Gedrag beroepssoldaten wordt probleem School doet alsnog aangifte van ontucht Rector spijt stilhouden ontuchtzaak niet De lente is weer in aantocht Onderzoek in Leidse ^balpenmoord' heropend Vruchteloos onderhoud hervormd bestuur met bezwaarde predikanten Christelijke liturgie is op weg naar het museum DE STEM BINNENLAND A3 Commandant Selectie: laag opleidingsniveau, verminderd normbesef, ongewenste groepseffecten Vijf jaar geëist tegen valsemunter Opnieuw daling in het leerlingwezen Zakenman 'njoesjin' Beek ondergedoken Wereldklasse in woonkeukens VRIJDAG 8 MAART 1996 MAART 1996 Srittannië en Ierland- nvelden en af en toe wat if sneeuw. Verder toene- wind. Maxima rond 4 in Ierland en zaterdag zuid-Engeland enkele hoger. Luxemburg: Wolken- ook nu en dan zon en overal droog. Er waait :hrale oostelijke wind gtemperatuur circa 4 en Midden-Frankrijk; en naast wolkenvelden ïrioden met zon. In de ijke departementen meer ring en af en toe regen mogelijk ook sneeuw' ia oplopend naar circa 6 in het uiterste noorden rdoosten en tot ongeveer den elders. frankrijk: Wolkenvel- ok nu en dan zon en vrij- raral droog. Middagtem- lur ongeveer 12 graden, lag in de omgeving van tz mogelijk 17 graden, gal: In het zuiden af en >n, ook wolkenvelden en vrijdag enkele buien, ijk met onweer. In het :n en noorden vrijdag en perioden met zon, lag meer bewolking en mogelijk regen. Maxima 16 graden, e: In het oosten en zuiden wat zon ook tamelijk veel envelden en plaatselijk Elders perioden met zon oog, maar zaterdag later dag in Galicie toenemen- ans op regen. Maxima lend naar 15, in het zuiden circa 18 graden. Wolkenvelden, tamelijk wind enin het zuiden den met regen. In het len droog en perioden met maar in de westelijke wolkenvelden en moge- rat sneeuw. Maxima van sn in het noorden en aan driatische Zee tot 15 op ië. tenland en Kreta: Vrijdag zon, later van het westen meer bewolking en met in het westen plaatselijk u. Vooral op zee tamelijk wind. Maxima tussen 5 en aden, aan de westkust van iriekse vasteland en op de :che Eilanden circa 13 gra- land: Droog. Plaatselijk ig, hier en daar ook veel envelden. Er waait een ale oostelijke wind. Mid- emperatuur van rond het punt in het noordoosten lus 4 in het westen, seriand: Plaatselijk zon- hier en daar ook hardnek wolkenvelden. Vrijwel al droog. Temperatuur uit- opend van 3 graden in olkte dalen tot 10 bij zon- ihijn. tenrijk: Plaatselijk zonnig, en daar ook hardnekkige kenvelden. Vrijwel overal og. Middagtemperatuur in dalen van rond het vries- t in het oosten tot ongeveer graden in het westen. TELEFOONTJE Amersfoort - Het bestuur van 1 gereformeerde scholenge meenschap Guido de Brés in Amersfoort gaat alsnog aan justitie melden, dat een oud eraar seksueel misbruik van leerlingen heeft gemaakt. Dat heeft het schoolbestuur giste ren laten weten na spoedbe raad met de rector over de ontucht-affaire rond een nu 45-jarige leraar aardrijkskun- j'de. Woensdag kwam naar buiten dat Iie docent, die les gaf aan de onderbouw van mavo, havo en vwo tot zijn ontslag m oktober 1993 minstens met achttien man nelijke leerlingen seksspelletjes heeft gespeeld. In zeker twee gevallen had hij gemeenschap met de jongens. Staatssecretaris Netelenbos van Onderwijs ziet in de ontucht- zaak aanleiding om mogelijk een wettelijke meldingsplicht voor scholen in te stellen. Als school besturen op de hoogte zijn van ontucht, zullen ze de betreffende leraar dan moeten aangeven bij de politie. Netelenbos zei gisteren 'doormodderen', zoals in Amers foort is gebeurd, tegen te willen gaan. In elk geval krijgen alle scholen een leidraad, hoe ze met (seksueel) geweld moet omgaan. Daarin komt ook de vraag aan de orde, wanneer scholen de politie moet inschakelen. De onderwijs bonden KOV en PCO steunen dit idee, maar zien niets in een wet telijke