen. Hoewel op zich niet afwijzend, nemen we een afwachtende houding aan. Aan schaf van nieuwe automaten betekent ook kapitaalvernieti ging. Dat neemt niet weg dat we op termijn best een proef met een of twee automaten op bijvoor beeld de Groóte Markt kunnen nemen. Er zijn automaten op de markt waarmee je zowel met kaart als met contant geld kunt betalen." Kostenpost Het argument van Belgisch koop- publiek geldt ook voor Sluis. Daarnaast is het ombouwen van alle automaten in Sluis - want daar praat men over - een gigan tische kostenpost. „Misschien," zo zegt gemeentesecretaris J. Janssen," dat er mettertijd bij de Zwin-parking een betaalkaart mogelijkheid komt. Daar komen voornamelijk Nederlandse en Duitse bezoekers. Die laatste kunnen de kaart dan ook gebrui ken om te telefoneren. Maar voor de rest van de gemeente zien wij het absoluut niet zitten." Terneuzen heeft nog maar betrekkelijk kort betaald parke ren ingevoerd, zodat de automa ten voorlopig nog niet zijn afge schreven. Men wil daar voorals nog de kat uit de boom kijken. „Wij denken dat er nog niet zo'n behoefte aan die kaart bestaat, maar we houden de vinger aan de pols," zegt woordvoerder Vos- veld. Het voormalige gebouw van de scoutinggroep aan het Zuidersportpark in Terneuzen is gisterochtend totaal in vlammen opgegaan. Het ging om een leegstaand gebouw dat bedoeld was voor de sloop. Volgens de commandant van de brandweer, J. Bruggeman, stond het gebouwtje rondom in de vlammen toen de brandweer rond vijf uur gisterochtend arriveerde. Over de oorzaak van de brand kon Brug geman geen uitsluitsel geven. De schade viel mee. Het gebouw was immers bestemd voor de sloop. foto's canule schelstraete Van onze verslaggever Terneuzen - De directie van Philips Lighting in Terneuzen vraagt volgende week bij het arbeidsbureau ontslag aan voor 64 medewerkers van de handmatige assemblage. Dat zijn de mensen waar nog geen baan voor is gevonden. Het ontslag gaat vanaf 1 augustus Locatiedirecteur J. van der Ster maakte dat gisteren bekend na afloop van het overleg met de vakbonden over de tussenbalans met betrekking tot de bemidde lingsactiviteiten van Philips tot nu toe. „Van die 64 medewerkers hebben nog tussen de vijftien en twintig kans op een baan. Binnen een maand of drie moet daar meer duidelijkheid over zijn. Dan zakt het aantal mensen dat daadwer kelijk geen baan meer heeft tot 44. Die mensen hebben vrijwel geen uitzicht meer op werk. Dat aantal is natuurlijk nog veel te hoog maar ten opzichte van de oorspronkelijke honderd mede werkers die in de gevarenzone zaten toch aanzienlijk minder." De directie van Philips ging oor spronkelijk uit van honderd ont slagen bij de handmatige assem blage. Maar inmiddels zijn elf mede werkers intem geplaatst, maken vijf medewerkers gebruik van een vervroegde uittreding en gaan negen mensen een interne opleiding volgen waardoor ze bij de gemechaniseerde assemblage aan de slag kunnen. Vier mede werkers zijn langdurig ziek. Het door Philips ingehuurde bemid delingsbureau BCE bemiddelt zodoende voor 71 medewerkers. Van die 71 hebben er zeven daad werkelijk een andere baan gevonden. Van der Ster hoopt dat daar de komende maanden nog een groot aantal bijkomt. De locatiedirecteur beaamde giste ren het aantal van zeven nog teleurstellend te vinden. „Maar we hebben vanaf het begin al gezegd dat het een moeizaam proces zou worden. Het gaat immers om laag opgeleiden waar in de regio weinig vacatures voor zijn. Ik noem het tot nu toe behaalde resultaat in kwantita tief opzicht niet alleen teleurstel lend voor het bedrijf maar ook voor de ondernemingsraad en de vakbonden." Woorvoerders van de vakorgani saties maakten dat gisteren dui delijk. Ze zijn niet tevreden over het tot nu behaalde resultaat en over de informatievoorziening van BCE richting de werknemers. „Daar plaats ik toch een aantal kritische kanttekeningen