Zorg verpleeghuis schiet te kort fïïTïï Ziekenhuizen huiverig voor contractzorg IUil Docent misbruikte tientallen jongens De Vermeer-gekte slaat ongekend toe Ex-raadslid CD eist vergoeding voor werk in de gevangenis Nabestaanden claimen schadevergoeding bij de Klokkenberg Bomaanslagen schrikken Israël-gangers niet af BINNENLAND A3 Instellingen bevestigen klachten over weinig toiletbezoek en gering toezicht 1 over. I Aan de enquête van de Neder- landse Vereniging voor Verpleeg- I zorg (NWz) hebben 170 ver- I pleeghuizen in Nederland meege- I werkt. Wereldklasse in woonkeukens Mossel is geen duurzame waterverbeteraar Wereldklasse in woonkeukens College Emmen moet van raad opstappen DE STEM DONDERDAG 7 MAART 1996 MAART 1996 j Aniersfoort (anp) - Een docent «n de gereformeerde scho lengemeenschap Guid° de Rrès in Amersfoort heeft tus- L 1977 en 1993 ontucht oleegd met tientallen jon gens De nu 45-jarige leraar bekende in 1993 tegen de schoolleiding met achttien Jrittannië en Ierland: velden en met name in i ld en langs de Noord- enkele winterse buien, in Schotland ook zon! i van 4 graden in het I tot 8 in zuidwest-Ier- sn Luxemburg: Donder- st nog wolkenvelden en [en, vooral in de Arden- c sneeuw. In de loop van i opklaringen. Vrijdag -:n met zon en droog, [temperatuur circa 4 en Midden-Frankrijk: rdag wolkenvelden en I ;gen, mogelijk sneeuw, vooral in het noordoos- ik enkele opklaringen. perioden met zon, laar het westen toe meer ring en wat regen. Maxi- geveer 4 graden, vrijdag koud. frankrijk: Tamelijk veel ring en op beide dagen p regen, in de bergen ook Middagtemperatuur van 9 graden in de ing van Clermont-Fer- ot plaatselijk 14 aan de m de Pyreneeën. [al: Half tot zwaar it en in het zuiden enke- ien, soms met onweer, na rond 16 graden, e: Perioden met zon, I vooral aan de Middel- Zeekust wolkenvelden n enkele bui. Maxima 3, in het zuiden circa 11 r. Meer bewolking en langs de kust en in het een toenemende kans op Maxima vrijdag uiteen- d van een graad of 8 in lorden en aan de Adriati- Jee tot 16 op Sicilië, enland en Kreta: Donder- onnige perioden en vrij- veral droog. Vrijdag meer king en vooral in het zui- ;n op Kreta toenemende op regen. Maxima vrijdag graden in het noorden tot het zuidwesten, land: Donderdag tamelijk oewolking en in de och- in het zuidwesten nog en sneeuw. Vooral in het len opklaringen. In de van de dag een aantrek- oostelijke wind. Vrijdag den met zon en droog, agtemperatuur vrijdag ets onder het vriespunt in osten tot plus 5 in Nordr- Wesfalen. seriand: Aan de noordkant het Alpenmassief geleide- I I ipklaringen en afnemende rwkansen. Aan de zuidf- juist meer bewolking en erdag mogelijk wat iw. Temperatuur uiteenlo- van 3 graden in bewolkte i tot 10 bij zonneschijn, enrijk: In het noorden opklaringen en overwe- droog. In Karinthië tame- veel bewolking en donder- kans op wat sneeuw. Tem- tuur vrijdag in de lager ;en gebieden rond 2 gra- gepleegd," waarna hij werd ontslagen. K. werd destijds niet strafrechtelijk vervolgd, omdat de school noch de j ouders of betrokken kinderen aangifte deed. pe Geassocieerde Pers Diensten IGPD) brachten de zaak gisteren I naar buiten. Het is de derde keer binnen enkele weken, dat een omvangrijke ontuchtzaak op een middelbare school aan het licht komt. Eerder bleek dat twee docenten op een school in Rijssen I 0ok jarenlang tientallen leerhn- ontucht te hebben E KAARTJE Lanaar