verplichting. „Je moet appeleren aan de eigen verant woordelijkheid van de school," aldus een woordvoerder. De schoolleiding van Guido de Brés zegt, dat zij tussen 1990 en 1993 slechts wist dat de leraar met zijn pupillen naar pornofilms had gekeken. De aantijgingen die deze week in de publiciteit kwa men, zijn zoveel erger dat ze aan leiding zijn om alsnog aangifte te doen, zo laat de school weten. De mededeling van het schoolbe stuur komt overigens na het besluit van het Openbaar Minis terie zelf een onderzoek in te stel len. De schoolleiding wist al sinds begin 1994 van de twee gevallen van gemeenschap. Ook daarmee is ze niet naar buiten getreden. Volgens rector J. van Middelkoop kwam dat onder meer omdat een van de slachtoffers, en 16-jarige jongen, per se geen aangifte wilde doen. Verder wilde de schoollei ding de scholieren zoveel moge lijk leed besparen. Netelenbos hekelde de poging van de school om de zaak in de doofpot te stoppen. Er bestaat een wettelijke plicht om misdrij ven, zoals ontucht, te melden. Toch gebeurt het vaak dat iemand die kennis heeft van een misdrijf, dat niet meldt. Netelen bos vraagt zich af of er hiaten zit ten in de bestaande regelgeving. Rector en schoolbestuur hebben gisteren ook besloten maandag, als de scholieren en leraren terugkomen van voorjaarsvakan tie, uitgebreid over de affaire te praten. De schoolleiding zal eerst de docenten een uurtje bijpraten, waarna die dan hetzelfde zullen doen met de leerlingen. Mogelijk komt er ook een bijeenkomst voor alle ouders van de school. Een jeugdhulpverlener heeft inmid dels zijn diensten aangeboden. De scholengemeenschap telt 2300 leerlingen, van wie er 1500 op de mavo, havo en vwo zitten. Den Haag (anp) - Het onderzoek naar de zogenoemde Leidse balpenmoord wordt heropend. Dit heeft het gerechtshof in Den Haag gisterochtend bepaald. dit spelletje bellen we een kend persoon. Zijn of haar am is in het telefoonnummer rstopt. Een 2 in het nummer at voor de letter A, B of C etc- ie bellen we? 2-6-7 8-2-6 6-4-3-7-5-0 tlossingen van gisteren: yptogram: irizontaal: Botels; 4. stakkers; 6. ons; 7. til 3nden; 11. spits. Ttikaal: Bush; 2. traan; 3. laks; 5. ruimen, oog; 8. knot; 10. rijp. sitekaartje: R. Lanaar uit Den lag is 'graanhandelaar'. Het hof ontving woensdag via de procureur-generaal een proces verbaal van de Leidse politie met een verklaring van een niet eer der gehoorde getuige. Het hof zou oorspronkelijk gisteren uitspraak hebben gedaan in de zaak. Er werd door velen op vrijspraak gerekend. Het publiek in de rechtszaal reageerde stomver baasd. De verdachte, de 25-jarige J. T. zou tegen de nieuwe getuige heb ben verklaard, dat hij zijn moe der met een kruisboog een balpen in het gezicht heeft geschoten. De vrouw kwam volgens zijn verkla ring toen te vallen, zo zei de pre sident donderdag. De verdachte heeft dit verhaal eerder ook tegen zijn therapeute verteld. Het hof acht het nodig om de nieuwe getuige -een voormalige medegedetineerde van T.- in de rechtszaal te horen, samen met de inspecteur van politie en de bri gadier die hem hebben gehoord. De verdachte moet hierdoor op 20 en 21 maart opnieuw voorko men. T. was overigens donderdag niet aanwezig. Hij blijft tot de nieuwe zitting op vrije voeten. pen. De officier zegt het zelfs niet denkbeeldig te achten dat over vertegenwoordiging van mensen met voor de militaire organisatie minder wenselijke gewoontes en gebruiken, ertoe bijdraagt dat de groepsprestatie juist minder wordt dan beoogd. Van onze verslaggever Nijmegen - Het gedrag van beroepssoldaten (BBT-ers) van de Koninklijke Landmacht zal in toenemende mate voor proble men zorgen. Door het wegvallen van de dienstplichtigen zijn opleidings niveau en normbesef binnen de landmacht sterk gedaald met als gevolg dat onzedelijk gedrag, kleine