bij," aldus J. Meeder van industrie bond FNV. „BCE geeft te weinig informatie over de bedrijven die vacatures hebben. Een kandidaat weet te weinig over het bedrijf ais hij of zij op gesprek komt. Zo is het voorgekomen dat een oudere werknemer tijdens het gesprek met een bedrijf te horen kreeg dat hij eigenlijk te oud voor de func tie is. En dat is toch een pijnlijke situatie. Daar moet dus verande ring in komen. In onderling over leg moeten we zoeken naar oplos singen om te bekijken hoe dat beter kan/Die informatie moet in ieder geval vooraf worden gege ven." Van onze verslaggever Temeuzen/Middelburg - Dow Chemical in Terneuzen heeft justitie een schikking betaald van 100.000 gulden in ver band met twee processen-verbaal, die betrekking hadden op milieuzaken. De eerste werd in maart 1994 door de Inspectie van de Volks gezondheid opgemaakt, naar aanleiding van twee lekkende koelinstallaties. Tussen 1 janu ari 1993 en december 1994 hebben die zes ton aan cfk's gelekt. Van deze stof is bekend dat het de ozonlaag aantast. Dow heeft pogingen in het werk gesteld om de lekken te dichten, maar die bleven zon der resultaat. Toen in maart 1994 het proces-verbaal werd opgemaakt, besloot Dow de koelinstallaties te vervangen; een investering waar miljoenen guldens mee gemoeid zijn. Op basis van die investering besloot de milieu-officier af te zien van vervolging. Rijkswaterstaat directie Zee land maakte het tweede pro- ces-verbaal tegen Dow op. Onderzoek wees uit dat het bronneringswater dat in de Westerschelde geloosd werd, vervuild was. Het water was vrijgekomen tijdens het neer zetten van een installatie die het afvalwater moest gaan zui veren. Dat was op 14 oktober 1994. Uit een analyse bleek dat het bronneringswater per liter 1700 microgram ethyleendich- loride bevatte. Volgens de wet mag die concentratie niet hoger zijn dan tweehonderd micro gram per liter. 'Inschattings fouten binnen de organisatie' bleken aan de basis voor de vervuiling te staan. Het Openbaar Ministerie vindt een schikking van 100.000 gul den voldoende, omdat 'Dow uiteindelijk haar verantwoor delijkheid heeft genomen', zo staat in het persbericht. Voor wat betreft de eerste zaak het het bedrijf een nieuwe koelin stallatie geïnstalleerd. In het geval van de tweede zaak heeft Dow 'aantoonbaar interne maatregelen getroffen richting de verantwoordelijken voor het incident'. Van onze verslaggever Middelburg - Vier steekwonden liep A.E.K. op na een woorden wisseling, vorig jaar november in de binnenstad van Terneuzen. Tegen de dader, de 21-jarige M.C. uit Rotterdam eiste officier van justitie J. Groen vijftien maanden cel en vijf maanden voorwaardelijk voor poging tot doodslag. De verklaringen van de dader en het slachtoffer, die als getuige was opgeroepen, liepen nogal uit een. De laatste begreep er alle maal niets van. „Ik ken hem niet eens. Ik zie hem alleen maar zo af en toe bij zijn zus komen, die naast mij woont." Maar volgens de verdachte was er wel degelijk aanleiding tot het voorval. Het slachtoffer zou aan de zus van C. gevraagd hebben drugs te vervoeren van Rotter dam naar Terneuzen. Dat was voor C. aanleiding om een woord je met K. te wisselen. Hij had vanuit Rotterdam een mes mee genomen, omdat hij zich 'in Ter neuzen niet zo veilig voelt'. C. stapte op het slachtoffer af. Toen die een hand in zijn zak stopte, vreesde C. voor een pistool. Hij greep K. bij zijn arm en stak hem in een reflex. „Waarom ik vier keer heb gestoken? Na drie keer reageerde hij nog steeds niet. Ik heb geen bloed gezien." K. ontkende iedere betrokken heid met de drugscène. De advo caat van C., R. van Voorst Vader, vroeg zich vervolgens af hoe het slachtoffer dan in zijn levenson derhoud heeft kunnen voorzien. „Hij heeft een vriendin die een bijstandsuitkering heeft voor een persoon." Van Voorst Vader pleitte voor onmiddelijke invrij heidstelling. „Mijn