in Haag :n woonplaats van deze man e volgorde de naam van zijn aeroep. hij voor de kost? (raak, paleis, ruim; 3. etaleur, over; 5. eminent, emmer, eta; 6. :r, ge, plagiaat; 8. portaal, rede- nie; 10. enorm, egaal, tra, pm; mm, allooi, lerares; 13. oele, lief, eenling; 15. stoer, Enak, nt, gen hadden misbruikt. Het Open baar Ministerie heeft inmiddels besloten een onderzoek naar de zaak in Amersfoort in te stellen. Rector J. van Middelkoop van het Guido de Brés stuurt gister een brief aan alle ouders van de 2300 scholieren om hen op de hoogte te brengen van de verzwegen ont- uchtaffaire. Zelfs een aantal ouders van misbruikte leerlingen is destijds niet ingelicht. De ont ucht zou uiteenlopen van geslachtsgemeenschap, intimida tie tot openlijke masturbatie. De rector erkent dat de schoollei ding al in 1990 door een ouder op de hoogte was gebracht van de ontuchtige handelingen van de man. De leraar bekende na die eerste aanklacht, dat hij bij hem thuis in het bijzijn van tien leer lingen pornovideo's had gedraaid, waarbij hij masturbeerde en de jongens vroeg datzelfde te doen. Na uitgebreide gesprekken met de docent besloot het schoolbe stuur hem niet te ontslaan. Voor waarde was, dat hij in therapie zou gaan. Die behandeling bleek achteraf nauwelijks effectief, doordat de man steeds werd door verwezen. „Omdat de man duidelijk ziek was," besloot de leiding uit piëteit ook niet naar de politie te stap pen. De rector voegt eraan toe, dat hij de naam van de school en de docent niet wilde besmetten. Bovendien wilde de leiding ver mijden dat iedere leerling, die „in de buurt van de man was geweest, erop aangekeken zou worden". Mede op aandringen van de slachtoffers besloot de school de zaak in de doofpot te stoppen. Zelfs de ouders van de tien kinde ren, die bij de man thuis waren geweest, werden niet ingelicht. Toen in 1992 opnieuw een aan klacht van een vader volgde, onderzocht de schoolleiding de zaak tot op de bodem. Er werden geen concrete aanwijzingen gevonden. De activiteiten zouden buiten school hebben plaatsge vonden en daarmee was de zaak afgedaan. De aantijging was voor het schoolbestuur wel aanleiding de leraar nogmaals aan de tand te voelen. De man, die in 1977 in dienst trad bij de scholengemeen schap, was zeer actief betrokken bij buitenschoolse activiteiten, bijlessen en sport. Ook nodigde hij vaak jongens uit bij hem thuis te komen en vroeg ze mee op vakantie. Een derde verdachtma king volgde in 1993. Een vertrou wenspersoon van de onderwijsin spectie vernam via bij de school onbekend gebleven ouders, dat K. een leerling had misbruikt. Omdat de schoolleiding de vorige zaak „zou hebben gesust" stapten de ouders direct naar de inspec tie. Toen de leraar in een nieuw gesprek bekende tussen 1990 en 1993 nogmaals acht jongens te hebben misbruikt, startte de school de ontslagprocedure. Pas na een anonieme brief, waarin de schrijver dreigde de zaak publiek te maken, besloot de rector in dit tweede geval een half jaar na dato contact op te nemen met de betrokken ouders. „We hebben de zaken toen goed bepraat," zegt Van Middelkoop. Ook dit keer stapte geen van de betrokkenen naar de politie en wederom zag de schoolleiding er van af de man door justitie te laten aanpakken. „We hebben toen uitgebreid gesproken met juristen. De vraag bleef of er wel een bevredigende straf zou volgen, omdat een aan tal van de slachtoffers al wat