criminaliteit of problema tisch drug- en drankgebruik steeds vaker de kop opsteken. Het huidige kader van officieren en onderofficieren is onvoldoen de in staat of toegerust om deze problemen het hoofd te bieden. Tot deze conclusies komt overste dis. F. Matser, commandant van het Selectiecentrum Koninklijke Landmacht. In het blad van de Nederlandse Officieren Vereni ging stelt Matser, dat met de i komst van de nieuwe beroepsmi litairen (BBT-ers, militairen Beroeps Bepaalde Tijd, die gedu rende een beperkt aantal jaren in de krijgsmacht werken) de kwali teit van de landmacht is afgeno men. Meer discipline, toezicht, controle en een aangepaste oplei ding moeten er voor zorgen dat de BBT-ers beter gaan functione ren, aldus de overste die verant woordelijk is voor het selectie systeem van alle beroepsmilitai ren van de landmacht. Groepseffecten In tegenstelling tot een binnen de knjgsmacht veelgehoorde opvat ting dat wangedrag en kwali teitsvermindering zijn terug te voeren op het keurings- en selec tieproces van individuele aspi rant-militairen, ziet Matser de oorzaak in de homogene samen stelling van de troepen, die onwillekeurig tot ongewenst groepsgedrag en groepseffecten leidt. Anders dan in een eenheid veelal hoger opgeleide dienstplichtigen met uiteenlopende sociale ach tergronden, bestaat een BBT- groep tegenwoordig doorgaans uit gelijkgestemde personen met identiek (laag) opleidingsniveau en referentiekader, waarbinnen van sociale controle minder spra ke is. Een afwijkend normen- en waardenpatroon kan binnen zo'n groep, zegt Matser, sneller een negatief voorbeeld zijn. „Lager opgeleiden kunnen minder goed de gevolgen van hun handelen overzien, de kans op 'tegengas' is in zo'n sociaal homogene omge ving gering," schrijft de overste. Waar met dienstplichtigen het groepsresultaat door een positie ve onderlinge wisselwerking vaak meer was dan de optelsom van de individuele kwaliteiten of prestaties, dreigt volgens Matser dit 'bonuseffect' met beroepssol- daten nu verloren te gaan. „BBT- ers hebben weliswaar voldoende u huis voor het vervullen van hun eigen functie, steeds minder groepsleden blijken echter in staat om naast hun eigen taak anderen te stimuleren of te hei- Kwaliteiten Overste Matser oordeelt hard als hij de individuele kwaliteiten van de gemiddelde BBT-er afzet tegen die van de 'oude' dienst plichtige. „Minder leergierig, minder goede conditie, minder doorzettingsvermogen." Onder zoek heeft uitgewezen dat deze afname sterk samenhangt met de genoten vooropleiding (voorna melijk niveau lager beroeps onderwijs - red.). Matser ziet daarentegen als voordelen, dat de BBT-er binnen het leger langer ervaring kan opdoen en als vrij williger doorgaans beter gemoti veerd is dan de gedwongen dienstplichtige. De selectie-officier/socioloog ziet geen heil in het - vaak voorge steld - verhogen van de oplei dingseisen. Hij voorziet dan een terugkeer naar een situatie met overgekwalificeerde soldaten. Ook zal het, volgens hem, dan ook niet meer mogelijk zijn om op jaarbasis 5000 nieuwe BBT-sol- daten te werven. De controle op het doen en laten, ook buiten de diensturen, moet volgens de officier verscherpt worden, zodat het kader de nor men- en waardenvorming binnen de groep kan beïnvloeden. „We moeten ervoor waken dat de BBT-er (naast de BOT-er, de beroepsmilitair voor onbepaalde tijd -red.) een tweederangs mili tair wordt," vindt Matser. Rotterdam (anp) - Officier van justitie mr. F. van Heijningen heeft gisteren voor de Rotter damse rechtbank vijf jaar cel straf geëist tegen de 41-jarige B. W. uit Enschede. De man wordt verdacht van valsemunterij. Hij zou met een kleurenkopieer machine van het Hengelose bedrijf Reprosign 20 miljoen en 3 miljoen Duitse marken aan vals geld he bben gedrukt en verspreid. Een klein deel van het valse