cliënt heeft nooit de bedoeling gehad om het slachtoffer te doden, anders waren de verwondingen wel die per geweest. Gelukkig is dat niet zo. Hij heeft zich zelf bij de poli tie gemeld. Van poging tot dood slag is geen sprake." Groen bleef echter bij zijn stand punt. „De straf die de reclassering voorstelt (met name voorwaarde lijk en dienstverlening, red.) doet geen recht aan de ernst van de feiten. Het had fataler af kunnen lopen." De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Van onze verslaggever Vlissingen - De Exploitatiemaatschappij Schelde-Maas krijgt een flinke subsidie voor de aanleg van een insteekhaven ten oosten van Vlissingen. Het ministerie van Verkeer en Waters taat heeft dat gisteren bekend gemaakt. „Iedereen dóet zijn best maar het lukt nog niet helemaal," voegde B. Visser (CNV) daaraan toe. „Dat ligt aan verschillende omstandigheden zoals de infor matie van BCE en de leeftijd van sommige medewerkers." Van der Ster is in ieder geval hoopvol gestemd. De cijfers wijzen uit dat voor 33 procent van de honderd mede werkers inmiddels een oplossing is gevonden. „En we hopen en verwachten dat we een groot aantal medewerkers toch nog aan de slag kunnen helpen." Het volgende overleg met de vak organisaties is gepland voor begin juni. Dan moet blijken of een aantal namen van de inge diende lijst bij het arbeidsbureau kan worden geschrapt. „Wij gaan daar in ieder geval momenteel wel van uit." De insteekhaven van Schelde- Maas wordt een zijtak van de Sis terhaven. Door de aanleg komt honderd hectare grond beschik baar voor bedrijven bedrijven die actie zijn in de overslag, opslag en distributie van stukgoedla- ding die niet is verpakt in contai ners. Hoeveel subsidie er precies vrij komt, is nog niet bekend. Schel de-Maas moet bij het ministerie eerst een rapport indienen van te verwachten investering. Rijks waterstaat bekijkt dan vervol gens welk deel daarvan voor sub sidie in aanmerking komt. In principe kan de maatschappij een bijdrage krijgen tot 20 procent van de kosten. De subsidieregeling voor haven projecten is deze week onderte kend door minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat. Doel van de regeling is de realisering van havenprojecten te versnellen. Dit door binnen de kaders van de Europese regelgeving een bijdra ge te leveren van een vijfde deel in de investeringskosten. Projecten moeten een bovenre gionaal belang hebben en de kos ten moeten minstens vijf miljoen gulden bedragen. Voor 1996 en 1999 is per jaar 20 miljoen gulden beschikbaar, voor 1997 en 1998 is dat jaarlijks 40 miljoen gulden. Het project in Vlissingen en nog eentje in het Waalhavengebied zijn de eerste projecten waarvoor de nieuwe regeling geldt. De subsidieregeling is een uit werking van de voortgangsnota Zeehavenbeleid. In deze nota is een analyse gemaakt van de kan sen en bedreigingen voor de Nederlandse zeehavens. Op basis van deze analyse is een pakket maatregelen ontwikkeld om de concurrentiepositie van de Nederlandse zeehavens te verbe teren. Van onze verslaggever Biervliet - De stichting Geuzenfeesten Biervliet wil van het zilveren jubileum van dit jaarlijkse feest in het dorp van Willem Beukelszoon een groot festijn maken. Driedaagse feesten met straatversiering, poorten en wagens voor de historische optochten. Dat betekent volgens Ronald Lippens en Sjaak Lijbaart van de stich ting niet alleen dat er veel werk moet worden verzet. Ook de nodige creativiteit is noodzakelijk. Daarom houdt het Geuzen- comité 1 april een busreis naar Brielle, alwaar het 1 April Feest plaatsvindt. Het feest is vergelijkbaar met de Geuzenfeesten. Het vertrek voor de busreis naar Brielle is om 7.30 uur op de Markt in Biervliet. Deelnemers moeten zich hullen in historische Geuzenkle- ding. Aanmelden is mogelijk tot 10 maart bij Ronald Lippens of Sjaak Lijbaart in Biervliet.

de Stem | 1996 | | pagina 9