ouder was. Dan had de rechter wellicht vragen gesteld over medewerking van de scholieren. Die enorm schadelijke bij-effec ten wilden we niet accepteren." Na zijn ontslag is de docent, die in zijn jeugd zelf zwaar is mishan deld, opgenomen in een psychia trische inrichting. De totale omvang van de zaak is nog niet duidelijk. Naast de achttien gevallen die de docent zelf beken de, is er enkele jaren geleden ten minste één jongen geweest, die aan de rector heeft verklaard dat hij lang voor 1990 door K. is mis bruikt. Het precieze aantal betrokken kinderen staat derhal ve nog niet vast. „Het kunnen er wel meer zijn," aldus Van Mid delkoop. Artemis, ornament; 3. naam, iet. tl, ene; 5. oke, lev, rammelaar; o. •e, toelage, open; 8. blaker, Praa rek; 10. dilemma, dal, negen; u- irror, diner, Saaie; 13. nul, vee, pa, eind; 15. emiraat, remis I Door Kees Verschuuren Utrecht-De zorg voor patiën- i ten in de verpleeghuizen in [Nederland laat te wensen Demente bewoners brengen uren door in de eigen uitwerp selen, omdat er geen personeel kan helpen bij een toiletbe zoek. Bij het eten van maaltij den blijft de hulp geregeld uit. De verpleeghuizen erkennen de a in een peiling van de I overkoepelende Nederlandse Vereniging Voor Verpleegzorg. I De directies laken vooral de lan- I ge wachttijden voor het toilet. I Het gebrek aan toezicht in de gezamenlijke huiskamers komt J veel verpleeghuizen heel herken- I baar voor. T De overkoepelende organisatie I wijt de problemen aan een gebrek I aan personeel. Ook werken de verpleeghuizen in I veel gevallen niet doelmatig I genoeg. De ziekenverzorgers en I verpleegkundigen moeten flexi- I beier ingezet worden, meent de I vereniging. Douchen De peiling is gehouden na een I lange lijst van klachten van de [Nederlandse Vereniging Belan- genbehartiging Verpleeghuisbe- I woners (NVBV). I Deze organisatie constateert dat [bewoners steeds minder vaak douchen en dat de patiënten soms te weinig eten en drinken krijgen. |0ok gebeuren er ongelukken, [omdat niet altijd personeel bij de [bewoners in de gezamenlijke ■huiskamers aanwezig is. De [maaltijden worden veel te snel [afgeruimd en de hulp bij het eten ontbreekt. |0p basis van de peiling conclu deert de NWz dat de vermoedens Iran de Vereniging Belangenbe hartiging Verpleeghuisbewoners ■juist zijn. Te lang wachten voor [een toilet wordt door 63 procent |'an de directies als een herken bare klacht opgevoerd. Het k aan toezicht in de huiska mers wordt door 66 procent van |de verpleeghuizen bevestigd. [Terugkerende |be Nederlandse Vereniging voor [Verpleegzorg heeft de verpleeg huizen niet gevraagd hoe vaak de problemen zich voordoen. Vol- pns veel directies zou er geen [sprake zijn structurele, steeds [terugkerende klachten. e NWz meent dat de proble men zich vooral voordoen op momenten dat veel bewoners Wijk om hulp vragen, bijvoor- eed rond etenstijd o{ bij het PPstaan. Verpleeghuizen kunnen icn met een efficiënter werkwij ze beter tegen deze drukke I wnenten wapenen. De organi- If! 