geld is volgens Justitie opgedoken bij een Turkse witwasorganisatie in Vlaardingen en elders in Neder land en Duitsland. De rest is spoorloos. De medeverdachte en getuige N. S. heeft gezegd het valse geld naar hoge kringen in Suriname zou gaan. In Amsterdam brengen de eerste buitenlandse straatmuzikanten weer voorzichtig hun deuntjes ten gehore, teken dat de lente weer in aantocht is. Nog even en het centrum van de hoofdstad wemelt weer van straatkunstenaars, bedelaars en musici. foto anp Den Haag (anp) - De belang stelling voor een opleiding in het leerlingwezen is vorig jaar opnieuw gedaald. Het aantal jongeren met een zogenoemde leeroverkomst daalde in het cursusjaar '94/'95 met meer dan 6 procent tot ruim 112.000. Daarmee wordt de trend van de laatste jaren voortgezet. In het leerlingwezen combineren jonge ren een baan met een opleiding. Ze gaan meestal een of twee dagen per week naar school. In de grafische branche deed zich een forse teruggang voor. Daar daal de het aantal leerlingen met meer dan een kwart, zo blijkt uit cij fers van het COLO, de vereniging van landelijke organen in het beroepsonderwijs. Bij de oplei dingen voor verzorgende en dienstverlenende beroepen liep het aantal overeenkomsten met 15 procent terug ten opzichte van het jaar '93/'94. Niet in elke sector is de belang stelling tanende. Zo steeg het aantal leerlingen in de sector detail- en groothandel met ruim 4 procent tot ruim 10.300. Ook in de sectoren weg- en waterbouw, hout en meubilair, brood en ban ket en de procesindustrie nam de belangstelling enigszins toe. In de cijfers van het COLO zijn die van de agrarische sector niet ver werkt. Die gegevens zijn nog niet beschikbaar. Het leerlingwezen kampt sinds 1991 met teruglopende aantallen. Minister Ritzen (Onderwijs) heeft werkgevers de afgelopen jaren meermalen verweten dat ze in economisch slechte tijden te snel besluiten om opleidingsplaatsen in hun bedrijf te schrappen. Enschede/Beek - De zakenman uit Enschede, die in oktober beslag liet leggen op een toestel van Kazachstan Airlines op vliegveld Beek, is gisteren onder gedoken. De uit India afkomstige A. Kumar voelt zich bedreigd door enkele mannen die hem woens dag bij zijn kantoor zouden heb ben opgewacht. Volgens het per soneel van een aangrenzende winkel spraken de ongveer zeven mannen Russisch. Toen de gewaarschuwde politie arriveer de, vertrokken ze. Het vrachtvliegtuig staat al ruim vijf maanden op Beek. Kumar liet het toestel aan de ketting leggen. De maatschappij ontkent bij hem in het krijt te staan, maar verloor eind vorig jaar een kort geding om het beslag op te heffen. •jsodjnsp 'se|djajeM 'J3UJUI3 ui '|aaisUi Door Johan Groeneveld (anp) Amersfoort - Roodgloeiend staat de telefoon op de gere formeerde scholengemeen schap Guido de Brés in Amersfoort. De van vakantie teruggeroepen conciërge wordt er bijkans horendol van. j «Dachten we dit weekje even rus- '6 de boel hier op te laten knap- Pffl, word je onder de voet gelo- 1 Pen door de ene na de andere I ®m®aploeg. Om over die stort- °ed van telefoontjes nog maar h;-*en. Het is een gekken de 2300 leerlingen mogen dan op orjaarsvakantie zijn, het oureau van rector G.J. van Mid- I lüoop verraadt hectiek. Om de mem P llec'lt hii een nieuw ™mo aan zijn bureaulegger. Of I vooral even wil terugbellen. hJï'u- Sestelde vraag: waarom neet hg hemelsnaam al die tijd doe f^en' dat een van zijn S®; een nu 45-jarige leraar van i 1 ziin handen niet 7J°"S,ens kon afhouden? Vanv-!i ,°üerweldigend," noemt aandacht aUe Plotselinge harmma beantwoording van de I form.ag krnst hij bezwerende i delen ^ngen-Hil'icht zijn han- Wantaa8 nog een keer toe, spijt van rnogsteedsgeen Sterker nog: „Als ik het over moest doen, deed ik het net zo." „Natuurlijk' hebben we er over gedacht de zaak aan de grote klok te