'e,V(?8^ 'oe etat slechts weinig Fmuieleden een officiële klacht I 1 een verpleeghuis indienen. Aanslag employé Jlerre des Hommes Flikt toeval te zijn 'anP) De aanslag PP e Nederlandse medewer- Lniva" de ontwikkelingsor- psatie Terre des Hommes, C 2™a§ op een markt in fcl™ pische Plaatsje Diri LtoevaT1 dood§eschoten> ia/dp ari^e H Herder was één Psers r|Vleij reëiovertegenwoor- Lteer ervaren Het lijkt fPdevpri!1 0p.de verkeerde tijd |ethaTherdeplaatswas- |unnen [een waarschijnlijk piüfvKÏSSf f De winkel bij de Vermeer-tentoonstelling FOTO WIEBE KIESTRA Den Haag - „Voor de tentoonstelling had ik slapeloze nachten, omdat ik bang was dat ik de voorraad niet kwijt zou raken. Sinds de opening heb ik slapelo ze nachten, of ik alles wel bijbesteld en aangevuld kan krijgen." Mevrouw P. Meesman van de Stichting Vrienden van het Mauritshuis in Den Haag is Hoofd Inkoop voor de winkel van de gro te Vermeertentoonstelling. Haar gezicht toont de slapeloze nachten. „Tja, wat wil je. Ik werk ineens wel erg lange dagen, soms tot ver in de nacht. Ik zal blij zijn als de situatie zich wat normaliseert. Nu de eerste chaos voorbij is, hoop ik terug te kunnen naar de gewone uren werk. Ik ben hiervoor al te oud," zegt ze lachend maar vermoeid. De telefoon rinkelt constant. Voortdurend komen er mensen met vragen naar haar bureau. „Wij zijn een organisatie met 170 vrijwilli gers. Dat is nu al te weinig. De kinderen van onze vrijwilligers worden zelfs al ingezet. We hebben werkstudenten in moeten huren om de drukte aan te kunnen. Vijf kassa's in de winkel zijn continue bezet. En nog moe ten de mensen in rijen wachten. Dit hadden we niet verwacht. De belangstelling heeft ons ook overrompeld," bekent mevrouw Meesman. „Vlak na de opening op 1 maart was er dan ook meteen een chaos. We wisten niet hoe we de vakken in de winkel gevuld moesten houden. Afgelopen zaterdagavond ben ik de leveranciers maar gaan bellen en heb mijn nabestellingen geplaatst. Gelukkig krijgen we van iedereen veel medewerking." Mevrouw Meesman heeft, voordat ze haar inkopen ging doen, contact gehad met de Drommen voor de schilderijen FOTO DE GELDERLANDER/DO inkopers van de winkel voor de grote Van Goghtentoonstelling. „Deze mensen hebben ons adviezen gegeven, maar nog blijkt dat we te weinig ingekocht hebben. Normaal koopt een op de zes mensen een catalogus en een op de vier iets in de winkel. Bij deze ten toonstelling reageren de mensen niet nor maal. We hebben het vermoeden dat 1 op de 2 iets in winkel koopt en een op de vijf koopt een catalogus. Bovendien hebben velen al vooraf een catalogus gekocht. Ansichtkaarten (a 1,50), posters 15,-), adresboekjes 35,-), snoep- en koekblikjes (ƒ12,50), onderzetters!/ 17,50 of 45,-), place-mats 90,-), speelkaarten 17,50), puzzels 45,-), wijn 8,95), notitieblokje (ƒ8,50), catalogussen en boeken van diverse prijzen. Ze vliegen als warme broodjes over de toonbank van de winkel bij de Ver meer-tentoonstelling. De prijs schijnt er niets toe te doen. Daarvoor heeft de j»jg bezoeker zijn of haar plastic betaal- ■J middel meegebracht, In diverse talen wordt het totaalbedrag schaamteloos opgenoemd. De bezoekers van de ten toonstelling hebben blijkbaar geld. Terwijl je naar de catalogussen staat te kijken, verdwijnt de stapel onder je ogen. Ineens kijk je naar het hout van de stand. De boeken verdwijnen als sneeuw voor de zon, het lijkt wel alsof het voor niets is. Afgelopen zondag was een topdag voor de Vermeer-tentoon stelling. Mevrouw Meesman noemt wat verkoopgetallen: 60 t-shirts (normaal 38), 110 snoep- en koekblikjes, bijna duizend kaarten, 898 catalogussen, 100 adresboekjes en zo'n 267 A-4bewaar- SSER mappen. „Zaterdag liet Sonja Barend in haar programma de op Vermeer geba seerde pareloorbellen zien. De volgende dag stond de telefoon roodgloeiend bij de Stich ting. Iedereen wilde de oorbellen bestellen. Die zijn op dit moment uitverkocht maar worden wel bijbesteld." De opbrengsten van de verkoop van de Vermeerspullen zijn voor de Stichting, na aftrek van alle kosten. „We zijn een steunstichting," legt mevrouw Meesman uit. „Met het geld dat er verdiend wordt, helpen wij het museum. We zijn ten slotte de Vrienden van het Mauritshuis. We helpen financieel bij speciale evenementen zoals kleine maar dure tentoonstellingen. Verder geven wij het geld voor de aankoop van werken. Zo helpen wij mee aan een mooie permanente tentoonstelling in het Mauritshuis." Verlegh Bad keukenplanning Ginnekenweg 284 BREDA Tel. 076-5652550 Door Romain van Damme en Silvie de Peijper Roosendaal/Terneuzen/Utrecht - De meeste ziekenhuizen in West-Brabant en Zeeland staan nog niet te springen om contracten af te sluiten met bedrij ven die hun zieke werknemers eerder kunnen laten behandelen dan andere patiënten. Volgens diverse organisaties uit de gezondheidszorg zoals verzekeringsmaat schappijen en artsenmaatschappen, kan dat een belangrijk wapen zijn in de strijd tegen de steeds maar langer wordende wachtlijsten. Een aantal bedrijven sloot al eerder een overeenkomst met een ziekenhuis (Arn hem en Doetinchem), waardoor werkne mers in het weekend of in de avonduren behandeld kunnen worden. In die zieken huizen loopt het echter nog niet storm. Voorzichtige pogingen van het Lievens- bergziekenhuis in Bergen op Zoom om met enkele grote bedrijven in de omgeving een contract af te sluiten, liepen enkele jaren geleden op niets uit. Nu de zieketewet is afgeschaft, lijkt daar verandering in te komen. Werkgevers moeten immers zelf een jaar lang het loon van zieke werknemers doorbetalen. Ze zijn dan ook driftig op zoek naar moge lijkheden om die ziektekosten zo laag mogelijk te houden en kunnen inmiddels volop terecht bij verzekeringsmaatschap pijen, die al reclame maken met korte of zelfs geen wachtlijsten. „Een verontrustende en griezelige ontwik keling," meent B. Dirks van het Regionaal Patiënten/Consumenten Platform Mid den-Brabant. „Er staan grote financiële belangen op het spel. Natuurlijk gaan werkgevers op zoek naar een oplossing en de niet-werknemers zullen uiteindelijk de dupe worden. Zij mogen straks achterin de rij aansluiten." Dirks is dan ook voorstander van het instellen van een landelijk meldpunt. „Als mensen merken of vinden dat ze bena deeld worden en langer moeten wachten op een behandeling, omdat een werkne mer van een bepaald bedrijf voor gaat, moet dat onmiddellijk gemeld kunnen worden." Ziekenhuizen en sociale zorgverzekeraars denken dat het zo'n vaart niet zal lopen. „Het mag nooit ten koste gaan van ande ren," zeggen de ziekenhuisdirecteuren in koor. Zover zal het nooit komen, verzekert ook een woordvoerster van de NVZ ver eniging van ziekenhuizen). Zij verwijst naar de grondwet, waarin staat dat ieder een recht heeft op een toegankelijke en betaalbare gezondheidszorg. Voor de goede orde maakt de NVZ een onderscheid tussen de wachtlijsten. „Je hebt lijsten voor patiënten die wel even kunnen wachten. Bijvoorbeeld om een neus recht te laten zetten. Je hebt ook wachtlijsten met patiënten die erg ziek zijn en snel geholen moeten worden. Daar moeten we dus aan werken en oplossingen voor bedenken." Geen eenvoudige opgave, verzucht T. van den Akker, algemeen directeur van het