hangen, maar volgens ons was het echt beter voor de kinde ren om dat niet te doen." Feiten Met wijdse armgebaren somt de rector eerst de feiten nog eens op: „Tot 1990 wisten we van niets. Er was sinds de aanstelling van deze meneer in 1977 één keer een inci dent met een meisje, dat hij voor straf een uur lang gehurkt voor de klas liet zitten. Daarvoor is de leraar berispt. Niets deed ons echter vermoeden, dat er meer aan de hand was. De man was getapt, deed overal aan mee. Hij nam kinderen mee op vakantie, was volleybal-coach en gaf veel bijles, maar wij hebben daar nooit iets achter gezocht." In 1990 kwam het eerste signaal. Van Middelkoop: „Een ouder paar beklaagde zich erover, dat hun zoon met negen leerlingen en de betrokken docent naar porno films had gekeken. Dat geval heeft hij aan de schoolleiding opgebiecht. Na intensieve gesprekken besloten we de man nog een kans te geven, onder voorwaarde, dat hij in therapie zou gaan. Vooral op verzoek van de betrokken leerlingen hebben we de overige ouders niet op de hoogte gesteld." Drie jaar later kreeg de zaak een nieuwe wending. „Bij de Onder wijsinspectie kwam een nieuwe klacht binnen over een vergelijk bare seks-uitspatting. In gesprekken gaf de docent, toe dat hij met nog eens acht jongens vie ze dingen had gedaan. Toen heb ben we bij de kantonrechter een ontslagprocedure aangespannen. De leraar heeft zich niet verzet. Vlak erna is hij in een psychiatri sche kliniek beland." Achteraf Van Middelkoop benadrukt: „Tot zijn ontslag, per 1 oktober 1993, wisten we dus nog steeds niet dat hij ook gemeenschap met jongens had gehad. Dat hoorden we maanden later van de ouders van jongen en van één van de slacht offers zelf." In dat licht blijft de rector het een terechte keus vinden, dat hij de vuile was al die jaren binnen hield. „Dat betekent niet dat we alles wilden verdoezelen. We hebben op geen enkele manier iets dicht gesmeerd en tegen de leerkracht in kwestie zijn we ook heel dui delijk geweest. Maar wij meen den, dat publiciteit over de zaak verschrikkelijk rot voor de kin deren zou zijn geweest. Bloeden van de kwetsbare partij kan nooit de bedoeling zijn. Dat vind ik nog steeds, hoewel we met die afwe ging natuurlijk geworsteld heb ben. De weegschaal is daarbij vaak op en neer gegaan." Overi gens: Hadden schoolbestuur en leiding eerder strafbare feiten vermoed, dan zouden ze onmid dellijk de ouders van alle leerlin gen hebben geïnformeerd, zo stelden ze gisteren in een geza menlijke verklaring. Volgens de rector is de affaire „veel minder massief" dan de media ze voorstelt. „Ik ken slechts twee gevallen waarin de leraar gemeenschap heeft gehad met jongens. Aan de ernst daar van wil ik niets afdoen en ook dat andere gerommel praat ik abso luut niet goed, maar als ik dan lees over 22 slachtoffers van sek sueel misbruik, vind ik dat alle maal wel heel erg opgeklopt. Er is een volslagen gebrek aan nuance ring." Inspectie Het schoolhoofd zegt dat hij niet verplicht was de zaak bij justitie aan te melden. Hij wijst er verder op, dat vanaf 1993 ook de Onder wijsinspectie van de feiten op de hoogte was. Begin 1994, daartoe gedongen door een anoniem schrijven, sprak Van Middelkoop de gebeurtenissen nog eens door met acht ouderparen. Maar ook die kwamen volgens de rector tot de slotsom dat de zaak beter bin nenskamers kon blijven. Niettemin juicht Van Middel koop toe, dat het Openbaar Ministerie alsnog een onderzoek instelt. De schoolleiding besloot gisteren om zelf ook aangifte te doen. „Nu is de tijd er wel rijp voor, omdat de meeste leerlingen van toen nu niet meer op school zit ten. Op een bepaalde manier heeft deze geschiedenis altijd als een tijdbom gewerkt. Het is goed, dat die nu pas afgaat. Als er meer aangiftes komen, zal ik dat zeker niet tegenhouden." Kom bij Van Middelkoop