Lievensbergziekenhuis in Bergen op Zoom. „We hebben in het verleden wat mert bedrijven wat kleinschalig onder zoek gedaan, dat is op niets uitgelopen. Nu, met al die veranderingen zoals het afschaffen van de ziektewet, krijgen we plotseling allerlei vragen te beantwoor den. „Vanuit onze solidariteitsgedachte zeggen we, nee, voorrang geven aan werknemers van bedrijven kan niet. Toch, neem die weekenden en de daluren, de uren waarop het rustig is in de ziekenhuizen. Biedt dat geen mogelijkheden? Als nou zo een bedrijf zegt, wij betalen acht zaterdagen. Per zaterdag vier patiënten. Nou, ik durf daar niet zo snel over te oordelen." In het Zeeuws-Vlaams streekziekenhuis De Honte (Terneuzen) wordt nog niets georganiseerd. „Want dan verschuift alles in het ziekenhuis," zegt algemeen direc- V Tel Aviv (anp) - Nederlanders die het voornemen hebben naar Israël te emigreren, veranderen hun plannen voorals nog niet na de reeks bloedige bomaanslagen. Die indruk heeft voorzitter M. Dubi-Gazan van de vereniging van ex- Nederlanders in Israël, Irgoen Olei Holland. „Ik heb nog geen afzeggingen," zei ze gistermiddag in het kantoor van de organisatie aan de Tarsatstraat in Tel Aviv. Het kantoor staat overigens op nog geen 150 meter van de plek waar maandag een bom ontplofte. Anderhalf jaar geleden onplof- te eveneens in de nabijheid van het kantoor een bom waarbij veel doden vielen. „Ik kreeg die middag toevallig een groepje nieuwe emigranten op bezoek. Ze waren geschrokken, maar lieten zich niet uit het veld slaan," aldus de voorzitter. De Nederlandse vereniging telt zo'n 5000 leden. Dat is ongeveer de helft van het totale aantal voormalige Nederlanders, dat in het Heilige Land is neergestreken. Volgens een woordvoerder van Alya Departement in Amsterdam, een organisatie die de emigratie van Nederlandse joden naar Israël verzorgt, heeft zich ook daar nog niemand afgemeld als gevolg van de bomaanslagen. „Er gaan er elk jaar meer," zegt hij. „Vorig jaar waren het 185 mensen." De groei van het aantal emigranten naar het Beloofde Land neemt volgens de zegsman de laatste jaren wereldwijd toe. „Het is voor al te danken aan Russische Joden. Zij emigreren eerst naar bij voorbeeld Nederland of Duitsland. Als het daar niet lukt en ze mogen niet naar de Verenigde Staten, dan kiezen zij voor Israël." Van onze verslaggeefster Bergen op Zoom - De driehoeks- mossel (zoetwatermossel), in 1989 door Rijkswaterstaat Zee land ingezet als een van de mid delen om het water van het Zoommeer te reinigen, blijkt geen duurzame waterverbete raar. De mossel voerde de taak die van hem wordt verwacht, aanvanke lijk keurig uit. Hij filtert algen, slib en andere verontreinigingen uit water dat het een lieve lust is. Tot hij het na drie a vijf jaar opeens laat afweten. „Dan zijn ze in één klap weg. Dat verschijnsel wordt in heel Neder land waar genomen. De reden is onbekend," vertelt Loes de Jong, biologe bij de afdeling Integraal Waterbeheer van Rijkswaterstaat Zeeland. Rijkswaterstaat begon in 1989 een proef met de driehoeksmos sels. Daarvoor werd in het Zoom meer eerst zeshonderd kubieke meter lege kokkelschelpen, ver deeld over zes vakken, gestort. Daarop vond zaadval plaats van de mossels, die zich vasthechtten aan de kokkelschelpen. De mossels zuigen zich vol water en halen er dan algen en andere zwevende deeltjes uit. Met de algen voeden zij zich. Wat ze niet kunnen