niet aan met de suggestie dat streng- christelijke scholen hun ontucht- zaken eerder in de doofpot stop pen. „Er is geen enkel statistisch bewijs, dat zulke affaires bij ons langer voortsudderen dan in het openbaar onderwijs. Wel is het zo, dat er in ons optreden naar zo'n leerkracht toe een extra dimensie is, die van de broeder- Doorn (anp) - 'Geen millimeter' zijn het Hervormd synodebe- stuur en de 95 bezwaarde predikanten gisteren dichter bij elkaar gekomen, zegt ds. W. op 't Hof uit Nederhemert, woord voerder van de groep predikanten. Hij is de initiatiefnemer van de open brief, waarin 'de 95' het bestuur van oneerlijkheid, intimidatie en dwang beschuldigden. Gisteren spraken beide partijen elkaar in Doorn. „Misschien is de winst dat het voor het moderamen duidelijk is geworden, waar het ons in wezen om gaat: de Verenigde Prote stantse Kerk is voor ons onaan vaardbaar," aldus Op 't Hof in een voorlopige reactie op het gesprek. Die opvatting leeft erg bij de achterban, zo heeft hij uit reacties op de open brief begre pen. De kwestie van de aanpassing van het kerkelijk beheer was vol gens hem slechts de aanleiding voor de open brief. Maar de VPKN, waarin de Nederlandse Hervormde Kerk zal opgaan na de vereniging met de Gerefor meerde Kerken en de Lutherse Kerk, is de ware reden. „Wij zijn furieus tegen het Samen-op- Wegproces." De Hervormde Kerk kende sinds 1951 verschillende beheersvor men. In 1991 besloot de synode dat de gemeenten die nog de oude regeling volgden, zich per 1 janu ari 1996 moesten voegen naar de huidige. In november stelde de rechter in Utrecht 73 kerkvoog dijen in het ongelijk, die zich hier niet bij wilden neerleggen. Ongeveer twintig gemeenten hadden inmiddels hun bezit ondergebracht in een zelfstandi ge stichting, mede met het oog op het Samen-op-Wegproces. Als de vereniging een feit zou worden, konden zij over de bezittingen beschikken. Het synodebestuur wees hen er op, dat zij zich hier mee schuldig maakten aan het ontvreemden van kerkelijk bezit. Daarmee voldeden zij niet meer aan hun kerkordelijke verplich tingen. Om die reden onthield de Provin ciale Kerkvoogdij Commissie in Utrecht haar goedkeuring aan het beroep dat de Hervormde Gemeente in Maartensdijk had uitgebracht op ds. A. Vlietstra uit Driesum. De PKC had volgens de briefschrijvers daarmee op onge oorloofde wijze druk op die pre dikant uitgeoefend om hem te bewegen het beroep niet aan te nemen. Tijdens het gesprek in Doorn lichtten beide partijen uit voerig hun standpunten toe. „De hamvraag is echter: blijft de Nederlandse Hervormde Kerk voortbestaan, als zij opgaat in die nieuwe Kerk," zei Op 't Hof in zijn slotwoord. „Wij menen dat dat niet het geval is. Onze vrees is, dat de nieuwe Kerk niet meer hetzelfde zal belijden als de Her vormde Kerk, die voor ons de planting Gods in de vaderlandse geschiedenis is." Hij verweet de synode, dat zij had besloten „deze door God gegeven Kerk om te zetten in een mense lijk product. Dat is voor ons onaanvaardbaar. Wij hebben die Hervormde Kerk zo lief, dat we daarin zullen blijven, ook als die vereniging doorgaat." Synodevoorzitter ds. W. Beek man uit Koudum betoogde dat de Nederlandse Hervormde Kerk niet verloren gaat, ook niet bij vereniging met de andere Ker ken. Hij verwierp de gedachte dat de synode een breuk veroorzaakt. „Wij zijn Hervormde Kerk en wij blijven Hervormde Kerk." Secretaris-generaal dr. K. Blei zei het griezelig en heel gevaar lijk te vinden, als het van God gegevene zonder meer met het feitelijk bestaande wordt geïden tificeerd. Dat is volgens hem in strijd met het calvinistische belij den. Nijmegen (anp) - De christelijke liturgie is op weg naar het domein van het museum. De kerkelijke rituelen verliezen zeg gingskracht, omdat ze steeds meer een kijkspel worden voor toeschouwers en steeds vaker van commentaar moeten worden voorzien. Bovendien kunnen moderne mensen het niet verteren, als rituelen nutteloos zijn of maatschappelijk irrelevant. schap. Wij hebben diepere motie ven om de onderlinge omgang correct te laten verlopen. Broederschap Een niet-gelovige zegt misschien makkelijker: dat jij in de fout bent gegaan, is niet mijn pro bleem. Wij willen zoiets niet zeggen. Maar broederschap en zakelijk heid hoeven elkaar niet te bijten. Als het uit de hand loopt, preval eert het zakelijke. Wij houden zo'n docent dan echt niet de hand boven het hoofd." Het mechanisme werkt van twee kanten. Nog steeds krijgt de rec tor met enige regelmaat briefjes van de oud-leraar, die uit de psy chiatrische inrichting is, maar nog wel dagbehandeling volgt. Af en toe schrijft Van Middelkoop terug, meestal iets in de trant van: ik kan je niet helpen. „Ik hou de boot zoveel mogelijk af." Als het aan de rector ligt, keert het gewone schoolleven snel weer terug. Op de prikborden hangen aankondigingen van het jaarlijk se feest met docenten, scholieren en oud-leerlingen, dat over een week al plaatsvindt. Als het even kan blijven de posters hangen. Van Middelkoop: „Die luitjes hebben al zo veel tijd geïnves teerd in cabaret en andere voor stellingen. Het zou wel erg sneu zijn als dat allemaal voor niets is geweest." Dat zei P. Post, hoogleraar litur giewetenschap aan de theologi sche faculteit Tilburg, gisteren tijdens een symposium van de theologische faculteit van de Katholieke Universiteit Nijme gen. Het symposium was gewijd aan de vraag „of het goede of slechte tijden zijn voor het chris telijke ritueel". Post keerde zich tegen de jammerklachten over de lege kerken, die doorgaans een analyse over het verdwijnen van de liturgie besluiten. Volgens Post is er op het gebied van de rituelen in de moderne samenleving veeleer sprake van dynamiek en beweging. In aller lei situaties zoeken moderne mensen naar rituelen. Bij het minste of geringste vieren steden, dorpen, winkeliers en burgers feest als een moratorium van het dagelijks leven. Huwelijken wor den zelden gevierd als het sluiten van een zakelijk contract, bede vaarten zijn zeer populair en bij sterfgevallen zoeken nabestaan den naar eigen rituelen om afscheid te nemen. (ADVERTENTIE) Bouwvoori. de Hoop I Schuttershofweg 32 TERNEUZEN I Tel. 0115-680315 Maar in de christelijke liturgie is een beweging te zien, waarin de traditie als een taal van het verle den wordt bewaard en gekoes terd, aldus Post. In de liturgie zou de christen zich tot de Heilige moeten richten, maar in plaats daarvan gaat het er steeds meer over het heilige. Als de kern van het christelijke geloof in de persoonlijke God vervaagt, „dan rest de moderne mens uiteindelijk een zoeken naar het andere, in het algemeen verlaten, maar voortdurend gezochte sacrale. Dat zien we terug in de rituelen van onze tijd," aldus Post. De Nijmeegse kerkhistoricus prof. P. Nissen schilderde de ritu ele markt als een „strijdperk" waarin het collectieve geheugen wordt gevormd. Hij verwees naar het verdwijnen van boerse, een voudige en spottende rituelen in de stadsoptochten van Zuidne derlandse steden in de zestiende eeuw. De plattelandstaferelen werden in die tijd vervangen door verwijzingen naar de geletterde cultuur van de elite, zoals de Griekse mythologie. Volgens Nissen vervaagt in onze tijd het collectieve geheugen van de christelijke heilgeschiedenis. „Over misschien een generatie zal het zo goed als verdwenen zijn. Het collectieve geheugen van de christelijke gemeenschap is dan gewist en het lijkt voorals nog niet met nieuwe bestanden geladen te zijn." Nissen beschouwt de veelkleurige rituele markt van tegenwoordig dan ook als „een dramatische worsteling om een nieuw collectief geheu gen". r

de Stem | 1996 | | pagina 3