gebruiken, verkitten ze met slijm tot korrel tjes die naar de waterbodem zak ken. In 1990 constateerde Rijks waterstaat dat de mossels aldus een goede bijdrage aan de reini ging leverden. „Hun werking als filter is hoog, als ze er zijn," beaamt De Jong. „Maar het gaat niet langer dan twee, drie jaar goed. Het verloop in aantallen is volstrekt onvoor spelbaar. Daardoor het is geen duurzame oplossing. Daarvoor zouden we als een soort tuinman nen van het Zoommeer te werk moeten gaan. We laten het nu aan de natuur zelf over." (ADVERTENTIE) Amsterdam (anp) - De ex-fractieleider van de Centrumdemo craten in de Amsterdamse gemeenteraad, Y. Graman (47) eist, dat de gemeente Amsterdam hem de vergoeding betaalt, waar op hij meent als raadslid recht te hebben, ook al zat hij in de periode waarin de gemeente de betalingen staakte in de gevan genis. Graman zette zijn eis gistermor gen kracht bij met een kort geding bij de Amsterdamse rechtbank. Amsterdamse raads leden krijgen per jaar 36.500 gul den bruto. Burgemeester Patijn van Amster dam beschouwt de zaak als een principiële kwestie. Hij meent dat een raadslid.dat veroordeeld is tot een gevangenisstraf voor een misdrijf waarvoor hij volle dig verantwoordelijk is, geen recht heeft op gemeenschapsgeld voor werk, dat hij niet heeft ver richt. Het gerechtshof veroordeelde de CD'er in mei 1995 tot twee jaar vrijheidsstraf vanwege zijn betrokkenheid bij de brandstich ting in een pand voor verslaafden aan de Lijnbaansgracht in de hoofdstad. Daarbij raakten vijf mensen gewond. De rechtbank veroordeelde Graman eerder tot zes jaar celstraf. Het hof vond echter in tegenstelling tot de rechtbank, dat Graman zich met de brandstichting niet schuldig had gemaakt aan poging tot moord. Het college van B en W besloot op 3 mei 1994 om Gramans vergoe ding voor het raadslidmaatschap te staken, zolang hij in de gevan genis zat. In Amsterdam is de vergoeding niet afhankelijk van de vraag of een raadslid de verga deringen bijwoont, maar hij wordt wèl geacht de werkzaam heden te doen, die bij dat raads lidmaatschap horen. Dat kan variëren van het voorbereiden van vergaderingen, tot het onder houden van de contacten met de achterban. Graman beweert dat hij vanuit zijn cel fractiegenoten adviseerde en ook raadsstukken bestudeer de. Daarom zou hij recht hebben op betaling. De gemeente gelooft hem niet. Gramans drie fractie genoten distantieerden zich op 18 mei 1994 openlijk van hun voor malige fractievoorzitter. Dat hij in zijn cel raadsstukken zou heb ben gelezen, noemt de gemeente onwaarschijnlijk. Graman kwam in het najaar van 1995 weer op vrije voeten. Sinds die tijd krijgt hij de vergoeding weer keurig overgemaakt, hoewel hij zich nog niet in de raadzaal heeft vertoond. De rechtbank doet op 20 maart uitspraak. teur G. Ramaekers. „Dokters gaan bij voorbeeld op andere tijden werken, je moet alles op zijn kop zetten. Bovendien kost het wel het nodige geld en zijn we nou eenmaal gebonden aan een budget. We kunnen het geld maar een keer uitgeven." Bedrijven beseffen wellicht nog niet, wat voor kosten eraan verbonden zijn, haakt algemeen directeur A. Schellekens van het Ignatiusziekenhuis in Breda daarop in. „Het is niet alleen die specialist die betaald moet worden. Ook de ruimte, assi sterend personeel, apparatuur, het moet er allemaal zijn. En geloof me, dat kost veel geld." Nee, zegt ook E. de Nobel, algemeen direc teur van het Bredaas Baronieziekenhuis. „Maar je kan het misschien zo organiseren dat die wachtlijsten wel degelijk slinken, als er in de weekenden en de avonduren gewerkt wordt." De Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst wil best meepraten. „Maar altijd met de gedachte, gelijkheid voor iedereen. Met de opkomst van die bedrijvenpoli's, de uren waarop alleen werknemers van die bedrij ven geholpen worden, wordt het accent nog meer op de tweedeling tussen de wer kenden en niet-werkenden gelegd. En wij vinden dat financieel-economische motie ven nooit mogen meespelen." VERVOLG VOORPAGINA Dit gebeurt volgens het principe van 'centrale ziekenhuis-aan sprakelijkheid'. Tijdens de behandeling, die in De Klokken berg begon, zijn volgens de inspectie meerdere fouten gemaakt, door verschillende mensen, maar de claim komt op het bordje van het hele instituut. Bij de behandeling van zo'n scha declaim, waartegen elk zieken huis verzekerd is, wordt gekeken naar de materiële schade die de familie ondervindt door het over lijden van de patiënt. Looymans had in Oudenbosch een eigen cateringbedrijf. Over de hoogte van de schadeclaim deed Van Dommelen gisteren geen uit spraak. Naast de eis tot schadevergoe ding overweegt de familie om bij het Medisch Tuchtcollege een klacht tegen chirurg Van Geldorp te deponeren. „In de loop van de volgende week nemen we daar een beslissing over," aldus Van Dommelen. De Raad van Toezicht van De Klokkenberg is niet verrast door de stappen, die de familie Lóoy- mans nu onderneemt. „Het was te verwachten," aldus woordvoer der G. Eissens. „Bij dit soort tra gische fouten kun je niet veel meer doen dan komen tot een financiële tegemoetkoming. De zaak is daarmee helaas emotio neel nog niet afgedaan." De advocaten van beide partijen zul len zich over de afwerking van de schadeclaim gaan buigen. (ADVERTENTIE) S&A Afbouwcentrum De Hak 19 DONGEN Tel. 0162-315958 De Raad van Toezicht besloot dinsdag naar aanleiding van het inspectie-rapport om alle long operaties in het thorax-centrum (de hart/longkliniek) op te schor ten. De hartoperaties in deze kli niek gaan wel door, maar het aantal is tijdelijk bijna gehal veerd, omdat het personeel in de middaguren met interim manager L. Markensteijn sessies houdt die de verziekte werksfeer moeten verbeteren. De andere vier klinieken van De Klokkenberg, inclusief het long/astmacentrum, hebben met de perikelen in de hart/longkli niek niets te maken. Van onze verslaggever Emmen - De gemeenteraad van Emmen zal het voltallige college van burgemeester en wethouders vragen om op te stappen. De hele coalitie (PvdA, CDA en WD) en verscheidene oppositie partijen vinden dat het college niet kan aanblijven, nu het een bestuurlijke chaos heeft laten ontstaan en verregaand machts misbruik van topambtenaren heeft toegelaten. De kwestie wordt behandeld tijdens een bij zondere raadsvergadering, die waarschijnlijk volgende week zal plaatshebben. Vorige week werd een vernieti gend rapport gepubliceerd over de verhoudingen tussen het gemeentebestuur en het ambtelij ke topmanagement in Emmen. De rapporterende oud-burge meesters Staatsen en Van Thijn constateerden dat een onbeheers bare situatie was ontstaan door dat een zogenaamd general management team (gmt) van top ambtenaren steeds meer macht verwierf en een waar schrikbe wind voerde onder de gemeente ambtenaren.

de Stem | 1996 | | pagina 3